PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ratni filmovi



K4ciga
03-08-2010, 23:11
Ogroman hračak. Toliku količinu patetike i općenito propagande nisam u životu vidio. Kratak osvrt na dosadašnje ratne filmove, uz iznimku jedne mini serije.

We were soldiersS- ovo je trenutačno kralj debilizma. Napisao sam jedan dio kritika u podforumu multimedia, ali ovdje ću to malo pojasniti. Počevši od apsolutno predvidljive radnje koja je već tisuću puta prožvakana (iskusni ratni veteran sa badass nastupom, no-nonsense pristupom i izobličenih ustiju), koliko-toliko normalnog zapovjednika (ironično, Mel Gibson), i hrpa apsolutno neiskusnih jedinica koja se rastaje od obitelji, iako odlučna da obrani svoju domovinu od oko desetak tisuća udaljene zemlje zvane Vijetnam. Ok, to sam prežvakao. Slijedi sat vremena filma u kojemu količina patetike,idiotizma i, naravno, hrpe urlajućih vijetnamaca koji se raspadaju uslijed djelovanja američkih strojnica nadmašuje moja ionako već formirana,skromna očekivanja u vezi filma. Vrhunac je, dakako, scena u kojoj umirući vojnik, gledajući svog "brata po oružju", kašlje krv i govori "drago mi je što sam mogao umrijeti za domovinu".

Pokušavam zamisliti što je Gibsonu prolazilo kroz glavu kad je odlučio to dodati. Mislim da je išlo nekako ovako - nazvao je Spielberga i pitao ga - Hej, Steven, što da ubacim u scenu umirućeg vojnika? Da ga jednostavno brzo ubijem ili da nešto kaže?
- Joj,idiote... - *Spielberg facepalm* - ubaci nešto. Štajaznam. Nešto kao, reci mojoj ženi da je volim* . Nemožeš ga jednostavno ubiti.
- Ali,ali... Steven...
- Ništa Steven. Zahvali mi poslije. - odvrati Spielberg dosadnim glasom. *spuštanje telefona*

*ne brinite, ima i ta scena.

Gibson, naravno, nije ni tu stao. U želji zadovoljavanja rednecka je išao i dalje. Pripremite maramice za srceparajuće scene gdje se vojnik, kojemu je 80% tijela opečeno napalmom, dere iz helikoptera "reci mom djetetu da ga volim". Vojnik je kinez, inače. Gledajući taj film, zapitao sam se koliko je uopće Amerikanaca poginulo tokom bitke za La Drang dolinu. Mislim, svake tri sekunde netko pogiba. Dvije tisuće? Tri?

302.

Band of BrothersS- od 101. zračne su napravili celebritije. Nemogu zamisliti kako se ostali veterani WW2 osjećaju dok gledaju ljude koji mole nekog random pripadnika 101. za autogram. Činjenica da je većinu vremena proveo prevozeći transport, dakako, ne spomene. Niz povijesno netočnih informacija, kombinirano sa epizodom gdje šaka pripadnika 101. ubija pedeset esesovaca sa samo jednim mrtvimhttp://www.soccergaming.tv/images/smilies/facepalm.gifSčini ultimativan fail. Naravno, o činjenici da su prikazani kao badass motherfuckeri neću ni spominjati. Iako, dosta dobro rađena serija.

Pearl HarborS- ovo neću ni komentirati. Svako tko ga je pogledao točno zna na šta mislim. Tipični film na koji rednecki bez zubi i stavom "let's go out there and kill them with our shotguns!" (ovo sam pročitao negdje na forumu :)) i dalje imaju spontane orgazme.

Saving private RyanS- iako je dosta dobro odrađen film, i dalje mi nije jasno kako je Spielberg uspio zavarati publiku da misli da je na Omaha plaži poginulo barem dvadesetak tisuća ljudi. Mislim, gubici su bili veliki ( otprilike dvije tisuće ljudi na Omahi, šest tisuća sve zajedno - dakle, plus ostale plaže gdje su Amerikanci bili stacionirani ), ali čovjek stvarno formira mišljenje da su Ameri imali barem šest milijuna ukupnih žrtava u WW2.

Behind enemy linesS- također vrlo traljavo određen film sa suptilnom porukom - komunizam is baaaad. Oni koji su ga gledali su sigurno zamjetili scenu gdje ruski politički komesarSsa žaljenjem zaključuje da komunizam nemože funkcionirati. Ukratko, smeće. Iako je snajperska aktivnost prikazana jako dobro :)

[center:1niy395c]Ono što me najviše smeta kod ovih filmova je činjenica da većina ljudi to uzima kao svoj izvor informacija i nonstop se referira na to, uzimaju te filmove zdravo za gotovo, ni ne pokušavajući otkriti "je li to baš bilo tako". [/center:1niy395c]

Naveo sam uglavnom povjesne neistine, i ja ne tražim kompletnu istinu, ali bih barem htio malo realniju sliku što se tamo desilo. Ne trideset tisuća amerikanaca koji ginu kao muhe.

Dosad najbliži savršenstvu su, inače - Platoon, Thin Red Line, Hurt Locker, Full Metal Jacket.

http://www.vesperala.com/style_emoticons/default/emo-coffee.gif

Feanor
03-08-2010, 23:16
Dvanaestorica žigosanih, Apokalipsa danas (Uvijetno receno)....

