PDA

Pogledaj cijelu verziju : MacBook vs. Laptop Vulgaris



W3DR4N
20-04-2010, 08:16
Brijes Bartuc, novi bijeli Macbook je najbolje dizajnirani prijenosnik na trzistu. Gore je bijeli lak protiv grebanja i packanja, a dolje cijela gumirana povrsina protiv klizanja. Cijeli je izradjen od jednog komada plastike i nevjerojatno je robusan, atraktivan i funkcionalan.
Meni je cak ljepsi od Pro modela, iako je navedeni barem 20 godina ispred svih drugih prijenosnika na trzistu.

Bartuc
20-04-2010, 11:26
Brijes Bartuc

Kolega s faxa ima MacBook White, to je nakon godinu dana korištenja sve samo ne bijelo... Bijela plastika se najteže održava. I da, ne znam jel je to taj koji si ti spomenuo (vjerojatno nije), ali ono nije nimalo robusno. Dok sam primio u ruke taj laptop, prvo što sam ga pitao je bilo da li se boji da mu ne pukne. Jeftiniju plastiku nisam imao u rukama, barem ima takav dojam pod prstima.


No uglavnom, bijela samo ako moram :P

Sickmanno1
20-04-2010, 12:16
Meni je cak ljepsi od Pro modela, iako je navedeni barem 20 godina ispred svih drugih prijenosnika na trzistu.

Joj, daj se upucaj...

Istina za bog...Mac kupljen prije 2-3 godine je jos uvijek bolji od vecine laptopa danasnjice, pretjerano je pretjerano...pogotovo ako ti laptop sluzi za surfanje i multimediju...

Po meni je bolje potrositi 4 soma kuna i gledati filmove na 17" laptopu, nego potrositi duplo vise para i gledati film na 13" laptopu...al eto valjda sam to samo ja...

Tak da spike oko toga da je Mac najbolja stvar za multimediju pada u vodu zbog izrazito malog ekrana koji je vrlo bitan.

IMO, Mac je dobar za zahtijevnije stvari kao sto su video editing i recimo photoshop izmedu ostalog, a nikako ne za multimediju (gledanje filmova, slusanje glazbe itd).

Mislim Mac je super i sve to...ono frend mi ga ima 2 godine i jedini put kad ga je resetirao je kad je napravio upgrade..doboljno samo za sebe govori o stabilnosti OS-a i samoj kvaliteti Mac uredaja, ali opet noot cool.

Ok postoji solucija da jos potrosis 1500-2000kn i kupis si neki 24" Full HD monitor i onda si na konju, al eto ode ti onda vec 10 somova, a ko ce pametan dati toliko para za multimediju, kad za to kupis zvjerski laptop koji jos moze i igre pokretati izmedu ostalog...

W3DR4N
20-04-2010, 14:09
Sick, pricao sam iskljucivo o kvaliteti izrade. I dok je Macbook Pro izradjen od jedne legure aluminija, Alienware od 25k jos uvijek koristi najjeftiniju plastiku.

Sickmanno1
20-04-2010, 16:18
Sick, pricao sam iskljucivo o kvaliteti izrade. I dok je Macbook Pro izradjen od jedne legure aluminija, Alienware od 25k jos uvijek koristi najjeftiniju plastiku.

Svi znamo da se Alienware prodaje zbog imena...za razliku od Maca koji se prodaje zbog imena i kvalitete. Jedna Toshiba (IMO najkvalitetniji laptopi) ima zadivljujucu kvalitetu, komponente i NORMALNU cijenu...usporedi nju sa Macom u kvaliteti izrade...uostalom cuo si sad Bartuca kak njegovom frendu lap izgleda...makar eto od mog frenda nakon 2 godine jos uvijek izgleda gotovo kao nov...al to je opet stvar vlasnika, naravno.

Razzarach
20-04-2010, 16:38
HP Pavilion :
Jebacki laptop, prepre jebacki, frendov stari ga ima :http://pictures.directnews.co.uk/liveimages/HP+Dragon+Laptop_1220_18414167_0_0_7009076_300.jpg
Ali hej, zasto kupit tako jeben laptop za manju cijenu od Apple MacBook vatever, kada mozemo dodati jos par somova kuna i kupit slabiji i usraniji laptop koji dolazi sa OS-om na kojem nemos igrat igre niti koristiti aplikacije od PC-a
http://www.oceanicwebdesign.com/images/MacBook_white.jpg
AJME KAKO JE KUL, BJEL JE I IMA TAKO JEBEN JEDNOSTAVAN IZGLED *orgazam*
daj se skulirajte.

W3DR4N
20-04-2010, 17:28
Ali hej, zasto kupit tako jeben laptop za manju cijenu od Apple MacBook vatever, kada mozemo dodati jos par somova kuna i kupit slabiji i usraniji laptop koji dolazi sa OS-om na kojem nemos igrat igre niti koristiti aplikacije od PC-a

Zato jer ćeš Apple za četiri godine moći utopiti za 4k kuna. Pavilion će za dvije godine biti stara krama za 1.5k. Postojanost Appleova je nejerljiva s običnim prijenosnicima. Jedino te Apple može full izgurati kroz faks.

Razzarach
20-04-2010, 17:34
stara krama koja ipak ima bolji hardware i izgled od applea. ajde dobro :/

Bartuc
20-04-2010, 17:38
Zato jer ćeš Apple za četiri godine moći utopiti za 4k kuna. Pavilion će za dvije godine biti stara krama za 1.5k. Postojanost Appleova je nejerljiva s običnim prijenosnicima. Jedino te Apple može full izgurati kroz faks.

Matematija iz osnovne škole:

1) HP = 4000kn
2) Apple = 7500kn

- specifikacije su na strani HP-a (veći ekran, duplo veći HDD, višestruko bolja grafička kartica)
- nakon 4 godine:

3) HP = 1500kn (popušio si 2500kn)
4) Apple = 4000kn (popušio si 3500kn)

- a nakon 4 godine, i dalje je HP bolji i jači laptop nego što je Apple bio u startu i to sa fleksibilnijim operativnim sustavom.

5) Ako i hitiš HP-a u smeće nakon 4 godine i kupiš novog za 4000kn, izgubio si samo 500 kuna na potpuno novi laptop koji će u svakom segmentu biti višestruko bolji i jači od prastarog Applea.



Stručnjače :P


PS: Nije bitno da li je HP ili neki drugi laptop...

MasaKrisT
20-04-2010, 18:01
mislim da je bartuc rekao i previse u ime vecine:)

W3DR4N
20-04-2010, 20:12
Krivo si izračunao. Plus to da gledaš specifikacije, koje nisu nikakvo mjerilo kvalitetnog uređaja.

Helena
20-04-2010, 20:19
Te plaća Apple možda? :D

W3DR4N
20-04-2010, 20:25
Da.

IGoR_2803
20-04-2010, 20:28
Krivo si izračunao. Plus to da gledaš specifikacije, koje nisu nikakvo mjerilo kvalitetnog uređaja.

nisu nikakvoSmjerilo? ajde da kažeš da nisu jedino mjerilo, ali ako kvaliteta računala nije djelomično (a mnogima i većinom) odraz specifikacija onda stvarno...

Sickmanno1
20-04-2010, 21:38
Krivo si izračunao. Plus to da gledaš specifikacije, koje nisu nikakvo mjerilo kvalitetnog uređaja.

nisu nikakvoSmjerilo? ajde da kažeš da nisu jedino mjerilo, ali ako kvaliteta računala nije djelomično (a mnogima i većinom) odraz specifikacija onda stvarno...

Pa naravno da nisu. Macovom superduper OSu je dovoljan "obican" C2D procesor sa 2GB rama :kotrljanjeocima:

Bartuc
20-04-2010, 22:06
Kako nisu mjerilo???

250GB HDD vs. 500GB HDD
GF 9400M vs. ATI HD4570 Mobility, 512MB - (zna često biti na akciji na laptopu od 4000-4500 kuna)
2GB RAM vs. 4GB RAM
No HDMI vs. HDMI
2x USB vs. 4x USB
13,3" vs. 15,6"


Jedino je procesor isti, SVE ostalo je daleko daleko bolje na klasičnom laptopu. Sa Appleom nema igranja, pre slab je, sa klasičnim laptopom od 4,3k kuna bratić igra Burnout Paradise, CoD 4, R6 Vegas i sl. na pristojnim detaljima i nativnoj rezoluciji.


Ako je čitav HW bolji na klasičnom laptopu i ako Windows operativni sustav vrti apsolutno sve aplikacije (čak vrti i igre sa konzola pomoću emulatora) za razliku od MacOS-a i ako je to sve jeftinije za 3000-3500 kuna (najjeftiniji MacBook je kod nas 7'700 kuna ako se ne varam)... Kako je onda Apple dobar ili isplativ proizvod? Što je to toliko kvalitetno na njemu, da bi dao gotovo duplo više novaca za slabiji hardware i manje "fleksibilan" operativni sustav?

bezimeni
20-04-2010, 22:19
Kako je onda Apple dobar ili isplativ proizvod? Što je to toliko kvalitetno na njemu, da bi dao gotovo duplo više novaca za slabiji hardware i manje "fleksibilan" operativni sustav?

1. jako je čvrst tako da ga možeš bacati sa trećeg kata , nositi na front ili na Mjesec
2.Bijele je boje
3.Skuplji je što znači da je i bolji
4.Picolovac
5.Ima svemogući OS jer je iz Applea koji radi nakon sto godina kao i prvog dana jer i tako na njega ništa ne instaliraš ili deinstaliraš
5.Faca si jer imaš Applea što znači da si lovaš
6.Surfanje je sigurnije jer nema virusa
7.Imaš brend na kojem ti zavide
8.osam nos ti posran
9. nakon 5 godina ga prodaš za 80% prvotne vrijednosti jer ima ljudi koji će to platiti
10.Koriste ga Amerikanci

Kid A
20-04-2010, 22:25
joj vedrane jesi vise i ti dosadan s tim pretvaranjem

croat1gamer
20-04-2010, 22:32
Isti razlozi kao i post count.

Sickmanno1
20-04-2010, 22:51
Mene isto tako zanima zasto je Applov 24" monitor skoro 6k kuna...onak wtf...

Constantine
20-04-2010, 22:54
to vjerovatno ima logično objasnjenje posto sumnjam da su monitori slicne kvalitete nize cijene od appleovih,ako se ne varam ima S-IPS matricu i LED backlight.

The Boz
20-04-2010, 23:01
Monitor je jedina stvar koja može pokušati opravdati cijenu Applea.
Ali napominjem, samo pokušati.

IGoR_2803
20-04-2010, 23:04
1. jako je čvrst tako da ga možeš bacati sa trećeg kata , nositi na front ili na Mjesec
2.Bijele je boje
3.Skuplji je što znači da je i bolji
4.Picolovac
5.Ima svemogući OS jer je iz Applea koji radi nakon sto godina kao i prvog dana jer i tako na njega ništa ne instaliraš ili deinstaliraš
5.Faca si jer imaš Applea što znači da si lovaš
6.Surfanje je sigurnije jer nema virusa
7.Imaš brend na kojem ti zavide
8.osam nos ti posran
9. nakon 5 godina ga prodaš za 80% prvotne vrijednosti jer ima ljudi koji će to platiti
10.Koriste ga Amerikanci

buahaha, svaka čast... moram si ovo isprintati jer imam par frendova koji vole apple... :)

croat1gamer
20-04-2010, 23:05
Sad usporedujem originalne starke i jeftine kineske kopije.

Helena
20-04-2010, 23:26
Ja moram dragom isprintat ovu listu gore, on obožava MacBook. :D Dok ga ja ne mogu smislit, kao niti MacOS. Užas. -.-

Nego, mogli bi koju anketicu ubacit u ovu temu. Al mislim da se Veky boji rezultata. :P

Bartuc
20-04-2010, 23:37
Evo dodao sam anketu, pa koga veseli... :D

Samo nemojte zaspamati ili zaflejmati temu!

Aral
20-04-2010, 23:39
Nije da sam neki fan ili hejter jednog ili drugog "modela" ali biram ono kaj mi je pristupačnije, zanimljivije i jeftinije, a u ovom slučaju to svakako nije MacBook.

cham3leon
21-04-2010, 08:10
Možda specifikacije ne govore sve, ali govore jako, jako mnogo toga. Osobno, koliko znam kvalitete appleovih računala, rado bih koristio MacBook. Ali jebo mene ako ću za njega dat 7 ili 8 k kuna. Ja mislim da se to definitivno ne isplati.

Na appleovu stranu će prevagnuti netko tko uz ovo ostalo voli dobar dizajn i trebaju mu neke mac aplikacije. Meni ništa ne znači ni jedno ni drugo.

Razzarach
21-04-2010, 11:47
Jebem ti ja OS na kojemnemogu igre vrtit.
Linuxu oprastam jer je pre sexy.
A ae budi debil pa reci da je White bolji od paviliona.
White, ONLY $999
HP Pavilion, cca $500
i jebemu normalno da ce bit ko nov kad nemos instalirat svasta neg samo Apple aplikacije :S

W3DR4N
21-04-2010, 15:57
nisu nikakvoSmjerilo? ajde da kažeš da nisu jedino mjerilo, ali ako kvaliteta računala nije djelomično (a mnogima i većinom) odraz specifikacija onda stvarno...

Korisnici poistovjećuju prijenosno računalo sa stolnim, gdje su specifikacije značajno bitnije, no opet ne jedino mjerilo.
Na prijenosnom računalu je najbitnija stabilnost platforme, kvaliteta izrade i autonomija baterije.


Kako nisu mjerilo???Kako je onda Apple dobar ili isplativ proizvod? Što je to toliko kvalitetno na njemu, da bi dao gotovo duplo više novaca za slabiji hardware i manje "fleksibilan" operativni sustav?

Malo rođak nije nikakvo mjerilo za izbor prijenosnika, kao ni podrška za računalne igre.
Novi Macbook Pro je jedino prijenosno računalo koje uz Core i7 konfiguraciju i profesionalnu grafiku ima autonomiju od 10 sati.
Sljedeća Core i7 konfiguracija potegne jedva tri radna sata.

Slabiji hardver je manje osjetan na stabilnijoj i bržoj platformi. Fleksibilnost ne razumijem, jer su oba punokrvna operativna sistema. Objasniš mi to?


klanjam ti ja OS na kojemnemogu igre vrtit.
i jebemu normalno da ce bit ko nov kad nemos instalirat svasta neg samo Apple aplikacije :S

Macintosh operativni sistem može vrtiti igre, no nema podršku developera.
Kupci Macova uopće ne uzimaju taj aspekt u obzir pri kupnji računala.
Uostalom, to ne bi trebao biti nikakav kriterij pri odabiru prijenosnika.

Macbook je Intel platforma, i dopušta instalaciju bilo kojeg Windows operativnog sistema kao drugi OS. Uz svaki Mac se dobije CD sa svim driverima za Win OS. PC Computer World je Macbook kroz pomna testiranja proglasio najboljim prijenosnikom za Windows platformu, a oni nisu nikakvi zagovornici Maca.
WTF, naravno da se mogu instalirati samo Apple aplikacije, jednako kao što se na Windowsima mogu samo Windows.

Macintosh je toliko fleksibilna platforma da je moguće vrtiti OS X i Windows u isto vrijeme, na istom desktopu.
VJ7cHhzcdNY

Koherentni ili kristalni mod. Rade i igre. Pobijte ovo. :thumbs2:


Nego, mogli bi koju anketicu ubacit u ovu temu. Al mislim da se Veky boji rezultata. :P

Apsolutno nelogičan zaključak, postaviti anketu na forum o računalnim igrama. Kao da postaviš istu temu na Mackorisniku. Rezultati su očiti.


