PDA

Pogledaj cijelu verziju : Vaši korijeni



SkunK
09-05-2010, 02:47
Eto, pošto većina mojih posteva počinje s nekakvom anegdotom/pričom, pa da počmemo:

Negdje tamo u lipnju 2009 sam se počeo malo interesirati oko svojih korijena (obiteljskih). I malo sam si mislio kako bih to mogao otkriti, povezati sve te veze i vezice u obitelji. Prvo sam počeo sa najstarijim članovima obitelji da mi pričaju malo kako je, tko i što i naravno s kime. To nije bilo dovoljno. Niti minimalno koliko je mene zanimalo. "Najstarije" što sam tako mogao otkriti je od bake koja je pričala da je njezin djed po tatinoj strani upoznao baku u Osijeku. I to je to.

Kako mi to stvarno nije bilo dovoljno odlučio sam kontaktirati lokalnog župnika i općinu (barem onaj dio administracije gdje djeluje javni bilježnik). U općini sam dobio instant ban, bez dodatne diskusije. U crkvi je pak bilo drukčije, nakon par dana našao sam se sa župnikom koji je sa sobom donio hrpetinu starih dokumenata, veliku staru knjižurinu i još neke papire.

Neznam di bi počeo, no ajmo od najstarijih veza. Dakle, najstariji spomen nekog "mog" je sa tatine strane, 1445. godine i to ne u Hrvatskoj. Dakle, taj šukun nešto (radi se o muškoj osobi) je došao u Hrvatsku (ne piše mjesto ali je očito njegov dolazak poznat), tj. dakle na ove prostore iz Italije (Avellino mu je mjesto rođenja, neznam točno ako se tad tako zvalo no pop je rekao da je to mjesto podrijetla prema tom dokumentu). Žena mu je bila neka sicilijanka, dalje se o njoj nezna. Onda nema neko vrijeme nikakvih podataka o njemu osim da je imao 3 sina kojima se nezna ni di su niti šta su osim da su imali prezime "Spagnoli".

Nakon toga o tom djelu nema više nikakvih zanimljivih podataka, dakle ono standardno je cijela familija bila na području kvarnera (Rijeka, Crkivenica, pa malo Istra, malo otoci i tako) sve do danas osim što se očito cijelo prezime "Pohrvatilo" (umjesto S se dodalo Š i tako). No zanimljivo je kako je sa tim šukun(x40) djedom završena ta talijanska loza pa su prema tome svih sljedećih 500 i više godina svi bili hrvati (što se tiče regionalnog mješanja tu je bilo svega i svačega, slavonaca, slavoniki, hercegovaca i hercegovki, zagoraca i zagorki). Zanimljiva mi je jedino bila činjenica, kada smo već bili gledali stranu obitelji koja potječe od tate (dakle djed koji je upoznao baku u Osijeku prije mnogo mnogo godina) kako je čudno da mi je stric 1992' poginuo baš u tom gradu. Onak, baš te potakne na razmišljanje...

No dobro, to mi je bilo dosta jer me je i najviše zanimalo kada se prvi put spominje ta ajmo je nazvati "loza" i od kuda potječe.

Prešao sam na lozu od mame, što je bilo malo diskutabilnije. Prvi zapisi koje smo mogli naći (tj. on jer ja baš i nisam mogao isčitati što tamo piše, bilo je svih vrsta jezika - od latinskog pa do hrvatskog). No uglavnom prvi spomen je da se radi o ličaninu (Perušić) koji je došao 1702. godine u ovaj dio današnje Hrvatske, imao je ženu iz njemačke no nezna se koji grad. Nakon toga je stanje bilo standardno no cijela ta njezina porodica sve do 1931. žive u inozemstvu (neki djed je poveo cijelu ekipu trbuhom za kruhom valjda), koliko smo ih nabrojali - pet iz familije ih je otišlo u SAD 1822., tri u Australiju dvije godine kasnije dok je za deset godina cijela obitelj otišla u Njemačku. Dakle u tri različite države. 1931. se svi vraćaju u na ove prostore u Zagreb (dakle baš u ta turbulenta vremena) gdje žive do 1974 (dakle u tom vremenu se već rodila moja baka i ona je rodila moju mamu itd.) i odlaze u Rastoku (mjesto u lici) i zatim u Gospić.

OK to mi je bilo jasno, no onda smo išli povezati sve ljude i njihove sinove/kćeri. E za to je trebalo jako puno vremena, praktički sam svake srijede/četvrtka išao amo tamo, zvao ovog - onog, pa opet kod popa i čak išao (kada sam imao prilike) u druge gradove provjeriti neke stvari i sastavili smo evo prije tjedan dana jedan popis koji nužno i nije najtočniji no ajde, otprilike je točan jer imamo imena i prezimena (tko zna ako ih još ima, vjerovatno ima onih sa kojima djelim "krv").

Zanimalo me najviše država, jer teško da ću kontaktirati sve te ljude...

Uglavnom:
17 "rođaka/rođica" živi u Italiji, 14 u Njemačkoj, 10 u SAD-u, 8 u Kanadi, 5 u Australiji, 5 u Mađarskoj, 4 u BiH, 3 u Finskoj i 31 u RH.

Eto toliko, nisam 100% siguran ako sam sve ovo pohvatao dobro, 3:39 je ali sam dobio inspiraciju da sa vama podjelim ovaj pothvat koji je bio veoma zanimljiv. Pa ono,a ako vam se da pričati o svojim iskustvima, lozi, obitelji i tako... slobodno dajte.

