PDA

Pogledaj cijelu verziju : Povijest



Stranica : [1] 2

Mirko L
12-08-2010, 22:39
Ajmo, koje vam je najdraže razdoblje povijesti, zašto je kul?
Najdraži mi je stari i srednji vijek, iako se zna naći dosta zanimljivog sadržaja u vezi novog vijeka, primjerice turska osvajanja Europe, što mi je nekad prije bilo nezamislivo dosadno.

Navalite :)

Nee Joe
12-08-2010, 22:43
Drevni Japan, definitivno i vrijeme i mjesto gdje bi uvijek rado živio :D

SharpDressedChevap
12-08-2010, 23:17
Kameno doba i WW1/WW2.

Srednji vijek nisam nikad volio, kameno doba i ona koja su uslijedila poslije njega su mi isto kul i imao sam dosta knjiga na tu temu. Svijetske ratove sam uvijek volio zbog tehnoloških dostignuća (tenkovi, oružja, avioni itd.)

keko
12-08-2010, 23:38
Meni je što se tiče povijesti uvijek najzanimljivije smišljati alternativne ishode. Npr. što bi se dogodilo da su Turci zaustavljeni kod Nikopolja, ili da je Engleska pobijedila Stogodišnji rat, ili da se Britanija povukla iz WW2 prije napada na SSSR itd.

MindReader
12-08-2010, 23:47
Najnezanimljivija mi je uvijek bila hrv. povijest. luzeri jebeni -.-

a najzanimljivije.. hmmmm... drugi svjetski rat i američka povijest su mi uvijek ležali. :D

K4ciga
12-08-2010, 23:55
Najzanimljivije razdoblje je definitivno WW2. Čovjek se zapita što bi bilo da Hitler nije napao tadašnju Jugoslaviju (upućeni bi trebali shvatiti :))

hrčak
12-08-2010, 23:58
Meni je ama baš sve zanimljivo premda bi mogao možda stavit srednji vijek kao najzanimljiviji ali opet kad se sjetim ostalog onda se stvarno nemogu odlučiti.

Razzarach
13-08-2010, 00:01
Ajmo, koje vam je najdraže razdoblje povijesti, zašto je kul?
sedamdesete lol
vudstock.

zajebavam se.
ww2.

Electromaster
13-08-2010, 01:42
Ja bi rekao da mi je najdraže 19. stoljeće jer iz njega steampunk crpi svoje ideje, ali onda se sjetim kakav je standard života bio tada... :)
Inače, cijela povijest mi je zanimljiva, ali ipak s nagaskom na novije doba, pošto me od svega najviše zanima tehnologija i tehnološka dostignuća...

Other than that, ako ćemo o povijesti u širem smislu, zanima me i doba dinosaura, kao i povijest Svemira. :3

W1k1n6
13-08-2010, 02:05
Nema boljeg razdoblja od osamdesetih prošlog stoljeća. Povjesničari bi pod hitno trebali početi izučavati zašto smo se onda tako dobro zajebavali, živjeli hedonistički i bezbrižno, a nismo imali automobile i plazme na kredit.

Forengner
13-08-2010, 07:29
ww1 i ww2.
Zbog cega?
Zato sto se ceo svet zajednicki usprotivio velikom zlu.I to 'nazovimo ga' dobro je opstalo,posle toga duuug mir.

MAFNi
13-08-2010, 07:44
Što se tiče škole najdraža su mi razdoblja gdje se ne mora pamtit mnogo datuma i godina, a inače su mi zanimljive mitologije i kulture naroda :)

GDra
13-08-2010, 10:54
Feudalni Japan. :D
Meni najzanjimljivije povjesno razdoblje, obožavam sve o njemu.

sickpetey
13-08-2010, 13:02
Interesiram se u skoro svako doba povijesti pa zato teze pamtim imena dosta ljudi heh :D mislim poceti malo uciti o pocijesti Rusije i Mongolije uskoro

Razzarach
13-08-2010, 13:11
Nema boljeg razdoblja od osamdesetih prošlog stoljeća. Povjesničari bi pod hitno trebali početi izučavati zašto smo se onda tako dobro zajebavali, živjeli hedonistički i bezbrižno, a nismo imali automobile i plazme na kredit.
lol care

antonio96
13-08-2010, 13:14
12 i 13 st. zato jer su tada križari razarali :)

System
13-08-2010, 13:26
Actually u 13. su sakali velike obrezane kokove. :)

Ne mogu da se odlucim koje razdoblje, ali najvjerovatnije stari vijek u Rimu.

Jašar
13-08-2010, 13:49
Najviše volim povijest naše drage Hrvatske. Najzanimljivije mi je područje domovinskog rata i devedesete jer mi je dida bio u ratu. Moj dida i ja.

keko
22-08-2010, 12:01
Jedno pitanje iz povijesti: uvijek me zanimalo to kako je jedna Kina, u kojoj je izumljen barut, papir, kompas itd. tijekom 19. stoljeća praktički igračka kolonizatora iz Europe. Kako to da se taj kineski tehnološki napredak zaustavio i ostao na razini srednjeg vijeka?

Nodakim
22-08-2010, 12:04
Vjerovatno jer je to druga kultura i civilizacija,koja je imala limitirane odnose sa Europom i razvijala se u drugom smjeru koji je slično kao i u Europi ograničava tradicija i stalna prevrtanja vlasti.(Boxerska revolucija npr.)
Zanimljivo da su zaustavili Mongole,a Europljani su s njima imali svoje muke i patnje.

keko
22-08-2010, 12:10
Kako su zaustavili Mongole, nije li dinastija Yuan bila mongolska? Mene više zanima kako je do tog svega došlo, gdje je tu zaštekalo da se Kina nije do dolaska Europljana uspjela bolje razviti?

McPingvin_v2.0
22-08-2010, 13:41
Jedno pitanje iz povijesti: uvijek me zanimalo to kako je jedna Kina, u kojoj je izumljen barut, papir, kompas itd. tijekom 19. stoljeća praktički igračka kolonizatora iz Europe. Kako to da se taj kineski tehnološki napredak zaustavio i ostao na razini srednjeg vijeka?
http://en.wikipedia.org/wiki/Boxer_Rebellion

Mislim da je to ono što tražiš :)

Forengner
22-08-2010, 13:46
Dinastija Cin,prepirke,dinastije,zavere.Kina je sve do Maove vlasti bila nerazvijena i 'slabasna'.

keko
22-08-2010, 14:38
A jesu li se Kinezi možda bavili istraživanjem poput Europljana, odnosno potragom za novim zemljama?

sickpetey
22-08-2010, 15:05
Prije svih,ima i govora da je kina sa velikom flotom preplovila Tihi Ocean i otkrila Ameriku prije svakog..zapravo i kazu da su dosli prije svih ali ne zele reci da su otkrili jer se oni nisu vratili natrag u Kinu i rekli ista o svome otkricu..a i dosta je zajebancije jer svi zele da se nadju ostaci tog broda na plazama a prije toga je bilo vise tisuca godina =/..al ono malo vidis indijance i eskime pa se zamislis..ja cak i mislim da su kinezi prvi dosli i otkrili

keko
22-08-2010, 15:07
Što se tiče Indijanaca i Eskima to je zato jer su ljudi pirje 80000 (nisam siguran) godina preko Beringovog prolaza koji je tada još bio zaleđeen prešli iz Azije u Ameriku.

sickpetey
22-08-2010, 15:10
Hm okay ali ipak je zapisano u kineskim spisima da je ogromna flota otisla prema Americi jos prije Kolumba ali se nikad nije vratila

McPingvin_v2.0
22-08-2010, 15:14
Vikinzi su došli do današnje Kanade oko 900. godine, tako da Kolumbo sigurno nije bio prvi :)

sickpetey
22-08-2010, 15:16
Covjek je pitao jesu li kinezi istrazivali pa sam mu odgovorio :roll:

Mirko L
22-08-2010, 15:26
Vikinzi su došli do današnje Kanade oko 900. godine, tako da Kolumbo sigurno nije bio prvi :)
Kvragu, skrolam dolje da odgovorim ovo, pa mi ovaj uleti :)

Ali da, baš prvi koji su došli u Ameriku su to učinili tijekom ledenog doba, kad je bio leden pokrov preko mora, koji je omogućavao prelazak.

Forengner
22-08-2010, 15:51
*Beringovog moreuza.

K4ciga
22-08-2010, 19:54
Što mislite kako bi svijet izgledao da je Hitler pobjedio? Bi li gledali "Spašavanje vojnika Hansa" ili bi na kraju ipak Švabama ponestalo metaka i užeta u pokušaju istrijebljivanja Rusa?

keko
22-08-2010, 20:02
Mislim da bi morali sprovesti opsežne reforme ako bi htjeli ostati na vlasti. Naime, nacistička ideologija po kojoj su Nijemci bolji od svih ostalih je unaprijed osuđena na propast baš zbog tih drugih, jer da je Hitler pobijedio, Nijemci bi postali manjina u svojoj državi. Alternativa bi bila da u svakoj osvojenoj zemlji instalira kvislinške režime, no pitanje je bi li ti režimi uspijeli biti dovoljno učinkoviti. Po mojem mišljenju, ipak bi se nakraju taj cijeli sustav raspao jer je zasnivan na represiji.

Pitanje je i da li je Hitler uopće mogao pobijediti u ratu. Ja mislim da se zajebao sa dvije važne stvari. Prvo, nije uopće smio objavljivati rat Amerikancima, trebao je ići taktikom "Jebeš Japance, mi se im nećemo pridružiti u samoubojstvu." Druga velika pogreška je odnos prema stanovništvu u SSSR-u. Naime, prije rata je komunistički režim pobio milijune ljudi u Sovjetskom Savezu. Da je ušao u Rusiju kao osloboditelj naroda, a ne još veći koljač, to bi mu priskrbilo naklonost i pomoć naroda i tada bi se komunistički režim raspao.

Forengner
22-08-2010, 20:17
Umh ne. :( .
uzrok propasti.
1.-Otvorio je dva fronta,pre nego sto je uspeo da neutralise Engleze,napao je Staljina,i tu se zeznuo,a Japancima je morao da pomogne zato sto mu je plan bio da putem afrike i sueca dodje do Irana/Azije gde bi se njegove trupe spojile sa Japanskim,time bi opkolio Sovjete i napao ih sa vise strana.
2.Nije imao ozbiljno vazduhoplovstvo,Luftwaffe je posle sloma nad nebom Engleske samo propadao,a Gering povodom toga nije cinio nista.
Avijacija je imala odlicne avione-Messerschmit,Stuka,Junkers,FW109,Dornier DO,ali je komanda,radarsko postrojenje bila mnogo losije nego kod saveznika.
3 .Tenkovi:Panzeri:
Panzer I
Panzer II
Panzer III
Panzer IV
'Tiger'
'Panter'
'King Tiger'
'Elephant'
'Nashorn'
Itd itd,ali problem je bio sto je izrada jednog Panzera trajala do 3 puta duze no izrada T34 ili KV1 tenka.
Evo quota koji to najbolje objasnjava.
"Jedan Panzer,moze unistiti 5 ruskih tenkova!Ali se tu uvek nadje i sesti.
4.greska.-Saveznici-Italija,-generalno beskorisna,+mafija koja je pomogla saveznicima da se iskrcaju na Siciliji.
5.Bespotrebni pokolj-Hitlerove zveri su nemilosrdno ubijale sirom CCCP-a,kada je dosao cas za rusku osvetu,nadali su se milosti,-naravno,nisu je dobili,sto je opet-normalno.
6.Hitler je pred kraj rata izgubio vezu sa realnoscu.Bilo je gotovo.
7.Nije ni mogao da pobedi u ratu u normalnim okolnostima (zbog industrijskog kapaciteta)-Da je bio u savezu sa Staljinom,istorija bi bila mnogo drugacija.
Eto,ima jos dosta primera,ali su ovo oni najbazicniji.Jedno je sigurno-Mozemo samo zahvaliti bogu sto je Nemacka po 2 put izgubila.

McPingvin_v2.0
22-08-2010, 20:18
Ne vrijedi ti ovo zadnje keko. Rusi su bili tlačeni 20 godina i kada je Hitler došao bilo je ovako: "Da ste došli 20 godina prije bili bismo vam zahvalni. Ovako smo krvarili 20 godina i vi bi nam sve to uništili? Neće moći." :)

keko
22-08-2010, 20:24
Ja mislim da bi svi iz SSSR-a jedva čekali da im Staljin i komunističko vodstvo dopadne šaka, da im je Hitler to omogućio, nova vlast bi vjerojatno bila sklona da mu budu saveznici.

McPingvin_v2.0
22-08-2010, 20:26
Ne jer su konačno stali na noge, kolko tolko. Nakon 20 godina rada ti netko ide sve to rušiti? Teško :)

Nodakim
22-08-2010, 20:26
Što bi trebalo značiti "moramo zahvaliti bogu da je Njemaćka i 2. put izgubila"?
Temeljno poznavanje WW1 je da su Njemci bili samo žrtveno janje,pa se onda čude zašto su se javili fašisti.

Forengner
22-08-2010, 20:30
Aham,kakvo crno zrtveno jagnje? :(

keko
22-08-2010, 20:32
Ne vjeruješ valjda da je zla Njemačka napala svete sile Antante? (pričam o WW1).

Forengner
22-08-2010, 20:34
Engleska i Francuska su zarko zelele da otklone pretnju Nemacke,svog 'ratobornog suseda',ali by no means je ona bila zrtveno jagnje,pre je to bila Austro-Ugarska.Zapravo,tada je doslo do velikih promena,sve te matore monarhije su bas u tom periodu nestale,slucajnost? :wink:

keko
22-08-2010, 20:39
Austro-Ugarska je zapravo dobrim dijelom izbjegla krivicu za rat jer se raspala, Austrija i Mađarska su na mirovnim pregovorima relativno dobro prošle. S druge strane, Njemačkoj je određeno plaćanje ogromne ratne odštete, Alsace-Lorraine ilitiga Elsass-Lothringen je pripojen Francuskoj, pobjednici su razgrabali njemačke kolonije, sve zemlje koje su graničile s Njemačkom su dobili neki njezin dio, Ruhr je postao demilitarizirana zona, morali su smanjiti broj vojske, zabranjeno je ujedinjenje Njemačke i Austrije. Sad reci tko je gore prošao. Njemačka je k tome proglašena i jedinim i isključivim krivcem za rat.

Lord Ragnarok
22-08-2010, 20:40
rofl ne.
si ti uopce ucio povjest?

keko
22-08-2010, 20:42
Reci što misliš da je od toga krivo.

Lord Ragnarok
22-08-2010, 20:44
cek ti si uletio a nisam ni skuzil. odnosilo se na Forengnera.
isprike imas. ti si tocno sve naveo.

K4ciga
22-08-2010, 21:26
Inače, pojedini vojni teoretičari smatraju da je izgubio rat isključivo jer je u jednom ključnom trenutku bio vođen emocijama. Naime, nakon što se raspala jugo-vlada (bolje rat nego pakt), Hitler je pobijesnio i to smatrao osobnom uvredom. Poslao je divizije na Jugoslaviju i na taj način izgubio dva tjedna, čime je zavukao rat u SSSR-u za ta dva tjedna, koliko mu je otprilike falilo do Moskve. Da je odmah krenio na Rusiju, možda bi osvojio i Moskvu, te sve što dolazi u paketu s istom, uključujući i vrlo važna naftna polja, koja su mu najviše falila pred kraj rata. Osim toga, mogao bi se skoncentrirati i na samo jedan front.

keko
22-08-2010, 21:31
A kolika je bila vojna moć Turske u to vrijeme? Da je uvukao Tursku u rat protiv SSSR-a, da li bi to puno značilo, osim toga da bi Sovjeti ratovali na dvije fronte?

