PDA

Pogledaj cijelu verziju : Zamjena procesora, matične ploče, i krutog diska. Povirite.



Bara
02-05-2010, 10:12
Ej ljudi, evo imam 16 godina i potvrđujem se (firmam, krizmam) za 20 dana. Naravno, uz sveti sakrament potvrde dolaze i neke povlastice u obliku platežne moći, pa sam se ja odlučio i nadograditi malo ovog mog macana starog 3 godine.

Budžet je oko 2500 kn, 100 kn više manje, i htio bih zamijeniti gore navedene komponente.

- hard disk od 250 gb bi prodao nekome zato što mi ne treba 2 u računalu, a namjervao sam uzeti "Western Digital, Caviar 640 GB, WD6400AAKS", čisto zato što mi 250 gb zna ponekad biti ograničavajuće

- procesor AMD 64+ X2 5600+ 2.8 GHz, staru mrcinu koja je još i dosta dogurala s obzirom na igretine koje sam igrao i vraški visoke temperature ovdje u Makarskoj, još kada se uzme u obzir da mi je soba okrenuta prema jugu i da skoro nema nikakvog protoka zraka sa balkona, ovaj procesor je usitinu odslužio svoje vrijeme, računalo mi se počinje povremeno zamrzavati, a i nove igre idu sve sporije i sporije, a mislio sam uzeti "AMD Phenom II X4 965 (955,945, razmaci su 100 kn), Socket AM3, Radni takt 3400 MHz"

- rješenje za matičnu ploču je prilično jednostavno zato što M2N4-sli nema AM3 utor, pa je vrijeme da i tu staricu odložimo sa strane, a mislio sam na prilično optimalno rješenje od otprilike 500kn, "M4N78 SE, AM2,AM2+,AM3, NVIDIA nForce 720D", i da, očito ne mislim overclockirati...

Prije 3 godine kada sam uzimao računalo, umjesto napajanja od 450 W uzeo sam ono od 650 W s obzirom da je bila neka akcija, a i pomislio sam, ako ikada budem switchao komponente, onda će dobro doći, i gle, bio sam u pravu

3 gb 800 Mhz rama je još u igri, i radeon xfx hd4890 1gb ram, a mislim da bi bilo i vrijeme iskoristiti ovu bebicu kako spada više :)

E sada, zanima me vaše cijenjeno mišljenje, a i recite mi, kada stavim novi procsor , šta mislite, bili bilo dobro da nanesem novi sloj termalne paste na grafičku i na procesor? Jer jedna tuba Arctic Cereamiquea čami u ormaru već godinu dana.

Hvala puno!

marijanovic
02-05-2010, 11:28
WD Caviar Black ili Samsung F3, kapacitet koji ti odgovara - dobar izbor diska.

Phenom II x4 svakako, sitnice sam odlučiš.

Matičnu, e tu bih ti ja predložio da prije uzmeš s AMD čipsetom nego s nVidia.
Pošto ostaješ na ddr2, moja preporuka bi bila AsRock, recimo A770DE+ ili bolja, no pazi koje veličine.

Ukoliko ti ostane novaca, ja bih ti preporučio i neki bolji hladnjak za procesor.
Recimo Scythe Angle Rev. B ili skuplji Zalman CNPS10X.

A pastu, bolje tu Ceramique (nego onu što se dobije uz hladnjak) stavi na procesor.
A i na grafičkoj nije loše promijeniti termalnu pastu.
Tako da; Go 4 it.

