PDA

Pogledaj cijelu verziju : pregrijavanje grafe



bananac
11-07-2010, 17:50
imam ati radeon 2600xt grafu i od nedavno se pocela zagrijavat na 100+ stupnjeva nakon cega mi se komp ugasi
mislio sam instalirat neki program kaj regulirat okretaje ventilatora, neznam, mozda bi to pomoglo, kaj velite

fear
11-07-2010, 17:57
Ventilator možeš kontrolirati i preko ccc-a ( Catalyst Contorl Centar), naravno ako ti je instaliran, jer uglavnom dolazi sa driverima grafičke.
Desni klik na desktop i vjerojatno ti je tamo, zatim navigiraš do overdrivea i štelaj kaj te volja.
Kaj se tiče pregrijavanja, kad si prošli put čistio grafu ?

bananac
11-07-2010, 18:08
imam taj catalyst i gledao sam nesto po tim opcijama za OC ali nisam nasao nista o kontroli brzine vrtnje ventilatora
cistio sam ju nedavno

lulix
11-07-2010, 18:27
inace to se deshava sa HD serijom ali to je ispravljeno kolko se sjecam, stavi zadnje drivere, mozda koristish bash one shto imaju nekakve bugove od kojih se grije grafa!

bananac
11-07-2010, 19:45
imam 10.6 drivere, ti su najnoviji koliko sam vidio.
instalirao sam ati tool ali se nece pokrenut, zna li netko za neki drugi program kojim se moze regulirat brzina frtnje ventilatora?

marijanovic
11-07-2010, 20:20
Radi li ti ventilator na njoj uopće?

Ako si i čistio nedavno, očisti opet.
Preporuka je da i termalnu pastu zamijeniš.

Kolika je temperatura u kućištu? Ima li grafa dovoljno zraka?

bananac
12-07-2010, 01:08
radi vent, zuji ko lud
termalna pasta? ne koristim to :D
everest pokaze da je temp procesora i maticne oko 50-60 stupnjeva

budem ocistio vent, ali nekako sumnjam da ce to pomoc
grafa je i dosta stara, jos malo pa 4 god, vjerojatno je i to jedan od razloga zagrijavanja
ali kad je vec imam zasto je nebi spasio :D

sa kojim se programom moze podesit brzina vrtnje ventilatora? nisam u catalaystu nista nasao o tome a ati tool mi se nece pokrenut

Sickmanno1
12-07-2010, 01:45
sa kojim se programom moze podesit brzina vrtnje ventilatora? nisam u catalaystu nista nasao o tome a ati tool mi se nece pokrenut

Riva Tuner

marijanovic
12-07-2010, 01:56
Možeš probati i s MSI Afterburner. On je "nasljednik" RivaTunera.

No ako si skidao hladnjak s grafe a nisi promijenio termalnu pastu nije ni čudo da se pregrijava.
Osim toga i vrapci na grani znaju da te tvornički nanesene paste ima viška i da je ta tvornička
vrlo nekvalitetna, izgubi svojstva i zapeče se već nakon godinu-dvije. Kod nekih proizvođača i do 3 godine...
Dakle pametno bi ti bilo zamijeniti ju.

A pod "ne koristim ja to" ne govoriš valjda da ni na procesoru nemaš termalne paste. Ako je to istina,
onda je to epic fail. Failaš teško.

50-60 stupnjeva temperatura matične baš i nije mala. Niti procesora. Što planiraš poduzeti?
Imaš li dovoljno ventilatora na kućištu (barem stražnji ispuh + recimo prednji upuh)?

bananac
12-07-2010, 10:59
hladnjak nisam skidao, nisam nikad stavljao termalnu pastu. vjerojatno imam tu tvornicku a sad, dal se ona zapekla...neznam.
isto vrijedi za procesor. ne kuzim zast bi fejlao ako nisam promijenio tu pastu.
koliko ja znam 60 stupnjeva za procesor je ok, za maticnu neznam tocno.
imam iskljucen straznji vent jer je nedavno poceo krčit, neznam, valjda zapijne za nesto

hvala za ovaj rive tuner, postelao sam si tu brzinu venta no nekako mi preglasno zvuci, cak i na 80%, kao da se nikad nije tako brzo vrtio. jeli ok ako je na 90 i vise %? mislim, jel se moze pregrijat ili tako nesto?

IGoR_2803
12-07-2010, 11:07
ma 60C je ok za proc, niš mu ne bude... smanjit će mu se životni vijek sa 15 na 8 godina... vau, za 8 godina će biti žešće smeće... moj se trenutačno prži i na 70 kad su ovakve temp vani... :)

Shaka
12-07-2010, 11:13
mjenjate kruske i jabuke

za proc je ok kada je 60-70C u 100% full loadu...

no ako je 50-60C vec u idleu onda samo cekas kad ce riknuti jer je load uvijek 20C razlike nego sa idle

bananac
12-07-2010, 11:30
normalno da pricam o slucaju kada je komp pod opterecenjem, iako je to cod 4 :(

RIDER32
12-07-2010, 12:36
hladnjak nisam skidao, nisam nikad stavljao termalnu pastu. vjerojatno imam tu tvornicku a sad, dal se ona zapekla...neznam.
Fail.... ta apsta ti je sada obican kamen koji neslui ničemu... koda ni nemaš pastu a ona je jako bitna.

Pozabavi se sa time :wink:

IGoR_2803
12-07-2010, 15:02
mjenjate kruske i jabuke

za proc je ok kada je 60-70C u 100% full loadu...

no ako je 50-60C vec u idleu onda samo cekas kad ce riknuti jer je load uvijek 20C razlike nego sa idle

to sam i mislio... naravno da govorim za load... ukoliko je idle 50ak, 60ak C to je zabrinjavajuće jer znači da load ode i do 80...

baš me zanima kakva je situacija sa laptopima pošto se upravo kad pišem ovaj post ispod mojih dlanova procesor prži na 90ak i više C... :scared:

Sickmanno1
12-07-2010, 19:24
Laptop je napravljen za bisnismene i poslovne ljude, a ti ljudi nerade preko ljeta lol :D

bezimeni
12-07-2010, 19:32
Ja sam promijenio već tri komada u zadnjih 7-8 godina ( s tim da sam jedan i nekoliko puta servisirao sve do rikavanja matične ploče ) .Laptopi su kikiriki za ozbiljniji rad po ovim vrućinama .