SharpDressedChevap
22-08-2010, 21:33
Zar nije njihovo gospodarstvo bilo u prozoru tada? Možda sam u krivu al opet.

Lord Ragnarok
22-08-2010, 22:10
je, tursko carstvo je sa prestankom postojanja kmetova i vazalnih odonsa pocelo propadati jer su im najveci izvor prihoda bilo pljackanje i ratovanje prije (tu su poceli pusiti od AU).
sada u kolkom kurcu im je gosp bilo nebih tocnije znal, no siguran sam da nije bilo na vrhuncu moci, cak nasuprotno..

Forengner
23-08-2010, 09:00
Njihovo gospodarstvo se zasnivalo na ratnim uspesima,-i od poraza i neuspesne opsade Beca-Otomansko carstvo/Turska je bilo u konstantnom padu,i nikada se nije potpuno oporavilo.(Pa uz to jos i poraz u WW1 koji jje bio seme za jos hiljadu problema.)-

keko
23-08-2010, 15:39
Koliko je u Američkom građanskom ratu Konfederacija imala šansa da preživi? Da li se pokušalo s mirovnim pregovorima, da bi se Konfederacija nekako održala, barem dio svoje autonomije unutar Unije? Je li Konfederacija bila međunarodno priznata kao država?

Forengner
23-08-2010, 15:51
Nije imala sanse da prezivi zato sto je bila brojcano nadjacana,siromasni jug je glavne prihode za rat dobijao od Planataza na kojima su radili Crnci,od poljoprivrede,dok se sever oslanjao na industriju,trgovinu,also,jug je imao mnogo manje teritorija no sever,jednostavno,bili su slabiji.Da je vodjstvo bilo drugacije,mozda bi rat malo duze potrajao,ali bi u svakom slucaju pobedila Unija.Konfederacija je bila nepriznata a sacinjena od 11 juznih drzava.Postojala je 4 godine do njenog neizbeznog raspada.
Sledece drzave su je cinile:South Carolina
Mississippi
Florida
Alabama
Georgia
Louisiana
Texas
Virginia
Arkansas
North Carolina
Tennessee

keko
23-08-2010, 15:55
A nije li to pomalo ironično? Krvavo uguše pobunu Juga, a istu stvar su oni napravili prije 100 godina, samo što su uspjeli u pobuni? Nije da sam za to da je Jug pobijedio, jednostavno mi je zanimljivo to američko licemjerje. Da li danas ima separatista koji bi se htjeli odvojiti od Sjedinjenih Država?

croat1gamer
23-08-2010, 18:26
Citiram zakljucak iz South Parka:
Amerika je osnovana na 2 grupe ljudi: onima koji su za i onima koji su protiv.

Oduvijek bilo, i tako ce i ostati.

antonio96
23-08-2010, 18:55
Što mislite kako bi svijet izgledao da je Hitler pobjedio? Bi li gledali "Spašavanje vojnika Hansa" ili bi na kraju ipak Švabama ponestalo metaka i užeta u pokušaju istrijebljivanja Rusa?


da je hitler dobija rat umra bi nakon par godina zato jer je bija bolestan :(

Nodakim
23-08-2010, 19:01
A ča,vidiš ti pametna si jaa,a će si mal pošempija,ja.
Nema san reć da nisan.


:thumbs2:
@Jug
lol,crnci su htjeli da jug pobjedi
Kakva sloboda,pa sjever ih je još više iskorištavao pod tom krinkom,Jug je barem neke opcije.

Forengner
24-08-2010, 08:17
Imali su izbor-da rade kao robovi za jug na plantazama+dobijaju hranu ili-da rade kao slobodni ljudi u fabrikama severa za onoliko para koliko vredi hrana koju im je jug davao :) .

W1k1n6
24-08-2010, 12:52
Moram reći kako je većini ovdje povijest tako strana da mi je sve neugodno čitat ovu temu. Ne bih ulazio u to kako su se prolazili razredi osnovne škole, no nije mi jasno od kuda želja da se svoje neznanje podijeli s drugima :)

Nodakim
24-08-2010, 13:59
A pa dobro ako već pljuješ,možeš barem da se malo i oglasiš sam.
Da vidimo to znanje Atile,Bismarcka i Isusa. :D

McPingvin_v2.0
28-08-2010, 15:30
Lako njemu kada je živio dok se to odvijalo :D

Interceptor
28-08-2010, 15:44
Pa najbolja je sadašnjost,definitivno.

antonio96
28-08-2010, 16:08
Pa najbolja je sadašnjost,definitivno.

meni nije

Forengner
28-08-2010, 22:01
Pre neki dan sam razmisljao o Fridrihu Barbarosi,i o celom projektu Pape,tj-Krizarskih Ratova.

keko
29-08-2010, 13:50
To je zanimljivo, da je car preživio i da je tih 100 000 vojnika došlo do Jeruzalema, mislim da bi se kršćanske države u Svetoj Zemlji puno duže održale. Mene zanima da li bi, da su u WW1 pobijedile Centralne sile, nastali fašizam i nacizam? Ja mislim da ne bi jer Njemačka ne bi bila osramoćena, a vjerojatno i ne bi zadala neke teške uvjete mira Antanti, vjerojatno bi zahtjevala određene kolonije i ratnu odštetu, a to ne bi bilo ni blizu onome što je Antanta napravila Njemačkoj nakon Prvog svjetskog rata.

antonio96
29-08-2010, 15:22
To je zanimljivo, da je car preživio i da je tih 100 000 vojnika došlo do Jeruzalema, mislim da bi se kršćanske države u Svetoj Zemlji puno duže održale. Mene zanima da li bi, da su u WW1 pobijedile Centralne sile, nastali fašizam i nacizam? Ja mislim da ne bi jer Njemačka ne bi bila osramoćena, a vjerojatno i ne bi zadala neke teške uvjete mira Antanti, vjerojatno bi zahtjevala određene kolonije i ratnu odštetu, a to ne bi bilo ni blizu onome što je Antanta napravila Njemačkoj nakon Prvog svjetskog rata.


ja nemam pozitivno mišljenje o križarima...

1.razrušili zadar da bi došli brodovima do jeruzalema

2.svak je gledao svoj interes (zemljište,zlato)

3.ubijali nedužne civile i plačkali ih

keko
29-08-2010, 18:07
Ne mislim da itko ima dobro mišljenje o njima, jedna od besmislenih stvari uzrokovane naravno od Crkve u srednjem vijeku. Dječji križarski rat i pokolj stanovništva u Jeruzalemu, dvije najgore stvari u tim ratovima. No, naravno da i križarski ratovi imaju i dobre posljedice, npr. Europa se bolje upoznala s istočnom kulturom, uvedene su neke nove poljoprivredne kulture, razvila se trgovina itd.

Nodakim
29-08-2010, 19:20
To je zanimljivo, da je car preživio i da je tih 100 000 vojnika došlo do Jeruzalema, mislim da bi se kršćanske države u Svetoj Zemlji puno duže održale. Mene zanima da li bi, da su u WW1 pobijedile Centralne sile, nastali fašizam i nacizam? Ja mislim da ne bi jer Njemačka ne bi bila osramoćena, a vjerojatno i ne bi zadala neke teške uvjete mira Antanti, vjerojatno bi zahtjevala određene kolonije i ratnu odštetu, a to ne bi bilo ni blizu onome što je Antanta napravila Njemačkoj nakon Prvog svjetskog rata.


ja nemam pozitivno mišljenje o križarima...

1.razrušili zadar da bi došli brodovima do jeruzalema



Pa eto jedan pozitivan primjer njihovih postupaka.

antonio96
29-08-2010, 19:47
što ima pozitivno u tome da su razrušili zadar?

McPingvin_v2.0
29-08-2010, 19:48
Još pitaš :)

antonio96
29-08-2010, 19:49
Još pitaš :)

navedi jedan primjer...

Forengner
30-08-2010, 10:08
Pre neki dan sam video clanak o Princu Johnu,i kako je zbog njega Francuska zamalo osvojila Englesku.I da je on najomrazenija licnost u Engleskoj povijesti. Poor him.

Dreadlock
30-08-2010, 17:01
to sto su razrusili zadar ne umanjuje cinjenicu da se ekipa na gradskoj plazi i dalje zabada u igle dok hodaju :(

enivejz...da su centralne sile pobjedile,jos bi bili u austrougarskoj

antonio96
30-08-2010, 17:34
to sto su razrusili zadar ne umanjuje cinjenicu da se ekipa na gradskoj plazi i dalje zabada u igle dok hodaju :(

enivejz...da su centralne sile pobjedile,jos bi bili u austrougarskoj


ti si glup...

McPingvin_v2.0
30-08-2010, 17:39
A po čemu to?

Dreadlock
30-08-2010, 17:59
ti si glup...
ti si za hajduk


cemo se sad vrijedat? kazem realno stanje stvari

bruno123
31-08-2010, 07:46
mene zanima od nomada do danas :rotfl:

Aerial
31-08-2010, 10:20
1) Križari su Zadar satrali zato što je bilo u interesu šinjorine Venecije. Kasnije ih je Papa skoro svih anatemizirao. Politika ftw.

2) Na Zadarskoj rivi nema igala. Barem ne onoliko koliko ih je po Splitskoj :D

3) Da je Rikard ušao u Jeruzalem s onih preostalih nekoliko tisuća Isusovih warriora na kraju trećeg rata, zapravo bi bilo još gore. Zauzeli bi grad bez problema, ali bi mjesec dana nakon toga svi pokrepali usljed muslimanskog zerg rusha. Jednostavno je zaključio (pametno) da grad mogu zauzeti, ali da ga iscrpljeni i bez resursa ne mogu držati dovoljno jako da se obrane od sljedećeg prvog napada.

4) Saladin ftw :D

Forengner
31-08-2010, 11:35
Templari :thumbs1: .

S S Teutonic Knights of the Holy Roman Empire!

:thumbs2: .
http://www.allempires.net/uploads/20060521_111841_Teutonic_order_.jpg


*coming soon-Tales of a Rittenbruder*

Chupacabra
31-08-2010, 12:59
templari lejm. Pricekaj ti Masone :D

W1k1n6
31-08-2010, 14:09
A što bi bilo da su američki indijanci imali atomsko naoružanje? :)

Dreadlock
31-08-2010, 14:53
nebi svijeta bilo

Forengner
31-08-2010, 15:02
Poland will burn mein Ritten-Generaloberst!
Teutonic crusades!
Znate li za neku dobri knjigu o Teutoncima uopce?(need moar info)

sickpetey
31-08-2010, 15:32
Foregner sad te manje lajkam :(


ja nemam pozitivno mišljenje o križarima...

1.razrušili zadar da bi došli brodovima do jeruzalema

2.svak je gledao svoj interes (zemljište,zlato)

3.ubijali nedužne civile i plačkali ih

Isto kao i sve ostale sile od pocetka svijeta samo što su križari bolje lagali ljude da je sve to za dobru svrhu, čak su oni prvi počeli u europi funkcionirati kao bankari danasnjice (krediti i pizdarije) a i ima legenda da nako što su Templare osudili za herezu i sve da su oni pomogli osamostaljenu Švicarske

Forengner
31-08-2010, 15:53
But-
To su templari.
Ovo su Tevtonci.(meni najzanimljiviji deo srednjeg veka-borbe u sumama severa,Novgorod VS Teutons,i Teutons vs Lithuania.
Templari su sljam i blate ugled 'RittenBrudera'

W1k1n6
01-09-2010, 12:52
Meni srednji vijek najvećim dijelom nikako nije atraktivan jer prvo pomišljam na nehigijenu, boleštine, primitivizam, jednostrani moral. Vitezovi tog doba bili su mali pokvareni smrdljivi nabijeni čovci, a djeve bajne su preko nikad opranog tijela navlačile sjajnu odeću i trošile na litre mirisa kako bi prikrile nesnosni smrad koji su širile naokolo. Kad bi se neka oprala vjerojatno su je spalili kao vješticu :)
Posebno je zanimljivo kako su stari Rimljani imali daleko bolju higijenu od srednjevjekovnog stanovništva, njihovi kanalizacijski i sanitarni sustavi su tijekom srednjeg vijeka propali, jer su ovi zmazanci između ostalog držali da je pranje tijela grijeh.

Forengner
01-09-2010, 12:59
Ja volim ironiju iza "Svetog Rimskog Carstva"-pravi naslednici rimljana su bili u Carigradu,dakle 'The Byzantine Empire' te je 'car' -(Kasier) zavisio od Pape,a Papa nije preterano voleo Sveto Rimsko Carstvo, imao je samo titulu.Sveto Rimsko Carstvo se cak tesko moglo i nazvati carstvom,pre je bilo skup malih drzavica,vojvodstava,unija, ma svega zivog.Ali su ipak imali Teutonce pa su mi prekul. :)

Chupacabra
01-09-2010, 13:05
A što bi bilo da su američki indijanci imali atomsko naoružanje? :)

Ne ni morali trpiti amere sada kakvi jesu.


...a opet, ne bi imali blizzard. Nije velik gubitak :)

Constantine
01-09-2010, 15:11
Meni srednji vijek najvećim dijelom nikako nije atraktivan jer prvo pomišljam na nehigijenu, boleštine, primitivizam, jednostrani moral. Vitezovi tog doba bili su mali pokvareni smrdljivi nabijeni čovci, a djeve bajne su preko nikad opranog tijela navlačile sjajnu odeću i trošile na litre mirisa kako bi prikrile nesnosni smrad koji su širile naokolo. Kad bi se neka oprala vjerojatno su je spalili kao vješticu :)
Posebno je zanimljivo kako su stari Rimljani imali daleko bolju higijenu od srednjevjekovnog stanovništva, njihovi kanalizacijski i sanitarni sustavi su tijekom srednjeg vijeka propali, jer su ovi zmazanci između ostalog držali da je pranje tijela grijeh.
ovo nisam znao :O
to je bome teski primitivizam.

Forengner
01-09-2010, 15:23
Da,istina,cak ni na dvorovima.
A sto se Rimljana tice-Imali su i javna kupatila,cistu vodu via akvadukti, parna kupatila,javne toalete,kanalizaciju,sve.Dosta su drzali do higijene.
To se moze zakljuciti iz njihove izreke:"Mens sana in corpore sano" ili "U zdravom telu zdrav duh".

Chupacabra
01-09-2010, 15:33
anegdota o nekom rimskom vladaru.


Posjetio je javno kupaliste, i zatekao siromasng, jadnog covjeka kako cese ledja od stup. Pitao ga je zasto, kakva je situacija? Siromah mu rece da nema ni novca, ni obitelji ni sluge.
Vladar mu je poklonio posao, roba,imanje i mnogo novca. Sljedeceg dana je taj isti vladar dosao na to isto kupaliste i zatekao mnogo siromaha, svi su se cesali, htjeduci da im cezar da bogatstvo. Znate sto je vladar napravio?


rekao im je da se medjusobno cesaju.