Možda netko za 300 godina bude mene provjeravao :)


Grazie, arrivederci. Vielen Dank, auf Wiedersehen. Thanks, goodbye.Köszönöm, viszlát.Kiitos, näkemiin. Hvala, pozdrav. :D

la50
09-05-2010, 03:05
Haha,bravo Reiko,svaka čast na uloženo trudu i na tome kako si sve to otkrio.
Nije da se hvalim ali eto to što si ti nabrojao rođaka sveukupno tolko ja imam samo sa tatine strane :D(uža rodbina ofc).
Nego eto i ja sam bio nešto o tome "istraživao" ali ništa duboko ko ti jer i nemam prilike pošto moji nisu iz Rijeke nego iz Hercegovine.Eto znam samo nešto sa tatine strane,ali malo informacija i mutno je sve to.Znači jednom davno na jugu BiH živjela je porodica Ajdukovići,koji bi prema prezimenu trebali biti hajduci xD...ugl oni su na tom jugu živjeli dok nisu bili preslabi da se obrane od Turskih napada,pa su se premjestili sjevernije točnije na današnji prostor Širokog i promjenili prezime u Lasić.E to je malo informacija i neznam kolko je to sve istina ali eto tako je meni moj stari rekao,a njemu baka.Također Ajdukovići su imali neki grb kojeg nemogu nać,a bio je u nekoj knjizi hrvatskih grbova koju je moja stara imala ali je nemože nać.Ja sam pretražio knjižnicu u nadi da ću nać,otkrit nešto više kad budem došao do grba ali to se nije dogodilo te je tako moja "istraga" završena.
Edit:bwt zaboravih reć da u guglu nemogu nać ništa o tome što sam naveo,kad tražim ajdukoviće izbaci mi srbe te u wikipediji kaže da se to prezime prema predanju Ajdukovići potiču od davnina iz Like kao jedna od prvih srpskih obitelji koje su nastanjene na područje Krbavskog poljа

SkunK
09-05-2010, 03:08
Hm, koliko sam skužio malo nas (obitelj jel) je "misteriozno" otišlo u razdoblju od 1890 do 1902 i naravno poslje 1945. A što se tiče grbova obitelji, da - imam i frenda koji je doslovno iz neke plemićke obitelji, imaju u kući neki grb :)

Ali dosta zanimljivo la50, gj ;)

angel eye
09-05-2010, 10:32
Lol, imam i ja isto neka istraživanja o korjenjima..iako se na googlu nemože ništa posebno naći, ali usmenom predajom je došlo i do mene.

Sa tatine strane, tj. moje prezime potiče od Aleksandra Makedonskog, tamo je zadnji put spomenut u nekim spisima (stari je otkrio) dakle njegov daljnji daljnji rod i kako se to granalo, neam pojma..

Sa mamine strane, prezime je Tabula, a oni su živjeli u Rimu, te je poznato (usmenom predajom ofc) da su oni opljačkali neke vinograde i popili svo vino :rotfl: , te su bili protjerani i nastanili se u dalmaciji (područje oko Šibenika)... tamo su neki i ostali.

Dakle ispada da imam mix rimske i grčke krvi......i da sam dijete Antike xD

la50
09-05-2010, 10:50
LoL angeleye zašto se ne čudim xD.

McPingvin_v2.0
09-05-2010, 11:07
Jesam ti rekao da si Talijanka!

Sgt. Bull
09-05-2010, 11:17
Stari iz Crne Gore. Do njegovog starog su svi bili Crnogorci, tek je on pošto je vozio kamion došao u BiH i tu ostao po rođenju zadnjeg djeteta(mog oca). Inače, stari i brat su mu rođeni ovde, a drugi brat i sestra su rođeni tamo. Predak od kojeg je nastalo prezime (Medo) živio je na Paklenici odatle je pobjegao i borio se protiv Turaka, no pošto su mu Srbi ubili porodicu, kao mlađi prešao je na Tursku stranu i borio se i protiv Srba. Kasnije je otišao u CG i tu osnovao porodicu. Umro je u dvoboju, familijarno predanje kaže da su ga upucali u glavu i da je on doteturao do kuće i na kućnom pragu umro, sa obućom na nogama.
Stara je iz Turske. Došli ovamo nekada sa svim navalama Turaka, ne zna se kada. Prve generacije lutale Bosnom, kasnije su se utaborili u nekom manjem gradiću. Danas u BiH čak postoji manje selo prema njima, valjda su tu najviše stanovali. Nana je tokom II svjetskog rata izbjegla iz Foče i došla u Sarajevo i tu se skrasila kao veoma mlada (20tak godina).
Inače, rodbina od starog je bila poprilično bogata (i danas je ogranak iz CG) ali su novac izgubili, vjerovali ili ne, tokom prvog rata. Naime, neka pametnica je sve familijarne pare (papirne naravno) zakopala u zemlju. Moram li više reći?

Aral
09-05-2010, 11:28
Uf, sad baš da istražujem al uglavnom, deda s tatine strane čisti zagorac, i njegovi već generacijama, gore pol Zagorja okupirano našim prezimenom. Baka, odnosno stara od starog isto iz Zagorja. Stara je pak pobrala po svojoj mami slovenske korjene pošto je baka iz slovenije al rođena u njemačkom logoru za vrijeme rata. Tata od stare, odnosno moj drugi deda je pak zagrepčanin i svi s njegove strane su iz Zagreba. Od kud su bili prije nemam pojma. Uostalom, samo prezime Kožinec nosi i ulica u kojoj živim, Kožinčev Breg. (kasnije je dio ulice preimenovan al i dalje to stoji). Prabaka (mamina baka) je također živa, fura 90 godina na leđima, rođena u sredini prvoj svj. rata. A od nje sam se bogme načuo svakakvih priča ^^

Uglavnom, u meni ima zagorca, slovenca i zagrepčana :)

croat1gamer
09-05-2010, 11:32
Jedino sto znam o mojim blizim korijenima jest da su negdje iz Like/Gorskog Kotra, barem sto sam saznao od roditelja/bake/djeda, sad gledam malo na netu.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/16/Crnkovic_Coat_of_Arms.png (http://en.wikipedia.org/wiki/Crnkovi%C4%87)

Fakjea.

keko
09-05-2010, 11:45
Zanimljiva ideja, moram priznati. Sad bih i ja to mogao početi istraživati jer imam mađarsko prezime (Polgar) pa me zanima otkud je sve to došlo. Ima li možda tih popisa rođenja, smrti i rodbinskih veza u digitalnom obliku ili ću i ja morati tražiti po starim papirima?

