PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #17: Vremeplov



Necto
20-07-2007, 00:55
Ako je bilo moze delete.
S(trazija san na search al izbaci miljun gluposti)


World First Time Machine - Time Paradox 1/2 (http://youtube.com/watch?v=V7AupwRJrgM)
World First Time Machine - Time Paradox 2/2 (http://youtube.com/watch?v=NS1-SZ2L81k)
Discovery - First Time Machine (http://youtube.com/watch?v=oRWwI61so5Q)

Aerial
20-07-2007, 09:46
Ja mislim da vrijeme nije linearno, ili da uopće ne postoji... više kao neka nus-pojava ili iluzija u kojoj se zatekao um u prostoru :wink:

Therefore, nije moguće putovati kroz vrijeme, jer je sve *sad* :roll:

flander
20-07-2007, 09:48
a čuj da mogu putovat kroz vrijeme puno toga bi promijenio, ali prvo volio napravit jedan pokus,recimo rekao bi svakome nešto ajmo reči neprimjereno da vidim kako bi to podnio heheh,

bilo bi fora da imamo Dagger of Time :D

Aerial
20-07-2007, 10:07
Zar putovanje kroz vrijeme ne bi zahtjevalo snižavanje entropije?...

THE NO
20-07-2007, 10:08
Jeste gledali prošli tjedan onaj film "Vremenski Stroj"?
Jeben film,najbolje dočarava kako je to putovati kroz vrijeme.

Burek_fr0m_SPACE
20-07-2007, 10:24
Jeste gledali prošli tjedan onaj film "Vremenski Stroj"?
Jeben film,najbolje dočarava kako je to putovati kroz vrijeme.
Time Machine po knjizi H.G. Wellsa? Da, gledao sam i nisam oduševljen. Nekako mi je sav nedoslijedan i uopšte mi ne izgleda uvjerljivo. Pogotovo onaj dio kada se 8k i neke vrati na mjesto gdje je bio New York i nađe one ostatke i natpise... nekako ne vjerujem da bi sve to trajalo 8k godina.

THE NO
20-07-2007, 10:39
[quote="THE NO":3ebk51sq]Jeste gledali prošli tjedan onaj film "Vremenski Stroj"?
Jeben film,najbolje dočarava kako je to putovati kroz vrijeme.
Time Machine po knjizi H.G. Wellsa? Da, gledao sam i nisam oduševljen. Nekako mi je sav nedoslijedan i uopšte mi ne izgleda uvjerljivo. Pogotovo onaj dio kada se 8k i neke vrati na mjesto gdje je bio New York i nađe one ostatke i natpise... nekako ne vjerujem da bi sve to trajalo 8k godina.[/quote:3ebk51sq]
Da,ne vjerujem da bi trajalo 8k godina,ali svejednomoraš priznati kako je odlično napravljeno putovanje kroz vrijeme,osobito kako se mjenja Zemljin reljef.
Valjda je knjiga bolja,možda je pročitam.

Outmind
20-07-2007, 10:41
[quote="Burek_fr0m_SPACE":1tc6h13q][quote="THE NO":1tc6h13q]Jeste gledali prošli tjedan onaj film "Vremenski Stroj"?
Jeben film,najbolje dočarava kako je to putovati kroz vrijeme.
Time Machine po knjizi H.G. Wellsa? Da, gledao sam i nisam oduševljen. Nekako mi je sav nedoslijedan i uopšte mi ne izgleda uvjerljivo. Pogotovo onaj dio kada se 8k i neke vrati na mjesto gdje je bio New York i nađe one ostatke i natpise... nekako ne vjerujem da bi sve to trajalo 8k godina.[/quote:1tc6h13q]
Da,ne vjerujem da bi trajalo 8k godina,ali svejednomoraš priznati kako je odlično napravljeno putovanje kroz vrijeme,osobito kako se mjenja Zemljin reljef.
Valjda je knjiga bolja,možda je pročitam.[/quote:1tc6h13q]

Pročitaj anstavak, "vremenski brodovi", još je bolja.

