PDA

Pogledaj cijelu verziju : Igre preplacene?



Deadwalker
07-05-2010, 15:07
Vjerojatno je bilo nesto slicno, al ajmo se usmjeriti na konkretnu stvar...
Smatrate li da li su igre kod nas(a i opcenito) preskupe? Realno gledajuci, cijene su vec iste godinama(iako to ne zavisi previse o nama), a kvaliteta i kvantiteta ponudenog sadrzaja je konstantno u padu. Naravno, na zapadu su igre dosta povoljnije, al kada to dode do nasih ducana, nađu se razno razni nameti. Smatrate li da li je vise problem los hrvatski standard ili je pak 350-500kn za par sati zabave preveliki novac za izdvojiti?(ili DLC-ovi po 15€). Takoder, mislite li da li postoji sansa da ce vjerojatno britansko ukidanje poreza na igre se prosiriti Europom? Moze li niza cijena igara rijesiti problem postojece piratije? Da li je stvarno potrebna mjesecna preplata u MMO igrama ili bi i ostali mogli slijediti Guild Wars?
Dakle, sve sto se tice troskova igranja... :)


**HINT**
Drz te se okvira teme. Ako se pocne previse odlaziti u rasprave oko piratluka, osobno cu odmah lockati ovo...

Helena
07-05-2010, 15:13
Jesu. 500kn za novu igru je previše. Ali problem je u našoj državi. Na sve što dođe dižu se cijene nenormalno.

Nemojte me ubit zbog ove sad usporedbe, jest ženska, al nema veze. Ista je stvar s kozmetikom. OPI lakovi za nokte kod nas dođu 96kn, dok se na ebayu nađu za 10$ s poštarinom, puderi, kreme, parfemi su duplo jeftiniji ako ga kupiš u UK čak s dostavom.

Problem je u nama i našem standardu. I točka.

Ali, ono što ne kužim su ljudi koji mjesečno izdvajaju po ne znam kolko para za onaj bedasti Warcraft, tj dotu. Neki dan je dragi instalirao Heroes of Newerth, ista stvar praktički. Trenutno je beta pa je besplatno i tako još jedno tjedan dana. A onda se plaća ali one time only. Izdvojit 250kn za igru jednom je okej. Ali svaki mjesec... Previše.

Viper33
07-05-2010, 15:18
ja mislim a jesu jer da su cijene manje duplo( za neke igre) vise bi se kupovali originali.Ja ne kazem da ne kupujem originale al gledajte to sa strane nekog ko nije pri novcu uvijek zasto bi on dao 500 kn za novu igru koju ce igrat ajmo rec 8 sati kad za te pare moze kupit mouse koji moze koristit dok mi se ne raspadne (cirka godinu dvije)

croat1gamer
07-05-2010, 15:20
3. ???
4. Profit.


Anything else?

Sonic_Moronic
07-05-2010, 15:21
Da kupim miša za 500 kn, trajao bi on 5+ godina, a ne dvije. :)

Inače, da, naravno da su preplaćene, nismo baš najbogatiji narod.

Deadwalker
07-05-2010, 15:26
3. ???
4. Profit.


Anything else?

U nasoj drzavi je fora biti suzdrzan. Ne gledas sabor? :)
A profit je po tom pitanju dosta relativna stvar. Vrlo je velika sansa da bi imali vecu zaradu da su cijene igara prepolovljene.

Helena
07-05-2010, 15:30
Vjerojatno bi im zarada porasla, da, al opet ima ljudi koji imaju onaj "zakaj da dam i lipu ako mogu dobit besplatno" stav.

Deadwalker
07-05-2010, 15:31
Pa naravno da postoje. Ali uz nize cijene igara i neke nagrade u obliku DLC-ova bi sigurno privukli jos goleme mase igraca za kupnju. Pogledajte samo Left 4 Dead 2. Savrseni omjer ulozenog i dobivenog. I jos smo sada dobili DLC za badava.

Arbiter of Change
07-05-2010, 15:32
Ali, ono što ne kužim su ljudi koji mjesečno izdvajaju po ne znam kolko para za onaj bedasti Warcraft, tj dotu. Neki dan je dragi instalirao Heroes of Newerth, ista stvar praktički. Trenutno je beta pa je besplatno i tako još jedno tjedan dana. A onda se plaća ali one time only. Izdvojit 250kn za igru jednom je okej. Ali svaki mjesec... Previše.
Warcraft kupiš jednom i gotov si, WoW plaćaš ~100kn mjesečno i imaš 30 dana za igrati, dok te jedna prosječna igra dođe oko ~300kn, a ne traje ni tjedan dana (daleko od toga, neke jedva traju i 10 sati). Konkretno gledano, na WoW mjesečnu cijeno se same žale gusari koje i inače kradu igre, svaka normalna osoba vidi da je omjer plaćenoga i dobivenoga izvanredan. Learn your shit. :)

Po meni bi u hrvatskoj trebalo u potpunosti obustaviti prodaju igara (hurr durr) i prebaciti se na nabavu po narudžbama.

Deadwalker
07-05-2010, 15:39
Ja sam recimo isprobao dok je bio besplatni vikend igranja MW 2(sad je opet inace, ako neznate, na Steamu). E ne bi dao 60€ za tu igru, nema teoretske sanse. No nije u tome stvar. Stvar je u tome da bi se cesce moralo napraviti takve akcije pa da moguci kupac isproba ono sto, ako vec mora, tako puno platit. Onda barem znas za sta dajes lovu. Ovako ti mogu svasta podvalit posto igru nemas prilike isprobat i mozes se jedino osloniti na recenzije koje dosta variraju. Bemu misa, kada kupujes auto, mozes prije kupnje sjesti u njega i isprobati ga.

W3DR4N
07-05-2010, 15:41
Smatrate li da li su igre kod nas(a i opcenito) preskupe?
Ne. Svaka zabava je luksuz, pa tako i računalne igre.

