PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #13, 14, 15: Kraj Svega



The Boz
08-08-2010, 14:37
Pozor wanna-be Doctor Evil! U PC PLAYevima 119, 120 i 121 nalazi se sve što trebaš za svoje manijakalne planove uništenja, destrukcije i devastacije! MUAHAHAHAHAHA!
Poceli smo skromno. Clanak inovativnog imena Apocalypse Now bavi se uništenjem samo jedne vrste/planeta, i to namjerno. Cisto ako nekome stvarno želite zlo. Ali smo zato u drugom broju, Armageddon Now, obratili pozornost samo na stvari koje bi nam se svima mogle dogoditi uskoro. WR-104 bi nas mogao snipeati svaki cas, a najstrašnije od sve je da nebi imali nikakvog upozorenja za to. To je možda cak malo i utješno. Nakon što smo uništili Zemlju, svratili smo do Restorana na Kraju Svega, i u trecem clanku istražili što bi se moglo dogoditi sa svemirom kada ga više nece biti. Što me podsjetilo na meni najdražu kratku priču od Isaaca Asimova, The Last Question (http://www.multivax.com/last_question.html). Svakako pročitajte.
Pisanje ove trilogije mi je bilo jedno od najzabavnijih iskustava vezanih za PC PLAY. Strepite!

Lord Ragnarok
08-08-2010, 15:34
ma kraj svemira je bzvze. sa pogonom nevjerojatnosti prelako se moze izbjeci stagod se zazeli

Chupacabra
08-08-2010, 17:20
Baraka Obama je procitao bozov tekst i bombardirao mjesec hihihi.

Kraj svemira kao takav se nece desiti uskoro, ako se desi, razlog ce biti


A

Znate da se svemir siri? Mogao bi se poceti nazad skupljati kad mu pukne. Najebali smo.

B

Crne rupe. Pojest ce sve. Megamasivne posebno, mada kad se kaze megamasivne uglavnom se racuna horizont, dok je rupa velicine tribunja. Usisavaju sve, pa i svjetlost, nadam se da to znate.

C

Nemam pojma. E da, bog i vrag lol.

Interceptor
08-08-2010, 17:32
Svemir se ne širi svemir se kreće

Chupacabra
08-08-2010, 17:38
Okej. A sad mi reci kud bi se kretao. Zamislimo igraliste. Svemir je lopta. Djeca igraju nogomet. Ti velis dakle da se svemir krece po necem vecem? Razumljiva teorija. Takodjer, po tom bi moralo biti vise svemira, ne nuzno kao nasih. Ali opet, neki znanstvenici tvrde da se svemir siri, a neki da se krece. A niko nista ne moze dokazat.


I sta sad?

Interceptor
08-08-2010, 17:46
Ali kako može biti dokazano da se svemir širi ako mu ne možemo vidjeti rub?
Ipak mi se čini daleko logičnije da se svemir kreće.

EDIT:Imam novi omiljeni podforum,hvala Boz :)

Chupacabra
08-08-2010, 17:49
Objasni, kako logicnije. Mozda da je svemir kugla ko nas mjesec, pa da se vrti oko neceg veceg? Koja je ta tvoja teorija?


off: gle boz vec smo poceli :D

Interceptor
08-08-2010, 17:55
Mislim da je logičnije jer znanstvenici pretpostavljaju da se svemir širi,iako ne znaju koliko je zapravo svemir velik,ni gdje su mu granice,a najbliže pretpostavci da se širi je da se kreće.

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 18:59
Ali kako može biti dokazano da se svemir širi ako mu ne možemo vidjeti rub?
http://skyserver.sdss.org/dr1/en/astro/ ... iverse.asp (http://skyserver.sdss.org/dr1/en/astro/universe/universe.asp)

Interceptor
08-08-2010, 19:21
Prvo pročitaj,ona linkaj.

keko
08-08-2010, 19:23
Koliko ja znam, teorija o tome da se svemir širi dolazi od toga da su astronomi primijetili da se galaksije udaljavaju jedna od druge, a to je jedino logično objašnjenje.

Xero
08-08-2010, 19:24
Možda su bili pijani ?

Electromaster
08-08-2010, 19:33
Prvo pročitaj,ona linkaj.
...?

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 19:33
Prvo pročitaj,ona linkaj.
Bio je prvi rezultat, nije mi se dalo čitati.

Enikejs, da se svemir ne širi - skupio bi se. Apsolutno sve svojom gravitacijom privlači apsolutno sve u svemiru. Nakon nekog vremena galaksije bi se stapale itd. sve dok se svemir opet ne bi sveo u jednu točku. Dakle, onog trena kada se svemir prestane širiti sve se vraća u natrag :)

Electromaster
08-08-2010, 19:35
... S time da postoji i opcija da se nikada neće prestati širiti, što pak ovisi o njegovoj ukupnoj masi. :3


Ali kako može biti dokazano da se svemir širi ako mu ne možemo vidjeti rub?
Jer lajk, možemo vidjeti da se razmak među galaksijama povećava?

Aerial
08-08-2010, 19:37
Dokaz?
Red shift. Nešto što se zove pomak prema crvenom. Ček da dođete do toga u četvrtom razredu :D
Uglavnom, radi se o tome da stvari koje emitiraju svijetlo (zvijezde) pri udaljavanju od promatrača prate sličnan princip kojeg svakodnevno čuješ na ulici, tj Dopplerov efekt. Kad se auto udaljava od tebe zvuči dublje i "sporije" jer se "rasteže" valna duljina zvuka kojeg emitira.
Ista stvar je sa svjetlosti, čija se valna duljina "rasteže" kako se zvijezda udaljava pa se njena boja pomiče prema crvenom spektru.