Valjda sam nesto krivo napisao, zao mi je. Ovo sam davno cuo, i ne sjecam se bas dobro :)

Rang€r
02-09-2010, 17:23
očito je da je vladar u pitanju cezar, a opet on im nije bio vladar

Forengner
08-09-2010, 17:06
Nece history topic umreti dok sam ja jos na nogama. :)
Uglavnom-Pod topic
Knights of the crusades.
-Hospitalci,Templari,Livonci,Tevtonci,-u mom slucaju izazivaju staropostovanje,pre par dana sam zavrsio knjigu o Baltickim Krizarskim ratovima,i pod utiskom sam.1200 RittenBrudera je ruiniralo vojsku Novgoroda od cak 6000 hiljada vojnika!(Bez paora,sluga,dakle samo ratnici)(Uskoro cu postaviti ovde tekst o hijerarhiji i uredjenju,kao i o obicajima Tevtonaca,Hospitalaca.
Nesto vas zanima?Pitajte.Imate zanimljive informacije?Podelite ih. :wink:

K4ciga
08-09-2010, 18:59
To je ništa. 300 nauljenih spartanaca je svojevremeno pobijedilo milijun perzijskih, čije su snage uključivale i čudovište.

Forengner
08-09-2010, 20:04
:P Ozbiljan sam.RittenBruder je bio komandos onog vremena.

W1k1n6
08-09-2010, 20:11
Osobno više volim malo moderniju povijest za koju ima konkretnijih dokaza. Recimo oduševljava me bitka za Kursk.
Von Manstein protv Žukova. Nijemci se uzdaju u hi-tec tenkove Tiger i Panther, a Rusi ih razvale T-tridesestčetvorkama. Iz jednostavnog razlooga što Rusi uopće ne vode brigu oko svojih ljudi, šalju iz pričuve val za valom, štancaju tenkove koje može voziti i dijete nakon pola sata obuke i malo pomalo pretvaraju najmoćnije ratne mašine u staru furdu. Jedan od najvećih vojnih taktičara shvaća od kuda dolazi poslovica "ima ih ko Rusa". :)
Bilanca - 60.000 poginulih Nijemaca i 80.000 Rusa, no ova se bitka drži najvećim ruskim vojnim pothvatom, mrtve broje samo udovice :)

Forengner
08-09-2010, 20:22
Wermacht
780,900 soldiers
2,928 tanks
9,966 guns and mortars
2,110 aircraft
Crvena Armija
1,910,361 men
5,128 tanks
25,013 guns and mortars
2,792 aircraft
Gubici u ljudstvu su naprosto uzasavajuci,da ne govorim o mehanizaciji koja je unistena.

Evo jednog citata.(da se nadovezem na wikov post o ruskoj taktici :) )

-Nas Tiger Tank moze unistiti 4 ruska tenka bez problema,ali je tu uvek i peti.

W1k1n6
08-09-2010, 20:29
Plus 150.000 ranjenih i nestalih s njemačke strane i 520.000 s ruske.

Forengner
08-09-2010, 20:33
Jedino ne mogu da zamislim kako je to sve zvucalo. :) .
8k tenkova i 35k topova,skoro 5 hiljada aviona.Planine su se tresle. :)

W1k1n6
08-09-2010, 20:44
Iz ruske serije Oslobođenje (Osvobozhdenie):

ghXWJPU4xdE

The Boz
08-09-2010, 20:47
Relevant image time:
http://3.bp.blogspot.com/_9cHkMILP4_A/Su8p3GFJJOI/AAAAAAAABHc/yywQlkVuUD4/s800/fdccax.jpg

Forengner
08-09-2010, 20:54
:p teren i klima nisu bili na ruskoj strani.

W1k1n6
08-09-2010, 20:57
O da, gledao sam nedavno odličan finski film o tom ratu, taman kad su ih Rusi trebali dotući do kraja, Staljin je naredio povlačenje i primirje. Krvoločne bitke, nema toliko ratne tehnike (barem ne s finske strane), ali je bilo gadnih juriša na rovove kao u prvom svjetskom ratu. Pogledajte svakako taj film - The Winter War. Tu su Rusi puno naučili o ratovanju, recimo da nije preporučljivo jurišati na smrznuto brdo :)

Forengner
08-09-2010, 21:05
Rusi su ucili na svojim greskama,Nemci nisu :) .
Ali ipak,jadni Rusi,mogu da zamislim kakav je to pakao bio,ledeno,losa komanda,slaba obuka.

croat1gamer
08-09-2010, 21:24
Ak se dobro sjecam, rusi su bas u zimskome ratu i izgubili kvalitetne i iskusne vojnike, tako da su u ww2 bili vise manje sve svjeze rekrutirani ljudi.

W1k1n6
08-09-2010, 21:27
Inače, maršal Vorošilov, koji je vodio taj katastrofalni pohod u Finskoj, kasnije je u 2. svjetskom ratu bio kriv za opkoljivanje Lenjingrada, nakon čega ga je zamijenio Žukov. No kako je bio odani staljinista, umjesto metka u čelo postao je visoki politički funkcioner, nakon rata je uspostavio komunističku vlast u Madžarskoj, a 1952. nakon Staljinove smrti postao je predsjedavajući Prezidiuma Vrhovnog Sovjeta, odnosno predsjednik Sovjetskog Saveza kojim je vladao s Hruščovom kao sekretarom partije tijekom pedesetih godina.

System
08-09-2010, 21:55
I ubjedljivo najruzniji tenk po njegovom imenu.
KV-2

http://uncleted.jinak.cz/image/kv2_capt.jpg

W1k1n6
08-09-2010, 22:17
Je gadan, ali nije toliko loš, osim što ima koju tonu previše :)
Bilo je i kvalitetnih KV tenkova, racimo V-8/8S naoružan bacačem plamena, pa KV-14 koji je poznatiji pod oznakom SU-152, lovac tenkova s topom-haubicom 152 mm ML-20S koji je jako uspješno razvaljivao njemačke Tigere.
Uostalom, za prvi KV-1 su i nijemci priznali da je 1941. bio bolji od bilo čega što su oni imali pri napadu na SSSR, jedini je problem bio što su ih Rusi imali premalo pa nisu mogli značajnije utjecati na zaustavljanje Blitzkriega.

KV-1 1942

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/1582007/bpictures/KV_4.jpg

The Boz
08-09-2010, 22:32
Kupole od ljevanog željeza rulaju, imo.

K4ciga
09-09-2010, 05:18
Ak se dobro sjecam, rusi su bas u zimskome ratu i izgubili kvalitetne i iskusne vojnike, tako da su u ww2 bili vise manje sve svjeze rekrutirani ljudi.

Zapravo je Ruse spasio taj zimski rat, koji im je omogućio da uvide ogromne greške u sustavu. Nakon Finske, Rusi su reorganizirali vojsku koja je postala mnogo efikasnija. Poznato je da su Rusi imali blago komične situacije, tipa "Pucaju na nas, što da radimo", a odgovor je bio "Zašto ne šifrirate poruke?!" i sl.

Forengner
09-09-2010, 06:45
KV1 je tokom ranih faza rata na Istocnom frontu bio neunistiv,nemci su jedino mogli da ga onesposobe tako sto bi mu unistili gusenice,ali je kasnije izgubio potencijal i reputaciju pojavom velikih nemackih tenkova tipa Panzer IV i Marder.(samohodni top).Meni je nekako drag,pogotovo verzija sa velikom kupolom.

antonio96
09-09-2010, 14:48
Panzer IV .

:thumbs2: najbolji tenk

Forengner
09-09-2010, 15:12
Meni je licno Panther najbolji tenk celog rata,ali je Panzer IV dobio kultni status,prvenstveno zbog toga sto je bio pravljen tokom celog Drugog svetskog rata,a i zbog cinjenice da je bio i tenk koji je imao zaista pregrst modifikacija i drugacijih modela,dobro se pokazao na svakom bojistu.
Do 1945 proizvedeno je i isporuceno Wermachtu cak 8000 razlicitih modela ovog tenka.
A poslednji put je bio koriscen u Arapsko-Izraelskom ratu 1967!

W1k1n6
10-09-2010, 09:02
Teško je reći koji je najbolji WWII tenk. Panther bi možda bio najbolji u prosjeku - brzine, oklopa, vatrene moći i manevarskih sposobnosti, no s druge strane pobjednici su oni koji pišu povijest, pa bi se tako reklo da je T-34 apsolutni pobjednik, prije svega jer je zahtjevao puno kraću proizvodnju, pa je Rusima bilo lakše naštancati 10 komada T-34 nego Nijemcima bilo koji 1 svoj tenk. To naravno nema veze s kvalitetom.
Uglavnom, ja ne bih zato govorio koji je bio najbolji, no mogu reći koji se meni osobno najviše dopada. To je Köningstiger (Panzerkampfwagen 6-II) iliti Tiger 2, kojeg su se saveznici nekako najviše bojali.

Tiger 2 - King Tiger

http://www.battletanks.com/images/PzKw_VI_Tiger_II-1.jpg

Forengner
10-09-2010, 12:42
Americki vojnici su isli na posebnu psiholosku obuku,naime,morali su ih pripremiti da se suoce sa zvukom tog mehanickog monstruma :) .King Tiger je dosao previse kasno,bio je peglomazan (morali su ga transportirati vozom,jer je bio pretezak za cestu , :) jednostavno bi 'utonuo' u nju.) takodje,imao je problema sa motorom,i po nekim izvorima,vise je King Tigera napusteno i onesposobljeno od strane posade,nego sto ih je unisteno saveznickim oruzjem.Sto ne znaci da ga ne gotivim,izgled tenka i kupola zaista izaziva onaj 'WOW' efekat.Evo mog miljenika:

Panzerjäger Tiger (P) Elefant Sd.Kfz. 184) .(tesko protiv-tenkovsko vozilo)
Tezak 65 tona,dug gotovo 9 metara,ovaj oklopnik je zaista ulivao strah u ruske tenkiste tokom rata,svojim KwK 43 L/71 (Kampfwagenkanone) topom je mogao da probije oklop svemu sto su saveznici mogli da ponude,posadu je cinilo cak 6 ljudi,sto govori o samoj velicini tenka.Ali ovaj tenk je imao ozbiljne probleme,bio je preglomazan,spor,slabo okretan,ali najveci problem je sto je imao vrlo malo mitraljeza koji za odbranu,te je bio veoma laka meta za neprijateljsku pesadiju.Iako je imao svoje mane,moj je favorit.

http://www.achtungpanzer.com/images/elep_1.jpg

W1k1n6
10-09-2010, 14:02
Evo stavio sam ti i sličicu.
Da, nije se bez veze zvao "Slon" odnosno Tigar Slon :) Doista opaka mrcina, na slici se veličina toliko ne kuži, ali više izgleda kao vlak nego tenk.

Forengner
10-09-2010, 14:33
Hvala za sliku :) .Pravi vlak,volim grubi izlged i samu velicinu tenka.Naci cu neke stare slike na kojima se vidi i posada,izgledaju kao mravi pored njega.

W1k1n6
10-09-2010, 15:04
Ima još i ona verzija Ferdinand, da je rat potrajao koju godinu više mislim da bi švabe imali tenkove ko Leviathan iz UT2K4 :)

The Boz
10-09-2010, 15:06
Imali bi i rusi :p

Forengner
10-09-2010, 15:11
Pa,svabe su imale ovo,ko zna sta bi jos napravili :) .
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/06/Munster_Maus_Modell_(dark1).jpg

keko
10-09-2010, 15:31
Teško da bi ih tenkovi izvukli iz govana u koje su se uvalili. :wink:

W1k1n6
10-09-2010, 15:42
Ma normalno, da je kojim slučajem Hitler potrajao par mjeseci više, Ameri bi ih zasuli nuklearkama samo tako.

keko
10-09-2010, 15:45
Ne znam baš, jedno je Japan, koji je otok pa ako bace nuklearke na njih ne utječe baš na okolni svijet, ali Njemačka je ipak na kontinentu tako da bi se radijacija proširila i područjem oko Njemačke. Mislim da se Ameri ne bi baš olako odlučili na to da bace nukese na Europu.

W1k1n6
10-09-2010, 15:51
Bacili bi ih ne trepnuvši, nemaš uopće beda oko toga. Pogotovo na onaj dio Reicha gdje su Rusi nadirali :)

The Boz
10-09-2010, 16:01
Ne znam baš, jedno je Japan, koji je otok pa ako bace nuklearke na njih ne utječe baš na okolni svijet, ali Njemačka je ipak na kontinentu tako da bi se radijacija proširila i područjem oko Njemačke. Mislim da se Ameri ne bi baš olako odlučili na to da bace nukese na Europu.
Ja se isto slažem s ovim.

keko
10-09-2010, 17:08
Bacili bi ih ne trepnuvši, nemaš uopće beda oko toga. Pogotovo na onaj dio Reicha gdje su Rusi nadirali :)

Da, i u isto vrijeme riskirali da se Sovjeti i Europa ujedine protiv njih. I don't think so.

Forengner
10-09-2010, 17:39
Ok za Sovjete,ali Europa?Kog djavola Europa moze uciniti?Posle WW2 Europa je bila u rusevinama,retko koja zemlja je bila u normalnom stanju.(A i zbog cega bi bacili nuke na Nemacku kad jednostavno mogu da kontrolisu jedan deo,kao sto su i ucinili.)

Delirium
10-09-2010, 17:51
postalo je ocito, da nakon teske bitke za britaniju, hitler cak i da osvoji UK nebi mogao postici pouzdanu invaziju na ameriku osim ako ih japan nebi napao s traga, i onda su se sodlucili izgurat japan iz rata kako bi mogli koncentrirano suzbi hitlera u europi, bili su 100% sigurni da ako im javnost nece glasat za pro-nacista da ce tesko izgubit rat, also, ako bi UK palo vjerojatno ni onda nebi bacili nuke na europu

Forengner
10-09-2010, 18:02
Previse je vazna bila Europa da bi je tek tako iznukali,njima je u interesu bilo da posle rata pomognu u obnovi Europe,(Marshall plan) te sto vise pridobiju poverenje europskih zemalja,sve to naravno,da bi imali vise saveznika u eventualnom ratu protiv CCCP-a.Nisu naivni Ameri. :eyebrows: To je ocigledno,iako verujem da bi pristupili koriscenju Nuklearnog oruzja u eventualnom sukobu sa CCCP-om.U konvencionalnom ratu protiv CCCP-a,ne bi imali sanse.

Rang€r
10-09-2010, 18:03
ameri su iznukirali japan nakon kapitulacije njemačke..

btw ameri nebi bacali nuklearke na njemačku jer su i njihovi bili tamo...

Forengner
10-09-2010, 18:09
Mi govorimo o eventualnom koriscenju nuklearnog oruzja u slucaju produzetka rata (dakle,u slucaju da je Nemacka nastavila otpor)
Btw:americki vojnici jedva da su u Nemacku usli.(Presli Rajnu.)Sto znaci da bi mogli lagano da inznukaju veci deo nemacke teritorije bez ozbiljnijeg ugrozavanja sopstvenih vojnika.
(A da su hteli,mogli bi ih povuci nazad zar ne? :( )

keko
10-09-2010, 18:21
Inače, zanimljiva je činjenica da 39. kad je počeo rat, Nijemci uopće nisu bili spremni za opći rat, a postigli su takve uspjehe. Zamislite tek što bi bilo da su Britanija i Francuska napustile i Poljsku i da je Hitler stigao nabildati veće zrakoplovstvo i mornaricu. Pretpostavimo da bi WW2 počeo negdje oko 43., inače je Njemačka već krajem rata imala primitivne zrakoplove na mlazni pogon koje nije uspjela iskoristiti. Naravno, tijekom mira se tehnologije lakše razvijaju, pa bi Nijemci vjerojatno već prije 43. imali zrakoplove na mlazni pogon, što bi im dalo ogromnu prednost nad RAF-om.