Realno gledajuci, cijene su vec iste godinama(iako to ne zavisi previse o nama), a kvaliteta i kvantiteta ponudenog sadrzaja je konstantno u padu.
Nisu. Danas A naslovi koštaju 300 kuna, AA 350-400, a Kolektorska izdanja 400-500 kuna. Puno su jeftinije nego prije petnaest
godina, kad je standard bio višestruko lošiji.
Devedesetih, kad su plaće bile po 1500-3000 kuna u gradu Zagrebu, jedan Turok 2 za Nintendo 64 je koštao 1100 kuna. Zamisli da igre slijede taj trend, pa da je danas Conviction jedno 3000 kuna.

Naravno, na zapadu su igre dosta povoljnije, al kada to dode do nasih ducana, nađu se razno razni nameti. Smatrate li da li je vise problem los hrvatski standard ili je pak 350-500kn za par sati zabave preveliki novac za izdvojiti?
Niti jedna cijena nije premala ili prevelika. Ono što je nekome skupo, drugom nije. Cijena je uređena prema Europskom standardu i takva je kakva jest.

Takoder, mislite li da li postoji sansa da ce vjerojatno britansko ukidanje poreza na igre se prosiriti Europom?
Neće. Isto kako neke države imaju porez na knjige, a druge ne.

Moze li niza cijena igara rijesiti problem postojece piratije?
Da orginalne igre koštaju 50 kuna, piratija bi ostala ista. Više puta dokazano.

Da li je stvarno potrebna mjesecna preplata u MMO igrama ili bi i ostali mogli slijediti Guild Wars?

Da. ArenaNet održava jeftine HUB-ove, a ne cijele svjetove. Cijena održavanja GW-a je vjerojatno manja od cijene aukcijskih kuća u jednom WoW-u.

Ali, ono što ne kužim su ljudi koji mjesečno izdvajaju po ne znam kolko para za onaj bedasti Warcraft, tj dotu. Neki dan je dragi instalirao Heroes of Newerth, ista stvar praktički.
Dota je besplatna mapa za Warcraft 3.

Izdvojit 250kn za igru jednom je okej. Ali svaki mjesec... Previše.
Niti jedna pretplata nije skuplja od 120 kuna mjesečno. Igrači MMO-a definitivno kompenziraju lovu tako da igraju dok drugi višestruko troše na izlaske.

ja mislim a jesu jer da su cijene manje duplo( za neke igre) vise bi se kupovali originali.
Da orginalne igre koštaju 50 kuna, piratija bi ostala ista. Više puta dokazano.

Helena
07-05-2010, 15:42
Nije bitno kolko košta. -.- Svejedno je previše, a nije neophodno.

Arbiter of Change - Kad kažem Warcraft mislim na WoW, bez brige, znam da nije isto. Oni koju plaćaju tu igru mjesečno su oni koji provedu veći dio svakog dana uz nju. A ti ljudi su ili ovisi o tome ili nemaju RL ili oboje. :D

W3DR4N
07-05-2010, 15:46
Nije bitno kolko košta. -.- Svejedno je previše, a nije neophodno.

Neophodno je. Danas igre previše koštaju u izradi i njihova cijena na tržištu je čak i premala. Jedna igra mora staviti puno previše kruha na stolove.

Deadwalker
07-05-2010, 15:46
Nisu. Danas A naslovi koštaju 300 kuna, AA 350-400, a Kolektorska izdanja 400-500 kuna. Puno su jeftinije nego prije petnaest godina, kad je standard bio višestruko lošiji.Devedesetih, kad su plaće bile po 1500-3000 kuna u gradu Zagrebu, jedan Turok 2 za Nintendo 64 je koštao 1100 kuna. Zamisli da igre slijede taj trend, pa da je danas Conviction jedno 3000 kuna.

Jesi mi nasao usporedbu. :(
Prije 15 godina si za racunalo morao dati godisnju placu. Danas za cijenu nekoliko igara kupis novo racunalo. Cijene hardwarea su se zadnjih par godina totalno srozale, a cijene softwarea su i dalje iste. Da ne spominjem Windowse. Preprenapuhano, ali si Microsoft to naravno lako dopusti posto ima totalni monpol na trzistu.


Neće. Isto kako neke države imaju porez na knjige, a druge ne.

Budemo vidjeli kada britanski trgovci ce imati visestruko vece narudžbe izvana.

Helena
07-05-2010, 15:48
Kako ti je igranje wow u bilo kojem smislu neophodno? :roll: Bitno za život ili preživljavanje? Daj molim te. Isto ko i cigarete. -.-

Jedina stvar koja mi je neophodna i za koju mjesečno dajem preko sto kn su kontracepcijske pilule. A i one su u Sloveniji skoro duplo jeftinije nego kod nas.

Arbiter of Change
07-05-2010, 15:51
Oni koju plaćaju tu igru mjesečno su oni koji provedu veći dio svakog dana uz nju. A ti ljudi su ili ovisi o tome ili nemaju RL ili oboje. :D
Predrasude, tako ja mogu isto reći kako žene spičkaju lovu na šminku i vise stalno vani. Ono, razmisli malo, koliko ti potrošiš na kozmetičku spremu, izlaske, odjeću i slično... sigurno mjesečno više od ~120kn, a isto su sve luksuzne stvari. Mislim ono, samo 120 kuna, ej. Ako nemaš toliko u likvidnim sredstvima, a zoveš se gamerom/icom, onda se možeš propucati u nogu i povući iz hobija. Gamer sam, naravno da trošim na stvari koje me zanimaju (nevezano za WoW).

Hrvatska je vukojebina, sve ekskluzivno je u nas skupo, pomirimo se s tim.

W3DR4N
07-05-2010, 15:53
Jesi mi nasao usporedbu. :(
Prije 15 godina si za racunalo morao dati godisnju placu. Danas za cijenu nekoliko igara kupis novo racunalo. Cijene hardwarea su se zadnjih par godina totalno srozale, a cijene softwarea su i dalje iste. Da ne spominjem Windowse. Preprenapuhano, ali si Microsoft to naravno lako dopusti posto ima totalni monpol na trzistu.

