PDA

Pogledaj cijelu verziju : RPG - biti ili ne biti



Stranica : [1] 2

Maloki
21-05-2010, 12:52
Želim reći da Diablo 1 i 2 nisu RPG-ovi.

Ne shvaćam što želiš reći, da je health regenom, koji se odvija poslije borbe, pojednostavljena sama borba?
Ti si i dalje tijekom borbe prepušten potionima i healing spellovima ako ne želiš da te monster "sa zadnjim šutem baš ubije".
Ako tebi paše da moraš svako malo ići u grad po nove potione ili konstantno silovanje spavanja kako bi nakon borbe bio zdrav i spreman za nove bitke super za tebe, no to te ne čini "potkovanijim" od nas.

I još jednom rofl jer uspoređuješ H'n'S sa RPG-ovima.

SkunK
21-05-2010, 14:18
Želim reći da Diablo 1 i 2 nisu RPG-ovi.

Ne shvaćam što želiš reći, da je health regenom, koji se odvija poslije borbe, pojednostavljena sama borba?
Ti si i dalje tijekom borbe prepušten potionima i healing spellovima ako ne želiš da te monster "sa zadnjim šutem baš ubije".
Ako tebi paše da moraš svako malo ići u grad po nove potione ili konstantno silovanje spavanja kako bi nakon borbe bio zdrav i spreman za nove bitke super za tebe, no to te ne čini "potkovanijim" od nas.

I još jednom rofl jer uspoređuješ H'n'S sa RPG-ovima.

Diablo je RPG, Diablo 2 također.

Ako ne vjeruješ, provjeri si Wikipediju ili navrati na neki od Diablo foruma. Ovo mi je prvi puta da je netko lanuo nešto takvo. Btw. a što je Diablo/Diablo 2 ako ne Hack'n'Slash RPG?? Hack'n'Slash Action RPG? Ili po tebi samo DnD na ploči zadovoljava normative RPG-a?

Ma želim reći da se nakon borbe regenerira pun kurac* healtha što me stvarno nervira jer želim ako sam već falio u borbi da i platim za to time što mi je health baš kako bi i trebalo biti - low. Ako ima imalo strategijskog razmišljanja u cijeloj toj priči znati ću da me čeka okrutna borba i da moram štediti healthove. Ovako mogu pobjediti u borbi i vratiti pun kura* healtha bez da išta radim što mi je glupo.

Opet fališ što sam htio reći, zajeb* spavanje i kupovanje potiona - ja kazem da mi fali onaj thrill kad u zadnjem trenu popijem potion prije zadnjeg šuta ili thrill kada mi istih fali a kraj je borbe a dolazi nalet novih enemya.

baldrick_
21-05-2010, 18:38
Opet fališ što sam htio reći, zajeb* spavanje i kupovanje potiona - ja kazem da mi fali onaj thrill kad u zadnjem trenu popijem potion prije zadnjeg šuta ili thrill kada mi istih fali a kraj je borbe a dolazi nalet novih enemya.
a kako toga nema?

elem, bilo da putuješ po napitke (što nije problem jer ima i previše para), bilo da ti se automatski regenerira.. what's the difference? u svakom slučaju, nećeš imati nekih posledica ako bitku failuješ

btw, vidi se da ne učestvuješ nešto u rpg diskusijama.. ovo za diablo je standardna stvar, neko pomene da nije rpg u svakoj drugoj-trećoj poruci.. ali realno, sem borbe i razvijanja likova, sastavni deo rpg-a je i pričanje, a to je element koji je u diablu rudimentaran. eventualno bi ga mogao nazvat akcionim rpg-om, no to ima smisla koliko i termin roleplay rts. u svakom slučaju, pravi rpg nije

SkunK
21-05-2010, 19:45
Opet fališ što sam htio reći, zajeb* spavanje i kupovanje potiona - ja kazem da mi fali onaj thrill kad u zadnjem trenu popijem potion prije zadnjeg šuta ili thrill kada mi istih fali a kraj je borbe a dolazi nalet novih enemya.
a kako toga nema?

elem, bilo da putuješ po napitke (što nije problem jer ima i previše para), bilo da ti se automatski regenerira.. what's the difference? u svakom slučaju, nećeš imati nekih posledica ako bitku failuješ

btw, vidi se da ne učestvuješ nešto u rpg diskusijama.. ovo za diablo je standardna stvar, neko pomene da nije rpg u svakoj drugoj-trećoj poruci.. ali realno, sem borbe i razvijanja likova, sastavni deo rpg-a je i pričanje, a to je element koji je u diablu rudimentaran. eventualno bi ga mogao nazvat akcionim rpg-om, no to ima smisla koliko i termin roleplay rts. u svakom slučaju, pravi rpg nije


Ne "učestvujem" zato jer mi se neda natezati baš previše.

Očito je onda prema nekolicini vas Blizzard u krivu kada tvrdi:


Game Information

* Platform: PC / Mac
* Genre: Action/RPG
* Release Date: June 29, 2000
* Expansion requires the full version of Diablo II

http://us.blizzard.com/en-us/games/d2/

Aral
21-05-2010, 21:21
Probao Darkspawn Chronicles, kul je. Samo odete na Other Campaings i piči.

SkunK
21-05-2010, 21:23
Jel moguce da se ekspanzija odma instalira ili je bolje prvo završiti Origins?

baldrick_
21-05-2010, 22:14
može i prvo ekspanzija, ali bolje prvo pređi origins.. posle možeš da preneseš lika iz originala u ekspanziju


Očito je onda prema nekolicini vas Blizzard u krivu kada tvrdi:


Game Information

* Genre: Action/RPG

šta, ono što blizzard kaže treba da bude sveta reč za mene? ja razmišljam svojom glavom, a ti, bez uvrede, govoriš kao ovca

SkunK
21-05-2010, 22:17
Ne nego govorim kao i 90% populacije koja je igrala kompetativno Diablo 2: LOD... pa osvrni se malo na PCPlay koji čitaš isto ćeš dobiti informaciju: Hack'n'Slash RPG... ne mogu vjerovati da se oko ovoga raspravljamo...

Rang€r
21-05-2010, 22:18
ni ja isto totalno ste djetinjasti

baldrick_
21-05-2010, 22:21
Ne nego govorim kao i 90% populacije koja je igrala kompetativno Diablo 2: LOD... pa osvrni se malo na PCPlay koji čitaš isto ćeš dobiti informaciju: Hack'n'Slash RPG... ne mogu vjerovati da se oko ovoga raspravljamo...
te argumente tipa "većina kaže", "blizzard kaže", "pcplay kaže" koriste ovce. mene baš briga šta neko kaže jer ja razmišljam svojom glavom, može da siđe i sam isus na zemlju i da mi kaže da je diablo rpg, ako ta tvrdnja nema osnova, zabole me. mislim, ovo nije rasprava, ae daj neki argument zašto je diablo rpg, ja sam svoje izneo u jednom od prethodnik postova.. "oni kažu" nije nikakav argument

IGoR_2803
21-05-2010, 22:57
te argumente tipa "većina kaže", "blizzard kaže", "pcplay kaže" koriste ovce. mene baš briga šta neko kaže jer ja razmišljam svojom glavom, može da siđe i sam isus na zemlju i da mi kaže da je diablo rpg, ako ta tvrdnja nema osnova, zabole me. mislim, ovo nije rasprava, ae daj neki argument zašto je diablo rpg, ja sam svoje izneo u jednom od prethodnik postova.. "oni kažu" nije nikakav argument

diablo je RPG... hack n slash rpg...

cham3leon
21-05-2010, 23:03
Bokte, oko čega se svađate...

baldrick_
21-05-2010, 23:36
[quote="baldrick_":nin2etc7]
te argumente tipa "većina kaže", "blizzard kaže", "pcplay kaže" koriste ovce. mene baš briga šta neko kaže jer ja razmišljam svojom glavom, može da siđe i sam isus na zemlju i da mi kaže da je diablo rpg, ako ta tvrdnja nema osnova, zabole me. mislim, ovo nije rasprava, ae daj neki argument zašto je diablo rpg, ja sam svoje izneo u jednom od prethodnik postova.. "oni kažu" nije nikakav argument

diablo je RPG... hack n slash rpg...[/quote:nin2etc7]
bravo, pobedio si, ovim ultimativnim argumentom si me ostavio bez reči

Shaka
21-05-2010, 23:41
stari moj kako si ti glup

ako tvorci diabla vele da je RPG hack n slash onda je to valjda tako,ti si se nasap nekom pamet solit a ocito da neznas razliku,jeli uopce znas sto znaci RPG??razmisli malo

IGoR_2803
21-05-2010, 23:52
bravo, pobedio si, ovim ultimativnim argumentom si me ostavio bez reči

znam, obično ostavljam takav dojam na ljude...

baldrick_
22-05-2010, 01:04
ako tvorci diabla vele da je RPG hack n slash onda je to valjda tako,ti si se nasap nekom pamet solit a ocito da neznas razliku,jeli uopce znas sto znaci RPG??razmisli malo
evo još jednog pripadnika hive mindea.. majke mi, ko da pričam sa borgovima.

šta je esencijalno da neka igra bude rpg sam napisao u prethodnoj poruci. h&s rpg-ovi nisu rpg-ovi jer nije dovoljno da imaš razvijanje lika u igri da bi ona bila rpg. onda je i gun rpg, i san andreas je rpg. diablo i slične igre su akcione igre sa mrvicom rpg elemenata što ih nipošto ne čini roleplayom.

keko
22-05-2010, 09:00
Slažem se s Baldrickom što se tiče Diabla, tu uopće nema izbora loše/dobro ili bilo kakvih izbora (osim klase i koji ćeš armor uzeti) tako da je jedini RPG element razvijanje lika. Odslušaš likove i dalje ideš klat čudovišta, to mi više liči na neku pucačinu u izometrijskoj perspektivi, a ne na RPG. I nemojte sad vući nekve kopije s raznih stranica na kojima piše da je Diablo RPG, nego ako ste igrali, recite koje to RPG elemente ima Diablo osim biranja klasa i equipanja lika.

Rang€r
22-05-2010, 10:00
u biti svaka igra je rpg jer igraš negu ulogu... roleplay, ne?...

Gwin
22-05-2010, 10:24
teoretski bi mogao tako reći.. ali to znači da u istu skupinu onda trpaš diablo i torment. a te dvije igre ne mogu biti više suprotne jedna drugoj nego što jesu.
ima jedna fora koju mi stari dnd p&p gejmeri volimo koristit ; postoji razlika između ROLL playa i ROLE playa.
ROLL play je bildanje statova, jer samo matematika donosi pobjedu u borbi, i to je diablo
ROLE play je uživljavanje u ulogu i po potrebi izbjegavanje borbe spikom, trikovima i inteligencijom i to je torment.


ako tvorci diabla vele da je RPG hack n slash onda je to valjda tako,ti si se nasap nekom pamet solit a ocito da neznas razliku,jeli uopce znas sto znaci RPG??razmisli maloi tvorci heroesa4 su rekli da je to najbolji nastavak u HOMM franžizi.. pa ih je publika popljuvala..
znači tu se SMIJE slušat riječ publike?

Sickmanno1
22-05-2010, 10:32
Isuste kak ste lejm. Diablo je RPG jerbo razvijas lika, biras klasu, ekvipas lika i rijesavas questove. Jedino sto razlikuje Diablo od ostalih RPGova je sto se nezamara previse sa pricom nego vise sa akcijom, a takav je RPG postojao i na PnP-u, odakle je RPG igre i nose naziv. Limitiranost odabira na koji nacin ce te rijesiti questove Diablo zamjenjuje ne linearnim dizajnom mapa (svaki put dok igrate je drugacija).

Neven <R>
22-05-2010, 10:35
ima jedna fora koju mi stari dnd p&p gejmeri volimo koristit ; postoji razlika između ROLL playa i ROLE playa.
ROLL play je bildanje statova, jer samo matematika donosi pobjedu u borbi, i to je diablo
ROLE play je uživljavanje u ulogu i po potrebi izbjegavanje borbe spikom, trikovima i inteligencijom i to je torment.
E to je to.

IGoR_2803
22-05-2010, 10:38
Isuste kak ste lejm. Diablo je RPG jerbo razvijas lika, biras klasu, ekvipas lika i rijesavas questove. Jedino sto razlikuje Diablo od ostalih RPGova je sto se nezamara previse sa pricom nego vise sa akcijom, a takav je RPG postojao i na PnP-u, odakle je RPG igre i nose naziv. Limitiranost odabira na koji nacin ce te rijesiti questove Diablo zamjenjuje ne linearnim dizajnom mapa (svaki put dok igrate je drugacija).

tako je... uostalome postoji li opće neka standardizirana definicija RPG-a?

Gwin
22-05-2010, 10:42
ima
RPG = od ruskog ruchnoy protivotankoviy granatomyot.. granata na raketni pogon. u ovim krajevima najčešće uporabljivan

RPG7
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8d/Rpg-7.jpg

baldrick_
22-05-2010, 11:32
tako je... uostalome postoji li opće neka standardizirana definicija RPG-a?
igra u kojoj možeš da pričaš i razvijaš lika, i u kojoj je jedna od te dve stvari ključna komponenta mehanike, a druge bar ima

u biti svaka igra je rpg jer igraš negu ulogu... roleplay, ne?...
ne. igranje uloge podrazumeva mogućnost donošenja odluke. u cod-u ne možeš nikako uticati na razvoj priče. ono što karakteriše rpg je sloboda donošenja odluka vezanih za napredak priče. mislim jbt, ko kaže nešto vezano za definicju žanra mora da bude prokleta pažljiv, jerbo će se naći gomila likova koja će da mu izvrće reči. svi znamo šta se misli pri "igranje uloga", nismo mala deca pa da "cepidlačimo"

Isuste kak ste lejm. Diablo je RPG jerbo razvijas lika, biras klasu, ekvipas lika i rijesavas questove. Jedino sto razlikuje Diablo od ostalih RPGova je sto se nezamara previse sa pricom nego vise sa akcijom, a takav je RPG postojao i na PnP-u, odakle je RPG igre i nose naziv. Limitiranost odabira na koji nacin ce te rijesiti questove Diablo zamjenjuje ne linearnim dizajnom mapa (svaki put dok igrate je drugacija).
jedino što razlikuje diabla od akcione igre je razvijanje lika. jedino što ga razlikuje od rpg-a je manjak dijaloga. zašto je onda rpg, a ne akcija? ne raspravljamo ovde dal je diablo pnp rpg, nego dal je crpg. rpg igre isto tako potiču od ponga, pa nećeš da kažeš da je diablo šta god da je pong. limitiranost odabira nije bitna, bitno je što nema dijaloga (a slušanje nekog lika kako priča ne smatram dijalogom), a to svaki rpg mora da ima. diablo i ostale igre koje se nazivaju h&s rpg-ovima bi se morale zvat drugačije, jer su žanr za sebe - predlažem akcione budžilice

IGoR_2803
22-05-2010, 11:35
igra u kojoj možeš da pričaš i razvijaš lika, i u kojoj je jedna od te dve stvari ključna komponenta mehanike, a druge bar ima


you've just made my point... da li u diablu razvijaš lika? o, da, i to je ključni element igre... da li ima razgovora? itekako...

baldrick_
22-05-2010, 11:53
a ti si upravo dokazao da nisi pročitao moju prethodnu poruku. u njoj ćeš naći moje mišljenje o "razgovorima" u diablu

Aral
22-05-2010, 11:58
Sve igre u kojima imaš, između ostalog, strenght i ajmo reć dexterity, znači to dvoje minimum, su RPG-ovi. A sad jel je h'n's ili d&d ili nešto treće...sve je to isto sranje. To je to :)

Arbiter of Change
22-05-2010, 12:16
To nema veze sa RPG-om samo po sebi, potrebno je i time je integralno u žanru jer ti treba očita razlika i definicija stvari u igri koja nije apstraktna i subjektivna. Da RPG žanr ne treba brojke i statistike za definiciju likova i svega ostalog drugačije bi se na to gledalo.

