PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kompatibilnost i ostala "znanja" iz svijeta hardvera



SharpDressedChevap
21-08-2010, 23:07
Ovako, primjetio sam da u ovom podforumu pišu ljudi koji su iskusni u sastavljanju PC-ova (jao što sam pametan). Svatko ovdje ima PC (doh) i sasvim je normalno da učimo više o njemu.

E sad, vi ste iskusniji i pametniji što se tog područja tiče pa o tome neću pisati, ali što je s neiskusnim forumašima? Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC. Zato želim doznati što je moguće više informacija i upoznati PC u dušu, tj. svaki njegov dio. Na ovaj prijedlog mislim na sve koji nemaju osnovna predznanja iz tog područja i nisu nikad radili na komponentama. Mnogo stvari mi nije jasno, ali sam voljan naučiti i obožavam rastavljati, sastavljati, premještati i svašta nešto :) . Ovdje nisam primjetio mnogo sadržaja za početnike u tom svijetu, pa tako ću napisati i neka pitanja, nepovezana ali su tu više za primjer:

Kako znati koje su komponente kompatibilne s drugom komponentom? Kako radi napajanje? Što znači HD 4550 na mojoj grafičkoj? Čemu svaka komponenta služi? Kako odredit kvalitetu nečeg bez kupovanja? Ovo sve će se vama možda činiti glupo ali tako je to njubinama poput mene.

Svaka pomoć je dobrodošla, ne želim ići odmah dublje nego prvo savladat osnovne stvari.

P.S Ako slučajno tema postoji fljasnite lock, nisam uspio naći nešto ovakvo. Ako imate negdje na internetu izvor, još bolje, fljasnite linkove i pomogli ste. Nisam bio siguran je li ovo pravi podforum za ovako nešto pa premjestite ako sam fejlo.

Niko Bellic
21-08-2010, 23:35
Čitaj s razumijevanjem. Koristi logiku. Lako je... :wink:

SharpDressedChevap
21-08-2010, 23:50
Ma probao sam ali to je sve previše "razbacano" po temama da bih mogao to spojiti u neku korisnu informaciju... ljudi većinom imaju slične probleme pa je slično sve.

KI KI
22-08-2010, 09:11
pa nes si logicki zakljucio valjda...
recimo osnovne komponente znas, i tako to
a kaj se tice tvoje graficke, to mozes i googlat :D
ugl to je ATI-jeva graficka, jedna od najlosijih za desktope.

bezimeni
22-08-2010, 09:41
ugl to je ATI-jeva graficka, jedna od najlosijih za desktope.


U kom smislu je jedna od najlošijih ? Ima ih sa pasivnim hlađenjem i hdmi izlazom i kao takva je odlična za htpc računalo ili računalo za multimediju .

KI KI
22-08-2010, 09:53
pa s obzirom na nove koje su vani, to je jedna od najlosijih kaj mozes kupiti... nekazem da je najlosija, nego jedna od losijih... pa ta graficka je bolja od moje xD

bezimeni
22-08-2010, 10:05
Ajmo konkretno.Da slažeš htcp ili multimedijalno računalo koje bi grafe bile bolji izbor ( uloženo/dobiveno) od npr. ove (http://www.adm.hr/product_info.php?cPath=258_217_4_84_229&products_id=8519)S. 5450 je isti vrag na nižem proizvodnom procesu.Razlika u potrošnji je par vata , funkcija više manje ista a cijena ipak veća .Koliko je bolja toliko je i skuplja .

klik (http://xfxforce.com/en-gb/products/graphiccards/HD%204000series/4550.aspx)

KI KI
22-08-2010, 10:48
pa je da... ali i dalje je ta grafa jedna od losijih...

Doctor Freak
22-08-2010, 11:14
Ovako, primjetio sam da u ovom podforumu pišu ljudi koji su iskusni u sastavljanju PC-ova (jao što sam pametan). Svatko ovdje ima PC (doh) i sasvim je normalno da učimo više o njemu.