Usporedba drži vodu.
Plejka je i tada i danas koštala 2000 kuna.
Prosječni komp je i tada i danas koštao isto.
Softver ima ok cijenu. Windowsi su osnova računala i generalno jedina potrebna platna stvar. Doduše, Snow Leopard košta 249 kuna. :/


Budemo vidjeli kada britanski trgovci ce imati visestruko vece narudžbe izvana.
Nema frke, nek imaju. Drito će se vlada opterećivati računalnim igrama i njihovim porezima kod nas.
U VB, gdje je industrija jaka i gdje kupci ekšuli kupuju igre, takve stvari drže vodu.
Kod nas to nema smisla, jer je prodaja igara očajna zbog mentaliteta, a ne zbog cijena.

W3DR4N
07-05-2010, 15:56
Kako ti je igranje wow u bilo kojem smislu neophodno? :roll: Bitno za život ili preživljavanje? Daj molim te. Isto ko i cigarete. -.-

Jedina stvar koja mi je neophodna i za koju mjesečno dajem preko sto kn su kontracepcijske pilule. A i one su u Sloveniji skoro duplo jeftinije nego kod nas.

O neophodnom se da razglabati, no to nije tema.
Meni je zrak jedini neophodan, a košta jednako kao i u Sloveniji.

Helena
07-05-2010, 16:02
Ti si sam rekao da je neophodno.


Predrasude, tako ja mogu isto reći kako žene spičkaju lovu na šminku i vise stalno vani. Ono, razmisli malo, koliko ti potrošiš na kozmetičku spremu, izlaske, odjeću i slično... sigurno mjesečno više od ~120kn, a isto su sve luksuzne stvari.SMislim ono, samo 120 kuna, ej. Ako nemaš toliko u likvidnim sredstvima, a zoveš se gamerom/icom, onda se možeš propucati u nogu i povući iz hobija.SGamer sam, naravno da trošim na stvari koje me zanimaju (nevezano za WoW).

:rotfl: :rotfl: :rotfl: Ja 120kn za kozmetiku ne potrošim u par mjeseci. Ako potrošim toliko mjsečno, onda je to na osnovne higijenske potrepštine tipa ulošci, pasta za zube, gel za umivanje, krema za lice. Da trošim toliko mjesečno na šminku, nema šanse. Odjeću većinom kupujem na rasprodajama. Izlasci? Si ti normalan? Moji izlasci se svode na to da odem na pivo-dva s dečkom i dvoje frendova. Ti si sad isto nabrojao hrpu predrasuda s tom izjavom. Daj molim te, biti žena nije univerzalno. -.-

Znači, da bi bio pravi gamer moraš davat 120kn mjesečno za wow ili nešto i obavezno imat tih 120kn mjesečno za dat? Dobro, daj pročitaj ponovno što si napisao. "Ako nemaš toliko, a zoveš se gamerom, onda se možeš propuca u nogu i povuć". WTF?!

U krajnjoj liniji, igre kod nas previše koštaju. I gotovo.

Arbiter of Change
07-05-2010, 16:05
Znači, da bi bio pravi gamer moraš davat 120kn mjesečno za wow ili nešto i obavezno imat tih 120kn mjesečno za dat? Dobro, daj pročitaj ponovno što si napisao. "Ako nemaš toliko, a zoveš se gamerom, onda se možeš propuca u nogu i povuć". WTF?!

U krajnjoj liniji, igre kod nas previše koštaju. I gotovo.
Odnosilo se na to da je gaming skup kao sport... ali onda opet, ne postam ja u komentarima stvari tipa "nemojte me bannati". :)
I koštaju skupo, naravno... jer nismo dio Europe po čijim su dohocima prilagođene.

Helena
07-05-2010, 16:07
Nauči prepoznat šalu. Gejming je skup sport, ali neophodan, nije.

Maloki
07-05-2010, 16:07
Lako vama ženama kad vam mi sve plaćamo.

bezimeni
07-05-2010, 16:09
Debelo pre skupo .Npr. hit film u proizvodnji košta više od hit igre.Film mogu konzumirati za tridesetak kuna ili ga dobiti u trajno vlasništvo za stotinjak kuna u najvišoj kvaliteti. Vrijeme je da se igre izjednače sa filmovima.Ionako traju kao prosječni film a dugoročno i daleko manje .Dobar film ću pogledati i za dvadeset godina a dobru igru nakon 10 godina više neću ni pogledati jer ju je pojelo vrijeme.

Grim
07-05-2010, 16:10
Što se tiče Hrvatske i igra, nije ih pametno kupovati u lokalnim dućanima, pošto se može proći jeftinije naručujući izvana ili pak kupujući preko digitalnih distribucijskih servisa poput Steama. Zadnja igra koju sam kupio u Hrvatskoj je The Witcher Enhanced Edition, i to samo zato jer mi se u tom trenutku nije dalo naručivati izvana.

Helena
07-05-2010, 16:12
To definitivno. SVE, a ne samo igre, je puno jeftinije naručit izvana.


Lako vama ženama kad vam mi sve plaćamo.
Jel da? :rotfl:

W3DR4N
07-05-2010, 16:14
Ok, igre mogu koštati 100 kuna kad budu na kolektivnom igranju namakale milijardu dolara.
Prodaja DVD-a i Blu-rayova je beznačajna za filmsku industriju, gdje se profit ostvaruje u kinodvoranama, faktoru koji se ne može primjeniti na igraću industriju.

Arbiter of Change
07-05-2010, 16:16
Nauči prepoznat šalu.
Oh, har har har. :eyebrows:
Da bar.

Deadwalker
07-05-2010, 16:17
To definitivno. SVE, a ne samo igre, je puno jeftinije naručit izvana.


Lako vama ženama kad vam mi sve plaćamo.
Jel da? :rotfl:

Zato cu se ja bogato ozeniti :eyebrows:


Debelo pre skupo .Npr. hit film u proizvodnji košta više od hit igre.Film mogu konzumirati za tridesetak kuna ili ga dobiti u trajno vlasništvo za stotinjak kuna u najvišoj kvaliteti. Vrijeme je da se igre izjednače sa filmovima.Ionako traju kao prosječni film a dugoročno i daleko manje .Dobar film ću pogledati i za dvadeset godina a dobru igru nakon 10 godina više neću ni pogledati jer ju je pojelo vrijeme.

konacno pametan post. Upravo to, filmovi vecinom i dosta vise kostaju u produkciji, a daleko manje kostaju kupca.

