PDA

Pogledaj cijelu verziju : Grafa i napajanje nisu kompatibilni???



Mirogamemasta
07-07-2010, 20:35
Frend mi je slagao novu konfu, a ja sam se na kraju odlucio za napajanje. Da ne duljim dalje ...
Maticna -Gigabyte 790 XTA-UD4
Graficka - ATI Radeon HD 5770
Napajanje - Tagan 500W
Uglavnom sve to slozimo pristekamo na struju, a slika nece da se pojavi. Provjerimo jos jednom jesmo li sve dobro spojili. Sve ok, ali slike nema. Bios se ne boota.
Stavim na staru konfu grafu i opet nista. (Fortron 500 W).
Na kraju sam uzeo jednu grafu iz starog kompa i stavio u novi komp kako bi instalirali windowse itd.
Fleshamo bios, grafa jos ne radi.
Odem do Telebita (kupio tamo maticnu i grafu). Dam covjeku graficku. On stavi neko ms napajanje od 400W i grafa radi.
Donesem iduci dan svoju maticnu, grafu i napajanje. jos uvijek nista.
Odnio sam napajanje do linksa i tamo su mi rekli da je mogucnost da napajanje i grafa nisu kompatibilni. :hangin: Onak... WTF??? Brijem da se to samo meni moze desiti...

RIDER32
07-07-2010, 20:49
napajanje i grafa nisu kompatibilni
:rotfl: :pray:
kako ljudi lupetaju pa to je nevjerojatno.
Ako imaš sve kablove ispravno pokopčano onda nema šta biti nekompaktibilno.

lulix
07-07-2010, 21:04
nekompatibilno??? moze bit nekompatibilno ak naprimjer grafa trazi PCIx conector za napajanje a ti ga nemash xD onda je defintiivno nekompatibilno jer nemosh pristekat, inace svako napajanje ima iste voltaze dakle svako je isto, napajanja se razlikuju u: snazi, kvaliteti(oscilaciji tocnije) te vrsti konektora.... NE POSTOJI nekompatibilno

Mirogamemasta
07-07-2010, 21:45
Sta da vam velim.... Meni su tako rekli. Cudno mi je da to napajanje ne moze napajati radeonku, a kad sam stavio staru 9600 GT sve je normalno radilo.
A radeonka je normalno radila sa slabijim napajanjem... pa ti reci tko je tu lud...
. Zvao sam ih danas i rekli su mi da jos nisu gotovi sa testiranjem.Sutra cu znati vise kad ih nazovem.

Mirogamemasta
07-07-2010, 22:34
napajanje i grafa nisu kompatibilni
:rotfl: :pray:
kako ljudi lupetaju pa to je nevjerojatno.
Ako imaš sve kablove ispravno pokopčano onda nema šta biti nekompaktibilno.

nekompatibilno??? moze bit nekompatibilno ak naprimjer grafa trazi PCIx conector za napajanje a ti ga nemash xD onda je defintiivno nekompatibilno jer nemosh pristekat, inace svako napajanje ima iste voltaze dakle svako je isto, napajanja se razlikuju u: snazi, kvaliteti(oscilaciji tocnije) te vrsti konektora.... NE POSTOJI nekompatibilno
To sam i ja mislio i zbog toga sam mislio kako nesto sa grafickom nije u redu. Ali izgleda da nije tako.
Da pojednostavim
Tagan + GeForce = radi
MS + ATI = radi
Tagan + ATI = ne radi

Razzarach
07-07-2010, 23:02
a da nije do neceg drugog?

RIDER32
08-07-2010, 00:46
Ou sad sam se sjetio da sam imao gotovo iste simptome kada mi komp nije tio raditi sa 8800GT. Još i dan danas neznam zašto ali svu sam krivnju svalio na matičnu ploču i to je bio samo ulje na vatru mog hejtanja ASUSa. :yuck:

zoky
08-07-2010, 09:22
Ovako možemo samo nagađati... može biti matična, napajanje, grafička. Uglavnom trebao bi eliminirati komponentu po komponentu.

Po meni bi bilo još najbolje, i ako možeš biti bez kompa par dana :hangin: , da odneseš cijeli komp na servis ( ali dobar servis, jer smo se svašta načaitali na forumu) pa nek oni vide u čemu je problem i ek se oni zajebavaju :D

RIDER32
08-07-2010, 12:46
U najgorem slučaju može biti da je sve ispravno a neće da rani :twisted:

Mirogamemasta
08-07-2010, 13:55
Sad sm ih zvao. Rekli su mi da su napajanje opteretili sa dvije Radeon 4890 graficke i da su to drzali 24 sata ukljucenim. Sve je normalno radilo.
1. Otici sa cijelim kompom na servis (Bas mi se i neda)
2. Zamjeniti napajanje.
Najgore je to sto ne znam da li ce to otkloniti problem.
Da li da uzmem isto napajanje samo jace. (Nemaju vise tagana od 500W ostao samo od 600.)
Ili da uzmem totalno neku drugu marku?
3. Da probam nagovoriti lika u Telebitu da zamjenim za "drugu" graficku. (Znaci ista marka, sve isto, samo da mi da drugu graficku.)
Najgore od svega je to sto ne mogu uprijeti prstom i reci ti si kriv, tebe treba mjenjati. Jednostavno ne znam koju komponentu da zamjenim da bi komp proradio...
Sve me vuce da promjenim napajanje, pitanje je samo da li da uzmem istu marku ili ne?

