PDA

Pogledaj cijelu verziju : Ukida se na rubu znanosti...



Feanor
27-05-2010, 15:44
Nemam komentara. Emisija je imala preloše termine i dalje je uspijevala biti gledana, i sad na račun peticije koju su potpisali polupismeni ljudi će ukinuti emisiju. Loše HRT, jako loše. Još da nije jedina stvar koju gledam na TV-u. :(

Domar Slavko
27-05-2010, 15:45
Sramota!!! :thumbs1:

Devil Dog
27-05-2010, 15:48
A mislim stvarno, odlična je emisija bila :(

Electromaster
27-05-2010, 15:48
Kakva peticija, možeš li dati malo više detalja? Nemam pojma o tome...
Enihau, okej emisija. Ponekad bi mi bila mnogo zanimljiva, ali ponekad i bolno retajna sa nekim spikama... Kakogod, ne bi ju smjeli ukinuti. Treba nam nešto tog tipa na rvackim programima.

bezimeni
27-05-2010, 15:52
Nabijem ih.Bilo je negledljivih i dosadnih tema ali u globalu odlična emisija .Nabijem "znastvenike" na državnoj grbači .

Feanor
27-05-2010, 15:54
http://www.hrsvijet.net/index.php?optio ... a&Itemid=9 (http://www.hrsvijet.net/index.php?option=com_content&view=article&id=5117:potpisivanje-peticije-znanstvenici-opet-ustali-protiv-miakove-emisije-qna-rubu-znanostiq&catid=1:politika&Itemid=9)

NIsu peticiju potpisali polupismeni ljudi, to sam rekao u ljutnji, ali ono... grrrr, ljut sam.

Arbiter of Change
27-05-2010, 16:09
Možda bi se kod takvih ljudi, kad bi zaista vidjeli neku zanimljivu znanstvenu emisiju, promijenio takav stav
Koji burn. :)

cham3leon
27-05-2010, 16:16
Nisu je potpisali polupismeni ljudi nego znanstvenici kojima smeta činjenica da se takva emisija koja se u cca. 40% tema bavi vradžbinama i sličnim predstavlja kao znanstveno obrazovni program HRT-a. I koliko znam, ne žele je ukinuti, nego premjestiti u zabavni program.

Inače, najbolja emisija koja se može gledati na bilo kojem nacionalnom programu u Hrvatskoj. Očajno je loše da se emitira u nemogućim terminima, što dokazuje kako HRT ne funkcionira kako bi trebao.

Paran0a
27-05-2010, 16:25
Jebeni mansoni

W3DR4N
27-05-2010, 17:02
Nisu je potpisali polupismeni ljudi nego znanstvenici kojima smeta činjenica da se takva emisija koja se u cca. 40% tema bavi vradžbinama i sličnim predstavlja kao znanstveno obrazovni program HRT-a. I koliko znam, ne žele je ukinuti, nego premjestiti u zabavni program.

Inače, najbolja emisija koja se može gledati na bilo kojem nacionalnom programu u Hrvatskoj. Očajno je loše da se emitira u nemogućim terminima, što dokazuje kako HRT ne funkcionira kako bi trebao.

A gdje je meni bila pamet kad sam mislio da se emisija zove NA RUBUSZNANOSTI

Systematic Reverse
27-05-2010, 17:05
ali oni ipak kazu da bi se trebala zvati PREKO RUBA ZNANOSTI. :<

The Boz
27-05-2010, 17:16
Tako se zove blog :p

Kvothe
27-05-2010, 18:21
Ne znam čemu pljuvanje, u pravu su ljudi.
Nemam ništa protiv emisije, sasvim mi je ok i zna biti zanimljiva, ali ne spada u znanstveno-obrazovni program. Ako premještanje ove emisije u zabavni program znači uvođenje BBC-ovih (ili barem BBC-ovskih) dokumentaraca, ja sam za.

Systematic Reverse
27-05-2010, 18:54
Tako se zove blog :p

i to.

Neven <R>
27-05-2010, 19:17
Ne ukida se. Sad bi ja napravio topic o ljudima koji samo čitaju naslove u novinama...

Feanor
27-05-2010, 19:24
Pročitao sam reportažu u mislim da je to bio jutarnji na dvije pune stranice + intervju sa Mišakom povodom njegove knjige, s tim da je taj intervju bio prije 3 dana i onda se dalo naslutiti da se emisija ukida. Vjerovatno je novi prijedlog da se emisija stavi pod zabavni program, a danas nisam pročitao novine nego sam samo vidio grupu naface-u podrška Mišaku bla bla bla.

Neven <R>
27-05-2010, 19:40
Onda si ti to površno čitao jer nikada nije bilo riječi o ukidanju emisije.

