PDA

Pogledaj cijelu verziju : Perpetuum mobile



Chupacabra
11-08-2010, 14:26
Dakle, vjerujem da svi znate za perpetuum mobile teoriju. P/mobile je uredjaj koji sam sebi daje energiju za rad, proces koji nikad ne prestaje, bar kako sam ja shvatio. Sto mislite, na koji bi princip to radilo i hoce li se to ikad napraviti? Vasi dojmovi, planovi i teorije.
Perpetuum mobile je na neki nacin napravljen u p'n'c avanturi Reactor 9 koja je nedavno izasla na pcp dvdu, besplatna je. Ugl, rijec je o tzv. Trijadnim reaktorima koji sami sebe 'pune', takozvani ping-pong efekt. Sto mislite, bi li to bilo moguce?

Macolla
11-08-2010, 14:27
Nije moguce i dokazano je bezbroj puta.

Sickmanno1
11-08-2010, 14:27
Taj perpetuum ubija cijelu fiziku :D

McPingvin_v2.0
11-08-2010, 14:29
Nije moguce i dokazano je bezbroj puta.
Ne, moguće je, ali bi u okolici tog uređaja vrijeme drugačije teklo.

croat1gamer
11-08-2010, 14:31
Cak i da je moguce, se nebi mogla dobiti korisna energija iz toga. :)

Macolla
11-08-2010, 14:37
Nije moguce i dokazano je bezbroj puta.
Ne, moguće je, ali bi u okolici tog uređaja vrijeme drugačije teklo.

Mislim da nemamo mogucnost manipuliranja vremenom.

McPingvin_v2.0
11-08-2010, 14:38
Nije moguce i dokazano je bezbroj puta.
Ne, moguće je, ali bi u okolici tog uređaja vrijeme drugačije teklo.

Mislim da nemamo mogucnost manipuliranja vremenom.
Nemamo, ali kada bi netko napravio takav uređaj, taj uređaj bi imao :)

MindReader
11-08-2010, 14:39
Energija ne može nestati niti nastati ni iz čega, nego samo mijenja oblik. dakle nemoguće.

McPingvin_v2.0
11-08-2010, 14:42
Ne, moguće. Ne sjećam se točno svega što je profesor rekao, ali moguće je uz to da vrijeme ne teče uobičajenim tokom :)

Čitaj: da, nemoguće xD

Macolla
11-08-2010, 14:43
Pa moguce je ako vrijeme tece unazad samo sto to nije moguce. Captains Obvious :D

Interceptor
11-08-2010, 14:43
Ja znam,otprilike.
Sad ću nacrtat u paintu.

Kvothe
11-08-2010, 14:50
Riječ nemogućeSje najbolja. Jer mi sve znamo.

Nodakim
11-08-2010, 20:58
Nije moguce i dokazano je bezbroj puta.
Ne, moguće je, ali bi u okolici tog uređaja vrijeme drugačije teklo.

Mislim da nemamo mogucnost manipuliranja vremenom.


Da ne sjediš cijelo vrijeme drukčije bi mislilo.
Tko shvati dobi keksič.

Unkn0wN
11-08-2010, 22:02
Jej, shvatio. Gdje je moj keksic???
Specijalna teorija relativnosti :D

The Boz
11-08-2010, 22:04
If an elderly but distinguished scientist says that something is possible, he is almost certainly right; but if he says that it is impossible, he is very probably wrong.

GeraltofSmeg
11-08-2010, 22:09
Punjac koji sam sebe pokreće energijom iz baterije koju puni, ovo je mozda cak i izvedivo, kul.

The Boz
11-08-2010, 22:10
Gubitak u toplini itd.

Wishmaster
12-08-2010, 00:18
Gubitak u toplini itd.
A kaj je s onim supra-vodičima tj. onima kaj nemaju otpora? Videl sam da se to negdje spominjalo da postoji... pa ako to postoji onda je moguć i perpetuum mobile. Ili?

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 00:26
Gubitak pri kemijskim procesima.

U NAJBOLJEM slučaju si na nuli, a to je već napravljeno, tako da nisi napravio ništa pametno :)

Wishmaster
12-08-2010, 00:42
Gubitak pri kemijskim procesima.

U NAJBOLJEM slučaju si na nuli, a to je već napravljeno, tako da nisi napravio ništa pametno :)
Pa ako sam na nuli onda je to 100% iskoristivosti a to je već praktički perpetuum mobile.
Gdje je to postignuto možda znaš? Tih 100% iskoristivosti, baš me zanima...