Na početku rata, Njemačka je imala 30ak podmornica koje su skoro uništile dopremu zaliha u Britaniju. Hitler je planirao izgraditi flotu od 200 podmornica. Ako je 30 podmornica skoro uništilo britansku opskrbu, što bi tek učinilo 200 podmornica koje vrebaju Atlantikom? Em bi totalno uništili britansku trgovinu i još bi k tome bio velik udarac na moral, jer ipak nije ugodno isplovljavati kad znaš da nešto vreba.

Nadalje, da je Njemačka započela rat 43., imala bi vjerojatno više kopnene vojske, koliko bi trebalo Francuskoj da padne? Nesposobnost francuskih vojnih zapovjednika je mana koja se ne bi mogla tako lako srediti, tako da sumnjam da bi Francuska dugo izdržala, iako su imali za to vrijeme najmodernije tenkove.

Kad se sve tako sagleda, zapravo se uvidi koliko je opasna bila igra Britanije i Francuske da pokušaju održati mir u Europi popuštanjem Hitleru. Što da su rekli:"Ajde, pustimo mu još Poljsku, valjda će se smiriti." i da je Hitler uspio sagraditi vojsku koju je namijenio za rat? Otpor u Europi bi pao za par mjeseci, a moćno Britansko carstvo bi se vjerojatno raspalo.

Nadam se da ne zamjerate na kilometarskom postu, jednostavno sam htio izraziti svoja mišljenja. Naravno, ako sam nešto pogriješio, ispravite me.

Delirium
10-09-2010, 18:27
ne,ne i ne



Bitka za britaniju nije bila odlucena brojem vojnika na jednoj ili drugoj strani, nego zbog
rasirenosti hitlerovih snaga, iskreno taj rat je bio strasno lose isplaniran sa njihove strane, zauzimali su nebitna podrucja iz principa i jednostavno su previse razvukli snage, da je potpuna snaga Luftwaffea bila raspoloziva i da je taktički dobro iskorištena, napadom na Irsku, organizranjem pomorske baze tamo i brzim desantom na london hitler je mogao dobiti bitku za britaniju, znam da je ovo malo longshot (puno) al svejedno mislim da bi bilo efektivnije nego razvuci Luftwaffe, koji je bio imo bolje opremljen i brojčano te tehnički nadmocan nad RAFom na sve kontinente...

Also...prekrsaj pakta sa Staljinom je bila strasno losa odluka u onako ranoj fazi rata

Forengner
10-09-2010, 18:34
Pola ovih podataka nije tacno :( .Kao prvo,sve vojne tehnologije se razvijaju brze tokom rata,(primer je WW1 i prvi avioni) kao drugo,Hitler je na pocetku rata imao oko 55 podmornica razlicitih tipova,od kojih je samo 12 bilo pozicionirano u Atlantiku,on je hteo da 1939 ima oko 300 podmornica,ali je zbog manjeg fonda,i drugacijeg plana sefa Admiraliteta Rajha,Karla Donitza imao samo 55.Karl je smislio taktiku 'Wolf-Pack' dakle-manja grupa podmornica koje bi ometale trgovinu,on nije bio spreman za potpuni podmornicki rat koji mu je Hitler nametao.Tokom rata U-Boat flotila je potopila oko 3000 saveznickih brodova i tankera,a izgubili su 800 podmornica-ucinak?Vrlo lose.
Pod dva,sto se mlaznjaka tice,Sovjeti su imali prve mlazne avione,a nagadjanje tipa 'Nemci bi imali avijaciju punu mlaznjaka' je potpuno besmisleno.
Pod tri,Francuski komandanti nisu bili losi,daleko od toga,vlada je bila losa,hteli su ponavljanje WW1 u kome bi zaustavili Nemce,na isti nacin.Zbog toga je nastao blitzkrieg.(mazino linija je jednostavno zaobidjena.)

Ubuduce molim manje 'sta bi bilo kad bi bilo' tema jer su banalne,a pola podataka koje u tim temama iznesete su potpuno netacni.
Sto se tice RAF Vs Luftwaffe-nije to bila stvar u avionima,stvar je bila u Engleskom Radaru,i nekompetentnosti Hermana Geringa da vodi Luftwaffe.
Sto dovodi do zakljucka da Luftwaffe svakako nije bio nadmocan.

keko
10-09-2010, 18:44
Ako ti se ne sviđaju što bi bilo kad bi bilo rasprave, nitko te ne sili da u njima sudjeluješ. Broj podmornica sam rekao krivo, sad provjerio, al ne znam otkud mi taj broj 30, nekako mi je ostao u glavi. Inače, sami Britanci su poslije priznali da im je ožujak 1941. bio krizni mjesec, taj mjesec je skoro odsječena veza Britanije i vanjskog svijeta. Ako se dobro sjećam (nisam siguran), u tom mjesecu je potopljeno oko 80 teretnih brodova.

Francuski vojni zapovjednici JESU bili loši, jednostavno su još uvijek bili zaostali i nisu se prilagodili novim vojnim taktikama i načinima borbe, još uvijek su bili na razini WW1.

EDIT: Što se tiče mlaznih aviona

Prvi mlazni avioni počeli su se razvijati u Engleskoj i Njemačkoj 1931. godine. U Njemačkoj je 1939. probni let imao Heinkel He-178. Prvi mlazni avion Messerschmitt Me-262 počeo je letjeti za Luftwaffe 1943. godine.

K4ciga
10-09-2010, 18:56
Inače, zanimljiva je činjenica da 39. kad je počeo rat, Nijemci uopće nisu bili spremni za opći rat, a postigli su takve uspjehe. Zamislite tek što bi bilo da su Britanija i Francuska napustile i Poljsku i da je Hitler stigao nabildati veće zrakoplovstvo i mornaricu. Pretpostavimo da bi WW2 počeo negdje oko 43., inače je Njemačka već krajem rata imala primitivne zrakoplove na mlazni pogon koje nije uspjela iskoristiti.

Hitler nije odobrio potreban fond za proizvodnju aviona na mlazni pogon te se tek nakon, pa, dugo,dugo vremena udostojio vidjeti probni let. Više je volio ulaganje u osvetničko V-1 i V-2 oružje, poprilično je osobno shvatio otpor Britanaca. Međutim, da je uspio V-2 rakete proizvoditi na sustav pokretne trake, imam dojam da bi London danas imao znatno manje stanovnika :)

Koje vam je najbolje pješadijsko WW2 oružje? Ja defintivno imam fetiš na časničko oružje :) Ofkors,i legendarni Luger.

http://pnmedia.gamespy.com/planetcoh.gamespy.com/images/history/tommygun.jpg
http://www.gotavapen.se/gota/ak/stg/mp44_01001hw.jpg

Forengner
10-09-2010, 18:58
Oni su navikli na jedan tip ratovanja,i bili dobri u njemu,dok su Nemci usavrsili sasvim drugi tip ratovanja,da su Nemci krenuli u reprizu ww1,izgubili bi.Ali nisu,krenuli su taktikom Blitzkriega,francuski generali jednostavno nisu bili spremni za to,bili zu iznenadjeni.Oni su bili dobri,ali su Nemci bili najbolji.Oni su hteli Nemce da navuku na ponovno rovovsko ratovanje,nisu uspeli,i samim tim izgubili.
Moram da branim Francuze ovaj put zbog herojske odbrane Dunkirka. :) Da se nisu zrtvovali,cela Engleska ekspedicija bi zavrsila 6 metara ispod zemlje.

keko
10-09-2010, 19:00
http://1.bp.blogspot.com/_iC_4-H2MHfI/SUx2vXwdvFI/AAAAAAAAACM/NF9sNCHHVgc/s400/ppsh1.jpg

PPSh-41 :pray: :pray:

K4ciga
10-09-2010, 19:01
Odvratno mi je to rusko čudovište, čini mi se kao previše nestabilno i pogodno samo kod čišćenja prostorija.

EDIT: Foregner ti bi stvarno trebao predavati povijest :thumbs2:

Forengner
10-09-2010, 19:03
The TT-30 (Russian: 7,62-мм самозарядный пистолет Токарева образца 1930 года, 7,62 mm Samozarjadnyj Pistolet Tokareva obrazca 1930 goda).
:)
http://www.nazarian.no/images/wep/110_tt33-Main.jpg

keko
10-09-2010, 19:07
Oni su navikli na jedan tip ratovanja,i bili dobri u njemu,dok su Nemci usavrsili sasvim drugi tip ratovanja,da su Nemci krenuli u reprizu ww1,izgubili bi.Ali nisu,krenuli su taktikom Blitzkriega,francuski generali jednostavno nisu bili spremni za to,bili zu iznenadjeni.Oni su bili dobri,ali su Nemci bili najbolji.Oni su hteli Nemce da navuku na ponovno rovovsko ratovanje,nisu uspeli,i samim tim izgubili.
Moram da branim Francuze ovaj put zbog herojske odbrane Dunkirka. :) Da se nisu zrtvovali,cela Engleska ekspedicija bi zavrsila 6 metara ispod zemlje.


Kod Dunkirka je zapravo Hitler zaustavio vojsku, nije htio napraviti masakr (iako je to lako mogao) jer se nadao miru s Britancima. Inače, da mi je vidjeti tu evakuaciju, najraznovrsnija flota ikad, ribarice, vojni brodovi, luksuzne jahte itd. :)

Forengner
10-09-2010, 19:35
Mnogo je Francuza tu poginulo.Hitler je u toj fazi rata usao u nepopravljiv odnos sa Engleskom,-rat do kraja.Ali sto se spasilacke flote tice,bila je veoma raznovrsna,ipak,ti momci su se morali nekako spasti. :)

antonio96
10-09-2010, 20:29
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... 29,r:2,s:0 (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://www.internationalpolicesupply.net/mp40-1.gif&imgrefurl=http://www.internationalpolicesupply.net/training.htm&usg=__TRIkkBVZncl7TXUOcfzu4L7sTL4=&h=414&w=729&sz=53&hl=hr&start=0&zoom=1&tbnid=6kdYmuDoe-Ao1M:&tbnh=142&tbnw=223&prev=/images%3Fq%3Dmp-40%26um%3D1%26hl%3Dhr%26biw%3D1024%26bih%3D580%26t bs%3Disch:1&um=1&itbs=1&iact=hc&vpx=567&vpy=94&dur=848&hovh=169&hovw=298&tx=122&ty=64&ei=s4aKTL68H4TKswb7tqDVAQ&oei=s4aKTL68H4TKswb7tqDVAQ&esq=1&page=1&ndsp=12&ved=1t:429,r:2,s:0)S :pray: :pray: :pray:

K4ciga
10-09-2010, 21:18
I dalje ga veliki brat papa za doručak po izgledu :P

GDra
11-09-2010, 14:14
http://bit.ly/c20n3A
http://en.wikipedia.org/wiki/M1911_pistol

keko
12-09-2010, 14:26
Je li u vrijeme kad su se ujedinjavale Italija i Njemačka postojala u Skandinaviji ideja da se Danska, Norveška i Švedska ujedine u jedinstvenu naciju?

Forengner
12-09-2010, 17:11
Ne bas u istom periodu,ali slicna zamisao je postojala.
Behold!
[justify:2056qp8f]The union of Kalmar[/justify:2056qp8f]
Uglavnom-velika severna unija severnih zemalja :D .
Granice te unije:
http://www.oresundstid.dk/billeder/1400/kort%20over%20kalmarunionen-tx.jpg
U principu je to bila nestabilna zemlja,vise puta je razdvajana i ponovo osnivana.

keko
12-09-2010, 18:51
Mislio sam da će netko to spomenuti, al to je bila personalna unija i to u razdoblju kad nacionalizam nije uopće bio jak. Mene je zanimalo da li je postojala težnja naroda Skandinavije da se ujedine, kao što su npr. Nijemci htjeli ujedinjenje, ovo se odnosi na 19. stoljeće.

Chupacabra
12-09-2010, 18:55
...nisam siguran, vjerujem d ne postoji.
Nego, forenger, ti si sudjen za istoricara, impresioniras me svojim znanjem :bravo:

Forengner
12-09-2010, 22:28
Preterujete. :wink: .
@keko:pa vidi,nacionalizam kao pojam nastaje u 19 veku posle Francuske gradjanske revolucije.Nacionalizam-Nacija-zajednica koja ima zajednicki jezik,kulturu,istoriju.Nazionalizam kao ideologija stavlja drzavu ispred pojedinca.Nacionalizam u 19 i pocetkom 20 veka nema negativno znacenje,vec dobro-zelju za dobrobit svoje nacije i ljubav prema njoj.Tek kasnije,on dobija negativan kontekst,netrpeljivost,sovinizam,neonacionalizam,r adikalni nacionalizam itd itd.Cini mi se da nije postojala ikakva ideja o ujedinjenju tih severnih zemalja,prvo-bile su bogate,napredne,nisu zavisile jedna od druge,dok su naprimer male nemacke drzavice morale da se ujedine jer su bile ugrozene i premale da bi opstale.Ugl,potreba za ujedinjenjem se nije javljala.

Ako nadjem vremena,jos malo cu pisati o ovome. :)

W1k1n6
13-09-2010, 09:08
Nacionalizam naravno ne mora biti po defaultu negativan, postoje dvije vrste. Onaj koji potiče razvoj svoje nacije, ali poštuje tuđe, te onaj negativni kojemu je glavna pokretačka snaga mržnja prema svemu drugačijem. Političarima je na žalost puno lakše promovirati ovaj drugi model, jer su ljudi u osnovi nepovjerljivi prema svemu što ne poznaju i lakše je njima manipulirati u tom smjeru. Banalizirano rečeno, pozitivni nacionalizam poziva na rad, a negativni na rat. Također, nacionalizam u demokratskom društvu nije vezan striktno uz nacionalnu pripadnost, već se proteže na razinu države, u posljednje vrijeme i na veće interesne asocijacije poput regionalnih ili kontinentalnih oblika udruživanja tipa EU i sličnih. Često se pogrešno tumači kako ta "panorijentiranost" dovodi do zatiranja vlastite nacije, običaja, religija, no stav demokratskog društva je da svako čim više promovira i njeguje svoje tradicije, samo ih ne smije nametati drugima.
Ispričavam vam se na ovom malom odmaku od teme vezane uz povijest, no upravo su povijesna zbivanja (većinom negativna) dovela do današnjeg definiranja "pozitivnog nacionalizma".