Osobno mi je bezveze ta emisija, prije sam volio gledati, ali je onda došao u emisiju lik koji je kategorično tvrdio da je zemlja stara 6000 godina sa argumentima koji su davno pobijeni i odustao sam. Jednostavno, ne.

cham3leon
27-05-2010, 20:09
Dis.

Ili kad jednom u godini potrefim uhvatiti emisiju i vidim Ickeovu facu. Okrećem program. Ali kad nema takvih specijalaca, zna bit jako zanimljivih tema.

croat1gamer
27-05-2010, 20:24
Ubacite strikeout opciju.
"Na rubu razuma" mi katkad zvuci realnije.

Inace, gledao sam dosta davno kada su teme bile u nekim rubnim znanostima, al kada su poceli s misticnim energijama i time sam prestao, a koliko vidim su i dalje na tome.

Inace, jel samo meni smijesno da se tek sada time bave, iako se emisija emitira dosta dugo te da je to najgledanija "znanstvena" emisija cije je vrijeme emitiranja u razdoblju nocnih oglasa?


Also, BBC/NG/DISC dokumentarci bi bili win situacija. <3 100-106 kanale na MaxTV'u.

Theme related: Na DoQ kanalu ima serijal "Ubojice razuma", bavi se proucavanjem te "unistavanjem" pseudoznanosti, recommendations.

bezimeni
27-05-2010, 20:25
Možemo mu oprostiti poneku glupu emisiju s obzirom koliko ih je nanizao.Treba se uopće sjetiti obraditi sve što je obradio . I sad nakon toliko vremena sjetili se znastvenici , kojima je valjda povrijeđen ego ,miješati se tamo gdje im nije mjesto.Termin emisije je bio takav da ga nitko ni nije smatrao obrazovnim programom . Učinili su dobru stvar i dodatno popularizirali emisiju kojoj je odavno pala popularnost .A sad , u koju će se kategoriju svrstati emisija mislim da većinu zaboli...ima daleko važnijih tema na kojima bi mogli zaslužiti plaću .

Outmind
27-05-2010, 21:58
Nemam komentara. Emisija je imala preloše termine i dalje je uspijevala biti gledana, i sad na račun peticije koju su potpisali polupismeni ljudi će ukinuti emisiju. Loše HRT, jako loše. Još da nije jedina stvar koju gledam na TV-u. :(

A gle, krešica je sve već prožvakao. Nakon kaj je skoro svaku temu imao 3-4 puta, više je i meni dosadio...

Luka
28-05-2010, 15:36
Ne ukida se, peticija niti ne ide tako daleko. Cilj peticije je micanje obilježja "znanstveno" s te emisije.

Nema spora oko toga je li emisija znanstvena ili nije - jer je očito da nema znanstvene strogoće.

Davanje privlačnih-pogrešnih, preuređenih, iz konteksta izvađenih informacija ne treba zabraniti. Time bi se ograničila sloboda govora, a to ne želimo. Ali se zato treba kategorizirati tamo gdje spada: u znanosti za to nema mjesta.

Inače, moj subjektivan stav je da bi emisija bila sjajna kad bi autori u nju pozivali skeptične znanstvenike. Popularnost bi gotovo sigurno pala, jer bi mali broj tema prošao znanstvenu strogoću, pa nije za očekivati takav potez.

Usput, netko bi mogao reći kako se istine mogu nalaziti i izvan znanstvenog područja. Taj netko je, bez obzira na istinitost te izjave, neupućen u pojam "znanost" i što to znači izaći iz njenog područja.

bezimeni
28-05-2010, 15:48
Hebemu miša pa riječ je o emisiji "Na rubuSznanosti" .Autor emisije ni ne tvrdi kao je riječ o znanstvenim temama nego o temama koje je često nemoguće objasniti znanstvenim metodama .I što je sad to toliko zasmetalo guzičarima da su potegnuli sve do sabora i to nakon što emisija ide toliko vremena :thumbs1: . Ako su takvi znanstvenici kako to da tako kasno pale ? Ameri bi rekli da su malo "spori" :D .

Luka
28-05-2010, 16:28
Hebemu miša pa riječ je o emisiji "Na rubuSznanosti" .

Što je to rub znanosti?


Autor emisije ni ne tvrdi kao je riječ o znanstvenim temama nego o temama koje je često nemoguće objasniti znanstvenim metodama

Gosti emisije svoje metode razvijaju nalik znanstvenim - iako ih na kraju ne pokušavaju uzeti kao znanstvene. To dovoljno govori o njihovoj konzistentnosti. No, u svakom slučaju, onaj tko ne koristi jasan sustav dobavljivanja znanja (znanost je primjer takvog sustav) može zaključiti što god želi. Takav sustav nema smisla, jer se sve može proglasiti istinitim.