EDIT: Oni koji su mi prilično dobri, i bez američke demokracija ftw patetike...

bezimeni
04-08-2010, 00:00
A koji su to ratni filmovi bolji od američkih ?

Tanka crvena linija , Apokalipsa , Vod smrti , Black Hawk Down ,Schindler's List, Rambo V ...jedini ne američki film koji im ozbiljno konkurira je Das Boot .

edit:

Hurt Locker kojeg navodiš kao dobar primjer je prepun nelogičnosti .Pirotehničari koji su ujedno izučeni komandosi i snajperisti i to u tolikoj mjeri da sasovci ispadaju smiješni...debilizam .

K4ciga
04-08-2010, 00:21
A koji su to ratni filmovi bolji od američkih ?Tanka crvena linija , Apokalipsa , Vod smrti , Black Hawk Down ,Schindler's List, Rambo V ...jedini ne američki film koji im ozbiljno konkurira je Das Boot .
Više sam zamislio temu kao "redneck-type" sranja. Gore navedeni filmovi su dobri, uz iznimku Ramba koji nisam iz razumljivih razloga pogledao. Das boot je isto jako zanimljiv i neobičan, jer se bavi podmornicama. No imaš pravo, neka moderator preimenuje temu u samo ratni filmovi :)


Hurt Locker kojeg navodiš kao dobar primjer je prepun nelogičnosti .Pirotehničari koji su ujedno izučeni komandosi i snajperisti i to u tolikoj mjeri da sasovci ispadaju smiješni...debilizam .
Hurt Locker je napravljen tako da šalje drukčiju poruku od ostalih filmova, koji se uglavnom baziraju na makljažu. Ali to su sitnice na koje rijetko tko obraća pažnju. Primjerice, većina glumaca je anonimus, osim glumca na početku (sgt.Thompson). I dok je većina ljudi očekivala da će on biti nositelj radnje, on pogiba odmah na početku, čime se stvara konfuzija ala - rat ne bira.

Obrati pozornost na citat na početku filma, također. Taj citat je zapravo objašnjenje narednika Jamesa, koji doživljava rat na svoj, posebni način, te mu pruža adrenalinsku satisfakciju. Sve ono što on radi, rastavljanje bombi, uzimanje nepotrebnih rizika (što ultimativno dovodi do ranjavanja jednog člana tima), i na kraju ponovno vraćanje u službu. Film je znatno dublji od velike većine ostalih filmova, koji su nas navikli na površne likove i predvidljivu radnju začinjenu eksplozijama. Također, bazira se na dotad neobrađenu ili slabo obrađenu temu pirotehničara, kao i psihološkim pritiscima s kojima se suočavaju. Sve to čini jedan neobičan ali dobrodošao film.

Što se tiče njihove obuke, to je manje bitno, iako je E.O.D (http://en.wikipedia.org/wiki/Bomb_disposal)Si dalje vrlo dobro obučen tim i nema puno scena gdje rade stvari kao SAS, neznam otkud si njih sad izvukao :D

W3DR4N
04-08-2010, 00:33
Ramba koji nisam iz razumljivih razloga pogledao

Ne znam koji su to "razumljivi razlozi"? Rambo IV, odnosno John Rambo je fantastičan antiratni film. Podcjenjeno remek djelo moderne ratne kinematografije.

bezimeni
04-08-2010, 00:33
Sasovci su oni što su ih sreli u pustinji jer im je stao džip .Prikazani su totalno nesposobno i naivno.Tip puca iz teške strojnice napamet , likovi ne mjenju poziciju nakon ispaljenog hica iz snajpera i čekaju da ih poskidaju jednog po jednog .I onda dolaze svemirski pirotehničari koji skidaju lika u trku na nekoliko stotina metara :rotfl: .Ili kada upadaju u naseljeno mjesto usred noći u potrazi za teroristima..njih trojica sami :rotfl: .To mi ubije film koji se fura na pravu realnost.Vidi se da ga je režirala žena .Ima film dobrih trenutaka i nije loš ali je debelo precijenjen .

Imaš predrasude prema Rambu V .Riječ je o jednom od najboljih akcijskih ratnih filmova nakon dugo vremena.I nipošto nije plitak , glup ili nešto sl.

bezimeni
04-08-2010, 00:37
Vidi mene već sam na Rambu V koji nije ni snimljen :D .Mislio sam na Rambo IV .

K4ciga
04-08-2010, 00:38
Patim od kompleksa Ramba kao filma u kojemu nabildani ratnik ide i ubija. Jel' radnja povezana?

bezimeni
04-08-2010, 00:41
Rambo IV je remek djelo .Ne pamtim film u kojem sam izašao iz kina sretan i zadovoljan a da sam sat i pol gledao pedofiliju , masakr , rasturanje tijela i pretvaranje u kašu i sl.Bez jebe , film je odličan i ima dubinu + odlično je režiran bez i jedne suvišne scene.

a3FecKcifTo

TheThoR
04-08-2010, 01:09
Sasovci su oni što su ih sreli u pustinji jer im je stao džip .Prikazani su totalno nesposobno i naivno.

To nisu nikakvi sasovci vec britanski placenici.

