PDA

Pogledaj cijelu verziju : Steam na Macu



ScorpiuS
03-06-2010, 21:22
Dakle Steam je došao na Mac, ali to je stara vijest, mene više zanima kako će to utjecat na Windows kao gamersku platformu?
Jasno mi je da ima jako malen broj igara na Macu koji je dostupan, ali u bližoj budućnosti je moguće da više i više izdavača počme bacat igre i za Mac, jer ipak je lakše portat na Mac nego na konzole, pa iako je tržište sada maleno ono se može širit kako igre budu dolazile na tu platformu.

Diskus.

W3DR4N
03-06-2010, 23:54
Situacija je malo složenija nego na prvi pogled izgleda. Steam je odvojeni program Valvea i tek može biti "upozorenje" za budućnost.

Duže vrijeme se šuška da bi Apple mogao napraviti iPlay program, odnosno računalo konačno pretvoriti u igraću konzolu, što bi bio red nakon toliko godina.
Kroz dvije-tri godine, klasičan Windows PC bi mogao biti samo jeftina solucija računalnog gaminga.

Trenutno je situacija takva da Nintendo, Sony i Microsoft drže takav broj poklonika da je nemoguće ući na tržište igraćih konzola. Unatoč jakom utjecaju Applea, nije moguće natjerati cijelu mašineriju (developere) da se priklone tebi i tvojoj platformi koja bi trebala biti znatno drugačija od ostalih.
Sammy, odnosno njihova podtvrtka Sega, isto više nikad neće izdati konzolu. Iako su bili jaki devedesetih, uz navedeni se trojac ne bi mogli vratiti na vrh.
Stoga, logično je uzeti jedinoj otvorenoj platformi tržište, a to je PC gaming.

U zadnje dvije-tri godine, Apple je postao doista snažan igrač na polju mobilnog gaminga. Prešao je Sony samo tako, a Nintendo se opako boji za svoj status. Jednostavno, cijena igara, dostupnost i brzina izrade ide u prilog Appleu, koji na tome ostvaruje profit u milijardama.
Kako je za ljeto najavio svoj mobilni servis Game Center, pretvorit će iPhone/iPod Touch platformu u fantastičan centar s archivementima, ledderboardovima, frendovima i drugim, ono što Steam ima na PC-u, Live! na Xboxu i PSN na Playstationu.
Game Center ne stvara prijetnju navedenima, no ukoliko se pokaže uspješnim, Apple će uložiti velike novce i predstaviti najbolju Game Centar platformu ikad, i to na Macu.
Apple ima najjače veze u izdavačkoj industriji, Holywoodu i glazbi, a uparen s iTunesom je doista ultimativna platforma za distribuciju svih sadržaja.

Kako su Mac računala unificirana platforma, odnosno, developer točno zna kakav hardver ga čeka, može napraviti znatno optimiziraniju igru, s manje tehničkih problema. Igre će na platformi biti brže, a trebati će manje vremena i financijskih sredstava da se igra dovrši. Developeri žele dobru distribuciju i kvalitetnu platformu, i u Appleu bi mogli pronaći budućnost PC izdavanja.

Apple onda može uložiti nova sredstva, i izdati liniju Mac računala namjenjenu igračima. Manje profesionalnih istupaka (IPS matrica i pločaste baterije), a cijenu konfiguracije usmjeriti na sirovu snagu. iMac je savršen kao gotov all-in-one konzolni PC, a Mac mini ionako već ima sve predispozicije jedne konzole.

Apple ima mogućnosti, novac, vrijeme i pedigre da postane najjači igrač u industriji igara.
Nitko neće popušiti u cijeloj priči. Hardveraši će i dalje izrađivati gamerski hardver, ali za Mac. Konzole će imati konkurenta kao i dosad PC, eventualno jačeg. No na kraju krajeva, developeri će debelo biti u prednosti, jer će im sve platforme biti unificirane, a dobiti će odličan distribucijski kanal.