Feanor
09-05-2010, 11:54
Bugarsko prezime, ima ga samo na otoku Ugljanu i Krk-u, barem što se tiče mjesta di je najčešće. Vjerovatno ga ima i u ostalim gradovima, ali većina ih je na Ugljanu i Krku. Tj. podrijetlo im je iz Ugljana ili Krka, a prije toga iz Bugarske.

A, što se tiče zanimljivosti, na moje prezime možete naići u napadu na Crveni trg u Stalingrad levelu u orginalnom CoD-u. Nemoram uopce govorit da sam siljedio tog lika i pazio da ne pogine, neuspješno, ali ipak... :D

Devil Dog
09-05-2010, 12:06
Djevojačko prezime stare -
Jedna od najvećih rodovskih zajednica nastala u drugoj polovici 14. ili u prvoj polovici 15. st. u modruškom području.Tijekom najžešćih turskih ratova u 16. st. dva rodovska ogranka napuštaju modrušku prapostojbinu. Jedan iseljava u Gradišće gdje se nastanjuje u više sela južno od Bratislave (Gijeca/Kittsee i Bijelo Selo/Pama u Austriji, Kemlja/Horvatkimle u Mađarskoj)Drugi ogranak preseljava u obližnji Ogulin gdje se nastanjuje unutar ogulinske tvrđave

Prezimena od starog nema u "Hrvatskim prezimenima" već potječe iz neke rimske prrovincije.

TeraBajt
09-05-2010, 12:09
stari iz travnika a sukunbaka po staroj je bila grofica u turopolju i pwnala je majke.

i > u.

Da_killah
09-05-2010, 12:22
Stvarno zanimljiva tema, malo mi se žuri, ali evo ovako. Nono s tatine strane, po kojem sam dobio prezime je iz Italije, mislim regije Italia-Venetto, i za vrijeme drugog rata je došao kao vozač talijanskih bolničkih kola do Novigrada kraj Zadra i tamo završio s bakom partizankom iz Novigrada ;) Dakle, po tatinoj strani imam talijanskih i sjeverno-dalmatinskih korijena, nešto rođaka dolje, nešto i u Genovi i Veneziji, ali mislim da toga ima i više, jer mi prezime ne zvuči baš talijansko nego više muslimansko, ali nikad se nisam previše raspitivao, možda je neki turčin nakon opsade Beča skrenuo do Italije :=

Djed s mamine strane je iz središnje Srbije, tu je ostao kad je upoznao moju baku na odsluženju vojnog roka, mada je i dalje dvaput godišnje odlazio u Srbiju na par mjeseci. Baka je inače s Hvara, gdje ja ljetujem, njezina mama je iz Živogošća kraj Makarske/Podgore, štaveć, a stari joj je iz Istre, tako da ti istarski i srpski korijeni u kombinaciji znače da jako volim popit :) Jedan bakin brat je otišao živjeti u Srbiju, drugi u Australiju, tako da i tamo imam nešto rodbine, ali dalje od ovoga ne znam baš, znam da smo jednom u osnovnoj radili neko rodoslovno stablo, ali davno je to bilo. Starci su mi rođeni u Rijeci, isto kao i ja.

Za kraj jedan hit od nekog tipa koji nosi isto prezime: :D

pUbfxszzF84

angel eye
09-05-2010, 12:26
LoL angeleye zašto se ne čudim xD.
:D

Jesam ti rekao da si Talijanka!
Jesi jesi, valjda zato toliko volim paštu...

Ali talijani mi nisu baš toliko dragi xD

Devil Dog
09-05-2010, 12:29
Oni među vama kojima su preci bili prvi hrvati koji su došli na ove prostore vjerojatno imate neke rodbine u Iranu :)

sickpetey
09-05-2010, 12:45
Mda..jedan lik je reko da su hrvati cak iz Egipta :shock:
Moji korijeni su neznani..ima krvi iz Makedonije,Srbija,Hrvatske pa ti sve pohvataj..još može biti da bio neki Turčin da mi je silovao pretka jer postoji teorija da su svi na ovim prostorima koji nisu plavi ili pomiješani sa starim Ilirima ili su im pretke turci..mda..jer su Slaveni plavi :P

Constantine
09-05-2010, 13:25
koliko mi jer poznato,moji korijeni su iz slavnonije,zagorje i solina ako se ne varam.

SkunK
09-05-2010, 14:20
Mene samo zabrinjava ovaj Avellino i žena sicilijanka...to mi se mota u glavi već par dana... zašto? Taj grad i sicilija cijela - koljevka mafije :O Tko zna što je taj tip radio i tko je bio... i zašto je doselio ovdje?

Možda je nekom stavio konjsku glavu u krevet pa su ga tražili :D

keko
09-05-2010, 15:10
Okušaj se u mafiji, ako si naslijedio imalo talenta, za 2 tjedna si don. :)

SkunK
09-05-2010, 16:00
Trebam naći neki biznis koji će mi biti parvan za organizirani kriminal i naravno reketare koji će utjerivati dugove :D

Devil Dog
09-05-2010, 16:07
Otvori lanac Fast food restorana, a u stražnjim prostorijama osim hamburgera i french friesa pržite cd-e :rotfl:

Babitz
09-05-2010, 16:55
1. Kupi odijelo i šešir
2. Otvori meth lab u redakciji VIDIja
3. ????
4. PROFIT

SkunK
09-05-2010, 17:06
Imam Fedora šešir, i to je početak. :D

McPingvin_v2.0
09-05-2010, 17:07
Mamina strana - cijela familija živi na jednom te istom brdu 10km od Kutine od ~1750. godine. Tvrde da su Srpskog porijekla, imam informacije da su Crnogorskog, ali sam prezime jedino uspio povezati s Rusijom ( http://hr.wikipedia.org/wiki/Nikolaj_Vasiljevi%C4%8D_Gogolj, http://hr.wikipedia.org/wiki/Mihail_Vasiljevi%C4%8D_Lomonosov).

