PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #6: Letiauto



The Boz
08-08-2010, 13:26
U PC PLAYu 111 smo se odmaknuli od zdravog razuma, ekonomičnosti i sličnih nevažnih detalja, i teoretizirali o letećim automobilima.
Za početak, da razjasnimo nešto. Leteći auto, kao nekakvo privatno leteće prijevozno sredstvo dostupno većini građana u civiliziranim dijelovima planete se neće pojaviti nikada. Razmislite malo o tome. Koliko često vidite budale koje su sposobne ostati bez benzina u vožnji usred grada od milijun stanovnika i sto tisuća benzinskih crpki? Automobil stane, makne se sa ceste, nikom niš. Letiauto padne na zemlju. Ako nemate sreće, padne na vas. Postoji još milijardu sličnih situacija u kojima čovjekova glupost/nerad/dosada/umor može imati posljedice u prometu, a posljedice svih tih situacija bi bile mnogo veće u slučaju letećih automobila.
Jedino što se može dogoditi je da je auto upravljan od strane nekakve rudimentarne umjetne inteligencije. Putovanje zračnim koridorima zahtjeva preciznost i brzinu reakcije koju čovjek jednostavno ne posjeduje.
I s druge strane, količina goriva koju auto treba za let će uvijek biti veća od količine goriva koju treba za vožnju po cesti. Jedini način da se ovo možda eliminira je ako na neku foru izumimo neki materijal koji sa gravitacijom reagira odbijanjem, i to pasivno, bez utroška energije. Nešto tipa antigravitacijski kvarc kristal. Ali čak i to je bolje potrošeno u sigurnom zemljanom vozilu, čisto za smanjenje "težine" istoga, što smanjuje potrošnju energije, poboljšava kontrolu vozila, smanjuje opterećenje na cesti itd.
Evo, sad kada smo to razjasnili, rasprava može početi. Ja bi M200. Leteći tanjuri FTW!

Chupacabra
08-08-2010, 17:01
Sam si reko, nikad nece postojati osobni zracni prijevoz. Jedino mozda javni, u obliku letecih tramvaja upravljanih ai-em, no tu ce opet biti diskusije o nacinu pogona, sirovini potrbnoj za rad, cijene... Jedino za 35 godina ili vise. Sto god letece bilo, ne tako brzo. Sto je sasma super.

Constantine
08-08-2010, 17:06
letiauto je propali koncept kao i jetpack,jedini moguci nacin kojeg ja vidim da to ima smisla je letiauto + anti gravity uređaj kao u petom elementu npr.

Interceptor
08-08-2010, 18:55
Zamislite u sred turističke sezone dva milijuna turista sa letiautima u Hrvatskoj...