PDA

Pogledaj cijelu verziju : Trzanje, štopanje, nostalgija :cry:



Feanor
21-06-2010, 12:10
Opet tema za malo starije, ali eto. Danas su cijene hardware-a ''bagatela'' pa se mijenja hardware svakih pola godine, godinu, malo se upgrade-a tu, pa se malo upgrade-a tamo. Pa se kupi keks rama za 200-300 kn-a, pa novi hladnjak, pa se promjeni proc, pa igre bolje vrte.

Meni je bio slučaj kad sam ja bio klinac da kad mi je komp dosao do svoje krajnje kritične točke (P II 533, Riva TNT 2 32mb-a, 64MB-rama u vrijeme izlaska MAx-a Payne-a i GTA-a III ), da sam ga upgradea-o, tj. stari mi ga je odneso na servis di su ga upgradeali. Stavili su u njega Celerona 1,2 Ghz-a i još 128MB-rama i godinu dana kasnije sam bio skupio za novu grafičku sa T & L shadingom da mogu igrat KOTOR. Što želim reći, hm pa da su mi prije igre trzakale, užasno, puno, neigrivo je to bilo od trzakanja, a ipak sam ih prelazio i guštao u njima, sijećam se da sam GTA III prešao u top down pogledu, da mi je loading kod Max Payne-a jedinici s onom 533 konfom trajao nekih 4 minute i da sam otprilike svako toliko i umirao u igri, da sam Max Payne-a 2 prešao na ono 1,2Ghz konfi pa sam imao iste probleme kao i kod jedinice, tj ultra duge loadinge.

Današnji klinci to jednostavno neće znati cijeniti, ali vidjeti onaj pravi ''sjaj'' neke igre makar kroz zavjesu low grafike i 15 fps-ova MAX, to mi je jedan od najvećih i najdužih, a bogami i najdražih djelova mog 15-ogodišnjeg igraćeg staža.

Netrebate ništa posebno komentirati, ovo je samo moj mali rant bio ili komentirajte ako ocete, svejedno :D

Da_killah
21-06-2010, 12:16
hehe, imao sam valjda totalno isti komp ko i ti, al na svim kompovima sam imao problema s trzanjem, pa i na ovom sad, što ne čudi jer je star kojih 5 godina :)

btw, na tom kompu sam uspio pokrenut morrowind par dana prije nego što sam dobio novi komp 2004., uf kako je to trzalo, dok izađeš s onog broda u seyda neenu...

a na ovom kompu što sad imam mi trzaju generalsi, thief 3 i freelancer, stvarno ne znam do čega je to, možda jer sam instalirao hrpu windows updateova, jer prije ni puno zahtjevnije igre od ovih nisu trzale

Death By Sexy
21-06-2010, 12:18
HA! Meni je i danas tako - "štekajuće". :thumbs2:

Neven <R>
21-06-2010, 12:24
Nikad nisam doživio tu trzajuću fazu jer svaki komp koji sam uzeo nisam upgradao pa bi mi se samo odjednom desilo da treba 64MB RAM-a za igru u slučaju prve konfe ili pixel shaderi u slučaju druge.

Outmind
21-06-2010, 12:45
E to su bili dani. Sjećam se kada sam prvi tropico jedno 2 sata instaliravao, i onda mi je još bio slide show. Na istom tom kompu (pentium 133mhz, 16mb ram-a i voodo dvojka sa 4mbvrama) Sam half life igrao u jednoj četvrtini ekrana. tamo negdje na prijelazu 98-e u 99u mi je sve počelo trzat, ali sam ipak dosta toga odigrao.

Frky
21-06-2010, 13:47
E, prvi komp koji sam imao trajao je do prije dvi godine (nekih 7-8 god.) i toliko sam modifikacija na njemu napravio da to nisu istine!

Koliko se sjećam početna konfa je bila P3 666, Riva TNT 2, 128 sdram!

Kasnije sam ga natjerao u biosu (procesor) da radi na 1000 (i naravno novi kuler je morao uletiti), 2. grafička je bila ati 9200se 128mb, i naša sam negdje još 500-tinjak mb sdrama!

