PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kemija!



croat1gamer
12-08-2010, 00:34
Zbog porasta pseudoznanstvenih tema (ubuduce ih drzite u onoj temi koju sam zato otvorio. Pizda vam) cu pokrenuti ovu temu.

Kemicari, ujedinite se!


Lakonski kratko o kemiji (jer sam skroz lijen):
Jedna od osnovnih prirodnih znanosti, proucava materiju te promjene iste.


Kakvo je vase misljenje o kemiji, jel se treba ici u proucavanje kako da nastanu nove tvari ili da se istrazuje od cega su zapravo tvari radene? Jel vas vise interesira anorganska ili organska kemija?

/discuss.

The Boz
12-08-2010, 00:42
Jel se treba ici u proucavanje kako da nastanu nove tvari ili da se istrazuje od cega su zapravo tvari radene?
Nije neka nepoznanica. Prvime se bavi kemija, drugime fizika.

Jel vas vise interesira anorganska ili organska kemija?
Ne diskriminiram između organske i anorganske. Kada radiš stvari koje idu bum, nemoguće je držati se samo jedne.

croat1gamer
12-08-2010, 00:48
Cross sectioning izmedu znanosti, jebiga. :)

Al da, bum = fun.



edit: Nije dovoljno kasno. Mnogo sam produktivniji nakon 3 ujutro.

MindReader
12-08-2010, 00:51
nije me nikad previše zanimala.. prvenstveno zbog profesorica koje sam imo :D
al se dalo naštrebat. eto.

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 01:52
Relativno mi je zanimljiva, ali nikada mi nije išla. Imadoh četvorke jer sam profesoricama bio drag, ali nikada nisam znao za više od 3 :(

The Boz
12-08-2010, 01:53
Dobro ako bumo o službenim uspjesima, imam sreće što sam u osnovnoj uopće prošao matematiku, fiziku i kemiju :p

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 02:01
Gle, tvoja kemija se razlikuje od one u normalnih ljudi. Meni je KUV, a ne VUK najvažnija stvar, a tebi pažnja da si ne razvališ kupaonicu :P

Sickmanno1
12-08-2010, 07:25
Ja hejtam kemiju :(

Markecgrad
12-08-2010, 07:27
Ja hejtam kemiju :(
This.

Jednostavno mi je dosadna :<

MindReader
12-08-2010, 11:07
dajte, sigurno niste hejtali vulkan. to je bilo zanimljivo. i kad profa kaže sad nemojte previše udisat da se ne bi onesvjestili.

Chupacabra
12-08-2010, 12:46
Volim kemiju, jedan od najdrazih predmeta mi je. Znam za pet, ali imam cetiri zbog retajne profesorice kojoj sam se zamjerio. Cak sam je jednom zamolio smijem li posudit malo etera iz kabineta za eksperimentiranje, skoro me poslala ravnatelju, ni sam ne znam zasto :?

System
12-08-2010, 13:06
Haha govorite o retardiranim profesorima. Izvede po 11 (od dvadeset) odjednom i pita ih 45 minuta, vima podjeli keceve. Mene na casu oborila, jos rekla da cu ponavljati godinu, i posle casa me pusti lol. Inace kao nauka je zanimljiva. Steta sto imam retadirane profesore i skolu u kojoj je glavni eksperiment da stavi jaje u vodu. :(

croat1gamer
12-08-2010, 13:12
Mora da je povezano sa bum efektom. :)

Neg, jel zna itko gdje bih mogao nabaviti magnezij?
Sjecam se dobre fore iz osnovne/interneta sa time. Pomijesati Fe[sub:p0oy741f]3/2[/sub:p0oy741f]O[sub:p0oy741f]3[/sub:p0oy741f]Si Al, staviti Mg vrpcu te zapaliti istu.
Kako je rulalo kad je profa to napravila sa vrlo (vrlo) malom kolicinom istoga. Nije bila neka steta osim neke plocice koju je samo za taj primjer nabavila.

Thermite, aye. :)



Izgleda da ja imam dosta srece kad su u pitanju profesori.

