PDA

Pogledaj cijelu verziju : SciFiTech #5: Plazma



The Boz
08-08-2010, 13:11
"Četvrto" agregatno stanje, plazmu, predstavili smo u PC PLAYu 110. I ne, nije riječ o krvnoj plazmi. Kada bi u krvi bila ova plazma, svi bi mi bili šačice pepela na tlu. Čak je i ona plazma u plazma displayu tako nazvana samo zato jer podsjeća na "pravu" plazmu. Plinovi uzbuđeni (ne na taj način uzbuđeni, prestanite biti tako perverzni) utjecajem električne struje do točke kada počnu lagano gorjeti, ali ne i izgarati, te pri tome emitirati fotone. Marketinški je bilo pametno nazvati taj izum Plazma Displayem, što je lijepo, high tech, egzotično ime. Alternativa je bila Explosive Display, i nadam se da vam je jasno zašto je to bila loša ideja...

Chupacabra
09-08-2010, 18:56
Nemam taj broj PcPa, ali ideja zvuci interesantno, pa moar info please.
Ta plazma (ne tv) , kolika joj je temperatura? A ne, fejl, sad si reko da to nije tvar nego agregatno stanje, my bad :)

keko
09-08-2010, 19:14
Uvijek me zanimalo to zašto se plazma u svim SF-ovima koristi kao gorivo, ima li neke prednosti u odnosu na tekuće gorivo?

Razzarach
09-08-2010, 20:32
Uvijek me zanimalo to zašto se plazma u svim SF-ovima koristi kao gorivo, ima li neke prednosti u odnosu na tekuće gorivo?
da, ima... samo šta još nije proizvedeno takvo gorivo

Nee Joe
09-08-2010, 20:35
Uvijek me zanimalo to zašto se plazma u svim SF-ovima koristi kao gorivo, ima li neke prednosti u odnosu na tekuće gorivo?
da, ima... samo šta još nije proizvedeno takvo gorivo

to je još teorija... kao i hladna fuzija.. gotovo su sigurni ali sve je na riječima

Razzarach
09-08-2010, 21:05
zaboravio sam *sarkazam* stavit.
kako znaju da je bolje ako još nisu proizveli?

The Boz
09-08-2010, 22:26
Koga nisu proizveli? Plazmu ili hladnu fuziju?
Plazma nije ništa novo. Baci vilicu u mikrovalnu (nemoj) i divi se. Plazma se koristi u SFu zato jer a) zvuči kul, b) kada se počela koristiti, još nije bila posve istražena, i fino se ustoličila, i c) nabijeni plinovi imaju tendenciju biti ekstremno dobri vodiči struje.
Hladna fuzija je ona koja na ~sobnoj temperaturi (+/- parsto stupnjeva). Dakle, nije potrebno trošiti ogromne količine energije na održavanje temperature od milijun Celzijusa.

Wishmaster
09-08-2010, 23:19
Kaj nije obična vatra/plamen plazma?

McPingvin_v2.0
09-08-2010, 23:21
Ne, to je oksidacija.

Chupacabra
09-08-2010, 23:24
ovo o bacanju vilice u mikrovalnu

Ozbiljno, molio bih detaljno opisivanje efekta i ljink na jutub.

Wishmaster
09-08-2010, 23:25
Ne mislim samo gorenje nego baš plamen.
Neznam, negdje sam davno nekaj čital o toj plazmi pa je vatra bila navedena ko najjednostavniji primjer.

Nodakim
09-08-2010, 23:52
+
Koga nisu proizveli? Plazmu ili hladnu fuziju?
Plazma nije ništa novo. Baci vilicu u mikrovalnu (nemoj) i divi se. Plazma se koristi u SFu zato jer a) zvuči kul, b) kada se počela koristiti, još nije bila posve istražena, i fino se ustoličila, i c) nabijeni plinovi imaju tendenciju biti ekstremno dobri vodiči struje.
Hladna fuzija je ona koja na ~sobnoj temperaturi (+/- parsto stupnjeva). Dakle, nije potrebno trošiti ogromne količine energije na održavanje temperature od milijun Celzijusa.


+Ima je mnogo puno. :)

croat1gamer
10-08-2010, 01:31
RL primjer plazme: Grom.

Ono, kao sto je Boz u tom broju pcp'a napisao, plazma ima tendenciju da brzo otpusta toplinu, te tako se vrlo brzo vraca u 'osnovno' agregatno stanje- plin. To se moze uspjesno izbjeci koristenjem snaznih el.magnetskih polja koja ce to sve drzati na okupu (jer elektroni su kurve), ali to nazalost jos uvjek nije energetski ucinkovito (zagrijavanje el.magneta, zagrijavanje same smjese).
Kada se savlada preuzimanje suvisne topline te pretvorba iste u el. energiju postoji dobra mogucnost stvaranja fuzije u samoj smjesi, sto ce zauzvrat proizvoditi jos vise energije (te dovoljno energije za odrzavanje plazme u tom stanju).

Suvisna energija moze biti sada iskoristena u milijun svrha.

Chupacabra
19-08-2010, 00:12
speaking of plasma, molim vas skillere da navratite u topic deus ex u oldies podforumu. Da, reklamiram problem. :shy

Dania
24-08-2010, 11:40
I ovo je u SciFiTech, razlika između plazme i fuzije? A nitko nema enciklo/wiki-pediju? Tužno...Plazma je samo ono što ti se čini dok gledaš, određeno vrijeme. Kasnije se uvjeriš jel' to tvoj teve ili nije :) A monitori...e, tu je već druga priča.

W1k1n6
24-08-2010, 12:56
http://3.bp.blogspot.com/_ff1JWsYmZPE/TC0UfHTXVKI/AAAAAAAAAN4/4fe9bG7E5F8/s1600/plazmakeks.jpg

The Boz
24-08-2010, 13:00
To su ubijali ljude i radili kekse od krvne plazme. SOYLENT GREEN IS MADE OF PEOPLE!

W1k1n6
24-08-2010, 13:23
Nisu, vidiš kakav mala ima glow. S tim su hranili djecu kako bi od njih mogli raditi ekrane.

croat1gamer
24-08-2010, 14:31
Mozete govorit sta ocete, al i dalje su to najjebeniji keksi koje se moze nabaviti. :)

Chupacabra
25-08-2010, 18:22
Mozete govorit sta ocete, al i dalje su to najjebeniji keksi koje se moze nabaviti. :)

Zis. Ownaju.

E da, ako se od suncokrta radi suncokretovo ulje, od masline maslinovo, od cega se radi bebi-ulje? :?

Dania
25-08-2010, 18:53
Od mirišljavih sastojaka i vazelina (tj. spoja vode i ulja)