K4ciga
04-08-2010, 02:02
Sasovci su oni što su ih sreli u pustinji jer im je stao džip .Prikazani su totalno nesposobno i naivno.Tip puca iz teške strojnice napamet , likovi ne mjenju poziciju nakon ispaljenog hica iz snajpera i čekaju da ih poskidaju jednog po jednog .I onda dolaze svemirski pirotehničari koji skidaju lika u trku na nekoliko stotina metara :rotfl: .Ili kada upadaju u naseljeno mjesto usred noći u potrazi za teroristima..njih trojica sami :rotfl: .To mi ubije film koji se fura na pravu realnost.Vidi se da ga je režirala žena .Ima film dobrih trenutaka i nije loš ali je debelo precijenjen .

Imaš predrasude prema Rambu V .Riječ je o jednom od najboljih akcijskih ratnih filmova nakon dugo vremena.I nipošto nije plitak , glup ili nešto sl.

Neznam šta su ti britanci, ali čisto sumnjam da su SAS :) Što se tiče snajpera, ako mislimo na istu scenu, nije bilo potrebe za mjenjanjem položaja jer su bili na otvorenom i samo bi se izložili riziku mjenjanjem položaja. Za razliku od Staljingrada, jel'.

Osim toga, čak i da su SAS-ovci, nakon što sam vidio da šaka američkih padobranaca ubija, ponavljam, pedesetak SS-ovaca sad jednim mrtvim, kriteriji su mi se poprilično smanjili. Pogotovo kad to jedan Spielberg režira, vidi se da je Židov :D

EDIT: Što se tiče svemirskih pirotehničara, samo je jedan "pravi" pirotehničar, odnosno, osoba koja deaktivira bombu. Ostali članovi tima su potpora u vidu vatrene podrške i informiranja.

bezimeni
04-08-2010, 07:53
Hebiga , meni je film naivan .Isto su rekli i američki vojnici kada su ih intervjuirali u Iraku.Svi su se složili da film nema nikakve veze sa tamošnjom stvarnošću .Posebno su se bunili upravo pirotehničari jer su prikazani ko kauboji .

I ne vidim tko bi drugi to bio nego sasovci ....plačenici tamo idu u svrhu čuvanja važnijih osoba ili čuvanja nekih pošiljaka .Ono je bilo u nekoj pustari izvan naseljenog mjesta.Što su tamo uopće radili pirotehničari .Mora da su išli demontirati neku bombu :thumbs1: .Ali čak i da su bili plačenici tko kaže da nisu bivši sasovci .

Ako želiš donekle realan film onda si pogledaj Bravo Two Zero .Vjerno prati knjigu kojoj na žalost nije ni do koljena jer je sniman malim budžetom .Film je svjedočanstvo upravo jednog sasovca koji je sa svojim omanjim odredom imao zadatak markiranja ciljeva za američku avijaciju duboko u iračkoj pozadini .Kada su otkriveni i kada su natjerani u bijeg , samo svojim pješadijskim naoružanjem pobili su preko stotinjak Iračana prije nego su zarobljeni .Nije ih bili više od desetak .

K4ciga
04-08-2010, 08:06
I ja sam isto u početku mislio "kek wtf oskar?", ali nešto me natjeralo da ga pogledam i drugi put i ovaj put sam to učinio sa drugog kuta gledišta, predlažem ti da i ti učiniš isto. No, sto ljudi sto ćudi :thumbs2:

bezimeni
04-08-2010, 08:13
Pogledao sam ga ja dva puta .Ali više od toga neću.Upravo kod drugog gledanja mi je jako pao .


lszQp4QKH1c

Niko Bellic
04-08-2010, 08:32
Čitao sam Bravo Two Zero i knjiga je jednostavno fantastična. Film traje prekratko da bi mogao pratiti knjigu...

bezimeni
04-08-2010, 08:43
Bili su u filmu svi ključni dijelovi .Nije film prenio sve njegove misli , osjećaje i doživljaje ali nije ni loš .Nakon knjige očekivao sam da će me lagano razočarati pa mu možda zato ne dajem veliki minus .Nije na razini holivudskih skupih filmova ali nije ni loš .Dao sam ga više kao primjer Kacigi da je ipak realno da manji dobro izvježbani odred sa čeličnim mudima napravi rasulo u manje izvježbanoj vojsci i pobije stotinjak vojnika .

Niko Bellic
04-08-2010, 08:54
Pa normalno. To je jasno svakome tko je gledao 300, za mene jedan od najboljih ratnih filmova.

Arbiter of Change
04-08-2010, 09:02
Patim od kompleksa Ramba kao filma u kojemu nabildani ratnik ide i ubija. Jel' radnja povezana?
RamboS(zadnji) i First BloodS(prvi) su odlični i imaju stvarnu poruku. Ova dva između su više-manje "one man army" makljaža.

Grim
04-08-2010, 09:42
Čudim se da nema komentara na The Pacific seriju. :)

Chupacabra
04-08-2010, 09:44
Zasto je topic preimenovan u "Ratni filmovi"?

Arbiter of Change
04-08-2010, 13:55
Zasto je topic preimenovan u "Ratni filmovi"?
Čitaj temu.