E sad, vi ste iskusniji i pametniji što se tog područja tiče pa o tome neću pisati, ali što je s neiskusnim forumašima? Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC. Zato želim doznati što je moguće više informacija i upoznati PC u dušu, tj. svaki njegov dio. Na ovaj prijedlog mislim na sve koji nemaju osnovna predznanja iz tog područja i nisu nikad radili na komponentama. Mnogo stvari mi nije jasno, ali sam voljan naučiti i obožavam rastavljati, sastavljati, premještati i svašta nešto :) . Ovdje nisam primjetio mnogo sadržaja za početnike u tom svijetu, pa tako ću napisati i neka pitanja, nepovezana ali su tu više za primjer:

Kako znati koje su komponente kompatibilne s drugom komponentom? Kako radi napajanje? Što znači HD 4550 na mojoj grafičkoj? Čemu svaka komponenta služi? Kako odredit kvalitetu nečeg bez kupovanja? Ovo sve će se vama možda činiti glupo ali tako je to njubinama poput mene.

Svaka pomoć je dobrodošla, ne želim ići odmah dublje nego prvo savladat osnovne stvari.

P.S Ako slučajno tema postoji fljasnite lock, nisam uspio naći nešto ovakvo. Ako imate negdje na internetu izvor, još bolje, fljasnite linkove i pomogli ste. Nisam bio siguran je li ovo pravi podforum za ovako nešto pa premjestite ako sam fejlo.

Problem je što na ovom forumu imaš puno ljudi koji sami sebe prozivaju profesionalcima i ljudima koji su puni iskustva i znanja a daleko su od toga. Takvi savjete kopiraju od drugih ljudi i nekad napikavaju pa kud puklo da puklo. Onda imaš i nekih entuziasta koji su uvijek neutralni i pobiju svaku glupost ili barem večinu onih koji se smatraju profesionalcima. O "profesionalcima" bi se dalo pričati, uglavnom probaj sam shvatiti tko je na kakvoj razini.


A što se prikupljanja znanja tiće imaš mnogo načina. Onaj najteži i najskuplji je i najbolji- kupiš/nabaviš isprobaš. Shebeš-popraviš. Izgubiš se u svemu tome? Pronađeš odgovor i naučiš ga. Tako to počinje...a ti ako želiš biti in moraš pronaci sam svoj put...i probaj da nisi ko većina...da kad naucis sastavit komp, da si odmah profesionalac ;)

bezimeni
22-08-2010, 11:16
pa je da... ali i dalje je ta grafa jedna od losijih...


Ne nego je odličan izbor s obzirom za što je namijenjena i koliko košta.

W3DR4N
22-08-2010, 11:46
Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC.

Kupi Xbox, iPod i upiši gimnaziju. Ako ti se sad čini glupo, kasnije ćeš mi biti zahvalan.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 11:49
Ovaj... Xbox prezirem kao i ostale nove konzole (jedino PS1 volim), iPod imam i jučer je lijeva slušalica počela krčkat i zvuk je otišao u veliki prozor a u gimnaziju neću ići, em nemam bodova em ne želim. Bad trolling this time.

W3DR4N
22-08-2010, 11:52
Uopće nije trolanje. Preziranje ičega te neće daleko dovesti.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 11:56
Ali ne pričamo o Xboxu pobogu... ne kužim, šta će mi ta konzola kad mi nije draga i ne treba mi? Pitao sam za pomoć oko PC-ova uljudno i sasvim normalno, a ako nećeš pomoći super, hvala što si bar pročitao prvi post.

Doctor Freak
22-08-2010, 12:00
Ja sam se proteklih nekoliko godina jako zainteresirao za sve oblike tehnologije (zato i idem u tehničku srednju školu ako Bog da) pa tako i za PC.

Kupi Xbox, iPod i upiši gimnaziju. Ako ti se sad čini glupo, kasnije ćeš mi biti zahvalan.

Ima 14 godina. Ne razumije te ;)

SharpDressedChevap
22-08-2010, 12:03
Ajde molim vas objasnite kad se već tu prepucavamo :)

KI KI
22-08-2010, 12:30
gimna rula i nema skole do gimne, em kasnije mozes ic bilo gdje ak se predomislis...
svi smo krenuli sa konzolama i konzole rulaju... ali svejedno imamo PC-eve...
@bezimeni... za neki jako low budget i za samo multimediju ta grafa je ok... ali za nes malo vise ljudi barem 4670 uzimaju... tako da nepotrebno se svadjamo...