Forengner
13-09-2010, 11:12
Tacno tako,dok je nacionalizam pre,kao sto sam rekao,podsticao naciju,drustvo,kulturu jezik,danas je nacionalizam u gotovo 80% slucajeva upravo ta mrznja i netrpeljivost.
Sto se tice velikih europskih nacija 19/20 veka ,evo par veoma uspesnih i koje su meni zaista zanimljive:
Rusija
Po teritoriji najveca sila europe,konzervativna i ogromnog prostranstva,ali slabe industrije i sporog napretka,suocava se sa raznim problemima i mnogim protivnicima,svu vlast je drzao car,ali je posle veoma neuspesnog rata protiv Japana 1905,donet je ustav-(najvisi pravni dokument neke zemlje kojim se definise njeno uredjenje),ali je cak i tad vlast bila u rukama cara.Poslednji ruski car je bio Nikolaj 2 vladavina (1894-1917) ubijen je od strane revolucionara zajedno sa celom porodicom.Najveci problem Carske Rusije-ogromne razlike u slojevima drustva,narod je siromasan,dok su razni plemici bogati i veoma mocni,ogromno nezadovoljstvo naroda je dovelo do otvorenih sukoba i najposle cak do revolucije.Rusija je svoj uticaj sirila juzno,na Balkanu,gde je vise puta ratovala protiv Osmanskog carstva koje je imalo mnoge teritorije na Balkanu.Madjutim,nije se samo Rusija zalagala za promenu stanja Balkana,Austrija je htela prosirenje teritorija na racun Osmanlija,dok je Velika Britanija htela da spreci Rusiju u njenom prosirenju na racun Turske.Tako je nastalo 'Istocno pitanje' a potom i 'Velika istocna kriza'.
Rusija je na pocetku pa do 1917 godine borila na strani saveznika protiv sila Austrije i Nemacke.

1917
Doba velikih promena.
Vojska je bila slabo opremljena,stanje je bilo haoticno,car je bio slab i neodlucan,nestasice hrane su bila svakodnevna pojava u Rusiji,vlada je bila korumpirana,-jednom recju haos.Sve je vise dolazilo do strajkova i protesta.
SVeljaca 1917
Jedan od strajkova je prerastao u oruzanu pobunu protiv vlade i cara.Pobunjenici su ubrzo zauzeli sediste vlade u Petrogradu i zahtevali promenu stanja,pohapsili ministre.Car Nikolaj nije bio cak ni u Rusiji,a nije se cak ni podtrudio da nesto preduzme.Pomirio se sa prevratom.
*Privremena vlada* -formirana posle oruzane pobune.-Najvecu moc i uticaj unutar te vlade je imao Aleksandar Kerenski (1881-1970)
Boljsevici koji su vec izronili kao primarna struktura Social-Demokratske partije su zatrazili da se rat prekine.Vlada se nije slagala i zatrazila nastavak sukoba.
Veliki pomor i krah carevine.
Uzas,glad,porazi u tri reci opisano stanje rusije izmedju dve revolucije-
Ruska vojska je trpela velike poraze i strasan mortalitet u domovini.
LISTOPAD
25 Listopad je
Svima poznata crvena revolucija i pad vlasti cara sirom Rusije!.
Medjutim,krvoprolice se nastavljalo,cak do 1920,crveno gardejci su nastavljali sukobe protiv Belo-gardejaca koji su jos pruzali otpor.
=Usledio je period obnove,ali i ubrzo potom,rata.Drugog svetskog rata.

Ako ste zainteresovani,mogu ovako u par reci opisati jos i Nemacku,Austriju,itd itd. :)
(period 18-19-20 vek.)

Chupacabra
13-09-2010, 12:41
nemacka 18 vek. ODMA.

keko
13-09-2010, 13:31
Rusi naravno danas još uvijek imaju puno problema zbog socijalističke prošlosti. Naime, Rusija je prešla s feudalizma na socijalizam, tako da je nakon raspada Sovjetskog Saveza bila potrebna opsežna reforma države da bi se prilagodila kapitalizmu. Osim manjeg dijela ambicioznih ljudi, većina zapravo nije ni znala ništa o pravilima kapitalizma, pravilu ponude i ptražnje pa je to jedan od razloga zašto Rusija nije gospodarski jaka, no stanje se popravlja. Nakon što u Rusiji odraste generacija koja se rodila i živi u kapitalizmu, mislim da će Rusija naglo napredovati i dogurati do mjesta jedne od velesila, naravno u slučaju da se ne dogode neke neočekivane stvari, npr. neka teška prirodna katastrofa ili društveni problemi.

Forengner
13-09-2010, 13:48
@chupa:kk on its way :D .
@keko:konzervativna monarhija Rusija je bila do te mere nerazvijena da je paganizam pre pocetka WW1 bio uobicajena pojava,ne sekte,vec bogovi. :) .Ali sam siguran da ce Rusija u narednih 10-15 godina dostici Ameriku.

Chupacabra
13-09-2010, 13:56
@chupa:kk on its way :D .
@keko:konzervativna monarhija Rusija je bila do te mere nerazvijena da je paganizam pre pocetka WW1 bio uobicajena pojava,ne sekte,vec bogovi. :) .Ali sam siguran da ce Rusija u narednih 10-15 godina dostici Ameriku.
Ovo sa amerikom, da. Ali, mene je strah da se mozda nece pretvoriti u ameriku. Rusija ima potencijala po pitanju resursa i turizma. Samo se nadam da ne istrose brzo spomenute resurse.
Also, zaboravi nemacku daj mi (na pm ako neces u topik) rusiju nakin wwII.

keko
13-09-2010, 13:57
Zanimljivo Forengner, to nisam znao. To je pretpostavljam bilo karakteristično za Sibir i ostali ruski teritorij u Aziji?

Forengner
13-09-2010, 14:32
Nemacka
Smrt jednog carstva
Sveto Rimsko Carstvo je u 18 veku bilo u padu,dolazilo je do promena i sve vise ratova,odvajanja,Sveto Rimsko Carsto je u 18 veku bilo samo fragment onog carstva dinastije Karla Velikog,kralja Franaka i ujedinitelja europe.Od nekadasnje gotske arhitekture,sve je vise nastajalo razlicitih stilova arhitekture,od nekad mocne Carske vojske nebrojenih Zwei-Soldatena i neustrasivih Landsknecht-a(Sluge zemlje i naroda) te RittenBrudera,ostale su obicne seoske milicije,nekolicina plemickih elitnih odreda,u svakom slucaju,vojna sila SRC (Sveto Rimsko Carstvo) je znatno oslabila posle verskih ratova i raznih progona.Sveto Rimsko Carstvo je unisteno a vojvodstva i grofovije koje su ga cinile razjedinjene za vreme Napoleonovih ratova.Alas,thee Germanic Reich is no more.
Nego,gospodo,krenimo od pocetka. :) .
Posle Vestfalskog mira 1648 Imperija je razjedinjena u mnoge manje drzavice.Tek je 1701 Elektor Frederick Brandenburski krunisam kao Kralj Pruske,(Orig.König in Preußen-kralj U prusiji,mada je znacenje Pruski Kralj)
Od znacajnijih konflikata i vecih sukoba Nemacke 18 veka mora se izdvojiti 'Germanski Duel'S- metaforican naziv Germano-Austrijskog rata za prevlast.(1740-1866) (tada je konacno Austrija napustila veliku Konfederaciju Germanskih zemalja-tojest,Rajnske Konfederacije,Pruske i Austrije.-Nastala je idejom nacionalista da se stvori germanska drzava odredjenih granica i jake vojske.)
Najjaca i vodeca Germanska drzava je bila upravo Pruska,ta severna,neoprostiva barijera.Kralj je bio Frederick III (1688-1701) Dobio je moc i ugled u zamenu za vojnu pomoc Leopoldu I Imperatoru jos postojeceg svetog Rimskog Carstva u ratu sa Francuzima.Titula je zvanicno priznata posle 'Velikog Severnog rata (1700-1721) gde je savez vise severnih zemalja (Pruske,Rusije,saksonije,itd odneo pobedu nad Svedskom)-To je ujedno oznacilo kraj njene moci i kontrole nad severnim morima znacajno umanjujuci njen trgovacki kapacitet.
1740 je na tron dosao kralj Frederick II (Veliki) -Poznati osvajac i utemeljivac velike nemacke drzave.
(dosao je na presto putem sporazuma koji je potpisao mnogo pre Imperator Ferdinand I).
Osvojio Schläsing (deo danasnje Poljske) U velikom sukobu u kome su ucestvovale skoro sve europske sile.
7-ogodisnji rat 'Takodje nazvan i Prvi-Prvi svetski rat.Sukob izmedju,na jednoj strani,Pruske,Engleske,vise manjih Nemackih zemalja,protiv Rusije,Sakskonije,Svedske,Spanije,Francuske,Austri je.Zavrsen je veoma iznenadjujucom pobedom Saveza 'Anglo-Germania.'
Engleska dobija mnoge kolonije,a Pruska konacno dokazuje svoju moc i postaje svetska sila.
Posle tih ratova dolazi period kratkog ali slatkog mira,poboljsanja u edukaciji,agrikulturi,industriji.
*Pruska dobija delove Poljske posle 1775.*
Medjutim!
NapoleonSnapada Sveto Rimsko Carstvo i unistava manje grofovije i drzavice,u tom cinu Pruska dobija mnoge teritorije.
SVETO RIMSKO CARSTVO je formalno rasclanjeno i zvanico prestalo da postoji 6-og Kolovoza 1806 kada je poslednji Rimski Car abdicirao (Franz II, Erwählter Römischer Kaiser).
1806 Napoleon je formirao RAJNSKUSKONFEDERACIJU SBila je pod njegovom protekcijom.
Prema kraju 18 veka dosla je do izrazaja Nemacka kultura i njen razvoj je dostigao veoma visoku tacku.
The end.
To se zbivalo sa svabama u 18 veku.
@keko:da,u sibitu,postojala su sela sa sopstvenim bozanstvima :) .(to je na svu srecu iskorenjeno posle pada carske Rusije.

W1k1n6
13-09-2010, 15:23
Koliko mi se čini malo pomalo već se približavaš 19. stoljeću i Ottu Von Bismarcku, tvorcu jedne potpuno nove Njemačke :)

Forengner
13-09-2010, 15:29
Why yes,idem do WW1 i tu stajem.Nemacka u WW2 nije lepa tema za pisanje. :(

Chupacabra
13-09-2010, 15:52
jel zna itko ista o Trilateralnoj komisiji? Sta je to uopce? :?

Forengner
13-09-2010, 16:00
To ti je privatna organizacija koja podrzava saradnju i ko-operaciju izmedju Amerike,Europe,Pacifickih zemalja.
Na temu trilateralne komisije imas 1001 temu zavere.

Chupacabra
13-09-2010, 16:09
da pogodim, to nija nikakva mala grupica u koju upada ko hoce, nego samo mocnici koji imaju utjecaja i love u dzepu jel.

Forengner
13-09-2010, 16:13
Ofkors.
Ne zna se koliko ima clanova doduse.Ko zna.Ne zna se mnogo o tome.

keko
13-09-2010, 17:49
Koliko mi se čini malo pomalo već se približavaš 19. stoljeću i Ottu Von Bismarcku, tvorcu jedne potpuno nove Njemačke :)


Bismarck :pray: :pray: . Njegovi citati su jedni od najlegendarnijih u povijesti.




The secret of politics? Make a good treaty with Russia.

There is a Providence that protects idiots, drunkards, children and the United States of America.

I naravno njegov najpoznatiji:


The great questions of the day will not be settled by means of speeches and majority decisions but by iron and blood.

Evo još nekih njegovih poznatijih citata: LINK (http://www.brainyquote.com/quotes/authors/o/otto_von_bismarck.html)


E, Forengner, odmah napiši svoje mišljenje o Njemačkoj: ujedinjeni narod ili samo proširena Prusija?

Forengner
13-09-2010, 18:11
Ujedinjeni narod.(mada,i jedno i drugo. :) )

K4ciga
13-09-2010, 18:50
Foregner, koje su bile elitne nacističke i Ruske jedinice? Britanci imaju SAS-ovce, Amerikanci Rangere i donekle Airborne divizije, a što imaju nacisti i Rusi?

Chupacabra
13-09-2010, 18:51
Foregner, koje su bile elitne nacističke i Ruske jedinice? Britanci imaju SAS-ovce, Amerikanci Rangere i donekle Airborne divizije, a što imaju nacisti i Rusi?
Za ruse su bili spetsnazi, a za nemce...

Forengeeeer! Trebamo te nesto.

croat1gamer
13-09-2010, 19:02
Za svabe su bili SS if im right.

Tho, nije li Spetsnaz uveden tek kasnije?
Sem toga, ameri imaju dosta razgranate specijalne jedinice- SEAL, Rangers i jos par njih, vise sve SOCOM jedinice, al opet, to je modernija povijest.
U WW2 su ameri imali Rangers/Marines za tu uporabu.

K4ciga
13-09-2010, 19:12
Foregner, koje su bile elitne nacističke i Ruske jedinice? Britanci imaju SAS-ovce, Amerikanci Rangere i donekle Airborne divizije, a što imaju nacisti i Rusi?
Za ruse su bili spetsnazi, a za nemce...

Forengeeeer! Trebamo te nesto.

Spetznatzi su bili kasnije :P

Lord Ragnarok
13-09-2010, 19:17
http://hr.wikipedia.org/wiki/Schutzstaffel

briem da rusi nisu imali svoju

keko
13-09-2010, 19:19
Našao na jednom drugom forumu:


"The Russian term we translate as Guards is generally transliterated as Gvardeiskiy or Gvardeiskaya. Typically abbreviated Gv or simply G. Soldiers serving in Guards units were called gvardeytsy (guardsmen); the singular is gvardeyets (guardsman).

More than an honorary appelation, in official Soviet usage, this term -- which harkens back to Czarist traditions -- designated a unit that had distinguished itself in combat and that was therefore accorded a special standing.

Guards units had a different TO&E from other units of the same type and size. They generally had a higher establishment of life-saving artillery and automatic weapons, a greater basic load of ammunition and, for much of the war, a priority on supply allocations. Personnel in Guards units received a higher pay scale (1 1/2 time the normal scale for officers and 2 or 3 times the normal scale for troops at various times during the war) plus other privilages. Promotion for both offiers and NCOs was accelerated in Guards units. Units named to this status added the word Guards to their name and banner, and every soldier added the word Guards before his rank (e.g., Guards Sergeant, Guards Captain, etc.) and got a Guards badge to wear on his tunic pocket.

In short, members of Guards units were better paid and better fed, had greater prospects for advancement, and, in any given battlefield situation, were better equipped to survive than members of non-Guards units. On the other hand, they could also expect to be employed in the most difficult and dangerous operations.

The first official Guards units were created 18 September 1941. Under NKO Order No. 308, the first four Gvardeiskaya Strelkoviy Divizii (Guards Rifle Divisions) were named from among units that distinguished themselves in the Smolensk fighting. The 24th Armiya's 100th SD, 127th SD, 153rd SD and 161st SD were all upgraded to Guards status, becoming, respectively, 1st GvSD, 2nd GvSD, 3rd GvSD and 4th GvSD. By the end of the war, 148 rifle divisions, 20 cavalry divisions, 67 aviation divisions and 6 tank armies were granted the coveted guards designation.

Soviet Guards units can properly be considered elite units. However, note the following exceptions...

1. This term was also sometimes misused, as when Voroshilov named some LANO (Opolcheniya) divisions "guards" units as a morale booster in 1941. There is some evidence that such ad hoc use of the term "Guards" was still going on in 1942, but at least during 1941, you can't just assume that because a unit has "Guards" in its name, it has the charcateristics of an officially created "Guards" unit.