Babitz
04-06-2010, 02:05
Koji retardan post. :pray:


Al enivej, ne bi htio da apple napravi konzolu il nekaj. Ne toliko zbog svoje mržnje naspram elitiskičkih retarda, kolko radi toga kaj već imamo i previše različitih platformi. Ovak bi bilo još više ekskluziva i trebo bi kupovat još više hardvera, odnosno platformi.

Bisajds, nije apple samo za usere preretardirane za windows?
Meh.

Sickmanno1
04-06-2010, 03:59
ahahahaha :rotfl:

ScorpiuS
04-06-2010, 07:54
/

Jeli ti kužiš zašto konzole mogu pogoniti toliko moćne igre? Zato jer imaju cijelu arhitekturu hardwarea baš napravljenu za igranje igara, a Mac e isto što i PC, samo sa drugim imenom.


Koji retardan post. :pray:
Ne toliko zbog svoje mržnje naspram elitiskičkih retarda, kolko radi toga kaj već imamo i previše različitih platformi. Ovak bi bilo još više ekskluziva i trebo bi kupovat još više hardvera, odnosno platformi.

Previše platformi? Jeli ti znaš kako je bilo osamdesetih? Imao si 50 konzola, a na svakoj si mogao samo jednu igru igrat, Pong.

Sickmanno1
04-06-2010, 11:58
Daj ScorpiuS lol. Inace to je bilo u 70ima. U 80ima je vec gaming napredovao hebacki, jer je onda u pocetcima Atari 2600 rasturao, pa kasnije NES.

W3DR4N
04-06-2010, 12:08
/

Jeli ti kužiš zašto konzole mogu pogoniti toliko moćne igre? Zato jer imaju cijelu arhitekturu hardwarea baš napravljenu za igranje igara, a Mac e isto što i PC, samo sa drugim imenom.

Konzole brzo izvode igre jer developeri znaju kakav hardver mogu očekivati, pa iz njega izvlače zadnji atom snage.
Na kraju krajeva, iPhone je telefon, a na njemu izlaze moćne 3D igre svih žanrova.

Naravno da sam očekivao hejtere i trolove, mac je smeće olololol, pc powahhhh, ali istina je da bi većina prešla na Mac da je platforma za igre koja jednostavno radi bolje.

ScorpiuS
04-06-2010, 12:09
Istina, ali platforma nema previše, osim toga točno se zna koja je platforma za koga. Wii je za n00bove, XB360 i PS3 je za casual i PC je za pwnere

Arbiter of Change
04-06-2010, 12:17
Konzole brzo izvode igre jer developeri znaju kakav hardver mogu očekivati, pa iz njega izvlače zadnji atom snage.
Dokaz A: pogledajte rane PS2 igre pa onda vidite ovih zadnjih par koje su izašle. Kao da nije ista konzola.

cham3leon
04-06-2010, 12:30
Još nam samo to treba. Onda bi se računalno gaming tržište podijelilo ko konzolaško. Ekskluzive za Mac, ekskluzive za PC, ono isto zbog čega ne volim konzole. Sve najbolje igre su ekskluzive za neku konzolu, dok ostale ako izađu na više platformi, izađu barem na PC-u. Primjer koji mi sad pada na pamet je Fable i Fable 2. Osim Xboxa pojavio se jedino na PC-u. Mislim da je isto sa Kotorom. Neko vrijeme je pak GTA (trojka i VC) bio ekskluzivan za PS2, a jedina sekundarna platforma na kojoj je izašao je... PC, naravno.

Osim toga, nisam lud da kupujem računalo koje košta gotovo duplo skuplje i onda ga još ne mogu nadograđivati.

Ako Mac stvarno uzme dio tržišta Microsoftu imam neki osjećaj da će svi odjednom imati Windows/hackintosh dual boot na kompu...

W3DR4N
04-06-2010, 13:00
Osim toga, nisam lud da kupujem računalo koje košta gotovo duplo skuplje i onda ga još ne mogu nadograđivati.

Naravno da bi ga kupio. Apple bi prilagodio cijenu da bude kompetentniji tržištu igraćih konzola. Uostalom, računa da će glavni izvor prihoda biti distribucijski kanal, a ne sam hardveraj.
Nadograđivanje na kraju krajeva je puno skuplje od kupnje gotovog računala, i svima teško pada na želudac. Ja bih se toga odmah odrekao da mogu.