Usput, zbog ovog efekta bi se dalo zaključiti da je Zemlja u centru svemira jer nam sve zvijezde "odmiču".
...
Na (ne)sreću, čini se da je taj efekt isti bez obzira u kojem dijelu svemira bio, pa i nije neki dokaz :D

Interceptor
08-08-2010, 19:39
... S time da postoji i opcija da se nikada neće prestati širiti, što pak ovisi o njegovoj ukupnoj masi. :3


Ali kako može biti dokazano da se svemir širi ako mu ne možemo vidjeti rub?
Jer lajk, možemo vidjeti da se razmak među galaksijama povećava?

Kretanje?

Macolla
08-08-2010, 19:39
Svemir se zasigurno siri ali to da se krece, to neznam bas. Razjasnimo to ovako.

1. Delta u vremenskoj dimenziji zove se vremenski interval. Delta u bilo kojoj od tri prostorne zove se "kretanje" da se izrazim tako.

2. Prostor nije veci od svemira, svemir jest prostor i dalje od tog je nepoznato.

3. Zakljucak je da se svemir nemoze kretati ako nema prostora iza njega. Mozda on mijenja vrijednost neke druge dimenzije koja je izvan granica naseg razumijevanja, isto kao amebama dubina prostora.

Arbiter of Change
08-08-2010, 19:43
De reci mi je li to ona ista logika po kojoj se predmet ne može vrtjeti oko svoje vlastite osi? :eyebrows:

Electromaster
08-08-2010, 19:45
... S time da postoji i opcija da se nikada neće prestati širiti, što pak ovisi o njegovoj ukupnoj masi. :3


Ali kako može biti dokazano da se svemir širi ako mu ne možemo vidjeti rub?
Jer lajk, možemo vidjeti da se razmak među galaksijama povećava?

Kretanje?
/facepalm

Well, kao prvo, jest istina da se galaksije krećuSunaokolo, što je ujedno i razlog zbog kojeg ćemo mi jednog dana na*ebati od strane Andromede... Ali ono o čemu ovdje govorimo jest ukupno širenje cijelog svemira [što je i samo po sebi vrsta kretanja, lol]... Uglavnom, cijeli svemir se ne kreće u smislu da se pomiče, već se širi/rasteže iz neke početne točke, što, i bez da mu vidimo rub možemo isčitati iz mikrovalnog pozadinskog kozmičkig zračenja.
Also, ovo što je Aerial reko.

Interceptor
08-08-2010, 19:46
Kreće se sadržaj svemira?

Macolla
08-08-2010, 19:46
De reci mi je li to ona ista logika po kojoj se predmet ne može vrtjeti oko svoje vlastite osi? :eyebrows:
Volio bih kad bi mi pojasnio tu logiku, osim ako si mislio na to da se svemir krece oko svoje osi.

Zamislimo loptu i njene koordinate u 3d sustavu 0,0,0. Njena rotacija ne mjenja te koordinate. Ako promatramo neku tocku na toj lopti onda uocavamo gibanje. S obzirom da sam ja mislio na svemir u cijelosti to jest loptu mislim da je logika odgovarajuca.

Electromaster
08-08-2010, 19:51
Kreće se sadržaj svemira?
Isusamu. ;_;
"Sadržaj" svemira, galaksije, crne rupe, ovo ono... Da, sve to se kreće unutar samog svemira pod utjecajem međusobne gravitacije... Ali to gibanje nema veze sa činjenicom da se istovremeno kompletan prokleti svemirSrasteže kao balon kojeg netko napuhuje.

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 19:53
Kreće se sadržaj svemira?
Sve se kreće. Niti jedna točka u svemiru nije nepomična.

Aerial
08-08-2010, 19:54
Sve se kreće. Niti jedna točka u svemiru nije nepomična.

A centar centar, baš ono, centar? :D

Macolla
08-08-2010, 19:57
Ne postoji savrseni centar svemira, i prostor je kvantiziran :)

Aerial
08-08-2010, 19:58
prostor je kvantiziran :)

Damnit, te proklete kockice prostora! :D

Interceptor
08-08-2010, 19:59
A gdje se to dovraga širi?

Macolla
08-08-2010, 20:02
Svemir se siri u nista, i za sobom ostavlja prostor.

Interceptor
08-08-2010, 20:03
Gdje je granica između "ničega" i svemira?

Electromaster
08-08-2010, 20:04
A gdje se to dovraga širi?
Nobody knows~

Svemir se siri u nista, i za sobom ostavlja prostor.
Da, to je jedna od teorija, ali kako ne možemo znati što je "iza ruba", sasvim je moguće da je naš svemir samo djelić većeg prostora u kojem se nalazi još puno drugih svemira ili koječeg. :)

cham3leon
08-08-2010, 20:04
De reci mi je li to ona ista logika po kojoj se predmet ne može vrtjeti oko svoje vlastite osi? :eyebrows:

Ako se promatrač nalazi u tom predmetu i ne može pojmiti ništa van tog predmeta, onda da.