bezimeni
22-08-2010, 12:39
To ti ja i pričam cijelo vrijeme .Nije moj problem što ti kada se spomene grafa misliš samo na igranje pa je klasificiraš kao najgori izbor.Za ono za što je namjenjena je odličan izbor.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 12:41
Meh, nema šanse da idem tamo sad. Od ove godine sam dobio samo 25 bodova, ljudi se upisuju s 60 i više... a ne zanima me to. Zanima me tehnika, jezike znam dobro ali mi nije drago učit ih, matematiku baš i ne volim (ali svejedno to je više vježba nego učenje pa nije problem)... jednostavno mi je Tehnička škola bolja, objedinjuje informatiku i opću tehniku. Od malena sam rastavljao, pucao autiće da vidim kakvi su iznutra a ovako ću moći nešto popraviti bez zvanja servisera/stručnjaka, svojim vlastitim rukama. Kad smo već toliko ovisni o tehnici zašto da ne naučimo više o njoj, ne?


Što se grafulje tiče, zar je loša? :o Mogu Bioshock normalno vrtit, to je najzahtjevnije što sam igrao dosad... :)

KI KI
22-08-2010, 13:09
pa za gaming je vise manje lose... ono moze pokrenuti ali na low... pogotovo novije... dok stare bi trebala vrtiti savrseno

W3DR4N
22-08-2010, 14:20
U elektrotehničkoj školi nećeš vidjeti ni elektronike, ni informatike. Radije se pripremi za povijest i zemljopis, uz biologiju na prvoj godini.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 14:31
Ali ja ne idem u elektrotehničku školu nego u tehničku :) Smjer mehatronika.

Povijest volim, zemljopis malo manje a biologija tak-tak.

Niko Bellic
22-08-2010, 14:47
Želi ti reći da te ništa bitno ne nauče u srednjoj školi i da ti je gimnazija bolja priprema za faks. :|

SharpDressedChevap
22-08-2010, 15:07
To smo već rekli :)

Uglavnom, mi smo ošli s kompova na škole, topic switch 8)

KI KI
22-08-2010, 15:13
pa ofc... kad u skoli neces vidjeti kompa...

RIDER32
22-08-2010, 15:31
ba jeste zapali da coek upiše u gimnaziju -.-' ako coek nece onda nece, ko što ni ja nebi išo pa makar imao bodove jer me to nezanima, nebi učio, pao bi bla bla bla.... pustite covjeka da ide u tehnicku i do bubrega.... tehnićka je i inaće najluđa skola :D barem kod nas u vk, a gminazij a je... o.O među 5 najtežih u hr (ko i sve škole).

ot... autoru teme: i ja sam došo vamo na forum nisam znao izvadit ram iz kompa :D al sam sve čito, sa razumjevanjem, lagano dio po dio rastavljo svoj jedini komp i za koi mjesec znao sam pun bubreg toga, sada znam ajmo reći skoro sve iako baš nevolim misliti tako da se neuključujem u neke rasprave (a i ima hrpa pametnjakovića od koh neki jesu a neki nisu pametniji od mene :D )

malo malo me neko pita kako da nauči sve o kompovima, ja im samo objasnim nekih par sitnica i uputim ih vamo... naravno večina su ljeni pa im se neda čitat, tako da ni nenauče ništa, osim jednog frenda koi je pametan, a i ja sam mu posvetio dosta vremena tako da je naučio dosta.

Niko Bellic
22-08-2010, 15:49
Najbitniji su ti razum i logika u svemu, jer osim ako se ne misliš baviti servisiranjem kompova (što je jako dosadan, frustrirajući i stresan posao pošto se uglavnom kvare stare krame za kojih nema dijelova) ne trebaš puniti glavu s onim što ti nije potrebno. Najbitnije je znati kako doći do informacije i znati procijeniti da li je ona relevantna. Mene naprimjer Intel uopće ne zanima i ne namjeravam učiti kako se OC-a Core i7 proc, pošto to ni ne planiram raditi u bližoj budućnosti, ali sam zato sposoban saznati sve što me zanima o onom što me zanima. Također, dobro zapamti da je kod sticanja novih znanja bitan jedino cilj, dakle sticanje znanja, a ne sredstva i pristup kojim si ostvario taj cilj. Sve je dozvoljeno, budi kreativan i uporan, drži oči otvorene, upijaj kao spužva i vjeruj mi ono bitno će ostati u tikvi. Nakon što si naučiš sam postavljati prava pitanja i pomoću njih dolaziti do odgovora sve će ti biti puno lakše.

