PDA

Pogledaj cijelu verziju : Prvorođena djeca su pametnija?



Niko Bellic
21-08-2010, 16:56
Kopirano s jednog portala.

Redoslijed rođenja zbilja znači razliku kad su u pitanju pamet i osobnost, pokazalo je najnovije istraživanje.

Prvorođena djeca obično su pametnija dok mlađa braća i sestre imaju bolje ocjene u školi i prilagodljiviji su. Redoslijedom rođenja bavila su se brojna istraživanja, a rezultati su često bili kontradiktorni.

U ovom istraživanju dr. Tiffany L. Frank je s kolegama proučavala 90 braće i sestara koji se nalaze u srednjoj školi. Ispitanici su pokazali svoje ocjene, ali su trebali i ocijeniti svoju inteligenciju u odnosu na braće i sestre, radne navike i uspjeh u školi.

Dok su prvorođena djeca na testovima inteligencija imala bolje rezultate, mlađa su djeca imale bolje ocjene u školi. Prvorođeni, tvrde stručnjaci, bolje prolaze na testovima inteligencije jer su određenom trenutku svog života bili jedina djeca u obitelji i uživali su za to vrijeme svu pažnju svojih roditelja.

Mlađa braća i sestre imaju bolje ocjene dijelom i zato što im stariji braća i sestre pomažu jer su već svladali to gradivo, a osim toga mlađi osjećaju dodatni pritisak da budu kompetitivni i pokušavaju biti bolji od starijih.

Pokazalo se također da su mlađa braća i sestre otvoreniji, sentimentalniji, skloniji opraštanju i otvoreniji prema novim iskustvima od starije braće i sestara. Prvorođeni su zato u odnosu na njih veći perfekcionisti.


Šta vi mislite?

Korpse
21-08-2010, 17:06
Ja sam prvorođeni u obitelji. Šokisan sam. :o

Mirko L
21-08-2010, 17:09
Ja sam prvorođeni u obitelji.
Mene smatraju inteligentnijim, brat ima bolje ocjene u školi :(

Korpse
21-08-2010, 17:11
Ja sam retaj u školi, svi mi govore da mogu više samo neću, a brat (10 godina) je gamer, zasad prolazi sa 5.

sickpetey
21-08-2010, 17:27
Ja sam prvorodjeni a imo sam gore ocjene nego moje mladje sestre XD a i totalno sam u banani

Niko Bellic
21-08-2010, 17:30
Ja sam isto prvorođeni... :P

Nodakim
21-08-2010, 17:47
Ja sam prvorođeni u obitelji.
Mene smatraju inteligentnijim, brat ima bolje ocjene u školi :(


Quotano zbog lolza.

Azer
21-08-2010, 18:55
Ja sam prvorođeni, al' nemogu uspoređivat jer je sestra 6 godina mlađa od mene. I jedan brat je na putu :rambo:

Dinomite
21-08-2010, 18:57
Ja sam prvorođeni, al' nemogu uspoređivat jer je sestra 6 godina mlađa od mene.Isto, samo što je kod mene brat. E sad, meni govore da sam pametniji ...

Rang€r
21-08-2010, 19:11
Ja sam prvorođeni u obitelji.
Mene smatraju inteligentnijim, brat ima bolje ocjene u školi :(

s ovim postom mirko je dokazao da je tvrdnja iz naslova netočna
/thread

TeraBajt
21-08-2010, 19:17
moze lock.

Constantine
21-08-2010, 19:26
ja sam prvorođeni i jedinorođeni :)

Kostolomac
21-08-2010, 20:39
Pokazalo se također da su mlađa braća i sestre otvoreniji, sentimentalniji, skloniji opraštanju i otvoreniji prema novim iskustvima od starije braće i sestara. Prvorođeni su zato u odnosu na njih veći perfekcionisti.
S ovim se slažem.

SharpDressedChevap
21-08-2010, 21:02
Hmmm.... a šta ako su blizanci, rađaju se u isto vrijeme ofc... onda onaj koji je izletio van prvi je pametniji od ovog drugog? Ma daj...


A to da je između njih određeni vremenski period, I don't buy it. Beba je beba, kako si postupao s prvim tako i s ovim.