Forengner
12-08-2010, 13:15
Bila mi je najdrazi predmet .Pogotovo eksperimenti.
Ali su zato proracuni i beskrajne formule malo dosadjivali. :(
Bas pre neki dan necaku resavam jednacine,hehe,nije se zaboravilo,iako mi se cini da su malo pojednostavili gradivo.

croat1gamer
12-08-2010, 13:18
Koji razred ide/kakvi su zadatci?

Ja sam ove godine imao u 60-70% slucajeva osjecaj da ponavljam gradivo.
A da ne spominjem kako sam se bedasto osjecao na zupanijskome kad sam vidio zadatke. Nije da sam ponovio cijeli 8. razred, uzput i prosirio znanje o organskim spojevima, kad ono prozor. Mozda je bilo par C[sub:362ywc1t]n[/sub:362ywc1t]H[sub:362ywc1t]2n+2[/sub:362ywc1t]Sspojeva, ali nimal vezano s onime sto sam ponovio. :(

Forengner
12-08-2010, 13:27
8 razred je,ocajan djak :D .Ali cu ga mozda nesto i nauciti,zasada nam gradivo ide ok.Zadaci-teski,uglavnom sjedinjavanje,formule,jednacine,nije problem u zadacima,vec u knjigama,umesto da lepo predstave kemiju,da se ucenici zainteresuju,oni kao da se sto vise trude da zakomplikuju stvari,te je zato kemija djacima bauk,izgleda komplikovano,ima veze sa matematikom,prvi put se susrecu sa njom,a gradivo lose predstavljeno-nije ni cudo sto je bauk,pre je bilo ilustracija,malih pomagala,recnika kemijskih izraza,kako skolarac sam da shvati sta je 'Kovalentna veza,te pro-karbonski sklop,katjon,kristalna resetka'-nikako,a naravno,sami nastavnici su ocajni. :( .Zalim zbog kemije..

croat1gamer
12-08-2010, 13:42
Nije problem u zadatcima, vec u tome sto vrlo malo ucenika zna rjesavati problemske zadatke, a takvi su u vecini racunskih zadataka u kemiji (i fizici). Ja krivim za to ucitelje dok poducavaju u mladim razredima takvu vrstu zadataka.

Svi koje znam da im dobro idu takvi zadatci su dobri u matematici i slicnome (izuzev onih koji mogu to rijesiti napamet ali ne zapisati kako se to napravi).

Forengner
12-08-2010, 13:46
To i kazem,kemija je divan predmet,problemi se lako resavaju,a zadatci su zanimljivi,problem je u.
1 nastavnicima.
2 knjigama.
That's it.
Mislim ono,necu sad blatiti necaka :) ,ali ima toliko rupa u znanju,da je to strasno,kao da je 'propustio' 3-4 razred,ne znaju deca osnovne stvari bre...

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 16:17
Najveći uspjesi? (Boza banam iz ove teme)

Ja sam napravio kristal šećera, htio sam biti kul kad su svi išli raditi kristal soli :)

sickpetey
12-08-2010, 21:37
Pao kemiju u prvom srednje i u skoro svakom razredu osnovne..jednsotavno mi nikad nije bila draga

K4ciga
13-08-2010, 00:03
Nepotreban nož u boku velikoj većini učenika. Kemija bi trebala biti izborni predmet za one koji okvirno znaju čime se žele baviti u životu. Ovako imamo predmet koji iole koristi 4% učenika u daljnem životu (budući farmaceuti, eventualno doktori),a koji ionako nije dovoljno dobro pokriven. Kad bi bila izborni predmet možda bi se učenici skoncentrirali na predmete više važnosti, primjerice, engleski ili matematika. Neznam, možda imam predrasude jer sam roknio kemiju u osmom razredu, ali meni u ekonomskom smjeru nikad nije trebala.

Forengner
13-08-2010, 07:23
Vidi,kao sto sam ja rekao,kemija je nepotrebnoSveliki bauk kod djaka,losi udzbenici,nastavnici,naizgled njena komplikovanost -sve to utice na djake da je mrze,a vecina je,budimo realni-prezire.E to treba promeniti.(a sto se njene vaznosti tice,-imas predrasude,tebi nije trebala,ali mnogima jeste,svaki predmet je vazan,i nijedan ne treba potcenjivati.