E sad, kraj svemira je jako apstraktan pojam. Pod izrazom "svemir" ja smatram trodimenzionalni prostor u kojem se nalazimo skupa sa zetatonama druge materije. Pošto je sve što poznajemo smješteno upravo u tom prostoru, je li realno očekivati da on uopće ima kraj? Mislim, ako ima, to dakako ne bi bio jedan zid kao 3d objekt, nego tko zna što.
Postoje i neka razmišljanja o tome da je prostor koji poznajemo vezan za materiju, pa gdje završava materija završava i prostor, ali to mi je naprosto nelogično.

Nodakim
08-08-2010, 20:05
Kveščn,ako je svemir kugla kako mogu postojati crvotočine?

Interceptor
08-08-2010, 20:06
Gdje je granica između "ničega" i svemira?

Macolla
08-08-2010, 20:06
Zasto ne bi bilo logicno, citao sam negdje da je i vakuum materija, tamna.

Granica je gdje prestaje svemir.

Electromaster
08-08-2010, 20:07
Kveščn,ako je svemir kugla kako mogu postojati crvotočine?
... Zašto ne? :I

Nodakim
08-08-2010, 20:08
Bezveze,jer na animacijama uvijek prikazivaju svemir kao 2D plohu sa neravninama i objašnjavaju crvotočine kao savijanje te plohe i spajanje.

Macolla
08-08-2010, 20:09
Pa zamisli da je 3d prostor ravna ploha, i nju savijaj.

Electromaster
08-08-2010, 20:10
Te animacije su lajk, pojednostavljivanje? :)

Interceptor
08-08-2010, 20:10
jel ovo ima veze s imenom teme?

Nodakim
08-08-2010, 20:11
Pa da,ali čitava logičnost animacija je u tome da je svemir 2D ;D

Aerial
08-08-2010, 20:11
Kveščn,ako je svemir kugla kako mogu postojati crvotočine?

!

Pretpostavljam da si to rekao jer se zbilja čini blesavo povezivati točke u kugli crvotočinom, ako ćeš na taj način svejedno opet spojiti te dvije točke na najkraći mogući način.

But but.. Crvotočina "sažima" prostor. :D

Nije poanta da se te točke povežu najkraćom crtom, nego da se prostor između njih kondezira na manju udaljenost. Nešto kao spužva :)

Interceptor
08-08-2010, 20:12
Jedno ozbiljno pitanje.
Zašto je svemir crn?

Electromaster
08-08-2010, 20:13
jel ovo ima veze s imenom teme?
Kaže tip zbog kojeg je počeo offtopic. :)


Jedno ozbiljno pitanje.
Zašto je svemir crn?
Nije. Samo se tako čini. Napravili su istraživanje, zapravo je bež boje.
Also, dosadan si. >_>

Nodakim
08-08-2010, 20:14
Kondenziranjem tog prostora,bih li promjenio i tok trajanja vremena,time postigao isti efekt kao i u crnim rupama?

Rang€r
08-08-2010, 20:16
Jedno ozbiljno pitanje.
Zašto je svemir crn?

nije crn

Nodakim
08-08-2010, 20:16
Jedno ozbiljno pitanje.
Zašto je svemir crn?


Crno je nedostatak svjetlosti i ako se dobro sjećam količina različitih vrsta svjetlosti u jednakoj mjeri?

Interceptor
08-08-2010, 20:20
Sjetio sam se zašto sam počeo offtopic,razlog je što je ime teme Kraj Svega,a ne Kraj Svemira.
Moguće je da se dogodi kraj Svemira,ali ne i kraj Svega,osim ako Svemir nije Sve,što bi onda značilo da je svemir beskonačan,što znači da se ne širi. :eyebrows:

cham3leon
08-08-2010, 20:21
Ja niti ne mogu pretpostaviti da je svemir konačnog oblika. Ono, ako je u obliku kugle, dođeš do granice iza koje je što? Nepostojanje 3d prostora?

Je li vam kada pala na pamet mogućnost da je svemir beskonačan, ali u vidu neke više dimenzije? Recimo, ljudi su prije uvijek mislili da je Zemlja plosnata, ali i ograničena, odnosno da ima svoj kraj, jer im nije bilo logično da dok se krećeš u jednu stranu nakon nekog vremena se vratiš tamo odakle si krenuo. To je bilo zato što nisu računali treću dimenziju - percipirali su Zemlju kao 2d objekt, bez razmišljanja o obliku koji koristi treću dimenziju kako bi se zaokružio i bio praktički "beskonačan". Možda je tako nekako i svemir zaokružen.

Electromaster
08-08-2010, 20:22
Ne pratim baš tu tvoju logiku.

Aerial
08-08-2010, 20:23
Nemojte o offtopicu i pravilima.

Ovo je valjda jedini zanimljivi podforum, nećete ga valjda zasrati s forumskim nacizmom? :D

Interceptor
08-08-2010, 20:23
moju? ja sam prilično jasno napisao to što mislim.

Nodakim
08-08-2010, 20:24
Svemir se širi i svemir je beskonačan. Brzinom kojom se širi,sumnjam da ćemo ikad vidjeti!
Svemir je sve,jer prva 3 slova su s,v i e,tim redoslijedom.





On a sidenote,zašto GTA4 mora imati 15gb. -.-

Aerial
08-08-2010, 20:25
Cham3leon, to je i meni palo na pamet :D

Da je svemir zapravo "zakrivljen" u sebe. Nebitno kakvog je oblika (konkretne geometrijske forme samo čine stvari težima za shvatiti), jednostavno mu je početak tamo gdje mu je kraj :D

cham3leon
08-08-2010, 20:26
Ne pratim baš tu tvoju logiku.

Ono, poznavajući samo trodimenzionalni svemir možda se krećemo kroz još koju dimenziju za koju ne znamo i po njoj se vrtimo u krug, tako da bismo opet došli na isto mjesto? Kao velika trodimenzionalna moeibusova traka?

Lord Ragnarok
08-08-2010, 20:27
Ja niti ne mogu pretpostaviti da je svemir konačnog oblika. Ono, ako je u obliku kugle, dođeš do granice iza koje je što? Nepostojanje 3d prostora?

Je li vam kada pala na pamet mogućnost da je svemir beskonačan, ali u vidu neke više dimenzije? Recimo, ljudi su prije uvijek mislili da je Zemlja plosnata, ali i ograničena, odnosno da ima svoj kraj, jer im nije bilo logično da dok se krećeš u jednu stranu nakon nekog vremena se vratiš tamo odakle si krenuo. To je bilo zato što nisu računali treću dimenziju - percipirali su Zemlju kao 2d objekt, bez razmišljanja o obliku koji koristi treću dimenziju kako bi se zaokružio i bio praktički "beskonačan". Možda je tako nekako i svemir zaokružen.
mozda....
jednostavno nakon svega dalje nema niceg. ko prazan prosto medu zvjezdama, samo beskonacno visok/širok/dug

GDra
08-08-2010, 20:27
@cham3leon
Moguće, možda svemir radi na foru onog svijeta između svijetova iz Matrix Revolutions.
Prođeš kroz jednu stranu i dođeš na drugu.

Nodakim
08-08-2010, 20:27
Ali ne možeš doći do granice,niti ju vidjeti.

GDra
08-08-2010, 20:29
Zato jer nije drugačija od prostora prije nje.

cham3leon
08-08-2010, 20:31
A ako postoji, šta ako ju pređeš?

Ako je 3d prostor "embeddan" unutar nekog prostora sa još više dimenzija, poput lista papira u kutiji, onda ti je zapravo svejedno jesi li unutar "svog" prostora ili izvan njega. Nema razloga da ti u prostoru sa više dimenzija ne bi mogao egzistirati.

Lord Ragnarok
08-08-2010, 20:33
onda bi, teoretski moga doci do te kutije i razbiti se ko picka.
sumnjam u to, nekak mi to ne drzi vodu

Electromaster
08-08-2010, 20:35
Ne pratim baš tu tvoju logiku.

Ono, poznavajući samo trodimenzionalni svemir možda se krećemo kroz još koju dimenziju za koju ne znamo i po njoj se vrtimo u krug, tako da bismo opet došli na isto mjesto? Kao velika trodimenzionalna moeibusova traka?
Ma, nisam govorio tebi neg Interceptoru... Malo prebrzo ljudi postaju. :)
Slažem se s ovim tvojim...

Ono što ne razumijem kod Interceptora... Ako je svemir sve, zašto to znači da je beskonačan?


onda bi, teoretski moga doci do te kutije i razbiti se ko picka.
sumnjam u to, nekak mi to ne drzi vodu
Ne, jednosatvno bi išao tim rubom u krug bez da to ikad shvatiš. :)

GDra
08-08-2010, 20:36
A ako postoji, šta ako ju pređeš?



Odeš do suprotne.

cham3leon
08-08-2010, 20:37
I to treba uzeti u razmatranje - što ako svemir JEST sve? Kao da onaj list papira uopće ne postoji, nego je sve samo jedna kutija. Beskonačna. I sa mnogo više dimenzija.

Lord Ragnarok
08-08-2010, 20:39
koje su to sve diemnzije, prve 3, 4 je vrijeme (jel tak). sto bi bila 5 itd?

Interceptor
08-08-2010, 20:39
/cut
mozda....
jednostavno nakon svega dalje nema niceg. ko prazan prosto medu zvjezdama, samo beskonacno visok/širok/dug

Granica između "Svemira" i "Ničeg" ne može postojati,jer ti si Ništa opisao kao prazan prostor,što je zapravo definicija samog Svemira-prostor,takav je upravo i njegov naziv na engleskom(Space).Jednostavno može doći do te točke da više nema zvijezda,planeta i drugih svemirskih oblika,a i nemora,može ih biti beskonačno.

Lord Ragnarok
08-08-2010, 20:41
pa to sam i rekao, jednostavno kada dodes do odredene tocke u svemiru, "ispred tebe" je cisti mrak, bez ijedne zvijeze/iceg, dok kad bi pogledao "iza" sebe vidio bi milijarde zvijezda (teoretski)

Electromaster
08-08-2010, 20:41
/cut
mozda....
jednostavno nakon svega dalje nema niceg. ko prazan prosto medu zvjezdama, samo beskonacno visok/širok/dug

Granica između "Svemira" i "Ničeg" ne može postojati,jer ti si Ništa opisao kao prazan prostor,što je zapravo definicija samog Svemira-prostor,takav je upravo i njegov naziv na engleskom(Space).Jednostavno može doći do te točke da više nema zvijezda,planeta i drugih svemirskih oblika,a i nemora,može ih biti beskonačno.
Ne može ih biti beskonačno, ništa nije beskonačno.
Also, trebao bi malo bolje argumentima potkovati izjavu koja lagano opovrgava Big Bang. :)

Interceptor
08-08-2010, 20:43
Bing Bang je obješnjenje kako su nastali svemirski oblici,ne sam Svemir(prostor)

Electromaster
08-08-2010, 20:44
Prouči to malo bolje, mmmkay? :)

Razzarach
08-08-2010, 20:54
lol kako znamo da se svemir širi?