RIDER32
08-07-2010, 15:24
Hmmm aj probaj nekako provjeriti, možda ti nevaljaju PCIEx kabeli na napajanju.

Razzarach
08-07-2010, 18:03
stavi ti prije onaj adapter sa molexa na pcie...

Mirogamemasta
08-07-2010, 19:48
Sve smo to pokusavali u telebitu... bez uspjeha :(
Jos jedna stvar koju nisam rekao. Pokusao sam grafu staviti u staru konfiguraciju i nije radilo. (Jos jedan razlog zasto sam mislio da mi grafa ne radi.)
Onda sam se malo zamislio i otisao na internet da vidim da li starija maticna uopce podrzava ATI. (GA-M57SLI-S4). Nazalost ne podrzava.
Stoga sam odlucio odvojiti staro napajanje da provjerim jos jednom. Spojio sam novu maticnu, ATI graficku i Fortron napajanje (500W).
Windowsi su se normalno digli.
I jos jedna stvar. Kad sam prije Atijevku spojio na Tagana on cooler zavrti do maximuma odmah. Kad je spojena na Fortrona ili bilo koje drugo napajanje onda ljepo polako starta bez puno buke...
Najveci misterij mi je bio to sto je 9600 GT radio na Taganu. Ali eto sad sam se jos jednom uvjerio i problem je napajanje. Ne znam zasto nece da radi sa ATI grafickom, ali sta ces... Bar sam sad 100% siguran sta moram mijenjati.
Da dam Taganu jos jednu sansu, pa da uzmem drugi od 600 W?
Nije valjda da vecina taganovih napajanja ima ovakve probleme. Nadam se da je ovaj moj bio neka crna ovca kod Tagana ili tako nesto. :)

Razzarach
08-07-2010, 19:53
reko sam ti da je bed do neceg drugog :D

Mirogamemasta
09-07-2010, 20:21
Otisao danas do linksa. Rekli su mi da je njima sve bilo u redu (4870 x2, 12h) i mozes se slikati. Proslo je vise od 8 dana, a rekli mi da to sto napajnje i graficka nisu kompatibilni, to ne spada pod garanciju i nije mi htio zamjeniti Tagana.
Rekli su mi da je mozda nekompatibilno posto je grafa od XFX-a. Zvao sam telebit i rekli su mi da mogu provjeriti i eventualno zamjeniti mi grafu (isti tip samo druga), ali to zasigurno nece rijesiti problem.
To sam i ja mislio i nisam uopce isao u telebit posto sam siguran da je problem u napajanju i radije bih da zamjenim napajanje nego grafu.
Koji je problem bio izgleda da nikad necemo saznati.
Tagana sam stavio burazu i sad napaja dvije 9600 GT, a sebi sam uzeo Fortrona.

Bartuc
09-07-2010, 20:46
Nema slika, ali čitaj text - viewtopic.php?f=95&t=32576&hilit=xfx (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=95&t=32576&hilit=xfx)

Mirogamemasta
09-07-2010, 21:00
Uff... u buduce izbjegavam XFX. Hvala Bartuc!
Nego daj mi reci koji dodatak moram kupiti posto se na slici ne vidi.

Bartuc
09-07-2010, 21:19
Slikao sam ga ponovno, a sada koliko se na slici vidi... Ne mogu bolje pošto mi je sve "zavezano" za kućište :D

Uglavnom, to je 6pin na samo 1 molex. Njega sam dobio uz drugu grafu, tako da ne znam jel ih ima za kupiti. Kao što vidiš, SAMO sa tim kablom mi grafa radi, sve ostale kombinacije je ne jebu niti pol posto!?!?


PS: Slika je thumb, klikneš za zoom...

PPS: Gledaš kabl koji ide u grafu :D U centru slike :D

http://img34.imagevenue.com/loc593/th_05266_09072010496_122_593lo.jpg (http://img34.imagevenue.com/img.php?image=05266_09072010496_122_593lo.jpg)

Mirogamemasta
09-07-2010, 21:33
1.Znaci to je molex u 6-pin.
Moram priznati malo cudno, al ajde. Danas sam bas sve vidio, tako da me to nebi trebalo iznenaditi.
Mislim cudi me da 2 molexa u 6-pin ne funkcionira, a ovaj tvoj funkcinira. Da probam pristekati samo jedan molex, a drugi da ostavim da visi?