Usput, koja od tema koje su se tamo javile nije pogodna za znanstvenu analizu?


I što je sad to toliko zasmetalo guzičarima da su potegnuli sve do sabora i to nakon što emisija ide toliko vremena :thumbs1: . Ako su takvi znanstvenici kako to da tako kasno pale ? Ameri bi rekli da su malo "spori" :D .

Pa, gotovo da se slažem - oni koji imaju moć utjecati na kvalitetu TV sadržaja su trebali mnogo prije reagirati. Bolje ikad nego nikad je najbolje što se može reći. :)

bezimeni
28-05-2010, 16:31
Gle , ako ti smeta promjeniš kanal...vrlo jednostavno .S obzirom na prašinu ima puno više onih kojima ne smeta .

Aral
28-05-2010, 16:37
Šteta, znao sam to gledat ak sam osto budan kasno. HRT...što reć.

Kvothe
28-05-2010, 16:43
Neki očito nisu shvatili zašto se ti ljudi žale, odnosno zašto im smeta što je emisija označena kao znanstvena.


Ideja ... nije ukinuti emisiju 'Na rubu znanosti', nego je prebaciti u zabavni program da ne zauzima dio one male kvote koju znanstveni program ima na HRT-u.

Međutim, ako se takva emisija tretira kao dio znanstveno-obrazovnog programa, onda je to jedna od stvari koja zamućuje ionako nejasnu situaciju i pseudoznanosti.

bezimeni
28-05-2010, 16:54
Zašto im je to tek sada zasmetalo nakon 260 ili koliko emisija ?Godine su prošle uz tu emisiju koji ruku na srce prati mali postotak gledatelja i ide u terminu kada se i tako ništa bitno ne događa .Nije da ju puštaju nakon dnevnika u osam.

MILF hunter
28-05-2010, 17:05
Cjepidlake očito nemaju pametnijeg posla. Podsjećaju me na ljude koji tvrde da Diablo nije RPG :rotfl:

Luka
28-05-2010, 17:59
Zašto im je to tek sada zasmetalo nakon 260 ili koliko emisija ?Godine su prošle uz tu emisiju koji ruku na srce prati mali postotak gledatelja i ide u terminu kada se i tako ništa bitno ne događa .Nije da ju puštaju nakon dnevnika u osam.

Pa nije baš mali postotak, ali to nije bitno. Bitno je da je pogrešno klasificirana: govori o pseudoznanosti pod nazivom znanost.

Feanor
28-05-2010, 19:09
Na ovom forumu 90% tema nema veze sa igrama. Dali treba mjenjat naziv foruma? Uglavnom otupljuje se narod! Na onome tko gleda je da procjeni jeli se tu priča o znanosti ili ne, ako osoba koja gleda emisiju i misli da je neka tema znanstvena zato sto se tako zove emisija onda je to debilizam. Zato i traje emisija pola sata-sat da se tema obrazloži i da se donese zaključak, i da osoba ispred TV-a donese zaključak.

Electromaster
28-05-2010, 19:51
Da, ali problem je u tome što je prosječan gledatelj tevea... Pa, recimo lagano priglup, i onda stvari koje su iznesene u emisiji prihvaća kao takve, a način na koji je emisija napravljena to samo dodatno potpomaže... I onda dobijemo likove poput Teh Zoha [sjeća li se više itko njega? :) ]Si sličnih.

Feanor
28-05-2010, 19:55
Koliko sam ja shvatio emisija je napravljena na način da treba sumnjat u sve...

Znaš ono
- ''Question all authority''
- ''why?''

angel eye
28-05-2010, 20:00
Eh, da nije bilo te emisije, ne bih nikada došla na ovaj forum xD

Žao mi je da se ukida...

Electromaster
28-05-2010, 20:01
Koliko sam ja vidio, emisija je napravljena tako da predočava random nebuloze i uvjerenja nekih grupa ili pojedinaca kao gotove činjenice, uglavnom bez da se uopće potrudi na bilo koji način potvrditi, ili pak osporiti ih.

Arbiter of Change
28-05-2010, 20:16
Random znanstvenici su butthurt jer nikoga nije za briga za njih i jer im se ne pridodaje pažnja... what's new?

Sonic_Moronic
28-05-2010, 22:06
Koliko sam ja vidio, emisija je napravljena tako da predočava random nebuloze i uvjerenja nekih grupa ili pojedinaca kao gotove činjenice, uglavnom bez da se uopće potrudi na bilo koji način potvrditi, ili pak osporiti ih.

Onak, emisija iznosi ta uvjerenja, a na gledatelju je hoće li ih uzeti za ozbiljno. Zašto je nužno da ih osporava ili potvrđuje?

Luka
28-05-2010, 22:08
Koliko sam ja shvatio emisija je napravljena na način da treba sumnjat u sve...

