PDA

Pogledaj cijelu verziju : Sljepljeni procesor i hladnjak



Edi Sm187
09-05-2010, 14:40
E ovako, danas sam odlučio očistiti hladnjak na procesoru pošto mi je temperatura bila za 10 °C viša od maximalne propisane, no, pošto ga nisam nikako mogao temeljito očistiti odlučio sam ga odvojiti. Povuci/potegni i izašao je, no na njegovom dnu me očekivalo neugodno iznenađenje. Sam procesor (sa par iskrivljenih nožica) sljepljen sa hladnjakom izašao je iz svog ležišta bez da mu je dignuta ručica. Nožice sam donekle uspio ispraviti čačkalicom, a sam procesor nikako da se odvoji od proklete termalne paste.

Pokušao sam sa dosta tankim nožem, ali sloj paste je pretanak da bi išta doprlo do njega. Pokušao sam sa fenom (grijao ga oko minutu, hladnjak je postao neizdrživo vruć) opet ništa.

Sada, želim da mi preporučite najbolji način za skidanje procesora od hladnjaka i da mi kažete hoće li raditi jednom kad je odvojen.

Hvala.

Razzarach
09-05-2010, 14:49
Vjerovatno si razvalio socket.
Proc trebas ugrijat pa ces malo lakse skinut. Nemoj ga odvaljivat serafcigerom il necim slicnim.

Edi Sm187
09-05-2010, 14:57
Je li matična stradala zbog toga? Mislim, sada ne znam radi li.

P.S. Hvala na brzom odgovoru.

Razzarach
09-05-2010, 15:04
Pa ziher je razvalio ak je imo socket ko 775 il slicno, ak ima onaj stari ( nezz tocno al msm da P4 ide na njega osim na 775) ond neznam.

Edi Sm187
09-05-2010, 15:07
AM3 je socket.

lulix
09-05-2010, 15:51
Imao sam iskustva s ovime, ista stvar dogodila mi se na bratićevom AM2 3000+ athlon-om. Naime, kod njega je proc radi na takvim temperaturama da je grijao sobu prilično lijepo pa se zato proc i "zapekao" za hladnjak... Imaš dvije opcije non-force skidanja, prirodnim rastapalom (razrjeđivač, benzin sl.) sipaš na taj dio di se spajaju proc i hladnjak spajaju koju nisam probavao ili druga opcija ak ide proc nazad (zbog iglica) staviš ga, zavrtiš neš zahtjevno, on se ugrije i skineš ga (probao i uspio).

Edi Sm187
09-05-2010, 15:59
Uspio sam ga skinuti fenom nakon pet minuta grijanja. Sutra kupujem novu pastu, a možda i novi hladnjak, pa ću vidjeti radi li procesor kako spada.

Nego, za koliko je premaza dovoljna kupovna termalna pasta? I koju biste preporučili (links/ chipoteka/ eurotrade)? I koji hladnjak iz tih trgovina (imam middle tower i hd4890 u njemu)?

Razzarach
09-05-2010, 16:06
a znam kako ti je... ni ja nisam znao kolko stavit... posto nemas poliran proc... nije ti ravan, stavi jedan premaz cca tanko ko puntica za tehnicku ( 0,5mm ). A cooler kupi AC Freezer pro. ako ti pase na socket.
Vjerovatno ces dobit pastu vec namazanu na cooler, tako da samo stavi, nemoj dirat pastu...
Prednost ArcticCooling hladnjacima, jeftino a roxa. Al fakat jeftino xD

lulix
09-05-2010, 16:09
jel na AC freezer-u bude sloj ili ona žvaka od paste??? ak je žvaka, to nemoj nikak stavljat jer se ona nerazlije dobro, neg je skini žiletom i namaži tek neš malo paste ja si stavim na palac ona ko zrno papra i to je čist dost.

RIDER32
09-05-2010, 17:21
Pročitaj malo ovo: viewtopic.php?p=1197301#p1197301 (http://www.pcplay.hr/forum/viewtopic.php?p=1197301#p1197301)

Edi Sm187
09-05-2010, 18:20
E, hvala ljudi. Pinove na procesoru sam ispravio odmah pri odvajanju procesora od hladnjaka i "legnuo" je unutra. Štoviše, mislim da su se dodatno izravnali kako su legnuli. Sad samo trebam nabaviti novi hladnjak ili termalnu pastu i uvjeriti se radi li kompjuter kako spada.