Delirium
26-08-2010, 19:28
Meni je uvijek praktika bila draza od onog sveg zbrajanja atoma...

ko sto pise za goblin engineering "They do not tire themselves with pointles theoreticals, their experiments and products almost always work, or in many cases work too well" ---

jas sam vise jedan od onih koji kemiju ne djele na organsku i anorgansku vec na pravljenje droge i pravljenje "bum-a"

Frky
01-09-2010, 12:36
Kemija ftw!! VUK je epic fun, samo mora biti u kontroliranim uvjetima!
Najveće dostignuće što sam napravio je, čini mi se, parfem on naranče ili tako nešto!

Aerial
01-09-2010, 12:40
Anorganska kemija je teški šit.

Organska, on the other hand, je zakon ako ste ikad slagali lego kocke :D

Frky
01-09-2010, 13:34
Organska je meni predosadna jer se svodi na broj C atoma i H koliko stane plus oni dodatci koji određuju molekulu! Ono, vrtiš stalno isto uz male promjene! A i oni nazivi su za popizditi!

Aerial
01-09-2010, 14:31
E, pa to :D

Zabavnije od visokih peći, ak niš drugo ^^

Chupacabra
01-09-2010, 15:22
recite mi sastojke za neki omanji bum, po mogucnosti da ih je lako nabaviti. Zelim napraviti makeshift petardu, ne nuzno nekog odredjenog oblika :)

Frky
01-09-2010, 17:11
E, pa to :D

Zabavnije od visokih peći, ak niš drugo ^^


E, u koju školu ideš/si išao (pitam pod predpostavkom da si iz zadra jer mi je tako sad u glavi)?

Aerial
01-09-2010, 21:26
Išao sam u Franje Petrića, ilitga mioc :D Sad sam na faxu.

Mijenjali smo valjda 6 profa iz kemije :P

Frky
01-09-2010, 22:28
Mislio sam da si iša u kemijsku (prirodoslovno grafičku sada) pošto znaš dosta o kemiji, ono nisam računa da se kemija toliko uči u drugim školama!

Aerial
02-09-2010, 00:20
Mislio sam da si iša u kemijsku (prirodoslovno grafičku sada) pošto znaš dosta o kemiji

Hmmm, pa zapravo prilično suxam u kemiji :P

Od dva zla, fizika mi je ipak draža :D

W1k1n6
02-09-2010, 09:17
U školi nisam nikad generalno volio kemiju, pogotovo biflanje formula, naziva spojeva (H2SO4HDZ8) i jednadžbe, to mi je bilo nešto najdosadnije u čitavom školovanju, no s druge strane sam obožavao pokuse, čak toliko da sam nešto radio i doma uz daleko manje mjere opreza, pa je znalo biti spektakularnih posljedica koje se baš nisu pretjerano dopale ukućanima :)

Aerial
02-09-2010, 10:13
Meni je valjda najzanimljiviji dio bio testiranje kiselina/lužina dodavanjem manganovog ... mangan.. umm.. nešto manganovo (? :D ) zbog čega bi dotične tekućine poprimile funky ljubičaste, roze, narančaste i slične boje :D

Frky
02-09-2010, 10:56
To misliš na indikatore (?? neznam ni ja više što se kako zove, sve sam pozaboravljao/pomješao)?

To je fora!

A što se tiče fizike, nikad je nisam volio, nikad mi nije išla!

@Wiking - meni su jednadžbe i zadatci (pogotovo redoks reakcije) uvjek bili dragi, ali nikako nisam volio imenovanje formula, pogotovo u organskoj kemiji! Predosadno!

Aerial
02-09-2010, 11:07
Ah, imenovanje organskih...
4,4-dietilkreten <3 :D

McPingvin_v2.0
02-09-2010, 11:17
(H2SO4HDZ8)
:rotfl:

Rang€r
02-09-2010, 17:26
hemija nije loša, al sve keme su jebeno retardirane. i gadne.

W1k1n6
02-09-2010, 23:48
Sjećam se da sam pokušavao napraviti "grčku vatru", obzirom da sam pročitao kako se točni sastojci koje su koristili Bizantinci ne znaju, pa sam svašta mješao, koristeći i neke "začine" koje sam maznuo iz kemijskog kabineta. Na kraju nisam dobio grčku vatru jer ni jedna smjesa nije htjela duže gorjeti na vodi, ali sam dobio napalm, što sam saznao tek mnogo godina kasnije kad sam imao priliku vidjeti pravi napalm :)
Posljedica, jedan tepih, stol, stolnjak, trajni ožiljak na ruci. Kids don't try this at home!