Znaš ono
- ''Question all authority''
- ''why?''

Emisija bi bila sjajna da je takva, ali među gostima nikad nema skeptika. Umjesto da se prikažu sve strane, prikaže se samo jedna. A u znanosti tome nema mjesta (pritom uopće ne ulazim u to da je sama znanost takva da nema autoriteta - svatko može bez problema objaviti svoje istraživanje).


Žao mi je da se ukida...

Ne ukida se, samo se pojavio racionalan zahtijev da se klasificira tamo gdje joj je mjesto. Ona ne govori o znanosti, a spada u obrazovni program. Netko je ponudio analogiju ovog foruma i činjenice da prevladavaju ne-gaming teme. No ovdje se ne radi o pukom "offtopicu" već potpuno neznanstvenom (često antiznanstvenom) pristupu... kome uopće može smetati nova klasifikacija? Štovatelji emisije se slažu kako se ne radi o znanosti. A ako nešto neznanstveno ima želju biti u obrazovnom programu, mora dati barem neke razloge za to (znanost ima svoj razlog: bazira se na, i samo na, očitom).

bezimeni
28-05-2010, 22:11
Ma neka je smjeste gdje žele koga briga . Samo mi nisu jasni ovi znastvenici koji su se tek sada toga sjetili .Ispadaju budaletine .

Sonic_Moronic
28-05-2010, 22:13
Meni nije uopće jasno kako se određuju ti termini. Od kada do kada traje znanstveni termin? :S

cham3leon
28-05-2010, 22:17
Emisija nije osmišljena da bude shvaćena ozbiljno, to na kraju do znanja da i sam Mišak kad uvijek napravi neku polu-šalu na "obrađenu" temu u zaključku emisije. To stvarno nije emisija u kojoj želiš gledati drugu skeptičnu stranu koja to pobija. Ili te tema interesira, ili ne, sam ćeš prosuditi. Skeptika danas možeš naći čak i za činjenicu da je Zemlja okrugla, tako da ne vjerujem da je to zaista nužno. Uglavnom - nekima tema paše, nekima ne, to je nužno tako jer rijetki su oni kojima paše i tema iz prave fizike i tema o orgonskim energijama. Koja ti ne paše, ne gledaš ju.

bezimeni
28-05-2010, 22:22
Sažem se ...nije emisija zamišljena da se u noj sat vremena prepucava i na kraju ništa ne kaže.Ovi znastvenici su se jednostvno našli uvrijeđeni jer nisu u centru pažnje .Sada im je prekipilo pa su krenuli plakati na saboru .Jadno .

Electromaster
28-05-2010, 22:26
Koliko sam ja vidio, emisija je napravljena tako da predočava random nebuloze i uvjerenja nekih grupa ili pojedinaca kao gotove činjenice, uglavnom bez da se uopće potrudi na bilo koji način potvrditi, ili pak osporiti ih.

Onak, emisija iznosi ta uvjerenja, a na gledatelju je hoće li ih uzeti za ozbiljno. Zašto je nužno da ih osporava ili potvrđuje?
Problem je u načinu na koji ih iznosi, a isti je takav da poručuje kao da ih trebaSuzeti za ozbiljno. Gledao sam tako nekidan kad je bio onaj japanac Michio Kushi ili kakoveć, makrobiolog, i tamo je brijao kako su vanzemaljci došli u neko selo i rekli pastirima da ga nađu i poruče mu kako je makrobiologija jedini pravi put za čovječanstvo... I to onak, sa ful ozbiljnom facom, a Mišak samo klima glavom. Ja bi se tipu počeo cerekati u lice.
E sad, netko tko se razumije u ono o čem se priča znati će razlučiti činjenice od nebuloza, ali glavnina javnosti to obično [nažalost]Snije u stanju...

Termine za ovaj ili onaj program određuje [brijem]Ssama TV postaja, i iako javnost uglavnom nije ni svijesna za postojanje istih, postoje nekakvi slotovi koji određuju što i kad može biti na programu...

@bezimeni
Ako si primjetio, naslov vijesti kaže "opet ustali protiv"...

Sonic_Moronic
28-05-2010, 22:31
Ne bih rekao da išta poručuje, čisto objektivna emisija. To da su ljudi glupi ti i nije neki argument. A naravno da voditelj mora ostati ozbiljan.

Luka
28-05-2010, 22:43
@cham3leon, osmišljena ili ne, ljudi je uzimaju ozbiljno. Da i ne uzimaju, svejedno ima pogrešno obilježje.

@Sonic_Moronic, objektivno bi trebalo značiti i nepristrano, ili uzimanje svih strana u obzir. Emisija taj stav ne podržava.

