PDA

Pogledaj cijelu verziju : Starcraft 1,Bw,2 Info!



Forengner
09-06-2010, 22:31
Hell..its about time.
Da,svakako je vreme za ovako nesto,kao sto svi znate,sc-lako se nauci,tesko postati dobar igrac.
Naravno,ovde ce mo se bavit,onim drugim 'zabavnijim' delom,-put od pocetnika-pa do odlicnog igraca.
Posto se nadam da svi znate osnove,(imate i skirmish pa vezbajte+kampanja),predjimo na stvar.
Terran.
Protos.
Zerg.
Tri rase,svaka ima svoje prednosti,i svoje mane.
Dakle,otprilike ovako.
Terrans-siege,masinerija,tenkovi,bunkering.
Protos-najjace jedinice u igri,sve je skuplje nego kod drugih rasa,zahtevaju Pylone.
Zerg-rush,slabe jedinice,jake u grupama,zahtevaju creep.
Jedan od najboljih nacina da naucite igrati sc1,2 je,-gledajte replay,ima ih svuda,a iz njih mozete uvideti svoje greske,ponistiti ih.

Vasa prva multiplayer borba.-hello,gl hf,itd,medjutim,posle tih 'dobrocudnih komentara' dolazi do zestoke akcije.
Za pocetak.
Igra se najcesce 1v1.

Terrans-SCV-konstruktor.(minerali i gas)
Zerg-Drone-konstruktor-('izrasta u zgradu,ali bukvalno')
Protos-Probe-konstruktor,ne mora biti uz zgradu,vec je samo prizove,potom moze obavljati druge zadatke.
----------Minerali---------------
Ima ih na dosta lokacija,zavisi od mape,oni predstavljaju glavni 'resors'.
Gas-sekundarni resors,za kompleksnije i jace unite.

*vise o najboljem pocetku kasnije*.
*o najboljim taktikama,vise ce reci,Reiko.
Reiko,izvoli.http://www.seernet.net/Squidoo/Lens/Starcraft2/BigPicTerrans.jpg

SkunK
09-06-2010, 23:03
Gledaj stari sve je to fora ovo ono ali StarCraft je znanost, pa odi na http://wiki.teamliquid.net/Si vidi koliko tamo ima toga. To je nauka, da idem sada pričati o strategijama, timinzima, build orderima i sličnom...pa to bi zauzelo 2000 stranica doslovno :D

Ajmo urediti par stvari prvo:

Terran - Terran se oslanja na jaku obranu, i protivno drukčijem mišljenju ima najače jedinice u igri. Pitate se kako to kada je Zealot npr. jači od jednog Marinca? Pa eto, gleda se late game, u StarCraftu 1 je poznato kako je tkz. "Terranova lopta" sastavljena od metala Tenkova+Vulturea+Gholiata sa +3 upgradeovima gazila sve pred sobom i to posebno u macro eri progaminga. Druga stvar, Terran ima slow push i fast push. Slow se radi sa turretima, gmiže se po mapi, minira, siega/unsiega tenkove i pomalo napreduje do "gušenja" protivnika gdje isti ili mora izaći van u smrt ili ostati bez minerala dok Terran uzima expove. Drugi push, tkz. "Fast push" se češće izvodi u early gameu, 2-3 tenka npr. 3-4 vulturea sa rallyom prema protivničkoj bazi sa SCV-ima za repair i meatshield te sa par Marinaca koje i tako imate sa početka gejma.

Gledaj, o svakoj rasi bi se moglo napisati 20 stranica tek uvoda... po meni Terran u SC1 ima 3 "najbolje" taktike iako (otvaranja) sve to ovisi o mapi (najviše), skillu igrača i slično.

