PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #11: Antimaterija



The Boz
08-08-2010, 14:01
U PC PLAYu 117 smo se igrali sa antimaterijom i teorijama oko nje. Fora stvar, ta antimaterija. Samo što je imamo jako malo. Ali opet, fora.
Šteta što tako malo znamo o tome. Znali bi mnogo više, ali se u CERNu pokvario LHC, i to je cijeli raspored testiranja gadno pomaknuo.

McPingvin_v2.0
08-08-2010, 14:11
Neka, neće biti crnih rupa koje će progutati zemlju!1

Chupacabra
10-08-2010, 13:26
cern jos uvijek radi. a kako sam ja shvatio iz knjige dana browna -znamo.na.koju.se.aludira- , antimaterija je mocna tvar. Ili nije tvar. Ugl, ako dodje u dodir sa tvari (zrak spada u tvar, za one koji ne znaju), ponistavaju se. E sad, nije mi jasno, antimateriju su drzali u vakumu. A potpun vakum nije moguc, to bismo dosad vec trebali znati. Pa kako antimaterija nije eksplodirala u dodiru sa to malo tvari u tom containeru? Mozda fejlam ali.

Aerial
10-08-2010, 13:57
Zar nije moguć potpun vakuum? :O

croat1gamer
10-08-2010, 14:14
Nop.
Opet, izgleda da cu u svakom threadu ovdje najmanje jednom spomenuti elektromagnetska polja. :)

keko
10-08-2010, 14:31
Zanimljiva je ta ideja s antimaterijom, gledao sam na National Geographicu da bi nam 1 g antimaterije bio dovoljan da dođemo do Marsa, ali je problem što je jako skupa, npr. da se proizvede jedan žličica antimaterije, SAD bi bankrotirao. Inače, dokumentarac se zove Universe, a to o svemirskom putovanju je 8. epizoda druge sezone, to je zapravo epizoda o više varijanti putovanja svemirom, ako nekoga zanima.

Aerial
10-08-2010, 14:38
Opet, izgleda da cu u svakom threadu ovdje najmanje jednom spomenuti elektromagnetska polja. :)

U ovom threadu bi i trebao :D

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 18:28
Zar nije moguć potpun vakuum? :O
Apsolutni vakuum nije. Po teoriji... Špage? (string theory) Sve čestice se sastoje od malih žica. Pogledaj onaj "scale of the universe", što je najmanje? :)

Nodakim
10-08-2010, 18:37
Teorije,teorije...
Di bi bili da im vjerujemo ;D

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 18:43
Teorija relativnosti. Da, nemoj vjerovati u to.

^^

Nodakim
10-08-2010, 18:48
Pa i ne vjerujem,neke stvari jednostavno jesu i ne ovise o ničemu.
Uostalom Einstein nije za nju dobio Nobela,pomalo ironično.

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 18:56
Da, zato je dobio Nobela samo za otkriće fotoelektričnog efketa :eyebrows:

Nodakim
10-08-2010, 19:05
Di je tu relativnost?

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 19:11
Da nije bilo fotoelektričnog efekta ne bi bilo ničega iz područja kvantne fizike, pa ni teorije relativnosti :)

Tek su s fotoelektričnim efektom fizičari shvatili da se u određenim uvjetima materija ponaša posve abnormalno :)

Constantine
10-08-2010, 21:28
[quote="Aerial_51":2lzha9w3]Zar nije moguć potpun vakuum? :O
Apsolutni vakuum nije. Po teoriji...SŠpage? (string theory) Sve čestice se sastoje od malih žica. Pogledaj onaj "scale of the universe", što je najmanje? :)[/quote:2lzha9w3]
niti :)

The Boz
10-08-2010, 21:31
String Theory explained. (http://xkcd.com/171/)

W1k1n6
27-08-2010, 09:48
Prilikom velikog praska odnosno nastanka svemira nastala je podjednaka količina materije i antimaterije. Čudnim spletom okolnosti zbog asimetričnih svojstava kaona (K-mezona) i antikaonakozona (mamicu im), naš je svemir stvoren od materije a ne antimaterije. Znajući kako pri sudaranju antimaterije i materije dolazi do velikog oslobađanja energije, desetak kila antimaterije stvorilo bi dovoljno energije za potrebe čitave Zemlje na jedan dan, obzirom da bi se se svih tih deset kila pretvorilo 100% u energiju. Radi usporedbe, efikasnost fisijskih reaktora je samo 0,1%, a eventualnih budućih fuzijskih 0,5%, dok se kod fosilnih goriva samo milijardinka mase pretvara u energiju.
Drugim rječima, mišljenja sam da bi se čitava znanost planete koja je na bilo koji način vezana uz energetiku trebala baciti na proučavanje, stvaranje i upotrebu antimaterije. Također, još se ne zna koliko je nakon velikog praskanja ostalo antimaterije u svemiru i gdje je pronaći, ako je nađete, pošaljite mi koji hamper.