Uostalom, nitko nije niti tražio ukidanje emisije, već određivanje "žanra". (Iako bi gotovo svaki znanstvenik na svijetu bio protiv ideje o prikazivanju emisije, to nije cilj ove peticije.)

Electromaster
28-05-2010, 22:46
@Sonik
Kakogod. Na kraju se sve svodi na ono što je Luka [ne ja :) ]Srekao- kriva kategorizacija. Nije važno kako se emisija zove, ako spada pod znanstveno-obrazovni program, jednostavno postoje neke teme s kojima se ne bi trebala ozbiljno baviti, ili bar ne na način na koji ih Na Rubu Znanosti obrađuje.
A reptili iz xyz dimenzije =/= znanost. Get over it.

EDIT: Prestigao me Luka. Pametan čovjek, slušajte njega. :)

bezimeni
28-05-2010, 22:52
Opet ustali protiv ? Nisam čuo da su do sada potpisivali peticije i nosili ih na sabor ali možda i griješim.U glavnom riječ je o njihovom egu i ništa više .

Electromaster
28-05-2010, 22:56
To što nisi čuo ne znači da se nije dogodilo. :)
Ja brijem da se sjećam da su se i ranije neš žalili, ali valjda im je sada konačno prekipjelo...

I nije tu u pitanju nikakav ego, ljudi pametno zbore. Sadržaj emisije [uglavnom]Snije konkretna znanost, a i osobno, ne sjećam se kad me nešto posebno pametno naučio. Stoga- treba ići u drugu kategoriju.

bezimeni
28-05-2010, 23:07
Ma neka ide , koga zaboli .Opet će ju gledati onaj tko ju je i do sada gledao.Ne mijenja to ništa na stvari .Bitno da se ovi ego manijaci više ne smatraju uvrijeđenima .Osobno bi im udario neke norme...svima koji su na državnoj cici.Konkretni radovi koji doprinose nečemu ili neka potraže posao na slobodnom tržištu .Njima je očito važnija neka sasvim marginalna tv emisija .

cham3leon
28-05-2010, 23:08
@cham3leon, osmišljena ili ne, ljudi je uzimaju ozbiljno. Da i ne uzimaju, svejedno ima pogrešno obilježje.

To je problem ljudi, a ne emisije. Ako znanstveni program zabranjuje emitiranje nebuloza kakve se znaju naći Na rubu znanosti, onda je ok da se ta emisija premjesti u neki drugi program, ali ne nužno i da se ukine.

@Predo - pa i ja se slatko nasmijem kad takve specijalce dovede u emisiju, ali zar je u redu da voditelj pozove nekog gosta, kakav god da je i da mu se nasmije u facu? Treba imati poštovanja prema svakome i prema svačijem mišljenju, biti open-minded i pristojan u tom smislu, pogotovo kao voditelj emisije, dok god je ova druga strana spremna da jednako pristojno iznese svoje stajalište, uvjet kojem The Zoh nikad nije dorastao.

Electromaster
28-05-2010, 23:09
@bezimeni
Mda, totalno su svi znanstvenici egomanijaci koji po cijele dane sjede na dupetu.
Jesi li uopće pogledao imena, i jesi li uopće upoznat sa osobama koje su potpisale tu peticiju?

@kameleonče
Nitko nije ni pričao o ukidanju, naslov teme je overhajpan...

bezimeni
28-05-2010, 23:12
Nisam .Slobodno me uputi što je neki od njih napravio nešto konkretno u ovoj državi .

Electromaster
28-05-2010, 23:24
Bar posao znanstvenika i znanosti ima ikakve veze sa državom.
Evo, random link: Ivan Đikić - Hrvat na tragu pametnog lijeka za rak (http://www.nacional.hr/clanak/22247/ivan-dikic-hrvat-na-tragu-pametnog-lijeka-za-rak)

A inače...
Tho je tko u hrvatskoj znanosti (http://tkojetko.znanstvenici.hr/index.php)
Gogogo!

bezimeni
28-05-2010, 23:42
Đikić kojeg si naveo je radio zajedno sa Radmanom u institut u kojemu je jedan od donatora i država Hrvatska...tj. mi porezni obveznici .

Ako Đikić stvarno otkrije lijek za rak prvi ću mu čestitati pod uvjetom da taj lijek preda na korištenje u reciprocitetu u kojem ga je državi financirala .Ali jedno je biti na tragu a drugo je nešto stvarno i proizvesti .To je razlika nebo i zemlja.

Ova tražilica mi ništa ne znači ...slobodno navedi dostignuća nekih drugih potpisnika .

Jašar
29-05-2010, 00:10
Mislim da se ne ukida nego da ju iz znanstvenog prebacuju u zabavni sadržaj.

