PDA

Pogledaj cijelu verziju : S*ebani HDD



Electromaster
21-06-2010, 22:48
Daklem, HDD mi je otišao kvragu uzduž i poprijeko. BIOS ga očitava, ali Windowsi ne. Ne želi se bootati, i prilično sam siguran da mu je oštećen boot sector. Ono što trebam učiniti jest- spasiti što više podataka s njega, pošto trenutno ne vidim načina da ga vratim u punu funkcionalnost...
Pokušao sam s programima Easy RecoverySi Recover My Files, ali prvi očitava samo jednu patriciju- i potom s nje ne uspije izvući ništa, dok drugi ne prepoznaje nijednu patriciju, no uspijeva izvući nešto fajlova- ali samo u RAW obliku, što mi lagano diže tlak pošto ne znam koji će mi uopće pendrek fajlovi poput filmova, muzike i sličnog kad su svi rinejmani po šemi "file 01, file 02, file 03...".
Zna li itko što mi je činiti?

croat1gamer
21-06-2010, 22:51
Linux live boot cd bi mogao dobro pomoci.

Electromaster
21-06-2010, 23:03
Eh?
Ma nije problem odakle ću bootati, imam ja drugi HDD, pomoću kojeg i sada radim. Problem mi je što ne znam kako ću/pomoću kojeg programa ću što efikasnije izvući podatke sa starog HDD-a...

croat1gamer
21-06-2010, 23:07
Dakle, nabavi Ubuntu live cd, stavis ga i pokrenes. (moguce je i sa usb'om umjesto cd'a)

Ako je, kao sto si rekao do boot sektora, ce sve biti uspjesno te ce se Ubuntu bootati.
Kada udes samo iskopiraj fajlove koji ti trebaju negdje drugdje (dakle 1 by 1, ili cijeli hard).

Poprilicno jednostavno. :)

Electromaster
21-06-2010, 23:14
Probati ću, ali ne garantiram da će biti uspješno... Boot sector je samo jedna stvarSza koju znam da zajebava, a tko zna u čemu sve je zapravo problem.
Retaj iz servisa je to sročio u stilu:
"Stvar je u tome da disk nije normalno formatiran, nego je nekako totalno spržen ili obrisan, ali podaci su još tu negdje."
Oh lolz. ;(

W3DR4N
21-06-2010, 23:17
Koliko si animea izgubio? :)

Skini http://www.hiren.info/pages/bootcd
Imaš gore masu programa za restoraciju i popravljanje hardova i manipuliranje particijama.

Electromaster
21-06-2010, 23:21
Lako za animeje, tu su mi bili svi tekstovi i referati za školu, da ne govorim o fotografijama i sličnom. >_>
Iako actually, najviše mi diže tlak što sam izgubio Firefox bukmarkse. :/

Nego, call me an idiot, ali na ovom linku što si dao... Jel to samo popis, ili negdje ima i gumb za download imagea tog Hiren's Boot CD-a? :I

croat1gamer
21-06-2010, 23:38
http://www.ubuntu.com/desktop/get-ubuntu/download
https://help.ubuntu.com/community/Insta ... omUSBStick (https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick)

olio
21-06-2010, 23:42
http://www.hirensbootcd.net/download.html

meni se danas dogodila ista stvar, nadam se da će hirens spasiti

Electromaster
22-06-2010, 10:03
Lulz, dok sam ja pisao ove postove jučer, ostavio sam da mi se u pozadini vrti Recover My FilesSsa nešto drugačijim postavkama, i onda tek nakon par sati primjetio da mi je pronašao sve fajlove. xD
Trenuto ih kopiram na novi HDD, sa starim još nisam odlučio što ću~

Lord Ragnarok
22-06-2010, 20:28
Pps8yKskfOo

C
23-06-2010, 05:48
Možda mi padne nešto pametno na pamet.
Nisam skužio dali ti ga u Windowsu detektira ili ne?

Najbolje ti je u prvom koraku testirati taj disk na sektore, znači da neki program izlista sve sektore i kaže ti koji je oštećen, a koji ne. Oni sektori koji su oštećeni, podatke na njima možeš zaboraviti, i oni su oštećeni, uništeni. Naravno, jedan podatak je na više sektora koji ne moraju nužno biti oštećeni, ali ne vjerujem da će ti to puno pomoći, to je kao da spasiš od 1h filma prvih 10 minuta, na sredini filma 2 minute i na kraju 15 minuta filma, s time da je kod nekih zahtjevnijih fajlova nemoguće da rade osakaćeni.

Ako ti ga očitava kao particije, mogu ti na PP poslati program po imenu "FBI", pomoću kojeg će ti on isšitati sve fajlove na toj particiji i na taj način ti javiti koji fajlovi su oštećeni (koje možeš zaboraviti), a koji su još uvijek ispravni. Na taj način ćeš smanjiti listu fajlova, tako da ćeš dobiti samo listu ispravnih fajlova

Možeš pokušati preko CMD-a isto, na način da kopiraš cijelu tu particiju u određeni folder, i ako on naiđe na oštećeni file, jednostavno ga preskoči i ide dalje na sljedeći file. Tako će ti spasiti samo 100% čitljive fajlove.

Većina tih koji spašavaju fajlove rade dok ne spase neki file, ali nemoguće je spasiti oštećeni file kojega nema, i zbog toga ti uvijek zapnu negdje i mogu se zadržati beskonačno na tom mjestu.

I nemoj mješati kojim slučajem programe za spašavanje podataka s diska, i programe koji vraćaju obrisane fajlove.
BTW Ne znam kako ti je nastao taj problem s oštećenim sektorima, ali ako je kojim slučajem to mehanički uzrok nastanka oštećenja, bolje da ga što manje koristiš, da ne bi došlo do još većeg oštećenja. A možda sektori nisu ni oštećeni, već elektronika.

Ako mi padne nešto pametno na pamet, javim ti.

Edit: 60% bad sektora nastaje zbog magnetizacije...pokušaj demagnetizirati disk. XD

Edit: Evo, ovo sam ja davno koristio:
http://www.sysresccd.org/
Downloadaš ISO sliku, snimiš na CD, sada možda i DVD, ne znam, sve jedno i s tog diska ga bootaš, i slijedi ponuđene komande da bi dobio što želiš (sučelje ti je većinom kao DOS), pa na taj način spasi podatke.

Electromaster
23-06-2010, 08:37
Windowsi ga ne očitavaju... Ali uglavnom, kao što sam napisao gore, na kraju sam nekako uspio izvući podatke- i to sve. :P
Svejedno, hvala na savjetima~

Sad još da smislim što ću s tim HDD-om... Mogao bih ga formatirati, ali Winsi ga ne očitavaju... Dakle, trebam to napraviti iz BIOS-a?

C
23-06-2010, 09:37
Iz BIOS-a ga ne možeš formatirati.
Pokušaj ovako...u Windowsu...Start>Run, upiši "diskmgmt.msc", lupi enter, i formatiraj ga, postavi mu oznaku particije, itd. :wink:
Nakon toga javi rezultate, jer Windows ga jednostavno mora očitavati, a druga je stvar ako ti ga ne prikazuje, tj. ako ti ga ne prikazuje, to ne znači i da ga nije detektirao.

BTW Ako si spasio sve podatke, znači da nema bad sectora. :wink:

SkunK
23-06-2010, 09:45
I uvijek radi backup :yuck: osnovno pravilo.