The Boz
02-09-2010, 23:55
Ja bih sada komentirao, ali Pingu mi je rekao da nesmem...

McPingvin_v2.0
03-09-2010, 01:16
Smiješ, dok god ne uključuje uništavanje Gornjeg i Donjeg grada atomskim oružjem iz kućne radinosti.

The Boz
03-09-2010, 11:11
OK, ne pričamo o nucular splosionsima. One su ipak fizika, a ne kemija :p
Nego, da. Napalm. Zakon stvar. Već godinama pokušavam složiti recept za "ultranapalm"; viskoznu pirofornu tekućinu sa integriranim izvorom kisika, potencijalom za protuoklopno djelovanje, sa mnogo "hladne" komponente čija je svrha trošiti zrak iz okoline i sijati strah. Imam već par ideja, ali je problem što su kompatibilni samo s bombama; bacači plamena ne mogu raditi sa ovako heterogenim supstancama koje još u sebi imaju termitnu sačmu. I još nisam savladao piroforni detalj, malo toga može generirati temperature potrebne za lančanu reakciju metal/nemetal>hladna komponenta>napalm>termit, a da ne bukne samo od sebe zbog integriranog izvora kisika. Al ono, posao se nastavlja. Ima već više od dvije godine da sam zadnji puta nešto zapalio/digao u zrak/naelektrizirao/whatever, i pomalo mi fali.

Aerial
03-09-2010, 11:21
Zar ne bi termit trebao zapaliti napalm, a ne obrnuto? :P

The Boz
03-09-2010, 11:26
Napalm koji koristim bi se zapalio na ~400, termit na ~800. Mogao bih spustiti tu točku sa dodavanjem sumpora i aluminija i još par supstanci, ali bi i dalje ostala visoka. I nije problem u paljenju termita napalmom, nego u paljenju napalma sa pirofornim materijalom. Vjerojatno ću eliminirati taj dio u potpunosti, ali nisam siguran.

croat1gamer
03-09-2010, 12:45
Termitna sacma.

Boz, kada budes isprobavao me zovni da to promatram. :D

The Boz
03-09-2010, 12:51
Jedno je sigurno, nebum tako skoro :p

Delirium
03-09-2010, 13:16
OK, ne pričamo o nucular splosionsima. One su ipak fizika, a ne kemija :p
Nego, da. Napalm. Zakon stvar. Već godinama pokušavam složiti recept za "ultranapalm"; viskoznu pirofornu tekućinu sa integriranim izvorom kisika, potencijalom za protuoklopno djelovanje, sa mnogo "hladne" komponente čija je svrha trošiti zrak iz okoline i sijati strah. Imam već par ideja, ali je problem što su kompatibilni samo s bombama; bacači plamena ne mogu raditi sa ovako heterogenim supstancama koje još u sebi imaju termitnu sačmu. I još nisam savladao piroforni detalj, malo toga može generirati temperature potrebne za lančanu reakciju metal/nemetal>hladna komponenta>napalm>termit, a da ne bukne samo od sebe zbog integriranog izvora kisika. Al ono, posao se nastavlja. Ima već više od dvije godine da sam zadnji puta nešto zapalio/digao u zrak/naelektrizirao/whatever, i pomalo mi fali.


:pray: ako malo razmislite, ima samo jedno slovo razlike u rijecima "Boz" i "Bog" :pray:

W1k1n6
03-09-2010, 13:22
Boz, probaj rastopit stiropor, znaš već u čemu, da ne spominjem ovdje recept za kojim bi se netko premlad mogao povesti :)
S njim možeš regulirati gustoću da ti se ne začepljuju "mlaznice".

McPingvin_v2.0
03-09-2010, 13:25
PC Play- full of normal people.

The Boz
03-09-2010, 14:37
Boz, probaj rastopit stiropor, znaš već u čemu, da ne spominjem ovdje recept za kojim bi se netko premlad mogao povesti :)
S njim možeš regulirati gustoću da ti se ne začepljuju "mlaznice".
Stiropor sam i koristio kao bazu jednom, za "običan" napalm, dobra stvar. Glavni problem kod mlaznica je termitna sačma, kuglice promjera dva do četiri milimetra čija je svrha nagristi slabe točke u oklopu kako bi napalm mogao učiniti svoje. Moderna oklopna vozila sa discipliniranom posadom nisu toliko ranjiva na napalm upravo zato jer ne probija oklop i ABC zaštitu.