2. By summer 1944, the differences between Guards units and non-Guards units were disappearing. The Soviet Union was already running short of troops at that point in the war and was increasing the allocation of weapons and equipment in most units to keep firepower up. The situation continued to deteriorate during the bitter fighting for the Reich and by spring 1945, there weren't enough replacements to maintain the army's divisions, and a lot of Guards units were mere shadows of their former selves. So an April 1945 GvSD might, in fact, have a far lower combat capability than a run-of-the-mill SD that hadn't been used quite as hard."

Za Nijemce su bili SS-ovci.

Forengner
13-09-2010, 21:44
Evo me!Imao sam posla.
Sto se Sovjetskih Specijalnih jedinica tice,bilo ih je vise,takozvana 'NKVD blokacijska jedinica' - mitraljezi koji bi pucali na kukavice i one koji se povlace,Garedjci-profesionalni vojnici,psi lovci na tenkove (samoubilacke jedinice pasa i ljudi koji bi jurisali na tenkove i u samoubilackom cinu branili domovinu.
Sto se nemackih tice..
:(
(mrsko mi je o tome da govorim,ali -
1.Waffen-Sturmer battalion-Waffen ss -pioniri opremljeni sa Sturm-mp40 strojnicama i MG42 strojnicama,bacacima plamena.
2.Herrman Gering divizija-profesionalci poznati po kradji relikvija,umetnickih dela,spaljenih manastira,unistenih muzeja.
3.Gebirgsjäger-planinari i vojnici na skijama.(specijalizovani za prepade i brze napade)
4.Teror divizije-nema zvanicnih podataka,ali Teror Divizije su u principu bili Volk-bataljoni ciji je zadatak bilo ubijanje stanovnistva zbog odmazde,zastrasivanja.
In-deapth nemacke jedinice:
Volk-narod=VolkGrenandiren-dobrovoljci.
VOLKSTURM-pred kraj rata,dobrovoljci,stari ljudi,deca,zene,itd.
Jäger-laki pesadinci.(lovci)
Panzergrenadier-motorizovani odredi.
Grenadier-teska pesadija,tesko naoruzana.
*Notice!-Amerika i Engleska su sebi mogle da priuste specijalne jedinice,dobru opremu,Nemcima i Rusima je bilo potrebno sto vise vojnika.Sto vise.(Nemci iako organizovani,dobro naoruzani,cesto redove popunjavaju VolkGrenandirima.O rusima i da ne pricam..

K4ciga
13-09-2010, 22:10
Evo me!Imao sam posla.Sto se Sovjetskih Specijalnih jedinica tice,bilo ih je vise,takozvana 'NKVD blokacijska jedinica' - mitraljezi koji bi pucali na kukaviceS
Po čemu su oni bili elita? :scared:

Garedjci-profesionalni vojnici,psi lovci na tenkove (samoubilacke jedinice pasa i ljudi koji bi jurisali na tenkove i u samoubilackom cinu branili domovinu.

Ovo nisam znao, maštoviti su Rusi :eyebrows:

Forengner
13-09-2010, 22:12
Bili su profesionalci,treba imati zivaca i biti toliko lud/hladnokrvan i pucati na sopstvene vojnike koji se povlace i mole za milost. :cry: .
@Ruski psi:da,tako su oni pobedjivali u gradskim sukobima.

hrčak
13-09-2010, 22:12
Mene su od uvijek fascinirale te Njemačke specijalne jedinice, čine mi se najzanimljivije za razliku od SAS-a, Rangera i Marinaca.

Forengner
13-09-2010, 22:14
Meni je saveznicko naoruzanje/masinerija totalno bezveze.

Chupacabra
13-09-2010, 22:17
herman goering divizija- :(

Nego, ovi njemacki za prepad, gebirgsjager, treba bit dobro istreniran za to, a cini mi se da bas i nisu bili potrebni. Pa zasto ih onda jednostavno nisu negdje drugo?

Edit
Forenger, govoris o sherman tenkovima? :)

Forengner
13-09-2010, 22:21
Govorim o svim saveznickim tenkovima. :) .
(Ali Americkim,Engleskim,Francuskim) Rusi su imali najbolje tenkove.
Herman Goering divizija ti je bila veoma ozloglasena.Pljackali su sirom Europe,a ni dan danas se ne zna tacna vrednost svih pokradenih stvari.
@Planinari,gebirgsjager,su bili aktivni u sukobu protiv severnih zemalja,invazije na CCCP.(malo ih je bilo,a bili su na skijama+MP40,savrseni za prepade i blitzkrieg.Medjutim kako je rat tekao,Nemci su ih sve redje koristili.

croat1gamer
13-09-2010, 22:47
Ardennes Fallschirmjaeger bi bili najpoznatije jedinice iz vrste gebirgdjaegera.

Forengner
14-09-2010, 09:08
Da,inace, Fallschirmjaeger su padobranci,ali Ardennes Fallschirmjaeger su bili obuceni da se bore po najtezim zimskim uslovima,poznati su bili po iznenadnim upadim u saveznicke baze i konstantnim zasedama.
Inace,cak i Italijani,su imali svoje specijalne trupe-Alpini.
http://www.worldwar1.com/itafront/jpg/alp_hat.jpg
I njihova prepoznatljivo sesirce. :)
Alpini su se borili u WW1 protiv Austrijskih trupa,ali je ucinak obe strane minimalan.

K4ciga
14-09-2010, 11:36
Talijanske specijalne jedinice :rotfl: Poznati su po svojim vojničkim "sposobnostima".

osvetnik_sch3l3
14-09-2010, 11:40
Talijanske specijalne jedinice :rotfl: Poznati su po svojim vojničkim "sposobnostima".
istina, klingonci su bili miševi naspram njih

hrčak
14-09-2010, 11:42
To je valjda najgora vojska na cijelom svijetu tada bila, ak im je najveći uspjeh bio to kaj su pobjedili crnce koji su se borili sa sekirama i lukom i strijelom.

Forengner
14-09-2010, 13:23
Talijani jesu bili najgori vojnici ikada,ali su bili dobri pomorci (Venetia).
Sto se Alpini trupa tice,Rusi su ih odrali. :) .
Evo par primera 'hrabrosti i nepokolebljivosti' talijanskih trupa:
Staljingrad-pobegli sa polozaja pri Sovjetskom jurisu. :rotfl:
El Alamein-nisu uspeli da odrze liniju prvo zvali Nemce u pomoc,onda pobegli.
Odbrana Sicilije/italije-dezerteri,pola ih pobeglo.
Od talijanskih vojnika jedino su gori Francuski.


: What Does "Maginot Line" mean in French?
: "Speed bump ahead"

What’s the new French flag look like?
A white cross emblazoned on a white background!

The French have only one actual fighting war hero, Joan of Arc, and they turned her over to the enemy!

: what the Frenchmen can do in 5 minutes?
: Surrender twice.

: What is the first thing the French Army teaches at basic training?
: How to surrender in at least 10 languages.

: Why do the French have glass bottom boats in their Navy?
: To see all their other ships.

Ok,necu vise. :p zlobni su vicevi.

Chupacabra
14-09-2010, 13:31
najs vicevi,no u ww1, fajtanje talijana na sjevernoj granici :D loseeeeee.

De nabaci jos koji vic.

Forengner
14-09-2010, 13:44
U ww1 je Italija ratovala protiv Austrije,prvenstveno u Aplima,(cak i u Lombardiji) mada je to bilo neverovatno mucno i sporo ratovanje,a linija fronta se jako malo pomerala,glavne delatnosti Alpini trupa su bile misije miniranja planinskih prolaza i sprecavanje prodora Austrijanaca.
@vicevi:Necu :) .Ipak moram postovati Dunkirk i WW1 ratovanje.

W1k1n6
14-09-2010, 14:21
Kad smo već kod Talijena, najveći vojnik im je Franco Nero koji je kao časnik talijanskog topništva prešao u partizane i tamo herojski poginuo... u filmu Neretva :)

Interceptor
14-09-2010, 14:35
Francuzi su kukavice blah blah

-Francuzi su od 400. godine prij Krista do danas vodili preko 160 ratova.
-Jedini razlog zašto su se predali Njemačkoj je to što su imali prevelike gubitke u WWI i nisu se imali vremena oporaviti.
-Francuski pokret otpora najveći je simbol borbe protiv Nacističke Njemačke.
-Napoleon Bonaparte
-Karlo Veliki

Također ne smijemo izostaviti da je Francuska što se tiče vojske najpodcjenjenija država na svijetu.
Francuska je treća na svjetskoj listi prema količini budžeta potrošenje na vojsku.
Procjenjuje se da Francuska posjeduje oko 300-tinjak nuklearnih bojevih glava.

McPingvin_v2.0
14-09-2010, 14:41
I imaju tenkove sa 7 brzina.

Za rikverc.

Rang€r
14-09-2010, 14:43
Francuzi su kukavice blah blah

-Francuzi su od 400. godine prij Krista do danas vodili preko 160 ratova.
-Jedini razlog zašto su se predali Njemačkoj je to što su imali prevelike gubitke u WWI i nisu se imali vremena oporaviti.
-Francuski pokret otpora najveći je simbol borbe protiv Nacističke Njemačke.


lol

Interceptor
14-09-2010, 14:43
I imaju tenkove sa 7 brzina.

Za rikverc.

Nemaju.

Forengner
14-09-2010, 14:45
Ja se salim.Da si iole pazljivije procitao mojih par postova video bi da postujem Francuze zbog Dunkirka.

Pre nego sto krenes da me 'ubijas' :) argumentima,proveri ih.Ok?
Vodili su 160 ratova,ali koliko su puta trijumfovali? :)
-Nemackoj su se voljno predali i postali Vazal,Visi Francuska ako si cuo za nju. :) .
Francuski pokret otpora je smesna grupica u poredjenju sa oslobodilackim pokretima nastalim na prostoru Balkana.
Napoleon je bio sa Korzike.Iz bogate porodice Carla Marie Buonaparte-a,Napoleonovim venama je tekla ne samo francuska krv.
Karlo veliki je bio prvi car Svetog Rimskog Carstva,on je bio Kralj franaka,a Franci su narod koji je evolvirao u Francuze,i stanovnike Svetog Rimskog Carstva,*njenog dela u Nemackoj)Ne moze se reci da je bio Francuz.
Posto ne razumes salu,a istoriju slabo poznajes,radije pitaj.

McPingvin_v2.0
14-09-2010, 15:09
Francuski pokret otpora je smesna grupica u poredjenju sa oslobodilackim pokretima nastalim na prostoru Balkana.
http://en.wikipedia.org/wiki/French_Resistance

400k ljudi je smješna grupica?

OK.

Forengner
14-09-2010, 15:14
Nisam mislio bukvalno,nisu oni grupica,ali ucinak anti-fasistickih organizacija na nasim prostorima je mnogo veci.

Lord Ragnarok
14-09-2010, 15:16
citajuci sad ovih zadnjih par stranica dosao sam do zaljkljucka da je francuski vojni budget vjerojatno najveca krada u modernom dobu.

Forengner
14-09-2010, 15:20
Pa vidi,'mocnu francusku vojsku' je u Indo-kini pobedila gomila seljaka.Kao i Americku.

osvetnik_sch3l3
14-09-2010, 16:08
jel Karlo Veliki vodio krizare prema Jeruzalemu kada je zbog taktickih pogresaka prepustio upravljanje vojskom templarima?

Forengner
14-09-2010, 16:14
Huh?Nesto si cini mi se pogresio,Karlo Veliki je umro 28. sijecnja 814,a prvi Krizarski rat je poceo 1096,a trajao do 1099.Mozda mislis na Fridriha Barbarosu.

osvetnik_sch3l3
14-09-2010, 16:29
Huh?Nesto si cini mi se pogresio,Karlo Veliki je umro 28. sijecnja 814,a prvi Krizarski rat je poceo 1096,a trajao do 1099.Mozda mislis na Fridriha Barbarosu.

Luj VII. bo ga Karlo... :oops:

Forengner
14-09-2010, 16:45
Luj VII je 1147 krenuo u Krizarski rat i prosao kroz Madjarsku,putovao kroz Malu aziju,ali su Turci presreli njegovu vojsku i naneli teske gubitke Francuzima.Konacno,1148 je dospeo u Svetu zemlju i uprkos zelji njegove kraljice da pomogne Antiohiji,on je krenuo ka Jerusalimu gde je ujedinio svoje trupe sa Konradom III od Nemacke,i Baldvinom od Jerusalima,oni su zajedno opsedali Damask,ta opsada se tragicno zavrsila po krstase,izgubili su mnogo ljudstva i opreme.1149 se vratio u Francusku.Sto se Templara tice,da,oni su preuzeli planiranje nekih delova bojnog plana,ali je u principu Luj VII bio glavnokomandujuci.Poznato je da je Luj VII za bankara i glavnom finansijskog savetnika imao Templara.

W1k1n6
14-09-2010, 23:57
Luj VII je 1147 krenuo u Krizarski rat i prosao kroz Madjarsku,putovao kroz Malu aziju,ali su Turci presreli njegovu vojsku i naneli teske gubitke Francuzima.Konacno,1148 je dospeo u Svetu zemlju i uprkos zelji njegove kraljice da pomogne Antiohiji,on je krenuo ka Jerusalimu gde je ujedinio svoje trupe sa Konradom III od Nemacke,i Baldvinom od Jerusalima,oni su zajedno opsedali Damask,ta opsada se tragicno zavrsila po krstase,izgubili su mnogo ljudstva i opreme.1149 se vratio u Francusku.Sto se Templara tice,da,oni su preuzeli planiranje nekih delova bojnog plana,ali je u principu Luj VII bio glavnokomandujuci.Poznato je da je Luj VII za bankara i glavnom finansijskog savetnika imao Templara.
Inače kad smo već kod Francuza, posljednja dva Križarska rata (6. i 7.) vodio je Luj IX, tijekom drugog je umro od kuge. Dobri vojskovođe ti Francuzi ali malo bolešljivi. Zapravo zadnji relativno uspješni križarski rat u kojemu je na kratko osvojen (oslobođen) Jeruzalem je bio 5. (1217. - 1221.), u kojemu je glavnu ulogu imao hrvatsko-ugarski kralj Andrija II, inače tatek Bele IV koji je našem dragom Zagrebu (Gradecu) 1242. izdao povelju slobodnog grada (Zlatnu Bulu).

Forengner
15-09-2010, 12:30
Evo spiska svih Krizarskih ratova:
(ako nekome zatreba)
Prvi krizarski rat (1096. - 1099.)-vodili su ga franci i vitezovi Svetog Rimskog Carstva *USPESAN*
Drugi krizarski rat (1147. - 1149.)-Vodili su ga Germansko-rimski car Konrad III i francuski kralj,boj za Edessu *NEUSPESAN*
Treći križarski rat (1189. - 1192.) Vodili su ga Fridrih Barbarosa i Ricard Lavlje Srce zajedno sa francuskim kraljem Filipom II.Ratovali su protiv Saladina.Barbarosa se udavio tokom pohoda a Rikarda je proveo dosta vremena u zarobljenistvu.*DELIMICNO USPESAN
Četvrti križarski rat (1202. - 1204.) Meltacki krizarski rat.Krizari nisu ni dosli do Jerusalima.*NEUSPEH*
Albigenški rat (1209. - 1229.) -rat protiv jeretika u Francuskoj.
Dječji križarski pohod *tragedija* - Uzasavajuca stvar
Peti križarski rat (1217. - 1221.) *procitajte Wikingov post :)
Šesti križarski rat (1228. - 1229.) Diplomatska pobeda krstasa *jerusalim vracen* *USPESAN*
Sedmi križarski rat (1248. - 1254.) Luj IX. Sveti vodio rat,medjutim,na kraju je zarobljen od strane neprijatelja *NEUSPEH*
Osmi križarski rat:Pokrenuo ga Luj IX 1270 *NEUSPEH* umro je od kuge...(Sicilijanski kralj je medjutim nemetnuo Tunisu vazalski odnos sa njim.*DELIMICNO USPESAN
Deveti križarski rat - (1271.) - niz manjih pohoda da bi se zaustavio Turski prodor u Europu.