Arbiter of Change
07-05-2010, 16:20
konacno pametan post. Upravo to, filmovi vecinom i dosta vise kostaju u produkciji, a daleko manje kostaju kupca.
Ti misliš da su igre i filmovi na istoj razini po pitanju publike?
Pogledaj koliko igrača kupi i igra igre (AAA naslov, npr), a koliko ljudi pogleda jedan blockbuster film. Je, igre se približavaju tome, ali još nisu tamo.

Maloki
07-05-2010, 16:22
Film u prosjeku traje sat i pol, igra 9 sati.
Kada bi sve banalizirali, za sat vremena filma platiš 80kn (pričam za onu na mediju), a za sat vremena igre platiš 38,8kn.

Deadwalker
07-05-2010, 16:27
Ti misliš da su igre i filmovi na istoj razini po pitanju publike?Pogledaj koliko igrača kupi i igra igre (AAA naslov, npr), a koliko ljudi pogleda jedan blockbuster film. Je, igre se približavaju tome, ali još nisu tamo.

Vecinska publika za igre su danas odrasli ljudi sto je dokazano. Igre tipa GTA ili CoD igraju milijuni igraca. Igre zapravo sve vise lice na filmove(Mass Effect, Heavy Raid, Call of Juarez, Alan Wake...) Da, moglo bi se bez problema prepoloviti cijena igara.


Film u prosjeku traje sat i pol, igra 9 sati.

S tendencijom pada.

bezimeni
07-05-2010, 16:32
Vračam se na ono da ću dobar film pogledati i za dvadesetak godina a dobru igru već nakon pet godina mogu čuvati samo iz nekih sentimentalnih vrijednosti bez stvarne konzumacije. Igre su daleko potrošnija roba uz puno višu cijenu.Da ne pričam kako često nisi ni vlasnik kupljene igre za razliku od filma kojeg možeš posuđivati do mile volje kome želiš .

Maloki
07-05-2010, 16:35
Brojku 9 sam ustvari skroz bezveze bubnuo jer ja sam u zadnjih godinu i pol igrao igre koje debelo nadmašuju brojku 9 - Mass Effect, Mass Effect 2, Need for Speed Shift, Dragon Age, Civilization 4, Sins of a Solar Empire, The Sims 3, Left 4 Dead 2, Half Life 2, Grand Theft Auto 4, Company of Heroes.

Za navedene igre mi je prosjek 23.5h. Po toj računici sam u prosjeku za sat vremena igre dao svega 15kn.
9h sam napisao čisto zato da mi se ne bi javili ljudi i počeli isticati MW2 ili općenito FPS-ove koji nikad nisu ni trajali baš predugo.

Arbiter of Change
07-05-2010, 16:36
Vecinska publika za igre su danas odrasli ljudi sto je dokazano. Igre tipa GTA ili CoD igraju milijuni igraca. Igre zapravo sve vise lice na filmove(Mass Effect, Heavy Raid, Call of Juarez, Alan Wake...) Da, moglo bi se bez problema prepoloviti cijena igara.

Nemoj ti mene wordplayati. :)

Nema veze tko igra, prodana igra je prodana igra. GTA 4 i MW2 su se prodali u 14-15 milijuna primjeraka i oboje se smatraju AAA naslovima... što je još malo u odnosu na Avatara koji je do sada okrenuo preko 2.5 milijarde dolara (ostavljam računicu zarade ovih dviju igara vama, standardna cijena od $50 bez uzimanja u obzir sniženja).

Ostavimo se sada pitanja vlasništva, sentimentalnosti i sličnog, u pitanju su brojke.

bezimeni
07-05-2010, 16:39
Vrijednost nečega je krajnje subjektivni pojam .

Arbiter of Change
07-05-2010, 16:39
Vrijednost nečega je krajnje subjektivni pojam .
Shareholderima ovih developera i nije baš. :)

Maloki
07-05-2010, 16:43
Vrijednost nečega je krajnje subjektivni pojam .
Zašto onda uopće raspravljamo o ovome?

bezimeni
07-05-2010, 16:45
Da nije tako ne bi trebalo ni raspravljati ...bilo bi sve kristalno jasno.

Feanor
07-05-2010, 17:07
Izdvojit 250kn za igru jednom je okej. Ali svaki mjesec... Previše.
Niti jedna pretplata nije skuplja od 120 kuna mjesečno. Igrači MMO-a definitivno kompenziraju lovu tako da igraju dok drugi višestruko troše na izlaske.

Kajlaaa.... :D

EDIT: Kao što već rekoj jedanput, kupujem i igram igre samo za koje znam da cu ih igrati dugo i s guštom, a to su redom GTA IV, GTA EFLC, Planscape Torment, Mass Effect, Mass Effect 2 CE, Dragon Age, Orange Box, NWN 2 itd. itd. MMORPGOVE ne igram ,nije moj stil. Ali na svaku od ovih igara što sam tu nabrojao potrošio sam minimalno 50-10 h igre, ali minimalno. Doduše ne na GTA EFLC jer sam ga dobio prije tjedan dana, ali you get teh point.

EDIR 2:
Nauči prepoznat šalu. Gejming je skup sport, ali neophodan, nije.

ISto kao i sex, za kojeg kupujes kontracepcijske pilule (120kn mjesečno), tako da :D

vex
07-05-2010, 17:28
Većina ih je danas prekratka i loše optimizirana za cijenu pod koju se prodaju, pogotovo za našu regiju, gdje ljudi nemaju toliko para da mogu izdvojiti i do 350, 400kn za igru.. bolje bi se prodavale da imaju neku vrstu reklamiranja + niže cijene.
Definitivno su preplaćene.

Helena
07-05-2010, 17:36
ISto kao i sex, za kojeg kupujes kontracepcijske pilule (120kn mjesečno), tako da :D
Nemoj tako, sex je ljudska potreba. :D I koštaju više od 120kn mjesečno, jebem im gamad skupu. -.-

Sonic_Moronic
07-05-2010, 17:38
Lako vama ženama kad vam mi sve plaćamo.

:rotfl:

Helena, licemjerje ti je na mjestu stvarno.