Periferiju sam stalno mjenjao jer su miševi brzo stradavali (jeb** miš od 10kn) a ni tipkovnice nisu bile pošteđene (prokleti PoP)!

Eh da, najradikalnija promjena koju sam napravi ona tom kompu je zamjena kućišta (neko noname s noname napajanjem koje je bilo zvjersko naspram prvog)!

EDIT: Prva igra ikad koju sam zaigrao je bila chiken shooter (ili tako nešto, uglavnom ubijate kokoši ko letaju po ekranu) i to s Hacker cd-a!

MindReader
21-06-2010, 13:54
pošto imam laptop, novije igre mu baš i ne idu od ruke.. gta4, splinter cell conviction, alpha protocol, sve to radi.. al na minimumu minimuma trza. a mrzim igrat kad trza. nije mi bitna grafika, nek je 640x480 i sve teksture na low, samo neka radi. al pošto je grafička na ovom laptopu (ko i na većini) u laganoj banani, stavio sam te igre na čekanje dok se ne sredi neka jača mašina. ovaj put ide desktop, da mogu upgradeat, normalno.

i da, dok nisam dobio ovaj laptop, na čekanju su mi isto tako bile dark messiah, double agent, oblivion i ove malo starije koje jadna ati mobility 9200 nije htjela vrtit..

edit : a prvi komp je bio 133MHz, 16MB rama, DTK monitor, win95, staro prduckalo :D na tom se vrtio Sam, prince of persia, prehistorik.. to su bila vremena

drugi komp je bio 1200MHz, 128MB rama (kasnije digo na 512), ati geforce2 64 mb.. to je vrtilo do splinter cell pandore.. onda je bilo vrijeme za nešto bolje :D

FaTaL_mRkvA
21-06-2010, 13:57
Po naslovu sam bio 100% siguran da je ovo tema o gitari :(
Btw, ja sam još u tom razdoblju gdje guštam dok mi sve igre trzaju i idu na 10-ak FPS-a u boljem slučaju.

Aral
21-06-2010, 14:33
Ima toga i danas kolko hočeš, jer nemaju svi konfe da mogu igrat bez trzanja. Ono kak sam igrao prije s trzanjem, tak igram i danas, laganini kaskam. Istina, danas mi trza samo 1% igara, i to ono laganini trzanje a prije 10-15god je pak bilo obrnuto :rotfl: Stari dobri dani i UT na na nekom low end duronu :pray:

seahawk37
21-06-2010, 14:46
nostalgija?? :roll: meni jos uvijek sve trza.. zapravo i nema vise kaj trzat jer sve poslije 2005. ne mogu ni pokrenut ^^

NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 (64MB)
800 mhz Intel Celeron
256 RAM

zar nije kul? :)

igraonica u blizini se zatvorila tako da potpuno zaostajem za gaming kulturom... hvala bogu da mi omiljen zanr(avanture), ne zahtjeva jaku konf. pa me bar to drzi na zivotu ^^ (iako i tu ima dosta igri koje ne mogu pokrenut..)

Forengner
21-06-2010, 14:55
Uglavnom igram HOI,EU3,itd itd,pa me graficki napredne igre ne zanimaju.
A kad hocu malo akcije,uzmem TF2.(malo stekanja)

Deadwalker
21-06-2010, 16:42
Kroz cijelo moje djetinjstvo se gotovo uvijek igralo u slow motionu :D
U natrag zadnjih nekoliko godina jedino sam imao problema s trzanjem s naslovima koji su imali velike graficke pomake poput Crysis-a ili Dooma 3.
Sve u svemu, situacija je danas iznimno dobra. Na mojoj vec pomalo ostarjeloj konfi radi gotovo sve kak spada, osim eventualno GTA 4 u pocetku, no i njega su s vremenom sredili.

W3DR4N
21-06-2010, 19:21
Ja se sjećam dok sam bio pametan i imao konzolu, te mi je jedina briga oko sistema bila koju ću igru kupiti.

Sickmanno1
21-06-2010, 20:26
Ja se sjećam dok sam bio pametan i imao konzolu, te mi je jedina briga oko sistema bila koju ću igru kupiti.