Evo za početak osnova svega...
http://bs.wikipedia.org/wiki/Mati%C4%8Dna_plo%C4%8Da

W3DR4N
22-08-2010, 21:12
Najbitniji su ti razum i logika u svemu, jer osim ako se ne misliš baviti servisiranjem kompova (što je jako dosadan, frustrirajući i stresan posao pošto se uglavnom kvare stare krame za kojih nema dijelova) ne trebaš puniti glavu s onim što ti nije potrebno.

Nitko ne kuži da će na svakih dvjesto Astro računala i sličnog smeća s najjeftinijim komponentama složiti jednu i7 konfiguraciju s jačom grafičkom. I to samo kad bude dugo u firmi i daju mu slagati custom konfiguracije.

@chevap
Mehatronika ili što god. Od tehničkih stvari ćeš najmanje toga vidjeti. Prve dvije godine su čista teorija, elektroničke sheme s formulama za izračunavanje napona i struje. :rotfl:
Idi ekonomiju, bilo što, samo od ovoga bježi.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 21:32
Mislim da me je netko krivo shvatio, ja nisam rekao da ću ići u tehničku školu jer volim kompove, nego zato što me tehnika općenito zanima. Ima tu svega, a to što ću izračunavati napon struje i ostalo i nije loše. Bar ću imat nekakvo šire znanje. Da ne govorim da ću se lakše zaposlit nego da idem u ekonomsku (koji je svima prozor da idu tamo).

Plus, robotika. Preawesome. Sjećam se kad me stari ko malog vodio u željezare i tvornice - ja sam bio opčinjen :rotfl:

W3DR4N
22-08-2010, 21:38
Ti ekšuli misliš da ćeš vidjeti robota, ili da će ti ikad u životu to znanje pomoći. Eventualno robotske ruke koje pakiraju Griotte u Krašu.
Već na drugoj godini ćeš se sjetiti mojih riječi. Osnove Elektrotehnike II, najgora stvar IKAD. Onda Finomehanika na trećoj. Povraća ti se od količine vrsta matica i načina varenja.
U hrvatskoj su sad tehničari suficitarno zanimanje. Za pet godina će biti najnepoželjnije zanimanje, kako je prije pet bila ekonomija.

Niko Bellic
22-08-2010, 21:42
Stric mi se od početka razvoja računala u nas bavi svim živim vezanim uz njih. On je rijedak slučaj i iznimka, tu je od samih početaka, jako to voli i ima žicu za to područje, ali koliko tu ima para dovoljno ti govori podatak da je ove godine sa ženom trajno odselio u SAD i ne namjerava se više vraćati u ovu prčiju od države. Vani stručnjake plaćaju i cijene, a kod nas si šljaker i rob i normalan život je jebena lutrija. Dobro ti W3DR4N kaže, bježi od toga...

SharpDressedChevap
22-08-2010, 21:50
Vidjet ćemo sve uskoro, dotad ništa ne znamo... :wink: A što se tiče robota nisam ja mislio da će mi Optimus Prime plesat u razredu nego ove robote koji se koriste pri proizvodnji, neznam, automobila. Što više znam to bolje, kasnije na faks i potrudit se da mi bude što je moguće bolje u životu, a ne da radim u dućanu u nemogućim smjenama kao moja stara.

Bem mu sve, stara radi do ponoć, stari leži doma jer je u mirovini, brat je još mali a ja u školi. Imamo onako, dovoljne uvjete za život ali opet živimo u malom stanu, nitko nikad nije od volje za išta i sad reci da ću i ja tako? Bogme neću, ovaj sedmi razred sam se zafrknuo ali odsada pa nadalje učim što je moguće više da mogu pomoći sebi i drugima kod stvari kao što je tehnika jer je to ipak zvanje koje možeš primjenjivat u širem okružju. Zato sam i otvorio ovu temu, htio sam doznat što znače svi oni brojevi na komponentama i šta ide u koji utor. A o školama ćemo pričati za par godina, jer ja stvarno neznam što bih drugo pohađao kad me ovo jedino zanima... i zato ću se trudit.