No imaš pravo, neka moderator preimenuje temu u samo ratni filmovi

Forengner
04-08-2010, 14:19
Ljudi pominju americku propagandu i dizu je u nebesa,a zaboravljaju klasike kao 'Cross Of Iron',te 'Stalingrad' pa 'Bozicni fudbal' sve odlicne filmove sa anti-ratnim porukama,dok s druge strane,americki samo provociraju i navode prosecnog 'patriotu' na ljutnju u bes,heck,danasnji ratni filmovi ne valjaju.(also:Rat u Avganistanu-Amerikanci su sami stvorili svoje neprijatelje,tokom anti-sovjetske kampanje koju je sporvodila CIA).Od novijih filmova-Apokalipsa danas.(odlicno prikazuje neozbiljnost i infantilnost americkih vojnika u Vijetnamu,te otvoreno priznaje neuspeh te kampanje-ono sto on najblaze receno i jeste,da se ne izrazim malo grublje-katastrofa.Od ww2 naslova-obavezan je 'Kelly's Heroes!'-(za grimma,naime,Clint Eastwood je glavni lik.+ne puca na bandite vec na vojnike Treceg Rajha.)
Toliko od mene...*sigh*

Praetorian
04-08-2010, 15:05
Ogroman hračak. Toliku količinu patetike i općenito propagande nisam u životu vidio. Kratak osvrt na dosadašnje ratne filmove, uz iznimku jedne mini serije.

We were soldiersS- ovo je trenutačno kralj debilizma. Napisao sam jedan dio kritika u podforumu multimedia, ali ovdje ću to malo pojasniti. Počevši od apsolutno predvidljive radnje koja je već tisuću puta prožvakana (iskusni ratni veteran sa badass nastupom, no-nonsense pristupom i izobličenih ustiju), koliko-toliko normalnog zapovjednika (ironično, Mel Gibson), i hrpa apsolutno neiskusnih jedinica koja se rastaje od obitelji, iako odlučna da obrani svoju domovinu od oko desetak tisuća udaljene zemlje zvane Vijetnam. Ok, to sam prežvakao. Slijedi sat vremena filma u kojemu količina patetike,idiotizma i, naravno, hrpe urlajućih vijetnamaca koji se raspadaju uslijed djelovanja američkih strojnica nadmašuje moja ionako već formirana,skromna očekivanja u vezi filma. Vrhunac je, dakako, scena u kojoj umirući vojnik, gledajući svog "brata po oružju", kašlje krv i govori "drago mi je što sam mogao umrijeti za domovinu".

Pokušavam zamisliti što je Gibsonu prolazilo kroz glavu kad je odlučio to dodati. Mislim da je išlo nekako ovako - nazvao je Spielberga i pitao ga - Hej, Steven, što da ubacim u scenu umirućeg vojnika? Da ga jednostavno brzo ubijem ili da nešto kaže?
- Joj,idiote... - *Spielberg facepalm* - ubaci nešto. Štajaznam. Nešto kao, reci mojoj ženi da je volim* . Nemožeš ga jednostavno ubiti.
- Ali,ali... Steven...
- Ništa Steven. Zahvali mi poslije. - odvrati Spielberg dosadnim glasom. *spuštanje telefona*

*ne brinite, ima i ta scena.

Gibson, naravno, nije ni tu stao. U želji zadovoljavanja rednecka je išao i dalje. Pripremite maramice za srceparajuće scene gdje se vojnik, kojemu je 80% tijela opečeno napalmom, dere iz helikoptera "reci mom djetetu da ga volim". Vojnik je kinez, inače. Gledajući taj film, zapitao sam se koliko je uopće Amerikanaca poginulo tokom bitke za La Drang dolinu. Mislim, svake tri sekunde netko pogiba. Dvije tisuće? Tri?

302.

Band of BrothersS- od 101. zračne su napravili celebritije. Nemogu zamisliti kako se ostali veterani WW2 osjećaju dok gledaju ljude koji mole nekog random pripadnika 101. za autogram. Činjenica da je većinu vremena proveo prevozeći transport, dakako, ne spomene. Niz povijesno netočnih informacija, kombinirano sa epizodom gdje šaka pripadnika 101. ubija pedeset esesovaca sa samo jednim mrtvimhttp://www.soccergaming.tv/images/smilies/facepalm.gifSčini ultimativan fail. Naravno, o činjenici da su prikazani kao badass motherfuckeri neću ni spominjati. Iako, dosta dobro rađena serija.

Pearl HarborS- ovo neću ni komentirati. Svako tko ga je pogledao točno zna na šta mislim. Tipični film na koji rednecki bez zubi i stavom "let's go out there and kill them with our shotguns!" (ovo sam pročitao negdje na forumu :)) i dalje imaju spontane orgazme.

Saving private RyanS- iako je dosta dobro odrađen film, i dalje mi nije jasno kako je Spielberg uspio zavarati publiku da misli da je na Omaha plaži poginulo barem dvadesetak tisuća ljudi. Mislim, gubici su bili veliki ( otprilike dvije tisuće ljudi na Omahi, šest tisuća sve zajedno - dakle, plus ostale plaže gdje su Amerikanci bili stacionirani ), ali čovjek stvarno formira mišljenje da su Ameri imali barem šest milijuna ukupnih žrtava u WW2.

Behind enemy linesS- također vrlo traljavo određen film sa suptilnom porukom - komunizam is baaaad. Oni koji su ga gledali su sigurno zamjetili scenu gdje ruski politički komesarSsa žaljenjem zaključuje da komunizam nemože funkcionirati. Ukratko, smeće. Iako je snajperska aktivnost prikazana jako dobro :)

[center:1pjdcqek]Ono što me najviše smeta kod ovih filmova je činjenica da većina ljudi to uzima kao svoj izvor informacija i nonstop se referira na to, uzimaju te filmove zdravo za gotovo, ni ne pokušavajući otkriti "je li to baš bilo tako". [/center:1pjdcqek]

Naveo sam uglavnom povjesne neistine, i ja ne tražim kompletnu istinu, ali bih barem htio malo realniju sliku što se tamo desilo. Ne trideset tisuća amerikanaca koji ginu kao muhe.