W1k1n6
15-09-2010, 12:56
Da, to je točni popis kako križarske ratove iz nekog nerazumljivog razloga tumači dio povjesničara, mada su neki "ratovi" s tog popisa više diplomatske akcije ili ograničeni napadi na neka područja koja nemaju direktnu vezu s oslobađanjem Jeruzalema, ili pak totalna izmišljotina poput "Dječjeg križarskog rata".

Forengner
15-09-2010, 16:10
Po meni su I,II,III bili 'oni pravi',dok su drugi,kao sto kazes,bili ili diplomatski sukobi,ili pak nisu imali veze sa Jeruzalimom.

Jos nesto-pre neki dan sam odgledao fantastican ruski film,-ljubavnu ratnu dramu:
ADMIRAL
http://www.askdrama.com/images/3/1/5624poster_image_2086_3_1.jpg
Prica prati istorijsku licnost Admirala Aleksandra Vasiljeviča Kolčaka,jednog od glavnih vodja 'Bele garde'-glavnih kontrarevolucionarnih boraca,on je ostao zapamcen i kao junak,i kao drzavni neprijatelj,borio se u Rusko-japanskom ratu ,Prvom svetskom ratu,i dobio razne povelje i medalje,medjutim kao protivnik revolucije,i samim tim protivnik naroda,on je dugo bio spominjan u najgorem svetlu,tek je odnedavno (1999 cini mi se) rehabilitovan,dobio je par statua u vise ruskih gradova,i jedno ostrvo nosi njegovo ime.Za zasluge u WW1 i herojstvu,potpuno je rehabilitovan.
(portret)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0a/Kolchak.jpg/180px-Kolchak.jpg

~O filmu-film je odlicno snimljen i zadovoljstvo je gledati ga,iako,napominjem,ima par istorijskih nepravilnosti ( koje 90% ljudi nece ni primetiti tokom filma,ali ipak,tu su.),zaista je po meni vrhunac ruske kinematografije,obavezno preporucujem svima da ga pogledaju,zaista lepa,ali i jako tuzna ratna,ljubavna prica.(+neverovatno epski juris i probijanje fronta uz originalnu rusku muziku included :D -suze su mi krenule :) )

Moja ocena:
8/10S+1 za zaista prelepu glumicu :D

keko
15-09-2010, 16:27
Hvala na savjetu, pogledat ću. Inače, žalosno je koliko se vjerojatno dobrih filmova zapostavlja jer nisu iz Amerike, a od tamo u zadnje vrijeme dolaze samo govna.

Inače, istraživao sam malo ujedinjenje Njemačke 1990., i naišao na ovaj članak. Link (http://www.timesonline.co.uk/tol/news/politics/article6829735.ece). Uglavnom, članak govori o tome kako su Britanci pokušali nagovorit Sovjete da vojnom intervencijom spriječe ujedinjenje Njemačke. Kad sam pročitao članak, još mi je više porasla antipatija prema britanskoj politici i fakat mi je žao što ih Nijemci u WW1 nisu pošteno odalamili po bahatim tikvama.

Forengner
15-09-2010, 17:58
Citao sam o tome negde,predlagali su Mr. Gorbachovu da intervenise,spreci ujedinjenje.Sto se Engleza tice,svi zaboravljaju njihova zlodela u Indiji,africi,ostalim kolonijama.Oni su mi veoma antipaticni.
A sto se 'Admirala' tice,uveravam te da je bolji od skoro svih americkih filmova koji su skoro snimani.(Rusi su ga snimali cak 5 godina :D )

McPingvin_v2.0
15-09-2010, 18:23
Admirala Aleksandra Vasiljeviča Kolčaka
Dobro pa mi mamino djevojačko prezime nije Vasiljević http://gamer.hr/forum/images/smilies/icon_proud.gif

keko
15-09-2010, 19:06
Citao sam o tome negde,predlagali su Mr. Gorbachovu da intervenise,spreci ujedinjenje.Sto se Engleza tice,svi zaboravljaju njihova zlodela u Indiji,africi,ostalim kolonijama.Oni su mi veoma antipaticni.
A sto se 'Admirala' tice,uveravam te da je bolji od skoro svih americkih filmova koji su skoro snimani.(Rusi su ga snimali cak 5 godina :D )

Koliko su zapravo ostali narodi osim Engleza u UK sudjelovali u britanskoj ekspanzionističkoj politici? Znam da su vjerojatno svi narodi Velike Britanije služili u vojsci, a da li je bilo nekih istaknutijih velških, škotskih ili irskih političara koji su zagovarali toliko širenje Britanije ili su Englezi bili glavni? I koliko su se Škoti i Velšani pokušavali odvojiti od VB, je li danas jak njihov separatistički pokret?

Jedno pitanje što se tiče američkog građanskog rata, kako to da Konfederacija nije dobila nikakvu stranu pomoć? Nisu li velesile željele oslabiti jedna drugu, a SAD je u to vrijeme bila velesila u usponu?

Forengner
15-09-2010, 20:39
Potrudicu se da ti sto bolje odgovorim na pitanje,naime,Vels,,Skotska,su pripojene V.B putem krvi i gvozdja-Oni nimalo ne vole Engleze.Englezi su ratovali sa Skotima veoma cesto,i veoma zustro,na obe strane je bilo mnogo mrtvih.Vels je bio nezavisan,i vladar Llywelyn vladar Gwynedd-a je bio priznat kao vrhovni vodja i kralj.Medjutim,Englezima se to nije svidelo,slede agresije nad Velsom,medjutim Llywelyn je bio vest politicar i uz diplomatiju i mac je vladao skoro 40 godina.(Vels je itekako patio pod Englezima)
- Skotska,skotska je dugo bila nezavisna,a jos duze je ratovala protiv Engleza.Bilo je vise pokusaja otcepljenja ali su se mnogi zavrsili neuspehom.Takvih ideja jos ima.Engleska je bila glavni parni valjak pokretac carstva.Sto se kolonija Velsa,Skotske tice-evo nesto o njima.Engleska je osvojila i prisvojila veci deo kolonija,ali su Skotska,Vels dobile pojedine delove vecih teritorija.Primer-Australija je bila Engleska kolonija,ali je u svom sastavu imala 'Novi Juzni Vels' -medjutim,iako su te zemlje imale neke kolonije (manje) Engleska kraljica je idalje bila sustinski vlasnik svih tih teritorija.Skotska,je medjutim,imala vise kolonija veceg znacaja-Novu Skotsku-Nova Scotia (1621) East New Jersey (1683) Stuarts Town, Carolina (1684) - Kolonije Skotske su uglavnom bile u Novom Svetu.

@Konfederacija:Konfederacija nije priznata od strane Europskih zemalja,jednostavno nije,Britanija je pokusala da joj pomogne,ali posle hvatanja 2 britanska agenta,izostrili su se odnosi Amerika=Engleska i rat je bio na pomolu.Britanije je u strahu od rata sa Amerikom napustila Konfederaciju.
Medjutim-I Francuska i Engleska su prodavale Konfederaciji i Uniji oruzje,opremu,gradju za oklopne brodove itd,to su cinile mnoge druge europske zemlje,ali posle Trent krize,(zamalo da je izbio rat izmedju Engleske i Unije) Britanije je bila primorana da se povuce iz sukoba.Ostale europske zemlje su jednostavno odlucile da sacekaju i ostanu neutralne,pogotovo zbog cinjenice da su i same imale probleme.

keko
16-09-2010, 13:30
Hvala na odgovorima Forengner, ti studiraš povijest?

Forengner
16-09-2010, 14:26
Nop,ali je volim.(hobi mi je,modelar sam.) :)

keko
16-09-2010, 17:07
Heh, fakat ti je stvarno zanimljiva, bome si poput žive povijesne enciklopedije.

SharpDressedChevap
16-09-2010, 18:01
Jel ima koja dobra stranica za povijest tenkova?

Markecgrad
16-09-2010, 18:12
Google is your friend:D

http://www.globalsecurity.org/military/ ... story1.htm (http://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/tank-history1.htm)

http://www.globalsecurity.org/military/ ... story3.htm (http://www.globalsecurity.org/military/systems/ground/tank-history3.htm)

K4ciga
16-09-2010, 18:57
Ovo je pomalo mračno, ali koje doba ratova vam je bilo, što se tiče načina borbe, najzanimljivije? Meni osobno razdoblje WW2, gdje se zapravo ishod nije svodio na to tko ima veću pušku sa otkucajima srca, nego na taktičke sposobnosti. Primjerice, 80 njemačkih padobranaca sa jednim narednikom je zauzelo tvrđavu koju su branili 1200 boraca (u Belgiji, nemogu se sjetiti točnog naziva tvrđave), Hans je vježbao na modelu u originalnoj veličini :D

Forengner
16-09-2010, 19:48
Meni WW1.
Srce junacko, bajonet i rovovi.
Medjutim,upravo takav nacin ratovanja je bio najstrasniji :( .
~"Nemamo municiju!-Nek ide dodjavola municija!Verujemo u boga i borimo se za narod!Pobedicemo kao i dosada!~

Sonic_Moronic
16-09-2010, 20:45
Meni je definitivno najzanimljivije stepsko ratovanje.

GDra
16-09-2010, 20:50
Samuraji. 8)
Čast, odanost i vještina.

hrčak
16-09-2010, 20:53
Antika, srednji vijek, nema mi zanimljivijeg do koplje/mač i štit, luk i strije/samostrel, nema po meni poštenijeg i zanimljivijeg načina borbe, ak se znaš borit s oružjem veće su ti šanse za život, a ne da netko dođe na bojište prvi put i ubije nekog tko se bori godinama i pokaže da u tom trenutku iskustvo nije skoro pa uopće potrebno.

Rang€r
16-09-2010, 22:19
zvuči kao cod 8)

McPingvin_v2.0
16-09-2010, 23:32
Samuraji. 8)
Čast, odanost i vještina.
Rofl, plaćenici.

Forengner
17-09-2010, 13:31
Prvo su imali sistem 'izvidjackog aviona"-scouta,jedan pilot i nisandzija,koji je imao pistolj/rani mitraljez i koji je pucao po neprijateljskim avionima.Svabe i Francuzi su se setili da namontiraju mitraljez na sam avion-tako je nastao avion 'lovac' koji se borio protiv 'scouta'.

Sonic_Moronic
17-09-2010, 15:29
Ja sam pročitao i da su bacali špagu da se im zaplete u propeler, to mi je urnebesno.

Forengner
17-09-2010, 16:22
Bilo je i takvih slucajeva,ali se na kraju sve svelo na 2 mitraljeza smestena isped propelera. :)

Lord Ragnarok
17-09-2010, 16:24
Bilo je i takvih slucajeva,ali se na kraju sve svelo na 2 mitraljeza smestena isped propelera.S:)

wat?
kaj nije mitraljez iza?

Forengner
17-09-2010, 16:27
Zavisi,u najranijim verzijama je bio ispred,ispod propelera,a kasnije na modernijim modelima je bio iza (albatros,Fokker DR I-iza je bio kada su smislili mehanizam koji je omogucavao pucanje 'kroz' propeler.
Evo ukratkog opisa mehanizma.
Na repu aviona je bio mali tajmer koji je omogucavao paljbu samo kada propeler prodje direktno ispred cevi mitraljeza.(naci cu odgovarajuce slike)

Sonic_Moronic
17-09-2010, 16:31
Mora da je bilo zabavno na početku kad su si upucali propeler.

Forengner
17-09-2010, 16:32
Francuzi su to prvi okusili.
Ouch. :( .
Posle je otrkiven nacin da se tempira paljba sa okretanjem propelera.
Evo slike jednog od tih zaista zanimljivih mehanizama.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7b/Interrupter_gear_diagram_en.png

K4ciga
17-09-2010, 19:05
Iz ove slike nisam ništa shvatio, ali pretpostavljam da je vojni pilot morao imati ogromna muda :roll:

croat1gamer
17-09-2010, 19:35
Na pocetku je, posto znao je safety zakazati, al to je rijetkost.
Sistem je podosta jednostavan, Na osovini propelera je kolut sa dve ispupcine- sinhroniziran u ravnini sa propelerom.
Te ispupcine su samo prekidale kontakt izmedu triggera i same strojnice, tako da nije pucala ako se elisa propelera nasla u ravnini sa strojnicom. :)

Personalno, dvoumim se izmedu ww2 i srednjeg vijeka za borbe.
U ww2 je vrlo brz napredak vojne tehnologije, a time i samih taktika, dok srednji vijek ima lancerse.

Forengner
17-09-2010, 19:57
Srednji vek it is. :) .
Ali rani srednji vek,doba mrkih vitezova bez imalo kavalijerstva,te mnogoborjnih mrkih zamkova.

K4ciga
17-09-2010, 20:05
A što kažete na onog Švabu koji je ubio, barem su takve procjene, otprilike 1500-2000 Amera na D-Day? Imao je izvrstan taktički položaj, sa pregledom preko cijele zone iskrcavanja, te je pucao iz strojnice dok se nije toliko ugrijala da je skoro eksplodirala.

Stvarno neznam kako se taj vojnik zvao, ali znam da se čak i rukovao sa jednim američkim veteranom koji je bio ranjen u sektoru gdje je on "operirao".

Forengner
17-09-2010, 20:17
1500-2000 sigurno nije,previse je to vojnika,pogotovo kad se uzme u obzir da je ukupan broj svih saveznickih zrtava 10.000.
Mada,200-300 je vrlo moguca cifra s ozbirom na to da se Nemci bili na mnogo boljem polozaju,i lako su mogli da pucaju na saveznike-to je mogao uciniti ako je pucao na vrata transporta,cim se otvore,on zapuca i to je preaty much to.(Ameri su u svojim teskim transportima imali jako malo mesta za manevrisanje,kretanje,bili su glineni golubovi.
~nasao sam slican primer nemacki snajperista sa 345 potvrdjenih ubistava.-Matthaus Hetzenauer (3rd Gebirgsjager Division)

K4ciga
17-09-2010, 20:22
Očekivao sam barem od tebe da znaš ime tog tipa :) Baš ću probati nešto proguglati pa bumo vidjeli...

Forengner
17-09-2010, 20:25
Tesko da je 1000 ubistava imao,nemacki snajperista sa nejvecim brojem potvrdjenih ubistava je bio Matthaus Hetzenauer (3 Gebirgsjager Division)
Uprkos popularnom verovanju da je Vasili Zajcev bio najbolji ruski snajperista,najbolji je zapravo bio Mihail Ilyich Surkov (4 pesadijska divizija)
Cak 702Sneprijateljska vojnika!

keko
17-09-2010, 20:58
Opa, pa to je stvarno bio neki dobri kamper.