| | \| i X 4 |
20-07-2007, 10:48
Hvala , na prijedlozima

swidio mi se film , pa nadam se da će i knjiga

joj da mogu putovati kroz vrijeme , otišao bi u srednji vijek ,

sjeo na neko brdo , uzeo dalekozor , koice i gledao hrvatsko turske bitke

:)

e da ima još jedan film kada starček pošalje , jednog čovjeka u budućnost da vidi kakav će biti svijet bez uloge isusa krista u odgoju djece jer taj je čovjek neku knjigu napisao o odguju itd.

radi se u 19 stoljeću i onda ga on pošalje u 2000

v4MP1r3
20-07-2007, 10:59
jos davnih godina Einstein je izmislio stroj za putovanje kroz vrijeme, istko tako i nesto je prckao sam Nikola Tesla, dakle, to bi moglo biti to, da su nesto njih 2 sklepali i napravili

premda vise mislim da je Einstein nesto napravio, Tesla se vise razumio u teleportaciju, ne?

Aerial
20-07-2007, 11:03
jos davnih godina Einstein je izmislio stroj za putovanje kroz vrijeme, istko tako i nesto je prckao sam Nikola Tesla, dakle, to bi moglo biti to, da su nesto njih 2 sklepali i napravili

premda vise mislim da je Einstein nesto napravio, Tesla se vise razumio u teleportaciju, ne?

A di su ti strojevi? :o

Babitz
20-07-2007, 11:05
otkud im tehnologija za to, jeboga
imali su teorije valjda

Dreamer Deceiver
20-07-2007, 11:12
jos davnih godina Einstein je izmislio stroj za putovanje kroz vrijeme, istko tako i nesto je prckao sam Nikola Tesla, dakle, to bi moglo biti to, da su nesto njih 2 sklepali i napravili

premda vise mislim da je Einstein nesto napravio, Tesla se vise razumio u teleportaciju, ne?

A di su ti strojevi? :o

postoji puno nagađanje, a najvejroatnije su masoni nešto sjebali, jer ipak Tesla je izumio bežžični prenos el. energije, a kamo je stroj ?

Inače putovanje kroz vrijeme, baš pred neki dan sam gledao film donnie darko i više niš ne kapim.

Outmind
20-07-2007, 11:12
Da, mnogo je polemike bilo oko Philadelphia experimenta, ali mislim da je to samo (pazi mene, samo lol) riječ o teleportaciji, a ne i o putovanju kroz vrijeme.

BtW, znate li vi da je znanost danas u stanju teleportirati atome i manje molekule?

McPingvin_v2.0
20-07-2007, 11:20
BtW, znate li vi da je znanost danas u stanju teleportirati atome i manje molekule?
još uvjek samo subatomske čestice, elektrone tj.

Aerial
20-07-2007, 11:23
U biti, ta teleportacija se temelji na prijenosu svojstava jedne čestice na drugu... ne premjesti se čestica u prostoru, nego neka druga poprimi njena svojstva (postane ona?)...

Burek_fr0m_SPACE
20-07-2007, 11:25
Afaik, trenutno su samo u mogućnosti "klonirati na daljinu" fotone.

ssalG
20-07-2007, 11:25
postoji puno nagađanje, a najvejroatnije su masoni nešto sjebali, jer ipak Tesla je izumio bežžični prenos el. energije, a kamo je stroj ?

Inače putovanje kroz vrijeme, baš pred neki dan sam gledao film donnie darko i više niš ne kapim.

Preporučujem ti da pročitaš ovo (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Philosophy_of_Time_Travel), jer iz informacija iz samog filma nemožeš kurca skužit.

Arkham
20-07-2007, 11:53
Vrijeme je relativno, ovosi o brzini kretanja objekta. Znači da vrijeme "postoji", pa mora postojati nekakav način da putujemo vremenom, kao što putujemo ostalim dimenzijama.
Ali, da se vratimo u prošlost i nešto promijenimo nastaje li onda alternativna stvarnost, ili se mijenja naša stvarnost? Jer ako se ja vratim u prošlost i ubijem sebe, onda ću biti mrtav i neću se moći vratiti u prošlost i ubiti sebe, pa ću biti živ, pa ću moći ubiti sebe i tako dalje...
Inače, ako uzmemo u obzir teoriju kaosa, dovoljno je samo zakoračiti u prošlost, i sve što poduzmemo, makar to bilo kihanje ili treptanje, eksponencijalno će se povećati i u potpunosti promijeniti budućnost.

medusa
20-07-2007, 12:08
kad bih ostavio samo jednu česticu u svemiru,sve ostalo uništio, čestica se ne bi kretala (idealan uvjet, kad bi bila postavljena tako da se ne kreće), jeli tada ne bi postojalo? ne bi ga mogao mjeriti, jer ne bi na nju ništa utjecalo, ne bi se kretala, ne bi ulazila u procese, i bila bi statična?
da sam barem malo više učio fiziku, bolje bih ovo kužio :boohoo: . 3 u 1. razredu srednje :cry:

Sickmanno1
20-07-2007, 12:46
meni se nekak najvise uklapa ona teorija o paralelnim svijetovima, jer fakat se stvara paradox ak sam sebe ubijes, znaci nema slobodne volje :/, sto pak znaci da sudbina postoji :?

Maxo
20-07-2007, 13:09
Hmm vjerujem da cemo prije izmisliti neku vrstu teleporta(to mi je nekako lakshe i zamisliti kao neku mashinu koja ce pamtiti raspored chestica il chega vec u tijelu i sastavljati ih na drugom mjestu,problem je samo shto treba puno prostora da se zapamti gdje je koji atom :D ...). Shto se tiche puta kroz vrijeme i da li je moguce... Najvjerovatnije! Najvishe vjerujem u mogucnost puta kroz crne rupe a.k.a. crvotochine poshto su to mjesta na kojima se svemir navodno savija ko papir,i kao da napravimo tunel kroz neku planinu i prodjemo kroz njega ushtedimo vrijeme,ali bukvalno!Teorijski, poshto smo se kretali brze od svjetlosti (cheatovali) mozemo se vratiti kroz taj tunel i doci na drugu stranu u vrijeme prije nego shto smo krenuli!!!Impresivno :)
Ostaje samo josh da se otkrije da li uopshte mozemo prezivjeti u takvoj sredini(navodno je to vrlo unfriendly sredina sa velikim pritiscima i gravitacijama i masama itd.)i mozemo li napraviti crne rupe sa naprednom tehnologijom...

Arkham
20-07-2007, 13:14
Kad pogledamo vakuum zapravo nije prazan. Uvijek se nalazi u nekom polju (magnetskom, gravitacijskom...). Vakuum postoji jer se može izmjeriti, dok je ništavilo neizmjerljivo. Sam svemir se ne širi, nego se prostor stvara u svakoj njegovoj točki. Dakle, i praznina isto nastaje...
Kako god sve to čudno zvučalo, svemir je baziran na pravilima, samo što ljudi još ne znaju sve osnove. Možda nikada i neće saznati. Ali, otkrijemo li ih u teoriji, onda će biti samo pitanje vremena i izvora energije, kada ćemo moći kontrolirati prostor-vrijeme.
Kada sve rastavimo na osnovne faktore, putovanje kroz vrijeme ne zvuči komplicirano.
1. Objekt koji putuje kroz vrijeme sačuva svoja svojstva, dok se ostatak svemira vraća u stanje u kojem je bio u prošlosti.
2. Objekt prestaje putovati kroz vrijeme i u prošlosti promijeni tijek događaja.
3. Objekt se vraća u svoje vrijeme, koje je promijenjeno

ili

1. Objekt prolazi kroz rupu u prostor-vremenu, koja mu omogućava putovanje kroz vrijeme. Time preskače u drugo vrijeme.
2. Objekt promijeni nešto u prošlosti i stvara alternativnu stvarnost.
3. Objekt se vraća u svoje vrijeme u kojem ništa nije promijenjeno.

Jopax
20-07-2007, 22:13
Shit sad me glava boli od ovih vasih postovahttp://doom3.planet-multiplayer.de/forum/html/emoticons/mauer.gif

ali ima u ovoj knjizi koju citam nesto o teleportaciji i o tome kako se ne teleportira objekt neko se prostor uvije na taj nacin da prostor u kojemu se nalazi objekt premjesti u prostor u koji se teleportira i da predmet ostaje u tom drugom prostoru dok se ovaj prvi prostor vraca na svoju prijasnju lokaciju
sad o putovanju kroz vrijeme postoji taj tzv "grandfather" efekt kako ga zovu
koji onemogucava putovanje u proslost i to objasnjava rijecima
Ako se vratimo u proslost i ubijemo svog djeda dok on jos nema djece tada i mi prestajemo postojati i cijeli prostor i vrijeme se mjenjaju.
to je bilo u jednoj emisiji na discoveryu ali ima jos jedna kvaka
vrcenje u krug to se moze vidjeti u filmu 12 majmuna
kada wills kao djete svjedoci ubojstvu covjeka ali na kraju shvaca da je gledao svoje ubojstvo i to znaci da on kao djecak u tom vremenu ce odrasti i opet se vratiti u to vrijeme da bi opet poginuo i da bi opet kao djecak vidio sebe kako pogiba i radi toga dogadjaja vrijeme se vrti u krug jer se stalno vraca u proslost i pogiba i po tome se cijeli tijek vremena remeti i nista ne ide svojim tokom
shit sad ni sebe ne kuzim http://doom3.planet-multiplayer.de/forum/html/emoticons/mauer.gif

Arkham
20-07-2007, 22:15
teleportacija je prijenos svojstava jedne čestice na drugu s tim da se prvotna čestica uništi. dakle ako tebe teleportiraju, najprije te ubiju i opet te sastave. ja se ne teleportiram!

medusa
21-07-2007, 17:44
teleportacija je prijenos svojstava jedne čestice na drugu s tim da se prvotna čestica uništi. dakle ako tebe teleportiraju, najprije te ubiju i opet te sastave. ja se ne teleportiram!
da, to sam čuo.
do zla boga glup način.
to je sve smao jedan veliki copy-delete-paste

Arkham
21-07-2007, 17:46
točnije cut/paste :D

Clutch
21-07-2007, 21:12
da mogu vratit vrijeme ja bi se vratio u 1980-ete otišao u Miami i ubacio se u Vice ligu (drug buisness) 8)


I Naravno koknuo bi Tommy-a i uzeo mu vilu :rotfl:


Ovo prvo ozbiljno!

Kiklop
21-07-2007, 21:17
O ovoj temi bi mogo dosta toga napisat da se sjecam onoga kaj sam procito :(

The Boz
08-08-2010, 14:51
Jooj! Kako bi to bilo zabavno! Zamislite koliku bi frku prouzročili kada bi se vratili 650 tisuća godina u prošlost i samo pljunuli u ocean...
Nego, jel si itko uzeo vremena i pročitao par stvari od Titora? Od PC PLAYa broj 124 ste imali dosta vremena, al opet... ako niste, evo vam jedan linkić (http://johntitor.strategicbrains.com/CopyrightProof.cfm)Sza početak avanture. Kao da čitate neki dobar fan-fic. U međuvremenu ću se preseliti na sjever, Island ili nešto takvo. I uložiti ću u hidrogenske ćelije.

Arbiter of Change
08-08-2010, 15:41
Ne bi ja, paradoks je gadna stvar.

Interceptor
08-08-2010, 15:43
Titor je sam priznao da sere

majstoro
08-08-2010, 15:51
Da mi je vremeplov vratio bih se u budućnost

Xero
08-08-2010, 16:26
Meni nije jasno zašto ljudi misle da je putovanje kroz vrijem moguće ? Ne možeš otić u budućnost jer onda nije određena , a i da možeš , ako odeš to nije tvoja budućnost jer si jer promjenio odlaskom u budućnost , ako odeš u prošlost promjenio si svoju budućnost(i prošlost) kao i budućnost ljudi koji su živjeli prije te sadašnjosti(tvoje prošlosti). Čak i da se može ja to nikad ne bi radio previše komplicirano.

Maja
08-08-2010, 17:08
Vremeplovi bi ubili zabavu :(

Chupacabra
08-08-2010, 17:10
ovo sto je xero rekao. Plus, recimo udjes u vremeplov, odes u proslost/bducnost na nekoliko mjeseci, stisnes gumb i puf. Umres.
Razlog- u nekoliko mjeseci ce se zemlja pomaknuti. Ti ces ostati u svemiru. Sam. Bez kisika.
Dakle, u putovanju vremenom bismo bili ograniceni, na izracunavanje vremena kad ce zemlja bit tocno tu gde je sad, je li.

Zakljucak- nemoguce.

Interceptor
08-08-2010, 17:30
Ima ona slika na tu bazu :)

Arbiter of Change
08-08-2010, 17:50
Zakljucak- nemoguce.
Ukoliko se odredi sidrište na Zemlji nije nemoguće. Jedini problem je... pa, nepredviđena budućnost jer se može tko zna što dogoditi na toj lokaciji u međuvremenu tako da opet dolaziš na samo još jednu goru varijantu istog problema.

Jopax
08-08-2010, 17:55
Ako bih ga ikad imao vratio bih se u 2002. i spriječio otkazivanje Fireflya, također bih posjetio divlji zapad i to je to :)

Chupacabra
08-08-2010, 18:01
...i jos treba skontati na koji bi nacin to sidriste funkcioniralo. I ovo sto si rekao 'svasta se moze desiti na lokaciji'. Dakle- jedva moguce.

Interceptor
08-08-2010, 18:05
Što akodeš na Divlji Zapad i stvoriš se usred kaktusa?

Xero
08-08-2010, 18:14
Onda si jebo ježa.
https://people.mozilla.com/~dolske/tmp/awesome.png

Jopax
08-08-2010, 18:49
Zato idem na neko mjesto za koje znam da se neće mijenjati dulje vremena, tipa kojih stotinu metara od obale amerike ili nešto slično, naravno vremeplov bi morao imati sposobnost da plovi poput ovog (http://scp-wiki.wikidot.com/scp-276)S:D

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 19:02
Meni nije jasno zašto ljudi misle da je putovanje kroz vrijem moguće ? Ne možeš otić u budućnost jer onda nije određena , a i da možeš , ako odeš to nije tvoja budućnost jer si jer promjenio odlaskom u budućnost , ako odeš u prošlost promjenio si svoju budućnost(i prošlost) kao i budućnost ljudi koji su živjeli prije te sadašnjosti(tvoje prošlosti). Čak i da se može ja to nikad ne bi radio previše komplicirano.
Ovisi, imaš puno teorija o tome.

Jedna od njih je da se svo vrijeme u ovom svemiru već dogodilo, a mi samo putujemo po tom pravcu određenom brzinom. Budućnost je već određena, samo još nismo došli do nje.

Svakim skokom u prošlost ili budućnost mjenjao bi budućnost od tog trenutka. Jedna teorija. Druga je, pak, da ako ćemo ikada moći putovati kroz vrijeme moći ćemo samo biti pasivni promatrači, nećemo moći sudjelovati ni u čemu niti komunicirati s ostale 3 dimenzije (još se prerušimo u gmazove i dovedemo Davida Ickea do orgazma, amirate?).

Jopax
08-08-2010, 19:04
Meni ona teorija rijeke najbolje zvuči

Xero
08-08-2010, 19:17
Endless river ?

Aerial
08-08-2010, 19:44
Ne možeš otić u budućnost jer onda nije određena , a i da možeš , ako odeš to nije tvoja budućnost jer si jer promjenio odlaskom u budućnost

Ekšuali! Možeš :D
Može se ići u budućnost, i to se, ne bi vjerovao, svakodnevno događa u orbiti Zemlje u kojem sateliti idu brže kroz vrijeme od ostatka stvari na Zemlji (ekipa na Zemlji redovno kompenzira satove na satelitima jer idu brže od onih na Zemlji).

..

Problem je ići u prošlost :D

Xero
08-08-2010, 19:57
Ali mi već jesmo u prošlosti naspram tih satelita znaći da mi u biti putujem u prošlost to jest "zaostajemo".
EDIT:Ekšuali! Mi svake nanosekunde putujem u budućnost tak da je putovanje kroz vrijeme moguće i svi ga cjeli život prakticiramo.

Aerial
08-08-2010, 20:01
U biti, zbog blažene teorije relativnosti ispada da zapravo ne postoji nekakva univerzalna vremenska crta u odnosu na koju bi ostale stvari išle u prošlost ili u budućnost.

Ak si na satelitu, mi zaostajemo.
Ak si na Zemlji, Satelit šiba naprijed.
Nijedno od to dvoje nije referentna točka, sve ovisi iz kojeg sustava promatraš :(

Xero
08-08-2010, 20:04
Sve je relativno Ajnštajn wins kraj rasprave.

cham3leon
08-08-2010, 20:15
Ako Muad'Dib može vidjeti u budućnost, onda je moguće i doći do nje... valjda.

Inače, da, ovo sa satelitima je istina. Moglo bi se reći da je to dokaz da je moguće ići u budućnost, ali sigurno ne na način da sjedneš u neku kapsulu koja nestane i stvori se u drugom vremenu.

Ajmo naći neki paradoks vezan za satelit u orbiti. Ako je on u vremenu ispred nas, onda ako ga želimo uništiti, on se neće uništiti u točno vrijeme kada se trebao uništiti, nego će se uništiti u budućnosti?

Razzarach
08-08-2010, 20:56
lol sateliti neidu u budućnost. oni samo šibaju oko zemlje. nis se ne mjenja.

Interceptor
08-08-2010, 21:02
Sve je relativno Ajnštajn wins kraj rasprave.

+1

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:26
Inače, da, ovo sa satelitima je istina. Moglo bi se reći da je to dokaz da je moguće ići u budućnost, ali sigurno ne na način da sjedneš u neku kapsulu koja nestane i stvori se u drugom vremenu.

Ajmo naći neki paradoks vezan za satelit u orbiti. Ako je on u vremenu ispred nas, onda ako ga želimo uništiti, on se neće uništiti u točno vrijeme kada se trebao uništiti, nego će se uništiti u budućnosti?
Zapravo, da.

Što se brže krećeš tako i vrijeme brže teče. Ako bi ja išao brzinom svijetlosti do najbliže zvijezde i vratio se za 8.4 godine, ti bi bio stariji 8.4 godine, ali ja bi bio stariji 16 godina :)

(improvizirane brojke blizu stvarnima, ne da mi se tražiti šalabahter iz fizike i računati)

Razzarach
08-08-2010, 21:35
fakat? o_o

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:36
Da.

http://kjuric.fizika.org/RUNA/seminar/h ... mena_1.htm (http://kjuric.fizika.org/RUNA/seminar/html/dilatacija_vremena_1.htm)

EDIT: e, o ovom sam pričao, samo sam zamjenio uloge:
http://kjuric.fizika.org/RUNA/seminar/h ... naca_1.htm (http://kjuric.fizika.org/RUNA/seminar/html/paradoks_blizanaca_1.htm)

Jopax
08-08-2010, 21:38
Brzinom se ne ide u budućnost, samo se usporava vrijeme za putnika, kao što pingu reče

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:41
Opet ti je to isprepletenost filozofije i moderne fizike: ovisi s čijeg stajališta gledaš :)

Lord Ragnarok
08-08-2010, 21:43
kaj nije pingu rekao da je njemu proslo 16god dok je nama proslo 8.4
znaci njemu je vrijeme brze teklo nego nama po toj teoriji.
isto, po toj teoriji, kada bi nasli tocku u svemiru koja je savrseno staticna/nepokretna u njoj bi vrijeme teklo suprotno od ovgoa sta je pingu napisao.

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:47
Ne baš.

Pročitaj ovo o blizancima :)

Constantine
08-08-2010, 21:54
ne radi im animacija :(

Lord Ragnarok
08-08-2010, 22:00
nisam vidio ovaj tvoj edit na 2. postu di si reko da si zamjenio uloge. to si an to mislio ili?

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 22:14
I to. Stvar je u tome da to vrijedi AKO postaviš tezu da se svemirski brod miče (konstantno) u odnosu na Zemlju brzinom jednakom brzini svijetlosti. Da ih obojcu promatra neki alien iz nekog kuta svemira njemu bi rezultati bili drugačiji :)

Aerial
08-08-2010, 22:18
ne radi im animacija :(

Probaj desni klik na sliku i ručno odaberi "Play", meni je uspjelo :D

hacker
09-08-2010, 00:20
A kaj bi bilo da recimo odem u prošlost i nešto napravim. I onda odem malo dalje u prošlost i pokušam sam sebe spriječiti. Jel bi onda već kod prvog odlaska u prošlost vidio samog sebe? Al onda ako bi vidio samog sebe nebi uopće bilo potrebe da drugi put idem u prošlost, što znači da zapravo nebi vidio sebe. Al onda opet nije moguće da sam sebe spriječim ako nisam išao....blargh...sad sam se zbunio xd. Uglavnom to se zove djedov paradoks. Jel postoji rješenje?

Interceptor
09-08-2010, 00:31
Neznam kako to riješiti,i ja sam naišao na neke probleme u beta verziji.

The Boz
09-08-2010, 01:10
Svima vam predlažem film Primer. Ukoliko ga odgledate i shvatite u roku od sat vremena nakon gledanja, massive ristecpa.

Jopax
09-08-2010, 03:01
Najlakše je objasniti ono što pingu pokušava reći, što se brže krećeš vrijeme za tebe teče sporije, pošto je sve relativno, tako i vrijeme, tebi će ovi što stoje stariti brže dok ćeš ti koji se krećeš njima stariti sporije

cham3leon
09-08-2010, 10:05
Imam osjećaj da se to nekako uklapa u moju pretpostavku da se prostor kreće niz vrijeme iz druge teme.

Inače, taj paradoks je neizbježan, tako da bi svako putovanje u prošlost bilo kobno. Pogotovo ako se ide jako daleko u prošlost. Ne možeš predvidjeti, možda će i to što si ti kihnuo u prošlosti promijeniti budućnost radikalno.

Aerial
09-08-2010, 11:52
Putovanje u prošlost ne bi rezultiralo nikakvim paradoksima, fo sho.

Mogao bi otići u prošlost, provesti jednu strastvenu večer sa svojom bakom, ubiti si djeda, i zapaliti baku benzinom nakon plesa u disku - i ne bi prestao postojati :D

Zato jer vrijeme nije jedna linearna crta na kojoj se sve stvari odvijaju, nego ukupnost svih stanja u kojima se tijelo/pojava može naći.
Kad bi ubio vlastitu baku, zapravo bi samo krenuo jednom od alternativnih stanja u kojem si ti jednostavno osoba koja se našla tu i ubila nekakvu baku. U tom "paralelnom svemiru" (mada to nije) ti si lik koji je ubio jadnu bakicu, a ne bakičin unuk.

http://blogs.sun.com/bblfish/resource/5thDimension.png

Ovo stablo je 5. dimenzija. Ako je 4. vrijeme, onda je 5. ona "ravnina" u kojoj se sva moguća stanja granaju.

..

So there you go, MOGAO bi izvoditi razna incestuozna i samoubilačka sranja u prošlosti bez ikakvog straha da ćeš odjednom nestati :D

GDra
09-08-2010, 12:01
Imam osjećaj da se to nekako uklapa u moju pretpostavku da se prostor kreće niz vrijeme iz druge teme.

Inače, taj paradoks je neizbježan, tako da bi svako putovanje u prošlost bilo kobno. Pogotovo ako se ide jako daleko u prošlost. Ne možeš predvidjeti, možda će i to što si ti kihnuo u prošlosti promijeniti budućnost radikalno.

Ali ako ti nešto napraviš i prestaneš postojati, ono što si napravio se poništava jer ne postojiš.

Jopax
09-08-2010, 12:15
Back to the future je to uradio dobro, svaka promjena u povijesti grana stvarnost na the dvije "rijeke" koje dalje teku svojim tokom bez smetnji dok en dođe još jedna promjena i opet ih ne podjeli

Chupacabra
09-08-2010, 13:25
A recimo sad da ja idem brzinom svjetlosti oko zemlje, dakle brze od prijespomenutog satelita. Ja bih onda putovao kroz vrijeme/stario?

Constantine
09-08-2010, 13:54
ne bi putovao kroz vrijeme nego bi vrijeme za tebe teklo sporije.

Chupacabra
09-08-2010, 13:56
I time bih brze 'stario', je li?