Fast CC (14 po mogućnosti (dakle na 14estog SCV-a)
FD Terran (Fake Double Factory, dake skaut protivnika misli da idete 2 Factorya, priprema se i brani, a vi uzmete expu i imate ekonomsku prednost i on je mora loviti)
HarassTerran into Tornado Terran (ovo je popularizirao progamer "NaDa", dakle prvo se harassa dropovima, vulturama i svim živim i skuplja se finalni push čija će uspješnost ovisiti o tome koliko ste dobro harassali).



E sada, ja sam mislio da ćeš ti napraviti neku temu u stilu role playing gamea za StarCraft 1, jer SC 1 i SC 2 je znanost, mi ovdje možemo godinama diskutirati o svemu vezano uz theorycrafting i praccrafting (dakle teorija i praxa StarCrafta) ali to je to...teško da ću ja tu pokrivati taktike i slično jer bi to iziskivalo seminarski rad epskih proporcija.


Dakle, ili odluči da vam ovak' iz iskustva pišem događaje, strate i finte "kada mi dođe" ili ćemo složiti kakav role playing game da uključimo sve u nekakav fun :)


EDIT: U slučaju da bi prvu opciju, sorry no post ti izgleda i manje nego "jadno", dosta toga i nije baš točno i precizno, a hebig*, StarCraft zahtjeva i više od preciznosti i oštre egzekucije u svim segmentima pa tako i u diskutiranju o njemu. :wink:

Aral
09-06-2010, 23:12
Čemu tema kad i vrapci na grani znaju sve o Sc-u :)

SkunK
10-06-2010, 00:37
Nitko nezna sve o StarCraftu.

Aral
10-06-2010, 06:52
Don't play smart with me.. Nije poanta moje rečenicu u tome da svi sve znaju nego da koga god pitaš zna kaj je starcraft i znao bi ga igrat, casual stilom. A sad one tvoje pro gamer šprehe i ostalo...to ne zanima 98% igrača starcrafta. Možda se jedan određeni broj ljudi okrene dvojci pa krene od tuda, to bi bilo zanimljivo.

Forengner
10-06-2010, 07:47
Zapravo,mogao bih ja napraviti Starcraft Rp.
S jednostavnijim pravilima,i naravno sc osecajem.
Ako se vi slazete,stvar je resena,iovako cu imati dosta slobodnog vremena.

Systematic Reverse
10-06-2010, 11:00
A sad one tvoje pro gamer šprehe i ostalo...to ne zanima 98% igrača starcrafta.

Nebih se slozio sa ovim.

Aral
10-06-2010, 11:46
Hm, krivo sam se izrazio, brijem da ih zanima sve al ne igraju pro :)

Forengner
10-06-2010, 11:49
Pa,izlgeda da cemo imati starcraft forum role-play.
Any-one interested?
Steta zbog teme,ali kako Reiko kaze,tu raspravi ne bi bilo kraja.

Systematic Reverse
10-06-2010, 12:50
Hm, krivo sam se izrazio, brijem da ih zanima sve al ne igraju pro :)

Ako mislis bas na pro u pravom smislu rijeci (znaci da gejmaju za lovu) onda se slazem da.

Ali ako mislis na high skill igrace, onda je taj postotak znanto manji (u pravilu).

Barem je tako bilo u igrama u kojima sam ja proveo svoj online lifeS^^

CS, Warcraft i DotA.

SkunK
10-06-2010, 12:56
Don't play smart with me.. Nije poanta moje rečenicu u tome da svi sve znaju nego da koga god pitaš zna kaj je starcraft i znao bi ga igrat, casual stilom. A sad one tvoje pro gamer šprehe i ostalo...to ne zanima 98% igrača starcrafta. Možda se jedan određeni broj ljudi okrene dvojci pa krene od tuda, to bi bilo zanimljivo.

Ovo o čemu pričam nije ni 2% od progamerskih "špreha" već osnove RTS-a i StarCrafta. Level na kojem se te igre igraju su prerasle casual utoliko da je ta razina skilla koja je nekima nominalno "velika" postala zapravo normalan, casualan play.