Shaka
02-05-2010, 11:30
kad vec imas toliko novaca idi na ovu varijantu

Procesor AMD Phenom II X6 1055T , socket AM3, 2.8Ghz, 9MB c 1600kn
Asrock 890GX EXTREME3 - AMD 890GX, AMD SB850, ATX, FSB2600 900kn

taman 2500kn i HDD si kupis kasnije neki 750gb po 400-500kn ovisi ako naletis i na trznici na neki,ovaj ce posluzit jos neko vrijeme

marijanovic
02-05-2010, 11:36
kad vec imas toliko novaca idi na ovu varijantu

Procesor AMD Phenom II X6 1055T , socket AM3, 2.8Ghz, 9MB c 1600kn
Asrock 890GX EXTREME3 - AMD 890GX, AMD SB850, ATX, FSB2600 900kn

taman 2500kn i HDD si kupis kasnije neki 750gb po 400-500kn ovisi ako naletis i na trznici na neki,ovaj ce posluzit jos neko vrijeme

Hm, 6-jezgreni procesor još dugo neće biti potpuno iskoristiv, barem na autoru teme za poslove kojima se on bavi.
Ne mora nužno njega uzeti, no može jer nije puno skuplje od Phenoma II x4...

Ploča koju si mu preporučio podržava X6 procesore, no ne podržava DDR2 memoriju. Ako bi uzeo nju, morao bi i novu DDR3 memoriju.
Zato, ako već i bude uzimao X6 procesor, može upiknuti neku AsRock koje skoro sve podržavaju i te AM3 X6 procesore (recimo A770DE+ s zadnjim biosom).
I jeftinije je, a i odgovara mu zbog memorije.

BTW, Shaka, mislio sam da si odustao od preporučavanja AsRocka. Pa šta to bi? xD

Bara
02-05-2010, 15:07
U redu hvala vam.

Shaka nisam baš sada toliki entuzijast za prelaženje na 6-erojezgreni procesor, a i sam znam da relativno dugo neće biti u potpunoj upotrebi.

Uglavnom, jedva čekam kako phenom X4 ide kada upalim GTA IV, Metro 2033, Just Cause 2, Bad Company 2, pa i Max Payne 3 :), jer dvojezgreni procesori uistinu stare....

Niko Bellic
02-05-2010, 15:58
ASRock A770DE+ je po cijeni od 400 kuna APSOLUTNI best buy. Za ostatak para uzmi neki Phenom II s 4 jezgrice i na njega stavi fantastični Hyper 212 Plus (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6603)Spo cijeni od samo 228 kuna. Disk si uzmi Samsung F3 ili (ukoliko želiš odličan disk s 5 godina jamstva) WD Caviar Black.

marijanovic
02-05-2010, 16:20
ASRock A770DE+ je po cijeni od 400 kuna APSOLUTNI best buy. Za ostatak para uzmi neki Phenom II
s 4 jezgrice i na njega stavi fantastični Hyper 212 Plus (http://www.coolermaster.com/product.php?product_id=6603)Spo cijeni od samo 228 kuna. Disk si uzmi Samsung F3
ili (ukoliko želiš odličan disk s 5 godina jamstva) WD Caviar Black.

Slažem se za ploču i procesor kao i disk.

Što se hladnjaka tiče, dobro da mu nisi preporučio da ugradi turbinu Boeinga 747 (http://farm1.static.flickr.com/94/220779911_129380fea9.jpg)Sda mu bude tiše.
Nisam ja uzalud preporučio Scythe Kama Angle Rev.B.
Hladi kao taj Hyper 212, no puno je tiši. A po cijeni su tu negdje.

Niko Bellic
02-05-2010, 17:05
Hyper 212 Plus je jedan od najboljih hladnjaka u svojoj kategoriji. 8)

marijanovic
02-05-2010, 17:17
Hyper 212 Plus je jedan od najboljih hladnjaka u svojoj kategoriji. 8)

Jest, ali je i jedan od najbučnijih u svojoj kategoriji. Vjerojatno i najbučniji iz te kategorije.

Shaka
02-05-2010, 19:32
stavi na potenciometar pa nece bit bucan,taj vent sto dolazi snjime je jedan od najboljih koji su dobavljivi kod nas a i sire

Bara
02-05-2010, 21:23
Ej ljudi, jeste vi sigurni za te hladnjake, jer ne mislim overclockirati već sam to rekao. Shvaćam da su BOX hladnjaci uglavnom loši, ali je li novi hladnjak stvarno potreban, ne želim odmah garanciju izgubiti...