Tatina strana - pokojna baka Županić, prezime koje je u popisu hrvatskih plemića, ali nemam više detalja o tome. Uz to, živim u ulici koja je po njenom prezimenu (Županići). How awesome is that? O pokojnom djedu baš i ne znam puno, prezime je porijeklom iz Crne Gore.

Zaključak: pola Hrvat, pola Srbin, pola Crnogorac. Ja sam čovjek i po! ~o/

SkunK
09-05-2010, 17:15
E da, vidiš dobro si me sjetio, upisati na Wikipediji prezime. Ali jako loše, gotovo ništa nemogu naći, od stare samo nekog genrala iz WW2 i nekog pisca iz Požege:

http://hr.wikipedia.org/wiki/Viktor_Pavi%C4%8Di%C4%87
http://hr.wikipedia.org/wiki/Josip_Pavi%C4%8Di%C4%87

Sa tatine strane samo jedan lik i nema svoju stranicu na Wikipediji nego ga samo spominju:

Nikola Ljudevit Španjol ( 1897 – 1970 ) — doktor, redovnik, filozof, prosvjetitelj, pronašao grob pjesnika Ivana Gundulića, jedan od inicijatora "Krčkog zbornika" i etnografske zbirke na Košljunu.


Svakako probaj svoje prezime na Hrvatskoj Wikipediji McPingvin.

McPingvin_v2.0
09-05-2010, 17:19
Haha, mogu se učlaniti u Klub Studenata Istre :D

http://hr.wikipedia.org/wiki/%C5%BDupani%C4%87i

croat1gamer
09-05-2010, 17:20
Isse, pingu, sad si me podsjetio na (pra)davni conv s kenanom. :)


Session Start: December 27, 2008
(1:28 PM) Kenyi: razocarao si me
(1:28 PM) Kenyi: kao covjek
(1:28 PM) Kenyi: i kao srbin
(1:29 PM) {?} croat1gamer: 100% kao covjek 150% kao srbin
(1:30 PM) {?} croat1gamer: a jel znas zasto 150%
(1:30 PM) Kenyi: srbi su vise od ljudi

Babitz
09-05-2010, 18:08
Babić (Serbian Cyrillic: Бабић) is a common Croatian, Bosnian and Serbian family name. Among the population of the Republic of Croatia it is 3rd most frequent surname.

Ane.

fear
09-05-2010, 18:26
Neda mi se pisati esej ali uglavnom ja sam karlovčanin koji ima slovenske i dalmatinske krvi.

keko
09-05-2010, 19:27
http://hr.wikipedia.org/wiki/Judit_Polg%C3%A1r

Moje prezime. Inače, istraživao sam na netu i prezime u prijevodu s mađarskog znači "građanin", a u mađarskoj regiji Sjeverni Alföld postoji grad s tim imenom.

croat1gamer
09-05-2010, 20:24
Babić (Serbian Cyrillic: Бабић) is a common Croatian, Bosnian and Serbian family name. Among the population of the Republic of Croatia it is 3rd most frequent surname.

Ane.
Barem nema u mojoj skoli 15ak Babica.

Devil Dog
09-05-2010, 20:26
U mojoj je 1 i to profesor :rotfl:

Mirko L
09-05-2010, 21:07
Neznam di bi počeo, no ajmo od najstarijih veza. Dakle, najstariji spomen nekog "mog" je sa tatine strane, 1445. godine i to ne u Hrvatskoj. Dakle, taj šukun nešto (radi se o muškoj osobi) je došao u Hrvatsku (ne piše mjesto ali je očito njegov dolazak poznat), tj. dakle na ove prostore iz Italije (Avellino mu je mjesto rođenja, neznam točno ako se tad tako zvalo no pop je rekao da je to mjesto podrijetla prema tom dokumentu). Žena mu je bila neka sicilijanka, dalje se o njoj nezna. Onda nema neko vrijeme nikakvih podataka o njemu osim da je imao 3 sina kojima se nezna ni di su niti šta su osim da su imali prezime "Spagnoli".

Nakon toga o tom djelu nema više nikakvih zanimljivih podataka

Assassin.

Also...vi ste plemići, osjećam se malenim :oops:

Nemam pojma o svojim korijenima, niti kako bih saznao.

Lord Ragnarok
10-05-2010, 10:26
Poljsko prezime, otac iz dalmacije (okolica sinja), za sada poznato da je djed mog pradjeda tamo zivio. dalje se nezna

hacker
10-05-2010, 10:44
Nemam pojma o svojim korijenima, niti kako bih saznao.
Animus.

Anw, jedino što znam je da je neki rođak bio ban.

Neven <R>
10-05-2010, 11:38
Sa strane od stare znam dosta informacija jer je neki rođak istraživao. Uglavnom doselili su se u 15. stoljeću na današnje područje Zagreba u selo Horvati, a prije toga su živjeli na području Like. Danas su tamo kvartovi Vrbani i Jarun, dosta zgrada je napravljeno na zemlji koja je pripadala mojim precima, gg komunizam i eksproprijacija. Bio bi bogataš danas. Znam da su bili kao posljednja seljačka zadruga na području Zagreba i da je po 5-6 obitelji živjelo na jednom imanju i ona ulica Hrgovići na Jarunu je dobila ime po Hrgovićima koji su tamo živjeli i u koje spada moja baka.

Za stranu od starog ne znam puno, znam da su s područja Slavonije i da ih je dosta pobijeno tijekom WW2 u Jasenovcu.