Sickmanno1
10-06-2010, 14:46
""Problem"" kod starcrafta jest taj da vi mozete uci u game sa nekom taktikom, ali svaka taktika ima kontra taktiku i zbog toga je veoma vazno scoutat protivnika da vidite sta on radi i na osnovu njegove taktike napraviti sto bolju taktiku, a da prethodno niste "bezveze" potrosili previse resursa. Tako da je jako vazno uz dobru taktiku, tj. taktike imati i tu mogucnost da se brzo mozete prilagoditi nekoj drugoj taktici.

Prvo je samo vjezba i vjezba. Odabrati jednu rasu i vjezbati sa njom. Nauciti koja je jedinica najbolja kontra za koju jedinicu. Takoder treba i razviti brzinu i obavezno nauciti shortcutove i selektiranje jedinica/zgrada, jel u starcraftu je brzina mucho vazna...

Druga jako vazna, ako ne i najvaznija stvar u Starcraftu je scoutati protivnika. Jednostavno ako ne scoutate mozete mec dobiti samo igrajuci protiv nekog low lvl igraca koji nije odigrao niti 50 meceva.

Treca najvaznija stvar, jest da upoznate dobro mapu. Ak neznate mapu i njene prednosti i mane za vasu rasu, to je ko da vam netko u šahu da plocu sa 128 polja.

SkunK
10-06-2010, 16:50
Prije ubijanja od prakse sa jednom rasom potrebno je naučiti osnove (ali pod osnove mislim one StarCraftaške dakle advanced stuff pretty much) svake rase.
Zašto?

Zato jer morate znati prednosti i mane svake rase do tančina tako da bi je mogli eksplojtirati sa svojom rasom.

Scout je jedan od najbitnijih segmenata StarCrafta i pogotovo StarCrafta 2 zato jer je SC2 više hard-based counter, dakle jedna jedinca totalno šiba drugi i gotovo da nema soft countera što će reći ako ti vidiš Roache kako se grade možeš namasati Immortala ovisno o tom tvojem skautu koji je vidio Roacheve i ubiti boga u njemu.

No opet, StarCraft igra kakva je, predivna i veličanstvena omogućuje da kad ti ubiješ njegovog skauta (pogotovo kao Zerg koji ima brze switcheve) znaš da je on vidio tvoje Roacheve i znaš da će kontrirati sa Immortalima - on izgubi vision, i ti prebaciš (moguće je i "na sljepo" jer si 90% siguran da će ići Immortala) na neki hard counter vs Immortala i kontriraš ga.

Mapa kao takva je teško balansirana, uvijek ide nekoj rasi na ruku ali na ovom, newbie levelu nebi trebala predstavljati preveliku značajnost jer i tako newb neće iskoristiti sve mogućnosti neke mape. Dakle, ako pričamo o GoSu high skillerima u kojem su razlike između dva igrača veoma male - da onda je mapa jakooo važna jer neki igrač može sufferati lose zbog neke taktike koja je jaka od strane druge rase koju igra opponent, a igrači po skillu nisu manji/veći jedan od drugog nego su gotovo identični.

Systematic Reverse
10-06-2010, 16:51
Prije ubijanja od prakse sa jednom rasom potrebno je naučiti osnove (ali pod osnove mislim one StarCraftaške dakle advanced stuff pretty much)Ssvake rase.


Starcraft je najteza igra ikad :thumbs2:

Sgt. Bull
10-06-2010, 18:19
n00bovima je sve teško... :)

ne mislim na tebe pritom =)

Sickmanno1
11-06-2010, 00:27
ReiKo ne znam za tebe, ali meni je zanimljivije isprobavati to sve u praksi nego strebati putem interneta. Za mene je SC prvenstveno zabava, a ko kaze da je zanimljivije citati o SC nego ga igrati je glup ^^

Ostalo si manje vise rekao sve sto sam i ja...

