PDA

Pogledaj cijelu verziju : "Primary IDE channel no 80 conductor cable installed"



C
28-05-2010, 21:07
Rastavio sam PC, sve sam počupao van, svaku komponentu sam zasebno očistio detaljno, i na kraju sam sve pospajao nazad.

Sada kada palim PC, boota se BIOS, i na kraju mi na kratko prikaže "Primary IDE channel no 80 conductor cable installed", i ide dalje, sve radi kako treba. Tu poruku mi prije nije izbacivao.

Pokušao sam spajati samo HDD s tri kabela na primarni i sekundarni, uvijek isto javi, ali radi sve normalno. HDD je ispravan, kabeli su ispravni, itd., to mi javlja samo kada spojim HDD.

Znači, ukratko rasklopio sam sve i sklopio sam sve, i počeo mi je prikazivati tu poruku. Googlanjem nema rezultata...kako da to riješim, da se to više ne pojavljuje?

evilclone
29-05-2010, 10:49
Rastavio sam PC, sve sam počupao van, svaku komponentu sam zasebno očistio detaljno, i na kraju sam sve pospajao nazad.

Sada kada palim PC, boota se BIOS, i na kraju mi na kratko prikaže "Primary IDE channel no 80 conductor cable installed", i ide dalje, sve radi kako treba. Tu poruku mi prije nije izbacivao.

Pokušao sam spajati samo HDD s tri kabela na primarni i sekundarni, uvijek isto javi, ali radi sve normalno. HDD je ispravan, kabeli su ispravni, itd., to mi javlja samo kada spojim HDD.

Znači, ukratko rasklopio sam sve i sklopio sam sve, i počeo mi je prikazivati tu poruku. Googlanjem nema rezultata...kako da to riješim, da se to više ne pojavljuje?

probaj resetirat bios :/

Sickmanno1
29-05-2010, 12:38
Fakat probaj resetirati bios. Uglavnom taj error znaci da ti kabal ne valja koliko ja znam, ali onda ti ne bi trebao raditi komp, a tebi radi, sto znaci da BIOS ima neke brije...

C
29-05-2010, 13:01
Resetiram BIOS i Clear CMOS, i onda kada palim PC javi mi nešto u stilu "CMOS Error - Load defaults", i imam opciju F1 za nastavak u tom slučaju i DEL za ući u BIOS. To mi se prije isto nije pojavljivalo kada bi resetirao BIOS i CMOS.

Taj error javlja ako je kabel 40 pinski umjesto 80 pinskog (on će i dalje raditi, ali duplo manjom brzinom), ili ako je kabel pokvaren, međutim nije.

evilclone
29-05-2010, 13:17
Resetiram BIOS i Clear CMOS, i onda kada palim PC javi mi nešto u stilu "CMOS Error - Load defaults", i imam opciju F1 za nastavak u tom slučaju i DEL za ući u BIOS. To mi se prije isto nije pojavljivalo kada bi resetirao BIOS i CMOS.

Taj error javlja ako je kabel 40 pinski umjesto 80 pinskog (on će i dalje raditi, ali duplo manjom brzinom), ili ako je kabel pokvaren, međutim nije.

ovo ne preporučam ali bi mogao izvadit CMOS bateriju(preporučeno je 20 minuta,ali za svaki slučaj možeš 12-tak sati) i vratiti je.

edit:proguglao sam problem i našao http://www.pcreview.co.uk/forums/thread-394863.php

ćovijek ima isti problem ali je samo zamijenio proc

C
29-05-2010, 13:38
Zašto ne preporučuješ?
Misliš, da izvadim bateriju i CMOS postavim sa 1-2 na 2-3 i tako ga ostavim 12 sati?

evilclone
29-05-2010, 13:45
Zašto ne preporučuješ?
Misliš, da izvadim bateriju i CMOS postavim sa 1-2 na 2-3 i tako ga ostavim 12 sati?

ne preporučujem jer možeš tako s*ebat matičnu.