McPingvin_v2.0
10-05-2010, 11:45
Danas su tamo kvartovi Vrbani i Jarun, dosta zgrada je napravljeno na zemlji koja je pripadala mojim precima, gg komunizam i eksproprijacija. Bio bi bogataš danas.
Imam ti odvjetnika koji se tim bavi, bar si nisam tako vratio gro zemlje koja je danas pod Jarunom. Javi mi se ako imaš ikakve papire :D

Neven <R>
10-05-2010, 11:50
Ma već se i nama dogodilo par slučajeva da smo dobili nekakvu zemlju nazad (i to od nekih pitaj boga pradjedova pa se dijelilo onda na gro nasljednika) i to zbog građevinaca koji su dokumentaciju iskopali jer je postalo atraktivno zemljište, ali većina toga je pod već izgrađenim zgradama na Jarunu. :p

McPingvin_v2.0
10-05-2010, 12:06
I? Svejedno možeš dobiti pare za to. Moja zemlja je bila pod Jarunom, misliš da su mi vratili zemlju, ili dali pare? :)

Cijelo to područje Jaruna je pokriveno parcelama koje nisu u gradskom vlasništvu, znam da za samo podučje jezera ima toliko zemlje da jedan godišnji proračun Grada Zagreba nije dovoljan da se sve to otkupi :)

Feanor
10-05-2010, 12:41
Ane, bojim se da Pearl Jam nema stvar s mojim prezimenom, naime stvar je nastala u čast basista Matt-a Lukin-a koji je kao što znate svirao u Mudhoneyu i Melvinsima i + bio jako dobar prijatelj Kurtu Cobainu, eh i da tip ima neke Hrvatske korijene...

Alepić
10-05-2010, 15:32
Čisti šokac!
imam neki papir na kojem pise pl.Stojanović (moje prezime) i ima neki grad po mom nicku "ALEP"

SkunK
11-05-2010, 05:26
Okušaj se u mafiji, ako si naslijedio imalo talenta, za 2 tjedna si don. :)

RCsu3q6Syfk

Frky
11-05-2010, 11:15
Najbliže što znam o svojim korjenima je da mi pradjed (nisam 100% siguran, može biti i da je prapradjed) dolazi iz gospića i da su bili jedna od imućnijih familija tamo! Kako su došli do gospića, nemam pojma! Čini mi se da su se bavili obradom kože ili tako nešto! Taj pradjed mi je imao 13sinova i nešto slabo kćeri pa je zbog toga bio jako dobro održavan taj obiteljski posao! To mi je s očeve strane, a sa majčine nemam pojma!

Pita sam jednom prilikom ćaću gdje bi se to moglo vidjeti i reka mi je da se ne zamaram s tim jer to toliko komplicirano i zamršeno da boli glava!

McPingvin_v2.0
11-05-2010, 11:23
Lol, usvojen si.

Frky
11-05-2010, 11:56
Moguće! Ako mi je otac bio "lud" prije dvadesetak godina kao i danas, sve je moguće!

gothic45
14-05-2010, 20:30
Otac iz Egipta, majka se rodila u Bosni u mjestu zvanom Han Pijesak, djed iz Slivna, baka iz Slavonije.

I to bi bilo to o mojoj bližoj obitelji.

Imam neke rođake u Argentini i možda još negdje.

Mirko L
14-05-2010, 21:45
Otac iz Egipta, majka se rodila u Bosni u mjestu zvanomSHan Pijesak, djed iz Slivna, baka iz Slavonije.

I to bi bilo to o mojoj bližoj obitelji.

Imam neke rođake u Argentini i možda još negdje.

Toliko sam nerdy da znam za ovo mjesto :)

System
15-05-2010, 01:06
Kad sam depresivan zato sto zivim u malom retardiranom gradu u kome svako svakog zna i svako je svakome rod i u kome je svaki dan isti kao prethodni, samo se sjetim Han pijeska i okoline i odmah mi bude bolje. Uvjek moze biti gore.

antonio96
09-08-2010, 22:25
moji korjeni potjecu iz afganistana

GeraltofSmeg
09-08-2010, 22:29
Neznam, ne zanima me. http://www.hcl.hr/forum/Smileys/Alpha/HIHA.png

Interceptor
09-08-2010, 23:06
http://img833.imageshack.us/img833/6988/padovan4.gif

Koji gej grb :(

antonio96
09-08-2010, 23:12
http://img833.imageshack.us/img833/6988/padovan4.gif

Koji gej grb :(



:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

hrčak
10-08-2010, 00:26
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... ZIME:Hrvoj (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:530111139116234::NO:RP:P3_PREZIM E:Hrvoj)

http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... ZIME:Lisak (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:1166646107534494::NO:RP:P3_PREZI ME:Lisak)

http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... veli%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:1063162434836942::NO:RP:P3_PREZI ME:Paveli%C4%87)

Još samo moram naći kako mi se druga baka prezivala.
P.S. Prvo dvoje su djedovi.

Chupacabra
10-08-2010, 00:30
na mobu sam sa ogranicenim netom, pa ako bi itko mogao pregledati mene. Moje ime ivan banovic, podrijetlo- okolica tuzle

Azer
10-08-2010, 01:28
Ivan je muško ime, gotovo u potpunosti hrvatsko. Značenje imena dolazi od latinskog Iohannes od grčki Iochannes od hebrejskog Yohanan, što je skraćeno od Yehohanan (Bog je milostiv - od Yo skraćenica od Yahveh - Bog i hanan - milostiv je). Ivan je jedno od najpopularnijih imena i ubraja se među deset najčešćih muških imena u Hrvatskoj, gdje danas živi preko dvadeset tisuća ovakih imenjaka.

Banovići su najčešće Hrvati, većim dijelom iz Cazinske krajine (BiH), a vrlo su rijetko Srbi (okolica Daruvara), te Crnogorci Pula). Prema nekim izvorima su iz Karpata. Razmjerno najviše Banovića u proteklih sto godina rođeno je u općini Sanski Most (BiH), gdje se svaki pedeseti stanovnik prezivao Banović. U Hrvatskoj danas živi oko dvije tisuće Banovića u više od šesto domaćinstava (224. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno osamsto, pa se njihov broj do danas udvostručio.

croat1gamer
10-08-2010, 01:43
Znas, Jovan je srpsko ime. :)

Malo sam pitao staru o njenim korjenima. Saznao sam da je njena porodica povijesno vezana uz neko Crnogorsko™ pleme. Drugi dio sam vec spomenuo, iz Gorskog kotra, plemicka obitelj.
Mah coat d'arms.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/16/Crnkovic_Coat_of_Arms.png

hrčak
10-08-2010, 02:53
Daj ajde, kolko sam skužio iz pričanja bake i onih koji su uspjeli nešto naći od moje rodbine ispada da su mi i stari i stara iiz plemičkih obitelji.

