PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #16: Teleportiranje



The Boz
08-08-2010, 14:43
U PC PLAYu 122 saznali smo koliko smo blizu i koliko daleko pravoj teleportaciji. I koliko je to amoralan čin. Jel vam fora ideja o samoubojstvu svaki puta kada želite ići na more, ili se brzo vratiti doma s posla?

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 15:14
Rofl, kolko puta se onda ide u pakao?

Maloki
09-08-2010, 11:26
Pa jednom lol.

Electromaster
09-08-2010, 13:37
Ono što mene zanima jest, čak i da uspijemo osobu teleportirati s jednog mjesta na drugo, što je sa prostorom u koji ćemo tu osobu teleportirati? Jer, on nije prazan... To jest, izuzmemo li vakuum, ali nekak mislim da je malo problematično teleportirati ljude u njega. :)
Uglavnom, kako je teleportacija instantno materijaliziranje u nekom prostoru, zrak u njemu nema vremena razmjestiti se naokolo kako bi napravio mjesta osobi koju teleportiramo... Što bi, po mom mišljenju, moglo dovesti do jako neželjenih rezultata.
Sad, pretpostavljam da bi prilikom teleportacije, dok osobu šaljemo na jedno mjesto, zrak i sve čestice s tog mjesta istovremeno prebaciti na mjesto s kojeg je osoba otišla?

Constantine
09-08-2010, 13:53
ne vidim kako je to problem,pa zrak bude teleportiran u čovjeka,odnosno,čovjek bude teleportiran u zrak,cisto sumnjam da ce nam se nesto strasno dogoditi od viska kisika u tijelu.

Electromaster
09-08-2010, 14:03
Zato jer ne može čestica zraka u isto vrijeme biti na istom mjestu kao i čestica tvojih kostiju, mozga ili koječeg.
Na prvi pogled zvuči banalno, ali na razini atoma to je gotovo pa isto kao da se teleportiraš u betonski zid. :)

Constantine
09-08-2010, 14:09
beton ima znatno vecu gustoću od zraka i nemozes to dvoje uspoređivat,a i sumnjam da bi se dogodilo to sto kazes a i cak da se dogodi,to bi se moglo rijesiti nekakvom kupolom na mjestu teleportiranja u kojoj je jako mala kolicina zraka i stetnih tvari.

Chupacabra
09-08-2010, 14:17
Nikad necemo dosci teleportacijski nivo ko star trek ili stargate.

Nego, Konstantine, zamisli da se teleportiras negdje, bilogdje, sa normalnom/visom kolicinom plinova, ukljucujuci kisik. Ako atomi tih plinva ostanu tu gdje si ti dosao, naci ce se u tvome tijelu. A sigurno ne bismo zeljeli mnogo kisika u venama, je li. A ako iscrpe sav kisik iz 'komore' u koju bi se alternativno teleportirali, cisto sumnjam da bi uspjeli dovoljno brzo nazad napumpati kisik unutra, prije nego padnemo bezivotni na pod. Also, ono sto je Arby rekao u temi Vremeplov. Ne znas sta se moze desit na lokaciji gdje se oces teleportirat tijekom te 'portacije.

Naravno, tu se treba raspraviti brzina 'portacije.

McPingvin_v2.0
09-08-2010, 14:19
Realno gledano, teže ćeš ugurati nešto u atom kisika nego u atom željeza, tako da je zrak koji je tamo poprilično zanimljiv problem :)

Constantine
09-08-2010, 14:25
Nikad necemo dosci teleportacijski nivo ko star trek ili stargate.

Nego, Konstantine, zamisli da se teleportiras negdje, bilogdje, sa normalnom/visom kolicinom plinova, ukljucujuci kisik. Ako atomi tih plinva ostanu tu gdje si ti dosao, naci ce se u tvome tijelu. A sigurno ne bismo zeljeli mnogo kisika u venama, je li. A ako iscrpe sav kisik iz 'komore' u koju bi se alternativno teleportirali, cisto sumnjam da bi uspjeli dovoljno brzo nazad napumpati kisik unutra, prije nego padnemo bezivotni na pod. Also, ono sto je Arby rekao u temi Vremeplov. Ne znas sta se moze desit na lokaciji gdje se oces teleportirat tijekom te 'portacije.

Naravno, tu se treba raspraviti brzina 'portacije.
zašto,prosjecna osoba sigurno moze izdrzat vise od 30 sekundi bez zraka a to je i dovoljno vremena da se zrak natrag pusti u komoru.Uostalom,tako i tako ce se teleportacija u pocecima koristiti samo za teleportiranje tereta,a dok pocnu radit pokusi na ljudima neko ce valjda smislit rijesenje za problem sa zrakom.