Sickmanno1
22-05-2010, 13:08
baldrick, hebote dijalog, ako je on toliko kljucan da bi igra bila RPG, onda je svaka avantura vise RPG, nego Diablo :kotrljanjejebenimocima:

SkunK
22-05-2010, 14:11
Baldrik bokte nemaš pojma :D

IGoR_2803
22-05-2010, 14:24
baldrick, hebote dijalog, ako je on toliko kljucan da bi igra bila RPG, onda je svaka avantura vise RPG, nego Diablo :kotrljanjejebenimocima:

upravo... onda je jedan monkey island ili broken sword, a da ne govorim o nekim još opsežnijim avanturama više RPG nego npr. neverwinter nights ili kaj ja znam...

keko
22-05-2010, 14:32
Ali avanture su definirane kao posebni žanr, dok se Diablo trpa u RPG iako skoro nema nikakve veze s tim. Malo je i vrijeđanje stavljati Dragon Age i Diablo u RPG-ove (vrijeđanje Dragon Age-a) jer ako se usporedi koliki je trud uložen u DA da se osjećamo kao da imamo nekakvu ulogu i utjecaj na razvoj radnje i "trud" uložen u Diablo, u kojemu poslušaš razgovore i onda ideš dalje silovat miša, mislim da svatko može zaključiti što bi se trebalo tu zvati RPG-om.

IGoR_2803
22-05-2010, 14:35
Ali avanture su definirane kao posebni žanr, dok se Diablo trpa u RPG iako skoro nema nikakve veze s tim. Malo je i vrijeđanje stavljati Dragon Age i Diablo u RPG-ove (vrijeđanje Dragon Age-a) jer ako se usporedi koliki je trud uložen u DA da se osjećamo kao da imamo nekakvu ulogu i utjecaj na razvoj radnje i "trud" uložen u Diablo, u kojemu poslušaš razgovore i onda ideš dalje silovat miša, mislim da svatko može zaključiti što bi se trebalo tu zvati RPG-om.

buahahaha... ne mogu vjerovati da actually sereš po tome kolko je truda uloženo u diablo... ako IKOJI developer ulaže mnogo truda u svoje igre onda je to upravo blizzard... o tome dovoljno govori činjenica da redovno izbacuju patcheve i održavaju laddere i šta ja znam za igre koje su izdali pred 10ak godina...

keko
22-05-2010, 14:39
Nisam pričao o patchevima i sličnome, što se toga tiče, svaka čast Blizzardu. Pričam o tome koliko je u Dragon Age-u uloženo truda da se naprave dobri razgovori, epski trenuci i slično. Sad mi reci gdje to imaš u Diablu? Odslušaš monolog nekog lika i onda dalje klat čudovišta.

Kostolomac
22-05-2010, 14:48
ako IKOJI developer ulaže mnogo truda u svoje igre onda je to upravo blizzard... o tome dovoljno govori činjenica da redovno izbacuju patcheve i održavaju laddere i šta ja znam za igre koje su izdali pred 10ak godina...
Još najbolje da ne apdejtaju "igre koje su izdali pred 10ak godina" kad je to i jedino što su izdali. Inače sam fan Blizzarda, pa me nemoj krivo shvatit :)

Deadwalker
22-05-2010, 14:52
Ja daleko vise respektiram Bioware. Po meni puno kreativniji studio. Jest da su u Blizzardu maheri kada treba dostaviti ultrakvalitetni proizvod koji ce davati nevjerojatnu zaradu, al Bioware je u zadnjih par godina po meni napravio daleko vise. Dragulji poput Dragon Age-a i ME 2 te jos cijelo vrijeme rade na MMORPG-u koji ce valjda konacno istisnuti sveprisutni WoW...

Rang€r
22-05-2010, 15:49
SW ToR nema šanse da potisne WoW, gw2 s druge strane.. :)


Nisam pričao o patchevima i sličnome, što se toga tiče, svaka čast Blizzardu. Pričam o tome koliko je u Dragon Age-u uloženo truda da se naprave dobri razgovori, epski trenuci i slično. Sad mi reci gdje to imaš u Diablu? Odslušaš monolog nekog lika i onda dalje klat čudovišta.

da epski trenuci u izometrijskom pogledu, lyp sinc i mnogo razgovora za igru koja je izbačena prije više od godinu dana...

neznam za vas al meni diablo1 ima najbolju atmosferu ikada... poglavito mislim na tristram i katakombe... mislim onaj preimba guitar theme, pa ona crkva, mrlja krvi, razgovori kojih ima su predobro odrađeni, onda ona vještica, ma ugl. kad sam igru prvi put probo s nekih 8 godina, ušo sam u crkvu i bojo bi se ič dalje... onda kad sam nakon par godina napokon skupio hrabrosti, butcher me je zaklo čisto iz straha.. onak uđeš kod velikog abominationa, mala sobica, svugdje meso i krv, a on se izdere "AAAAH FRESH MEAT"...

keko
22-05-2010, 15:57
Razgovor je kad razgovaraju dvije osobe.

baldrick_
22-05-2010, 16:14
baldrick, hebote dijalog, ako je on toliko kljucan da bi igra bila RPG, onda je svaka avantura vise RPG, nego Diablo :kotrljanjejebenimocima:

upravo... onda je jedan monkey island ili broken sword, a da ne govorim o nekim još opsežnijim avanturama više RPG nego npr. neverwinter nights ili kaj ja znam...
omg, omg.. pre nego što ti odgovorim, reći ću ti sledeće - čitaj poruke na koje odgovaraš. ova diskusija tiče se boljeg razumevanja igara, dakle tebi je prioriteno da razumeš poruke na koje odgovaraš, a ne da ih pogledaš letimično, pa odma vataj tastaturu.. em ti od toga nemaš nikakve koriste, em se ja smaram da ponavljam ono što sam već reko

dakle, rekao sam da sledeće: (rpg je) "igra u kojoj možeš da pričaš i razvijaš lika, i u kojoj je jedna od te dve stvari ključna komponenta mehanike, a druge bar ima". gde si ti, majke ti, u avanturama video razvijanje likova? sem toga, i kekov argument ima itekako smisla (a ti ni njegovu poruku nisi razumeo), i siguran sam da ga niko od vas neće oboriti. već vidim sledeću poruku "aaa, šta vi znate, diablo je rpg, reko mi pcplay!"

a reiko nek si ukine embargo na mozak pa da onda igra rpg-eve il da se vrati starcraftu, ovako ne ide

Arbiter of Change
22-05-2010, 16:30
Podijelio od DA:O teme. Proceed.

Raz
22-05-2010, 16:46
Isse, koje rasprave... kao da je uopće bitno. Danas ionako mnoge igre miješaju temeljne žanrove te ih je teško smijestit bilo gdje. Uzmimo Fable primjerice; W3DR4N se kune da to nije RPG već platformer, dok ja tvrdim drugačije, iako smatram da su mnogi elementi pojednostavljeni. Igra treba uspjevat u onome što pokušava, dok smještavanje u određeni žanr ionako služi samo da se igrači otprilike mogu po nečemu ravnat.

That said... za mene je Diablo oblik RPG-a, samo što je linearan u priči te se na nju ne može utjecat, dok je mehanika i dalje ona u RPG-ova.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 16:53
Meni je Diablo bio uvod u kompleksnije RPG-ove, tako da mi je glupo osporavati mu pripadanje u taj žanr. Kralj h'n's RPG-a i gotovo.

Maloki
22-05-2010, 17:27
Diablo je H'n'S.
H'n'S nije RPG.
Diablo nije RPG.

Jednostavno.


upravo... onda je jedan monkey island ili broken sword, a da ne govorim o nekim još opsežnijim avanturama više RPG nego npr. neverwinter nightsSili kaj ja znam...
Dobar ti je primjer.


ako IKOJI developer ulaže mnogo truda u svoje igre onda je to upravo blizzard... o tome dovoljno govori činjenica da redovno izbacuju patcheve i održavaju laddere i šta ja znam za igre koje su izdali pred 10ak godina...
Naravno, puno je više truda potrebno uložiti u pravljenje patcha nego u pravljenje cijele igre.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 17:33
Diablo nije h'n's.
Diablo je h'n's RPG.

Jednostavno.

Maloki
22-05-2010, 17:34
Ti ne znaš, ti si još mlad i ne znaš što bi mislio.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 17:35
Huh? :)

Ne moraš me hejtati čim nisam igrao KOTOR. :(

SkunK
22-05-2010, 17:54
Baldrick, mozemo diskutirati ali kad smo se već zalaufali, nemoj početi sa vrijeđanjem plz ("ukini mozak" itd.) ajmo drzati ovo na levelu.

GeraltofSmeg
22-05-2010, 17:56
Nisu rpgovi. Ako jesu, i splinter cell conviction jeste (i u njemu se upgradeaju statsi)

Sonic_Moronic
22-05-2010, 17:59
To su elementi RPG-a. Diablo ipak ima puno više elemenata da to bude samo sporedno, te ga ja pribrajam u taj žanr. Stvarno glupa rasprava, ovisi o perspektivi.

bezimeni
22-05-2010, 18:01
Na znam da li je Diablo rpg ali znam da je dosadan i da prvi a bogami ni drugi nisam igrao duže od dva sata ...zabolio me kažiprst :D .

GeraltofSmeg
22-05-2010, 18:01
To su elementi RPG-a. Diablo ipak ima puno više elemenata da to bude samo sporedno, te ga ja pribrajam u taj žanr. Stvarno glupa rasprava, ovisi o perspektivi.
Inventori sistem i napredovanje lika :/

System
22-05-2010, 18:04
>Implying that no one takes you serious

Boli me, za mene je Diablo RPG i to nece promjeniti moje glediste na igru, jedna od omiljenih mi je pa makar govorili da je TBS.

Grim
22-05-2010, 18:05
Dragon Age = (pure) RPG
Diablo = H&S RPG
Fallout 3, Fable = action RPG

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:05
Klase, skill tree, statovi, golema količina itema, questovi. Ja ne vidim po čemu to nije RPG da ga jebeš.

GeraltofSmeg
22-05-2010, 18:08
Klase, skill tree, statovi, golema količina itema, questovi. Ja ne vidim po čemu to nije RPG da ga dragaš.
Kvestovi su trcanje od jednog do drugog mjesta, nema dijaloga, wičer jeste punokrvni rpg pa nema itema, skill tree ima, kao sto sam vec napomenuo, i hitman, a klase i audiosurf, to ne definira rpg, vec kolicina socijalne interakcije ingame persone s svijetom oko sebe.

Grim
22-05-2010, 18:10
Diablo je RPG, kao što je i Fallout 3 RPG, Fable RPG, etc.
Ali problem je u tome što je Reiko išao uspoređivati Diablo sa Dragon Ageom.

Da se citiram:

Dragon Age = (pure) RPG
Diablo = H&S RPG
Fallout 3, Fable = action RPG

Diablo ne možeš uspoređivati sa Dragon Ageom (koji je čisti RPG), isto kao što nemožeš usporediti Fallout 3 i Dragon Age.
Jeste da su to obadvoje (troje) RPG-ovi, ali danas se RPG žanr razgranao na toliko grana, da su te grane totalno drugačije i neusporedive.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:13
Znači, razni dungeon crawleri iz 80-ih i 90-ih, koji su definirali žanr, nisu RPG jer nema socijalne interakcije?

Eye of The Beholder nije RPG?
Dungeon Master nije RPG?

Tužno.

GeraltofSmeg
22-05-2010, 18:14
Znači, razni dungeon crawleri iz 80-ih i 90-ih, koji su definirali žanr, nisu RPG jer nema socijalne interakcije?

Eye of The Beholder nije RPG?
Dungeon Master nije RPG?

Tužno.
Takoje, nije racunalni rpg.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:30
Znaš, Planescape: Torment, Arcanum, Baldur's Gate i slične igre su ogromne, kompleksne i divne, ali ne definiraju žanr. To je više kao izuzetak, nekakav sandbox RPG. A sad tu ispada kao da su one definirale žanr koji je postojao 15 godina prije njih na računalu u raznim oblicima. Izbori u dijalogu, sloboda ići bilogdje i raditi bilošto, to je sjajno, ali nije obavezno.

baldrick_
22-05-2010, 18:43
Ja ne vidim po čemu to nije RPG da ga dragaš.
po milioniti put - dijalozi

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:43
Po 2. put - Eye of the Beholder i Dungeon Master.

baldrick_
22-05-2010, 18:48
sori, slučajno sam stisnuo submit dok sam kuckao celokupan post. vidi odgovor ispod

Znaš, Planescape: Torment, Arcanum, Baldur's Gate i slične igre su ogromne, kompleksne i divne, ali ne definiraju žanr. To je više kao izuzetak, nekakav sandbox RPG. A sad tu ispada kao da su one definirale žanr koji je postojao 15 godina prije njih na računalu u raznim oblicima. Izbori u dijalogu, sloboda ići bilogdje i raditi bilošto, to je sjajno, ali nije obavezno.
nije bitna sloboda izbora, bitni su dijalozi. eye of the beholder i ostali su portovi pen & paper rpg-a koji se bitno razlikuje (upravo u nedostatku dijaloga) od crpg-a o kojima ovde pričamo. pen and paper rpg je kao i h&s žanr za sebe i ne spada u crpg


Jeste da su to obadvoje (troje) RPG-ovi, ali danas se RPG žanr razgranao na toliko grana, da su te grane totalno drugačije i neusporedive.
sve grane i dalje sadrže 2 ključne stvari - razvijanje lika + dijalozi. h&s je h&s, nije rpg, to je žanr za sebe, nastao mešavinom strategije i rpg-a

Stvarno glupa rasprava, ovisi o perspektivi.
ne, zna se šta je rpg, a šta nije. mogu ja sad da kažem: "istorija je iz moje perspektive nauka koja proučava internet", ali to nije tačno.. bez obzira što je to moja perspektiva

I
mehanika i dalje ona u RPG-ova.
samo što nije jer nema dijaloga

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:49
A gdje to piše da RPG mora imati dijaloge?

baldrick_
22-05-2010, 18:53
citiram: "roleplay igra... mora posedovat dijaloge i razvijanje lika". izvod iz veždi-a (velika enciklopedija žanrovske definacije igara), strana 544, red treći

Sonic_Moronic
22-05-2010, 18:54
U redu. Uvjeren sam.

System
22-05-2010, 18:54
http://bs.wikipedia.org/wiki/RPG

Nadam se da pomaze u razjasnjivanju nekih pitanja.

Grim
22-05-2010, 18:59
Baldrick. http://www.hcl.hr/forum/Smileys/Alpha/facepalm.gif

Ti shvaćaš da H&S nije žanr nego tip gameplaya? Tip RPG-a koji koristi H&S vrstu gameplaya je H&S RPG. Što znači da je Diablo RPG.

Sonic_Moronic
22-05-2010, 19:01
http://bs.wikipedia.org/wiki/RPG

Nadam se da pomaze u razjasnjivanju nekih pitanja.

Užas, bolje nek se drže prevođenja eng. wikipedije. :)

baldrick_
22-05-2010, 19:09
Baldrick. http://www.hcl.hr/forum/Smileys/Alpha/facepalm.gif

Ti shvaćaš da H&S nije žanr nego tip gameplaya? Tip RPG-a koji koristi H&S vrstu gameplaya je H&S RPG. Što znači da je Diablo RPG.
ne lupaj se po glavici, možda izgubiš i to nešto malo što imaš u njoj

pa kako se drugačije žanrovi definišu nego po tipu gameplaya koji koriste? nije to film da se definišu po priči, nit je bend da se definiše po muzici. igre se definišu po gameplayu. ako je on hack and slash, onda je i igra. po čemu je diablo rpg koji koristi hack and slash način igranja? što nije hack & slash koji ima neke elemente rpg-a? ili što nije strategija koja koristi hack & slash, a uzgred ima i budženje lika? kratko i jasno - diablo je h&s (ne rpg, ne bilo šta drugo)

GeraltofSmeg
22-05-2010, 19:19
Znaš, Planescape: Torment, Arcanum, Baldur's Gate i slične igre su ogromne, kompleksne i divne, ali ne definiraju žanr. To je više kao izuzetak, nekakav sandbox RPG. A sad tu ispada kao da su one definirale žanr koji je postojao 15 godina prije njih na računalu u raznim oblicima. Izbori u dijalogu, sloboda ići bilogdje i raditi bilošto, to je sjajno, ali nije obavezno.
Dobro, ali to jeste cilj težnje rpga kao zanra, jeli, Roleplay game.