Helena
07-05-2010, 18:16
Ja sam sve samo ne licemjerna, bez brige. -.-

Devil Dog
07-05-2010, 18:23
MA normalno da su preskupe. Kad bi krenuo kupit sve hitove ove godine morao bi dignut kredit...

keko
07-05-2010, 19:21
Definitivno su preskupe. S obzirom na to što današnje igre većinom nude, uopće nisu toliko vrijedne koliko koštaju. Sprečavanje piratiziranja igara i poticanje prodaje igara se treba ostvariti smanjivanjem cijena i poboljšanjem kvalitete, a ne tamo nekim drm-ovima, grafikom i sličnim stvarima. Nažalost, u današnjim igrama većina novca koje daš za njih ide za grafiku (ako želim grafiku, gledat ću film, a ne igrati) i na beskorisne zaštite koje ti zadaju još veće glavobolje nego da pokušaš složiti piratiziranu verziju igru, a u biti ništa ne postižu. Tako da da, igre su preplaćene, a kad bi tih 400-500 kn išlo na gameplay, na razvijanje igre koja će trajati i po više dana, e to bi bili dobro uloženi novci.

Arbiter of Change
07-05-2010, 20:17
Da ni ne spomeneš na što su spala današnja pakiranja igara u odnosu na prošla vremena: Case, DVD i manual.

TheThoR
07-05-2010, 21:47
Uglavnom kupim original kad zelim igrati multiplayer,zadnja za koju sam dao pare je bio bad company 2 i nije mi zao tih para jer je igra vrhunska,ali da taj isti bc2 nema multiplayer nego samo sp,koji traje pisljivih 5 sati igranja,nebi dao ni kunu,kamoli 350.

Rang€r
07-05-2010, 21:56
kod nas definitivno da, vani definitivno ne...

jedan WAR je 40kn/30 dana, sad ak uzmeš u prosjek da igraš 2-3h na dan, to je 60/90h na 30 dana, za 40kn(jer se igra više nemora ni kupit), a u mom slučaju to je vrlo više od 90h na dan :))

točnije mislim da sad več imam više od 900h WARa, a opet nzm još pun qrc stvari o istoj

ugl. mislim da je več bila tema, treba kupovat provjereno, ne ono što se drugima sviđa ovo ono, več što se osobi sviđa, npr. meni se sviđa diablo i witcher, tak da witcher2 i diablo 3 sigurno predbilježujem, dok neki cod6 7 10, neču ni skinut a kamoli dat nekih 60€ za par sati igre..

Helena
08-05-2010, 00:54
90h na dan? Da se nisi malo zeznul? :D

Sickmanno1
08-05-2010, 03:03
Da. Ako je CroTeam mogao prodavati vrhunsku (dokazano) igru za 20 dolara, i zaraditi para, a u pitanju je bila mala developer companija, mogu i ostali proizvodaci koji imaju puno vise iskustva i vecih resursa.

No opet...nije u redu u istu vodu stavljati recimo TES i SS, jel je razlika ogromna, ali po cemu je recimo Splinter Cell bolji, duzi i zabavniji od SS? Jasno mi je da pricam o razlicitim igarama, ali ovdje prvenstveno mislim na duzinu zabave.

Ako je Ubisoft izradom Splinter Cella potrosio vise novaca od CroTeama za izradu SS, jbga zajeb. To nemora znaci da ga mora prodavati za 3 puta skuplju cijenu. Pa ima hrpa filmova u kojima je potrosena ogromna kolicina novaca, a nisu dosegli zeljenu zaradu ali nisu bogami 3 puta skuplji bili za gledati.

Arbiter of Change
08-05-2010, 08:50
Ako je Ubisoft izradom Splinter Cella potrosio vise novaca od CroTeama za izradu SS, jbga zajeb. To nemora znaci da ga mora prodavati za 3 puta skuplju cijenu.
Mora, jer ulagači moraju dobiti natrag (bar) svoje ulaganje. Opet kažem, nisu igre i filmovi na istoj razini.

W3DR4N
08-05-2010, 10:51
Većina ih je danas prekratka i loše optimizirana za cijenu pod koju se prodaju, pogotovo za našu regiju, gdje ljudi nemaju toliko para da mogu izdvojiti i do 350, 400kn za igru.. bolje bi se prodavale da imaju neku vrstu reklamiranja + niže cijene.
Definitivno su preplaćene.

Odrasloj osobi igra mjesečno nije neki trošak. To znači da može uredno kupiti pet steam popusta po 5-10€.

bezimeni
08-05-2010, 10:59
Odrasloj osobi ? Misliš na osobu sa vlastitom obitelji koja otplaćuje/gradi stan ili kuću , režije , hranu , auto , ljetovanje , školovanje , štedi nešto za crne dane....ili misliš na dvdesetogodišnjaka koji troši plaću za vlastite hirove bez ozbiljnih životnih troškova ? Tek toliko da razaznamo što je to "odrasla" osoba .

Što se igara na popustima tiče slažem se potpuno .U stvari to i je realna cijena ali odmah po izlasku igre a ne nakon godinu dana .E sad , tko može čekati taj sigurno profitira.Kada bi gameri bili malo manje ovisnici te bojkotirali kupovinu sve do ozbiljnijeg sniženja možda bi nešto i postigli.Možda bi investitori vozili malo jeftinije avione i možda bi umjesto dvadeset metarskog bazena i vile sa dvadeset sobarica imali nešto malo manje raskošno.

Deadwalker
08-05-2010, 11:37
Po mojem skromnom misljenju, realna cijena igara ne bi smjela prelaziti svotu od 200kn, iako bi 150kn bilo najrealnije. Cijena od 350 do 400kn je debelo prenapuhana, posebice ako su u pitanju ove moderne pucaljke. Ja za kupnju uvijek cekam neku akciju ili jednostavni drop cijene. Jednostavno nedam 400kn za igru.

Sickmanno1
08-05-2010, 12:51
Ako je Ubisoft izradom Splinter Cella potrosio vise novaca od CroTeama za izradu SS, jbga zajeb. To nemora znaci da ga mora prodavati za 3 puta skuplju cijenu.
Mora, jer ulagači moraju dobiti natrag (bar) svoje ulaganje. Opet kažem, nisu igre i filmovi na istoj razini.