Orginalna zamisao nije bila predstaviti Apple kao savršen prijenosnik, već ste vi u to forsirali.
Poanta je bila da je pri odabiru korisnika daleko važnije gledati kvalitetu izrade i autonomiju.
Uzmite kao primjer Boza. On je za 6k uzeo Dell Studio, a ne nekakav Acer Aspire.
Acer bi mu u startu obećao 30% bolje komponente na papiru, ali čovjek se odlučio za vrhunsku kvalitetu izrade i koji sat autonomije više.
Za 10k, sigurno je bolji Dell XPS ili kvalitetniji Lenovo, nego nekakav prejeftino izrađeni HP.
I PC laptopi imaju vrhunske proizvode. Sony VAIO je vrhunska linija laptopa koji u startu ciljaju na skuplji segment, uz vrhunski dizajn i kvalitetu.
No i dalje stoji da ne postoji prijenosnik od jedne legure aluminija, toliko elegantan i robustan. No to dolazi s cijenom.

bezimeni
21-04-2010, 16:20
Dobar i smisleni Vedranov post sa jakim argumentima :thumbs2:

Doista , kod biranja prijenosnog računala vrijeme autonomije bi trebala biti prva stvar , druga je čvrstoća pa što manja težina , funkcionalnost...gaming bi trebao biti potpuno sporedan barem iz moje perspektive...čovjeka koji koristi laptop za posao te tek poneku razonodu .Uostalom , igranje na laptopu je druga liga .

Svejedno , mislim da se za puno manje novaca može kupiti takvo računalo .Odbijam plaćati statusni simbol .Uostalom , znam mnoge koji takvo računalo gotovo uvijek imaju priključeno u struju te im nikakve specifikacije nisu igrale ulogu osim da je to proizvod Apple sa vrhunskim dizajnom koji im uvijek mogu bezrezervno priznati.

Kalhant
21-04-2010, 18:33
Novi Macbook Pro je jedino prijenosno računalo koje uz Core i7 konfiguraciju i profesionalnu grafiku ima autonomiju od 10 sati.


10 sati? :rotfl:
Mozda ako buljis u desktop. Na engadgetu nisu uspijeli doci ni do 6 sati rada.
http://www.engadget.com/2010/04/14/macb ... i7-review/ (http://www.engadget.com/2010/04/14/macbook-pro-core-i7-review/)

Najvise sto sam procito je bilo 8 sati i to samo surfanje netom(ne znam kakve su bile postavke za stednju baterije). Bilo kakav drugi rad na racunalu(PS, video editing, filmovi...) i baterija bi izdrzala duplo manje, to jest ~4 sata.

Razzarach
21-04-2010, 19:08
[center:mrjhexos]Vedrane ajde nam reci dali ti IŠTA dobiješ od Apple-a.[/center:mrjhexos]

IGoR_2803
21-04-2010, 20:24
[center:18iv2u5j]Vedrane ajde nam reci dali ti IŠTA dobiješ od Apple-a.[/center:18iv2u5j]

ajde bez provokacija jer ću početi brisati ovakve postove...

@wedran: vrijeme autonomije jest bitna stavka kod prijenosnika ili bi trebala biti... opet ovisi o tržišnom segmentu... pošto sam do nedavno bio studoš, iz iskustva znam da 80% te populacije laptope koristi skoro isključivo kao desktop računalo, znači u svojim stanovima, sobama, bez potrebe za baterijom... isto vrijedi i za masu prijenosnika...

kvaliteta izrade meni osobno ne predstavlja ništa... ali to sam ja... neko pati na takve stvari ali nisam od osoba koja će prvo primjetiti da li je prijenosnik napravljen od legure aluminija ili od plastike... naravno da ću radije odabrati prvu opciju ali znam mnogo ljudi koji takvu stvar ne bi ni primjetili...

Bartuc
02-12-2010, 11:09
Da bumbpnem ovu temu.

Evo danas imam prilike raditi na MacBook Pro, pa da javim početne dojmove... Prijenosnik je full elegantan, tipke su savršene i gušt je piskarati po njemu, a backlight tipkovnice dodatno boosta dojam iako svijetlost prodire na sve strane (oko tipki). Sama kvaliteta izrade prijenosnika je savršena. LED ekran je jednostavno orgazmatičan, boje su fenemonalne, kutovi vidljivosti savršeni, slika kristalno čista, sve je gušt gledati u njega.

Što se performansi tiče, full je brz, programi se gotovo instantno otvaraju, Safari je ultra brz, usudio bi se reći i brži od Opere na mom kompu. Tako da je gušt za surfati po netovima.

Ono što mi se nikako NE sviđa je "mouse pad". Takvo smeće u životu nisam vidio. Nema ono da ga tapneš pa to prihvati kao left click, već moraš stisnuti pad da prihvati klik pošto je riječ o jednom velikom, ružnom, gumbu. A ono šo je još gore od svega, moraš ga spartanski stisnuti da bi prihvatio input, nakon par minuta me prst boli koliko moraš silovati to smeće.


Za sad su dojmovi više manje dobri s obzirom na kvalitetu samog uređaja (mouse pad spušta dojam ali je problem premostiv uz mišonju). Odmah mi je došla želja da doma imam tako savršeni monitor pošto nakon ovoga, standardni ekrani na laptopima izgledaju smješno loše.


Par slikica:S- ovo desno je onaj Touch Screen Acer kojega sam si prisvojio :D Totalno je masni i packav, nije pametno jesti uljnati slanac i surfati inernetima :D


http://imgur.com/C4lxC.jpg

http://imgur.com/ymLdh.jpg

http://imgur.com/3jqH7.jpg

W3DR4N
02-12-2010, 11:35
Ono što mi se nikako NE sviđa je "mouse pad". Takvo smeće u životu nisam vidio. Nema ono da ga tapneš pa to prihvati kao left click, već moraš stisnuti pad da prihvati klik pošto je riječ o jednom velikom, ružnom, gumbu. A ono šo je još gore od svega, moraš ga spartanski stisnuti da bi prihvatio input, nakon par minuta me prst boli koliko moraš silovati to smeće.

To nije nikakva mana. U System Preferences imaš opciju za tap to left click i press to left click. Sve što moraš je odabrati ovo prvo. Ne postoji savršeniji trackpad od Appleovog, izrađen je od stakla pa je puno osjetljiviji od klasičnih plastičnjaka, a kad se ufuraš u multitouch funkcije za scroll, zoom i navigaciju kroz programe, svi ostali su toliko ograničeni. U system preferences imaš tutoriale za svaku multitouch gestu.

Bartuc
02-12-2010, 11:43
To nisam znao, hvala na info, budem si to podesio pošto je gumb zbilja pre čvrst za stiskati. Ali na ovom MacBook Pro (novi je), trackpad nije stakleni!? Jel to kakva dodatna oprema?

W3DR4N
02-12-2010, 11:49
Ne, to je staklo. Malo je čudno, ali staklo je. Tipku ne moraš nikad stisnuti. Jedan prst je lijevi klik, dva prsta su desni klik.

Bartuc
02-12-2010, 12:03
Evo podesio sam si i sada je mnogo mnogo bolje. I da, bome je staklo ali valjda full tanki sloj!? Čak pod prstom mi ima nekako "platičnu" texturu, tak da možda zbog toga nisam skužio.

cham3leon
02-12-2010, 18:49
Samo što je cijena epska, pa se na kraju niti ne isplati. Doduše, vidio sam pred godinu-dvije da studenti imaju popust pa se mekbuk pro može dobiti za 7 i nešto hiljada kuna što i nije loše...

RIDER32
08-12-2010, 17:05
Dobri su ti mekovi ali samo malo, to koda uspoređuješ mercedes S klase sa daewoo nexia. Naravno da je mercedes udobniji ali i sa nexiom možeš stići na svako mjesto jednoko efikasno kao i sa mercedesom.
E sad koliko košta mercedes a koliko nexia.. razlika nebo zemlja.
Eto samo neka bzvz usporedba, al poanta je ako želiš kvalitetno i robusno moraš to i masno platiti a bome vecina nas ovdje nije pri tolikim novcima.