Interceptor
08-08-2010, 20:55
Prouči to malo bolje, mmmkay? :)

Prostor ne može nastati,to je što sam htio reći.

Rang€r
08-08-2010, 20:56
lol kako znamo da se svemir širi?

več je spomenuto više puta, da se ne širi, sav bi se svemir sazbio u istu točku zbog gravitacije

Electromaster
08-08-2010, 20:57
Svemir je ono što, bar u ovom trenutku, nazivamo i shvaćamo kao prostor.
A svemir je nastao Velikim Praskom. :)

GDra
08-08-2010, 20:59
A svemir je nastao Velikim Praskom. :)
Our whole universe was in a hot dense state,
Then nearly fourteen billion years ago expansion started, wait...
The Earth began to cool,
The autotrophs began to drool,
Neanderthals developed tools,
We built a wall (we built the pyramids),
Math, science, history, unravelling the mysteries,
That all started with the big bang!
:D

Interceptor
08-08-2010, 21:01
umoran sam
:(

Sve se svodi na činjenicu da prostor(Svemir,SPACE!) ne može nastati zato što ne postoji.

Razzarach
08-08-2010, 21:04
Lol zemlja je ravna. evo i hrpetina dokaza :

[center:enlxjv00]http://www.theflatearthsociety.org[/center:enlxjv00]

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:05
[quote="McPingvin_v2.0":1pn2vtal]Sve se kreće. Niti jedna točka u svemiru nije nepomična.

A centar centar, baš ono, centar? :D[/quote:1pn2vtal]
Da citiram svog profesora fizike (Boz, kolko ono imaš? :P): "Ništa ne stoji u svemiru, sve dok ne nađemo tablu nakojoj piše: ova točka je centar svemira i ona se ne miče. U potpisu: dragi Bog."

Možda se centar svemira ne miče, ali malo je problem saznati gdje je točno centar. To ne možemo znati sve dok ne saznamo točan oblik svemira :)

Electromaster
08-08-2010, 21:11
umoran sam
:(

Sve se svodi na činjenicu da prostor(Svemir,SPACE!) ne može nastati zato što ne postoji.
Holy crap, mi ne postojimo? :o

Interceptor
08-08-2010, 21:13
Ne

EDIT:Dokaži da prostor postoji.

Electromaster
08-08-2010, 21:15
Odlično si to pojasnio.
Svemir predstavlja ono što mi danas podrazumijevamo kao "prostor"... A u svemiru ima svega i svačega, uključujuči i nas. :)

Razzarach
08-08-2010, 21:24
Ne

EDIT:Dokaži da prostor postoji.
lol di si sad? u prostoru?

Interceptor
08-08-2010, 21:26
na stolici

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:28
Ne

EDIT:Dokaži da prostor postoji.
Dokaži.

Interceptor
08-08-2010, 21:30
To što si prostoru dao ime ne znači da postoji,kao što ne postoji ni tišina.

EDIT:Jel mi stoji avatar ili da ga mijenjam?

Electromaster
08-08-2010, 21:31
Kako ne postoji tišina? :)

Lord Ragnarok
08-08-2010, 21:33
To što si prostoru dao ime ne znači da postoji,kao što ne postoji ni tišina.

EDIT:Jel mi stoji avatar ili da ga mijenjam?

da, baca dovoljno glup pogled prema nama.

ako nesto mozes imenovati, znaci da postoji. j er da ne postoji tebi nebi bilo na pameti da to ides imenovati, ne?

Interceptor
08-08-2010, 21:35
Ja imenujem Ivan sve što nije Josip

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 21:35
To što si prostoru dao ime ne znači da postoji,kao što ne postoji ni tišina.
Banaliziraš. Po tome ne postoji ni kisik, ako odlučiš da sve što direktno ne vidiš ne postoji.

SharpDressedChevap
08-08-2010, 22:03
Ja bih prostor opisao kao nešto što povezuje sve što naiđe u jednu cjelinu.


Tako npr. ja u stanu imam strop i pod. To omogućava stvaranje nekakvog potprostora koji je povezan s ostalim potprostorima (tj. stanovima) u obliku zgrade. E sad, zgrada isto tako ima vrh i "pod". Veća karika u tom lancu je sama Zemlja, koja upotpunjava prostor iznad i oko zgrade zrakom. U zraku ima kisika, ugljičnog dioksida itd. Ta mješavina upotpunjuje prostor, jer očito ima neko svoje kretanje, inače bi moglo doći do nekakvih rupa u zraku u kojem se ne nalazi baš ništa. Zrak je tako popunio taj prostor i zbog toga nema praznog prostora.


Umalo zaboravih, ti potprostori su isto tako ispunjeni zrakom ili nekim plinom, nečim... jer ako i nekako dobiješ sobu bez zraka ili sličnog, opet sama soba zauzima prostor, a unutar nje mogu bit babine pločice na zidu ili neki laminat :)


E sad, kad čovjek ostane bez zraka... ili bilo što takvo, prostor koji je prije bio zauzet može biti oslobođen za bilo što, tipa sjekira u grlo i sl.


Prostor kao takav je gotovo uvijek popunjen, a na Zemlji je prostor uglavnom uvjetovan time da neki objekt ne smeta drugome dok god ima mjesta, tj. "prostora".


Sad, nisam baš upoznat sa svemirom i čime je popunjena ona (naizgled) praznina ali bi upravo prostor bio kriv za nestanak svemira kada bi sam sebe uništio, ne dajući priliku ičemu da postoji, jer ako nešto postoji, onda i obitava negdje, ne? Nestanak potpunog prostora, u svim dimenzijama bi bio nekakav kraj. Jer kad postojiš, ti si negdje, a sve zauzima prostor, sve.

Aerial
08-08-2010, 22:04
koje su to sve diemnzije, prve 3, 4 je vrijeme (jel tak). sto bi bila 5 itd?

Quoteam ovo iz konteksta čisto zato jer mislim da ima jako puno ljudi koji nisu prošli kroz "heureka doživljaj" vezan za 4-tu dimenziju :D
Isplati se malo razmisliti jer je spoznaja totalno kul :D

Na tren zaboravi na vrijeme, tj. izbaci ga iz te liste (ima teorija koje kažu da je vrijeme zapravo ljudska percepcija neke više prostorne dimenzije, ali whatever, nije bitno).
Govorimo samo o prostornim dimenzijama.
Si znao da postoji 4. prostorna dimenzija?
Zapravo je nevjerojatno laka za shvatiti, ali ti ne padne nikad na pamet :)

Dokaz je doslovno tvoja 3D pojava. Ti si zapravo sjena samog sebe iz 4D :D
Ako uzmeš papir i na njemu nacrtaš liniju, nacrtao si 1D objekt u 2D prostoru (ravnini papira). Ako tu crtu "povučeš" po papiru po njenoj dužini, dobiti ćeš 2D površinu. Ona crta je projekcija 2D površine u samo jednoj dimenziji, tj. njena sjena.

Ti bacaš na isti način sjenu, koja je 2D, jer si ti 3D.

Guess what, mora da netko iz 4D projicira tebe kao sjenu u 3D :)

Zanimljivo da su projekcije uvijek X-dimenzionalne, ali vide svijet (X-1)-dimenzionalno.
2D Homer Simpson zapravo vidi samo visinu ili širinu ljudi u crtiću, tj samo jednu dimenziju (ne može vidjeti obe jer bi trebao biti "iznad" slike u crtiću).
Ti, s druge strane, zapravo nikad ne možeš vidjeti 3D. To što imamo percepciju prostora je druga stvar (optički trik), zapravo sve vidimo 2D. Kad bi vidio 3D, vidio bi isti objekt sa svih njegovih strana istovremeno.

E pa neka faca koja tebe gleda iz 4D vidi tebe u 3D, tj takvog kakvog jesi, a ti si njegova sjena :)

Check it out iz ustiju Carla Sagana (Y9KT4M7kiSw).

Zapravo je poražavajuće da možemo shvatiti 4D, ali nikad je nećemo moći percipirati niti sebe viditi u 3D :(

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 22:10
JkxieS-6WuA

Aerial
08-08-2010, 22:27
Too much folding, .. brain .. hurtssss... :D

Lord Ragnarok
08-08-2010, 22:29
ovo aerialovo kaze da je 4 dimenzija neka projekcija. nesto sim tam (nisam pozorno gledo), dok pingvinova veli da je 4 dimenzija vrijeme.
a i prema pingovoj teoriji teleportacija je cisto moguca bez nekih visih komplikacija

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 22:32
Ako otkriješ način kako saviti 3. dimenziju - da :)

Aerial
08-08-2010, 22:36
ovo aerialovo kaze da je 4 dimenzija neka projekcija. nesto sim tam (nisam pozorno gledo), dok pingvinova veli da je 4 dimenzija vrijeme.

Zato sam spomenuo ono da neki kažu da je vrijeme zapravo prostorna dimenzija. :D

4D bi u tom slučaju bila "ukupnost tebe tijekom života", nešto kao rolada ili orahnjača; ako uzmeš nož i presječeš ju, ona šnita koju dobiješ je 3D komad, odnosno ti u trenutnom stanju :)

Interceptor
09-08-2010, 00:07
To što si prostoru dao ime ne znači da postoji,kao što ne postoji ni tišina.
Banaliziraš. Po tome ne postoji ni kisik, ako odlučiš da sve što direktno ne vidiš ne postoji.

Možeš imati neku komoru bez kisika i plinova,ali prostor je svejedno tu.

Nodakim
09-08-2010, 00:13
Ček,vi ozbiljno diskutirate o tome da li postoji prostor?

Interceptor
09-08-2010, 00:16
Imaš što dodati?

Razzarach
09-08-2010, 00:17
lol da. oni diskutiraju, ja sam ih se odreko :(

Interceptor
09-08-2010, 00:19
Pa to ti je onako,dosta važno ako pokušavaš shvatiti svemir,jer je on sam prostor.

McPingvin_v2.0
09-08-2010, 00:20
Ako ne možeš shvatiti prostor znači da si mlađi od dva tjedna.

Interceptor
09-08-2010, 00:33
Zapravo,djeca su svjesna tih sranja,ali izgubi im se u odrastanju.

The Boz
09-08-2010, 00:53
Forum, I am disappoint.

McPingvin_v2.0
09-08-2010, 01:01
Da, podsjetilo me na dosta rasprava kroz povijest ^^

cham3leon
09-08-2010, 09:56
Teško je reći koliko je vrijeme izgledno da bude ta 4. dimenzija, ali zapravo ispunjava uvjete - to JEST dimenzija jer je mjerljiva. Kako to može biti dodatna dimenzija uz duljinu širinu i visinu ne znam, ali možemo primjerice zamisliti da se cijeli naš prostor koji je 3D pomiče konstantnom brzinom niz vrijeme koje predstavlja neku višu dimenziju...

The Boz
09-08-2010, 10:11
"Vrijeme je 4. dimenzija" smatram jeftinim odgovorom. Kada se priča o n-toj dimenziji, zna se o ćemu se govori. O prostornim dimenzijama. Vrijeme kao 4. dimenzija ima smisla nama u 3Du jednako koliko i vrijeme kao 3. dimenzija ima smisla ljudima u 2D svemiru.

Aerial
09-08-2010, 10:22
"Ćemu", Boz, "ćemu"!? :D


ali možemo primjerice zamisliti da se cijeli naš prostor koji je 3D pomiče konstantnom brzinom niz vrijeme koje predstavlja neku višu dimenziju...

Ne znam jel si pogledao onih par videa na temu 10-te dimenzije (ne trebaš doduše razumjeti svih 10, nego samo 4 :P ); vrijeme, sudeći po tome, nije ništa drugo nego li jedan od smjerova 4-te dimenzije kojeg mi jedino možemo doživjeti.

Kao što onaj flatlander ne vidi 3D objekt nego samo njegov presjek na papiru, tako ti ne vidiš ukupnost "razvoja" nekog objekta nego samo njegov trenutni presjek u 3D.

..

U biti, ti si mrtav inače i tek si se rodio, i imaš 13 godina i 26.
Ali trenutno možeš doživjeti samo onaj dio u kojem imaš baš toliko godina koliko imaš sad :D

Interceptor
09-08-2010, 13:26
vrijeme nije 4. dimenzija.Ljudi ne mogu vidjeti 4. dimenziju ko što naprimjer mrav ne može vidjet treću.

Electromaster
09-08-2010, 13:40
Želiš reći da su mravi dvodimenzionalni ili neš?
Also, kao što je kolega Aerial ranije objasnio, ni mi ne možemo vidjeti treću dimenziju...

Interceptor
09-08-2010, 13:42
Jesu,mravi zapravo ne znaju da izgledaju kako ih mi vidimo.Mislim,nebi znali kad bi imali svijest ko ljudi.

Electromaster
09-08-2010, 13:49
Ni mi ne znamo kako veliki plavi kit vidi nas. Da li on vidi 4D?

Constantine
09-08-2010, 13:51
vrijeme nije 4. dimenzija.Ljudi ne mogu vidjeti 4. dimenziju ko što naprimjer mrav ne može vidjet treću.
aha,da,zato sto vrijeme vidimo jelda?
also,odkad je mrav 2d?

Chupacabra
09-08-2010, 13:54
oftopicarimo vec osam stranica, a sve je moja krivnja. Pogle prvu stranicu :(

Ajmo se vratiti na temu. Armagedon. Kraj. 2012. Karma karma karma.

Sto mislite, koliko ce tehnologija napredovati u bliskoj buducnosti, dovoljno da nas unisti? Mislim, gle u koliko malom roku je gaming tehnologija napredovala, u tek dvadeset godina. Pocinjemo od pedesetih, znam, ali devedeste su vrhunac pa :)

Constantine
09-08-2010, 14:10
oftopicarimo vec osam stranica, a sve je moja krivnja. Pogle prvu stranicu :(

Ajmo se vratiti na temu. Armagedon. Kraj. 2012. Karma karma karma.

Sto mislite, koliko ce tehnologija napredovati u bliskoj buducnosti,Sdovoljno da nas unisti? Mislim, gle u koliko malom roku je gaming tehnologija napredovala, u tek dvadeset godina. Pocinjemo od pedesetih, znam, ali devedeste su vrhunac pa :)
tehnologija je napredovala dovoljno da nas unisti jos otkad...

Interceptor
09-08-2010, 14:13
Kako misliša će nas tehnologija uništiti?

Chupacabra
09-08-2010, 14:20
Kako misliša će nas tehnologija uništiti?

Postoji milijun i jedan nacin, od obicnih kucanskih aparata preko stolarskih masina do atomskih bombi.

Nego, aludirao sam na sporu, neprimjetnu destrukciju.

Oksimoron hihihi

Interceptor
09-08-2010, 14:23
A bokte tako te može i stablo ubit,tehnologija više koristi nego odmaže(zasad)

Constantine
09-08-2010, 14:26
prijeti nam invazija tostera i miksera?

