PDA

Pogledaj cijelu verziju : Budućnost Steama



W3DR4N
19-05-2010, 22:41
Sad kad je OnLive odobren u Europi, ostaje pitanje aktualnih PC servisa.

1. Mislite li da će Steam u skorije vrijeme postati cloud servis, gdje ćete kupljene igre igrati na staroj kanti i Valveovim serverima?
2. Može li opstati u trenutnom obliku, ili je ovo jedini logičan korak naprijed?
3. Kolika bi mjesečna članarina bila adekvatna da nastavite koristiti Steam, s tim da ne morate imati jako računalo za bilo koji hit?
4. Koliko bi platili tjedno iznajmljivanje računalne igre?

Sgt. Bull
19-05-2010, 22:48
1. Ne znam i ne zanima me.
2. Ne znam i ne zanima me?
3. Ne znam i ne zanima me!
4. Ne znam i ne zanima me...

:D

Sada ozbiljno... Steam stari a i konkurencija jača i ne ostaje mu ništa osim neke velike promjene u protivnom je gotovo sa njim. Onlive nudi nešto, ako mene pitaš, novo i revolucionarno, do sada neviđeno tako da je to veliki korak naprijed, mada moram reći da sam sa druge strane i sumnjičav prema OnLive servisu, pitanje još stoji kako će to fercerati. Da li je ovakva budućnost pc gaminga? Vrlo vjerojatno.
Iznajmljivao ne bih, mora tu biti i neki drugi način da se igra preko OnLive servisa jer je to iznajmljivanje totalno glupo (osim ako cijena nije neka prihvatljiva, no čisto sumnjam da će biti tako mala da na kraju ispadne da je isplativije iznajmljivati igru nego ju kupiti).

W3DR4N
19-05-2010, 22:54
Može se riješiti usluom Steam Cloud, koji bi se plaćao, a stari Steam bi ostao isti.

Posuđivanje igara je popularnije nego što misliš.
Servis Gamefly u Americi ti posuđenu igru dostavi na kućnu adresu, fino u kutiji.
Ne plaća se posudba igara već mjesečna pretplata. Nema ograničenja za posudbu igre, tako da je možeš zadržati dok god plaćaš pretplatu, no ne možeš posuditi drugu.

Jopax
19-05-2010, 22:54
Steam ima još vremena prije nego ga Onlive zamjeni, za Onlive treba dosta dobra infrastruktura, a i uvijek će tu biti oni koji žele imati svoje igre jer nije isto iznajmljivati i imati nešto kupljeno(efekt je u biti isti, možda je čak i logičnije iznajmljivanje ali kad imaš kupljenu igru onda se ona puno više cijeni)

Sickmanno1
20-05-2010, 00:22
Pa ovo sto kazes wedran u drugom postu je jako zanimljivo. Pogotovo za gejmere koji igraju po 5 sati dnevno. Takvi produ ovakve danasnje igre za 2 dana. Dok bi bila neka normalna cijena mjesecne pretplate recimo cijena jedne igre, vjerovatno bi se pretplatio :wink:

W3DR4N
20-05-2010, 00:47
Gamefly naplaćuje mjesečnu pretplatu za jednu igru 16$ (90 kn), a za dvije 23$ (130 kn).
Tako možeš odigrati manje više sve hitove.

baldrick_
20-05-2010, 00:52
nije problem u količnii igara, nego što tako možeš da se igraš svega 15-20 sati mesečno (ako igraš pucačine)