Ovo :)

Plus nisam ni morao kupovati igre, vec sam ih samo iznajmljivo :(

Jopax
21-06-2010, 20:46
Pošto mi se drugo računalo nije mijenjalo nikako skoro 9 godina sve sam igrao na low detaljima sa ogromnim štekanjem većine stvari, onda sam dobio laptop i situacija se malo popravila, ali ne zadugo, kad sam dobio novi komp koji sve može na highu vrtiti bez problema igre koje sam prije želio odigrati a nisam mogao su nekako izgubile čar, nisu bile zanimljive i zabavne kao kad su bile jedva igrive, ali sam se brzo navikao i ne znam bi li se vratio :)

MILF hunter
22-06-2010, 02:08
Današnji klinci to jednostavno neće znati cijeniti, ali vidjeti onaj pravi ''sjaj'' neke igre makar kroz zavjesu low grafike i 15 fps-ova MAX, to mi je jedan od najvećih i najdužih, a bogami i najdražih djelova mog 15-ogodišnjeg igraćeg staža.

Svaka čast na ovome, potpisujem. :thumbs2: .

Sickmanno1
22-06-2010, 02:16
Današnji klinci to jednostavno neće znati cijeniti, ali vidjeti onaj pravi ''sjaj'' neke igre makar kroz zavjesu low grafike i 15 fps-ova MAX, to mi je jedan od najvećih i najdužih, a bogami i najdražih djelova mog 15-ogodišnjeg igraćeg staža.

Jos uvijek nije sjajno. Vecina klinaca i dalje nema racunalo. Evo nedavno sam bio kod rodbine na selu i 6 klinaca iz osnovne skole su se okupili kod tog mog rodaka i igrali N64 koji sam mu dao prije neznam 5-6 godina. Ono za njih je to jos uvijek kao sto je za nas normalna bilo kakva danasnja novija igra sa dobrom grafikom.

Da je ovaj forum malo ozbiljniji vec bi za vrijeme dok sam bio moderator pokusao organizirati neko skupljanje komponenata koje vam doma smetaju, da se naprave neka racunala za one koji nemaju ali sumljam da ista od toga moze biti, jel vidim kak ljudi prodaju 20GB HDDove za 30kn, onak lol.

A brijem da je jednom tema pokusana biti napravljena, ali naravno nista od toga ^^

Doduse mislim da bi moglo biti nesto od toga, dok bi se malo pcplay ukljucio u vezi toga, mozda nekom natuknicom ili nesto. Pa ako uspijemo napraviti i jedno racunalo super. Drugi put cemo 2, pa 5 pa mozda i 10 ^^

josip_kraš
22-06-2010, 04:07
Bijaše to 8. mjesec 2005, moj prvi komp Semprom 1.66, 40Gb hard (još dan danas na njemu Windowsi), 256Mb DDR, integrirana grafička.Prva igra koju sam igrao skoro godinu dana bila je Stronghold Crusader i Freedom Fighters demo.Nikako nisam mogao skontati zašto mi nije radio GTA:SA i NFSU2, ali radio je Max Payne 2 i Vice City (radi grafičke).Joooj to su bili dani igranja.Poslije kad sam neke stvari saznao kupio sam Radeonku 9550 AGP i konačno zaigrao CoD 1 i ove koje ranije nisam mogao.Pa je onda došlo i dodatnih 256 rama, Athlon Xp 1.8 i 80 hard.
To su bili zlatni dani mojeg gaminga.Samo kad se sjetim koliko sam uživao uz Far Cry, Flatout 2 i CoD2. :cry:

Vezano uz štopanje, Stalker Shadow of Chernobyl mi je štopao užasno, prvo se nije niti htio instalirati jer nije bilo dovoljno virtualne memorije. Zadnja igra koju sam igrao na tome kompu bila je Scarface, ta je štopala užasno (radi proca) ali sam je usprkos tome igrao neko vrijeme.

W3DR4N
22-06-2010, 11:48
To su bili zlatni dani mojeg gaminga.Samo kad se sjetim koliko sam uživao uz Far Cry, Flatout 2 i CoD2. :cry:


:rotfl:

TeraBajt
22-06-2010, 18:54
lolf stekanje mi je stvarnost. ne toliko zbog konfe koliko zbog smeca na kompu kojeg sam lijen rijesit se.