Niko Bellic
09-05-2010, 18:44
Zemi si Scythe Katana 3 kuler, no prije zemanja kulera pročitaj malo OVO (http://sobitza.com/portal/content/view/720/32/).

RIDER32
09-05-2010, 20:07
E, hvala ljudi. Pinove na procesoru sam ispravio odmah pri odvajanju procesora od hladnjaka i "legnuo" je unutra. Štoviše, mislim da su se dodatno izravnali kako su legnuli. Sad samo trebam nabaviti novi hladnjak ili termalnu pastu i uvjeriti se radi li kompjuter kako spada.
nadaj se... meni je ovo upalo u oko:

Tad socket zatvori i NE DIRAJ DOK TI NE CRKNE PLOČA.
što mi nezvući baš sjajno...

Ugl sretno sa tim :roll:

Edi Sm187
09-05-2010, 20:22
Onako, hvala ti što si mi skršio optimizam :D

cham3leon
09-05-2010, 21:28
Hm. Zadnji put kad sam čistio komp htio sam temeljitije očistiti hladnjak i po mogućnosti zamijeniti pastu, ali kad sam ga otkopčao, vidio sam da to teško ide, pa nisam htio forsirati. Isplati li se uopće mijenjati pastu ako je zaista tako riskantno da iščupam procesor iz socketa? I kako efektivno skinuti heatsink bez da se dogodi tako nešto?

RIDER32
09-05-2010, 23:47
Onako, hvala ti što si mi skršio optimizam :D
Ma ništa...i drugi put xD

samo sam reko ono što je napisao covjek koji zna šta radi :)


Hm. Zadnji put kad sam čistio komp htio sam temeljitije očistiti hladnjak i po mogućnosti zamijeniti pastu, ali kad sam ga otkopčao, vidio sam da to teško ide, pa nisam htio forsirati. Isplati li se uopće mijenjati pastu ako je zaista tako riskantno da iščupam procesor iz socketa? I kako efektivno skinuti heatsink bez da se dogodi tako nešto?
Možda probati upaliti komp i staviti neki bench za procesor da se dobro zagrije, i pritom pokušavati ga skiniti na nacim da pokušavas okrenit cooler ljevo-desno a ne prema gore. kad ga skines samo otvoriš (stručno rečeno :D ) prekidač na napajanju i momentalno ugasiš komp, pricekas da se sve ohladi i kreneš sa normalnom demontažom.

nezz kolko je to pametna ideja al eto.. pala mi napamet pa je napiso (makarkako.. spava mi se i živčan sam) :D

cham3leon
10-05-2010, 11:06
Ali da li mi se uopće isplati raditi tako nešto na pc-u koji ionako dobro radi, ili da odnekud dovučem kakav kompresor i ispušem the shit iz svih hladnjaka?

Niko Bellic
10-05-2010, 11:15
...ili da odnekud dovučem kakav kompresor i ispušem the shit iz svih hladnjaka?
Ako možeš, onda definitivno! :thumbs2:

Edi Sm187
10-05-2010, 17:25
Hvala puno na prijedlozima i pomoći. Danas sam kupio Scythe Katanu 3 i termalnu od AC-a i sve lijepo montirao.

Procesor začudo radi kako spada, testirao sam ga OCCT-om na 8 minuta i koliko sam vidio temperatura ne prelazi 53 °C (što je 20 °C niže od temperature sa prvim hladnjakom). I uz sve to je relativno tih.

Idem ga malo benchati igrajući JC2.

Niko Bellic
10-05-2010, 17:33
Super. Drago mi je da sve šljaka. :thumbs2:

Može slike? :oops:

Edi Sm187
10-05-2010, 18:29
Nažalost ne jer nemam digitalni fotoaparat, a slike mobitelom su fuj.

RIDER32
11-05-2010, 00:20
Ovaj ti inace svršava na bilokake slike hardwarea pa makar ih sliko sa fiksnim :D