Constantine
22-08-2010, 21:52
Ti ekšuli misliš da ćeš vidjeti robota, ili da će ti ikad u životu to znanje pomoći. Eventualno robotske ruke koje pakiraju Griotte u Krašu.
Već na drugoj godini ćeš se sjetiti mojih riječi. Osnove Elektrotehnike II, najgora stvar IKAD. Onda Finomehanika na trećoj. Povraća ti se od količine vrsta matica i načina varenja.
U hrvatskoj su sad tehničari suficitarno zanimanje. Za pet godina će biti najnepoželjnije zanimanje, kako je prije pet bila ekonomija.
potpis na ovo,makar,osnove 2 nisu neki problem ali je finomehanika najdosadniji predmet ikad.

W3DR4N
22-08-2010, 21:59
Onda softver frende. Uči o b2b-u i računalnoj sigurnosti, čitaj o poslovnim sustavima.
Imaš fantastičnu debelu knjižurinu Uvod u informacijske sustave od dr. Šimovića koji je svjetski poznati predavač. Frajerova predavanja su na svjetskoj razini, prepuna humora i korisnih stvari iz prakse, a takva je i ta knjiga. To za početak, poslije druge knjige na istu temu.

U komponentama nema leba.

edit:
http://www.profil.hr/knjiga/uvod-u-info ... ave/31319/ (http://www.profil.hr/knjiga/uvod-u-informacijske-sustave/31319/)

SharpDressedChevap
22-08-2010, 22:08
Softver ofkors. Samo je mene više privlačilo programiranje, a s ovim biznisom preko Interneta nisam baš najbolje upoznat. Zvuči dobro ali heboga neću davat 300 kn za knjigu koju ne razumijem :)

Al hardver, bar da znam nešta. Dragaš sve i da si kralj softvera a neznaš RAM zamijenit.

Niko Bellic
22-08-2010, 22:17
Zato sam ti i rekao čitaj s razumijevanjem. Sve je opisano i priložene su i slike. Svaki manual od matične ploče sadrži 99% osnovnih informacija. Fora je u tome da je ljude "strah" i tu serviseri beru lovu.

Evo skini si tu jedan manual i čitaj malo, obrazuj se...
http://www.gigabyte.com/support-downloa ... enter.aspx (http://www.gigabyte.com/support-downloads/download-center.aspx)

Razzarach
22-08-2010, 22:20
Zato sam ti i rekao čitaj s razumijevanjem. Sve je opisano i priložene su i slike. Svaki manual od matične ploče sadrži 99% osnovnih informacija. Fora je u tome da je ljude "strah" i tu serviseri beru lovu.

Evo skini si tu jedan manual i čitaj malo, obrazuj se...
http://www.gigabyte.com/support-downloa ... enter.aspx (http://www.gigabyte.com/support-downloads/download-center.aspx)
i onda nekom dopizdi davat 150kn da mu stavi plocicu rama u komp i otvori kejs i stavi.
Ili kad mi je 3-4 sata instaliravo windows xp... naplatio je 500kn. i onda sam shvatio da se winsi instaliraju jedva sat vremena.

SharpDressedChevap
22-08-2010, 22:25
Tenks na linku Talični, sutra valjda idem odšarafit što se odšarafit da i izvadit sve komponente vani, očistit ih malo i vratit (mislim da su prljave, dapače, siguran sam u to). Malo ću pogledat na netu ako ima kakav bolji RAM ili nešto za komp.

W3DR4N
22-08-2010, 23:48
Softver ofkors. Samo je mene više privlačilo programiranje, a s ovim biznisom preko Interneta nisam baš najbolje upoznat. Zvuči dobro ali heboga neću davat 300 kn za knjigu koju ne razumijem :)

Al hardver, bar da znam nešta. Dragaš sve i da si kralj softvera a neznaš RAM zamijenit.

Zato se zove uvod. Meni je poglavlje o kriptiranju podataka bilo zanimljivije od svog hardvera ovog svijeta.
Programiranje ti je ko farmanje u MMORPG-u. Cijelo vrijeme ponavljaš iste kodove. Rijetko je neki zanimljiv problem.

RIDER32
22-08-2010, 23:56
Kad smo već kod znanja o kompovima i tehničke škole... tamo ćeš to teško viditi.

Ovo znanje koje možeš ovdje naučiti je čisto radi sebe i par prijatelja i susjeda da njima servisiraš kompove, za čašu soka i žvaku, ako ih uspiješ nažicat...

nećeš ti baš u školi biti neki stručnjak ako znaš sastavljat kompove :wink:

SharpDressedChevap
23-08-2010, 00:28
Upravo to, znanje za sebe. I za frenda, susjeda, nije bitno. Bitno je da znam bar nešto o tome kad mi je već zanimljivo.