Grim
22-05-2010, 20:07
ne lupaj se po glavici, možda izgubiš i to nešto malo što imaš u njoj

pa kako se drugačije žanrovi definišu nego po tipu gameplaya koji koriste? nije to film da se definišu po priči, nit je bend da se definiše po muzici. igre se definišu po gameplayu. ako je on hack and slash, onda je i igra. po čemu je diablo rpg koji koristi hack and slash način igranja? što nije hack & slash koji ima neke elemente rpg-a? ili što nije strategija koja koristi hack & slash, a uzgred ima i budženje lika? kratko i jasno - diablo je h&s (ne rpg, ne bilo šta drugo)
Došli smo i do vrijeđanja jeli?
Znači ti jedini imaš pravo, dok svi ostali ljudi na svijetu su u krivu? Blizzard je bio u krivu kada je nazvao Diablo RPG-om, recenzenti su bili u krivu kada su je nazvali RPG-om u svojim recenzijama, svi igrači koji su igrali/igraju su u krivu što Diablo smatraju RPG-om, jedino si ti u pravu?

IGoR_2803
22-05-2010, 21:36
ova rasprava nema smisla jer je baldrick očigledno primio boga za bradu pa je počeo sa uvredama okolo... ali smirit će se on, bez brige...

uostalom, za mene je rpg ono što mu i sam naziv kaže... role playing game - i prema tome je diablo rpg, može mi isus bog doći i reći suprotno, ne dira me...

a što se tiče usporedbe količine dijaloga, glazbe i ostalih multimedijalnih "dodataka" između diabla i dragon age-a reći ću samo bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.

Gwin
23-05-2010, 00:25
bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.

whatever.. otkad je godina proizvodnje bitna? torment je debelo stariji od neverwintera i dragon agea pa ih jede za užinu po pitanju kvalitete i kompleksnosti.

Diablo je H'n'S.
H'n'S nije RPG.
Diablo nije RPG.
seconded..

roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
itd.

diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.

imho, da bi igra bila pravi rpg, ti rpg elementi moraju prestat bit samo drukčiji načini ubijanja i biti nešto više.

Maloki
23-05-2010, 00:29
a što se tiče usporedbe količine dijaloga, glazbe i ostalih multimedijalnih "dodataka" između diabla i dragon age-a reći ću samo bravo biserima koji uspoređuju igru koja je izašla 2000. godine i igru koja je izašla prošle godine.
Planescape Torment je izašao 1999. godine i ima više dijaloga od Dragon Agea.
Toliko o godinama izdavanja igri i količini dijaloga.

Tyrion
23-05-2010, 00:34
Baldur's Gate


ne definiraju žanr

lol

baldrick_
23-05-2010, 01:42
uostalom, za mene je rpg ono što mu i sam naziv kaže... role playing game - i prema tome je diablo rpg, može mi isus bog doći i reći suprotno, ne dira me...

ako ti isus dođe i kaže argumentirano (kao što ja činim) zašto diablo nije rpg, onda si, da prostiš, zatucan (ovo govorim bez ikakve namere da te uvredim i/ili povredim osećanja)

ova rasprava nema smisla jer je baldrick očigledno primio boga za bradu pa je počeo sa uvredama okolo... ali smirit će se on, bez brige...
to što se neko vređa ne znači da rasprava nema smisla, može da znači da nije zabavno, da je neprijatno itd. za mene ima smisla uglavnom zbog odličnog argumenta sonic moronica o kome sam morao da se zamislim.


Došli smo i do vrijeđanja jeli?

ti si sa vređanjem sam krenuo u prethodnoj poruci, nemoj sad da se praviš nevinašce. kad mene neko vređa - ja mu uzvratim, ko što rekoh igoru, to je muška stvar za uradit

Znači ti jedini imaš pravo, dok svi ostali ljudi na svijetu su u krivu? Blizzard je bio u krivu kada je nazvao Diablo RPG-om, recenzenti su bili u krivu kada su je nazvali RPG-om u svojim recenzijama, svi igrači koji su igrali/igraju su u krivu što Diablo smatraju RPG-om, jedino si ti u pravu?
ako malo pročitaš poruke po ovoj temi videćeš da ja nisam jedini ko to tvrdi, krećem se po raznoraznim forumima već neko i mogu ti iskreno reći da ljudi koji tvrde da diablo nije rpg ima barem onoliko koliko i onih koji tvrde suprotno. sem toga, koliko ljudi tvrdi nešto me apsolutno ne dotiče - ja imam argumente, ako ih pobiješ promeniću mišljenje. kao što sam rekao "svi to kažu" nije nikakav argument i to u nešto može da ubedi samo ovcu.

Neven <R>
23-05-2010, 01:46
Kakvi mrtvi dijalozi, ovaj baldrick isto ne zna što priča. Glavne i najbolje argumente zašto Diablo nije RPG je napisao Gwin na prošloj stranici, evo kvotam opet.


roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
itd.

diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.

Grim
23-05-2010, 11:37
H&S nije žanr, žanrovi igra su:
- Action
- Shooter
- Adventure
- Simulation
- RPG
- Strategy

I onda se svaki žanr dijeli na podžanrove, jedan podžanr RPG-a se zove H&S RPG.
Diablo je H&S RPG i spada pod RPG granu što znači da je neka vrsta RPG-a.

Diablo nije čisti RPG kao Baldurs Gate, kao što nije niti Morrowind ili Fallout 3, ali on teoretski je RPG.
Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.

Aral
23-05-2010, 11:43
Kad smo kod Diabla, i ptice na grani znaju da je to RPG. Kak bi onda zvali sve igre tog tipa, od početaka pa do današnjeg Torchlighta? Btw. Grim dobro kaže. Svoj hejt prema igrama ostavite sastrane. To ko da idemo filmove svrstavat u žanr i govorit koji je koji.

GeraltofSmeg
23-05-2010, 11:51
Diablo nije čisti RPG kao Baldurs Gate, kao što nije niti Morrowind ili Fallout 3, ali on teoretski je RPG.
Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.
Mozda, ali po mentalitetu, cilju igre, ona nije rpg, vec obicna akcijska glupost.

Maloki
23-05-2010, 11:54
Kak bi onda zvali sve igre tog tipa, od početaka pa do današnjeg Torchlighta?
Po tisućiti put, zovite ih H'n'S.
A H'n'S nije RPG.

Grim
23-05-2010, 11:59
Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.

Maloki
23-05-2010, 12:04
Prvo, ja nisam izmislio apsolutno nikakav novi žanr.
Drugo - i da jesam, zašto to ne bih mogao?

Deadwalker
23-05-2010, 12:05
Ne znam, ja sam oduvijek D2 karakterizirao kao RPG. Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG. Podzanr akcijski.
Inace se ne zamaram previse s takvim stvarima. Ne vidim poantu ove rasprave. Ocito svatko ima svoje misljenje koje zasigurno nece promjeniti tako da ove prepirke imaju smisla isto kao kada vikendom navecer pijanoj zenskoj mislis ici objasnjavati nedostatke facebook-a, umjesto da je odvedes na plesni podij i "konzumiras" je.

Maloki
23-05-2010, 12:06
"Konzumiranje" žene na plesnom podiju ima smisla jedino ako u klubu nema nikoga. Ili ako si pijan.

Deadwalker
23-05-2010, 12:08
Vidim da ti konzumaciju drugacije tumacis od mene. :)

Arbiter of Change
23-05-2010, 12:24
Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG.
To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.

str1k3r
23-05-2010, 12:29
Moram odvojiti sekundu svog vremena, i reći kako me par postova ovdje dobro nasmijalo - od spominjanja tr00 RPG-a, pokušaja diskreditiranja starih RPG-a zbog godine proizvodnje, i, moj favorit, da samo Blizzard proizvodi kvalitetne igre.

Trenutno nemogu postati ništa konstruktivno, jer sam ograničen vremenom, ali morati ću se složiti debelo sa Gwinom i Malokijem.


Diablo je H'n'S.
H'n'S nije RPG.
Diablo nije RPG.

Jednostavno.


roleplay uključuje komunikaciju. elementi roleplaya se recimo ističu u načinu rješavanja sukoba sa protivnikom.

bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
itd.

diablo to nema. kod diabla se rpg elementi vide samo u različitom načinu ubijanja protivnika. a to nije roleplay, nego ROLLplay.
i da. teoretski spada u skupinu rpga, ali samo teoretski.

I, Gwin je dao najbolju podjelu: ROLLplay i ROLEplay.

Moj konstruktivan post očekujte kad se vratim doma.

Deadwalker
23-05-2010, 12:30
To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.

Rekoh Arbie, ne zamaram se s time previse.
Vjerojatno moja definicija i shvacanje rpg-a se ne slaze s pravom definicijom, al to me zamara u zivotu jednako koliko i cinjenica da danas cu opet ljencariti cijeli dan. :)

Babitz
23-05-2010, 13:07
Cim postoje stats, skillovi i leveliranje lika, to je za mene RPG.
To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.
I bili su potpuno u pravu.

baldrick_
23-05-2010, 13:19
Diablo nije čisti RPG kao Baldurs Gate, kao što nije niti Morrowind ili Fallout 3, ali on teoretski je RPG.
Ne možeš reći da nije, izmisliti novi žanr i smjestiti ga tamo.
kao prvo, morrowind i f3 jesu čisti rpg-ovi. baldur's gate ne može da bude čistiji od njih samo zato što ima poteznu borbu, to nije ono što definiše rpg.

kao drugo, ako se pojavi igra koja kombinuje elemente dveju žanrova, a objektivno ne spada ni u jedan.. pa normalno je da će se smislit drugi žanr. mislim, po tvojoj logici ni wolfenstein 3d nije trebao da se nazove fps nego akciona platforma jer jelte ti kontrolišeš lika i onda pucaš, to je podžanr platforma, kako se ti sad usuđuješ da smisliš novi žanr. isto tako je u muzici, pojavi se black sabbath, neko se usredsredi na jedan element njihove muzike i nastane doom metal. doom metal, a ne doom, podžanr rocka


Rekoh Arbie, ne zamaram se s time previse.
Vjerojatno moja definicija i shvacanje rpg-a se ne slaze s pravom definicijom, al to me zamara u zivotu jednako koliko i cinjenica da danas cu opet ljencariti cijeli dan. :)
ako se ne zamaraš time, ne razmišljaš o tome što onda postuješ?

Sickmanno1
23-05-2010, 13:20
Kak bi onda zvali sve igre tog tipa, od početaka pa do današnjeg Torchlighta?
Po tisućiti put, zovite ih H'n'S.
A H'n'S nije RPG.

H'n'S je Golden Axe, a ne Diablo. Diablo je HnS RPG.

Uostalom pitaj si gwina jer postoji HnS RPG u PnP-u.

baldrick_
23-05-2010, 13:41
to su ti čiste tehnikalije. ne moraš nazvat diablo h&s, može bilo kako.. recimo h&s sa razvijanjem lika.. sve je ok dok god se ne naziva rpg

Sickmanno1
23-05-2010, 13:52
Ma nemoj lol...

Diablo je RPG.

Sonic_Moronic
23-05-2010, 14:03
Pa što onda spada u RPG? Po vama, izgleda da ima svega nekoliko RPG-ova u cijeloj povijesti video igara.

Arbiter of Change
23-05-2010, 14:08
Pa što onda spada u RPG? Po vama, izgleda da ima svega nekoliko RPG-ova u cijeloj povijesti video igara.
Pravih RPG video igara nema, samo cRPG. :eyebrows:

Sonic_Moronic
23-05-2010, 14:17
Cjep cjep dlak dlak.

baldrick_
23-05-2010, 14:25
Pa što onda spada u RPG? Po vama, izgleda da ima svega nekoliko RPG-ova u cijeloj povijesti video igara.
jbt bog - igra u kojoj ima pričanja i razvijanja lika. milioniti put pišem jedno te isto. ima mnogo takvih igara

Gwin
23-05-2010, 15:26
H'n'S je Golden Axe, a ne Diablo. Diablo je HnS RPG.

Uostalom pitaj si gwina jer postoji HnS RPG u PnP-u.

ne. ne postoji hack'n'slash rpg na papiru..

postoje samo igrači koji ne znaju rolplejat

bezimeni
23-05-2010, 15:32
Moguće da ima i takvih jer ih koći strani jezik ali ima i onih kojima se jednostavno ne da sa time zajebavati :D .

Arbiter of Change
23-05-2010, 15:34
Moguće da ima i takvih jer ih koći strani jezik ali ima i onih kojima se jednostavno ne da sa time zajebavati :D .
RP na papiru bez RP nema previše svrhe (iako postoje neke igre tipa Hackmaster)... but then again, D&D 4th Ed strikes again.
Ali to je već neka druga priča. :)

IGoR_2803
23-05-2010, 15:50
Moram odvojiti sekundu svog vremena, i reći kako me par postova ovdje dobro nasmijalo - od spominjanja tr00 RPG-a, pokušaja diskreditiranja starih RPG-a zbog godine proizvodnje, i, moj favorit, da samo Blizzard proizvodi kvalitetne igre.


imam lagani osjećaj da se ovo odnosi na mene pa bi ti samo savjetovao da pročitaš dobro moje postove, ako treba i između redaka pa ćeš vidjeti da nigdje nisam diskreditirao stare rpg-ove, niti mi je to namjera,a bogami nisam ni rekao da SAMO blizzard proizvodi kvalitetne igre...

@ostali: dok god mi ne date, TOČNU, standardiziranu definiciju ROLE-PLAYING IGRE ću diablo svrstavati u RPG... h&s rpg, action rpg - kako god želite... ali je RPG...

ako nema točne definicije, kako onda možete sa 100% sigurnošću tvrditi da li je diablo rpg ili nije... kad smo već kod toga, toliko dugo ne možete tvrditi ni da call of duty nije rpg... :P

Gwin
23-05-2010, 16:06
A role-playing game (RPG) is a broad family of games in which players assume the roles of characters, or take control of one or more avatars, in a fictional setting. Actions taken within the game succeed or fail according to a formal system of rules and guidelinestehnički, diablo spada u rpg

At the heart of these formats is in-character participation in a collaborative narrative.Role playing games are fundamentally different from most other types of games in that they stress social interaction and collaborationali ovo mu fali, onaj najbitniji dio roleplaya..

statsi, inventory i upgrejd likova NISU preduvjet da bi igra bila RPG

IGoR_2803
23-05-2010, 16:08
jedini čovjek koji je nešto i argumentirao... tako da je s moje strane raspravi kraj... uvijek sam govorio da je diablo rpg, možda sam donekle bio u krivu, ali sigurno nisam tvrdio notorne gluposti, jer barem nešto istine ima u tome...

Mirogamemasta
23-05-2010, 16:33
Moram se ubaciti ovdje posto sam fan diabla.
Decki sjetite se prvog Diabla. RPG... Diablo ima biranje lika/klase, leveliranje, statse, iteme, pricu, dijalog (Iako vas lik i nije bas pricljiv.), questove, itd.
Sve su to elementi RPG-a.
Ono sto Diablu fali je izbor. Bilo da je između questa, izmequ dijaloga ili između sukoba heroja i cudovista. Sve se rijesavalo na jedan nacin i postojao je samo jedan put do cilja.
Isto tako morate imati na umu da se od necega moralo poceti.
Blizzardovci su (ajmo to tako reci) pojednostavili stvari do ibera, svidalo se to vama ili ne. Istina da su maknuli kljucni element RPG-a i skroz ga zapostavili, ali opet ima drugih stvari koje ga cine RPG-om.
Napominjem jos jednom - od necega su morali poceti.
Sad sam procitao post od Gwina, prakticki sam napisao isto sto i on (na svoj nacin).

Arbiter of Change
23-05-2010, 16:35
To nema veza sa RPG žanrom kao takvim. Kako ne shvaćaš (repost alert) da sva ta tehnička strana postoji kao sporedni efekt jer je potreban objektivan i mehanički definiran prikaz statusa i napretka lika koji bi bio svim upletenim stranama jednako jasan, zbog ničeg drugog? Statistike i brojke ne čine RPG, kao što je BioWare nedavno nabijao na nos SquareEnixu za FF13.

Rekoh Arbie, ne zamaram se s time previse.
Tada si vjerojatno zalutao u krivu temu. :)

Inače, tema nijeSo Diablu i tome je li on RPG ili nije,Sto je jednostavno ispao prvi post u DA:O temi koji je otvorio ovu raspravu.
Ono, čisto informativno da ne odlutaju razgovori.

Post sa dna.

Moram se ubaciti ovdje posto sam fan diabla.
Decki sjetite se prvog Diabla. RPG... Diablo ima biranje lika/klase, leveliranje, statse, iteme, pricu, dijalog (Iako vas lik i nije bas pricljiv.), questove, itd.
Sve su to elementi RPG-a.
Ono sto Diablu fali je izbor. Bilo da je između questa, izmequ dijaloga ili između sukoba heroja i cudovista. Sve se rijesavalo na jedan nacin i postojao je samo jedan put do cilja.
Isto tako morate imati na umu da se od necega moralo poceti.
Blizzardovci su (ajmo to tako reci) pojednostavili stvari do ibera, svidalo se to vama ili ne. Istina da su maknuli kljucni element RPG-a i skroz ga zapostavili, ali opet ima drugih stvari koje ga cine RPG-om.
Napominjem jos jednom - od necega su morali poceti.
Sad sam procitao post od Gwina, prakticki sam napisao isto sto i on (na svoj nacin).

Gwin
23-05-2010, 16:54
SDiablo ima biranje lika/klase, leveliranje, statse, iteme, pricu, dijalog (Iako vas lik i nije bas pricljiv.), questove, itd.
Sve su to elementi RPG-a.
Ono sto Diablu fali je izbor.
ne.. biranje klase, leveliranje, statsi i itemi NISU elementi RPGa.
priča, dijalog, kvestovi i nadasve IZBOR JESU elementi RPGa

str1k3r
23-05-2010, 17:32
Moram odvojiti sekundu svog vremena, i reći kako me par postova ovdje dobro nasmijalo - od spominjanja tr00 RPG-a, pokušaja diskreditiranja starih RPG-a zbog godine proizvodnje, i, moj favorit, da samo Blizzard proizvodi kvalitetne igre.


imam lagani osjećaj da se ovo odnosi na mene pa bi ti samo savjetovao da pročitaš dobro moje postove, ako treba i između redaka pa ćeš vidjeti da nigdje nisam diskreditirao stare rpg-ove, niti mi je to namjera,a bogami nisam ni rekao da SAMO blizzard proizvodi kvalitetne igre...

Da sam rekao da se odnosi na tebe izričito, rekao bih to. Naveo sam samo par stvari što sam pročitao u cijeloj temi. Ali da, odnosi se jedan dio na tebe.

baldrick_
23-05-2010, 20:12
Moram odvojiti sekundu svog vremena, i reći kako me par postova ovdje dobro nasmijalo - od spominjanja tr00 RPG-a, pokušaja diskreditiranja starih RPG-a zbog godine proizvodnje, i, moj favorit, da samo Blizzard proizvodi kvalitetne igre.

@ostali: dok god mi ne date, TOČNU, standardiziranu definiciju ROLE-PLAYING IGRE ću diablo svrstavati u RPG... h&s rpg, action rpg - kako god želite... ali je RPG...

igra u kojoj ima pričanja i razvijanja lika. lol.

Sickmanno1
23-05-2010, 20:19
Pa u Diablu 2 ima pricanja :P

Sta mislis ko ti daje questove?

IGoR_2803
23-05-2010, 20:21
Pa u Diablu 2 ima pricanja :P

Sta mislis ko ti daje questove?

ima i kvestova... a ima i izbora... izbor charactera na početku, izbor koji build charactera izgraditi itd... :D znam da gwin pod izbor nije mislio na ovo, ali od ovih nabrojanih RPG elemenata diablo nema samo taj...

Sonic_Moronic
23-05-2010, 20:23
Stvarno, nisam vidio nijednu igru da ima toliko mogućnosti buildova ko Diablo II. Uvijek razbijam glavu s time...

baldrick_
23-05-2010, 20:25
Pa u Diablu 2 ima pricanja :P

Sta mislis ko ti daje questove?
pod pričanje sam mislio na dijaloge.

IGoR_2803
23-05-2010, 21:00
pod pričanje sam mislio na dijaloge.

ajde mi reci zbog čega je to dialog toliko važan... što je s monolozima? pitam jer ima igara u kojima glavni lik ne zucne ni slovo tijekom cijele igre (hell, čak cijelog serijala - hint: half life), pa bez obzira na to razgovor ima ogromnu ulogu u igri...

diablo nema dijaloge ali ima mnogo priče koja se otkriva kroz monolog...

Sonic_Moronic
23-05-2010, 21:06
Da, D2 ima odličan voice-acting i hrpu zanimljivih tračeva koji likovi mogu reći, samo na to sam trošio sate.

baldrick_
23-05-2010, 22:17
[quote="baldrick_":1uykw5en]
pod pričanje sam mislio na dijaloge.

ajde mi reci zbog čega je to dialog toliko važan... što je s monolozima? pitam jer ima igara u kojima glavni lik ne zucne ni slovo tijekom cijele igre (hell, čak cijelog serijala - hint: half life), pa bez obzira na to razgovor ima ogromnu ulogu u igri...
[/quote:1uykw5en]
dijalog je važan jer kroz njega najviše oblikuješ ličnost svog lika. igranje uloga (kao što već znate, nego izvrćete reči rasprave radi) nije samo "ti si vojnik u drugom svetskom ratu i automatski igraš ulogu".. sure, i to je igranje uloge, ali ne na misli se na to u rpg-u. jer da bi igrao ulogu moraš imati mogućnost izbora i da si izgradiš ličnost lika, a to su postiže preko dijaloga u 95% slučajeva. u diablu ne možeš nikako da izgradiš ličnost lika, bilo da baca magie ili koristi luk i strelu.

half-life i druge filmske pucačine su druga priča. u njima je cilj igraču stvoriti doživljaj kao da je upao u film, pa je logično da ne priča, jer da priča lik bi već imao neku unapred definisanu ličnost i uživljavanje igrača bi bilo manje

Rang€r
23-05-2010, 22:59
po tom načinu razmišljanja ni DA:O nije rpg jer se krši sa samim sobom, na kraju igre ti lik umre onda u expanziji magično oživi :roll:

Maloki
23-05-2010, 23:13
po tom načinu razmišljanja ni DA:O nije rpg jer se krši sa samim sobom, na kraju igre ti lik umre onda u expanziji magično oživi :roll:
Trudim se, ali ne shvaćam povezanost ove izjave sa ičim.

MILF hunter
23-05-2010, 23:27
Čitam temu od početka i ne vjerujem koliko samoprozvanih stručnjaka ima :rotfl:

Naravno da je RPG.

baldrick_
23-05-2010, 23:29
po tom načinu razmišljanja ni DA:O nije rpg jer se krši sa samim sobom, na kraju igre ti lik umre onda u expanziji magično oživi :roll:
Trudim se, ali ne shvaćam povezanost ove izjave sa ičim.
takođe.. daj bolan, pojasni to

Rang€r
23-05-2010, 23:38
pa neki cjelo vrijeme tupe kako pravi ar pi đi treba nesmije bit linearan, ovo ono, u diablu ima razgovora, al ti u rpgu moraš utjecat na svijet... pa u DA:O utječeš na svijet tako da umreš na kraju te developeri u expanziji ožive.. paradox 2 much?

Tyrion
23-05-2010, 23:42
Molim te barem se informiraj kad vec kreces pljuvati.

Ako si u DA:O umro, u ekspanziji igraš kao random grey warden iz te regije.

Ako pak importas lika znaci dati se automatski i teorretski mjenja kraj posto si ti isao njega forsat a ne oni.

MILF hunter
23-05-2010, 23:43
RPG je RPG, bio on linearan ili ne.

Neven <R>
23-05-2010, 23:53
Genijalni post.

Deadwalker
23-05-2010, 23:55
mnogo dubokoumno :bravo:

baldrick_
23-05-2010, 23:56
RPG je RPG, bio on linearan ili ne.
tako je, ja linearnost nisam spominjao. dakle, u rpg-u moraš imati dijaloge. kakve veze sa originalom imaju nastavci itd. apsolutno je nebitno, da li ima paradoksa.. u diablo nema dijaloga, ima monologa. "uticanje na svet" je bitno, ali ne presudno. presudna je sloboda da oblikuješ ličnost i fizički aspekt tvoga lika

MILF hunter
24-05-2010, 00:04
Kako nema dijaloga? Istina da su jednostavniji nego u npr. Morrowindu, ali dođe ti na isti kurac: i u Morrowindu samo klikneš na random topic i sugovornik ti sve priča, ovisno koji odabareš. Diablu eventualno možeš zamjeriti malobrojnost tema i linearnost, sa čim se još i mogu složiti.

Kako god, nisi ti taj koji definira žanr. Blizzard je izdao Diablo kao RPG. Ne priznaješ to. Odi na wikipediu i vidjet ćeš da i tamo Diabla svrstavaju pod RPG. Ako ni to ne priznaješ, onda otvori anketu i provjeri što ljudi misle o tome, jer mi se čini da fkt samo ti i još par pojedinaca tvrdite suprotno. Pazi, osporavaš Blizzard jer ti oni nisu "sveta riječ", a onda očekuješ da to bude tvoja i od još par forumaša :roll: Jebote, RPG je definiran neovisno o tebi, nemaš ti tu što dodavati ili izmišljati.

MILF hunter
24-05-2010, 00:10
I da, kad smo kod dijaloga, uzet ću za usporedbu opet ova 2 RPG-a... U Diablu si mogao "tračati" s ostalim likovima i mogao si dobiti višestruko raznovrsnije komentare nego u Morrowindu na pojedinu temu. Pa ti gledaj...

baldrick_
24-05-2010, 00:17
ja sam diabla igrao odavno (zadnji put pre nekoliko godina) i beše ti klikneš na lika, on ti ispriča svoj monolog i onda možeš da mu kažeš: "šta imaš za prodaju" i sl. to nisu razgovori. e sad, moguće je da grešim?

što se tiče druge stvari.. do te definicije rpg-a došo sam nakon dugotrajnog igranja mnogih rpg-ova.. jednostavno shvatiš šta je njihova esencija, šta čini jedan kompletan rpg. ono što rpg izdvaja od drugih žanrova je ta simbioza dijaloga (i drugih načina za razvijanje ličnosti lika.. ono o čemu je gwin pričao, bard će učinit ovo, rogue ono) i razvijanje fizičke strane lika. ako ima samo jedno od to dva, to više nije rpg jer šta je onda igra koja ima oba aspekta? previše se razlikuju te dve igre da bi se obe svrstavale u rpg. svakodnevno pratim vesti na www.rpgwatch.com (http://www.rpgwatch.com)Si čitam intervjue sa proizvođačima.. i likovi se slažu sa mnom (kris avelone na primer).

MILF hunter
24-05-2010, 00:22
ja sam diabla igrao odavno (zadnji put pre nekoliko godina) i beše ti klikneš na lika, on ti ispriča svoj monolog i onda možeš da mu kažeš: "šta imaš za prodaju" i sl. to nisu razgovori. e sad, moguće je da grešim?

Znači, pojavi ti se opcija za interakciju pod nazivom npr. "Khalim's Will". Spomeneš li to svim likovima u gradu, dobit ćeš potpuno različiti odgovor od svakog. Imaš i opciju gossip i svaki lik ti brblja o random temama, totalno nevezanim za bilo što. :thumbs2:

A u Morrowindu kad npr. otvoriš temu o nekoj temi (outlanders, Vivec itd.) od 99% likova u igri (znači oko 50 likova u svakom gradu x broj gradova) dobit ćeš isti odgovor, identičan od prvog do zadnjeg slova. Toliko o dijalozima :wink:

Inače, Morrowind mi je naj RPG svih vremena, da ne ispadne da ga kritiziram! I ima iste "boljke" kao i Diablo. :wink:

baldrick_
24-05-2010, 00:30
a jel u morrowindu možeš da biraš dal' ćeš da rešiš zadatak dobrim, zlim ili nekim trećim putem? ako možeš, onda je dovoljno za rpg (u diablu ne možeš?). ako ne možeš, onda ni morrowind nije rpg, menjam svoj raniji iskaz

MILF hunter
24-05-2010, 00:39
Samo u manje bitnim questovima, gotovo zanemarivo. Main quest je vrlo linearan, a to hoću li podmititi stražara na ulazu ili ga ubiti mi i nije neka pretjerana nelinearnost ako svakako moram proći kroz ta vrata.

I ono što je gwin spomenuo, citiram:


bard će šarmirat protivnika i odgovorit ga od sukoba
jedan rogue će mu se prišuljat iza leđa i onesvjestit ga
jedan cleric će ga svojom mudrošću razuvjeriti i nagovoriti da odustane od nečasnih djela
jedan warrior će (ako ima dovoljno rankova u "intimidate" skillu) isprepadat jadnog negativca, odnosno ako to faila onda će ga umlatit.
itd.

Ovo nema ni Morrowind. Wizard/warrior/cleric, sve se svodi na akciju i uništavanje glavnih protivnika čistom silom/magijom, kao i u Diablu! :wink:

baldrick_
24-05-2010, 00:44
ali ipak se čini dovoljnim da bude svrstan u rpg, ako podmitiš stražara definišeš svog lika kao dobrog, a ako ga ubiješ kao lošeg. opet, linearnost nije tolko bitna

MILF hunter
24-05-2010, 00:50
Ma to je samo banalni primjer bio. Poanta je da i dalje nemaš nikakvog izbora nego jednostavno uništiti ono što ti je na putu da postaneš ono što MORAŠSpostati. Nema nikakvog odgovaranja nekoga da odustane i preda se ako si cleric itd. Nitko te ne pita koga podržavaš i slažeš li se ulogom koju si prisilno preuzeo.

Za dijaloge sam već objasnio. Morrowind ima brutalno jednolične dijaloge bez obzira na količinu likova i gradova. Svi tupe isti kurac, bila riječ o Orcu iz Balmore ili Nordu iz Surana. U Diablu je manje tema za razgovor, ali svaki lik ima svoje mišljenje o temi za razliku od onih u Morrowindu.

Neven <R>
24-05-2010, 00:56
Nije baš isto, u MW je ipak izbor puno veći i ono što Gwin opisuje puno više vrijedi nego u Diablu.

Npr. ak je quest ukrasti knjigu kao fighter ću moža ubiti store keepera, kao thief ću se prošuljati i pobjeći, kao mage ću baciti neki charm spell i onda će mi su u dialogu otvoriti opcija da mi da knjigu itd. U Diablu ćeš sam stiskati gumb i čistit level po level dungeona, bio ti thief, mage ili warrior opcije će uvijek biti slične.

MILF hunter
24-05-2010, 00:58
Kao što sam i napisao, to je samo u manje bitnim questovima. Main quest uvijek ide istim putem.

Neven <R>
24-05-2010, 01:03
Opet ćeš i sa rješavanje main questova imati više opcija u rješavanju neke situacije, ako moraš recimo pokupiti neki item u ruinu opet ćeš moći odabrati hoćeš li se prosneakati ili poklati svoj put kroz quest. Dok ćeš kao Mage možda jednostavno sve preletiti. Mw može biti clickfest, ali ne mora, u Diablu si osuđen na clickfest.

MILF hunter
24-05-2010, 01:04
Opet ćeš i sa rješavanje main questova imati više opcija, ako moraš recimo pokupiti neki item u ruinu opet ćeš moći odabrati hoćeš li se prosneakati ili poklati svoj put kroz quest. Dok ćeš kao Mage možda jednostavno sve preletiti.


I U Diablu mogu jednostavno Assassinom stvoriti klon pomoću skilla i dok monsteri napadaju njega (nju), ja se pritajim i oslobodim Caina ili uzmem knjigu s police u onom podzemnom hramu za onog lika u 3. "gradu". Ne moraš ti počistiti level ako nećeš. :wink:

Naravno, ovo ne vrijedi za bossove koje moraš ubiti. :wink:

baldrick_
24-05-2010, 01:05
Npr. ak je quest ukrasti knjigu kao fighter ću moža ubiti store keepera, kao thief ću se prošuljati i pobjeći, kao mage ću baciti neki charm spell i onda će mi su u dialogu otvoriti opcija da mi da knjigu itd. U Diablu ćeš sam stiskati gumb i čistit level po level dungeona, bio ti thief, mage ili warrior opcije će uvijek biti slične.
svejedno, to ti ne definiše ličnost.. kao u dragon ageu na primer, možeš da budeš rasista ili potpuni dobrica ili psihotični manijak.. toga nema u morrowindu a sigurno ni u diablu

Neven <R>
24-05-2010, 01:08
Da mislim, u Morrowindu ako pokolješ cijeli grad uopće nećeš biti psihotični ubojica. A tvojeg lika mogu definirati i pripadnost u gildama itd. Možeš biti i vampir, pa probaj onda komunicirati sa građanima.

@MILF Hunter: Pod Diablo mislim na jedinicu, dvojku nisam igrao niti me zanima.

baldrick_
24-05-2010, 01:10
kao prvo, rekao sam manijak.. kao drugo, ne sitničari, tvoj lik u morrowindu nije i ne može biti nikakva ličnost za razliku od onog u tormentu, bg-u, pa čak i u gothicima

Neven <R>
24-05-2010, 01:13
kao prvo, rekao sam manijak.. kao drugo, ne sitničari
:rotfl: :rotfl:

MILF hunter
24-05-2010, 01:19
Mage's guild = Sorceress
Fighter's guild = Barbarian
Morag Tong = Assassin
Imperial Legion = Paladin

itd.

Isti kurac.

Evo npr. vezano za iteme Keening i Sunder u Morrowindu, moraš ubiti likove koje ih imaju da bi napredovao kroz igru i makar ti njihovi "vlasnici" nude opciju da se pridružiš njima i Dagoth Uru u ime starog prijateljstva, tu opciju nikako ne možeš odabrati. E, to bi za mene bila prava sloboda izbora, da zapravo imam mogućnost da promjenim tijek radnje. Ali toga nema. Boli me kurac što mogu na više načina ukrasti neku hebenu knjigu ili takvo što.


Da mislim, u Morrowindu ako pokolješ cijeli grad uopće nećeš biti psihotični ubojica.

I platiš 4k zlata najbližem stražaru i sve je zaboravljeno. Nema značajne i trajne akcije koja utječe na osobnost lika.

Samo se nadam da nismo došli do zaključka da ni Morrowind nije rpg. Recite mi odmah da znam, ako je tako da odmah odem spavati :rotfl:

Neven <R>
24-05-2010, 01:21
A dobro, sad pričamo o nedostacima Morrowinda kao igre. To je za neki drugi topic.

Sickmanno1
24-05-2010, 01:32
Ljudi setings je drugaciji. Ako niste skuzili u Diablu ides kroz pustinje i sume i boris se sa hordom neprijatelja. Uostalom imas izbor hoces ih sve pobiti ili samo protrcati kroz mapu :P

Uglavnom, baldrick_ fejlo si mnogo sa linkom od stranice jerbo imaju Diablo u Datebasu RPG igara...

Khm, khm...

MILF hunter
24-05-2010, 01:49
A dobro, sad pričamo o nedostacima Morrowinda kao igre. To je za neki drugi topic.

To je "nedostatak" svakog rpg-a onda. Ni u NWN-u nemaš mnogo izbora nego pristati na zahtjeve Lady Aribeth odmah na početku. Imaš opciju da ju odbiješ i ne vrijedi puno pokušaj glumljenja osobe koja ne mari za tuđe patnje kad nemreš izaći ni iz prostorije, kamoli da to ima neki utjecaj na lika i svijet :rotfl: S tim da ovdje možeš pobiti sve na što naiđeš i na kraju svejedno ispadaš heroj, bio ti neutral evil ili chaotic good. A važne likove čak ne možeš ni oštetiti, a stražare sve možeš pobiti i kad se vratiš kod obližnjeg clerica ili Aribeth, gledat će te jednako kao i prije, kao i svaku normalnu osobu makar si pobio 90% ljudi u igri.

Morrowind i NWN su masivniji od Diabla i sadrže manje bitne questove koji prividno daju veću slobodu igraču i dobije se utisak da igrač utječe na razvoj radnje, ali na kraju se sve svodi na dobro staro nasilje, koja god klasa bio, kojoj god frakciji pripadao i kakvu god osobnost igrač davao svojem liku.

baldrick_
24-05-2010, 01:51
pa šta? ja sam reko da na tom sajtu nalazim intervjue sa proizvođačima rpg-ova koji se slažu sa mnom


kao prvo, rekao sam manijak.. kao drugo, ne sitničari
:rotfl: :rotfl:
između manijaka i ubice postoji ogromna razlika što će ti svaki manijak potvrditi


Samo se nadam da nismo došli do zaključka da ni Morrowind nije rpg. Recite mi odmah da znam, ako je tako da odmah odem spavati :rotfl:
lepo spavaj

Kid A
24-05-2010, 02:24
Zasto to radis?
Ides nasumice iz teme u temu i samo se prepires s ljudima, ispravljas druge i stalno trazis nekakve greske u tudjim recenicama.
Daj smiri se malo.

IGoR_2803
24-05-2010, 07:27
isuse kakvih nebuloza se može pročitati u ovoj temi... :( i'm out of here

Sickmanno1
24-05-2010, 11:23
Word, Igor...

Facepalmo sam se pun kujac...

bezimeni
24-05-2010, 11:33
Da li bi netko mogao sastaviti i napisati listu svih do sada izašlih RPG igra i napisati zašto smatra da je ta igra RPG .Čisto da znam da li sam igrao RPG ili sami igrao igru koja nije RPG . Mislim da bi tako dobili dodatni materijal za daljnju raspravu .Nisam imao pojma da rasprava o RPG-u može biti tako zanimljiva .RPGS :thumbs2: .

Gwin
24-05-2010, 12:10
najbolji komentar sam čuo danas

".. ako je diablo rpg, onda je i call of duty rpg.. imaš inventar, odlokavaš skillove i roleplayaš komandosa.."
:pray:

MILF hunter
24-05-2010, 12:29
Diablo je RPG onoliko koliko je Command & Conquer strateška igra.

baldrick_
24-05-2010, 12:59
Zasto to radis?
Ides nasumice iz teme u temu i samo se prepires s ljudima, ispravljas druge i stalno trazis nekakve greske u tudjim recenicama.
Daj smiri se malo.
ne idem nasumice, čitam i odgovaram samo na teme koje me zanimaju. prepirem se sa drugima jer je to smisao foruma - razmena mišljenja. da idem i pišem svuda s kim se slažem "e, ja se slažem" mi nema smisla. nego kad vidim nešto sa čime se ne slažem (inače, ti si ovo svrstao pod traženje grešaka u tuđim rečenicama) argumentovano objasnim zašto (tvoje ispravljanje drugih), da bi ta osoba onda mogla da obori moj argument i postavi svoj. forumi meni ne služe za druženje, nego za razmenu mišljenja i diskutovanje, na svim forumima sam da bih pretežno nešto naučio. konkretno, ova tema mi je dosta koristila jer sam nekolko puta morao da zastanem i razmislim, čime sam unapredio moje poznavanje roleplaya. ako tebi forum služi za zajebanciju, za nalaženje istomišljenika i slaganje sa njima, ok, ali mene boli dupe - to ti ne daje za pravo da meni određuješ za šta će meni forum koristiti. to tvoje "smiri se" bih sada ja uputio tebi

Mirogamemasta
24-05-2010, 14:18
SDiablo ima biranje lika/klase, leveliranje, statse, iteme, pricu, dijalog (Iako vas lik i nije bas pricljiv.), questove, itd.
Sve su to elementi RPG-a.
Ono sto Diablu fali je izbor.
ne.. biranje klase, leveliranje, statsi i itemi NISU elementi RPGa.
priča, dijalog, kvestovi i nadasve IZBOR JESU elementi RPGa
Ja cu zavrsiti sa ovime. Diablo ima elemente RPG-a, iako mu nedostaje jos jedan vazniji dio tog elementa.
Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo.
I imajte uvijek na umu da su to pocetci stvaranja RPG-a (Za Blizzard) i jednostavno su neke stvari uvelike pojednostavnili. I orijentirali su se vise na akciju nego na pricu, zato se i zove HnS RPG.

bezimeni
24-05-2010, 14:26
Zašto je toliko bitno da li je Diablo RPG ? Da li je RPG žanr sam po sebi nekakvo mjerilo kvalitete ? Ako nije RPG znači li to da je lošiji ?

Mirogamemasta
24-05-2010, 14:34
Naravno da nije mjerilo kvalitete.Nece biti ni bolji niti losiji. Ali isto tako zasto bi ga morali izbaciti sa RPG liste? Bio je na RPG listi i tako ce i ostati...

System
24-05-2010, 14:38
A ti koji su sastavljali te liste ce bas doci na jedan PCP forum da bi uvazili misljenje njegovih odredjenih clanova.

bezimeni
24-05-2010, 14:40
Zar netko stvarno prati RPG "liste" ... Po meni , najbolje igre ikada su bile dobri mješanci više žanrova . Kaj se palite na to ako vam netko igru ne uvrštava u određeni žanr .

IGoR_2803
24-05-2010, 14:48
Zar netko stvarno prati RPG "liste" ... Po meni , najbolje igre ikada su bile dobri mješanci više žanrova . Kaj se palite na to ako vam netko igru ne uvrštava u određeni žanr .

fakat, u pravu si... opće mi nije jasno kako je cijela ova rasprava nastala... netko je rekao da je diablo rpg, i to onako, iz navike... i svi su otvorili paljbu... zar je opće bitno... ako ga netko hoće svrstati u RPG, njegova stvar... možda će netko danas sutra svrstavati warcraft u avanture... i neće biti posve u krivu...

Feanor
24-05-2010, 14:57
Što ćemo sad, biti ''jako pametni'' i izjavit da se igre ne smiju stavljat u ladice i etiketirati, da to samo rade debili i neuki ljudi, te da igra ako je dobra nije bitno kojeg je žanra blablabla... Neznam, Diablo je RPG, i to jedan od prvih primjera action RPG-a. Mislim da kad pričamo o igrama mora se znati neki red barem što se tiče žanrova i njihovog svrstavnja, jer u protivnom ćemo počet nazivat raznorazne STALKERE (bez uvrede, ja sam isto fan) punokrvnim RPG-ovima, i Warcrafte 3 akcijskim strateškim štogodveć.

Uglavnom, mislim da se moramo držat barem onih par osnovnih žanrova što imamo a to su redom...RTS, RPG, FPS i igru stavit u jedan koš, da se nbei stvorila zabuna pričajući da STALKER (o jadan baš sam ga se uhvatio) FPS sa malo elemenata roleplayinga i još manj elemenata strateškog napucavanja itd. itd. To je jednostavno FPS, ako se nemozete pomirit da igrate najobicniji FPS to je vas problem...

Zabrijah..

MILF hunter
24-05-2010, 14:59
U pravu si. Ali svejedno imam feeling da će sad netko napisati da Warcraft nije RTS.

bezimeni
24-05-2010, 15:05
Potpuno nebitno što je Warcraft .Jedino je bitno da li je dobar ili nije.Ja ga sigurno neću igrati zato što piše da je RTS .

MILF hunter
24-05-2010, 15:07
Niti je o tome riječ ovdje.

McPingvin_v2.0
24-05-2010, 15:15
Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo.
Ovakvi argumenti nemaju smisla. W: ET je isto RPG?

U pravu si. Ali svejedno imam feeling da će sad netko napisati da Warcraft nije RTS.
WC je RTS. Nije RTT, ali RTS je :)

Forengner
24-05-2010, 15:18
http://4.bp.blogspot.com/_8UCyM6i6GYw/SvdFqKkao-I/AAAAAAAAAJM/9nEq3Y-46qw/S259/my-brain-hurts.jpg

Osecam da ce ova raprava proizvesti ovo medju nekim clanovima.

Arbiter of Change
24-05-2010, 15:22
Ali svejedno imam feeling da će sad netko napisati da Warcraft nije RTS.
Zašto? Jedina polemika kod RTS je nastala sad u ovom genu kad su do većeg izražaja došli "novi RTS-ovi" tipa DoW2 koji su zapravo RTT, ne RTS.
Čitava situacija sa RPG-ovima je u suštini ta da su oni translacija nečega već postojećeg na papiru ili barem pokušaja da se tako nešto učini.

McPingvin_v2.0
24-05-2010, 15:22
Zaboljela me lijeva sljepoočnica kad sam vidio sliku :D

Forengner
24-05-2010, 15:25
Vidis!Vidis!.Eto..vidite sto ste uradili.(zapravo ja sam kriv..)

Feanor
24-05-2010, 15:28
Ma mogu igre biti i RTT, MMORTS, MMORTT, MMORPG i kako god se one oce nazivati, ali ta igra je i dalje u suštini jedan od 3-4 glavna zanra sa malim varijacijama na isti, tako da je WoW u suštini RPG, a DoW II je u suštini RTS i nemojte mi molim vas sad to uspoređivat sa glazbom jer se nemoze usporediti, tj. moze, ali ne na pravi način. Samo zeli mreci da su ''podzanrovi'' doveli do tolike nepotrebne konfuzije da je to za popi*dit...

bezimeni
24-05-2010, 16:12
Požanrovi su spasili gaming.

baldrick_
24-05-2010, 18:39
Zašto je toliko bitno da li je Diablo RPG ? Da li je RPG žanr sam po sebi nekakvo mjerilo kvalitete ? Ako nije RPG znači li to da je lošiji ?
a zašto se uvek kad se raspravlja o žanrovima nađe neko da kaže "kakve veze ima šta je koji žanr, bitno da je dobra igra/bend/film..."? zanimljiva nam je tema i to je to. tačka. kako si ti zaključio da mislimo da je rpg žanr merilo kvalitete?


Čitava situacija sa RPG-ovima je u suštini ta da su oni translacija nečega već postojećeg na papiru ili barem pokušaja da se tako nešto učini.
to su oni dungeon master tipa, oni se uopšte ne bi trebalo svrstavat u crpg, nego u pen & paper rpg, koji je u suštini "h&s rpg". anyway, termin h&s rpg je mnogo glup jer takva igra ima u sebi onoliko rpg elementata koliko ima i elemenata strategije. zašto onda ne rrts (roleplay real time strategy)?

Mislim da kad pričamo o igrama mora se znati neki red barem što se tiče žanrova i njihovog svrstavnja, jer u protivnom ćemo počet nazivat raznorazne STALKERE (bez uvrede, ja sam isto fan) punokrvnim RPG-ovima
realno, stalker i jeste rpg - ima sve elemente - pričanje, bildovanje lika (ne klasično, ali...). ja sam igrao samo prvi deo i to tek kad je izašao, pa mi vi recite dal možeš da razvijaš ličnost na dobru/zlu stranu? da potvrdimo da je rpg

Uglavnom, mislim da se moramo držat barem onih par osnovnih žanrova što imamo a to su redom...RTS, RPG, FPS i igru stavit u jedan koš, da se nbei stvorila zabuna pričajući da STALKER (o jadan baš sam ga se uhvatio) FPS sa malo elemenata roleplayinga i još manj elemenata strateškog napucavanja itd. itd. To je jednostavno FPS, ako se nemozete pomirit da igrate najobicniji FPS to je vas problem...
mnogo su primera nepotrebnog komplikovanja u svetu, ali ovo nije jedan od njih. stalker se mnogim elementima izdvaja od najobičnijeg fps-a, i bilo bi glupo da se svrsta u taj koš. nego, fali ti tbs, upravljačke simulacije, sportske simulacije, simulacije vožnje i tps (nikako ih ne možeš uklopit u ova tvoja 3 žanra) da se upotpune osnovni žanrovi

IGoR_2803
24-05-2010, 18:51
koji su to elementi strategije koje diablo ima koje bi ga eventualno svrstali u RTS? lol...

znači, prema tebi baldriče je stalker rpg, a diablo nije? još jedan lol...

bezimeni
24-05-2010, 18:55
kako si ti zaključio da mislimo da je rpg žanr merilo kvalitete ?


Bilo mi je logično tako zaključiti s obzirom koliko se neki bore da dokažu da igra JE rpg .Pretpostavljam da bi im inače bila manje vrijedna .Ili je možda neki drugi razlog u pitanju.Zašto se toliko trude da dokažu da JE rpg...što ti misliš ? Nadam se nekom dobro odmjerenom odgovoru makar uz laičku psihoanalizu sugovornika koji su se javljali u ovoj temi .Možeš dati i vlastito stajalište....budi slobodan istresti dušu o ovoj , nadasve interesantnoj temi .Veselim se našoj daljnjoj razmjeni mišljenja pošti si tako poticajan sugovornik :thumbs2: .

IGoR_2803
24-05-2010, 18:59
Bilo mi je logično tako zaključiti s obzirom koliko se neki bore da dokažu da igra JE rpg .Pretpostavljam da bi im inače bila manje vrijedna .Ili je možda neki drugi razlog u pitanju.Zašto se toliko trude da dokažu da JE rpg...što ti misliš ? Nadam se nekom dobro odmjerenom odgovoru makar uz laičku psihoanalizu sugovornika koji su se javljali u ovoj temi .Možeš dati i vlastito stajalište....budi slobodan istresti dušu o ovoj , nadasve interesantnoj temi .Veselim se našoj daljnjoj razmjeni mišljenja pošti si tako poticajan sugovornik :thumbs2: .

nije da mi je važno... osobno mi je diablo 2 jedna od najboljih igara ikad, ako ne i najbolja, iako je to možda nekome čudno... stvar je u tome da sam oduvijek diablo svrstavao u rpg i sad se nađe netko tko mi kaže da nije... e pa nek dokaže... ja ne odstupam lako od svojih stavova... naravno, nisam zatucani konj, pa ako me netko argumentirano uvjeri svrstat ću ga u sapunice ako treba...

najbliže je bio gwin... but not quite enough... :)

Sickmanno1
24-05-2010, 19:00
@ baldrick

O kakvoj ti hebenoj losoj/dobroj licnosti pricas. Pa jesi li ti uopce igrao Diablo 2? Uglavnom, posto vidim da nisi, poanta je u kratkim crtama sljedeca. Dosao je Diablo iz pakla sa par brace i zasuo svjet sa tamom i ti si heroj koji ce ga u tome zaustaviti. (Da to ti kaze prvi NPC kojeg sretnes u igri, tj. prvog kojeg ugledas). U jednoj minuti ubijas 30 monstera i kroz cijelu igru ih potamanis na milijone. To je poanta tog RPG-a. Glavno je da TI odlucis na koji nacin ces se sukljubljavati sa monsterima i na koji nacin ces doci do cilja. (Kao sto sam vec rekao...nije potrebno ubiti svakog hebenog monstera. Mozes trcati do bossa i killnut bossa i presao si quest. Osim ako je pitanju quest kao sto je pobi sve u jednoj spilji ili slicno). Znaci koliko sam shvatio po tebi bi Diablo 2 bio RPG ako mozes odluciti hoces li ubit Diabla ili se njemu pridruziti, dok bi ti on dao takav prijedlog koji nema nikakvog smisla kad uzmes u obzir da su minjoni iz pakla.

Uglavnom jedno je sigurno pravi RPG nepostoji jer evo npr. ja nemam izbora u Dragon Ageu da upocetku izjebem mater i oca (napol mrtvog) jerbo mi je incest bas fora...

Cmon...

IGoR_2803
24-05-2010, 19:04
Uglavnom jedno je sigurno pravi RPG nepostoji jer evo npr. ja nemam izbora u Dragon Ageu da upocetku izjebem mater i oca (napol mrtvog) jerbo mi je incest bas fora...

Cmon...

buahaha... :) good point

Mirogamemasta
24-05-2010, 19:04
Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo.
Ovakvi argumenti nemaju smisla. W: ET je isto RPG?
Ono sto uporno pokusavam reci je to da Diablo ima sve elemente RPG-aSosim jednog, a to je izbor.
Posto je Diablo pojednostavljeni RPGSspada (po meni) u RPG.
Jel mislis na Wolfenstein: Enemy Territory? Nazalost nisam igrao pa ne znam na sta ciljas.
I zasto se svi kace na jednu recenicu, ostalo kao da nisam ni pisao... :(

baldrick_
24-05-2010, 19:08
kako si ti zaključio da mislimo da je rpg žanr merilo kvalitete ?


Bilo mi je logično tako zaključiti s obzirom koliko se neki bore da dokažu da igra JE rpg .Pretpostavljam da bi im inače bila manje vrijedna .Ili je možda neki drugi razlog u pitanju.Zašto se toliko trude da dokažu da JE rpg...što ti misliš ?
niko se ne trudi, ljudi vole da pričaju o temama koje su im zanimljive

koji su to elementi strategije koje diablo ima koje bi ga eventualno svrstali u RTS? lol...

borbu

znači, prema tebi baldriče je stalker rpg, a diablo nije? još jedan lol...
da. po čemu je diablo veći rpg od stalkera? jel si uopšte razmislio o tome što sam reko, il si samo postovao po sistemu "jao, ovo što je reko ne odgovara zvaničnom mišljenju, ae da napišem da nije tačno"

zašto diablo nije rpg? nema pričanja, dakle nema ni mogućnosti da definišeš ličnost lika. eto ti argument

Znaci koliko sam shvatio po tebi bi Diablo 2 bio RPG ako mozes odluciti hoces li ubit Diabla ili se njemu pridruziti, dok bi ti on dao takav prijedlog koji nema nikakvog smisla kad uzmes u obzir da su minjoni iz pakla.
upravo tako, vidim da si shvatio, pa se pitam zašto si uopšte pisao ono pre toga. znam ja dobro šta je poenta diabla (igrao sam ga), nisam nigde rekao da je poenta u izborima, nego da baš nije.. i zato to nije rpg

potpuni rpg ne postoji, tu si u pravu.. ali postoje igre koje se bar trude. u diablu imaš samo go kurac

baldrick_
24-05-2010, 19:10
Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo.
Ovakvi argumenti nemaju smisla. W: ET je isto RPG?
Jel mislis na Wolfenstein: Enemy Territory? Nazalost nisam igrao pa ne znam na sta ciljas.
I zasto se svi kace na jednu recenicu, ostalo kao da nisam ni pisao... :(
po tvojoj logici i enemy territory je rpg jer ima elemente rpg-a.

šta očekuješ, da bilo ko želi da diskutuje sa tobom mora da izanalizira celu tvoju poruku iako nema ništa da kaže?

McPingvin_v2.0
24-05-2010, 19:15
Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo.
Ovakvi argumenti nemaju smisla. W: ET je isto RPG?
Ono sto uporno pokusavam reci je to da Diablo ima sve elemente RPG-aSosim jednog, a to je izbor.
Posto je Diablo pojednostavljeni RPGSspada (po meni) u RPG.
Jel mislis na Wolfenstein: Enemy Territory? Nazalost nisam igrao pa ne znam na sta ciljas.
I zasto se svi kace na jednu recenicu, ostalo kao da nisam ni pisao... :(
Jer me ovo ubolo u oko.

Wolfenstein: Enemy Teritorry je imao sistem dobivanja XP bodova za svaki kill, što si duže živ, ispunjen objective itd.

IGoR_2803
24-05-2010, 19:17
koji su to elementi strategije koje diablo ima koje bi ga eventualno svrstali u RTS? lol...

borbu
[/quote:2mm6dbpi]

onda je i super mario RTS...



[quote]znači, prema tebi baldriče je stalker rpg, a diablo nije? još jedan lol...
da. po čemu je diablo veći rpg od stalkera? jel si uopšte razmislio o tome što sam reko, il si samo postovao po sistemu "jao, ovo što je reko ne odgovara zvaničnom mišljenju, ae da napišem da nije tačno"

zašto diablo nije rpg? nema pričanja, dakle nema ni mogućnosti da definišeš ličnost lika. eto ti argument


nhf, ali na kojim si ti drogama? diablo ima isto toliko pričanja kolko ga ima i stalker... ni u jednom ni u drugom glavni protagonist nije naročito elokventan... odigraj prvo igru, pa onda reci da nema pričanja

Sickmanno1
24-05-2010, 19:19
Kak niste skuzi. Nepstoji RPG :D

bezimeni
24-05-2010, 19:25
niko se ne trudi

Koliko vidim neki se trude iz petnih žila , čak bi se i svađali ...A Niko se trudi i dobro igra nogomet .


ljudi vole da pričaju

dobra psihoanaliza


o temama koje su im zanimljive

čak i o onima koje im nisu , poput mene kada nemam pametnijeg posla ili kada nemam pametnijih tema za raspravu .

Arbiter of Change
24-05-2010, 19:28
Kak niste skuzi. Nepstoji RPG :D
Vid' ga što se prozoruje sada, kao da ja to isto nisam rekao nekoliko stranica u rikverc. Doživjeli smo prosvjetljenje, možemo poći. :)

Sickmanno1
24-05-2010, 19:33
Kak niste skuzi. Nepstoji RPG :D
Vid' ga što se prozoruje sada, kao da ja to isto nisam rekao nekoliko stranica u rikverc. Doživjeli smo prosvjetljenje, možemo poći. :)

A jbga, nekima treba malo duze :(

Zato si ti npr SMOD, a ja obican user :(

Aral
24-05-2010, 19:34
Ti si sve samo ne običan :)

Sickmanno1
24-05-2010, 19:57
Aral <3

Mirogamemasta
24-05-2010, 20:03
po tvojoj logici i enemy territory je rpg jer ima elemente rpg-a.

šta očekuješ, da bilo ko želi da diskutuje sa tobom mora da izanalizira celu tvoju poruku iako nema ništa da kaže?

Moram se ubaciti ovdje posto sam fan diabla.
Decki sjetite se prvog Diabla. RPG... Diablo ima biranje lika/klase, leveliranje, statse, iteme, pricu, dijalog (Iako vas lik i nije bas pricljiv.), questove, itd.
Sve su to elementi RPG-a.
Ono sto Diablu fali je izbor. Bilo da je između questa, izmequ dijaloga ili između sukoba heroja i cudovista. Sve se rijesavalo na jedan nacin i postojao je samo jedan put do cilja.
Isto tako morate imati na umu da se od necega moralo poceti.
Blizzardovci su (ajmo to tako reci) pojednostavili stvari do ibera, svidalo se to vama ili ne. Istina da su maknuli kljucni element RPG-a i skroz ga zapostavili, ali opet ima drugih stvari koje ga cine RPG-om.
Napominjem jos jednom - od necega su morali poceti.
Sad sam procitao post od Gwina, prakticki sam napisao isto sto i on (na svoj nacin).

Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo
Malo mi je cudno da je iz cijelog teksta koji sam napisao pikate na jednu recenicu i trazite joj mane.Kuzis?
Uzeli ste ovu recenicu :Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo, izdvojili je, onda ste isli naci FPS koji ima (pretpostavljam jedan) element RPG-a i rekli da je to po mom onda RPG.
Zasto Oblivion nebi bio FPS po tome? Mozes ici okolo u prvom licu i ubijati lukom i strijelom.
2. Stvar - cini mi se da samo zbog nedostatka izbora u igri pokusavate izbaciti Diabla iz RPG liste igara. Malo nepravedno ipak.

bezimeni
24-05-2010, 20:20
Meni je bio jedan od bolji rpg-ova BioShock 1 i 2 ...pogotovo 1 . Nisam se baš napričao ali razvio sam lika do ibera i bio sam zločest tjekom cijele igre .Sad nek mi samo neko napiše da BioShock nije rpg :( .

McPingvin_v2.0
24-05-2010, 20:29
Uzeli ste ovu recenicu :Posto ima elemente RPG-a Diablo je za mene RPG i gotovo, izdvojili je, onda ste isli naci FPS koji ima (pretpostavljam jedan) element RPG-a i rekli da je to po mom onda RPG.
Uzeli smo ju jer nema smisla, a napisao si ju nevjerojatno samouvjereno.

W: ET je imao sistem da kad skupiš određeni broj XP-a na nekom području, dobiješ viši čin i nagradu za to. Jako često viđeno u RPG-evima, jelda? Naravno da ga to ne čini RPG-em jer...

Zasto Oblivion nebi bio FPS po tome? Mozes ici okolo u prvom licu i ubijati lukom i strijelom.
... naglasak nije na tome, nego je to samo jedan manji dio igre. Da ne pričam o tome kako pucanje uključuje barut.

Sickmanno1
24-05-2010, 20:38
... naglasak nije na tome, nego je to samo jedan manji dio igre. Da ne pričam o tome kako pucanje uključuje barut.

Hexen te gleda

Feanor
24-05-2010, 20:41
Netko je napomenuo tu da su podžanrovi spasili gaming, i vjerovatno je mislio u smislu da se nekom FPS-u dodali RPG elementi ili štogod i to je u redu. Ali netreba se onda smišljat nova kratica za taj žanr to je ono što sam htio reći, netreba to onda biti FPRPG ili štogod, jer ta igra je i dalje u suštini FPS isto kao i Deus Ex, možeš donosit odluke, možeš razvijat lika, ali dok ja idem uokolo i razvaljujem pola karte sa svojim RPG-om (Irony, much ;) ) to je za mene i dalje FPS, pa makar i da se na trepavice postavi i da mogu u igri izvršavat incestuozne/nekrofiličarske radnje poput silovanja vlastog oca na samrti (pozz sickmano :) )

U zadnje vrijeme sam počeo često rekapitulirati, ali često imam osjećaj da se na ovom forumu mora sve svesti na najednostavniju razinu da bi neki ljudi i probali shvatit smisao. Smatram da su nepotrebne komplikacije u smislu žanriranja pojedinih crossover igara dovele do nepotrebne zbrke i strke, te da su neke starije igre zbog toga izgubile svoj identitet (poput Diabla), što se nebi trebalo događat jer su ga establirale onog trenutka kad su izašle i kad su svi shvatili da su awesome...

McPingvin_v2.0
24-05-2010, 20:53
... naglasak nije na tome, nego je to samo jedan manji dio igre. Da ne pričam o tome kako pucanje uključuje barut.

Hexen te gleda
That's one. Općenito pričam :)

Mirogamemasta
24-05-2010, 20:58
Netko je napomenuo tu da su podžanrovi spasili gaming, i vjerovatno je mislio u smislu da se nekom FPS-u dodali RPG elementi ili štogod i to je u redu. Ali netreba se onda smišljat nova kratica za taj žanr to je ono što sam htio reći, netreba to onda biti FPRPG ili štogod, jer ta igra je i dalje u suštini FPS isto kao i Deus Ex, možeš donosit odluke, možeš razvijat lika, ali dok ja idem uokolo i razvaljujem pola karte sa svojim RPG-om (Irony, much ;) ) to je za mene i dalje FPS, pa makar i da se na trepavice postavi i da mogu u igri izvršavat incestuozne/nekrofiličarske radnje poput silovanja vlastog oca na samrti (pozz sickmano :) )

U zadnje vrijeme sam počeo često rekapitulirati, ali često imam osjećaj da se na ovom forumu mora sve svesti na najednostavniju razinu da bi neki ljudi i probali shvatit smisao. Smatram da su nepotrebne komplikacije u smislu žanriranja pojedinih crossover igara dovele do nepotrebne zbrke i strke, te da su neke starije igre zbog toga izgubile svoj identitet (poput Diabla), što se nebi trebalo događat jer su ga establirale onog trenutka kad su izašle i kad su svi shvatili da su awesome...
Napokon... :bravo:
Jel mozemo tu stati sad....gotovo je. :D

IGoR_2803
24-05-2010, 21:29
Netko je napomenuo tu da su podžanrovi spasili gaming, i vjerovatno je mislio u smislu da se nekom FPS-u dodali RPG elementi ili štogod i to je u redu. Ali netreba se onda smišljat nova kratica za taj žanr to je ono što sam htio reći, netreba to onda biti FPRPG ili štogod, jer ta igra je i dalje u suštini FPS isto kao i Deus Ex, možeš donosit odluke, možeš razvijat lika, ali dok ja idem uokolo i razvaljujem pola karte sa svojim RPG-om (Irony, much ;) ) to je za mene i dalje FPS, pa makar i da se na trepavice postavi i da mogu u igri izvršavat incestuozne/nekrofiličarske radnje poput silovanja vlastog oca na samrti (pozz sickmano :) )

U zadnje vrijeme sam počeo često rekapitulirati, ali često imam osjećaj da se na ovom forumu mora sve svesti na najednostavniju razinu da bi neki ljudi i probali shvatit smisao. Smatram da su nepotrebne komplikacije u smislu žanriranja pojedinih crossover igara dovele do nepotrebne zbrke i strke, te da su neke starije igre zbog toga izgubile svoj identitet (poput Diabla), što se nebi trebalo događat jer su ga establirale onog trenutka kad su izašle i kad su svi shvatili da su awesome...

svaka čast... potpis i nakon ovoga tema može biti zaključana... :bravo:

Sickmanno1
24-05-2010, 21:56
Gotovo je dok baldrick kaze da je gotovo...onak wtf, odakle vam samo ideja da je gotovo?

IGoR_2803
24-05-2010, 22:01
Gotovo je dok baldrick kaze da je gotovo...onak wtf, odakle vam samo ideja da je gotovo?

sorry... ispričavam se, i moj najdublji naklon... :)

Durin
24-05-2010, 22:05
E ljudi.......ja briemSda je baldrick drugi account od Wekyja. :toilet:

Sickmanno1
24-05-2010, 22:08
I ja sam mislio...ima sve podispozicije, samo sto kreativniji po pitanju nicka, sto me odmah udaljilo od te teze..

oh, wait sta nije baldrick sluga :O

Feanor
24-05-2010, 22:10
A weky smatra Black Adder, samo ono, najboljom serijom evahh

bezimeni
24-05-2010, 22:17
baldrick što kažeš ti na sve ovo ? Da li je na kraju Diablo RPG ili nije ?

baldrick_
24-05-2010, 22:19
napisat ću sutra, nemam vremena sada.. samo ću reći da crni guja jeste jedna od najboljih serija, kao i lik baldricka.. koji je jedan od najpametnijih likova u serijama, uvek ima genijalne ideje, ali ih egoista guja nikad ne uvažava.. inače, diablo verovatno nije rpg, videću sutra da li će me ovi postovi razuverit

bezimeni
24-05-2010, 22:24
Uf šteta...tko će dočekati do sutra .

Arbiter of Change
24-05-2010, 22:32
Netko je napomenuo tu da su podžanrovi spasili gaming, i vjerovatno je mislio u smislu da se nekom FPS-u dodali RPG elementi ili štogod i to je u redu. Ali netreba se onda smišljat nova kratica za taj žanr to je ono što sam htio reći, netreba to onda biti FPRPG ili štogod, jer ta igra je i dalje u suštini FPS isto kao i Deus Ex, možeš donosit odluke, možeš razvijat lika, ali dok ja idem uokolo i razvaljujem pola karte sa svojim RPG-om (Irony, much ;) ) to je za mene i dalje FPS, pa makar i da se na trepavice postavi i da mogu u igri izvršavat incestuozne/nekrofiličarske radnje poput silovanja vlastog oca na samrti (pozz sickmano :) )

U zadnje vrijeme sam počeo često rekapitulirati, ali često imam osjećaj da se na ovom forumu mora sve svesti na najednostavniju razinu da bi neki ljudi i probali shvatit smisao. Smatram da su nepotrebne komplikacije u smislu žanriranja pojedinih crossover igara dovele do nepotrebne zbrke i strke, te da su neke starije igre zbog toga izgubile svoj identitet (poput Diabla), što se nebi trebalo događat jer su ga establirale onog trenutka kad su izašle i kad su svi shvatili da su awesome...
Kad one mene počne wordplayati. :)

Podžanrovi (ne miješati sa hibridima, samo da ne bude nesporazuma) nisu spasili gaming... niti su zapravo bilo kako konkretno utjecali na njega (osim ako ne ubrajaš fancy akronime kao bitan doprinos) već su nastali zbog potrebe da se igre sa određenim izraženijim karakteristikama u pojedinim žanrovima mogu lakše naći i prepoznati u današnjim vremenima kad izlazi pun prozor igara svake godine. To sa "u suštini" nije dovoljan argument jer se doslovno sve može banalizirati na tu razinu radi pojednostavljenja (sa čime neki ovdje imaju problema, jer se čitava rasprava zapravo i vrti oko tančina, ne općenitog pogleda), a osobno mislim da je gaming sada dovoljno napredovao kroz godine da se ima o čemu konkretno raspravljati.

Feanor
24-05-2010, 23:18
Ima istine u tome da je gameplay napredovao i da o tome treba raspravljat, ali uvijek bi te rasprave rađe uputio u smjeru hvaljenja i pljuvanja neke igre, njenog gameplaya, grafike, i inih stvari, nego razvezao topic od 10+ strana o tome jeli diablo RPG, o čemu nije bilo priče (i nebi trebalo biti) do prije par godina kad nisu postojali hibridi ili igre sa podžanrovima, koje su uspile poljuljat diablov (ali ne samo i njegov) status, a nebi mu smjele ni primirisat.

Maloki
24-05-2010, 23:25
Koje su to igre poljuljale Diablov status, a ne bi mu smjele ni primirisati?

kulamasta
24-05-2010, 23:28
Prvo se morate dogovorit oko definicije RPG-a...

Kada to ucinite onda je lako razlucite stoje RPG a sto nije:

RPG je ona igra koja zadovoljava sve, ali bas sve uvjete iz definicije...

Znaci, nije RPG ako ima sve osim jednog...

IGoR_2803
24-05-2010, 23:31
Prvo se morate dogovorit oko definicije RPG-a...



@ostali: dok god mi ne date, TOČNU, standardiziranu definiciju ROLE-PLAYING IGRE ću diablo svrstavati u RPG... h&s rpg, action rpg - kako god želite... ali je RPG...

ako nema točne definicije, kako onda možete sa 100% sigurnošću tvrditi da li je diablo rpg ili nije... kad smo već kod toga, toliko dugo ne možete tvrditi ni da call of duty nije rpg...

Gwin
25-05-2010, 01:02
definiciju imaš par stranica ranije

A role-playing game (RPG) is a broad family of games in which players assume the roles of characters, or take control of one or more avatars, in a fictional setting. Actions taken within the game succeed or fail according to a formal system of rules and guidelines
At the heart of these formats is in-character participation in a collaborative narrative.Role playing games are fundamentally different from most other types of games in that they stress social interactionSand collaboration

ako smatramo da je dovoljno imati NEKE elemente RPGa, onda je Diablo RPG.
ako smatramao da treba imati SVE elemente RPGa, onda Diablo nije RPG

samo da razjasnim još jednom. rase, klase, inventory, statsi, levelup i ostalo NISU preduvjet za RPG. Najbitniji element roleplaya je mogućnost odabira. u određenom (idealno u svakom) trenutku odabrati jednu od dvije opcije (idealno bezbroj opcija).

npr. primjer iz stvarne kampanje odigrane prije nekoliko godina na jednom DnD 2ndEd. sessionu -> kako cleric potapa brod sa 200 mornara koristeći dva totalno ne-ofanzivna spella.
kombinacija water-breathing spella koji mu dozvoljava disanje i castanje spellova pod vodom, i jednog defanzivnog warp-wood spella. daklem.. water breathing, zaranjanje, ronjenje do broda, warp-wood, i odjednom trup broda ima 2x2m rupu deformiranog drveta koju je nemoguće pokrpat.. tolko o gusarima.

daklem, idealno bi bilo da možeš odabrati BILO koju kombinaciju mogućih radnji u bilo kojem trenutku, ali zadovoljit ću se recimo jednim witcherom koji ti daje NEKOLIKO opcija u određenom trenutku (npr ubiti ili izliječiti vukodlaka. ubiti elfove ili im dati da odnesu oružje, znate o kojim chapterima pričam..)

Diablo to nema. apsolutno je izbačen taj element odluke i slobodne volje. nema odabira smjera igranja, po defaultu ste good guys jer mlatite negativce, čak ni dijalozi nisu dijalozi nego MONOlozi. nema opcije ne-odabiranja questa, jer ako ne ispunite quest ne možete dalje. različite klase tu nemaju efekta kao RPG element, jer su u stvari sve ISTE - masovni ubojica. različit je samo način ubijanja.

i nemojte me krivo shvatit, uživam u D2 svaki put, L96 Necro je dobar pokazatelj upornosti i gušta koje sam našao u D2. ali to je Hack'n'slash fantasy action game, nije RPG.

naravno, IMHO.. s tim da nakon 20+ godina igranja skoro svih fantasy naslova koji su imalo vrijedni igranja, tu ubrajam i p&p i pc verzije, nemožete me uvjerit u suprotno.

RPG znači slobodu, a to Diablo nema. ni u jednom aspektu

MILF hunter
25-05-2010, 01:32
Diablo to nema. apsolutno je izbačen taj element odluke i slobodne volje. nema odabira smjera igranja, po defaultu ste good guys jer mlatite negativce, čak ni dijalozi nisu dijalozi nego MONOlozi. nema opcije ne-odabiranja questa, jer ako ne ispunite quest ne možete dalje. različite klase tu nemaju efekta kao RPG element, jer su u stvari sve ISTE - masovni ubojica. različit je samo način ubijanja.

RPG znači slobodu, a to Diablo nema. ni u jednom aspektu

Sve ovo vrijedi i za Morrowind, znači (po tvome) nije ni to RPG - a što je onda?

Sickmanno1
25-05-2010, 01:55
Gwin znaci po tom tvojem nepostoji Pure RPG, vec samo igre koje su blizu RPGu i stoga se nazivaju RPG?

Nepretjerujes?

McPingvin_v2.0
25-05-2010, 07:53
Sve ovo vrijedi i za Morrowind, znači (po tvome) nije ni to RPG - a što je onda?
Nije istina. U Morrowindu ne moraš biti good guy, isto tako imaš i opciju ne ispuniti quest - ubiješ quest givera, recimo.

MILF hunter
25-05-2010, 08:49
[quote="MILF hunter":38kxmw3w]Sve ovo vrijedi i za Morrowind, znači (po tvome) nije ni to RPG - a što je onda?
Nije istina. U Morrowindu ne moraš biti good guy, isto tako imaš i opciju ne ispuniti quest - ubiješ quest givera, recimo.[/quote:38kxmw3w]

Good guy/bad guy, u Morrowindu je svejedno. Lik nema nikakvu osobnost koja se odražava na to da te npc-ovi dugoročno drugačije gledaju, uostalom kao ni u Diablu. Najjače je što možeš pobiti pola grada, platiti stražaru da zaboravi na to i nakon toga si opet svetac :) Ista stvar i u NWN-u.

Obrazložit ću malo svoju tvrdnju:


nema odabira smjera igranja, po defaultu ste good guys jer mlatite negativceSIsti slučaj je i u Morrowindu. Od samog početka radiš isključivo za jednu stranu, a s Dagoth Urom ne možeš ništa ništa osim ubiti ga, kao i s njegovom "braćom". To što ti oni u razgovoru nude da im se pridružiš ne znači ništa ako isto to ne možeš i odabrati, što je prava šteta s obzirom na kontekst i povijest međusobnog odnosa s Dagothom. Dodatni topic u razgovoru ne znači slobodu odlučivanja - main quest je linearan da linearniji ne može biti, a nekakav utjecaj na razvoj radnje od strane tvog lika je nepostojeći.



čak ni dijalozi nisu dijalozi nego MONOlozi. SIzuzev barter/trade opcije, razgovori se također u 97% slučajeva također svode na odabiranje i klikanje po temama nakon čega ti npc daje odgovor, i to je zanimljivo kako svaki od njih jednako razmišlja od riječi do riječi, neovisno o njihovoj rasi ili gradu u kojem se nalaziš. Ljudi ti uglavnom tupe isti prozor o temama. Onaj 3% otpada na izuzetke kad možeš birati nagradu na kraju questa i slično, a tih trenutaka i nema toliko mnogo. U Diablu je puno manje topica za razgovor pa to više dolazi do izražaja tamo, ali koncept razgovora u Morrowindu je isti, klikanje po temama...



nema opcije ne-odabiranja questa, jer ako ne ispunite quest ne možete daljeSTakođer vrijedi i u Morrowindu. Opciju neprihvaćanja questa imaš jedino u side questovima i to je to, kao i u Diablu (2) jer te nitko ne sili da ideš u "Forgotten Tower" po zlato, kao ni da ideš u "Upper Kurast" po onu knjigu za Alkora. Možeš radi nagrada, ali i ne moraš već neovisno o tome nastaviti dalje s ostalim questovima ili lutati bez cilja, skupljati exp. i iteme :wink: Morrowind je masivniji pa je to prikriveno, odnosno, imaš više sporednih questova koji to "lutanje" čine nešto svrhovitijim, ali i dalje ne možeš progresirati kroz igru (osim lokacijski), ako ne obaviš što se traži od tebe :wink:



različite klase tu nemaju efekta kao RPG element, jer su u stvari sve ISTE - masovni ubojica. različit je samo način ubijanja.SOvo sam već komentirao prije i isti slučaj je u Morrowindu, osim u nekim vrlo nebitnim questovima.
Neovisno o frakciji, rasi i klasi kojoj tvoj lik pripada, ishod odnošenja prema likovima koji nešto znače u igri su uglavnom isti, samo se razlikuje način na koji ih "makneš". Ima izuzetaka, ali oni su upravo to - izuzetak i to isključivo u nekim side questovima :wink:

Gwin
25-05-2010, 09:04
Gwin znaci po tom tvojem nepostoji Pure RPG, vec samo igre koje su blizu RPGu i stoga se nazivaju RPG?

Nepretjerujes?


ako smatramo da je dovoljno imati NEKE elemente RPGa, onda je Diablo RPG.
ako smatramo da treba imati SVE elemente RPGa, onda Diablo nije RPG

naravno, IMHO

zato sam naveo distinkciju.
primjer. zašto je witcher (kako si rekao) blizu RPG, a diablo nije? u witcheru možeš donijeti jednu odluku u prvom poglavlju, a da ti se ona obije o glavu u drugom. možeš donijet odluku u trećem poglavlju, a da se njena korist manifestira u četvrtom, itd..
u diablu ne možeš donijet odluku uopće.. a kamoli da se s njenim posljedicama moraš nositi kroz cijelu igru..

s time da niti jedna računalna igra neće nikad biti ni blizu punokrvnom p&p RPGu

i naravno.. IMHO. možda jesam u krivu, ali nema teorije da mijenjam svoj stav.

a što se tiče morrowinda.. ne znam.. meni igra nikako nije sjela. i ne.. ne vidim esencijalnu razliku između njega i diabla.. osim kaj je diablo brži i zabavniji

MILF hunter
25-05-2010, 09:10
a što se tiče morrowinda.. ne znam.. meni igra nikako nije sjela. i ne.. ne vidim esencijalnu razliku između njega i diabla..Sosim kaj je diablo brži i zabavniji

Grubo rečeno, ali je istina. Ali negdje se mora svrstati, RPG...

Niko Bellic
25-05-2010, 10:07
Po ovom što navodite i GTA IV je RPG. Ima trgovinu oružja, trgovinu odjeće i obuće, mogućnost cuganja i klopanja, slobodu odlučivanja koja djelomično definira tijek i kraj igre (Playboy i Dwayne, Roman i Kate, onaj tip kojeg Niko lovi po krovovima kojeg možete poštedjeti baš kao i onog na aerodromu), random questovi od ljudi na ulici koje možete ubiti, ali i obaviti quest, te neke misije gdje je dovoljno zaprijetiti oružjem. Također, možete i sjesti u policijski auto, pa ganjati most wanted ekipu, pozvati taxi, voziti se vlakom, plivati u moru...

IGoR_2803
25-05-2010, 10:12
Po ovom što navodite i GTA IV je RPG. Ima trgovinu oružja, trgovinu odjeće i obuće, mogućnost cuganja i klopanja, slobodu odlučivanja koja djelomično definira tijek i kraj igre (Playboy i Dwayne, Roman i Kate, onaj tip kojeg Niko lovi po krovovima kojeg možete poštedjeti baš kao i onog na aerodromu), random questovi od ljudi na ulici koje možete ubiti, ali i obaviti quest, te neke misije gdje je dovoljno zaprijetiti oružjem. Također, možete i sjesti u policijski auto, pa ganjati most wanted ekipu, pozvati taxi, voziti se vlakom, plivati u moru...

a bioshock?