Dosad najbliži savršenstvu su, inače - Platoon, Thin Red Line, Hurt Locker, Full Metal Jacket.

http://www.vesperala.com/style_emoticons/default/emo-coffee.gif


S ničim se od ovog navedenog neslažem, neću objašnjavat.
Uglavnom najgori ratni film mi je 300 veće sranje nisam gledao.

McPingvin_v2.0
04-08-2010, 15:13
S ničim se od ovog navedenog neslažem, neću objašnjavat.
Good for you.

Morate imati jednu stvar na umu: Hollywood. Filmovi se rade da budu zabavni, ako su usput i točni to je samo bonus, ali ne i nužno :)

The Boz
04-08-2010, 15:16
Kaciga, mislim da brkaš Enemy At The Gates i Behind Enemy Lines... BEL je onaj gdje se tenkovi šuljaju u punom jurišu, EATG je onaj sa Vasilijem Zajcevom i polufiktivnim švapskim snajperistom.

Nodakim
04-08-2010, 15:21
EATG je Jude Law.

croat1gamer
04-08-2010, 15:41
Uglavnom najgori ratni film mi je 300 veće sranje nisam gledao.
Zanemari da je fil raden po prokletom stripu, ne direktno po tome dogadaju.

Za kacigine filmove:
We Were Soldiers- Nemrem se sjetiti da sam gledao.
Band of Brothers- Wat? Jesi li uopce skontao ime serije?
Pearl Harbor- Isto, nemrem se sjetiti.
Saving Pvt. Ryan- I sta je problem kod tih silnih gubitaka? Po tome ti ja nakon CoD2 imam osjecaj da je milijarda amera umrla u toku rata.
Behind Enemy Lines- Penis, davno sam gledao ovaj film.

Tebe u biti smeta sto ljudi filmove, koji su za zabavu radeni, uzimaju kao povijesni izvor? Daj nemoj me zajebavati, da si ozbiljan. :)
Ako to mnogo ljudi misli onda bih se trebao zabrinuti gdje ide ljudski rod. :(
Filmovi se rade da bi zabavljali publiku, ne da budu vjerodostojni izvori iz povijesti. Uz to, ako zbilja oces realnost, odi jednostavno u neku ratnu zonu, jer nema taj film koji bi bilo sta realno prikazao.

tl;dr:
What pingvin said.

Bara
04-08-2010, 15:52
Ja sam ljudi uglavnom za sve što govorite, ali mislim da se Saving Private Ryan i Band of brothers nisu smjeli naći na ovoj polu-sramotnoj listi...

Istina da pomisliš da je Amerika u Saving Private Ryan izgubila jedno 10 milijuna vojnika dok su Nijemci u istoj bitki izgubili jedno 30-50 xD, ali ono, to je zbog teatralnosti.

Ispadajuća crijeva ftw!

K4ciga
04-08-2010, 16:20
@Bezimeni, aj aj navečer ću pogleda Ramba pa javim kakav je :)
@Boz, u pravu si, mislio sam na Vasilija Zajceva

Sickmanno1
04-08-2010, 18:03
Pogledaj Paths of Glory iz 57.

http://www.imdb.com/title/tt0050825/

Po meni jedan od najboljih ratnih, tj. antiratnih filmova, a zasigurno najbolji film Kirka Douglasa...

Constantine
04-08-2010, 20:12
:O
ne kuzim kako sam taj film propustio,a prije par mjeseci sam bas krenuo gledat stare ratne i skoro sve Kubrickove filmove

Interceptor
04-08-2010, 20:19
Da su nerealni i preuveličani je istina,ali i to da su zabavni i atmosferični,najbolji primjer je spašavanje vojnika Rajana.
Neznam jel se Krvavi Dijamant ubraja u ratne,jer se radnja odvija usred rata,ali svejedno fenomenalan film.

Outmind
04-08-2010, 20:51
Bolje i ta američka patroitizmom nabijena sranja nego naši psihodelični ratni filmovi gdje svi imaju ptsp ili su u nekoj depri itd. Gledajuć naše filmove ispada da nas je branio brod luđaka, odnosno da su svi takvima kasnije postali...

K4ciga
04-08-2010, 21:30
Misliš na onaj film, "Crnci" ako se ne varam, gdje se radi o tome da se prikaže kraj pa onda samo čekamo ostatak filma na "nešto" u potpuno mračnoj atmosferi? To je pokušaj hrvatske filmske industrije da nas zavara o "složenoj i dubokoj radnji". Nije na razini Mementa, ali hej :))

Sgt. Bull
04-08-2010, 21:43
Ne već misli na 90% balkanske kinematografije koja je ili totalno besmislena ili govori o proteklom ratu.

Constantine
04-08-2010, 21:52
veliki potpis na ovo

K4ciga
05-08-2010, 01:27
Morao sam pauzirati Ramba IV da prokomentiram. Ne daj se, o nadrkani britanski ćelavče, mina ti je upravo raznijela dio gležanj i dio potkoljenice ali i dalje pucaj iz kalašnjikova po hordi zlih silovatelja :pray:

EDIT: Ramba je upravo okrznio mitraljeski metak sa razornom moći da otkine čovjeku ruku, ali i dalje zadržava snagu da usmjerava mitraljez istog tipa prema neprijateljima. Što me zapravo ne čudi, jer je čovjeku ranije isčupao grkljan :pray:

EDIT: Film je završio, koje traćenje vremena. Ne vidim po čemu se razlikuje od ostalih dijelova. Naravno, uvijek postoji mogućnost da sam gledao pogrešni film :roll: Ništa, idemo na Sickov film.

Inače, obavezna lektira je i slabo poznati film Letters from Iwo Jima, koji na posebno brutalan način prikazuje osvajanje tog malenog otoka. Ono što ga razlikuje od ostalih je to što je prikazan sa japanske scene gledišta. Posebno šokantne scene su one u kojima se japanci čine masovno samoubojstvo u tunelima Suribachija (planine na Iwo Jimi gdje su izgradili iznimno razgranatu mrežu tunela, što je poništilo djelovanje američkih topova sa brodova, i znatno produžilo bitku jer su marinci morali čistiti svaku prostoriju, op.a)

Također, Flags of our fathers, koji otkriva pozadinu priče iza famoznog dizanja zastave na Iwo Jimi, uz dodatak što vjerno predočuje djelovanje američke propagande.

Assasin`s
05-08-2010, 01:50
Rambo je najrealniji :) :rambo:

Dania
05-08-2010, 03:02
Sad više ni ne kužim o čemu je topik,
ali gledah maloprije odličan film...nije ratni, ali vrlo je moguće da ima takve korijene :wink:
After Life,
Liam Nelson i Christina Ricci u glavnim ulogama, redateljica imenom Agnieszka nešto nešto
Psiho-triler, meni među top 5 ikad

Bara
05-08-2010, 06:51
Inače, obavezna lektira je i slabo poznati film Letters from Iwo Jima, koji na posebno brutalan način prikazuje osvajanje tog malenog otoka. Ono što ga razlikuje od ostalih je to što je prikazan sa japanske scene gledišta. Posebno šokantne scene su one u kojima se japanci čine masovno samoubojstvo u tunelima Suribachija (planine na Iwo Jimi gdje su izgradili iznimno razgranatu mrežu tunela, što je poništilo djelovanje američkih topova sa brodova, i znatno produžilo bitku jer su marinci morali čistiti svaku prostoriju, op.a)

Također, Flags of our fathers, koji otkriva pozadinu priče iza famoznog dizanja zastave na Iwo Jimi, uz dodatak što vjerno predočuje djelovanje američke propagande.

Inače, pogledao ja ta 2 odlična filma u jedno popodne, osim što me zainteresirala činjenica da režira Clint Eastwood, drugi zapravo dio filma pod nazivom "Iwo Jima kara no tegami" najviše me privukao. Clint Eastwood očito nije neki agrarani siledžija (zanemarimo uloge u filmovima) pa su američka i japanska strana bitke potpuno različiti i uvjerljivo prikazani. Dok se Flags of our fathers bavi tadašnjim gledištem američke politike i superiornijim stavom američkih vojnika koji su odlučni i uvjereni da će ovaj mali otok pokoriti u veoma kratkom vremenu, s druge pak strane, tu su japanski vojnici koji su svi nevoljno na ratištu i nedostaju im njihove obitelji.

Uglavnom, umjesto par dana kako su Amerikanci izračunali, bitka je potrajala više od 30 dana, a američkoj vojsci nanijela ogromne gubitke, dok su Japanci uglavnom svi izginuli, što direktno ubijeni, što počinjenim seppuku.


Svi pogledati!

bezimeni
05-08-2010, 07:48
Letters from Iwo Jima teško da je slabo poznat jer je bio nominiran za Oskara za najbolji film .Film je odličan ali sve ovisi što očekuješ od ratnog filma .Dobru zabavu kao što je to Rambo IV , Black Hawk Down , Apokalipsa ....ili dramsku realnst kao što je Schindler's List , The Pianist ,Letters from Iwo Jima ili navedeni Paths of Glory od Stanley Kubricka koji ni nezna snimiti loš film .

Meni osobno smeta manjak realnosti ako film pokušava biti realan poput The Hurt Lockera.Svojim rupama i nelogičnim dijelovima mi ispada krajnje neuvjerljiv .Ali ako film ne insistira na nekom dokumentarizmu onda ga promatram kao i svaki drugi film .Ne analiziram svaku scenu i ne čudim se ako ga je okrznuo metak a on uspijeva nakon toga izrešetati dva kamiona puna vojanika.Jer to je Rambo , istrenirani rođeni ubojica , polu indijanac kojeg mrziš u miru a želiš za najboljeg prijatelja u ratu :rambo: .

Ratni film ima svoje podžanrove koje treba uvažavati .

Nodakim
11-08-2010, 20:59
Mislim da ti je več par puta objašnjeno da ono što je tebi nerealno u Hurt Lockeru je ustvari tvoje loša percepcija filma.

Forengner
11-08-2010, 21:04
Ne znate vi sta je dobar ratni film,citam i cutim,ali ukoliko ovako nastavite,ubicu boga u vama svojim rantom-o-ww1 i 2 filmovima.

sickpetey
11-08-2010, 21:48
Some ces pokrenuti mrznju :D suti i uzivaj i radje salji meni imena da znam sta vrijedi gledat

Dania
15-08-2010, 06:11
Da, izbrisan mi je post gdje sam napisala nešto o ratnim filmovima, predivno nešto :thumbs1:

The Boz
15-08-2010, 12:14
Naravno, uvijek postoji mogućnost da sam gledao pogrešni film
Pingu je pogledao krivi Sherlock Holmes, i nije mu bilo jasno kako film sa mechazmajevima i minitiranosaurima u Londonu nekome može biti dobar...

Nee Joe
15-08-2010, 12:31
Born on the 4th of July (http://www.imdb.com/title/tt0096969/)

Iako film nije nužno ratne tematike (iako se cijela priča vrti oko rata), definitivno film koji mi je zgadio do temelja američki patriotizam i njihovo vjerovanje u boga i čistoću, te licemjerje u odnosu na taj patriotizam. Oliver Stone više ide ljudima na kitu sa tim svojim patrotskim filmovima, tipa JFK, Nixon, W, WTC itd.... Tip je totalno poremećen, tj zaražen onom epidemijom bolesnog patriotizma koji hara u SAD-u, a polako se širi i na ove prostore :thumbs1:

Nodakim
15-08-2010, 14:25
Taj film nije pretjerano patriotski,mislim likovi na kraju upadaju na Republikansku konferenciju i prosvjeduju pa ih murija pokupi.

McPingvin_v2.0
15-08-2010, 18:17
Naravno, uvijek postoji mogućnost da sam gledao pogrešni film
Pingu je pogledao krivi Sherlock Holmes, i nije mu bilo jasno kako film sa mechazmajevima i minitiranosaurima u Londonu nekome može biti dobar...
Da, 4.3 ocjena na IMDB-u je objasnila štošta.

Duke of Earl
18-08-2010, 14:25
Born on the 4th of July (http://www.imdb.com/title/tt0096969/)

Iako film nije nužno ratne tematike (iako se cijela priča vrti oko rata), definitivno film koji mi je zgadio do temelja američki patriotizam i njihovo vjerovanje u boga i čistoću, te licemjerje u odnosu na taj patriotizam. Oliver Stone više ide ljudima na kitu sa tim svojim patrotskim filmovima, tipa JFK, Nixon, W, WTC itd.... Tip je totalno poremećen, tj zaražen onom epidemijom bolesnog patriotizma koji hara u SAD-u, a polako se širi i na ove prostore :thumbs1:
Ovaj, možda sam ja nešto opasno krivo shvatio, ali zar to nije izrazito anti ratni (i dobar) film ? I Oliver Stone je u nekim svojim filmovima koje sam ja gledao, primjerice Natural Born Killers, izrazito kritičan prema modernom američkom društvu, opsjednutošću nasiljem i kontroli masovnih medijima. Isto tako cijeni Huga Chaveza i modernu socijalističku politiku, o kojem je napravio i dokumentarac, pa me baš zanima otkud si došao do zaključka da je bolesni patriot, tebi se nešto ozbiljno pobrkalo.

Nee Joe
18-08-2010, 14:27
[quote="Nee Joe Hendrix":3r4jr37x]Born on the 4th of July (http://www.imdb.com/title/tt0096969/)

Iako film nije nužno ratne tematike (iako se cijela priča vrti oko rata), definitivno film koji mi je zgadio do temelja američki patriotizam i njihovo vjerovanje u boga i čistoću, te licemjerje u odnosu na taj patriotizam. Oliver Stone više ide ljudima na kitu sa tim svojim patrotskim filmovima, tipa JFK, Nixon, W, WTC itd.... Tip je totalno poremećen, tj zaražen onom epidemijom bolesnog patriotizma koji hara u SAD-u, a polako se širi i na ove prostore :thumbs1:
Ovaj, možda sam ja nešto opasno krivo shvatio, ali zar to nije izrazito anti ratni (i dobar) film ? I Oliver Stone je u nekim svojim filmovima koje sam ja gledao, primjerice Natural Born Killers, izrazito kritičan prema modernom američkom društvu, opsjednutošću nasiljem i kontroli masovnih medijima. Isto tako cijeni Huga Chaveza i modernu socijalističku politiku, o kojem je napravio i dokumentarac, pa me baš zanima otkud si došao do toga da je bolesni patriot, tebi se nešto ozbiljno pobrkalo.[/quote:3r4jr37x]


Gledaj početak filma, gledaj njegove ostale filmove, i reci da nije pretjeran patriot.... Film nije loš, sasvim dobar, al gadi mi se taj američki patriotizam...

K4ciga
18-08-2010, 14:30
Pa film zapravo ismijava pojavu patriotizma koji je nagnao mnoge mlade ljude, među ostalima i glavnog lika, da se prijave za Vijetnam gdje su ih razguzili

bezimeni
18-08-2010, 14:32
Film vjerno prati priču Ron Kovica koji se od naivnoga patriote preobraća u protivnika rata .Film je anti patriotski i antiratni .

Nee Joe
18-08-2010, 14:33
I'm just goin' to shut up now because I've been obviusly pwned with facts.