RIDER32
23-08-2010, 00:58
Eto onda zanemari ove postove o školi i čitaj... nemoj samo provoditi po cjele dane vamo na forumu, nego dođe jendom-dvaput dnevno da vidiš šta ima... da se nebi pretvorilo u ovisnost :)

KI KI
23-08-2010, 08:04
lijepo ti kažu. pogledaj i malo konfiguracije koje slazu za kolko treba pa da vidis danas kaj je zapravo prosjecan komp...
a kaj se tice tvog kompa. nemres sjebat. nemres fulat utor... jedino ak ti procesor ispadne kad ces ga vadit pa sjebes pinove...
malo ga propusi sa kompresorom i relativno zamjeni pastu na procesoru i to je to.
a i nes si spominjao nadogradnju, napisi ovdje sto imas od hardware-a pa ti mozda mi nesto predlozimo, ili ti nema spasa ko meni :(

Niko Bellic
23-08-2010, 08:11
Ma taj prokleti kompresor ima INA. Samo otfura komp na benzinsku i puše do mile volje...

Gwin
23-08-2010, 09:00
Ti ekšuli misliš da ćeš vidjeti robota, ili da će ti ikad u životu to znanje pomoći. Eventualno robotske ruke koje pakiraju Griotte u Krašu.
Već na drugoj godini ćeš se sjetiti mojih riječi. Osnove Elektrotehnike II, najgora stvar IKAD. Onda Finomehanika na trećoj. Povraća ti se od količine vrsta matica i načina varenja.
U hrvatskoj su sad tehničari suficitarno zanimanje. Za pet godina će biti najnepoželjnije zanimanje, kako je prije pet bila ekonomija.
srećom pa ima ljudi koji ne razmišljaju kao ti..
inače bi SVI bili ekonomisti, a AMD i Intel nikad ne bi napredovali dalje od 286ice..

Bartuc
23-08-2010, 09:15
Tri stranice i još niti jedan jedini post koji odgovara naslovu ove teme.


@SharpDressedChevap, slobodno reci ako želiš da ti očistimo temu i da krene iznova...

Doctor Freak
23-08-2010, 09:34
Ti ekšuli misliš da ćeš vidjeti robota, ili da će ti ikad u životu to znanje pomoći. Eventualno robotske ruke koje pakiraju Griotte u Krašu.
Već na drugoj godini ćeš se sjetiti mojih riječi. Osnove Elektrotehnike II, najgora stvar IKAD. Onda Finomehanika na trećoj. Povraća ti se od količine vrsta matica i načina varenja.
U hrvatskoj su sad tehničari suficitarno zanimanje. Za pet godina će biti najnepoželjnije zanimanje, kako je prije pet bila ekonomija.
srećom pa ima ljudi koji ne razmišljaju kao ti..
inače bi SVI bili ekonomisti, a AMD i Intel nikad ne bi napredovali dalje od 286ice..

Zato postoji FOI. Na kojem imaš i informatiku i ekonomiju. Imaš pravo zapošljavanja na obje grane. :) Jest da je faks naporan kao i većina njih ali se posla može naći.

Sickmanno1
23-08-2010, 12:01
Gimnazija najbolja skola? :rotfl:

Poslje gimnazije si prisiljen ici na fakas hoces neces. Znaci ako mislis ici na fakas i nisi siguran na koji bi zelio ici gimnazija je vjerovatno najbolja priprema. Ali ako zelis ici recimo na gradevinski ili tehnicki fakultet (koji su danas btw jos uvijek jako cijenjeni) tehnicka ili gradevinska skola je bolja podloga.

Ako ne zelis ici na fakas i ne zelis biti na teret starcima do 25 godine, sa tehnickom mozes dobiti posao u gotovo svakoj firmi i za tih 6 godina koliko ti treba da zavrsis faks vec se dobro uvalis u svakoj firmi i ako imas ista u glavi i napredujes do sasvim solidne place. Ti mozes doci za 6 godina u tu firmu sa svojim papirom da si i magistrirao nesto ako si dobar ali sta ti to vrijedi kad ja znam vec sve sta se treba znati raditi u toj firmi.