The Boz
12-08-2010, 00:46
Neznam kaj Pingu brije. Koliko ja znam, 100% još nije postignuto. Najbliže su do sada došli sa inercijskim baterijama, koje pak najbolje funkcioniraju u svemiru, što dalje od bilokakve gravitacije, atmosfere ili... ičega.

MindReader
12-08-2010, 00:52
Neznam kaj Pingu brije. Koliko ja znam, 100% još nije postignuto. Najbliže su do sada došli sa inercijskim baterijama, koje pak najbolje funkcioniraju u svemiru, što dalje od bilokakve gravitacije, atmosfere ili... ičega.
vakuum?

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 01:28
Gubitak pri kemijskim procesima.

U NAJBOLJEM slučaju si na nuli, a to je već napravljeno, tako da nisi napravio ništa pametno :)
Pa ako sam na nuli onda je to 100% iskoristivosti a to je već praktički perpetuum mobile.
Gdje je to postignuto možda znaš? Tih 100% iskoristivosti, baš me zanima...
Ajmo ovako: imaš akumulator koji pokreće generator koji natrag puni taj akumulator.

Ti tu nemaš nikakvu iskoristivost. Kada ne bi bilo unutarnjeg otpora izvora, otpora vodiča itd. ti ne bi dobio nikakav koristan rad. Bio bi na nuli, a to i nije nešto tako supach, jelda?

@ Boz - http://en.wikipedia.org/wiki/Supercondu ... resistance (http://en.wikipedia.org/wiki/Superconductivity#Zero_electrical_DC_resistance)

Superconductors are also able to maintain a current with no applied voltage whatsoever, a property exploited in superconducting electromagnets such as those found in MRI machines. Experiments have demonstrated that currents in superconducting coils can persist for years without any measurable degradation. Experimental evidence points to a current lifetime of at least 100,000 years. Theoretical estimates for the lifetime of a persistent current can exceed the estimated lifetime of the universe, depending on the wire geometry and the temperature.
Jebiga, source je knjiga, ako ti se da tražiti vidi :)

croat1gamer
12-08-2010, 01:33
Ako se dobije negativni otpor se moze pricati o perpetuum mobileu. :)

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 01:36
Da, pojačalo bez vanjskog izvora struje. Na žalost, I don't see that happening any time soon :)

Wishmaster
12-08-2010, 10:54
Ajmo ovako: imaš akumulator koji pokreće generator koji natrag puni taj akumulator.

Ti tu nemaš nikakvu iskoristivost. Kada ne bi bilo unutarnjeg otpora izvora, otpora vodiča itd. ti ne bi dobio nikakav koristan rad. Bio bi na nuli, a to i nije nešto tako supach, jelda?
Ima tu iskoristivosti. Nula bi bilo kad se generator nebi pokretal i kad se akumulator nebi punil.
Ako parni stroj ima korisnost iznad 30% onda ovaj tvoj primjer mora imati više.
Znam da elektromotori (neki) imaju čak iznad 95% iskoristivosti ali to je mislim vrhunac (kaj se tiče nečeg u praktčnoj primjeni)

MindReader
12-08-2010, 11:04
ja sam jedno tjedan dana bio perpetuum mobile - nisam ništa jeo, a srao sam ko grlica

GDra
12-08-2010, 12:07
http://en.wikipedia.org/wiki/Minto_wheel

Jeste vidjeli ovo? Bilo je danas na Mythbustersima, pročitajte.

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 13:20
Ajmo ovako: imaš akumulator koji pokreće generator koji natrag puni taj akumulator.

Ti tu nemaš nikakvu iskoristivost. Kada ne bi bilo unutarnjeg otpora izvora, otpora vodiča itd. ti ne bi dobio nikakav koristan rad. Bio bi na nuli, a to i nije nešto tako supach, jelda?
Ima tu iskoristivosti. Nula bi bilo kad se generator nebi pokretal i kad se akumulator nebi punil.
Ako parni stroj ima korisnost iznad 30% onda ovaj tvoj primjer mora imati više.
Znam da elektromotori (neki) imaju čak iznad 95% iskoristivosti ali to je mislim vrhunac (kaj se tiče nečeg u praktčnoj primjeni)
U čemu imaš iskoristivosti? Ti si ispraznio akumulator i ponovno ga napunio, ali osim toga nemaš apsolutno nikakav rad.

http://en.wikipedia.org/wiki/Minto_wheel

Jeste vidjeli ovo? Bilo je danas na Mythbustersima, pročitajte.
Opet nije perpetuum mobile, nego radi pomoću sunčeve energije :)

croat1gamer
12-08-2010, 13:21
Simpaticna stvar though, radi na osnovi topline i toplinske ravnoteze u okolisu, a ta je dostupna skoro pa svugdje u svemiru.

The Boz
12-08-2010, 13:23
Isto možeš reći za solarnu čeliju...

croat1gamer
12-08-2010, 13:31
Posto smo utvrdili da se trenutno ne moze stvoriti perpetuum mobile je to dosta dobra alternativa. Dokle god postoji izvor sa dovoljno topline da se vrsi promjena iz agregatnih stanja, te dostatna gravitacija ce aparat raditi (ako se pravilno odrzava, jel).

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 13:46
Da, ali problem je, ako si gledao tu epizodu, što se to đubre bez ikakvog otpora na sebi vrti, onako, jednom u sat vremena :)

Wishmaster
12-08-2010, 14:27
[quote="McPingvin_v2.0":21skjf9f]Ajmo ovako: imaš akumulator koji pokreće generator koji natrag puni taj akumulator.

Ti tu nemaš nikakvu iskoristivost. Kada ne bi bilo unutarnjeg otpora izvora, otpora vodiča itd. ti ne bi dobio nikakav koristan rad. Bio bi na nuli, a to i nije nešto tako supach, jelda?
Ima tu iskoristivosti. Nula bi bilo kad se generator nebi pokretal i kad se akumulator nebi punil.
Ako parni stroj ima korisnost iznad 30% onda ovaj tvoj primjer mora imati više.
Znam da elektromotori (neki) imaju čak iznad 95% iskoristivosti ali to je mislim vrhunac (kaj se tiče nečeg u praktčnoj primjeni)
U čemu imaš iskoristivosti? Ti si ispraznio akumulator i ponovno ga napunio, ali osim toga nemaš apsolutno nikakav rad.
[/quote:21skjf9f]
Ajmo zamijeniti generator s elektromotorom. Znači, kod priključivanja elektromotora kemijska energija se pretvara u mehaničku.
Kada kod tog postupka ne bi bilo gubitaka onda bi to mogli zvati perpetuum mobile tj. iskoristivost bi bila 100% tj. onaj koef. korisnosti bi bil 1.
Budući da se javljaju neki mali gubici (trenje, zagrijavanje vodiča, zagrijavanje elektromotora itd...) iskoristivost je... ajmo reć 95%.
Sad elektromotor zamijeni s generatorom.

Kod akumulacija, voda tjera generator koji se vrti i stvara električnu energiju. Dakle on vrši rad samo je u ovom slučaju voda zamijenila bateriju.
To kaj generator natrag puni bateriju nije nikaj drugo doli produljivanja vremena rada ali tu opet imaš gubitke zbog pretvaranja mehaničke en. u kemijsku.

Znači, ne možeš reći da generator koji se vrti ne vrši nikakav rad ili da nema nikakvu korisnost.
Ako se ne varam svaki gibanje vrši nekakav rad.

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 16:13
Postoji razlika između rada i korisnog rada.

Ako si ti dva sata gurao zid ti si izvršio neki rad, ali nemaš nikakav koristan rad. Ista je stvar i s ovim primjerom. Ako je jedina namjena tom elektromotoru/ generatoru da napuni akumulator ti nisi dobio nikakav koristanSrad. Tu se priča o perpetuum mobileu treće vrste. C/P:
Perpetuum mobile treće vrste - 'uređaj koji bi se beskonačno dugo gibao, bez dovođenja energije izvana, ali i bez vršenja korisnog rada'. Takav uređaj se ne kosi niti s jednim zakonom fizike, pa je prema tome moguć. Npr. zvrk koji se vrti u bestežinskom stanju, nema razloga da se prestane vrtiti. Ili, atom vodika se također može smatrati jednom vrstom perpetuum mobile-a. Naravno, konstruiranje ovakvog perpetuum mobile-a neće pobuditi neku veliku reakciju javnosti.

Kažem, moguće je, ali nemaš ništa od toga. Ako pretačeš vodu iz jedne posude u drugu imaš cirkulaciju vode, ali si i dalje žedan (a i piša ti se od zvukova žuborenja) :)

KI KI
12-08-2010, 16:20
moguce je...
ali ne u ovim uvjetima...
kada bi se napravio elektromotor koji se nebi zagrijavao i imao bi nula trenja, pomocu remena bio spojen na generator, opet bez trenja. i da generator svu elektromotorovu energiju pretvara opet u elektricnu energiju. i tako u krug, onda je moguce...
ali... svugdje postoje gubitci i onda prijenos nije 100% energije nego opada...