SkunK
11-06-2010, 05:40
ReiKo ne znam za tebe, ali meni je zanimljivije isprobavati to sve u praksi nego strebati putem interneta. Za mene je SC prvenstveno zabava, a ko kaze da je zanimljivije citati o SC nego ga igrati je glup ^^


Umm, di sam ovo rekao?

Sickmanno1
11-06-2010, 10:40
ReiKo ne znam za tebe, ali meni je zanimljivije isprobavati to sve u praksi nego strebati putem interneta. Za mene je SC prvenstveno zabava, a ko kaze da je zanimljivije citati o SC nego ga igrati je glup ^^


Umm, di sam ovo rekao?


Prije ubijanja od prakse sa jednom rasom potrebno je naučiti osnove (ali pod osnove mislim one StarCraftaške dakle advanced stuff pretty much) svake rase.

Ja sam pretpostavio da mislis na internet, jel praksa je igranje, tj. vjezbanje ^^

Systematic Reverse
11-06-2010, 11:36
n00bovima je sve teško... :)

ne mislim na tebe pritom =)

na mene ni nemozes mislit, posto u onom postu ima vise sarkazma nego istine :)))))

SkunK
11-06-2010, 12:20
ReiKo ne znam za tebe, ali meni je zanimljivije isprobavati to sve u praksi nego strebati putem interneta. Za mene je SC prvenstveno zabava, a ko kaze da je zanimljivije citati o SC nego ga igrati je glup ^^


Umm, di sam ovo rekao?


Prije ubijanja od prakse sa jednom rasom potrebno je naučiti osnove (ali pod osnove mislim one StarCraftaške dakle advanced stuff pretty much) svake rase.

Ja sam pretpostavio da mislis na internet, jel praksa je igranje, tj. vjezbanje ^^

Ovisi.

Jedino ako ne razmišljaš kao netko tko je igrao StarCraft na kompetativnoj razini jer u protivnom se treba pripremiti. Zašto? Zato jer ćeš doći na Battle.Net bez da si proučio išta i pokupiti takve batine da nećeš pomisliti na StarCraft ili bilošta što ima u sebi "Star" u sljedećih 10 godina. Dakle, da bi se uvela stabilna praksa od 6-7 sati na dan kompetativnog igranja i bilokakvog "priznanja" u StarCraft communityu potrebno se pomalo uvoditi, a to znači ne stalno gubiti. Nitko ne voli gubitnike, nitko ne voli gubiti, a najgore je to što gubiš moral, ergoSprestaješ igrati.

Teoriju u praksu. Teoriju u praksu. Teoriju u praksu.

V3YTIg5aXhk

Sgt. Bull
11-06-2010, 14:22
na mene ni nemozes mislit, posto u onom postu ima vise sarkazma nego istine :)))))
No šit? :D

Systematic Reverse
11-06-2010, 15:59
my bad :)

Sickmanno1
11-06-2010, 21:50
ReiKo, mozda sam ja pro ili nesto ali imao sam pozitivan score na battle.net-u dok sam igrao a nisam pravilno znao ni scouta koristit :D

Mislim da ipak malo pretjerujes ^^. Uvijek ima ljudi koji sa na tvojem nivou s kojima se mozes zabaviti igrajuci ^^

SkunK
11-06-2010, 22:10
ReiKo, mozda sam ja pro ili nesto ali imao sam pozitivan score na battle.net-u dok sam igrao a nisam pravilno znao ni scouta koristit :D

Mislim da ipak malo pretjerujes ^^. Uvijek ima ljudi koji sa na tvojem nivou s kojima se mozes zabaviti igrajuci ^^

Pa nisam rekao da se nemožeš zabaviti, već sam više puta napomenuo da pričam o kompetativnoj sceni... imao si pozitivan score na običnom battle.netu koji je pun newbova ali to je moj bed - ja ne vidim fun gdje nema kompetativnosti, dakle tamo gdje ne učim da budem bolji od nekog.

Sickmanno1
12-06-2010, 02:30
Mah, pwno bi te u ono vrijeme ^^

SkunK
12-06-2010, 13:57
8)