PDA

Pogledaj cijelu verziju : RPG vs. MMORPG



CrazySmurf
18-04-2010, 08:55
U ulici smo se ja i još dva prijatelja posvađali koji je žanr bolji: MMORPG ili RPG. Ja sam na strani RPG-a.

Outmind
18-04-2010, 09:10
U globalu rpg dakako. Ionak je 80% mmo-a nezanimljivo i u principu zatupljuje konstantnim grindom i pvp-om.

Babitz
18-04-2010, 09:38
MMO je za pedere.

SP RPG je nešto najbolje ikad. Daleko se više truda ulagalo u to. Da ne govorim kako MMO ne može nikad imat jednu priču i imerzivnost jednog SP RPG-a te karakterizaciju likova.

Sgt. Bull
18-04-2010, 09:42
RPG. Kvalitetniji RPG-evi poput DA:O-a sa odličnim sistemom borbe i takticiranjem su pravi odmor za dušu. Igrao sam i MMORPG (WoW i GW) i mogu reći da mi je to bila jedna od najgorih odluka (vezanih za gaming jelte).
P.S. Anketa?

Insert
18-04-2010, 09:45
MMO ne može nikad imat jednu priču i imerzivnost jednog SP RPG-a te karakterizaciju likova.
Ovo.

ScorpiuS
18-04-2010, 09:46
I MMO0 i RPG ima svojih prednosti, ali RPG je daleko veći užitak.

P.S. Anketa je must-have

Horny Devil
18-04-2010, 10:15
MMORPG ne igrah, pa glas ide SP RPG-u.

Forengner
18-04-2010, 10:20
Rpg je definitivno bolji..it just is.

Raz
18-04-2010, 10:21
RPG >>>>>>>>>>> MMORPG

Praetorian
18-04-2010, 10:23
Pa rpgi je bolji, kakav momomororopg.

Rang€r
18-04-2010, 11:42
po meni nije baš za direktnu usporedbu, al ono najdraža sp igra mi je rpg, a najdraža online mmorpg, a koji mi je od ta dva žanra draži nemogu baš reč :/

RPG je bolji doživljaj, al nema velik replay value po meni, dok dobar mmorpg mogu igrat pun qrc sati da mi ne dojadi...

bezimeni
18-04-2010, 11:53
Dobara primjedba Rang€r .Meni su rijetke čistokrvne rpg igre zanimljive...većinom su mi dosadne .Meni je zadnji dobar rpg bio Summoner i Titan Quest .Više volim neke hibridne igre sa rpg elementima.A što se MMORPG-a tiče ...recimo kada bi to bio jedini žanr na PC-u ja bih se prestao igrati ili bih prešao na konzolu :D .

Maloki
18-04-2010, 11:55
RPG zato jer MMO nakon nekog vremena postane obaveza, pogotovo kad se pridružiš guildu.
A ne volim kad mi gaming postane obaveza.

Ali znam da ću jedan MMO definitivno igrati kad izađe, a to je - The Old Republic.

@bezimeni - h'n's nije rpg.

bezimeni
18-04-2010, 11:58
Ma znam da nije rpg ali se vodi tako...zaboravio sam dodati i izvrsni KOTOR .Ta je igra bila čisti gušt .

Deadwalker
18-04-2010, 12:00
A normalno da RPG. Od MMO-a sam isprobao jedino WoW i nikako mi se nije dopao. Ne vidim smisao pukok nabijanja levela te grindanja. Volim dobar story i kvalitetnu karakterizaciju likova. Nesto tipa The Witcher, Kotor, Dragon Age.
I da, zeljno iscekujem The Old Republic. Ako dobro spoje story te mmo elemente ja cu se zakljucati u sobu, osigurati dostavu hrane i sokova i pauzirat faks na godinu dana. Posebice ako se uzme u obzir cinjenica da sam SW fanatik. :D

Arbiter of Change
18-04-2010, 12:07
MMORPG-e se davno udaljio od RPG-a u tolikoj mjeri da bi se moglo reći da su sada u osnovi različiti i da ih jedino statsi povezuju.
Zapravo, uvijek su i bili u osnovi drugačiji tako da sam sada sam sebe donekle pobio (RPG - ti si jedini junak u igri, MMORPG - jedan si od mnogih).