Sickmanno1
02-05-2010, 21:26
Kak me zivciraju ljudi kojima smeta "buka" ventilatora :kill:

marijanovic
02-05-2010, 21:41
Ej ljudi, jeste vi sigurni za te hladnjake, jer ne mislim overclockirati već sam to rekao. Shvaćam da su BOX hladnjaci uglavnom loši, ali je li novi hladnjak stvarno potreban, ne želim odmah garanciju izgubiti...

Hm, stock hladnjaci su nedostatni za hlađenje X4 procesora clockao ti ili ne. Pogotovo ako živiš u Makarskoj.
I ne, stavljanjem aftermarket hladnjaka ne gubiš jamstvo na procesor.



Kak me zivciraju ljudi kojima smeta "buka" ventilatora :kill:

Dobro, ne buče oni toliko da sam njihov zvuk može smetati, ali prave vibracije. I onda ti još kućište služi kao pojačalo tog zvuka.
I dodaš i ostale komponente pa da vidiš fijukanja, struganja, kričanja, brujanja... Pogotovo ako je kućište lagani jeftinjak.
Ako spavaš u istoj prostoriji u kojoj ti je netiho računalo i ostaviš uključen komp (recimo za torrente) itekako će ti smetati snu.

Sickmanno1
02-05-2010, 21:51
Dude ja imam 5 ventilatora od 120mm + vent na grafickoj + vodena pumpa + vent na napajanju. Ne gasim komp po mjesec dana i spavam 2 metra od njega bez ikakvih problema.

Doctor Freak
02-05-2010, 22:01
stavi na potenciometar pa nece bit bucan,taj vent sto dolazi snjime je jedan od najboljih koji su dobavljivi kod nas a i sire


Ak buku stavimo sa strane pored delte nema kaj radit :)

A kaj se samih coolermaster ventilatora tice nit se mogu pohvaliti tišinom a ni hlađenjem, barem ne naspram scythe ventilatora.

marijanovic
02-05-2010, 22:04
Dude ja imam 5 ventilatora od 120mm + vent na grafickoj + vodena pumpa + vent na napajanju. Ne gasim komp po mjesec dana i spavam 2 metra od njega bez ikakvih problema.
Ja imam vent na grafi, 80 mm vent na kućištu nazad i hladnjak na procesoru.
Grafin je nečujan u idle radu, ostali rade na 1500 - 1600 okretaja i novi su te se blago čuju.
I naravno, jednu noć sam ostavio komp upaljen te mi je itekako smetalo. I isto mi je komp oko 2 metra od kreveta.
Dok mi je recimo prijenosnik u "štednom" načinu nečujan i ne ometa mi san.
Ili si naviknuo na buku kompa (ili slične zvukove tipa gradske buke, prometnice) prijatelju ili trebaš posjetit liječnika da ti odčepe uši.
No otišli smo u offtopic.



stavi na potenciometar pa nece bit bucan,taj vent sto dolazi snjime je jedan od najboljih koji su dobavljivi kod nas a i sire


Ak buku stavimo sa strane pored delte nema kaj radit :)

A kaj se samih coolermaster ventilatora tice nit se mogu pohvaliti tišinom a ni hlađenjem, barem ne naspram scythe ventilatora.
Navodno je na ovom Scytheu što ja preporučam jako tih hladnjak s rasponom brzine od 600 do 1500 okretaja.
U Bugu i na još nekim mjestima "reklamiraju" ga kao jako tihog a vrlo dobrog hladnjaka iz tog cjenovnog razreda.
Prema testovima pokazao se malo topliji ali puno ugodniji (glasnoća, montiranje) nego CM Hyper 212.