SkunK
10-08-2010, 08:10
Sad ste vi ovdje plemići. :D

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 08:51
Znas, Jovan je srpsko ime. :)

Malo sam pitao staru o njenim korjenima. Saznao sam da je njena porodica povijesno vezana uz neko Crnogorsko™ pleme. Drugi dio sam vec spomenuo, iz Gorskog kotra, plemicka obitelj.
Mah coat d'arms.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/16/Crnkovic_Coat_of_Arms.png
Volim te.
a) Crnogorsko™
b) imaš trebuchet na grbu <3

SkunK
10-08-2010, 10:21
Znas, Jovan je srpsko ime. :)

Malo sam pitao staru o njenim korjenima. Saznao sam da je njena porodica povijesno vezana uz neko Crnogorsko™ pleme. Drugi dio sam vec spomenuo, iz Gorskog kotra, plemicka obitelj.
Mah coat d'arms.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/1/16/Crnkovic_Coat_of_Arms.png

Jel' ti se nekako neda svaki dan ništa raditi? Ako da, onda je to to :)

System
10-08-2010, 10:28
Ni meni se neda nista raditi a nisam crnogorac.

Sickmanno1
10-08-2010, 11:29
Moj bratic se dosta trudio oko toga gdje mu je facebook dosta pomogao. Najvise mog prezimena ima u USA i gotovo sve koje je pita su rekli da su potekli iz Madarske. A baba od moje Šukunbabe je bila kcer nekog Madarskog Vojvode, tj. vojvode u Austorugarskoj monarhiji...

Tak da ono, Mađar sam :(

Lord Ragnarok
10-08-2010, 11:31
hrvatski madjar koji radi u albaniji.
right....

Mirko L
10-08-2010, 12:20
PO ovome, ispada da ste svi vi plemići.
Ima više plemića od ''običnih'' građana :)

Rang€r
10-08-2010, 12:22
ja sam iz bavarske, isto sam plemić

Mirko L
10-08-2010, 13:04
Ja sam Mirko, i samim time sam bolji od svih vas!

Interceptor
10-08-2010, 14:43
Da,ali ja jedini iam gej grb :(

bornathepicek
10-08-2010, 19:41
PC geekovi iz plemićkih obitelji, ima smisla. :)

Rang€r
10-08-2010, 20:29
Ja sam Mirko, i samim time sam bolji od svih vas!

de šuti loš si

hrčak
10-08-2010, 22:40
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... novi%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:1344158557947153::NO:RP:P3_PREZI ME:Ivinovi%C4%87)

Ovo mi je prezime od druge bake, ako netko zna nešto drugo osim ovog molio bih ga da mi kaže.

McPingvin_v2.0
10-08-2010, 22:48
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... %8Di%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:5552234517158078::NO:RP:P3_PREZI ME:Peruni%C4%8Di%C4%87)

ANEDISI.

Also:
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... jevi%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:575605178064799::NO:RP:P3_PREZIM E:Vasiljevi%C4%87)
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... pani%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:886052613071887::NO:RP:P3_PREZIM E:%C5%BDupani%C4%87)

Kul. Crnogorac, Srbin, Slovenac. Dobro pa sam Hrvat, jel.

Paran0a
10-08-2010, 23:08
Zagreb :>
Kulno prezime

MindReader
10-08-2010, 23:46
to je to..

http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... povi%C4%87 (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:3352182822187086::NO:RP:P3_PREZI ME:%C4%8Cevapovi%C4%87)

:D

Rang€r
11-08-2010, 00:03
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... E:Grundler (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:71188428974369::NO:RP:P3_PREZIME :Grundler)

roflol, ko da pokušavaju trollat

Dania
11-08-2010, 00:40
Ono što su meni baka i pokojni djed pričali, jedino "kul" je bilo to što mi je djed Gašpar Janović ( :rotfl: ) bio general...a ovako, imam miks gena iz Hrvatske, Hercegovine, Istre, Mađarske i Srbije. Eto, toliko znam. I, da, stric mi je naveden u wikipediji hahahaha....sad sam skužila :D
Evo link za prezime http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108 ... novi%C4%87 (http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:3334284738225637::NO:RP:P3_PREZI ME:Janovi%C4%87)

Mirko L
11-08-2010, 12:43
http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108 ... %C5%A0upak (http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:802237022120537::NO:RP:P3_PREZIM E:%C5%A0upak)
Jeajea.

McPingvin_v2.0
11-08-2010, 12:52
Citirao bih nešto, ali sve je jednako smiješno :))))))))))))))))))

Interceptor
11-08-2010, 14:01
Ovi neznaju graatiku :(
Napisali su "Šupaci su prisutni"

Dania
15-08-2010, 06:53
Zato jer piše tko i kad želi na stranicu, kao i na Wikipediji. Da "uredim" prijašnji post, stric mi se ne preziva kao ja. HA.

IgGy
19-08-2010, 10:05
Korijeni iz Bosne (stari), Like (baka) i Italije (pradjed).

Dreamer Deceiver
19-08-2010, 10:18
Jedni korijeni iz italije ( nastanili se u Istru pred 800 godina ), drugi sa kvarnera, ostali iz istre ( postoji naznaka da jedan korijen njih čak i od hercegovine ) .

MindReader
19-08-2010, 22:21
de jab htio bit tak fora, iz italije, njemačke, grčke.. jebeš to bit čisti hrvat :(

antonio96
08-09-2010, 13:34
evo i o mojim korjenima: http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... IME:Kamber (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:509755132909310::NO:RP:P3_PREZIM E:Kamber)

accursed
08-09-2010, 18:33
dobra tema, dakako ništa čudno kad je reiko napravio :thumbs2:

ugl. moje prezime Siladjev, do prije 8g je bilo Silađev, pa je promijenjeno no ne svim mojim prezimanjacima(u hrv ofc). prezime vuče korijene iz vojvodine gdje je moj otac i rođen, njegov otac je bio iz sela Silagi(čita se silađi) koje je inače mađarsko selo i tamo navodno ima mojih prezimenjaka al koliko moji znaju tamo rodbine nemamo(u tom selu) nego u susjednom selu Sonta(gdje je većinsko hrvatsko stanovništvo i gdje i dan danas moja teta Ruža živi http://hr.wikipedia.org/wiki/Ru%C5%BEa_Sila%C4%91evS), a navodno je djedov otac bio mađar(i njegov djed je bio neki plemić uz to, navodno su imali neku utvrdu u mađarskoj, a pošto mađarski nitko od mojih ne priča ne vrijedi mi surfati mađarskim stranicama), a majka hrvatica iz okolice koprivnice i tu se dalje ne zna.
baka s tatine strane je živjela jedno vrijeme u osijeku i aljmašu, da bi se udala za mog djeda i odselila u vojvodinu na onu stranu dunava

sa mamine strane baka je matijević otkad zna za sebe, koliko onda zna oni su imali kuće na velebitu, pa su se spustili preko velebita dolje, barem su joj tako rekli i tamo su ostali jer je bilo bliže cesti i djeca su mogla u šk :shock: , ugl. ima/la je 7 sesta i 4 brata. rođena je na velebitu kako sama kaže za vrijeme nevremena i onda je moj pradjed sam porodio prabaku ugl. bili su seljaci, sadili povrće i brinuli se za krave, koze i kokoši i "ubijali vuka". inače sad sve te sestre i braća koliko ih je živo žive u selu iznad prizne(mjesto udaljeno 1h od senja u smjeru zadra iz kojeg vozi trajekt za pag) koje se zove Guste Zidine, valjda zbog suhozidina koje su tamo napravljene, pošto do prije 4g tabele(Guste Zidine) uopće nije bilo i praktički su se vodili da žive u ulici između cesarice(kod karlobaga) i mjesta sv. ivan(udaljenost je cca 25km) ugl. baka je pravo seosko dijete s velebita.
djed s mamine strane je rođen u banja luci, majka mu je bila sicilijanka, a otac bosančeros, odrastao je u njemačkoj i vratio se prije 40 g zbog nasljedstva


ugl ja sam mađar/hrvat/talijan/bosanac

croking1994
08-09-2010, 18:38
Moje prezime čisto hrvatsko Zagreb ugavnom..

Wolfwrath
09-09-2010, 13:39
Ja sam prije par mjeseci također malo pronjuškao,pa evo što sam našao.


Podrijetlo i plemstvo obitelji Vukelić

Kralj Karlo VI. u Beču, 31. kolovoza 1714. godine dodjeljuje plemstvo i grb Jeronimu Vukeliću i njegovoj braći Jurju, Eliasu, Pavlu i Petru za osobite zasluge i revno snu službu u obrani granica Habsburškog Carstva.

Hrvatski tiskani prijevod grbovnice o dodjeli plemstva i grba Jeronimu Vukeliću i njegovoj braći i njihovim potomcima danas se nalazi u Pomorskome i povijesnome muzeju Hrvatskoga primorja u Rijeci.

Prevedeni prijepis grbovnice nalazi se na četiri stranice, a crvenkastomje uzicom uvezen u korice od istovjetnog papira.

Na naslovnici unutar secesijski ornamentiranog okvira nalazi se otisnuti pozlaćeni natpis s imenom kralja Karla VI. i obitelji Vukelić. *

(* Goroslav Oštrić, Monumenta heraldika, Izbor iz heraldičke baštine Primorsko-goranske županije, PPMHP Rijeka 2002., str. 131.-132.)

Tekst unutarnjih stranica također je ornamentiran križić ima i rombovima zelenkaste boje. Naslov kralja utisnut je velikim masnim slovima, ime obitelji Vukelić, kojoj se dodjeljuje grb, nešto manjim slovima.

Tekst grbovnice započinje velikim slovom ukrašenim biljnim motivom. Na kraju grbovnice otisnut je faksimil potpisa vladara Karla VI., v. r. i supotpisnika, grofa Nikole Illesharia, v. r. i Franje Samossia, v. r.

Kurzivom, dolje desno, otisnut je tekst daje grbovnica proglašena i potvrđena te uvedena u protokol na Skupštini zagrebačke županije 1714. godine. Na kraju ovoga kratkog teksta nalazi se potpis Aleksandra Szečena, v. r.

Postoje dvije veće rodovske zajednice ovoga prezimena koje su nesrodne, a to su:

• Vukelići Bunjevci, nastanjeni u senjskom zaleđu (Alan, Jablanac i Krasno) i

• pravoslavni Vlasi, koji su se naselili u Plašćanskom polju (Zebić, Latin, Plaški), u Drežničkom polju (Trbovići, Gornja Drežnica), te na Kordunu (Tobolić).

Prvi se put spominju u povijesnim dokumentima 1627. godine u selu Liču (Gorski kotar), gdje su se doselile dvije obitelji.

ŠTIT: Štit je podijeljen na crveno i srebrno polje. Na zelenome tlu stoji zlatni lav koji prednjim šapama za kosu drži odrezanu ljudsku (tursku) glavu; iza, na zelenom tlu, vojnik obučen u crveno sa zlatnim čizmama i crveno - modrom, u desnoj ruci drži sablju.

NAKIT: Iz kacige izrasta isti vojnik kao u štitu.

PLAŠT: Zlatno - plavi i crveno - srebrni.

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs094.snc3/16143_1260902771243_1489907091_717357_6718289_n.jp g

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs114.snc3/16143_1260902931247_1489907091_717358_7550122_n.jp g

Moj pradjed je došao iz Volarica u Lici u Požegu prije nekih 70 godina, koliko sam barem ja čuo...
Imam neke bliže rođake u Americi i Njemačkoj.
Također, s bakine strane, Kalafatić, znam da su negdje u 17. st. došli u Slavoniju iz Dalmacije. Dalje baš i ne znam.

Kostolomac
09-09-2010, 18:59
http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:7574074673373484::NO:RP:P3_PREZI ME:Zubac
Uglavnom, moja porodica se zapravo prije parsto godina odijelila od porodice Radman, valjda.
Stari je iz Mostara, stara iz okolice Zadra. Tako da sam čistokrvni Hrvat, bez primjesa koliko znam.

Delirium
25-09-2010, 10:24
Rodno mjesto - Kupres

Kupreški kraj spadao je starohrvatskoj župi Hlivno. Cijela njegova visoravan zvala se Vrhovine i dijelila se na Hlivanjske Vrhovine, koje su zahvatale Donji i Gornji Kupres; Vukovsko je s Ravnim sacinjavalo Duvanjske Vrhovine, a Hrbljine i predjeli oko Vitoroga zvali su se Glamocke Vrhovine.

Kupreški kraj obuhvaca osim Kupreškog polja još dvije znatno manje kraške visoravni: Vukovsko polje i Ravno. Nalaze se na oko 1135 m nadmorske visine. Izmedju Kupreškog i Glamockog polja leži jednako tako bezvodna visoravan Hrbine, ispresijecana s više gorskih lanaca. Kupreško polje je velika kraška visoravan smještena istocno od Livanjskog i Glamockog polja, a sjeverno od Duvanjskog polja.

Kupreška visoravan sa svih strana je okružena planinama. Planine su medjusobno povezane sa nekoliko manje znacajnih planina. Sve su uglavnom pokrivene šumom i livadama, koje daju izvrsnu stocnu hranu. Sjeveroistocne planine su razvodno gorje, pa im s jedne strane teku vode u Jadransko, a s druge strane u Crno more.

Prezime Kuna

Kune (Kunici, Kunjici, Kunovci) starinom su iz Dalmacije. God. 1640 bio je gvardijanom u Makarskoj fra. Pavo Kunic koji se istice gradjevinskom djelatnošcu te kasnije bio izabran za definitora Bosne Srebrene. Drugi jedan Franjevac, fra Bernardin Kunic, umire na Bracu 1682.

Kune (Kunici). Ima ih 19 obitelji u Osmanlijama. 6 u Rastcevu, 1 u Odžaku i 2 u gradu Kupresu. Iselilo je 12 njihovih obitelji iz subopoljske župe u okolicu Osijeka i Valpova te 9 iz rasticvske (Erdut 7, Brcko 1, Satnica 1).

Kune spadaju bezuvjetno medju najstarije porodice obnovljenog katolicizma na Kupresu. Za njih znamo da su došli iz Dalmacije. Treba pobliže ustanoviti iz kojeg je to mjesta bilo. Obiteljske predaje i pisani dokumenti slažu se, da bi to moglo biti Diemo kod Sinja. Skopaljske matice daju za to svjedocanstvo.

U narodnim pjesmama spominje se istaknuti muslimanski borac i junak Hasan-aga Kuna iz Knina, koji je bio turski sve do god. 1688. Smatra ga se islamiziranim potomkom Kuna sa Kupresa. To po svojoj prilici ne ce biti istina, jer nije sigurno, da je u XVII vijeku uopce bilo Kuna na Kupresu., kamo su oni kasnije doselili iz Dalmacije. On ce vjerojatnije potjecati od one grane dalmatinskih Kuna, koja se kasnije poturcila. Drži se takodjer, da je legendarna Hasan-aginica iz narodne pjesme bila zapravo žena spomenutog Hasan-age Kune. Iz pronadjeni spisa krajem 18 stoljeca govori se da su neke obitelji Kune doselile iz Livanjskog polja (ispod Prologa).

Obitelj Kuna

Obitelj Kuna koja je se spominje u ovoj knjizi doselila je u Valpovo - Slavonija godina 1960

Branko Kuna rodj. 1927 sin Marka i Ljube Kuna oženjen sa suprugom Ivom Kuna rodj. Pavic (1925) kci Ivice i Jozefine Pavic. Iz tog braka imaju petoro djece tri kcerke i dva sina.

Jandrija (rodj. 1951), Ankica (rodj. 1953), Marija (rodj. 1955), Marko (rodj.1958), Darija (rodj. 1965).

1. Jandrija Kuna oženjen je sa Agicom Kuna rodj. Harkanovac (1956), kci Joze i Kate Harkanovac
Iz tog braka imaju dvoje djece kcerku Mariju (rodj. 1982) i sina Krešimira (rodj. 1978).

2. Ankica Slamek rodj Kuna, udala se je za Predraga Slameka (rodj. 1954), sin Dragutina i Ane Slamek. Iz tog braka imaju dvoje djece kcer- ku Martu (rodj. 1986) i sina Filipa (rodj. 1979).

3. Marija Fekete rodj Kuna udala se je za Ivicu Fekete (rodj. 1953), sin Ivana i Helene Fekete. Iz tog braka imaju jedno dijete sina Viktora (rodj. 1980).

4. Marko Kuna oženjen je sa Vesnom Kuna rodj. Štriga (rodj. 1962), kci Valenta i Milke Štriga. Iz tog braka imaju dvoje djece sina Matka (rodj. 1986), i kcerku Ivu (rodj. 1989).

5. Darija Budimir rodj Kuna udala se je za Živka Budimira (rodj. 1962) sin Joze i Mare Budimir. Iz tog braka imaju dvoje djece kcerku Luciju (rodj. 1990) i sina Luku (rodj. 1986).

Evo ga sve sto sam uspio iskopati, ja kao najnovija generacija i dan danas zivim u Valpovu i jednom godisnje idem na kupres

/cheers

bananac
26-09-2010, 15:23
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PRE ... ME:Turkalj (http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:1799336261972457::NO:RP:P3_PREZI ME:Turkalj)

keko
26-09-2010, 15:41
Ja znam da s očeve strane imam korijene u Mađarskoj (prezime Polgar, na mađarskom to znači građanin, ako se dobro sjećam), definitivno moram to jednom istražiti.
Sad malo proučavam mamino djevojačko prezime na imehrvatsko.net i naišao na podatak

Najveća migracija Martana u prošlom stoljeću zabilježena je iz Ptuja (Slovenija) u Cesticu.

dakle, možda imam i slovenske korijene. :)