Niko Bellic
25-05-2010, 10:43
BioShock nema automobile, kamione, autobuse, motocikle, glisere i zrakomlate u/na kojima se možeš provozati. Ne možeš pokupiti ciglu s ulice, pa gađati murjaka u facu i onda zbrisat (da i to sam radio). Ne možeš uzeti RPG i srušiti policijski zrakomlat, pa zatim provaliti u auto i presprejati ga da spasiš vlastiti život...

baldrick_
25-05-2010, 13:31
Netko je napomenuo tu da su podžanrovi spasili gaming, i vjerovatno je mislio u smislu da se nekom FPS-u dodali RPG elementi ili štogod i to je u redu. Ali netreba se onda smišljat nova kratica za taj žanr to je ono što sam htio reći, netreba to onda biti FPRPG ili štogod, jer ta igra je i dalje u suštini FPS isto kao i Deus Ex, možeš donosit odluke, možeš razvijat lika, ali dok ja idem uokolo i razvaljujem pola karte sa svojim RPG-om (Irony, much ;) ) to je za mene i dalje FPS, pa makar i da se na trepavice postavi i da mogu u igri izvršavat incestuozne/nekrofiličarske radnje poput silovanja vlastog oca na samrti (pozz sickmano :) )

ne treba samo zato što ti ne voliš da ideš u tačnine? izvini, ja volim, a kontam i da mnogo ljudi to takođe vole, to što ti ne voliš me boli dupe. nisu svi ljudi isto, malo tolerancije molim

razvezao topic od 10+ strana o tome jeli diablo RPG, o čemu nije bilo priče (i nebi trebalo biti) do prije par godina kad nisu postojali hibridi ili igre sa podžanrovima
o tome da li je diablo rpg se priča još od kad je izašo fallout, a to beše pre više od desetak godina.. diablo je upravo hibrid, tako da tvoja poruka i nema mnogo smisla


samo da razjasnim još jednom. rase, klase, inventory, statsi, levelup i ostalo NISU preduvjet za RPG. Najbitniji element roleplaya je mogućnost odabira. u određenom (idealno u svakom) trenutku odabrati jednu od dvije opcije (idealno bezbroj opcija).

po meni, esencija rpg-a je u igranju uloge - razvijanju lika i preko statsa (tako da to jeste preduvjet) i preko moralnih i drugih odabira

jedno pitanje za tebe - da li stare rpg-ove tipa dungeon master smatraš rpg, tj. imaš li u njemu mogućnost odabira, ili su samo h&s kao diablo? nisam igrao, pitam iz radoznalosti


s time da niti jedna računalna igra neće nikad biti ni blizu punokrvnom p&p RPGu

nikad ne reci nikad. možda će se kroz desetak godina igre prodavati sa ugrađenom veštačkom inteligencijom ravnom onoj koju ima prosečan gm

onda je i super mario RTS...

po čemu je pa borba slična u diablu i super mariu? jel u rts-u (recimo warcraft 3) klikneš na protivnika i jedinica ga udari? jel u diablu klikneš na protivnika i lik ga udari? odgovori na ova pitanja su da. u diablu tvoj lik baca magije i sl. jel to isto radi u warcraftu 3? da.

nhf, ali na kojim si ti drogama?S
i čekaj sad, ti mi napišeš ovako nešto, a kad ti odgovorim smaraš me preko privatnih poruka da se smirim? to je veome licemerski. svaki sledeći put kad me ti ovako vređaš, normalno je da ću ti odgovoriti vređanjem

diablo ima isto toliko pričanja kolko ga ima i stalker... ni u jednom ni u drugom glavni protagonist nije naročito elokventan... odigraj prvo igru, pa onda reci da nema pričanja
jel sam lepo napisao malopre da sam stalkera odavno igrao, kad je tek izašo, i to sat-dva jer mi se nije svideo? jesam. jel sam lepo pitao da li u igri ima svetlo/mračno izbora? jesam

A Niko se trudi i dobro igra nogomet .
jes, dobro igra.. što vas nema onda u južnoj africi, a? a?

čak i o onima koje im nisu , poput mene kada nemam pametnijeg posla ili kada nemam pametnijih tema za raspravu .
takvi su retki, velika većina voli da priča o temama koje su im zanimljive


svaka čast... potpis i nakon ovoga tema može biti zaključana... :bravo:
to što ti nemaš šta da kažeš ne znači da nema niko drugi

Sickmanno1
25-05-2010, 13:36
zato sam naveo distinkciju.
primjer. zašto je witcher (kako si rekao) blizu RPG, a diablo nije? u witcheru možeš donijeti jednu odluku u prvom poglavlju, a da ti se ona obije o glavu u drugom. možeš donijet odluku u trećem poglavlju, a da se njena korist manifestira u četvrtom, itd..
u diablu ne možeš donijet odluku uopće.. a kamoli da se s njenim posljedicama moraš nositi kroz cijelu igru..

s time da niti jedna računalna igra neće nikad biti ni blizu punokrvnom p&p RPGu

i naravno.. IMHO. možda jesam u krivu, ali nema teorije da mijenjam svoj stav.

a što se tiče morrowinda.. ne znam.. meni igra nikako nije sjela. i ne.. ne vidim esencijalnu razliku između njega i diabla.. osim kaj je diablo brži i zabavniji

Zato ja ni netvrdim da je Diablo RPG, vec da je Diablo HnS RPG. Podvrsta RPG-a u kojoj je glavna osobina kao i naziv HnS gdje izbor nije vazan, vec pure akcija koja ima neke elemente RPG-a. Nema glavnu, ali sve ostale ima.

Jel je nogomet nogomet ako se igra sa kosarkaskom loptop ili je to onda kosarka?

IGoR_2803
25-05-2010, 13:45
Jel je nogomet nogomet ako se igra sa kosarkaskom loptop ili je to onda kosarka?

:pray:



@baldrick: imam ja uvijek nešto za reći, ali vidim da te neću nikad uvjeriti da je diablo rpg, kao i još neke ovdje tako da odustajem... jednostavno znam kad je dosta i kada više nema smisla nastaviti...

Gwin
25-05-2010, 14:08
sickmanno.. po meni je diablo hns akcijska fantasy igra

baldrick. zajebi.. statsi nisu preduvjet, ima dobrih rpg igara bez statsa i bez inventorya

dungeon master, eye of the beholder i njima slični imaju više rpg elemenata od diabla, uključujući i limitiranu mogućnost izbora, dok diablo nema nikakvu mogućnost izbora, tako da je daleko od punokrvnog rpga. no doduše pričamo o igri iz koje ono godine? '87?

imho, stalker ima više rpg elemenata od diabla.

Sickmanno1
25-05-2010, 16:45
Gwin, znas koji je tvoj problem? :D

Sto usporedujes p&p RPG sa RPG u Igrama ^^

Gwin
25-05-2010, 16:48
pa naravno..

ja sam igrao dnd davno prije nego sam imao kompjuter.. :D iskvarilo me :D

Forengner
25-05-2010, 16:49
DnD..dakle ti si i pre bio 'iskvaren'.

Sickmanno1
25-05-2010, 17:01
pa naravno..

ja sam igrao dnd davno prije nego sam imao kompjuter.. :D iskvarilo me :D

Znaci da si ga kasno dobio, posto nisi bash toliko star xD

bezimeni
25-05-2010, 18:04
Znači Diablo ipak je RPG ?

Aral
25-05-2010, 18:06
Ja mislim da je. Ili je moj život zabluda ako nije :|

bezimeni
25-05-2010, 18:13
A ko će ga znati...možda ipak nije ?

Mirogamemasta
25-05-2010, 18:17
Ajmo baciti novcic.
Glava - znaci je RPG. :D Ali nije cistokrvni rpg. Happy?

kulamasta
25-05-2010, 18:21
Jasno da nije

On je H&S s elemenitima RPG

Kao sto je Warcraft RTS s elementima RPG

Itd...

Aral
25-05-2010, 18:24
H'n'S nije žanr nego podvrsta RPG-a, stoga je Diablo prvo RPG pa zatim H'n'S. Sad će se neka pametna glavica sjetit da je i dungeon crawl žanr pa čemo i o tome diskutirat, dal to stoji Diablu ili ne.

Mirogamemasta
25-05-2010, 18:25
Pa rekao sam da nije punokrvni RPG.
HnS sa elementima RPG-a? Moze.

H'n'S nije žanr nego podvrsta RPG-a, stoga je Diablo prvo RPG pa zatim H'n'S. Sad će se neka pametna glavica sjetit da je i dungeon crawl žanr pa čemo i o tome diskutirat, dal to stoji Diablu ili ne.
Aj pusti sad.... HnS RPG. Nije bitno sta je prvo, a sta zadnje, necemo cjepidlaciti.

Aral
25-05-2010, 18:27
O tom i je cijela ova smiješna tema. Igra je RPG čim ima 1% nečega što bi je činilo rpg-om. It's that simple.

kulamasta
25-05-2010, 18:30
H'n'S nije žanr nego podvrsta RPG-a, stoga je Diablo prvo RPG pa zatim H'n'S.

Posto smo ustvrdili da Diablo nema sve elemente RPG-a, tj. nema mogućnost odabira niti dialoge, mozemo se slozit da nije RPG.

Ako nije RPG onda je nesto drugo?

H&S? Akciona? Arkada?

Medjutim ima neke jake elemente RPG igara pa ne mozemo rec: Diablo je Arkada poput Duke Nukem Mannhatan projecta!

Ali bi mogli rec da je arkada s primjesama RPG-a

Ili Akciona s primjesama RPG-a

Ili H&S s primjesama RPG-a (Inace H&S bez primjesa RPG-a bio bio onaj Space siege)

MILF hunter
25-05-2010, 18:32
Nema ni Command & Conquer sve elemente strateških igara (i to esencijalni: samo taktiziranje) pa toj logici nije RTS. A tank rush je zaseban žanr koliko i hack and slash :rotfl:

kulamasta
25-05-2010, 18:41
Nema ni Command & Conquer sve elemente strateških igara (i to esencijalni: samo taktiziranje) pa toj logici nije RTS. A tank rush je zaseban žanr koliko i hack and slash :rotfl:

Lovče na milfove ti si zabrijo nesto gadno...

MILF hunter
25-05-2010, 18:46
Ne bih rekao. Ako je samo taktiziranje element strateških igara kao što je preuzimanje uloga element RPG-a, a obje igre nemaju ili imaju jako slabo izraženi taj element, mislim da je jasno što želim reći :wink:

A u Diablu imaš slobode koliko i taktiziranja u C&C-u...

Naravno da banaliziram, ali to je "vaša" teorija.

baldrick_
25-05-2010, 18:51
ne razumem se nešto u strategije, ali čini mi se da taktiziranje nikad nije ni bila ključna stvar real time strategija.. te u kojima ga ima su retkost ili grešim? sve u svemu, odličan argument, i da, ako grešim morao bi postojat i žanr tank rush.

Igra je RPG čim ima 1% nečega što bi je činilo rpg-om. It's that simple.
ne, to samo znači da je igra sa elementima rpg-a

H'n'S nije žanr nego podvrsta RPG-a, stoga je Diablo prvo RPG pa zatim H'n'S.
da bi neka igra bila podvrsta nekog žanra, ne samo da mora da zadovoljava definiciju toga žanra, već mora i da čini nešto više. da pojasnim - da bi diablo bio rpg, sem što bi igraču dozvoljavao izgradnju ličnosti svoga lika (što je za roleplay obavezno), morao i da ima nešto što ga izdvaja.. recimo korišćenje predmeta kao u avanturama, i tako bi nastala rpg-avantura. diablo je manje od rpg-a, pa ne može biti njegov podžanr


baldrick. zajebi.. statsi nisu preduvjet, ima dobrih rpg igara bez statsa i bez inventorya

kako nije, ako se složimo da je suština rpg-a igranje uloga - razviće lika? jer lik se ne sastoji samo od ličnosti, već i od fizičke strane, koliko god geekovi cenili unutrašnju lepotu


Zato ja ni netvrdim da je Diablo RPG, vec da je Diablo HnS RPG. Podvrsta RPG-a u kojoj je glavna osobina kao i naziv HnS gdje izbor nije vazan, vec pure akcija koja ima neke elemente RPG-a. Nema glavnu, ali sve ostale ima.

Jel je nogomet nogomet ako se igra sa kosarkaskom loptop ili je to onda kosarka?
stilska figura ti ne valja jer vrsta lopte nije ključna stvar u fudbalu, za razliku od dijaloga u rpg-u


@baldrick: imam ja uvijek nešto za reći, ali vidim da te neću nikad uvjeriti da je diablo rpg, kao i još neke ovdje tako da odustajem... jednostavno znam kad je dosta i kada više nema smisla nastaviti...
ja nisam zatucan. izvoli, pobij moje argumente, pa ću promeniti mišljenje. diablo nije rpg jer u njemu ne možeš da izgradiš ličnost lika. dokaži suprotno, pa menjam mišljenje

McPingvin_v2.0
25-05-2010, 18:52
O tom i je cijela ova smiješna tema. Igra je RPG čim ima 1% nečega što bi je činilo rpg-om. It's that simple.
Ne.

Sickmanno1
25-05-2010, 18:58
Vec, sam rekao jednom da odustajem, pa nisam, al sad stvarno odustajem. Ovaj baldick je veci trol od Wedrana.

A dobro i ja sam isto u kurjcu...uspije me izivcirati neko preko interneta lol

MILF hunter
25-05-2010, 19:00
da bi neka igra bila podvrsta nekog žanra, ne samo da mora da zadovoljava definiciju toga žanra, već mora i da čini nešto više.

Ne znam, ja baš suprotno mislim. Sama smisao podžanra i jest upravo u tome da se ograničava na poseban aspekt gameplaya, u ovom slučaju akcijski RPG isključivo na akciju, dok je ostatak u drugom planu.

baldrick_
25-05-2010, 19:12
ok je to da stavlja poseban akcenat na neki element mehanike, ali mora da ima sve ključne elemente žanra da bi se svrstao u taj žanr. da u diablo recimo ima dijaloga, ali da se ipak zasniva na borbi.. onda bi smo mogli da razgovaramo o podžanru

Vec, sam rekao jednom da odustajem, pa nisam, al sad stvarno odustajem. Ovaj baldick je veci trol od Wedrana.

A dobro i ja sam isto u kurjcu...uspije me izivcirati neko preko interneta lol
šta je bilo, ne valja ti stilska figura pa sad plačeš? njanjanja

MILF hunter
25-05-2010, 19:14
Ima u Diablu dijaloga, samo su vrlo ograničeni i jednostavni jer je linearan i služe isključivo za informiranje, prodaju/kupnju i popravljanje opreme...

baldrick_
25-05-2010, 19:15
ma znam to, znaš na šta sam mislio.. dijaloge preko kojih možeš barem malo da izgradiš lika. kao u gothicima recimo

MILF hunter
25-05-2010, 19:23
Istina, Gothic je dobar primjer toga, ali koliko znam, takvih RPG-ova i nema baš na bacanje, s tolikom razinom slobode... Upravo zato i mislim da oni ne mogu biti isključivo mjerilo za definiciju RPG-a, jer bi se žanr sveo na svega 10-tak naslova.

Aral
25-05-2010, 19:26
O tom i je cijela ova smiješna tema. Igra je RPG čim ima 1% nečega što bi je činilo rpg-om. It's that simple.
Ne.
Da. Ako si 99% dobar, a 1% zao, znači ipak si taj jedan maleni 1% zao. Tak i igra može bit mješavina bilo kojeg žanra, u kojim god omjerima.

Herr Schnitzel
25-05-2010, 19:40
Ako si 99% dobar, a 1% zao, onda si potpuno zao. To je tvoja logika. Koja ne valja.

MILF hunter
25-05-2010, 19:47
A za Diablo ionako vele da mu fali samo jedan element da bi bio punokrvni RPG, tako da je 99% dovoljno da ga se proglasi RPG-om :P