Sickmanno1
02-05-2010, 22:08
Zapravo ti imas problema ako ti ventilator smeta da zaspis. Zanima me samo kako ces spavati ako se danas sutra ozenis za neku trebu sto imitira motornu pilu :D

Uostalom, ja dok spavam spavam. Gotovo uvijek zaspem sa ukljucenim TV kao i hrpa ljudi tako da mi par malih ventilatora uopce nesmeta xD

marijanovic
02-05-2010, 22:20
Zapravo ti imas problema ako ti ventilator smeta da zaspis. Zanima me samo kako ces spavati ako se danas sutra ozenis za neku trebu sto imitira motornu pilu :D

Uostalom, ja dok spavam spavam. Gotovo uvijek zaspem sa ukljucenim TV kao i hrpa ljudi tako da mi par malih ventilatora uopce nesmeta xD

Gle, da mi kućište ne prenosi vibracije toliko koliko prenosi (da je iole kvalitetnije) i da na vrijeme liježem spavati uopće mi nebi smetao zvuk. No kad se moraš ustati nakon samo recimo 4 sata sna (jer te neko probudi) onda ti je krivo sve što u trenutku buđenja čuješ, pa makar to bio i pijetao u susjedovom dvorištu.

Naravno, i ja zaspem upaljenog televizora (najdraža televizorova funkcija mi je timer za gašenje) i nemam se što pravdati tebi ili ikome, ali što mi ide na živce - ljudi koji se idu raspravljati o ukusima (aka šta kome paše a šta ne).
Ako sam ja naviknuo na tiho računalo, tihu glazbu, tihu konverzaciju, mirnu noć - u nijednom trenutku nisam rekao da to namećem drugima, niti da je takav "stav večine".

Niko Bellic
02-05-2010, 22:23
Imam u kućištu 6 ventilatora + vent na grafi + vent na napajanju + komarci koji neugodno zuje... Moram kupiti mrežu za komarce i metnut ju na window.

@ marijanovic

"vibracije"

http://www.frostytech.com/articleimages/200907/CMhyper212plus_ruber.jpg

The 120mm PWM fan is held in place on the Hyper 212 Plus heatsink with wire fan clips. To counteract an unbalanced impeller, which can lead to vibration and rattling noises, small rubber patches are applied to the four corners of the 120mm PWM fan.

Sickmanno1
02-05-2010, 22:25
Ako sam ja naviknuo na tiho računalo, tihu glazbu, tihu konverzaciju, mirnu noć - u nijednom trenutku nisam rekao da to namećem drugima, niti da je takav "stav večine".

Nisi nametao, ali si istaknuo to kao jako vaznu stvar.

bezimeni
02-05-2010, 22:31
Od kako sam ugradio ventove na 15 decibela , hladnjak na proc sa tihim ventom i nečujnu grafu dojam o vlastitom PC-u mi se popeo za barem 30% .Meni je ne tih , nego nečujan komp jako bitna stvar :thumbs2: .Hebo ja komp koji će mi reproducirati filmove i šumiti poput usisavača :yuck: .

Sickmanno1
02-05-2010, 22:33
Tebe nitko nista nije pitao :D

marijanovic
02-05-2010, 22:36
Ako sam ja naviknuo na tiho računalo, tihu glazbu, tihu konverzaciju, mirnu noć - u nijednom trenutku nisam rekao da to namećem drugima, niti da je takav "stav večine".

Nisi nametao, ali si istaknuo to kao jako vaznu stvar.

Pošto kupio, poto prodao. Nisam rabio te hladnjake već samo o njima čitao.
Osim toga, bolje je od početka imati tiše nego na neugodan način saznati da ti ne odgovara glasnije.


Imam u kućištu 6 ventilatora + vent na grafi + vent na napajanju + komarci koji neugodno zuje... Moram kupiti mrežu za komarce i metnut ju na window.

@ marijanovic

"vibracije"

...
The 120mm PWM fan is held in place on the Hyper 212 Plus heatsink with wire fan clips. To counteract an unbalanced impeller, which can lead to vibration and rattling noises, small rubber patches are applied to the four corners of the 120mm PWM fan.

Hm, moj Freezer 64 pro rev.2 PWM ima još "bolji" mehanizam od tog.
Kao što sam rekao, pošto kupio poto prodao. Samo navodim što sam pročitao (na više mejsta naravno).
Nisam rockfeler da isprobavam sve hladnjake. lol

@Bezimeni: Samo tako, slažem se u potpunosti. Tišina je majka ugodnog zvuka.