1. ako se onlive pokaže isplativim, onda da
2. ako onlive bude dobar, onda steam ode u propast
3. misliš ako steam postane cloud gaming servis? kad se to desi videćemo, možda neću uopšte koristiti takve servise
4. što bull kaže igre ne bih iznajmljivao. ima nešto kolekcionarsko u većini čoveka, čak i digitalni download preko steama je meni prilično neprihvatljiv

ono što je jako zanimljivo u vezi sa cloud gamingom je njegov uticaj na pirateriju i hardware industriju. kontam da intel i ekipa zarađuju masu para na gaming komponentama, da li će oni tek tako dozvoliti ovo? da li će se uopšte praviti kompjuteri namenjeni kućnim gejmerima? ako ne, ode piraterija u kurac. meni bi najbolji ishod bio kad ovo ne bi zaživelo, jer realno više bih para potrošio na kupovinu igara, no na (u mom slučaju maltene nepostojeći) upgrade hardwarea. u stvari, najbolje bi bilo kad bi neko crackovao onlive

Sickmanno1
20-05-2010, 01:33
Mene previse nehebe kolekcijonarski duh. Glavno mi je da se zabavim. Zato sam prije i isao u Videoteke. Uostalom lako uvijek kupis tih par izuzetno dobrih igri i smjestis ih u kolekciju, a ove ostale peres ovako :thumbs2:

Sgt. Bull
20-05-2010, 01:33
Steam cloud nudi poprilično dobru alternativu, usudio bih se reći da je sličan Ubisoftovu serveru (DRM) i ideja je totalno prihvatljiva ali opet Steam cloud je potpuno drugačiji koncept od Onlive-a(ako sam ukapirao). Ipak sada me kopka jedno pitanje u vezi sve toga. Što je sa mp gamingom? Kako bi se tu mp scena snašla, ako bi uopšte i našla neko riješenje? Nema više keyeva, nema više loginova, bezveznih potvrda i šta-ti-ga-ja-znam? Kako bi uopšte se snašla gaming industrija da recimo za godinu dana OnLive zaživi? Prodaja hardvera bi doživjela totalni krah? Gaming industrija također. Ne zaboravimo i konzole koje bi se tu našle. Za smiješnu cijenu od (lupam) ~5$ rentao bi igru, završio je za tjedan dana i što onda?
Na kraju rekao bih da iako Onlive prelijepo zvuči i maltene nam je predvratima, ipak bih se možda i okrenuo Steamu (ako baš moram birati). Sve je to još na staklenim nogama, zvuči dobro u teoriji no u praksi će tu biti problema... već mi neki eventualni problemi padaju na pamet =D

Constantine
20-05-2010, 08:53
Gamefly naplaćuje mjesečnu pretplatu za jednu igru 16$ (90 kn), a za dvije 23$ (130 kn).
Tako možeš odigrati manje više sve hitove.
e to bome zvuci odlicno,no ima jedan ogroman problem,mp igre,znaci da bi uvijek trebao imat min. 2 slota mjesecno,a to je neisplativo.
@Sgt. Bull,propast hardvera,nikako,a sto je sa ogromnim farmama servera koji budu sluzili za onlive i sl.
A mozda cak i konzole ne propadnu,zato sto jednostavno nemogu zamislit da bi onlive imao apsolutni monopol,tako da bi mogli imat i druga,mozda i bolja rijesenja od MS-a i Sonya.

Jopax
20-05-2010, 09:07
Stvar je da ako neke od većih kompanija osjete prijetnju od Onlivea postoji velika mogućnost da će ga otkupiti i vjerovatno totalno promjenuti ili ugasiti

Constantine
20-05-2010, 09:17
mozda,ali to neznaci da ce pak netko drugi napravit nesto slicno,cloud gaming je jedini logicni korak.

baldrick_
20-05-2010, 12:29
Što je sa mp gamingom? Kako bi se tu mp scena snašla, ako bi uopšte i našla neko riješenje? Nema više keyeva, nema više loginova, bezveznih potvrda i šta-ti-ga-ja-znam?
recimo da bi moglo da se proizvođači igara dogovore sa vlasnicima onlivea oko zajedničkih servera - ko iznajmi igru, dobija od onlivea ključ itd. koji će koristiti na tim zajedničkim serverima.