Nee Joe
21-08-2010, 21:03
Niko, tvoje teme su mi uvijek nekako "biserne" :D..... Čisto sumnjam da su prvorođeni pametniji, ja sam drugorođeni, a u odnosu na stariju sestru, ona je živi moron kako se često ponaša :(... Oh, the hardness of life itself :(

Mirko L
21-08-2010, 21:57
[quote="Mirko L":rfv95pns]Ja sam prvorođeni u obitelji.
Mene smatraju inteligentnijim, brat ima bolje ocjene u školi :(

s ovim postom mirko je dokazao da je tvrdnja iz naslova netočna
/thread[/quote:rfv95pns]

Totally saw that coming.

Nego, bar kod mene nije točno ono o sklonosti opraštanja i otvorenosti.

Forengner
21-08-2010, 22:02
Meh,ja sam prvorodjeni a za razliku od sestara ne zivim u hebenoj Americi... :( .Niti vozim auto koji actualy ide na benzin...

Necto
21-08-2010, 22:26
U originalnom clanku i studiji pise da su prvorodjena djeca inteligentnija, a ne pametnija ... =/= :wink:

Nee Joe
21-08-2010, 22:26
Meh,ja sam prvorodjeni a za razliku od sestara ne zivim u hebenoj Americi... :( .Niti vozim auto koji actualy ide na benzin...

The workin' man's a sucker, that's for damn sure. Sad pogodi otkud je to :P

Niko Bellic
21-08-2010, 22:28
moze lock.
Ne može. :fof:

sickpetey
22-08-2010, 07:11
Meh,ja sam prvorodjeni a za razliku od sestara ne zivim u hebenoj Americi... :( .Niti vozim auto koji actualy ide na benzin...

Vjerojatno cu i ja tako najebati XD

KI KI
22-08-2010, 09:18
ja sam prvorođeni i smatram se pametnijim od svog brata...

Dreadlock
22-08-2010, 16:11
ja sam drugorodeni. kad vidim da ce neki pametni znanstvenik (ujedno i drugorodenac) ovo potvrditi,pocinjem vjerovati u tu teoriju

loo
23-08-2010, 10:52
Brat je stariji. Ima 145 IQ (išao je na pravo testiranje, ne ona sranja na netu i preskočio jedan razred). I u osnovnoj i u srednjoj sam imao (imam) bolje ocjene od njega.

RIDER32
23-08-2010, 12:51
Ja sam 3. i zadnji... a u školi sam retardiran ko vodovodna cjev xP

Doctor Freak
23-08-2010, 15:20
Ocjene nisu odraz inteligencije. Mislim da previse mjesate inteligenciju i znanje.


A kaj se tice istrazivanja, vrlo moguce, no misljenja sam da svatko moze biti pametan, uz odricanje i trud. I onaj "truli" mozak mora upiti nešto ako ga mucis svakog dana.


Tako da mislim da je stvar pojedinca koliko ce znati, bez obzira na genetiku.

Ako je roditelj doktor, djete moze biti limar. Ali i obratno.

Sickmanno1
23-08-2010, 15:37
Impliciras na to da je svaki doktor pametan a svaki limar glup?

:facepalm:

Doctor Freak
23-08-2010, 15:41
Impliciras na to da je svaki doktor pametan a svaki limar glup?

:facepalm:

Pa jasno je da je doktor na višem položaju od limara što god ti mislio o tome.

Šta bi trebao netko skrivat to da nije isto čistiti javne wc-e i operirat čovjeka?

Jebala te inteligencija i znanje ako je neznaš iskoristit na adekvatan način. Tu dolazimo do razlike između pametnog i glupog covjeka. No to neznaci da nije inteligentan ako je glup.

Sad ces doc i rec kako mozda netko zeli biti limar makar ima znanja da bude nesto bolje?

Pa da samo ja ne pricam o tome, makar ti to kuzis drukcije, sada ja mogu reci tebi da si glup jer me ne kuzis, sto opet ne znaci da nisi inteligentan :)

Sickmanno1
23-08-2010, 15:50
Pa ja bi rade bio limar nego doktor. Najbolji limar zaraduje duplo vise od glupog doktora. A sve je u parama jelda?

IMO bolje raditi posao za 4k kuna a da si sretan i zadovoljan nego posao za soma eura gdje jedva cekas nedjelju i svaki 3 dan se planiras ubiti lol...

To sto drugacije razmisljamo necini ni mene ni tebe glupim, tj. pametnim.

Doctor Freak
23-08-2010, 15:51
A najbolji doktori zarađuju više od predsjednika države pa i dalje vole taj posao ;)


Ja sam samo htio reći da danas svatko može biti što želi, samo ako se potrudi dovoljno.

Sickmanno1
23-08-2010, 16:01
Tu se slazem....doduse netko to mora raditi na tezi nacin, a neko na laksi.

Ali nikako se neslazem da je netko automatski pametniji od nekoga ako radi na cijenjenijem poslu u drustvu.

Niko Bellic
23-08-2010, 16:05
Treba gledati na to da si zadovoljan s poslom koji radiš ili da ga bar možeš izdurati tih 40-ak sati tjedno. S većom plaćom raste i standard, tako da uglavnom svima fali novaca. Rijetki su oni koji su zadovoljni s primanjima, pa se čovjek zapita čemu forsirati i da li nas to uistinu čini sretnim ili blizanke? O_o

Dania
23-08-2010, 18:00
A ono, gledajte...ja sam jedinica, to sad može ponukati na pitanje "čega"...ili implicirati da sam jedino dijete u obitelji. Opet, posljednje sam dijete, također; što znači: nemam braću ni sestre. Što bi opet ljudi rekli, razmažena sam...A nisam. Ovo s poslovima je tako subjektivno...kao što je i inteligencija jedno, a pamet drugo...o, isuse, kakva tema :)

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 11:19
Ja sam 3. i zadnji... a u školi sam retardiran ko vodovodna cjev xP
Nije to samo u školi, sinko.

Nego, jesi dobio motor? :)

TeraBajt
29-08-2010, 13:11
KAWASAKI KAWASAKI KAD JURI PO PUTU
SVAKA CURA ZELI DA GA VOZA BAR MINUTU

RIDER32
30-08-2010, 23:52
hh a znam da nije sve u školi, ali opet nemogu se pohvaliti nekom specialnom sposobnošču i znanjem... svašta znam, svašta me zanima ali to je sve onako, da kažem, medium :) valjda nisam dobio dovoljno dobru priliku :/

ne nisam dobio motor, ali sam položio vozački, a to znači da mogu voziti motor koji mi stoji u garaži već 7 godina :D

Ogg The Dogg
01-09-2010, 19:08
o bože... tolko gladne djece u africi a oni se bave ovakvim ispitivanjima. to samo u bogatim državama mogu ulupati tolke pare u neko sociološko istraživanje i kao zaključak donijeti- nšta. volim opčenito čitat rezultate takvih psiholoških i socioloških istraživanja zato što su zaključci totalno debilini. šta sad nama znači postotak ljudi koji vole poslije večere gledat tv ili se karat ko da nikad u životu to neće radit. i zašto je bitno vole li stariji ljudi više čitat članke koji pozitivno govore o mladima ili one kji ih ocrnjuju.

i da, mlađi sam od sestre 2 godine. nisam razmažen, nije ni ona. priznajem da ona ima bolju komunikaciju sa starcima. kad sam bio dijete nitko se oko mog školovanja nije brionio( oko sestre jesu), dakle, samostalniji sam. skloniji sam opraštanju definitivno. samokritičniji sam i u jednu ruku realniji. rješavo sam mensin test inteligencije i ispo je dosta visok( nebitno kolko visok) z asestru ne znam iako me nekad razočara sa svojim ponašanjem, zaključcima i ponekad totalnom zatupljenošću. sestra je elokventnija od mene i mislim da ima neke socijalizacijske vještine koje ja nemam( zna se šupkat npr) ja bolje prosuđujem ljude od sestre. e sad, jedan dio tih stvari je zbog tog što je ona starija ali nije sve. nismo svi rođeni jednaki iako to shvatimo tek kasnije tijekom života.