Ako Mac stvarno uzme dio tržišta Microsoftu imam neki osjećaj da će svi odjednom imati Windows/hackintosh dual boot na kompu...

Hackintosh bi ubio svaku ideju unificirane platforme i vrlo vjerojatno ne bi radio.

cham3leon
04-06-2010, 13:03
Ako bi i kojim čudom spustili cijenu, opet mi se ne sviđa jer sigurno neće imati mogućnost nadogradnje. Ne znam otkad je nadograđivanje skuplje od kupovanja novog računala, jer sam se očito rodio jučer.

Grim
04-06-2010, 13:32
Apple spustio cijenu, hah. :)

Sickmanno1
04-06-2010, 13:38
Ono govorite kao da je jedina prednost PC trenutacno gaming?

Meni je osobno Mac OS pre reterdiran i kao da je napravljen od 12 godisnjaka za 12 godisnjaka.

Svaki Mac izgleda dosadno jednak i nemas nikakvu mogucnost customizacije.

Svaki Mac je bezobrazno skup i nevrijedi ulozeni novac. Takoder kroz vrijeme zahtijeva upgrade. Oba dva moja prijatelja koji koriste Mac su mi godinu dana tvrdili da je njihov stroj 2 puta brzi od mog i da nikad nista nece morati nadograditi i onda uzmu jos po 2gb rama svaki, dok se ja jos veselo igram na 2gb. Da nepricam o glupostima koji kasnije kupi svaki MacFan kao sto su ultra losa macova tipkovnica i smjesan mis sa jednom tipkom. Kasnije skuze da im je monitor premali, pa kupe jos i dodatni monitor i nakraju potrose 15k kuna za Mac sto je dovoljno za PC, Xbox360, Wii, PS3, PSP, Nintendo DS i jos za godisnju pretplatu jebenog WoW-a.

ScorpiuS
04-06-2010, 13:47
Konzole brzo izvode igre jer developeri znaju kakav hardver mogu očekivati, pa iz njega izvlače zadnji atom snage.
Dokaz A: pogledajte rane PS2 igre pa onda vidite ovih zadnjih par koje su izašle. Kao da nije ista konzola.
Optimizacija čini čuda brate! Još da za PC ne izlaze nove komponente svaki mjesec i na 10 godina starom PC-u biš igrao GTA IV, ali je problem šta sad developeri olako shvatili PC pa ne optimizaruju za njega puno jer misle da ljudi kupuju nove hardwere.
Mac kao ograničena platforma nebi imao takvih problema tj. imao bi problema sa ograničenim hardwerom i developeri bi trebali optimizirati igre za nje što bi onda na kraju rezultiralo i boljom optimizacijom za PC.

Sickmanno1
04-06-2010, 13:52
ScorpiuS kakve ti hebene nebuloze stalno pricas. Pa ja na 3 godine starom kompu igram igre na High na 1680x1050. Zadnju godinu, dvije igre su odlicno optimizirane. Ok izade kad koja koja nije, ali sigurno nebudem bacao 2k kuna na nove komponete zato sto mi Metro 2033 nejde na high...

Maloki
04-06-2010, 13:56
ali je problem šta sad developeri olako shvatili PC pa ne optimizaruju za njega puno jer misle da ljudi kupuju nove hardwere.
Molim te, prestani.
Molim te :(

Babitz
04-06-2010, 18:03
Wii je za n00bove, XB360 i PS3 je za casual i PC je za pwnere
Ovo je najbolja rečenica ikad igre. Ide u sig.

McPingvin_v2.0
04-06-2010, 18:11
Već sam se čudio kako nitko nije primjetio. /me daje internetove Babiću.

ScorpiuS
04-06-2010, 18:18
lol

Aral
10-06-2010, 06:48
Macs running Steam are more powerful than PCs, on average (http://www.engadget.com/2010/06/10/macs-running-steam-are-more-powerful-than-pcs-on-average/)

:)

McPingvin_v2.0
10-06-2010, 09:56
Ista stvar kao s konzolama, ali bitno da se to hajpa :)