:(

Outmind
18-04-2010, 12:21
RPG zato jer MMO nakon nekog vremena postane obaveza, pogotovo kad se pridružiš guildu.
A ne volim kad mi gaming postane obaveza.

Ali znam da ću jedan MMO definitivno igrati kad izađe, a to je - The Old Republic.

@bezimeni - h'n's nije rpg.

E baš to. Nebrojeno mi se puta desilo dok sam igrao wow da jednostavnopoželim izzaći iz raida jer mi se više ne da, dosadno mi je i sjetio sam se jedno 20-ak stvari koje bih radije radio. Ali ne možeš baš ekipu ostavit na cjedilu, pa moraš ostat. Tak je bilo jedno par puta nakon čega sam jednostavno prestao, jer to MENI više nije bilo zabavno.

Maloki
18-04-2010, 12:29
Ja sam igrao Guild Wars pa sam kasnije, nakon što sam došao u jedan guild, morao stalno u određeno vrijeme dolaziti na treninge.
U početku mi i nije smetalo toliko ali fućkaš ti to kad ne mogu igrat kad ja to želim.

baldrick_
18-04-2010, 19:02
dva drugačija žanra, ne mogu se poredit.. meni više leže rpg-ovi, ali ne mogu se poredit

h'n's nije rpg.
jok, ti si


Da ne govorim kako MMO ne može nikad imat imerzivnost jednog SP RPG-a
kako ne može? u mmo-u ti sam stvaraš svoju priču, te je i sam svet koji populišu živu igrači (koji su mnogo životniji od npc-eva) imerzivniji. postoji živa ekonomija, živa hijerarhija, sve je to bolje od one veštače, koju programeri prave. jedan eve online je milion puta imerzivnije od bilo kojeg sp rpg-a

Maloki
18-04-2010, 19:50
jok, ti si

Ni ja nisam RPG.

Forengner
18-04-2010, 20:18
.Umh..nvm*,rpg je po meni bolji jer nema nekih ludaka/malezledece/zlih ljudi/noob-ova koji cini budimo realni 35posto igraca vecine mmo-ova ako ne i vise (ispravite me).Zbog toga bih ja radije odigrao fallout 2 1h no guildwars/wow/wo/lotro ceo dan.A i danas,mmo-ove prave za mlade,prim.wow,dok u wow-u nema krvi vec varnica,u falloutu mozes postati takav anti heroj da ce te ceo grad juriti,u wow-u ce te svi npc-ovi tretirati isto..u falloutu budes li grave digger ili slaver niko te nece gledati kao 'onog hrabrog jukana' vec kao zlog negativca,i neki questovi nece biti dostupni.

Babitz
18-04-2010, 20:57
dva drugačija žanra, ne mogu se poredit.. meni više leže rpg-ovi, ali ne mogu se poredit

h'n's nije rpg.
jok, ti si


Da ne govorim kako MMO ne može nikad imat imerzivnost jednog SP RPG-a
kako ne može? u mmo-u ti sam stvaraš svoju priču, te je i sam svet koji populišu živu igrači (koji su mnogo životniji od npc-eva) imerzivniji. postoji živa ekonomija, živa hijerarhija, sve je to bolje od one veštače, koju programeri prave. jedan eve online je milion puta imerzivnije od bilo kojeg sp rpg-a
Da mi je zabavnija vlastita mašta, ležao bih u krevetu i sanjario danonoćno. Volim kad mi netko izmisli likove i priču u koje se mogu uživjeti, s kojima se mogu poistovjetiti, koji mi mogu prirasti srcu, koje mogu mrziti, itd. U MMO-u ne stvaraš nikakvu priču, već si malen dio veće cjeline i svejedno dalje igraš kako su programeri to zamislili. Činjenica da igru pogone živi igrači nije ništa dobro jer su ti igrači retardirani do neba. Da ne govorim o maloprije spomenutim obvezama koje jedan MMO traži. Da ne spominjem još grindfest, beskonačno prelaženje jednih te istih instanci za item koji ima drop rate 4% i žele ga svih 25 ljudi u tvojoj ekipi. Da ne govorim o onom "igra tek počinje kad doguraš na max level". U RPG-u me privlači napredovanje i jednom dok ne mogu više napredovati, igra gubi čar. To nije imerzivnost, to je monotonija i smeće. To je posao koji moraš plaćati. Možda sam samo to ja, no ne vidim ništa privlačno u tome. Da, igrao sam WoW. Precjenjen je, ništa posebno i pun retarda na sve strane.