@Sickmanno1: Ne moraš biti drzak. ovo je uljudna konverzacija i izmjena stavova, nismo u birtiji.

Sickmanno1
02-05-2010, 22:37
Tebe isto nitko nije pitao sta ja pisem bezimenom. On za razliku od tebe ima smisla za humor.

marijanovic
02-05-2010, 22:40
Tebe isto nitko nije pitao sta ja pisem bezimenom. On za razliku od tebe ima smisla za humor.

Hm, nastojeći druge vrijeđati vrijeđaš sam sebe. I očito ti ide.

Sickmanno1
02-05-2010, 22:41
lol

Niko Bellic
02-05-2010, 22:46
Osobno volim da mi se PC čuje i dok se igram stavim vent na grafi da radi na 50% (stock HD 4870 vent). Jebeš nečujan komp. To ni nije komp nego HTPC...

ToTk5B4_ZAQ&feature=related

bezimeni
02-05-2010, 22:54
A još si mlad i divlji ... rokni ti taj vent barem na 75% , kada ćeš ako ne sada .

RIDER32
03-05-2010, 00:14
Joj to vaše drkeljanje o coolerima mi se vec diše na pržilicu. Decko, ti koji kupuješ to što kupuješ, Ako uzmeš 955 dobit ćeš dobar cooler sa njime i nevidim smisao zašto bi ga mjenjao pogotovo ako nemisliš OCati. A i ako te prdne onda slobodno imaš malo lufta i sa stock coolerom jer kao što sam vec reko cooler stvarno nije za bacit. Ako uzmeš 945 dobit ces lošcooler tako da... ako uzmeš 965 bacio si pare jer 955 za 10 sekundi predvoriš u 965 :thumbs2:

Shaka
03-05-2010, 11:33
ovo nije istina,ako kupis recimo 965 imat ces C3 reviziju koja je daleko bolja sto se tice stabilnosti i mogucnosti OCa

a sto se tice ventova,tko vam je kriv kad uzimate xilence,spire i statijaznam kojekakave ventove

ja primjerice imam xigmatek ventove na kucistu i na 1200 nema isusa da ih cujes...noramlana je stvar kad das za vent 15kn da ces ga cuti,uzmi nesto "skuplje" pa neces,recimo scythe gentle tyhpoon,cjenovno ispod njega ventovi su za qurac

Niko Bellic
03-05-2010, 12:17
Scythe Slip Stream (http://www.scythe-eu.com/en/products/fans/slip-stream-120.html)Sje jedan od najboljih. Bolji od njega kad uzmeš u obzir sve paramentre je jedino Noctua NF-P12 (http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=12&lng=en). Većina ostalih je prepuna mana ili im cijena nije odgovarajuća.

RIDER32
03-05-2010, 14:11
ovo nije istina,ako kupis recimo 965 imat ces C3 reviziju koja je daleko bolja sto se tice stabilnosti i mogucnosti OCa
Svejedno covjek je rekao da neće OCati tako da mu to apsolutno ništa neznači.

Bara
04-05-2010, 15:52
Pa uostalom mislio sam uzeti 955..., a za overclockanje nikada nije kasno.

Samo, nikada nisam bio toliki entuzijast, da trošim još novac na hlađenje, sada trenutačno samo želim imati procesor koji će iskoristiti 4890 radeonku. Ali stvarno bi trebali veliki proizvođači prekinuti eksperimentirati sa hladnjacima, i ponuditi optimalna rješenja koja će zadovoljiti makar prosječne korisnike (koji ne misle OC-ati), ali da svi procesori imaju super hladnjake onda bi valjda i tržište puhala propalo...

RIDER32
04-05-2010, 20:11
Pa eto onda ga kupi i kao ti se nesviđa onda kupi zamjenski.. nadokupit cooler je najmanji problem. :wink: