PDA

Pogledaj cijelu verziju : online kupovanje



loo
24-04-2010, 10:40
Nikad prije nisam kupovao na netu, ali pošto dosta stvari koje mi trebaju nemogu naći u našim trgovinama odlučio sam ih kupit online. Koju stranicu koristit (recimo ebay im .com, .co.uk i za par zemalja EU)? Kako znati koji su sigurni prodavači? Kako znati dali je proizvod nov ili korišten? Kako znati dali dostavljaju u Hrvatsku i koliko to košta? Ako bi mi netko mogao odgovoriti na ta pitanja (nek slobodno doda još nešto ako treba) u par rečenica, bio bih mu veoma zahvalan.

Helena
24-04-2010, 10:49
Uffff...

Ja najčešće kupujem s ebay.com, ebay.co.uk (makar neke stvari na .co.uk znaju bit skuplje nego na .com, al dobro), dealextreme.com.

Kako znati koji su sigurni prodavači? Svaki seller ima feedback i komentare ostavljene od drugih kupaca. Veći feedback obično znači i pouzdanijeg sellera. Prozujiš malo po tome, raspišta se po ostalim forumima o pouzdanim sellerima, ako nisi siguran za kojeg (npr. forum.hr i forum.pcekspert.com, preporučam). U slučaju da narudžba ne dođe, javiš se selleru, ako nekaj ne valja pokreneš despute i u većini slučajeva dobiš povrat novca.

Kako znati je li proizvod nov ili korišten? A gle, ako naiđeš na sellera koji ima feedback ne znam, 1% :rotfl:, vjerojatno je da se radi o nečem što nije novo, a u većini slučajeva i nije original. Tu opet dolazi ono da se raspitaš o sellerima.

Kako znati da li dostavljaju u Hrvatsku? To ću ti onak bukvalno objasnit. :D Na stranici itema koji se prodaje, gdje vidiš sve informacije o itemu, imaš tab shipping and payment. Tam ti sve piše. Ako koji seller ne dostavlja u Hrvatsku, a ti baš to hoćeš, ono, pošalji mu poruku i pitaj dal želi poslat. Većinom su svi selleri s okej feedbackom susretljivi i žele poslat. Bar po mom iskustvu, al naravno ima i onih ne tak dobrih.

Eto, ukratko. Fakat, nakon prve kupnje već skužiš sve. :)

Nego, a da napravimo neku temu tipa PayPal i ebay.com FAQ ili nešto? Recimo, tu temu zaključaš i otvoriš još jednu za pitanja i komentare i recimo preporuke na određene sellere i tak.

loo
24-04-2010, 10:52
Hvala puno, ovo jako pojednostavlja stvari :D



Nego, a da napravimo neku temu tipa PayPal i ebay.com FAQ ili nešto? Recimo, tu temu zaključaš i otvoriš još jednu za pitanja i komentare i recimo preporuke na određene sellere i tak.

Tak nešto sam i mislio da se otvori, ali sam bio sebičan pošto su mi odgovori trebali brzo :)

Helena
24-04-2010, 10:56
Ovo je bilo više pitanje za admine i moderatore, pa se možda koji smiluje. :rotfl:

Ako trebaš još kaj, samo pitaj, tu ili preko pma slobodno. Možeš me i dodat na msn, ako trebaš kaj detaljnije. Ali velim ti, stvarno nije teško.

A i kinezi su zakon, kod njih se sve nađe, u većini slučajeva je sve novo, nekorišteno, jeftivno i s besplatnim shippingom za hrvatsku. :rotfl: Kupovala sam za jednu curu koja nema paypal haljinu od kineza, za možda 10 dolara s free poštarinom. a haljina zakon, cipele također. Ja sam pocket watch ogrlicu kupila od kineza za 3 dolara. :rotfl: I tak... Kinezi su zakon. :D

Razzarach
24-04-2010, 10:58
Na apple storeu je iphone $99.
I pise free shiping, ima li neka fora u tome ili je to fakat tako jeftino?

Helena
24-04-2010, 11:07
Na apple.com/us?

Kolko vidim piše da je cijena od 99$ nadalje, a shipping besplatan samo za Ameriku i to za pakete lakše od tolko i tolko. Uostalom, mislim da oni ni ne šalju k nama, eventualno možda šalju s http://store.apple.com/uk.

Razzarach
24-04-2010, 11:12
Jebemu.
cca 500kn iz amerike.
cca 3000kn iz engleske.
I ne salju uopce u hrvatsku.

loo
24-04-2010, 11:12
Samo neshvaćam kako se išta isplati kupovat iz Amerike. Nakon 100 pregledanih artikala jedan šalje za Hrvatski i šiping je 70$, a stvar košta 25$ :D Moram dat 300-400kn samo za šiping... Idem pogledat malo šta ima na .co.uk...

W3DR4N
24-04-2010, 11:16
Jebemu.
cca 500kn iz amerike.
cca 3000kn iz engleske.
I ne salju uopce u hrvatsku.

To je AT&T preplatnički ugovor na američkom. Nemoj biti naivan.

Helena
24-04-2010, 11:18
A kaj tražiš uopće?

Markecgrad
24-04-2010, 11:19
Shipping Method:
Please select the preferred shipping method to use on this order.

Express Mail Service
€31.50
Shipping to HR : 0.16 kg(s)

Free Shipping Options
€0.00
Free Shipping

Register Air Mail
€15.00
Shipping to HR (1 x 0.16g)

Zanimalo bi me koja je razlika između ovih Shippinga jer mi je čudno da je jedan €30.50 a drugi free?

Helena
24-04-2010, 11:24
Ovo free shipping ti je ono, običnom poštom. Ovi skuplji su express mail i preporučeno.

loo
24-04-2010, 11:25
A kaj tražiš uopće?

Ako je ovo pitanje upućeno meni, onda pull-up bar :D
Znam da ima i kod nas, ali u cijelom Osijeku nisam našo, a navodno je i kupovanje na internetu jeftinije.

Markecgrad
24-04-2010, 11:28
Ovo free shipping ti je ono, običnom poštom. Ovi skuplji su express mail i preporučeno.

Znači preko express mail dođe brže i to ti nadoplate €30? :/

Helena
24-04-2010, 11:31
Naravno da ti naplate više. :D Nije uvijek 30$ doduše, ovisi o težini i vrijednosti paketa koji se šalje.

Markecgrad
24-04-2010, 11:41
Znači NDS linker od 0.08g mi nadoplate 30$?

wow :)

Helena
24-04-2010, 12:38
A jebiga, neki selleri su ne baš korektni. :rotfl:

Arbiter of Change
24-04-2010, 12:51
Na apple storeu je iphone $99.
I pise free shiping, ima li neka fora u tome ili je to fakat tako jeftino?
Nikad ne kupuj elektroniku vani ako nemaš nekoga tamo tko ti je pouzdana kontakt osoba i koja ti je voljna pomoći ako uređaj crkne.

btw, Helena.
Dostavlja li Ebay više od samo knjiga u Hrvatsku? Recimo, Amazon je zbog toga u banani.

Helena
24-04-2010, 12:58
Kak misliš dal dostavlja više od samo knjiga? Imaš hrpetinu sellera i možeš nać bilo kaj kaj tražiš, od knjiga, elektronike, šminke i kozmetike do raznoraznih gluposti tipa čajnika i sl stvari. Apsolutno svega ima. A to dal se dostavlja u Hrvatsku ovisi o selleru koji to prodaje. Ali većina ljudi šalju u Hrvatsku, da. Ako im i nije Hrvatska na popisu zemalja u koje šalju, neki su voljni poslat, ako ih zamoliš.

SkunK
24-04-2010, 13:01
Ma Ebay je zakon pogotovo ameri, susretljivi su dosta i zamjenili su mi dosta stvari što je naša Hrvatska Pošta polomila. Jedini problem je što za svaku dvadesetu stvar iz HP-a "izgube" pokoju igru ili tako nešto...ali eto to ti je tako.

Uglavnom, vidiš mu Ebay feedback, ako je iznad 98% više-manje je sigurna kupovina.

Helena
24-04-2010, 13:04
Živcira me naša pošta i carina. Ono, stvar iz Kine mi dođe u Hrvatsku za 4 dana i onda još 10 dana stoji kod nas na carini i na pošti. -.-

LD
24-04-2010, 13:16
Zanima me kolika je krajnja cjenovna vrijednost prije nego sto se oporezuje, cuo sam i da je 160kn i da je 300kn. any1? Googlo sam i doso na stranicu carine al je totalno nepregledno i zapravo nabacana hrpa zakona i propisa.

Helena
24-04-2010, 13:20
Bila je 300n do ove godine. Od 1.1. je 160kn uključujući poštarinu. Ali isto tak ima veze i na kojeg carinika naletiš i kak je taj raspoložen. :D

SkunK
24-04-2010, 13:34
Well Helena, meni je čiko iz carine rekao kako svaku stvarčicu iznad 300kn carine bez beda. Naravno, ako je čiči cariniku loš dan, a žena mu skuhala loš ručak ili nema cigareta trenutno - naći će on načina da ti ga dodatno ocarini. Barem za kavu i cigare.

Dakle, po zakonu je iznad 300kn carinjenje. De Facto se obično radi drukčije ali ok... ja sam sretan samo da mi i čak dođe, jer kradu ko ludi.

Helena
24-04-2010, 13:38
A u Narodnim Novinama je objavljen još u 12, mjesecu prošle godine zakon da se carine predmeti u vrijednosti 160kn nadalje, s poštarinom uključenom u taj iznos.