Dobro nisu...mislim filmovi i igre na istoj razini :D

Ali opet ako Splinter Cell mora biti skuplji 3 puta od SS, onda bi recimo Fallout 3 trebao biti jos 3 puta skuplji od Splinter Cella...

A da nepricam onda o blizzardovim igarama koje su u produkciji po nekoliko godina...za razliku od Ubiosofta koji evo vec planira izbaciti novi AC za ovu godinu...a bogami sumljam da ce ga prodavati jeftinije od AC 2....

Joneleth_Irenicus
08-05-2010, 12:57
ja mislim a jesu jer da su cijene manje duplo( za neke igre) vise bi se kupovali originali.
Da orginalne igre koštaju 50 kuna, piratija bi ostala ista. Više puta dokazano.

:nonono: Tko je to dokazivao? Očito nekome kome nije cilj da dokaže istinu.. Hvala Bogu da će piratstva uvijek biti, pogotovo u manje bogatim zemljama. Nije valjda da očekuješ da će većina Hrvata kupovat originale kad im je prosječna plaća par tisuća kuna. Di bi završili da kupujemo originalne igre, software, glazbu, filmove... Jedio di može završit 70% Hrvatske po tom pitanje je remetinec. (kad bi barem pohapsili 70% države, ja bi imao više posla... samo nek počekaju još 7 g. da položim stručni pa da mogu lijepo gradit zatvore..) Oni koji to proučavaju i prate znaju o čem pričam i zato ne poduzimaju ništa, jer bi Borovec mogao i svom vlastitom sinu doma nać neku pornografiju koju mali gleda dok ovaj ponosno daje intervju na televiziju kak je uhapsil ovog ili onog (nek mi oprosti Borovec, fakat nemam ništa protiv njega, ali samo za usporedbu...). Kaj se stavljaš u ulogu apologeta? Pa ja ne bi mogao faks završit po tebi! AutoCAD, Sap, Staad, Sofistik... To su sve programi od po nekoliko desetaka tisuća dolara. To su sve perverzne igrice gnjilih kapitalista koji ti se smiju dok čitaju kako ih braniš.. Ma svaka čast ovim ljudima koji naprave remek dijelo od igre, ali vjeruj mi, oni sigurno ne žive ispod granica siromaštva ko 95% planeta, bilo dal ja kupio original ili ne...

Arbiter of Change
08-05-2010, 13:35
Ali opet ako Splinter Cell mora biti skuplji 3 puta od SS, onda bi recimo Fallout 3 trebao biti jos 3 puta skuplji od Splinter Cella...
To ti funkcionira po principu da ti se sa svake prodane kopije igre po postotcima dijeli koliko para ide kome.

Recimo, igra od $50 - negdje oko 30-35% od toga ti ide izdavaču (varira od izdavača, naravno, od pokrivenosti, marketinške spreme kojom će oglašavati igru, itd), a samo 14-20% ide developerima... ostatak ode na što ja znam, vlasnicima licence, pravo ekskluzivnosti ako je samo na jednoj platformi, naknada za Sony/Microsoft/Nintendo ako izlazi za njihovu konzolu zbog korištenja online usluga za patcheve, itd. Brojke bazirane na grafu koji sam vidio, linkam ako ga nađem opet.

Zašto je SS jeftin bio?SJer je došao od nepoznate kompanije i jer im izdavač nije bio neki gigant. Isto kao što i nove hardverski fokusirane kompanije neće cijenom konkurirati već postojećim velikim imenima.
Zašto su Ubisoftove novije igre skuplje?SJer je Ubisoft istovremeno izdavač i developer te žele maksimalnu zaradu, a mogu si dozvoliti veću cijenu što zbog brenda, što zbog toga jer je Ubisoft već prokušana i poznata kompanija. Ukratko, Ubisoft je pohlepan jer si to može dozvoliti ili bar to misli.

U većini slučajeva nije samo: "hurr durr, oni nabijaju cijenu bez veze".

Sickmanno1
08-05-2010, 13:41
A sta ako je u pitanju ekskluziva. Ja sam mislio da sony/nintendo/microsoft placaju odredenim izdavacima da zadrze igru ekskluzivno na njihovoj platformi....

Arbiter of Change
08-05-2010, 13:47
Što naravno znači da se odriču love koju bi mogli zaraditi kad bi otišli na više platformi.
Pitanje je samo izbalansira li im se račun na kraju.

Sickmanno1
08-05-2010, 13:54
Nemoj mi reci da svaki od proizvodaca ne bi vise zaradio da izdaje svoju igru na sve moguce platforme. Pa konverziju svatko moze napraviti, cak i dobru. Ulog je puno manji od izrade same igre...

Arbiter of Change
08-05-2010, 13:55
Pa konverziju svatko moze napraviti, cak i dobru.
Aha... vidi recenzije za PS3 verziju Bayonette. SEGA fails yet again.

Sickmanno1
08-05-2010, 14:00
Ok...to je vec drugi problem...to sto se trosi jako malo para za kvalitetnu konverziju, je dokaz koliko su izdavaci pohlepni za parama...

baldrick_
09-05-2010, 00:04
što se pitanja tiče... da, za hrvatske standarde je prevelika, ali stvar je u tome što izdavači ne mogu da je prilagođavaju samo hrvatskoj jer će onda u hrvatsku nagrabiti svi da kupuju jeftine igre. smanjivanje cene (ali ogromno) bi rešilo stvar, ali kad bi se smanjile tako da igrači mogu bez problema da kupuju 2-3 igre mesečno, a da imaju para za život.. ne, piraterija bi ostalo, jer to "nema se para" je samo izgovor. uglavnom.