Sonic_Moronic
18-04-2010, 21:02
MUD.

Babitz
18-04-2010, 21:04
Kako volim kad moram guglat gikovske izraze. :(

Sonic_Moronic
18-04-2010, 21:05
To je jednako gikovski kao RPG i MMORPG, samo što nije poznato. Jej. :(

Maloki
18-04-2010, 21:09
Ako nije poznato onda znači da je više geekovski.
Geeku.

Sonic_Moronic
18-04-2010, 21:11
Kakogod, ako tražite nevjerojatno imerzivno RPG iskustvo online, igrajte MUD-ove.

*besplatna promocija*

Isaac
18-04-2010, 21:53
RPG, definitvno. Meni najdraže igre su RPGovi. Skoro niti jedan drugi žanr, a kamoli mmo nemože, ili barem do sada u najvećem broju sluačajeva nije uspio nadmašiti RPG u onome što je emni u igrama najbitnije, a to je dobra priča. Možee misliti kakav me polu-infarkt strefio kad sam saznao da ne rade novi KotOR (najbolja igra ikada, dobro, jedna od) nego su ga zamjenili vražjim mmo-om. Nebi išlo. Jednostavno ne.

Malo pomalo sve postaje mmo. Hvala Isusu na Witcheru i takvima.

(i da, RPG pišem velikim a mmo malim slovima s razlogom)

Macolla
18-04-2010, 22:02
Glasah za mmorpg zato sto se sigurno i prica i sve drugo moze razraditi i na mmorgpu te da bude isto dobra kao ona u dragon age-u... Mortal Online je na dobrom putu ali nece daleko pretpostavljam... Igrač u njem pise sovju zivotnu pricu i to mi se svidja, jedino je malo negativno sto je veoma veoma harkor. Iako zabave bez harkora nema...

red-bull911
18-04-2010, 22:14
Ovdje ne bi trebalo uopće biti rasparve.RPG je puno bolji od MMORPG-a,zato jer RPG daje grafiku i priču pa nema šanse da se uopće može MMORPG uspoređivat sa njim!!!

Maloki
18-04-2010, 22:24
Da mi je zabavnija vlastita mašta, ležao bih u krevetu i sanjario danonoćno. Volim kad mi netko izmisli likove i priču u koje se mogu uživjeti, s kojima se mogu poistovjetiti, koji mi mogu prirasti srcu, koje mogu mrziti, itd. U MMO-u ne stvaraš nikakvu priču, već si malen dio veće cjeline i svejedno dalje igraš kako su programeri to zamislili. Činjenica da igru pogone živi igrači nije ništa dobro jer su ti igrači retardirani do neba. Da ne govorim o maloprije spomenutim obvezama koje jedan MMO traži. Da ne spominjem još grindfest, beskonačno prelaženje jednih te istih instanci za item koji ima drop rate 4% i žele ga svih 25 ljudi u tvojoj ekipi. Da ne govorim o onom "igra tek počinje kad doguraš na max level". U RPG-u me privlači napredovanje i jednom dok ne mogu više napredovati, igra gubi čar. To nije imerzivnost, to je monotonija i smeće. To je posao koji moraš plaćati. Možda sam samo to ja, no ne vidim ništa privlačno u tome. Da, igrao sam WoW. Precjenjen je, ništa posebno i pun retarda na sve strane.
Ti ćeš isto igrat The Old Republic, bit ćeš samnom na strani imperija ali ćeš, kao i ja, biti dobrica. <3

Babitz
18-04-2010, 23:27
Jebi ga, Old Republic ću morati igrati. SW KOTOR (najbolji SW ikad) + BioWare. Samo da cijene nisu brutalno outrageous. :(

Kostolomac
19-04-2010, 10:22
Još jedan je s nama :D

onT: glasao za RPG. Ali glupo mi je to dvoje uspoređivat.

CrazySmurf
19-04-2010, 17:24
Najači argument mojih prijatelja je da je igra sranje ako nije online ida šta će igrat ako ne može drugima pokazat epicness. A činjenica što je u RPG-evima bolja graf i što je bolja priča i što ima voiceovera i cut scena nema veze.

ScorpiuS
19-04-2010, 18:21
Najači argument mojih prijatelja je da je igra sranje ako nije online ida šta će igrat ako ne može drugima pokazat epicness. A činjenica što je u RPG-evima bolja graf i što je bolja priča i što ima voiceovera i cut scena nema veze.
To su specifične osobe. Imam ja jednog prijatelja kojem je NFS Undercover tri puta bolji od Witchera.

Sonic_Moronic
19-04-2010, 18:25
Strašno. A ja imam jednog kojemu je PES 6.71 puta bolji od Arcanuma.

Markecgrad
19-04-2010, 18:33
Glasah za mmorpg. Jednostavno je veći gušt igrati online sa frendovima nego singleplayer.

CrazySmurf
19-04-2010, 19:01
Strašno. A ja imam jednog kojemu je PES 6.71 puta bolji od Arcanuma.
PES uopče nije užitak jer je uvjek sve isto.

Maloki
19-04-2010, 19:46
Strašno. A ja imam jednog kojemu je PES 6.71 puta bolji od Arcanuma.
Zar ne pričaš ti stalno o tome kako svatko ima svoj ukus i tako to?

Babitz
19-04-2010, 19:55
Pa bio je sarkastičan.

Naravno da imaš ekipe kojima su avanture i rpg-i preretardirani i igraju samo cod, pes i bejeweled.

Rang€r
19-04-2010, 21:45
šta je bejeweled? :o

nemogu vjerovat da nisam u trendu s tim modernim smečima :S

Sonic_Moronic
19-04-2010, 21:54
Pa bio je sarkastičan.


Dobro pa nečiji detektor još uvijek radi. Ono, presmiješna mi je bila usporedba.

Babitz
19-04-2010, 22:13
šta je bejeweled? :o
Neko casual smeće s dijamantima i nečim polu logičnim za retarde što se prodaje u milijunima i milijunima.

baldrick_
20-04-2010, 22:06
dva drugačija žanra, ne mogu se poredit.. meni više leže rpg-ovi, ali ne mogu se poredit

h'n's nije rpg.
jok, ti si


Da ne govorim kako MMO ne može nikad imat imerzivnost jednog SP RPG-a
kako ne može? u mmo-u ti sam stvaraš svoju priču, te je i sam svet koji populišu živu igrači (koji su mnogo životniji od npc-eva) imerzivniji. postoji živa ekonomija, živa hijerarhija, sve je to bolje od one veštače, koju programeri prave. jedan eve online je milion puta imerzivnije od bilo kojeg sp rpg-a
Da mi je zabavnija vlastita mašta, ležao bih u krevetu i sanjario danonoćno. Volim kad mi netko izmisli likove i priču u koje se mogu uživjeti, s kojima se mogu poistovjetiti, koji mi mogu prirasti srcu, koje mogu mrziti, itd. U MMO-u ne stvaraš nikakvu priču, već si malen dio veće cjeline i svejedno dalje igraš kako su programeri to zamislili. Činjenica da igru pogone živi igrači nije ništa dobro jer su ti igrači retardirani do neba.
ko je pominjao maštanje? pa maštanje je mnogo izrađenije u sp rpg-ovima, samim tim što su ih stvorili proizvođači, ti sadržaji su fiksni, manje imerzivniji od onih koje igrač sam stvara u real timeu.. mislim, ideš sa ekipom frendova u raid da ubijete zmaja, kakvo ti je maštanje potrebno tu, nema potrebe za njim jer ti stvarno ideš u raid sa frendovima.. a u sp-ovima moraš idem sam, svi likovi ti pričaju uvek jedno te isto, itd.

ostalo si što si rekao tiče se kvalitete mmo-a, a ne imerzivnosti, tako da je potpuno nebitno za datu temu.. dal je grindfest, bla bla bla, to sa imerzivnošću nema veze.. mmo svet je mnogo stvarniji od onog kojeg kreiraju isključivo proizvođači, dakle mmo svet je imerzivniji.

Babitz
20-04-2010, 22:36
Kakvo maštanje u SP-u? Ideš prema tuđoj mašti, jednako kao što ideš čitajući knjige ili gledajući filmove. Reći da je kreiranje vlastite priče i koječeg bolje je kao da pišeš svoju knjigu i čitaš je. Sve ti je poznato, sve znaš i nema ničeg zanimljivog tu. Svoje prijatelje poznaješ, znaš da ti neće nitko zabiti nož u leđa i neka priča s kojom se možeš saživjeti ne postoji. U ovome uvijek ideš prema nečem novom, neistraženom, ne znaš sve o svojim suputnicima, možda te koji izda, itd. Svijet je u SP-u daleko dorađeniji i kvalitetniji nego onaj u MMO-u.

Kako grindfest, elementi igre i kvaliteta nemaju veze s imerzivnošću? Prema tome je svaki MMO bolji od svake SP igre. Oćeš reći da petosatno grindanje nema veze s tim koliko se uživiš u igru? Ja od grindanja doslovno dobijem glavobolje jer je monotono. I zašto je raidanje s frendovima da ubiješ zmaja tako super i imerzivno kad to ponavljaš 400x?
To je najobičnija prazna ljuska, a ne kvalitetno igraće iskustvo.

S frendovima je zabavno gledat švarcijeve filmove, ali pravo filmsko iskustvo dobiješ od filmova koji te mogu natjerati da ih sam odgledaš i ostave dojam na tebi, a to filmovi sa švarcijem ili dolph lundgrenom sigurno neće. Isto je s igrama. Ako je SP kvalitetan, znači da se netko potrudio raditi sve, a ne da je rekao "evo vam oružja i neprijatelji, ekipo, knock yourself out".

Moj point je da MMO može biti zabavan, ali ne može biti "potpun" kao SP da ga jebeš.

edit
Lol na ovo da je MMO svijet stvarniji. Isti je kurac. Stavljen si u fiktivni setting i bok. Nemaš nikakvog utjecaja kao pojedinac na sve to. SP setting je jednako "realan" budući da je također napravljen od stvarnih ljudi, što je u oba žanra jedina veza s realnošću.

Duke of Earl
20-04-2010, 22:42
U potpunosti se slažem s postom iznad, i stvarno mislim da se poslije ovog nemože reć nešto novo ili pametnije na ovu temu.

Babitz
20-04-2010, 22:45
Uvijek se možemo vrtit u krug. :(

Sonic_Moronic
20-04-2010, 22:46
U svakom slučaju, nisam vidio neki MMORPG koji se jako centrira na priču. Ima tu strašno mnogo potencijala zapravo, ali zahtijevaju drastične promjene.
Treba nekakav sistem koji bi omogućio da se svijet mijenja na temelju odluka igrača, jer ovako najčešće oni imaju jako malu ulogu.

Maloki
20-04-2010, 22:47
Moj point je da MMO može biti zabavan, ali ne može biti "potpun" kao SP da ga jebeš.

tOR će sve to promjeniti!