A sad, oće te carinit ili ne, to je čisto na njima. Uzimala sam par puta stvari za ljude koji nemaju paypal. Jednoj curi su carinili paket u vrijednosti mislim da 50kn, a jedna je imala paket u vrijednosti 50funti i prošla bez carine.

Tak da... Mislim da čisto moraš imat sreće. Mene dosad nisu nikad carinili.

FaTaL_mRkvA
24-04-2010, 13:39
Mislim da su povisili taj prag za carinu, tako da se sada carini samo roba vrijednija od 100€ ili tako nešto.

Helena
24-04-2010, 13:43
AAAAAAAAAAAAA!!!!

Jebem vas. :D

Roba koju naručuješ izvana ima prag 160kn s poštarinom. Dok recimo ako odeš van u Mađarsku recimo i kupiš nekaj, ta roba smije imat vrijednost do 1000kn.

Eto. Naravno, ne carine se sve stvari (recimo, parfemi se ne carine) i ovisi kakav ti carinik naiđe više od svega. Al zbilja, makar ne vjerujete. Znam dobro. :D

SkunK
24-04-2010, 13:44
A u Narodnim Novinama je objavljen još u 12, mjesecu prošle godine zakon da se carine predmeti u vrijednosti 160kn nadalje, s poštarinom uključenom u taj iznos.

A sad, oće te carinit ili ne, to je čisto na njima. Uzimala sam par puta stvari za ljude koji nemaju paypal. Jednoj curi su carinili paket u vrijednosti mislim da 50kn, a jedna je imala paket u vrijednosti 50funti i prošla bez carine.

Tak da... Mislim da čisto moraš imat sreće. Mene dosad nisu nikad carinili.

Znaš da kad se stvori pomutnja i bezakonje da je najlakše krast? Dakle, najbolje je:

Da jedan kaže ovako.
Zakon propisuje ovako.
Treći kaže onako.

Svi jedan drugog pokrivaju rupama u zakonu.

Tko ispašta?

Mi.

Helena
24-04-2010, 13:45
Naravno. Uglavnom, naručite nekaj i nadajte se da vas neće carinit. :rotfl: Jer mogu te carinit za 10kn ako im se sprdne, a za 500 recimo ne moraju. Govorim o naručivanju robe izvana. Ovo kaj samo donesete izvana, kaj ste sami kupili negdje, to ne smije bit preko 1000kn. Eto. Daj dosta o carini više, jer nema smisla, poživčanim samo kad pričam o tome. :D

SkunK
24-04-2010, 13:57
Prvi puta kad sam osjetio čistokrvni bulšit HP-a je kada mi je trebala doći roba od nekih 600-700kn skupa sa poštarinom sve plaćeno unaprijed. 2006-2007 godine, došao mi je poziv doma da odem u poštu po "službeno pismo". Ja otišao i ženska mi dala, pazi ovo - praznu kuvertu. Kao da je potrgana.

Ja ostao miran, ajde rješiti će to nemogu si dopustiti takvu bruku jel, poslao dokumente nadležnima i dobio natrag da oni nemogu ništa u vezi togaSpa makar ukrao netko iz njihovog osoblja.

Na to sam prekipo totalno, znam samo da me je stara gurala van iz pošte koliko sam krenuo da im tamo slupam sve što imaju na šalterima i porazbijam cijelu zgradu. Fedex čujem da je cool ali su skupi.

Helena
24-04-2010, 14:00
Pizdim na HP, pizdim. :-x

Meni jučer došla kuverta, mislim, niš previše bitno, naručivala sam testere neke kreme i gela za lice. Onak, nije tolko bitno, al ono... I sad vele mi cure da je njima došla onak, hrpatina testera. po 7-8 komada. I dođe meni jučer kuverta s testerima. I kuverta je bila otvorena, pa samo sa selotejpom opet zaljepljena. :-x Otvorim, unutra 3 testera. Lijepo si je netko u pošti pobral moje stvari. Gamad bezobrazna. I to im nije prvi put.

SkunK
24-04-2010, 14:03
Ma sad nema više da me zaustavlja tko, samo neka mi pofali neka "jača" pošiljka nije me briga tko će doći na šut, od poštara pa do šefa smjene.

Ako mu već treba jedan usran* Ninja Gaiden Trilogy od 60$ ili neka majca, neka mi slobodno ostavi poruku u kuverti pa ću mu kupiti ako imam para ali samo da mi dođe ono za što sam pošteno platio :)

serijski samoubojica
24-04-2010, 16:04
Kupovao više raznih stvari preko neta (igre na steamu, roba, CDi...). Najbolji mi je amazon.com. Ono naručim CD, kažu mi da će doć za mjesec dana. 12 dana poslije dolazi poštar i nosi CD :D