PDA

Pogledaj cijelu verziju : Više dimenzije



MindReader
11-08-2010, 15:01
Daklem... govor o višim dimenzijama (poimanje vremena kao 4. vremenske dimenzije - zašto to kažem? jer postoji i 4. prostorna dimenzija)

Trenutno čitam knjigu Hiperprostor Michia Kakua pa sam se dost zainteresiro za to područje...
Navodno je svemir prije velikog praska bio 10-dimenzionalan, ali je to jako nestabilno pa se "rastavio" u naš svijet, 4-dimenzionalni, i 6-dimenzionalni svijet na razini femtometra (10[sup:c6dyvcvq]-15[/sup:c6dyvcvq]m, pa i manje)

Zanimljiva mi je analogija odnosa dimenzija. Npr, gledanje 1. dimenzije iz perspektive 2. je jednak gledanju 2. dimenzije iz perspektive 3.
Tako si možemo zamisliti gledanje 3. dimenzije iz perspektive 4. prostorne
Npr: napravi se čičana kocka (samo stranice od žica,jel) i osvjetli se lampom - nastat će projekcija u obliku kvadrata u kvadratu

http://www.york.cuny.edu/~malk/tidbits/n-cube-tidbit5.jpg
(zanemarite boje)

A ako se u 4. dimenziji napravi žičana hiperkocka, teserakt, projekcijom bi, analogno ovome,trebao nastati lik koji izgleda ovako

http://www.york.cuny.edu/~malk/tidbits/n-cube-tidbit6.jpg

Kocka u kocki. Prilično nemoguće da projekcija bude 3D, osim holograma, jelte..
Analogija je potpuno jasna. Kad bi osvjetlili kvadrat sa strane, vidjeli bismo samo ravnu liniju -> proiciranjem 2. dimenzije dobijemo oblik u 1. dimenziji. i tako dalje, za više dimenzije, kako sam naveo ranije

Problem kod 4. prostorne dimenzije je što je naša percepcija ograničena na 3. dimenziju... i da postoji 4. dimenzija, mi je ne bi mogli spoznat, vidjeli bi je u okvirima 3. dimenzije, što bi nas ograničavalo...
Ista analogija je kad bismo zamislili 2D bića da gledaju u 3D bića. 2D bića nemaju pojam o visini,debljini itd. Kad gledaju kocku, vide samo kvadrat kojim kocka dodiruje plohu na kojoj se nalazi (ustvari, ne vide ni kvadrat,vide samo ravnu liniju, jednu stranicu tog kvadrata, jer da bi vidjeli kvadrat, moraju se podići, što ne mogu)

4. dimenzija bi imala takvu percepciju da bi se svi 3D predmeti mogli sagledati sa svih strana istovremeno. kao što mi možemo sagledati 2D svijet cijeli istovremeno.

Eto, pa me zanima dal postoji još netko koga ovo zanima i slično?
Napominjem, znam da je prično besmisleno pokušati pojmiti 4. dimenziju jer je praktički nemoguće. kad bi se i našli u 4D svijetu ne bi vidjeli ništa što je iznad percepcije 3D svijeta. To je prilično uznemirujuća i obeshrabrujuća činjenica... ali možda upravo poslije smrti dođe do podizanja percepcije na višu razinu, tko zna... jer, navodno, duhovi/duše/šta god imaju uvid u 4. dimenziju.

Sve su to hipoteze, ali možda se nešto i dokaže točnim :D

croat1gamer
11-08-2010, 15:25
Mnogo fora stvar.
Samo se bojim kako bi izgledao 10-dimenzionalan objekt, kad je 4-dimenzionalan dovoljno kompliciran ovako kako je. :)


Simpatican primjer ovoga, kako 2d gleda na 1d, 3d na 2d, etc.
Podsjeca me na osnovnu geometriju: linija- 1d, ploha- 2d, volumen- 3d, nesta- 4d.