Chupacabra
27-08-2010, 14:33
tri rijeci- ameri, vojska, oruzje.

Nedaj boze da a-materija dodje u ruke amera :(
A boz je vec otvorio topic o antimateriji. Neka.

Cuo sam da bi kila antimat. mogla napajati jedan grad . Istina?

Dania
27-08-2010, 14:36
Hahahaha, tri riječi: amateri, vojska, rusija. Znanstvenici su tako i umirali :rotfl:

croat1gamer
27-08-2010, 15:28
Nedaj boze da a-materija dodje u ruke amera :(
Nije da am. znanstvenici vec proizvode antimateriju (kao produkt sudaranja cestica, jel).
Samo sto jedan gram toga kosta vise milijardi dolara, tako da se kolicine mjere u miligramima. (iznosi dosta variraju)

Jedan kilogram toga bi vjerovatno bio par trilijuna dolara, a to je slicno energiji jedne Tsar bombe.
Cisto sumnjam da su rusi toliko novaca iskoristili za bombu. :)

W1k1n6
27-08-2010, 15:49
A jebga, ja dignem novu temu antimaterija :) Daj pliz piši naslove tema bez ScifiTech #Xy.

Chupacabra
27-08-2010, 19:59
A jebga, ja dignem novu temu antimaterija :) Daj pliz piši naslove tema bez ScifiTech #Xy.
Nije imao izbora, te teme su sve bile u SciFiTech rubrikama pisiplejeva. Narod ne bi skuzio.

W1k1n6
31-08-2010, 14:05
Cuo sam da bi kila antimat. mogla napajati jedan grad . Istina?
Kila antimaterije bila bi dovoljna za energetske potrebe čitavih SAD za jedan dan.


BTW, što se tiče vojne primjene antimaterije, eksplozija jedne kile mogla bi izazvati takve posljedice kao da nas pogodi neko svemirsko tijelo koje je prije 70 milijuna godina izbrisalo dinosaure.

Chupacabra
31-08-2010, 14:11
BTW, što se tiče vojne primjene antimaterije, eksplozija jedne kile mogla bi izazvati takve posljedice kao da nas pogodi neko svemirsko tijelo koje je prije 70 milijuna godina izbrisalo dinosaure.

Hvala Bogu pa Ameri znaju kada, kako i gdje koristiti nestabilna oruzja visokog potencijala :(

The Boz
31-08-2010, 14:27
Cuo sam da bi kila antimat. mogla napajati jedan grad . Istina?
Kila antimaterije bila bi dovoljna za energetske potrebe čitavih SAD za jedan dan.


BTW, što se tiče vojne primjene antimaterije, eksplozija jedne kile mogla bi izazvati takve posljedice kao da nas pogodi neko svemirsko tijelo koje je prije 70 milijuna godina izbrisalo dinosaure.
Ne baš toliko. Kila anti-materije sa kilom materije u 100% učinkovitoj reakciji bi rezultiralo ~43 megatonskom eksplozijom. To je malo slabije od detonirane Tzar bombe, na 50 megatona, i dosta slabije od teoretskog maksimalnog kapaciteta tog dizajna, koji je između 90 i 120 megatona. Što se tiče asteroida, snaga takvog udara se mjeri u teratonama, ne megatonama.
Za vojne primjene se neće raditi velike bombe sa kilama antimaterije. Velike bombe nemaju smisla; mnoštvo manjih je puno učinkovitije i jeftinije. Ali je fora što M/AM reakcija nema neku kritičnu masu, radi jednako sa gramima koliko i sa kilogramima. Vrlo high-tech sci-fi ultraskup i shiny metak sa jednim miligramom antimaterije bi bio jednako učinkovit koliko i Mother Of All Bombs, GBU 43, koji teži oko deset tona.

W1k1n6
31-08-2010, 16:02
Eh štreberu jedan. Dakle od jedne kile neće izumrijeti dinosauri, "samo" će na mjestu sjeverne Hrvatske biti Purgersko jezero. Jel može tako? :)
Kod antimaterije je problem i što ne mora biti namijenjena u vojne svrhe da bi napravila gadni kraval. Čuvanje, "skladištenje" i rukovanje je osjetljivo kao vožnja kamiona nitroglicerina po makadamu. Kada bi vam netko danas poklonio deset deka antimaterije, našli biste se na mukama kako je uskladištiti, mala ultrasnažna magnetska polja pale samo u StarTreku, a kada biste i uspjeli složiti postrojenje kojim biste je čuvali da ne rukne ili da se ne raspadne, svaka slučajna kolizija s mikroskopski sitnim česticama materije bila bi dovoljna da u svakom trenutku odete dragom bogeku na ispovijed :)

The Boz
31-08-2010, 16:05
Eh štreberu jedan.
Ne mogu si pomoći :)

McPingvin_v2.0
31-08-2010, 16:24
Kada bi vam netko danas poklonio deset deka antimaterije, našli biste se na mukama
Zato nemamo brige jer do sada još nije ni proizvedeno deset deka antimaterije :D