PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kakav smisao imaju ventilatori odgore? A odolje?



marijanovic
29-06-2010, 22:47
Razmišljam si malo, koji je smisao tih ventilatora što mnoga kućišta imaju odgore?
Ako ispuhuje, ne radi ništa (topli zrak se ionako diže) doli pomutnju jer vent procesora puše tu a i stražnji izbacuje zrak.
Ako upuhuje opet nema smisla - što on ubaci zadnji izbaci. A tako samo više prašine uvlači.
Generalno, rupe odgore - više prašine unutra.

Imaju li ti ventilatori neku realnu svrhu onda. Kolika je stvarna korist od njih?

Što pak s onima što vuku zrak (pa time i prašinu i muce) odolje ispod kućišta?
Tu su samo da unerede komp iznutra.

Napajanje odolje je ok, vuče hladniji zrak al bome vuče i nečistoće...

The Boz
29-06-2010, 23:04
Ljudi ne razumiju da je konstrukcija airflowa u kučištu znanost, i diže im se na "OMG OVAJ CASE IMA SEDAMNAEST COOLERA!1!" spike.

Karlo_from_Bjelovar
30-06-2010, 02:44
pa sam si sebi odgovorio... taj topli zrak se izdize, i onda on prenosi toplinu na gornji dio kucista i onda gornji dio kucista prenosi toplinu na ostale dijelove (zvuci ko teorija zavjere jebate)... odnosno, svrha gornjeg ventilatora je da ispuhuje taj topli zrak koji se izdize, sam si sebi odgovorio....

Dania
30-06-2010, 02:46
Ljudi ne razumiju da je konstrukcija airflowa u kučištu znanost, i diže im se na "OMG OVAJ CASE IMA SEDAMNAEST COOLERA!1!" spike.
Upravo to. Kao i većini ljudi koji ne razumiju potrebu za znanošću generalno...a ima ih puno

marijanovic
30-06-2010, 07:19
pa sam si sebi odgovorio... taj topli zrak se izdize, i onda on prenosi toplinu na gornji dio kucista i onda gornji dio kucista prenosi toplinu na ostale dijelove (zvuci ko teorija zavjere jebate)... odnosno, svrha gornjeg ventilatora je da ispuhuje taj topli zrak koji se izdize, sam si sebi odgovorio....

To stoji, no taj topli zrak biva izbačen od strane zadnjeg ventilatora. Ako ne sav, večina sigurno (ako nije napajanje odgore pa da vuče iz kućišta). Mislim da se za razliku od 1 stupanj unutar kućišta ne isplati imati vent odgore, pogotovo ako računalo dosta stoji ugašeno a nepokriveno.

Znam da je najbitniji stražnji ispuh i da je preporučeno imati i prednji upuh, no što je s bočnim ventilatorima osim što kod lošijih kućišta izazivaju vibracije? Mislim da je dobro da puše po grafi...

A hlađenje hard diska, koliko ono pridonosi i čemu?

Ja si imam neku predodžbu o termici i termodinamici te kako to sve u kućištu treba izgledati, no ipak sam otvorio temu da vidim malo i druga razmišljanja.

Ivan_87
30-06-2010, 09:50
konponente same po sebi ili imaju svoj hladnjak ili netrebaju dodatno hlađenje ( kućište bez otvora za zrak na bočnim stranicama + 2X 120/140mm ventilatora s prednje i stražnje strane po jedan ) ostalo su sve gluposti

Shaka
30-06-2010, 10:12
malo OT,imam pitanje kratko da ne otvaram novu temu,dali zna itko da tvrdi diskovi nemaju slucajno vijek trajajnja,tipa koliko sati radnih moze imati kao ventovi primjerice

zabrinjava me malo moj hitachi hard jer vec ima 11000 radnih sati...

marijanovic
30-06-2010, 11:32
Komponente same po sebi ili imaju svoj hladnjak ili ne trebaju dodatno hlađenje ( kućište bez otvora za zrak na bočnim stranicama + 2X 120/140mm ventilatora s prednje i stražnje strane po jedan ) ostalo su sve gluposti
Slažem se donekle. Ali ako ima bočni otvor već onda može i tu vent da daje svježi zrak grafi iako nije neka nužda.


malo OT,imam pitanje kratko da ne otvaram novu temu,dali zna itko da tvrdi diskovi nemaju slučajno vijek trajanja,tipa koliko sati radnih može imati kao ventovi primjerice

zabrinjava me malo moj hitachi hard jer vec ima 11000 radnih sati...
Gladam baš po netu, koliko vidim proizvođači pričaju o brojkama od 200 000 pa do preko 1.5 milijuna sati za MTBF (mean time before failure - srednje prosječno vrijeme prije kvara)...