MindReader
11-08-2010, 16:59
to i je fora.
1D - linija.
spoji 4 linije - imaš površinu (2D)
spoji 6 ploha i dobiješ prostor (3D)
spoji N prostora (Oo) i dobiješ 4D :D

analogija vrijedi,i da smo malo "širokovidniji", mogli bi poimat 4. dimenziju

http://www.math.union.edu/~dpvc/math/4D/folding/Cube-Folding/JPG/Cube-Folding-159.jpg

ovako izgleda razdvojena kocka, 6 ploha koje samo 3D biće može savinuti i spojiti u kocku

http://image.absoluteastronomy.com/images/encyclopediaimages/t/te/tesseract2.svg.png

ovako izgleda razdvojena hiperkocka, teserakt, 4D kocka... 8 kocaka koje se naizgled ne mogu spojiti u neki lik bez premještanja kocaka, ali 4D biće ga s lakoćom izvrti.. nepojmljivo :D

i žalosno.. već mi svi govore da se ostavim toga,al ne mogu :(

Joneleth_Irenicus
25-08-2010, 13:43
Prema String theory ("teoriji žica" :rotfl:) mi živimo u 11 dimenzija ako se dobro sjećam. 4 spacjalne, 6 cirkularnih i 1 vremenska.. Ludnica. Navodno imaju i matematički dokaz za to, što daje nekakvu logiku svemu tome. Problem je jedino kako fizikalno objasniti sve te silne dimenzije. Više i kvalitetnije na jubitou pod pojmom "string theory" ili string theory for dummies. :D

MindReader
25-08-2010, 19:47
točnije, string theory je teorija struna :)
i nešt se spominje postojanje struna u 16 ili 26 dimenzija.. zavrzlame čiste.. uglavnom, to je i logično - da je sve što postoji ustvari titranje minijaturne energije.

Constantine
25-08-2010, 22:04
struna,cisto sumnjam da je to hrvatska rijec?

croat1gamer
25-08-2010, 22:52
Struna, nit, kako oces.
Arhaicna irjec.

L2Knjizevnost.

MindReader
26-08-2010, 13:42
struna,cisto sumnjam da je to hrvatska rijec?
bila ili ne bila, svugdje se prevodi tako :thumbs2:

Aerial
30-08-2010, 21:17
Ok, potencijalno glupo pitanje :) :

U čemu stringovi vibriraju, ako je sve napravljeno od dotičnih? :?

MindReader
01-09-2010, 00:28
u 10. dimenziji. ili 16. ili 26.
svako drukčije objašnjava. iako praktički nije objašnjeno xD

W1k1n6
01-09-2010, 12:39
Ova tema je prilično zanimljiva i može se puno teorijski raspravljati, no jedno mislim da nitko nije spomenuo, a to su ograničenja oka, tako da bez obzira što, gdje i kako gledali u 2 ili 3 dimenzije, bez obzira od kuda osvjetljavali hiper-kocke i slično, sve što dobijete kao novu dimenziju zapravo je optička varka.

MindReader
01-09-2010, 17:37
da,to je glavni problem, ograničenje na 3 dimenzije. i da uspijemo "ući" u 4. dimenziju (za što je, btw, potrebna energija 100 bilijardi puta veća od najveće energije koju trenutno možemo generirati te stvara 10[sup:5pb9atb3]27[/sup:5pb9atb3]°C, što bi spržilo cijeli planet (najveća zabilježena temperatura u svemiru je 3.75*10[sup:5pb9atb3]12[/sup:5pb9atb3]SK)) ne bismo je mogli vidjeti jer nas vid ograničava na 3 dimenzije. vidjeli bi manifestaciju 4. dimenzije u 3. dimenziji, što bi bio neki nedefinirani promjenjivi 3D oblik/tijelo/masa..

Aerial
01-09-2010, 21:25
Um, mi već *jesmo* u 4. dimenziji samo je ne vidimo :D

Mi smo, ko i čitav svemir, u svih 11 dimenzija. Tj 10. Tj koliko god :D

MindReader
01-09-2010, 22:01
zato sam i reko "ući" :P

Lord Coldwolf
02-09-2010, 20:58
Koliko sam ja pred pola godine gledao na youtube-u objašnjenje o postojanju 11 ( ili 12 ? ) dimenzija, sjećam se da ostale dimenzije nemaju veze sa vizualnom percepcijom.

4. je vrijeme, ostale su neke vrste mogućnosti kako se vrijeme može odvijati i sl... morao bih opet pogledati.

Wolfwrath
03-09-2010, 09:50
@Mind- samo da napomenem, najveća postignuta temperatura na Zemlji je 2 milijarde C, u nekom Z-Machinu. Postigli su je tako da su kroz 20 000 mikroskopskih volframovih niti pustili 50 milijuna ampera.