Forengner
03-09-2010, 14:40
Boz you are 1 lab accident away from being a supervillain :)

The Boz
03-09-2010, 15:29
Boz you are 1 lab accident away from being a supervillain :)
Why, thank you :)

W1k1n6
03-09-2010, 15:38
S čime bi ispaljivao tu mješavinu nanosačme i napalma? Aparatom za pjeskarenje? :)

The Boz
03-09-2010, 16:01
Za sada je jedina mogućnost bomba, sve ostalo je nepouzdano. To mi je najveći problem sada.
Jedini način koji vidim je da izvan glavne mlaznice, prije zapaljenja, stavim cijev koja će otpuštati tu sačmu u mlaz, tako da na kraju sam napalm za bacač nema termitnu sačmu nego da ima odvojeni spremnik za nju.

Delirium
03-09-2010, 16:06
Zašto? sta se nemoze kompenzirat mlaznica za dodatnim tlakom? osim ak ja nisam nest pomjeso, ai kako bi van mlaznice zapravo dodavalo sačmu? na drip lols?

The Boz
03-09-2010, 23:18
Da, mlaznica se može začepiti, i teže je kontrolirati omjer napalm-termit u tome. Sa vanjskom cijevčicom se može lakše. Stavit glavni ventil pod pritisak, i da otpušta kuglicu svake 0.2 sekunde, recimo. Na drip.

croat1gamer
04-09-2010, 08:21
Pics plox. :)

Neg, 2-4mm termitne kuglice mi ne zvuce bas jako penetrirajuce (citaj:ne zvuci badass), posebice jer ih se dostavlja s mlaznicom, pa nebi bio konsatantan mlaz termita na jednu tocku.
Tho, protiv srednje-lakih oklopa bi bilo efikasno.

Horny Devil
04-09-2010, 09:23
Ako ste danas koristili Google, a vjerojatno jeste, onda ste mogli primjetiti da je danas 25. godisnjica otkrica fulerena. U pitanju je molekula(alotropska modifikacija?) ugljika C[sub:2b4cpk4k]60[/sub:2b4cpk4k]Skoja ima oblik nogometne lopte. Sjecam se da smo ga spominjali na satu kemije, ali nikad nismo doznali ima li kakve koristi od njega. E, pa cini se da se fuleren koristi za izradu nanocijevi, eksperimentira se na njemu sa supravodljivoscu, kvantni fizicari ga koriste u raznim pokusima. Uglavnom, puno vise ima na Wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/Fullerene). Znam, tko bi rekao?

croat1gamer
04-09-2010, 09:34
Te stvari uglavnom pisu u svakom udzbeniku kemije za 1.raz gimnazije, vecinom pod 'tko zeli znati vise' odjeljcima. :P

Forengner
04-09-2010, 09:47
Pocinje skola uskoro,opet cu malim lenjivcima raditi domace zadatke...Sigh :) .

Horny Devil
04-09-2010, 10:51
Te stvari uglavnom pisu u svakom udzbeniku kemije za 1.raz gimnazije, vecinom pod 'tko zeli znati vise' odjeljcima. :P

Za mene je 1. srednje bio prije desetak godina pa cu ti vjerovati na rijec. Uostalom imao sam cetvorku iz kemije i to mi je bilo dosta te se nisam bas trgao oko "tko zeli znati vise" rubrike. Ili bilo koje druge. :)

McPingvin_v2.0
04-09-2010, 14:24
Neg, 2-4mm termitne kuglice mi ne zvuce bas jako penetrirajuce
Kontekst.

C
09-09-2010, 00:14
Ja iz kemije znam samo da je TNT kratica za Trinitrotoluol, tj. C7H5N3O6. :D

I znam napraviti mobilnu bombu koja može ubiti čovjeka ako se javi na taj mobitel kada zazvoni. Isto kemija.

Yeah, od uvijek sam bio loš iz kemije, šta je za očekivati od mene? :D