Duke of Earl
18-08-2010, 14:42
I'm just goin' to shut up now because I've been obviusly pwned with facts.
Baš si sve totalno krivo shvatio :D

Nee Joe
18-08-2010, 15:08
[quote="Nee Joe Hendrix":17dinh8a]I'm just goin' to shut up now because I've been obviusly pwned with facts.
Baš si sve totalno krivo shvatio :D[/quote:17dinh8a]

Nisam ga ni gledao do kraja koliko mi je bilo bezveze, možda je to razlog :D

K4ciga
18-08-2010, 22:46
Pogledaj ga opet, vjerojatno si ga gledao sa krivom predodžbom ala "ovo je amerpatriotsko smeće od filma" :p

Nee Joe
19-08-2010, 00:48
Pogledaj ga opet, vjerojatno si ga gledao sa krivom predodžbom ala "ovo je amerpatriotsko smeće od filma" :p

Gledao sam prvih 15 minuta i kad je njegova majka počela pričati o velikim amerikancima, veterani, katoličanstvo, bla, bla, prekinuo sam.... Al ako kažeš da vrijedi pogledat, dakako da budem :D....

K4ciga
19-08-2010, 09:24
Pa stvarno vrijedi. On je, kao velika većina tadašnjih Amerikanaca, bio pod velikim utjecajem propagande i "crvenom zlu koje će uništiti Ameriku". Na kraju tip shvati da je sve to jedan veliki bullshit.

Nee Joe
19-08-2010, 14:56
Pa stvarno vrijedi. On je, kao velika većina tadašnjih Amerikanaca, bio pod velikim utjecajem propagande i "crvenom zlu koje će uništiti Ameriku". Na kraju tip shvati da je sve to jedan veliki bullshit.

Baš sam na wikipediji našao da je podrijetlom Hrvat :rotfl: ..... Da živi ovdje, ne bi ništa bolje prošao...

Konj
29-09-2010, 23:35
Sahara (mislim) Anyone....Neznam koklko je korektan,ali film mi je sasvim ok,gledam ga svaki put kad bude na tv-u

Herr Schnitzel
30-09-2010, 09:19
A koji su to ratni filmovi bolji od američkih ?
Samo nekoliko takvih:
http://www.imdb.com/title/tt0363163/
http://www.imdb.com/title/tt0108211/
http://www.imdb.com/title/tt0098437/
http://www.imdb.com/title/tt0329042/
http://www.imdb.com/title/tt0344510/
http://www.imdb.com/title/tt0056111/

Forengner
30-09-2010, 11:42
Her Sniclo,zaboravio si na 'All Quiet on the Western Front'.Ostali filmovi sa liste su zaista dobri,iako 'Stalingrad' ima malo povijesnih nelogicnosti.(Kao i Downfall)

keko
30-09-2010, 15:08
Forengneru, pogledao sam onaj ruski film Admiral što si mi preporučio, isto jako dobar (makar ne znam da li bi se baš mogao ubrojiti u ratni film).

Forengner
30-09-2010, 15:17
Pa,to je ratna ljubavna prica,dosta zanimljiv i tuzan film,mozes ga nazvati i ratni film (ipak se radi o revoluciji,WW1,pomorstvu) ali je ujedno i ljubavna prica,sve u svemu,dobar film.(verovatno najbolje rusko filmsko ostvarenje u skorije vreme.)

bezimeni
30-09-2010, 15:34
A koji su to ratni filmovi bolji od američkih ?
Samo nekoliko takvih:


Gledao neke od nabrojanih...solidni za jedno gledanje ali nisam bio oduševljen kao npr. tankom crvenom linijom , padom crnog jastreba, vodom smrti , apokalipsom , šindlerovom listom ...filmove koje uvijek mogu reprizirati i nikada mi neće dosaditi .

Vama koji preferirate neameričke ratne filmove preporučam ;

R3brfrtWXkk&feature=related

Pokušali su napraviti ratni blockbuster ali kada ga usporedimo sa holivudskom produkcijom kaska i to jako .

josip_kraš
04-10-2010, 17:45
A koji su to ratni filmovi bolji od američkih ?
Samo nekoliko takvih:


Gledao neke od nabrojanih...solidni za jedno gledanje ali nisam bio oduševljen kao npr. tankom crvenom linijom , padom crnog jastreba, vodom smrti , apokalipsom , šindlerovom listom ...filmove koje uvijek mogu reprizirati i nikada mi neće dosaditi .

Vama koji preferirate neameričke ratne filmove preporučam ;

R3brfrtWXkk&feature=related

Pokušali su napraviti ratni blockbuster ali kada ga usporedimo sa holivudskom produkcijom kaska i to jako .

Moram taj Staljingrad pogledat već jednom.

Što se Devete satnije tiče, pogledao davno.Po meni dosta dobar film.

Pogledao sam i Pad crnog prozora, i nisam baš ostao oduševljen.Kod ratnih filmova pazim na realnost, halooo voze se ulicom u Humveeju a s krovova ih buše (pokušavaju bušiti) stotine nigera koje gunner na Humvveju skida kao glinene glubove.I na kraju gunner pogiba (nakon što je valjda imao kill streak ekvivalentan zbroju svih mojih ubojstava u CoDu).Naravno da se Humvve vođen božjom rukom izvukao.Loše.

StormCr0w
01-11-2012, 14:34
Pogledao The Platoon. Među najboljim ratnim filmovima koje sam gledao, iako je knjiga 10x bolja. Čak su, po meni, neke bitnije stvari izbačene, ali i dalje je vrhunski film.

The Great Duck
03-11-2012, 19:30
I zbog toga treba ponovno dizati temu staru dvije godine?

StormCr0w
03-11-2012, 19:43
Više za daljnje gledanje spomenutih filmova.