Kvothe
29-05-2010, 00:13
Sažem se ...nije emisija zamišljena da se u noj sat vremena prepucava i na kraju ništa ne kaže.Ovi znastvenici su se jednostvno našli uvrijeđeni jer nisu u centru pažnje .Sada im je prekipilo pa su krenuli plakati na saboru .Jadno .
Ja bih baš rekao da je obrnuto. Neki nepriznati znanstvenici su se našli uvrijeđeni jer nisu u centru pažnje pa im je prekipilo pa su krenuli plakati Na rubu znanosti. (See what I did there?)

bezimeni
29-05-2010, 00:19
Konstrukcija bi štimla kada emisija ne bi dogurala do 260-sete epizode :wink: . Očito su ljudima zanimljiviji od ovih koji se sada bune .

Kvothe
29-05-2010, 00:26
Uopće nisam spominjao gledanost ili gledatelje. Samo sam pokušao iznijeti mogućnost da su zapravo gosti emisije ogorčeni nepriznatošću (to je riječ), a ne znanstvenici koji se protiv nje bune.

bezimeni
29-05-2010, 00:31
Ovim gostima nitko nije imao hrabrosti ni dati priliku do sada .

Kvothe
29-05-2010, 00:34
Hrabrosti? Hrabrosti za reći što?

Dobro pa je Globalno sijelo dovoljno hrabro da pokaže čovjeka koji koristi svog pijetla za obrezivanje živice (protumačite kako želite).

bezimeni
29-05-2010, 00:37
Hrabrosti za reći bilo što ili za ono što misle . Ako imaš sličan primjer sa neke televizije sa ovih prostora gdje se prikazuju slične teme sa tim gostima slobodno navedi .

croat1gamer
29-05-2010, 08:57
What neto250g said.

Funfacts:
- znanstvenici u hrv. su vrlo priznati u inozemstvu, dok im ovdje ne pridaje nikakav znacaj, cak ih se i omalovazava
- da bi se nesto moglo prozvati znanoscu se treba proci dugi proces dokazivanja vlastitih teza da su istinite
- pseudos - grc. laz; elem, pseudoznanost - lazna znanost. citaj gore
- u znanosti postoje 2 strane, za i protiv jedne teze. citaj gore
- oni 'izolirani' 'znanstven' su to postali jer se nisu pridrzavali gore navedenih cinjenica, koje su vrlo usko povezane sa jednom dragocjenom stvari- zdravim razumom
- ona emisija na DoQ kanalu je u 15:00, zove se 'Enemies of reason'


@ bezimeni- trosis mi dragocjeni bandwidth za nista

bezimeni
29-05-2010, 09:24
- znanstvenici u hrv. su vrlo priznati u inozemstvu, dok im ovdje ne pridaje nikakav znacaj, cak ih se i omalovazava



Zato jer kada rade vani, rade svoj posao a kod nas se preobrate u filozofe željne medijske pozornosti .Uzmi si flat .Prosječno sposobni Hrvat si barem to može priuštiti .I daj piši post kompletno na engleskom ili hrvatskom...ovako ispada nekakav bućkuriš koji bi valjda trebao djelovati fora.

Feanor
29-05-2010, 10:10
A što je najgore što se može dogodit ako emisija i dalje ima isti naziv i titulu ''znanstvena emisija'' ? Što? Što bi se to dogodilo da je toliko važno da hrpa znanstvenika mora slati peticiju vladi i zahtijevati da se hitno makne ono znanstvena iz nje. Što? Neki hrvat bi gledao emisiju o babama vračarama ili o duhovima i onda bi na temelju toga što je to znanstvena emisija potpuno zaboravio na svoja vlastita uvjerenja i rekao ''da, to mora da je istina''?

Znanstvene emisije koje govore o svemiru počinju zastarijevat praktički one sekunde kad izađu zbog novih saznanja o svemiru. Za par godina te iste emisije su totalno nevjerodostojne, oćemo li staviti sve te DVD-e na hrpu i spaliti ih jer su neistiniti?

Ne živimo u srednjem vijeku, nitko nam ne nalaže u što da vjerujemo u što ne. Znam da je rasprava glupa jer ce se emisija i dalje prikazivati i ako zadrži isti format svejedno (mi) je kakav ce prefiks imati. Ali ipak...

Luka
29-05-2010, 10:23
Očito su ljudima zanimljiviji od ovih koji se sada bune .

To svakako. Neupućenom gledatelju je pseudoznanost mnogo milozvučnija od znanosti. Pseudoznanost je obično bazirana na onome što je ljudima privlačnije, pa sve pseudoznanstvene priče postavljaju čovjeka u, ili blizu, središta pozornosti. Svakako je privlačnije slušati o tome kako nam je u razvoju pomagala izvanjska strana inteligencija nego o tome kako smo se razvili nasumičnim mutacijama.