McPingvin_v2.0
12-08-2010, 16:21
Again, kažem, s time se ništa ne dobiva :)

Wishmaster
12-08-2010, 17:42
Ako si ti dva sata gurao zid ti si izvršio neki rad
Netočno. Da bi postojao rad potreban je neki prijeđeni put. Kod guranja zida nema nikakvog puta.
Ako se generator vrti on vrši rad.
On se ne bude vrtel vječno jer se bude akumulator kad-tak ispraznil zbog gubitaka kroz trenje, zagrijavanje itd.

MindReader
12-08-2010, 18:03
Ako si ti dva sata gurao zid ti si izvršio neki rad
Netočno. Da bi postojao rad potreban je neki prijeđeni put. Kod guranja zida nema nikakvog puta.

upravo tako

Razzarach
12-08-2010, 23:59
Lol kako ces izmislit da nesto spizdi i spara energiju u isto vrijeme. to je ko piva koju pijes a nemos ju popit.

McPingvin_v2.0
13-08-2010, 03:32
Ako si ti dva sata gurao zid ti si izvršio neki rad
Netočno. Da bi postojao rad potreban je neki prijeđeni put. Kod guranja zida nema nikakvog puta.
Ako se generator vrti on vrši rad.
On se ne bude vrtel vječno jer se bude akumulator kad-tak ispraznil zbog gubitaka kroz trenje, zagrijavanje itd.
Booyaa.

Jesi li utrošio energiju za to? Jesi.

Krivo sam napisao, na pameti mi je bilo guranje zida dva sata u jednom smjeru pa dva sata u drugom smijeru.

Wishmaster
13-08-2010, 11:19
[quote="McPingvin_v2.0":dr16echu]Ako si ti dva sata gurao zid ti si izvršio neki rad
Netočno. Da bi postojao rad potreban je neki prijeđeni put. Kod guranja zida nema nikakvog puta.
Ako se generator vrti on vrši rad.
On se ne bude vrtel vječno jer se bude akumulator kad-tak ispraznil zbog gubitaka kroz trenje, zagrijavanje itd.
Booyaa.

Jesi li utrošio energiju za to? Jesi.

Krivo sam napisao, na pameti mi je bilo guranje zida dva sata u jednom smjeru pa dva sata u drugom smijeru.[/quote:dr16echu]
I win! I win! I win! :gitara:

McPingvin_v2.0
13-08-2010, 12:13
Ti ne kužiš, jel?

minimatteo
04-05-2011, 19:08
imam u knjizi iz fizike sliku jedne neuspješne skice za p.mobile iz srednjeg vjeka

to je koćija sa šupljim kotačima kao zatvorom u toj koćiji je cucak koji okreće kotač

EDIT: u kotaću ne koćiji

The Boz
04-05-2011, 19:35
I tko hrani cucka?

minimatteo
04-05-2011, 20:31
pojma nemam
knjiga fizika 1
vladimir paar
strana 106
uživaj :D

McPingvin_v2.0
04-05-2011, 20:39
ć

minimatteo
04-05-2011, 20:41
šta ć?
naveo sam liteaturu i sve
:?

croat1gamer
04-05-2011, 20:57
Gramatika. Bode. Oci.

minimatteo
04-05-2011, 21:01
imam 2 iz hrvatskog
i neda mi se pazit na gramatiku
oke?

croat1gamer
04-05-2011, 21:06
Ako ne znas sto se treba koristiti, uzmi "c" kao najneutralniju opciju. Mnogo ljudi bi bilo sretno zbog takvih malih stvari, a ujedno bi te shvacali i nesto ozbiljnije.

Insert
05-05-2011, 20:23
http://www.blogcdn.com/www.urlesque.com/media/2010/10/6.jpg


http://2.bp.blogspot.com/_vI6LGR352yE/TMapkx5gYsI/AAAAAAAAAFc/zza9ylA-9Ek/s320/1285770302993.jpg

http://trollscience.com/image/f/full/d75b86fb27fda967775e51c2149453c8.jpg

croat1gamer
05-05-2011, 20:48
http://2.bp.blogspot.com/_vI6LGR352yE/TMapkx5gYsI/AAAAAAAAAFc/zza9ylA-9Ek/s320/1285770302993.jpg
Barem se jedan frend nije isao zajebavati s ovim na fizici, da bi uslijedilo profesorovo 15minutno objasnjenje zasto to ne radi. :)