No opet, prosjek života diskova je nekih 5-6 godina ako se ne varam.

Mirogamemasta
30-06-2010, 11:45
Što pak s onima što vuku zrak (pa time i prašinu i muce) odolje ispod kućišta?
Tu su samo da unerede komp iznutra.

Napajanje odolje je ok, vuče hladniji zrak al bome vuče i nečistoće...


Odozdola si stavis filtere. Mozes ih i sam napraviti pa zaljepis sa selotepom, ionako se ispod ne vide.


konponente same po sebi ili imaju svoj hladnjak ili netrebaju dodatno hlađenje ( kućište bez otvora za zrak na bočnim stranicama + 2X 120/140mm ventilatora s prednje i stražnje strane po jedan ) ostalo su sve gluposti
Hoces reci da ti netreba fan sa strane?
Ako je tako ne bih se bsa slozio, posto mi se proc uber zagrijava, i onaj mali fan sa strane (nije dovoljan po ljeti) jedva hladi komponente. Sad mi je zao sto nisam napravio rupu za veci vent.

marijanovic
30-06-2010, 11:52
Odozdola si stavis filtere. Mozes ih i sam napraviti pa zaljepis sa selotepom, ionako se ispod ne vide.
Ne lijepim ja selotejpom, više vjerujem izolir traci (ista stvar lol).

Stavit ću ja onu mrežicu za komarce, odolje zalijepiti izolirkom s vanjske strane kućišta.
Bojim se staviti neku spužvu ili nešto slično tako na napajanje da mu ne bi falilo zraka.
No drugi vent odolje pored napajanja sumnjam da ću ugrađivati, nema smisla.

RIDER32
30-06-2010, 11:57
malo OT,imam pitanje kratko da ne otvaram novu temu,dali zna itko da tvrdi diskovi nemaju slucajno vijek trajajnja,tipa koliko sati radnih moze imati kao ventovi primjerice

zabrinjava me malo moj hitachi hard jer vec ima 11000 radnih sati...
Moj prvi WD iima 4 godine i preko 12000 radnih sati pa je ok. Doduše komp nešto drka sa crashanjem ali nadam se da nije do diska.
Imam i ovaj Seagate 7200.11 sa poznatim crapy SD15 FWom i bez ijedne greške ima 8642 sata.


OT. gornji ventovi ako ništa barem pomažu izlasku toplog zraka. Moji su na 5V i gotovo nečujni.


A hlađenje hard diska, koliko ono pridonosi i čemu?
ooo itekako. Meni su temperatura pale gotovo za duplo kada sam stavio jednog da puše između njih.
Trenutno su 32-33 a prije su u ovo doba godine bili preko 50.

KI KI
30-06-2010, 14:26
offtopic
kako provjeriti broj radnih sati diska? xD

ida imam kuciste koje ima jedan otvor gore i jedan odozada i to je to... planiram staviti mali vent odozada posto je ovo odozgora prekriveno

RIDER32
30-06-2010, 16:27
Upališ HD Tune, ideš na Health i dolje ti piše Power ON Time: :wink:

Ivan_87
30-06-2010, 17:24
@Rider32 : slabo je 12 000 za 4 godine evo ja sad provjerio 9800 sati u godinu i pol :P

a prosjek života diskova je cca 10 godina sve ovisi od diska do diska ,recimo ja sam imo kvar nakon 5 godina korištenja samo sa maxtorom 80gb prastarim ata diskom ,šteta što sam bacio ispravni prastari ibm-ov disk od 150mb baš me zanima koliko se taj disk naradio :)