Electromaster
09-08-2010, 14:26
beton ima znatno vecu gustoću od zraka i nemozes to dvoje uspoređivat,a i sumnjam da bi se dogodilo to sto kazes a i cak da se dogodi,to bi se moglo rijesiti nekakvom kupolom na mjestu teleportiranja u kojoj je jako mala kolicina zraka i stetnih tvari.
Kolege Chupa i Pingu su sve rekli. :)
Also, ovo nije pitanje gustoće, već toga da se jedan atom ne može materijalizirati na mjestu gdje se već nalazi drugi, kakav god on bio.

Chupacabra
09-08-2010, 14:35
zašto,prosjecna osoba sigurno moze izdrzat vise od 30 sekundi bez zraka a to je i dovoljno vremena da se zrak natrag pusti u komoru.

Al gle, odmah nakon sto bi se 'portirao, dozivio bi neku vrstu soka, kuzis, i mogao bi lik naglo udahnuti od iznenadjenja. Osim toga, ako udahnes prije teleportacije, valabas ce 'porter prenijeti zrak u tvojim plucima.

croat1gamer
09-08-2010, 14:35
Zar nebi bilo jednostavnije da se te tvari koje se nalaze na lokaciji teleporta portaju nazad na pocetni teleport?
I da, nije pametno da se jednostavno samo predmet/bice portaju, vec da se jednostavno porta odredeni prostor oko korisnika teleporta.

Eda, vakuum, sa totalnimSizostankom tvari ne postoji. Ako tvrdis drugacije, objasni.
Samo mi nemoj reci da se jedino brines o zraku. Ako da, onda stvarno svaka cast.


Ako vam se ne svida da te cestice zapravo mijenjaju svoj polozaj u prostoru, i dalje se moze pokusati sa pretvorbom prostora lokacije teleporta u onaj koji se teleportira (iako mi trenutno jedino pada na pamet fuzija u te cestice)

edit:
@ konsta- Ti pricas o jebenome zraku kao da je on homogena smjesa jednog jedinog elementa. :pray: :pray: :pray:

Electromaster
09-08-2010, 14:38
Problem disanja mogao bi se riješiti s malom bočicom kisika koju bi osoba imala na sebi... Ali, čak i ako je na samo par sekunda, kako bi se cijelo tijelo ponašalo da ga teleportiramo u vakuumsku komoru? Morali bi se teleportirati u astronautskim odijelima? :)

EDIT:

Zar nebi bilo jednostavnije da se te tvari koje se nalaze na lokaciji teleporta portaju nazad na pocetni teleport?
To sam odmah i predložio. :)

croat1gamer
09-08-2010, 14:42
Ljudi, ja bih vas sada na licu mjesta benao u 7. i 8. razred osnovne skole. Mozda cak i prije.
Zrak. Nije. Element.
Totalni. Vakuum. Ne. Postoji.

Also, cisti kisik je otrov za ljudski organizam.

Constantine
09-08-2010, 14:47
Eda, vakuum, sa totalnimSizostankom tvari ne postoji. Ako tvrdis drugacije, objasni.
Samo mi nemoj reci da se jedino brines o zraku. Ako da, onda stvarno svaka cast.

znam da je nemoguce napravit potpuni vakum,no pitanje je jel on uopce potreban

Electromaster
09-08-2010, 14:49
Ljudi, ja bih vas sada na licu mjesta benao u 7. i 8. razred osnovne skole. Mozda cak i prije.
Zrak. Nije. Element.
Totalni. Vakuum. Ne. Postoji.

Also, cisti kisik je otrov za ljudski organizam.
Ja nisam govorio o zraku kao elementu, već samo kao materiji koja ispunjava neki prostor. ^^
... I da, spominjao sam "atome", ali nikad nisam rekao "atom zraka", već se to odnosilo na bilo koji atom koji se nađe na mjestu gdje bi se osoba trebala teleportirati. ^^
Što se totalnog vakuuma tiče, te spike su bile hipotetske. Ja i dalje držim da teleportetom treba istovremeno "izmjeniti" mjesta osobe i prostora u koji se ona teleportira. No, to zvuči malo komplicirano...

Ovo s kisikom se zbilja nadam da svatko zna. Ako ne, probajte si ubrizgati malo istog. :)

croat1gamer
09-08-2010, 15:06
Kad smo to razjasnili, postoje 2 opcije za tvari koja se nalazi na lokaciji teleporta (po mojem misljenju):
1) Teleportirati ju natrag na lokaciju teleportirane tvari (dakle dva istovremena teleporta, gdje jedan zamjenjuje drugi)
2) Unistiti tu tvar. Posto je nemoguce bilo sta zasigurno unistiti ce se to morati potistnuti u okolni prostor (nesto slicno terminatoru, jedino me zanima sto bi bilo ako se dogodi spontana fuzija tada. :) )

Takoder je tu i opcija gdje ce se zapravo prostor na lokaciji teleporta pretvoriti u ono sto je teleportirano (trenutno jedina mogucnost bi bila precizna fuzija da se atomi nadu u apsolutno istome rasporedu, ali su nepredvidiva spajanja nekako ocita da ce se dogoditi)