Postoji opet i mogucnost da ti starci nisu u mogucnosti platiti daljnje skolovanje. Pa ako zelis morat ici vandredno uz posao. Sa gimnazijom nebudes nasao posao nigdje, sa tehnickom vec budes.

KI KI
23-08-2010, 12:16
pa ima puno opcija... ali ko planira ici na faks gimna rula... jedino ako recimo bas nejde u tehnicku za elektrotehicara i onda na FER, ali za sve ostalo tu je gimnazija

SharpDressedChevap
23-08-2010, 12:17
Ne treba ništa brisati, malo smo otišli s teme ali je Niko stavio par linkova pa nije potrebno brisat.

Danas idem očistit sve iznutra, daklem, što da uzmem za čišćenje (stari uporno govori da je vlažna krpa za to, al on je ionako čudan) i na što trebam paziti?

Evo konfiguracije:
IntelPentium (R) Dual - Core E5200 2.50 GHz
Matična je valjda Gigabyte, ID number je Informacije o matičnoj ploči jest 08/15/2008-P43-ICH10-7A89PG0MC-00 (preko Aide32)
Grafička kartica je ATI Radeon HD 4550, 1 GB memorije.
2 GB RAM

Napajanje nemrem nać :oops:

RIDER32
23-08-2010, 12:21
Ma taj prokleti kompresor ima INA. Samo otfura komp na benzinsku i puše do mile volje...
:rotfl: kraljino :pray:

Sstari uporno govori da je vlažna krpaSza to, al on je ionako čudan
Vrlo čudan... čudim se što ti nije reko da staviš komp u kadu i dobro ga ispereš :D

W3DR4N
23-08-2010, 12:33
Danas idem očistit sve iznutra, daklem, što da uzmem za čišćenje (stari uporno govori da je vlažna krpa za to, al on je ionako čudan) i na što trebam paziti?

Nikakve krpe. Školski kistovi za crtanje, novi i cisti, s tvrdim vlasima.

SharpDressedChevap
23-08-2010, 12:38
Uh, kistovi, sve se boja skorila na njima :o
Imao je stari onu četkicu za brijanje... jel može ta?

KI KI
23-08-2010, 12:55
ispuši sa fenom malo, moze posluziti vata i medicinski alkohol za neke djelove, kistovi i tako to.
daj radje skini everest trial verziju, pa ce on tocno rec sve kaj imas.

SharpDressedChevap
23-08-2010, 13:10
Naziv matične ploče - Gigabyte GA-EP43-S3L (2 PCI, 4 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Gigabit LAN)
Procesor - DualCore Intel Pentium E5200 (2.50 GHz je to)

Ovo ostalo znamo, osim napajanja, da ga dragaš nemrem nać.


Nego, imam monitor LG Flatron ez T710B i to je hebeno staro, koji bi bio minimum monitora za dobru sliku uz ATI Radeon HD 4550? (monitor je star 7 godina)

KI KI
23-08-2010, 13:14
pa nista preveliko... mozda neki 19''...

Doctor Freak
23-08-2010, 13:42
Kakav kist, kakav usisivac....na benzinsku i s kompresorom ispuhat sve...osim ako ga nemaš doma...to je najbolji,najefikasniji i najjeftiniji nacin ciscenja

Za sjaj nekih metalnih dijelova poput cpu hladnjaka koristiš medicinski alkohol sa vatom i to je to...imaš ga u ljekarni po 10kn za mali i 20kn za veći paket tj bočicu...

SharpDressedChevap
23-08-2010, 13:55
E hebiga ništa od čišćenja danas. Neću stići sve to.
Znači, ponesem sve dijelove kompa.... čitavo kućište ili samo matičnu, grafičku etc.?

Doctor Freak
23-08-2010, 13:57
Cijeli case uzmi sa sobom, skini bočnu stranicu...i rokaj...kompresor je super jer bude očistil svu prašinu do koje ni s kistom nemreš..a i brže je :)

Sickmanno1
23-08-2010, 14:10
Slazem se sa freakom. A ako nisi duze cistio komp za temeljno ciscenje bilo bi dobro rastaviti napajanje i graficku, jerbo se na tim komponentama zna zavuci prasina do djelova koje nemres sa kompresorom ispuhati...

Yakuzas
23-08-2010, 14:45
Ali pazi na ventilatore kad puses s kompresorom, pridrzi ih prstom ili necim da se ne vrte jer im nije bas zdravo tako brzo se vrtiti :)