Što naravno znači da se odriču love koju bi mogli zaraditi kad bi otišli na više platformi.

ne kontam te, izdavač plaća pravo eksluzivnosti, iako se time odriču love koju bi mogli zaraditi kad bi otišli na više platformi? znači, oni plaćaju da izgube lovu? znam da nije, ali ne te ne razumem, ae objasni bolje

Ma svaka čast ovim ljudima koji naprave remek dijelo od igre, ali vjeruj mi, oni sigurno ne žive ispod granica siromaštva ko 95% planeta, bilo dal ja kupio original ili ne...
što više ljudi kupi original, to je veća šansa da će oni dobiti novi poso


ugl. mislim da je več bila tema, treba kupovat provjereno, ne ono što se drugima sviđa ovo ono, več što se osobi sviđa, npr. meni se sviđa diablo i witcher, tak da witcher2 i diablo 3 sigurno predbilježujem
i šta ako diablo 3 i taj novi witcher ispadnu shit, a ti si ih već naručio?

Definitivno su preskupe. S obzirom na to što današnje igre većinom nude, uopće nisu toliko vrijedne koliko koštaju. Sprečavanje piratiziranja igara i poticanje prodaje igara se treba ostvariti smanjivanjem cijena i poboljšanjem kvalitete, a ne tamo nekim drm-ovima, grafikom i sličnim stvarima. Nažalost, u današnjim igrama većina novca koje daš za njih ide za grafiku (ako želim grafiku, gledat ću film, a ne igrati) i na beskorisne zaštite koje ti zadaju još veće glavobolje nego da pokušaš složiti piratiziranu verziju igru, a u biti ništa ne postižu. Tako da da, igre su preplaćene, a kad bi tih 400-500 kn išlo na gameplay, na razvijanje igre koja će trajati i po više dana, e to bi bili dobro uloženi novci.
e, ovaj post je neverovatan, ceo je by the book.. ae priznaj da si sve ovo napisao samo da bi te ljudi tapšali po ramenu i govorili "to care".

bolje bi se prodavale da imaju neku vrstu reklamiranja

šta će im bolja reklama, svako zna za novi cod (na primer).. nije problem u neobaveštenosti, barem ne kod nas

Vračam se na ono da ću dobar film pogledati i za dvadesetak godina a dobru igru već nakon pet godina mogu čuvati samo iz nekih sentimentalnih vrijednosti bez stvarne konzumacije. Igre su daleko potrošnija roba uz puno višu cijenu.Da ne pričam kako često nisi ni vlasnik kupljene igre za razliku od filma kojeg možeš posuđivati do mile volje kome želiš .
vidiš, falinka u tvom razmišljanju je što gledaš samo sebe, ne razmišljaš kolektivno. da, ti igraš samo pucačine i vožnje koje zastarevaju brzo. ja, i milioni drugih, igramo na primer dragon age što je igra koju ćemo igrat i za 10 godina.. da ne pominjem igrače avantura koji najviše igraju prvi monkey island sa početka devedesetih. dakle, meni, a i sigurno pričam u ime miliona drugih, dobre igre traju mnogo duže od 5 godina.

Ovako ti mogu svasta podvalit posto igru nemas prilike isprobat i mozes se jedino osloniti na recenzije koje dosta variraju.
a demosi?

bezimeni
09-05-2010, 08:37
Ne da mi se puno oko ovoga raspravljati ali neistina koju napišeš sto puta neće postati istina :D .Po 101 puta...ne igram samo pucačine i vožnje igram apsolutno sve osim MMO-a te ne dijelim igre po žanrovima nego na one dobre i loše. I znam da retro igrača ima na milione ali sam isto tako siguran da su u debeloj manjini.Da nisu gaming industrija bi već odavno propala jer je potražnja za novim naslovima uvijek ogromna.A ne vjerujem da netko može igrati npr. tridesetak ili više naslova istovremeno kako bi se zabavljao sa igrama starijim od 5 godina i pratio najnovije. Puno igrača zna tu i tamo pokrenuti pokoju stariju igru iz nostalgije ali to im sigurno nije primarno .Većina i to debela , primarno igra najnovije igre.

Arbiter of Change
09-05-2010, 09:22
[quote="Arbiter of Change":1kseay1s]Što naravno znači da se odriču love koju bi mogli zaraditi kad bi otišli na više platformi.

ne kontam te, izdavač plaća pravo eksluzivnosti, iako se time odriču love koju bi mogli zaraditi kad bi otišli na više platformi? znači, oni plaćaju da izgube lovu? znam da nije, ali ne te ne razumem, ae objasni bolje[/quote:1kseay1s]
Daj mi uvod u financije te kompanije i objasnim ti. :)

U suprotnom, logično je za pretpostaviti da lova koju dobiju iz prava ekskluzivnosti (od developera njima, ranije sam napisao krivo, tj. stavio sam ovo pod troškove) pokriva gubitke koje bi inače imali da krenu portati na druge platforme... and then some. Ukratko, ekskluzivno jedino radi jer vlasnici platforme ponude MASNE pare da igra ostane kod njih (ili bar privremene beneficije, kao što je Microsoft iskeširao Rockstaru da GTA4 epizode budu 360-only neko vrijeme).



a demosi?
Ne znam jesi li primijetio, ali demoi su više-manje nestali sa scene, posebno konzolaške gdje se tretiraju kao pre-order bonus (što je apsurdno - plaćaš za demo?) ili kao "developeri su nam se smilovali i dali nam demo!11!". Zašto? Jer igre nisu vrijedne demoa više i developeri to znaju.

Deadwalker
09-05-2010, 10:03
I sad ce ubrzo kako izgleda EA poceti naplacivati isprobavanje demo verzija. Ne moram govoriti kako ce to utjecati na trziste...

kulamasta
09-05-2010, 11:07
I sad ce ubrzo kako izgleda EA poceti naplacivati isprobavanje demo verzija. Ne moram govoriti kako ce to utjecati na trziste...

Kako ce to utjecat?

Deadwalker
09-05-2010, 11:09
Da ce mozda ostali pocet to radit?
I ta mala kolicina demo-a sta ima, cemo jos morat platit za isprobavanje.
Iako postoji vjerojatnost da bi se povecala kolicina demoa, al onda demo kao takav gubi smisao...