The Boz
09-08-2010, 15:36
Jooj, dobro znaš da č i ć lupam nasumično, koji mi je bliže prstu u kojem trenutku :p
Zahvaljujući tehnološkom razvoju i našoj sposobnosti preživljavanja, dobre su šanse da će ljudski rod za ~100 godina prestati postojati. Ako stvari nastave ovakvim tokom, za 65 godina će nas biti 14 milijardi. Nakon toga nam ostaje 30ak godina preživljavanja "zahvaljujući" našoj tehnologiji, koja nas je tu i dovela, i nakon toga iznenadan lights out. 30ak godina nije ni približno dovoljno da se planet oporavi od tereta uzdržavanja 15 milijardi ljudi.
Da se ljudski rod popeo na brojku od 14 milijardi sa tehnološkim razvojem od prije, recimo, 1500 godina, nikom ništa. Višak bi lagano pokrepavao, sve dok se stvari ne vrate na neku normalnu razinu za to doba, od oko 250 milijuna ljudi. Nebi stigli prouzročiti neku veliku štetu jer bi nam najveće dostignuće tehnologije bilo lončarsko kolo.

keko
09-08-2010, 16:00
Mislim da nećemo tako jednostavno skončati, ljudi su jednostavno pretvrdoglavi da bi skončali na takav način. Vjerojatno će se smisliti neki načini da se preživi, bilo to nešto poput traženja načina da se ljudi presele na neki drugi planet, a ako to ne uspije, onda se bojim da će doći do toga da će se početi vršiti "kontrola populacije", odnosno uklanjanje nepoželjnih i razne druge depopulacijske politike.

Constantine
09-08-2010, 17:12
ja mislim da je najveca opasnost od samouništenja prošla,teško mi ja zamisliti da u sljedecih 100 godina bude nekog velikog nuklearnog rata,znaci ostaje jedino problem prenapucenosti a jedino rijesenje za to je naseljavanje drugih planeta ili hrpa megagradova.

Macolla
09-08-2010, 17:14
I homo sapiens je vrsta kao i sve druge, jedna vrsta bez pomoci ostalog zivota nemoze prezivjeti, kad se namnozi priroda je to redovno sredjivala smanjivanjem njihovog broja. Na ljude pak to ne utjece ali u buducnosti oce, rekao bih relativno kratkoj.

keko
09-08-2010, 17:14
A podvodni gradovi? S obzirom da 70% našeg planeta pokriva voda, mogli bi se gradovi raditi i pod vodom.

Constantine
09-08-2010, 17:18
komplicirano,gotovo nemoguce,jedino sto bi moglo funkcionirat su gradovi na vodi,ali ono,kako to rijesava problem velike populacije,ionako ima dovoljno mjesta za naseljavanje na kopnu.

Macolla
09-08-2010, 17:20
Ja mislim da je tocan pravac sacuvati zivot u cijelosti, a ne samo ljude.

Chupacabra
09-08-2010, 18:10
Skrecemo jos vise. Ali svejedno, ovo sto je Macola rekao. I to samo zbig biljaka, zivotinje su sporedne. Ali ako i biljke odumru, nasi 'briljantni' znanstvenici ce svejedni proizvesti sinteticke umjetne biljke koe proizvode osam puta vise kisika neko prave.

Constantine
09-08-2010, 18:55
baš i nisu životinje sporedne,pogotovo insekti.
Ima ona izreka:

"If all the insects were to disappear from the earth, within 50 years all life on earth would end. If all human beings disappeared from the earth, within 50 years all forms of life would flourish."

Chupacabra
09-08-2010, 18:58
daj kakve koristi imas od ins... Cekaj malo.

Da, donekle si u pravu. Ali svejedno.

McPingvin_v2.0
09-08-2010, 23:11
Nije baš donekle. Mravi čine 25% mase svih životinja na svijetu.SPčele, leptiri i ostala bagra oprašuju biljke koje su hrana biljojedima, skakavci i komarci su hrana pticama itd.

Ljudi? Hah... :)

Macolla
09-08-2010, 23:28
Prekomplicirane su te veze izmedju vrsta na Zemlji ali dovoljno je reci da se iza nestanka jedne odmah nadovezuje nestanak jos jedne ili bar smanjivanje broja. Ako izlovimo vecinu riba po svojetskim morima i oceanima izumrijet ce mnogo vrsta ptica. Neke od tih ptica mozda imaju ulogu prenosenja sjemenki nekih biljaka kroz izmet i taa-daah nesadose i te biljke...

Aerial
10-08-2010, 01:20
Mislim da "all insects" i "humans" nisu baš usporedive varijable :roll:

Ekvivalentno bi bilo ili all insects/all mammals (ljudi su valjda sisavci, jel) ili all humans/all mosquitos.

Mislim da ne bi krepo sav živi svijet kad bi crkli komarci :D

Macolla
10-08-2010, 01:25
krepo bi onaj koji se hrani njima, i tako dalje...

Aerial
10-08-2010, 09:53
Na desetine vrsta izumire dnevno, sa ili bez naše intervencije, i niš se kataklizmičko ne događa.

Stop being so anal about it :D
Uostalom, možda je Zemlja iznjedrila čovječanstvo baš zato da ima neki mehanizam koji će svjesno raditi sranja :D

Chupacabra
10-08-2010, 10:24
kolko ja znam, samo se ptice hrane komarcima i komaricama. Ako komarci izumru, nista nece biti jer se ptice hrane i drugim stvarima.

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 10:49
kolko ja znam, samo se ptice hrane komarcima i komaricama. Ako komarci izumru, nista nece biti jer se ptice hrane i drugim stvarima.
Ne postoji "ništa neće biti" u prirodi. Ako jedna vrsta izumre hranidbeni lanac se prekida. Možeš eventualno gledati na kojem je dijelu pukao i gdje je najmanja šteta. Šteta je najmanja ako izumre životinja na vrhu, a najveća ako izumre životinja na dnu :)

Nodakim
10-08-2010, 22:30
Wasps are Useless, Evil Creatures and Should Be Eradicated