Ontopik: Ako je 4D mogućnost da vidimo 3D objekte sa svih strana, šta je 6D? :P

W1k1n6
03-09-2010, 10:03
Ako nešto želiš "vidjeti" u 4D ili 6D, preduvjet je da nisi čovjek odnosno osoba 3D svijeta, što je "sitno" ograničenje :)

Aerial
03-09-2010, 11:18
Ontopik: Ako je 4D mogućnost da vidimo 3D objekte sa svih strana, šta je 6D? :P

6D je dimenzija kroz koju bi mogao zakriviti 5-tu da spojiš njene naizgled nespojive djelove :D

Zvuči fucked up?

U biti, dimenzije višekratnici od 3 su "fold" dimenzije, one kroz koje se savijaju niže.
Takva je i ova "obična" 3. dimenzija, tj dubina. Kroz dubinu zapravo provlačiš i zakrivljuješ prve dvije.. Recimo, ako gledaš papir koji je (pojednostavljeno) samo 2D površina, čini ti se nemoguće da spojiš dva njegova kraja jedan s drugim. Ali ako taj papir saviješ kao što to normalno svaki dan radiš, kroz treću dimenziju, onda ga možeš saviti tako da mu se dva suprotna kraja dodiruju..

3., 6. i 9. dimenzija su takvi "folderi". :)

MindReader
03-09-2010, 15:26
ja 4. dimenziju (opet napominjem, 4. prostornu, a ne vremensku) zamišljam tako da se 3D predmeti mogu vidjeti cijeli, sa svih strana, u isto vrijeme. bez rotiranja i sličnog. vidiš i pozadinu i strane i prednjicu nečeg istodobno :D

Wolfwrath
04-09-2010, 09:40
@Aerial- zgodno, fala na pojašnjenju. Dobar primjer. :D

C
08-09-2010, 22:35
ja 4. dimenziju (opet napominjem, 4. prostornu, a ne vremensku) zamišljam tako da se 3D predmeti mogu vidjeti cijeli, sa svih strana, u isto vrijeme. bez rotiranja i sličnog. vidiš i pozadinu i strane i prednjicu nečeg istodobno :D
Ja mislim da nije tako, s obzirom kako ti gledao na taj 3D predmet, on je i dalje 3D predmet, gledao ti kroz njega ili ne.

Mi ljudi eventualno možemo osjetiti 4D+ ili ih primjetiti pomoću nekih stvari iz okoline, bilo sjenama, bilo uređajima.

Lord Coldwolf
08-09-2010, 22:58
ne kužim što bi vizualno bilo u višim dimenzijama, možda još jedan 3d koji se preklapa sa našim dal tako zamišljate to ?

Sumnjam da vizualno ima nešto više od trenutnih 3 dimenzija, barem sa ove naše ljudske perspektive.

C
08-09-2010, 23:42
Ima, isto je vidljivo, ali to nije u našoj moći. :)

Interceptor
08-09-2010, 23:45
Je vidljivo,ali nije to to,nije to to,3D je sto puta bolje...

C
08-09-2010, 23:46
3D je za nas ljude najbolji, jer ne vidimo ono iznad. :) Da vidimo 4D, onda bi nam 4D bio najbolji, da vidimo 5D max., onda bi nam on bio najbolji. :)

Lord Coldwolf
09-09-2010, 00:03
3D je za nas ljude najbolji, jer ne vidimo ono iznad. :) Da vidimo 4D, onda bi nam 4D bio najbolji, da vidimo 5D max., onda bi nam on bio najbolji. :)


:) eh al sada me zanima kako ste toliko uvjereni da ima nešto poput tih dimenzija i da ih možeš vizualno doživjeti ? Imaš reference kakve na linkove ?

C
09-09-2010, 00:10
Pa s nekim jednostavnim pitanjima. Zašto ne vidiš duhove? U kojoj su oni dimenziji? Da su u 1D, 2D ili 3D bi ih vidio. Znači nisu u 1D, 2D, niti 3D.

Interceptor
09-09-2010, 00:11
ali 3D je sto puta bolje.

C
09-09-2010, 00:16
E jbga i tebe, skontaj, da vidiš 100D, 3D bi ti bio ono što je nama 1D ili 2D. :)

Lord Coldwolf
09-09-2010, 00:20
Ne vjerujem u duhove i što sad ? :D

Interceptor
09-09-2010, 00:20
ali 3D je sto puta bolje.

http://img163.imageshack.us/img163/2788/stoputabolje.jpg

Lord Coldwolf
09-09-2010, 00:25
this is actually 2d :D

C
11-09-2010, 18:31
Možda gleda TV s crveno plavim ćoroskopom.