Bartuc
09-07-2010, 21:38
A probaj, ništa te ne košta, mada mislim da neće funkcionirati pošto ovaj moj kabl ima drugačije spojene pinove. Primijeti savijenu briku na sredini...

Mirogamemasta
09-07-2010, 21:49
Jos jednom hvala Bartuc.
Budem prvo pogledao da nadem taj jedn molex u 6-pin, pa cu se onda primiti spajanja graficke i napajanja.
Sad nek mu bude, ali ubuduce XFX zaobilazim u sirokom luku.

Bartuc
09-07-2010, 21:54
Sad nek mu bude, ali ubuduce XFX moram zaobilaziti u sirokom luku.

Također, više nikada XFX neće ući u moj dom, a vrlo vjerojatno ću zaobići i čitav ATI brand. nVidia će biti skuplja, možda i imati niže performanse za više para, ali sa njom nema ovako glupih problema, a i PhysX možeš upaliti pa ti igre ljepše izgledaju :D


I nemoj se čuditi da jednom kada ti grafa proradi, da ti određene igre uopće neće htjeti raditi duže od par minuta. Da nebi imao problem sa sivim vertikalnim linijama, ko ja i još pola svijeta :P Ali ajde, ti imaš 5xxx seriju, njoj je taj problem vjerojatno dobro ispeglan xD

Mirogamemasta
09-07-2010, 23:18
Ovo mi je prva ATI grafa. Budemo vidjeli...
Sa Nvidiom nikad nisam imao problema. Njihov najveci nedostatak je paprena cijena.

Bartuc
13-07-2010, 09:09
Jel ovo čudo proradilo?

Sickmanno1
13-07-2010, 09:26
Bartuc dam ti ja 8800GT za HD4850 + 400kn :D

cham3leon
13-07-2010, 09:35
Bolesno. I ja imam XFX-ovu radeonku, i radi sjajno, ne bih je mijenjao, ali stvarno to što ne podržava taj konverter je neobično glupo, pogotovo zato jer s njom u faking kutiji DOLAZI jedan takav 2xMolex-6pin ATX.

Što se onda događa sa XFX-ovim grafama (ako ih ima) koje traže još jedan 8pin ili 6pin konektor s napajanja? Rijetka napajanja koliko sam vidio imaju te konektore...

Mirogamemasta
13-07-2010, 10:21
Jel ovo čudo proradilo?
Evo bas idem traziti preko neta konektor. Valjda cu uspjeti naci. (Preporucite mi neke manje shopove za koje ne znam, da pogledam tamo).
Grafa mi radi sad sa fortronom pa mi se bas i ne zuri. :D Jos dok se sjetim da moram napajanja vaditi i ponovno slagati... Uglavnom javim kad proradi.

Bolesno. I ja imam XFX-ovu radeonku, i radi sjajno, ne bih je mijenjao, ali stvarno to što ne podržava taj konverter je neobično glupo, pogotovo zato jer s njom u faking kutiji DOLAZI jedan takav 2xMolex-6pin ATX.

Što se onda događa sa XFX-ovim grafama (ako ih ima) koje traže još jedan 8pin ili 6pin konektor s napajanja? Rijetka napajanja koliko sam vidio imaju te konektore...
Pogotovo 8-pinske. A jos kad ti reba jedan 8-pinski za matincnu, sta ces onda? Ma zapravo u maticnu mozes staviti i 4-pin, nije bed, ali ipak...
Glavno je da XFX forsa svoja napajanja, a kod nas ih nisam vidio da ih ima za kupiti...

Mirogamemasta
14-07-2010, 10:12
Jel ima netko ideju gdje bih to mogao nabaviti?
Pogledao sam u Linksu, Ve-milu, HG-spotu, Telebitu i Protisu. Nisam nasao nista.

RIDER32
14-07-2010, 17:00
Odakle si? A da si sam probaš napraviti? Ja ću si sada sam praviti Molex to SATA :roll:

Mirogamemasta
14-07-2010, 22:23
Iz Zagreba. Kako da si sam napravim? Nemam lemilicu. A bome cak i da imam ne bih se samo tako igrao sa grafickom.

(Preporucite mi neke manje shopove za koje ne znam, da pogledam tamo).
Di ste decki? Kad treba konfe slagat onda znate svaki ducan. A sad? Nije valjda da nema nigdje za kupiti taj kabel, mamu mu...

bezimeni
14-07-2010, 22:28
Odeš direktno u Linksov servis i pitaš da li imaju za pokloniti takav kablić .Ako imaju vratiš se sa nekoliko limenki hladnog piva i sve brzo riješiš .