ne znam dal bi gaming industrija doživela krah.. verovatno bi izdavači dobijali procenat prodaje (iznajmljivanja) njihovih igara na onliveu


@Sgt. Bull,propast hardvera,nikako,a sto je sa ogromnim farmama servera koji budu sluzili za onlive i sl.
za to bi se koristili nasini super-kompjuteri i sl. kao što sam reko, industrija hardwarea za gamere bi propala, a to bi kontam bio veliki udarac

Mene previse nehebe kolekcijonarski duh. Glavno mi je da se zabavim. Zato sam prije i isao u Videoteke. Uostalom lako uvijek kupis tih par izuzetno dobrih igri i smjestis ih u kolekciju, a ove ostale peres ovako :thumbs2:
da te kolekcionarski duh hebe, znao bi da se ne može tako

Necto
20-05-2010, 12:51
Za SP igre i moze proci nekako ali za MP nema sanse.

Sada kupis igru za recimo 300kn i za tih 300kn imas dozivotno igranje MPa
Ako bi mjesecna pretplata bila veca od 5kn nebi bilo isplativije od obicne boxed igre.

Sickmanno1
20-05-2010, 12:55
Ici u videoteku posuditi film ili igru? Prije 10 - 15 godina u mom gradu niti nije bila mogucnost kupovine igara za SNES, NES, GameBoy i kasnije N64, ali zato se iznajmljivalo na veliko. 10kn kartrid na 2 dana. Za 20kn 3 kartrida na 2 dana, predobro. Da nije bilo toga igrao bi cijelo djetinjstvo Action Set i Rambo. Ipak nisam iz imucne obitelji gdje bi mi starci mogli kupovati svaki dan novi kartrid koji je za N64 kostao i preko 1000kn...

A zapravo nisam ni posjedovao konzolu u pocetcima osim Nintenda i Gameboy-a kad su vec SNES i GameBoy Pocket bili u punoj snazi...

Pa se fino od subote do ponedjeljka iznajmljivao SNES, kasnije N64 i Playstation za 35kn sa 2 igre i 2 gamepada :pray:

Za kolekcijonarski duh treba imati novaca...a to ces skuzit kad jednom pocnes raditi ;)

baldrick_
20-05-2010, 13:24
kako za šta.. ako skupljaš antičke knjige or something onda da. ako skupljaš piratske igre - ne

nisam mislio da nije moguće fizički, nego da ljudi sa kolekcionarskim duhom (barem ja) vole skupljat i shitove. evo, ja sad skupljam panini svetsko prvenstvo 2010 i skupljam i pantelića, subotića i ostale babe

inače, kada se za to nije bilo uslova, i ja sam iznajmljivao.. moralo se. prvo sam godinu-dve bio zavisan od sony igraonica, pa sam ga i često iznajmljivao zajedno sa igrama.. a filmove naročito. no, sa eksplozijom interneta tako nešto više nije potrebno, čak jeftinije je skinuti, no iznajmiti. anyway, u to doba sonyja sam imao i pc za koji si komotno mogo da iznajmiš igru, a zatim je narežeš. a mogo si i da kupiš pirata koji doista nije bio skup

Sickmanno1
20-05-2010, 13:45
Skupljas p1ratske igre lol, heben ti je kolekcijonarski duh, nema sta...

baldrick_
20-05-2010, 19:30
to ti pričam.. ti ga nemaš, pa ne znaš

Deadwalker
20-05-2010, 19:38
Zanimljivo pitanje, al je jos prerano govoriti o nestanku kupnje igara. OnLive je tek poceo i tek ce se s vremenom pokazat kako ce funkcionirati u realnom vremenu. Mi smo jos svjetlosnim godinama od toga, barem uz postojecu telekomunikacijsku infrastrukturu, a da ne pricam o ostalim poteskocama. Iznajmljivanje igara je interesantna opcija, al danas jos totalno zanemariva, kada se pogleda zarada od prodaje konzola, raznog pc hardwarea te naravno samih igara. Steam kao servis nema potrebe sigurno kroz iducih 5-10 godina raditi velika poboljsanja. Nudi sasvim kvalitetnu uslugu koja ce s vremenom postati i bolja, a i bit ce mu jos sve vise konkurenata. Stvari se ne mijenjaju preko noci. Koncept koji nudi OnLive za sada djeluje bajno, ali je to jos jako daleko od globalne i sveprisutne primjene.

baldrick_
20-05-2010, 19:44
ne menjaju se preko noći, ali ni za 10 godina. što se napretka tehnologije tiče, to ti je kao 100 godini

Deadwalker
20-05-2010, 20:08
Mozda.
Al povodim se time da je kupnja filmova i dalje svejedno popularnija od posudbe. Ljudi vole imati doma svoje kolekcije. Ili na serveru. Svejedno. Osjecaj da nesto je tvoje tj. da nesto posjedujes.

Sickmanno1
20-05-2010, 20:09
Trenutacno da, ali prije 10-15 godina kao sto sam rekao zasigurno nije bila ^^

Tak da zasigurno neznam sta ce se sad desit xD

Deadwalker
20-05-2010, 20:12
Pa rekoh, stvari se ne mijenjaju preko noci :)
Vidit cemo. Tko ziv, tko mrtav :)

W3DR4N
20-05-2010, 21:28
Mi smo jos svjetlosnim godinama od toga, barem uz postojecu telekomunikacijsku infrastrukturu, a da ne pricam o ostalim poteskocama.

???

Za igranje igara streamingom je dovoljno 2 Mbps.
Najbolji primjer budućnosti gaminga trenutno je Quake Live.
Znači sve radi, online komponenta bez laga, 3D streamanje, cloudanje.

Deadwalker
20-05-2010, 21:32
Igranje recimo nekakvog Crysisa na rezi 1920*1200 na full detaljima sa 5.1 ozvucenjem? Tesko

Sickmanno1
20-05-2010, 21:34
Uglavnom ja osobno mislim da ce to biti u pocetcima toliko skupo da ces moci za godinu igranja kupiti hardware. Nekako mi nema prevelike logike da bude jeftino. Jer u protivnom proizvodaci pc komponenata ce pusiti na veliko, kao i konzole.

Nekih 3-4k kuna godisnje je dovoljno potrositi na komponente da bi vam komp radio kako spada, tj. da bi bili u mogucnosti nositi se sa hardwerskim zahtijevima. Sto je otprilike oko 300kn mjesecno, tj. oko 40 Eura.

Tak da mislim da ce to kostati oko 40 Eura mjesecno xP

Constantine
20-05-2010, 21:35
Igranje recimo nekakvog Crysisa na rezi 1920*1200 na full detaljima sa 5.1 ozvucenjem? Tesko
ne tesko,nego neizvedivo.

Deadwalker
20-05-2010, 21:38
Nekih 3-4k kuna godisnje je dovoljno potrositi na komponente da bi vam komp radio kako spada, tj. da bi bili u mogucnosti nositi se sa hardwerskim zahtijevima. Sto je otprilike oko 300kn mjesecno, tj. oko 40 Eura.

Ne samo to, nego vise danas ni nije potrebno kupovati non-stop nove komponente. Igre su se konacno standarnizirale(zahvaljujuci konzolama doduse) i ja cu zasigurno iduce 3-4 godine igrati sve nove igre bez problema na svojoj kanti.
OnLive me trenutno uopce ne privlaci.

Sickmanno1
20-05-2010, 21:56
Nadaj se :D

Sam cekaj kad Crysis 2 izade xd

Necu nikad zaboravit jedinicu. Dam 15k kuna za komp u 7. mjesecu...dam jebenih 4.5k kuna za graficku i onda 4 mjeseca kasnije izade igra koju nemrem igrat na high :( :( :(

Deadwalker
20-05-2010, 21:58
Crysis 2 bit ce manje zahtjevan od jedinice. Radili su novi engine samo radi multiplatformskog izdavanja. Cak sam misljenja da ce Crysis 2 losije izgledat od jedinice. Konzole su ogranicavajuce kad je PC u pitanju.

W3DR4N
21-05-2010, 07:45
Igranje recimo nekakvog Crysisa na rezi 1920*1200 na full detaljima sa 5.1 ozvucenjem? Tesko
ne tesko,nego neizvedivo.

Kvaliteta grafike je potpuno nevazna, jer ti ne streamas poligone, vec sliku. Bio to prastari super mario ili crysis, potpuno je isto. To je zapravo i najveca ljepota streamanog igranja.

Constantine
21-05-2010, 08:18
da ali slika je ogromne reze,ako to ima kakve veze?

Sickmanno1
21-05-2010, 08:23
Rezolucija bi trebala imati itekakve veze...

bezimeni
21-05-2010, 08:29
Meni to sve skupa još uvijek nije jasno....čak i da se svi spojimo na optiku koliko će igra biti igriva ako ja imam kontrolu nad svojim likom u mikrosekundi dok igram igru sa vlastitog računala a koliko će biti igriva ako ju igram sa nekog udaljenog servera ?

Constantine
21-05-2010, 08:33
nemas ti nikakvu kontrolu u mikro sekundi,ja mislim da ce u pocetku biti kao da igram neku mp-u igru sa nesto vecim pingom,a kasnije bude bolje sigurno.

kulamasta
21-05-2010, 09:03
Uglavnom ja osobno mislim da ce to biti u pocetcima toliko skupo da ces moci za godinu igranja kupiti hardware. Nekako mi nema prevelike logike da bude jeftino. Jer u protivnom proizvodaci pc komponenata ce pusiti na veliko, kao i konzole.

Nekih 3-4k kuna godisnje je dovoljno potrositi na komponente da bi vam komp radio kako spada, tj. da bi bili u mogucnosti nositi se sa hardwerskim zahtijevima. Sto je otprilike oko 300kn mjesecno, tj. oko 40 Eura.

Tak da mislim da ce to kostati oko 40 Eura mjesecno xP


Sto se tice PC i gaminga, mislim da je lova od gaminga kod PC-a minorna...

Sto najbolje govori to da je Intel najveci proizvodjac grafikanera

W3DR4N
21-05-2010, 09:08
da ali slika je ogromne reze,ako to ima kakve veze?

Nema prevelike. Kao sto rekoh, pobaj QL.

Constantine
21-05-2010, 09:23
A QL radi na isto CC principu?

baldrick_
21-05-2010, 11:14
Nekako mi nema prevelike logike da bude jeftino. Jer u protivnom proizvodaci pc komponenata ce pusiti na veliko, kao i konzole.

jednostavno, proizvođači hardwarea će popušit. nit briga publiku, nit proizvođače igara

Constantine
21-05-2010, 11:17
zašto bi popušili,sto se se hardware potreban za data centre stvarati sam?

baldrick_
21-05-2010, 11:20
na to sam ti već odgovorio u nekoj od pređašnih poruka. ako ne želiš razmenu mišljenja, što onda uopšte pišeš?

Constantine
21-05-2010, 11:24
aha,razumijem,industrija hardwarea ce propasti zato sto ce se za onlive koristit nasini kompjuteri

W3DR4N
25-05-2010, 21:36
A QL radi na isto CC principu?

Da. To je živi besplatni primjer kako će izgledati budućnost.
Streaming na kanti u full rezi s minimalnim pingom.

Industriju hardvera u biti nije briga za gaming. Nema tu leba. Intel je prošle godine većinu zarade u mainstreamu zaradio na Atomu, koji je savršena platforma za OnLive.
One specijalizirane poput Saiteka neće popušiti, jer i dalje trebamo lijepe miševe, tipkovnice i ostalu periferiju.