Srećom, za pravog znanstvenika, pseudoznanost to radi na vrlo očit način. Stoga ju je lako prepoznati. A to znanstvenicima daje i dužnost da reagiraju na vrijeme, i zaštite neupućeno mnoštvo od prodora iskrivljenih informacija. U jednoj stvari se slažem s bezimenim - znanstvenici su imali moralnu dužnost snažnije ranije reagirati na tu emisiju.

Usput, teme izvan znanosti zaslužuju svoje mjesto u nečijem obrazovanju ako ih, naravno, taj netko uopće želi poznavati. No pseudoznanost nije na taj način izvan znanosti, ona se predstavlja kao znanost. To je iskrivljena znanost. Autorima pseudoznanstvene priče se možda može oprostiti na nepoznavanju terminologije, ali tko će gledateljima objasniti što znači pseudoznanost? Tko će im reći da pseudoznanost umjesto razuma i empirije koristi privlačnost i slučajnost?

Pseudoznanstvena "teorija" može biti ispravna. No šanse za to su upitne. Indukcijom se može zaključiti kako je sve što stavlja čovjeka u središte pogrešno - no niti to nije čvrsta činjenica. Ovakav pristup prema tim pričama, stoga, samo pogoršava njihov status - umjesto da se dokaže istinitost, kreće se u obmanjivanje gledatelja.

@Feanor, znanost je otprilike istoznačno sa "zdrav razum". No većina ljudi ne može poznavati sve ono što je poznato u cijeloj znanosti. Je li u redu obmanjivati ih pogrešnim podacima? Ako se nešto predstavlja kao znanost, iako s njom nema nikakve veze, logično je zaključiti da će većina ljudi vjerovati u predstavljeno.

bezimeni
29-05-2010, 10:32
Gle , znanstvenici već desetljećima predstavljaju da je svemir nastao u velikom prasku i da je čovjek nastao evolucijom pa svejedno ogroman broj ljudi vjeruje u sveto pismo .Ljudi će vjerovati onom kome žele vjerovati bez obzira na neku marginalnu emisiju.Pridaješ preveliku pozornost tome .Ne laje pas zbog sela rekla bi dobra stara poslovica...prevedeno , ne bune se znastvenici zbog jadnih povodljivih gledatelja nego se bune jer oni nemaju glavnu riječ u toj emisiji i što ih nitko ne pita za dozvolu tj. sadržaj koji bi oni željeli reklamirati .

croat1gamer
29-05-2010, 10:35
Ali hej, ajdemo reklamirati nesto sto nije znanstveni dokazano i to nazivati znanstveni dokazanim!

bezimeni
29-05-2010, 10:37
Tko tvrdi da je nešto znanstveno dokazano...ja nisam stekao takav dojam.Voditelj često zna i sa smiješkom nešto prokomentirati na kraju emisije.

cham3leon
29-05-2010, 10:41
Ali hej, ajdemo reklamirati nesto sto nije znanstveni dokazano i to nazivati znanstveni dokazanim!

Nitko u emisiji nikada nije tvrdio za razne pseudoznanstvene pojave da su dokazane. Ne znam otkud ti to.

Luka
29-05-2010, 10:42
Gle , znanstvenici već desetljećima predstavljaju da je svemir nastao u velikom prasku i da je čovjek nastao evolucijom pa svejedno ogroman broj ljudi vjeruje u sveto pismo .Ljudi će vjerovati onom kome žele vjerovati bez obzira na neku marginalnu emisiju.Pridaješ preveliku pozornost tome .Ne laje pas zbog sela rekla bi dobra stara poslovica...prevedeno , ne bune se znastvenici zbog jadnih povodljivih gledatelja nego se bune jer oni nemaju glavnu riječ u toj emisiji i što ih nitko ne pita za dozvolu tj. sadržaj koji bi oni željeli reklamirati .

Tvoj zaključak je: "ako je loše, neka i ostane loše!"?

No, nemoj krivo shvatiti. Znanost doista može biti u krivu, a nitko ne tjera ikoga da vjeruje čak i u ono što je ispravno. Jedna od stvari koja razlikuje znanost od pseudoznanosti je samoispravljanje: znanost teži k tome da postane istinita, dok je pseudoznanost izmišljanje (koje ne mora biti pogrešno, ali statistika kaže da obično je).

Ta emisija, osim što je u znanstvenom programu, svoje teorije predstavlja kao ispravne. Za većinu ljudi je to istoznačno s znanstveno. Voditelj možda ne kaže "slažem se, to je doista tako". Ali ne kaže niti suprotno. Konkluzija se, dakle, ostavlja gledatelju. Problem su premise, koje su izrećene u emisiji, a na temelju kojih je konkluzija vrlo jasna.

bezimeni
29-05-2010, 10:47
Zašto bi bila jasna ? Po tebi su ljudi ovce .Ja nisam ovca .

Luka
29-05-2010, 10:50
Mislim da je jasno što sam htio reći. (usput, ako se iz mog posta da zaključiti da su ljudi ovce, molio bih da deduktivno izložiš taj zaključak)

bezimeni
29-05-2010, 10:53
Cijelo vrijeme to tvrdiš.Ako će emisija ići pod znastvenim terminom ljudi bi zbilja mogli povjerovati kako je to i istina...da li sam u pravu ? A ja ti tvrdim da će ljudi vjerovati u ono u što žele vjerovati bez obzira na termin .Da nije tako crkve bi bile prazne jer nitko još nije znanstveno dokazao da Bog postoji ili ne postoji .

Luka
29-05-2010, 11:01
U znanstvenom terminu je logičan zaključak uzeti je ozbiljno, da. Izvan njega nema nikakvog autoriteta. Slažem se da će većina ljudi ostati nekritična prema njoj, ali je moralno ispravnije ako će i samo jedna osoba manje biti zahvaćena. Ne pada mi na pamet analogija, ali vjerujem da se može pronaći.

bezimeni
29-05-2010, 11:07
Pričaš o znanosti kao što religiozni ljudi pričaju o religiji.Meni je sve upitno i uvijek će biti .Čovjek nema pojma u globalu .Ne zna čak ni vlastitu svrhu bez da izmisli neku religiju .

Ali ne da mi se dalje filozofirati .Neka emisiju prebace u termin koji žele.Meni je svejedno .Jedino što me zanima je da znanstvenike koji filozofiraju , umjesto da rade svoj posao , maknu sa državne cice ako su na njoj ...ne želim takve plaćati .

Luka
29-05-2010, 11:31
Pričaš o znanosti kao što religiozni ljudi pričaju o religiji.
Može citat? Jer ne samo da znanost ne smatram apsolutnom, već i lako moguće pogrešnim sistemom. Sve što sam napisao je samo objektivan komentar. Uputi mi na nešto što nije objektivno, ako se varam u prethodnoj rečenici.



Ali ne da mi se dalje filozofirati .Neka emisiju prebace u termin koji žele.Meni je svejedno .Jedino što me zanima je da znanstvenike koji filozofiraju , umjesto da rade svoj posao , maknu sa državne cice ako su na njoj ...ne želim takve plaćati .
Znanost je filozofija, bez obzira na to kakve osjećaje gajio prema filozofiji. Ili bolje, filozofski sustav. Znanost bez filozofije je bespredmetan pojam.

Usput,

Meni je sve upitno i uvijek će biti .Čovjek nema pojma u globalu .Ne zna čak ni vlastitu svrhu bez da izmisli neku religiju .
Svrha ne mora postojati, ali za određivanje/odabir neke nije niti potrebna religija.

bezimeni
29-05-2010, 11:58
OK , ali nakon toga mi se fakat više ne da :D

IMAHO


Tebi je znanost krajnji autoritet ...Na to sam mislio pod "religiju" .Ali ako ti i nije , nego je moguće i pogrešni sistem , onda ne vidim svrhu njene zaštite. Što se objektivnosti tiče , ne vjerujem u objektivnost .
Pod filozofijom koju ne želim plaćati sam mislio na znanstvenike bez konkretnog rezultata .Svrhe postojanja ljudskog roda stvarno ni ne mora biti jer je ni nema...on jednostavno postoji dok ne izumre .

EOD :D jer tema nema smisla a i rekao sam sve što sam imao .

Luka
29-05-2010, 12:09
Znanost mi nikako nije autoritet! :D

Ono što ipak smatram pojavom dovoljno visokog autoriteta koji zahtijeva zaštitu je logika. Ako ne-X o sebi tvrdi da je X, ne zaslužuje osobitu pozornost. (X je znanost, ne-X pseudoznanost)

croat1gamer
29-05-2010, 12:33
Hej, idemo ovo tu jednostavnim (apstraktnim) matematickim primjerom "vizualizirati"


Znanost:
X+Y=2
Za pokus se uzima X=4, Y=-2. Dolazi tocno.
Znanstvenik pokusava provjeriti ispravnost te dolazi da je "zadatak" od 2 dijela, a drugi dio je X-Y=0
Dolazi do toga da je X=1, Y=1 te ispravlja svoju pocetnu tezu.

Pseudoznanost:
X+Y=2
Tvrdi se da je X=4, Y=-2
Ti napomenes da postoji drugi dio "zadatka" koji je X-Y=0 te ga pitas sto je sa tim.
On tvrdi da je to anomalija u zadatku te da je njegovo i dalje tocno.

Kvothe
29-05-2010, 14:05
Što se objektivnosti tiče, ne vjerujem u objektivnost.
Živio postmodernizam.