Rang€r
09-05-2010, 11:32
90h na dan? Da se nisi malo zeznul? :D

90h na 30 dana*

nisam skužio da sam napravio typo, i to poveći ^^

baldrick_
09-05-2010, 15:08
Ne da mi se puno oko ovoga raspravljati ali neistina koju napišeš sto puta neće postati istina :D .Po 101 puta...ne igram samo pucačine i vožnje igram apsolutno sve osim MMO-a te ne dijelim igre po žanrovima nego na one dobre i loše. I znam da retro igrača ima na milione ali sam isto tako siguran da su u debeloj manjini.Da nisu gaming industrija bi već odavno propala jer je potražnja za novim naslovima uvijek ogromna.A ne vjerujem da netko može igrati npr. tridesetak ili više naslova istovremeno kako bi se zabavljao sa igrama starijim od 5 godina i pratio najnovije. Puno igrača zna tu i tamo pokrenuti pokoju stariju igru iz nostalgije ali to im sigurno nije primarno .Većina i to debela , primarno igra najnovije igre.
kao prvo, sorry, ranije sam isto to napisao, pa si ti reko da nije istina, ja sam ti onda pobrojao razloge što tako mislim, i ti nisi ništa reko.. juče nisam razmišljao, ako kažeš da igraš druge žanrove - verujem ti

kao drugo, igrači koji igraju roleplay, a ne mogu da igraju igre starije od 5 godina su u velikoj, ogromnoj manjini. koliko ti roleplayera znaš kojima je baldur's gate zastareo? možda 3%.. čak, barem njima 50% je to omiljena igra evah. nisu to retro gejmeri, to su rpg gejmeri, a oni mnogo vole stare igre (naročito te od pre desetak godina). rpg-ova izađe 3-4 godišnje, tako da ljudima ostaje dosta vremena da igraju i starije (naročito što se često ograniče na 1-2 žanra). ovi što ti pričaš, što pokreću igre iz nostalgije - to su igrači koji igraju pucačine i vožnje. otud verovatno i ono moje - "ti bezimeni igraš samo pucačine", razmišljaš kao igrač pucačina


(od developera njima, ranije sam napisao krivo, tj. stavio sam ovo pod troškove)
i tako si mene zbunio

Ne znam jesi li primijetio, ali demoi su više-manje nestali sa scene, posebno konzolaške gdje se tretiraju kao pre-order bonus (što je apsurdno - plaćaš za demo?) ili kao "developeri su nam se smilovali i dali nam demo!11!".
e vidiš, to nisam znao, otud i pitanje moje

bezimeni
09-05-2010, 15:42
Dobro i koji je tvoj zaključak...su igre preplaćene ili nisu :roll: .

baldrick_
09-05-2010, 15:50
hehe, to ste vi već apsolvirali, nisam hteo da ponavljam.. samo sam dodao nešto sitno na kraju prošle poruke

kulamasta
09-05-2010, 16:14
Igre nisu pre skupe...

Filmovi vecinu zarade naprave u kinima; a igra se mra prodat

Samim time mora biti skuplja i automatski dostupna manjem broju ljudi...

...Samim time i troskovi proizvodnje pokrivaju se s manjim brojem prodanih primjeraka...

A zbog toga oni prodani primjerci moraju biti skupi...


Uglavno, situacija u industrijji je trenutno takva da su cijene vrlo vjerojatno realne

Devil Dog
09-05-2010, 16:17
Aha, po njima su realne, al ako gledaš sa stajališta prosječnog rvackog čovjeka, preskupo!

Razzarach
09-05-2010, 16:20
ZOMFG NAPLATIT DEMO?! daj jebote pao sam sa stolice.
Up the piracy... al fakat... i demo naplatit?!

kulamasta
09-05-2010, 16:22
Aha, po njima su realne, al ako gledaš sa stajališta prosječnog rvackog čovjeka, preskupo!


Trziste diktira cijenu...

recimo, da mi se isplati nesto prodavat moram generirat recimo 20 000 kn zarade...

Ako je procjena u firmi da u Hrvatskoj originale kupuje 50 ljudi, da bi generiro profit od 20000 kn moram stavit cijenu od 400 kn!

Jel puno 400 kn? je, puno je... ali ako stavim manju cijenu uopce mi se ne isplati ulazit u biznis

Zato je situacija takva: Ili proizvod za 400 kn ili nema proizvoda

Devil Dog
09-05-2010, 16:24
Al ako staviš manju cijenu povećat ćeš broj prodanih primjeraka (teoretski, ne znam jel to u Hrv. moguće), i tih 50 kupaca povećat na 70.

kulamasta
09-05-2010, 16:33
Kada bi se prodalo 70 primjeraka onda bi realna cijena bila recimo oko 300 kn

Ali je pitanje da li postoji jos 20 kupaca koji razmisljaju eh da je 300 a ne 400 kupio bi...

Uglavnom, kod nas je situacija da se govori o pre malom broju prodanih originala da bi netko riskiro s znacajnijim spustanjem cijena

Devil Dog
09-05-2010, 16:37
Ipak, takvo je stanje u našoj državi, ima ljudi koji i nisu čuli za original igre... al većina ih ne kupuje jer su skupe, sumnjam da će se to ikada popravit,

Joneleth_Irenicus
10-05-2010, 02:02
Kulamasta... Brijem da studiraš ekonomiju. :rotfl:

Ma nije nama ni namjenjeno da kupujemo igre, niti itko to očekuje od nas... Glavna tržišta svoj entertainment industriji su Amerika, Japan i ostale bogate zemlje.. Dal 2-3 Hrvata kupe original ili ne... to je ko da Gatesu neko ukrade 100 dolara iz džepa - kaj ga briga kad ima doma još 1x10^9 takvih novčanica. U zadnje vrijeme u svijetu glazbu su počeli dolazit kod nas prilično poznata imena, ali većina njih su ovdje prvi put i pitanje je dal će se opet vratit. Da očekuju od nas zaradu bi bili ovdje barem svake godine..

Kapitalisti su toliko pohlepni da im je bitna samo količina, a to se tu ne može ostvariti...

tigerija
10-05-2010, 12:22
Po meni samo par igrica je vrijedno novaca. Neču kupovat igru koja neeč durat barem 3+ godina.

Diablo 2, SC1 i 2, Warcraft 3, HoMM3, SF4... igre vrijedne novca.
Ostalo su igre koje se rade da se zaradi, bzvz.