Xero
17-09-2010, 21:02
Spawn kamper 100% ubije jednog da se oglasi uzbuna i onda ih poskida 10 u redu jednim hicem dok izlaze iz barake.

str1k3r
17-09-2010, 21:09
Najbolji kojeg znam :

http://en.wikipedia.org/wiki/Simo_H%C3%A4yh%C3%A4


In temperatures between −40 and −20 degrees Celsius, dressed completely in white camouflage, Häyhä was credited with 505 confirmed kills of Soviet soldiers,[2][4]S542 if unconfirmed deaths are included.[4]SThe unofficial Finnish front line figure from the battlefield of Kollaa places the number of Häyhä's sniper kills over 800.[5]S A daily account of the kills at Kollaa was conducted for the Finnish snipers. Besides his sniper kills, Häyhä was also credited with over two hundred kills with a Suomi KP/-31 submachine gun, thus bringing his credited kills to at least 705.[4]SRemarkably, all of Häyhä's kills were accomplished in fewer than 100 days with a very limited amount of daylight per day.

McPingvin_v2.0
17-09-2010, 23:16
A što kažete na onog Švabu koji je ubio, barem su takve procjene, otprilike 1500-2000 Amera na D-Day? Imao je izvrstan taktički položaj, sa pregledom preko cijele zone iskrcavanja, te je pucao iz strojnice dok se nije toliko ugrijala da je skoro eksplodirala.

Stvarno neznam kako se taj vojnik zvao, ali znam da se čak i rukovao sa jednim američkim veteranom koji je bio ranjen u sektoru gdje je on "operirao".
Sjećam se lika, ali ne mogu naći ništa o njemu... Znam da su ga zvali nekakvim killerom, ali ne mogu se sjetiti :/

Forengner
18-09-2010, 08:32
@Pingu:Pa sigurno ga nisu zvali 'sunasce' 'medo' :) .
A sto se snipera tice,Striker,Finac je zaista poznat, na veoma niskoj temp. se on borio i postigao zastrasujuc broj mrtvih protivnika.

*Ali*-Sve te price su preuvelicane,naprimer,Rusima je u Stalingradu ocajnicki trebala pobeda,ali im je trebala i motivacija,-nastali su sovjetski snajperisti heroji sa vise od 300 mrtvih mrskih okupatora iza njih.Upravo tu je propaganda umesala svoje prste,sve,ali apsolutno sve cifre su uvelicavane i to na obe strane. :wink:

K4ciga
18-09-2010, 11:52
Hm, ovaj Švabo kojeg ćemo nazvati Hans, kao ni vrhovna komanda nije znala da je ubio tolike vojnike. Možeš misliti što bi napravila od tog :)

Tek kasnije, poslije rata, kad su se malo proučavale ratne mape i slično je utvrđeno da je na tom položaju zapravo bio samo jedan jedini mitraljez. Hans je pretpostavljao da je ubio mnoge vojnike, ali je o tom šutio sve dok ga, eto, nije kontaktirao ili dok on nije kontaktirao jednog američkog ratnog veterana koji je ranjen u njegovom sektoru i o tome napisao knjigu. Do tad je bio anonimus.

Kad su ga pitali je li bio svjestan što radi, rekao je da je punu svijest o onome što zapravo radi dobio kad mu je ponestalo municije, te otišao na donje položaje gdje je jednom američkom vojniku prosvirao u glavu. Nije ni ženici mu govorio o ratnim podvizima :)

Forengner
18-09-2010, 16:14
Dugacak tekst o Bizmarku coming soon.
-sve o njegovom zivotu i delima-

SharpDressedChevap
18-09-2010, 16:23
Držao sam njegovu sliku na desktopu godinama, lik rula :pray:

Forengner
18-09-2010, 16:33
Onda prati ovaj topik jer ce za par sati (2-3) biti pun informacija o njemu i njegovim delima. :)

SharpDressedChevap
18-09-2010, 19:38
Still waiting :(

Forengner
18-09-2010, 20:17
Evo krace verzije teksta:

Forengner
18-09-2010, 20:45
http://www.itusozluk.com/img.php/deeda57b0a9912931865ab3d98bac96b23911/otto+von+bismarck
~Njegov potpis~
http://www.qotd.org/sigs/Bismarck,Otto.png

Knez Oto fon Bizmark (nem. Otto von Bismarck),Svojvoda od Lauenburga (1. april, 1815 – 30. jul 1898) je jedan od najvažnijih vođa u devetnaestom veku; kao premijer pruskog kraljevstva (1862 - 1890.) ujedinio je Nemačku serijom pobedonosnih ratova posle kojih postaje prvi kancelar (1871-1890) nemačkog carstva.Najznacajnija licnost velike Nemacke i veliki covek velikih dela. Ministerpräsident Otto Von Bismarck je jedan od najzancajnijih linosti kasnog 19 veka.

U početku je bio junkerski političar duboko konzervativnih, aristokratskih i monarhističkih gledišta, koji se borio protiv rastućeg socijal-demokratskog pokreta u osmoj deceniji XIX veka, stavio je van zakona više organizacija i pragmatično uveo starosne penzije, zdravstveno osiguranje, kao i radničko osiguranje u slučaju nesreće-velike promene u odnosu na ostale Europske zemlje. Postaje poznat pod nadimkom Čelični kancelar i smatra se jednom od najvažnijih figura u nemačkoj istoriji.-Medjutim,kasnije je je promenio misljenje o ujedinjenju Nemacke,razmisljao je o velikoj Pruskoj,ne ujedinjenoj zemlji.

Mladost i dolazak na vlast

Bizmark je rođen kao Oto Eduard Leopold grof fon Bizmark (Otto Eduard Leopold Graf (grof) von Bismarck) u Šonhausenu. Studirao je pravo na univerzitetima u Getingenu i Berlinu. Oženio se sa Johanom fon Putkamer 1847. godine. U njihovom dugom i sretnom braku je rođeno troje dece.
Njegov san je bio da postane diplomata,i da predstavlja Prusku u najboljem svetlu,bio je diplomata u Rusiji,Francuskoj.
Oduševljen zbog propasti revolucionarnih pokreta 1848. godine u nemačkim državama, izabran je u pruski parlament 1849. godine. Postavljen da predstavlja Prusku u Frankfurtu na Majni, Bizmark postaje sve više ubeđen da je ujedinjena nemačka nacija, koju bi predvodila Pruska, važan cilj što se u to vreme smatralo liberalnim ciljem. Posle ovog položaja, bio je postavljen za ambasadora u Petrogradu, u kome se sprijateljio sa svojim budućim protivnikom, Aleksandrom Gorhakovim, i u Parizu. Godine 1862, pruski kralj Vilhelm I postavio ga je za premijera i ministra spoljnih poslova Pruske, kao rešenje konflikta između sve liberalnijeg parlamenta i kralja.

Ujedinjenje Nemačke

Spomenik Bizmarku, Hamburg
http://images.travelpod.com/users/theater/hamburg.1156405860.hamburg-bismarck-denkmal-frontal.jpg

Veličina uloge Bizmarka kao ujedinitelja Nemačke veoma je kontroverzna tema među istoričarima. Takođe, postoji mnogo rasprava da li je to bilo ujedinjenje Nemačke, ili ekspanzija Pruske. Ono što je izvesno, Bizmark je delimično odgovoran za početak više ratova koji su vodili do dramatične promene u političkoj strukturi Nemačke. Prvo, uz saradnju Austrije, Šlezvig i Holštajn su otcepljeni od Danske u Drugom slejviskom ratu. Mirovni ugovor je zaključen u Beču 30. oktobra, 1864. godine. Već 1865. godine je Austrija primorana da prepusti Pruskoj kontrolu nad ovim severnim zemljama. Bizmark 1866. godine napada Austriju i brzo pobeđuje u bici kod Kenigraca, priključivši Hanover, Hesen-Kasel, Nasau i Frankfurt Pruskoj i formirajući Severno nemačku konfederaciju.

Proglašenje Nemačkog carstva.


Pošto je Bizmark isprovocirao Francusku, kojom je u to vreme vladao Napoleon, francusko-pruski rat je izbio 1870. godine, tokom kojeg su južne nemačke države, koje su smatrale Francusku agresorom, pridružile Severno nemačkoj konfederaciji u borbi protiv Francuske. Franuska je pretrpela ponižavajući poraz, i Vilhelm I biva krunisan kao nemački imperator u dvorani ogledala (fr. Galerie des Glaces, nem. Spiegelsaal) u Versaju, koja je služila kao štab pruske armije, 18. januara, 1871. godine. Bizmark je time legalno stvorio Nemačku imperiju pod vođstvom Pruske, uz isključenje Austrije.
Francuski gubitci su bili uzasavajuci dok su Nemacki bili minimalni.
Francuzi
492,585 active[1]
417,366 Garde Mobile[2]
Nemci
300,000 regular+Landwehr

Gubitci.
Francuzi
138,871 mrtvih vojnika
143,000 ranjenih vojnika
474,414 zarobljenih
Nemci
89,732 ranjenih vojnika
44,781 mrtvih vojnika
Kancelar

Slavljen kao nacionalni heroj,a to i zasluzuje,veliki covek koji je iz pepela podigao skrhanu Nemacku iz lesa Svetog Rimskog Carstva,Bizmark postaje prvi kancelar novog nemačkog carstva. U spoljnoj politici, posvećuje se očuvanju mira između evropskih sila Francuske, Austrije, Nemačke i Rusije. Bizmark je verovao da centralna pozicija Nemačke u Evropi može biti uzrok njenog razaranja u slučaju bilo kojeg rata.
Predvidjao je rat u kome bi ucestvovala citava Europa-na kraju se to i obistinilo,izbio je WW1.

Bizmark nosi karakterističan pruski šlem
http://wpcontent.answcdn.com/wikipedia/en/thumb/8/82/Bismarck_removing_his_helmet.gif/220px-Bismarck_removing_his_helmet.gif

Posle niza ratova,u kojima je Pruska izalsa kao pobednica,na unutrašnjem planu, bio je zabrinut pojavljivanjem dveju novih političkih partija: Katoličke partije centra, i Socijal-demokratske partije Nemačke. Kampanja protiv katolicizma koja je započela 1872. godine, pod imenom "Kulturna borba" (Kulturkampf) je uglavnom bila promašaj. Bizmark je napao socijal-demokrate na dva fronta: socijaldemokratska partija i njene organizacije su stavljene van zakona, dok je radničkoj klasi udeljeno veoma progresivno zakonodavstvo koje je garantovalo zdravstveno osiguranje, osiguranje u slučaju nesreće na radu, kao i starosne penzije.Ziveo je mirnim zivotom,ali se borio sa svojim unutrasnjih demonima koji su ga izjedali,covek koji je citavog zivota nosio ogromnu odgovornost,bio je suocen s njom tek pri kraju zivota,podneo je zaista ogroman pritisak.



Na izborima u 1890. godini i Katolička partija centra i socijal-demokrati su osvojili mnogo glasova, a Bizmark daje ostavku na insistiranje nemačkog cara (kajzera) Vilhema II, koji je došao na tron 1888. godine. Bizmark je proveo svoje poslednje godine pišući memoare (Gedanken und Erinnerungen; "Razmišljanja i sećanja"). Umro je u 83. godini života 1898. godine, u Fredrihsruhu. Sahranjen je u Bizmark-mauzoleju u istom mestu.

Za vrijeme Drugog svetskog rata Nemačka ratna mornarica imala je ratni brod imenovan u njegovu čast Bizmark, kao i Nemačka imperijalna mornarica čija su dva broda nosila njegovo ime. Takođe, mesto Bizmark, Severna Dakota, nosi njegovo ime, kao i Arhipelag Bizmark i Bizmarkovo more kod bivše Nemačke kolonije Nova Gvineja, ali i više ulica i škola u Nemačkoj.
Ostao je upamcen kao veliki politicar i genije,i dan danas postoji izreka 'Pametan kao bizmark'.
Par njegovih citata~

"A statesman... must wait until he hears the steps of God sounding through events, then leap up and grasp the hem of His garment."

"The Americans have contrived to be surrounded on two sides by weak neighbors and on two sides - by fish!"

"Anyone who has ever looked into the glazed eyes of a soldier dying on the battlefield will think hard before starting a war."

“History is simply a piece of paper covered with print; the main thing is still to make history, not to write it.”

"I am bored, all of the great things have been done."

"The Balkans start in the slums of Vienna."

"The world spins around in circles. Germany remains stagnant."

"Politics is the art of the possible."

"Not by speeches and majority votes are the great questions of the day decided - that was the great error of 1848 and 1849 - but by blood and iron."

"People never lie so much as after a hunt, during a war or before an election"
-Misljenje o raznim drugim Europskim zemljama.
Italija-odrzavao je mir s ciljem da smanji uticaj Austrije.
Rusija-Zategnut politicki odnos zbog vojne moci obe zemlje
Francuska-Nije pretendovao ka ratu,od Francuske je uzeo ono sto je hteo,spustio je Francusku na kolena i potpuno je unistio.
Spanije-nije bio preterano zainteresovan za nju,nije imao ni mnogo interesa u njoj.

~Cuveni govor pred Pruskim mocnicima~-kojim je pozivao na rat,i sugerisao na jedini nacin na izlazak iz krize.-Njegov najveci uspeh je upravo bila spoljna politika koju je tako vesto sprovodio.


Prussia must concentrate and maintain its power for the favorable moment which has already slipped by several times. Prussia's boundaries according to the Vienna treaties are not favorable to a healthy state life. The great questions of the time will not be resolved by speeches and majority decisions—that was the great mistake of 1848 and 1849—but by iron and blood.
Otto Von Bismarck S~ u svecanoj beloj uniformi.http://www.iamthewitness.com/books/img/Otto.von.Bismarck.jpg

SharpDressedChevap
18-09-2010, 20:55
Zanimljiv tekst... :bravo: Svaka čast na trudu.


Meni je tu ipak najdraže što je uspio ujediniti Njemačku i poraziti Francusku, zemlju koja se prozorila u Europi čitavu svoju povijest. Mora se priznati, veliki čovjek za Njemce, baš me zanima kako bi bilo da je on nastupao u vrijeme WW2 :D

Forengner
18-09-2010, 20:59
Tekst je mnogo kraci nego original,ali ko mi je kriv kada nisam pisao tekst u note-padu.
Anyhow-baci pogled na Franco-Pruski rat,pogledaj samo te cifre... :wink: .
Sto se Bismarcka u WW2 tice,jedno je sigurno-on bi taj rat na vreme okoncao,diplomatskim putem.
Da je pak,bio prisutan u WW1,ne sumnjam da bi ponovo pobedio sve vece Europske sile.(ne zaboravi na pobedu nad Austrijom n Danskom.)
Napisao je i biografiju,ako hoces,mozes je procitati,zanimljiva je,iako puna preuvelicavanja i istorijskih netacnosti.(ipak je to Bismarck,procitaj je :) ).

SharpDressedChevap
18-09-2010, 21:10
A zašto je njemu Austrija smetala? Mogu razumijeti Francusku jer se ona prozorila uokolo i htjela je zadržat moć u Europi, al Austrija? Neznam jesu li ratovali, ali bi volio znat glavni povod ratovanja (čisto radi teritorija ili nešto drugo).

I još važnije, da su kojim slučajem uništili Austro-Ugarsku skroz, bi li ušli u njemačku zajednicu ili bi pošli u SHS? :)