C
29-05-2010, 17:20
Ne bi baš rekao, ako MBO ostane bez baterije recimo 5 godina da će se sjebati. Baterija je tu da napaja BIOS, a BIOS je vrsta flash mamorije s serijskim pristupom podacima, nekakva mješavima NAND i NOR memorije, u glavnom, to je kao da na USB flash stick zapišeš podatke i ne spajaš ga u struju/računalo 5 godina, on neće izgubiti te podatke...tako i MBO, ne može se pokvariti ako nema bateriju dugo vremena.

josip_kraš
29-05-2010, 19:30
Koji si ti stručnjak evilclone a ni ne znaš staviti hard disk u slave mod.
Ne može se tako matična shebati.A bateriju je dovoljno izvaditi na 1min kakvih 12 sati.:rotfl:
C, kad resetiraš bios sat ti se poremeti i sve postavke vrate na defaultne.Sasvim normalna stvar.
Probaj zamijeniti kabel ili taj kabel od hard diska spoji na optički čitač pa vidi javlja li ti problem.

C
29-05-2010, 21:41
C, kad resetiraš bios sat ti se poremeti i sve postavke vrate na defaultne.Sasvim normalna stvar.
Probaj zamijeniti kabel ili taj kabel od hard diska spoji na optički čitač pa vidi javlja li ti problem.
Znam da se sve resetira, ali izbaci mi error za CMOS, "CMOS checkum error - load defaults", BIOS sam resetirao u svom životu na toj matičnoj ploči doslovno 200 puta i nikada mi nije javljao taj error kada ga resetiram.

Rekoh da sam pokušao spajati HDD na primarni i sekundarni slot na matičnoj, sa tri moguća kabela, uvijek isto. Vjerojatno i da ga spojim na USB port bi isto javljao taj error, ne doslovno, ali da znaš šta sam već sve pokušavao.

evilclone
30-05-2010, 07:55
Koji si ti stručnjak evilclone a ni ne znaš staviti hard disk u slave mod.
Ne može se tako matična shebati.A bateriju je dovoljno izvaditi na 1min kakvih 12 sati.:rotfl:
C, kad resetiraš bios sat ti se poremeti i sve postavke vrate na defaultne.Sasvim normalna stvar.
Probaj zamijeniti kabel ili taj kabel od hard diska spoji na optički čitač pa vidi javlja li ti problem.

probaj svoju bateriju izvadit na minutu pa reci šta se dogodilo(ali vjerojatno nećeš moći jer će ti na kompu biti crni ekran i cijelo će vrijeme beep-at) :yuck:

josip_kraš
30-05-2010, 09:21
Ne da sam je vadio na minutu nego sam je vadio na 10 sekundi.Nakon toga bih je naravno vratio.Sve je bilo u redu, bios je bio resetiran.

Na dosta ploča kojim sam radio reset biosa javio bi se taj error.Ne znam za tebe ali meni je to sasvim normalna stvar kod reseta biosa.
Spoji taj hard na neki drugi komp ako već nisi pa vidi baca li ti taj error.

evilclone
30-05-2010, 09:25
Ne da sam je vadio na minutu nego sam je vadio na 10 sekundi.Nakon toga bih je naravno vratio.Sve je bilo u redu, bios je bio resetiran.

ja sam je na 5 min pa je beep-alo mi cijelo vrijeme.onda sam ostavio vani preko noći pa je radilo normalno.

C
30-05-2010, 14:59
Dovoljno je da izvadiš bateriju na 10 sekundi da se resetira, tj. izvadiš bateriju, CMOS resetiraš, ne diraš 5 sec i sve vratiš nazad, to ti je 10 sec, i meni uvijek upali.

Ako je znači normalno da javlja taj checksum error, to onda znači da sam popravio nešto sasvim slučajno, jer meni to nikada nije javljao. :D

C
31-05-2010, 19:32
Done.