Lord Ragnarok
09-08-2010, 13:59
ne, ti bi stario normalnom brzinom. zemlja bi u usporedbi sa tobom "starila" x puta brze (neznam kako idu te brojke)

Electromaster
09-08-2010, 14:33
Svima vam predlažem film Primer. Ukoliko ga odgledate i shvatite u roku od sat vremena nakon gledanja, massive ristecpa.
Baciti ću oko. :)

croat1gamer
09-08-2010, 15:00
Da ubacim Schrödinger's cat u ovu pricu? :)

Vremeplov kad se uspije napraviti bi bio dosta drugaciji nego obican "Odi u proslost i promijeni buducnost".
Po meni, nije nesto kao rijeka, kad promijenis tok u proslosti se promijeni i buducnost tog toka dok prijasnji nestane. Bolja usporedba bi bilo rezanje ruze. Kada odrezes jedan dio i posadis ga (ili: ti odes u proslost), on ce postati neovisan o majcinskom dijelu (ili: tvoj tok vremena sasvim postaje neovistan o onome iz kojega si dosao, obe dimenzije postoje istovremeno). Ako lose odrezes (ili: zajebes sa destinacijom) ili stavis da uzima tvari od majcinskog tijela (ili: uspijes zajebati odmah direktnu proslost) ce jedna od dve ruze biti unistena (ili: jedan od dva toka vremena ce nestati, u najgorem slucaju ce se to dogoditi sa oba). I nema 'spajanja' odrezanog dijela natrag na osnovni (ili: nemoguce je vratiti se natrag u prvotni vremenski tok/dimenziju, vec jedino otici u neki drugi).

Zajebite slikovitost, ali po meni je sasvim dobro objasnjenje.

Jopax
09-08-2010, 16:40
To je ono što sam govorio sa teorijom rijeke, samo ovo o čemu ti govoriš uključuje vodopade.Dakle kad god se vratiš u prošlost (ploviš uzvodno) i promjeniš nešto, otvara se novi rukavac, tj. nova linija koja je drukčija od one iz koje si ti došao, na početku je vodopad koji te gurne u tu drugu liniju i neda ti da se vratiš.

A ono što chupacabra govori, povećanjem brzine vrijeme postaje "rijeđe" na tom području, dakle teče sporije, i ti nećeš stariti brže, starit ćeš normalnom brzinom za nekoga tko te promatra sa istog broda, ali pošto vrijeme na brodu teče sporije tako i to starenje biva sporijim ako se promatra izvana

Interceptor
09-08-2010, 18:39
Suprise? :shock: :wink:

Razzarach
09-08-2010, 21:30
ako nekako uspijem picit oko zemlje kroz vremenske zone tako da non stop sat stoji u mjestu. ja cu svejedno starit
lol

Aerial
10-08-2010, 00:23
Da, pretty much so, to je jedino funkcionira u Supermanu (ne znam kojem nastavku?) :D

Interceptor
10-08-2010, 15:42
Sve da se i ostvari,ovo samo idiot objavit u javnosti.
Zamisli sad,koji bi se kaos napravio kad bi svi krenuli u prošlost/budućnost,ne mogu niti zamisliti. :shock:
Svejedno,mislim da je to neizvedivo,napraviti vremeplov

EDIT:U budućnost ne preporučam:
http://img63.imageshack.us/img63/6104/waterworldq.jpg
:)

croat1gamer
10-08-2010, 17:51
Realno gledano, ako bi svi poceli putovati kroz vrijeme bi bilo nesto slicno kao u onom mom primjeru sa ruzom.
To je kao da uzmes skare i pocnes rezati sve po redu (ili: svi zivi putuju kroz vrijeme). Postoji jako mala sansa da ce se osnovna ruza uspjesno oporaviti (ili: moguce unistenje ove dimenzije) od toga, takoder ce i novonastale ruze biti unistene (ili: unistit ce sami sebe zbog loseg odabira vremena/djelovanja)

Takoder, sumnjam da ce se dvije osobe, koje su sasvim neovisno jedna o drugoj putovale kroz vrijeme naci u istoj dimenziji (ako se ide po mojoj tezi).

croat1gamer
15-08-2010, 19:56
http://www.viruscomix.com/wagering.jpg
Ane. :)

The Boz
15-08-2010, 23:18
Hehehe, dobar...