Babitz
20-04-2010, 22:52
U svakom slučaju, nisam vidio neki MMORPG koji se jako centrira na priču. Ima tu strašno mnogo potencijala zapravo, ali zahtijevaju drastične promjene.
Treba nekakav sistem koji bi omogućio da se svijet mijenja na temelju odluka igrača, jer ovako najčešće oni imaju jako malu ulogu.
Još jedna stvar koja na papiru zvuči dobro, ali bi u realnosti bila katastrofa. Trebalo bi onda biti beskonačno priča i koječega. Ili zamisli da jedna frakcija preuzme svijet i brojčanu nadmoć, kako će onda druga krenuti osvajati? Nikako, a nitko ni neće htjeti new game na gubitnika. Tako da ono, to propada u vodu, a ostaju samo token PvP borbe koje nemaju nikakav značaj ni na šta bitno.

@Maloki
Da, pompozne najave kako će igra imat više priče od svih biowareovih igara kombinirano. Jebem im mater i hypu, zvuči predobro, ali je bioware i dalje. UNGHHH NEODLUČAN IZMEĐU HEJTA I FENBOJIZMA.

Maloki
20-04-2010, 22:55
U svakom slučaju, nisam vidio neki MMORPG koji se jako centrira na priču. Ima tu strašno mnogo potencijala zapravo, ali zahtijevaju drastične promjene.
Ne znam za ostale MMO-e (pošto sam uz Guild Wars igrao samo Silkroad Online) ali Guild Wars je imao dosta dobru i razrađenu kampanju i priču.

@Babić - fenbojizam gmv. Star Wars + BioWare jebaga ćaća.

Babitz
20-04-2010, 22:56
Da, znam, fenbojizam je (mnogo) jači od hejta, ali ne mogu hejt u potpunosti izbacit. :(

Arbiter of Change
20-04-2010, 23:02
Ne znam za ostale MMO-e (pošto sam uz Guild Wars igrao samo Silkroad Online) ali Guild Wars je imao dosta dobru i razrađenu kampanju i priču.
Je... u 1-man instancama sa gradovima kao lobbyima za kontakt s drugim igračima. :)

Stvar je u tome da MMORPG (dakle pravi MMORPG naslovi) kao žanr ima urođeni problem da ne može nikako napraviti spoj sastavljen od dinamične priče koja se mijenja ovisno o odlukama u igri i komune koja igra igru. Jednostavno je nespojivo iz punog prozora razloga, ali prvenstveno se oslanja na onu staru da plan nikada ne preživi susret s neprijateljem... ukratko, igrači su glupi i sve će upropastiti ako im se da sloboda. Jedini razlog zašto neki naslovi uspijevaju stvoriti uspješne iluzijeSte slobode (MUDovi, Ryzom, itd) je taj da nemaju mainstream publiku te tako nemaju ni generic nakot za igrače.

Sonic_Moronic
20-04-2010, 23:11
U svakom slučaju, nisam vidio neki MMORPG koji se jako centrira na priču. Ima tu strašno mnogo potencijala zapravo, ali zahtijevaju drastične promjene.
Treba nekakav sistem koji bi omogućio da se svijet mijenja na temelju odluka igrača, jer ovako najčešće oni imaju jako malu ulogu.
Još jedna stvar koja na papiru zvuči dobro, ali bi u realnosti bila katastrofa. Trebalo bi onda biti beskonačno priča i koječega. Ili zamisli da jedna frakcija preuzme svijet i brojčanu nadmoć, kako će onda druga krenuti osvajati? Nikako, a nitko ni neće htjeti new game na gubitnika. Tako da ono, to propada u vodu, a ostaju samo token PvP borbe koje nemaju nikakav značaj ni na šta bitno.


Pokret otpora je uvijek zanimljiv. :)

Neznam za druge, ali ja uvijek biram slabiju alternativu.

baldrick_
21-04-2010, 16:00
Kakvo mastanje u SP-u? Ides prema tudoj masti, jednako kao sto ides citajuci knjige ili gledajuci filmove.
sad si pobio sam sebe. malopre si rekao da u mmorpg-ovima ima mastanja, pa zar i u njima ne ides prema tudoj masti? imas kampanju koju su smislili proizvodaci, grindas kako su oni smislili, sve radis sto su oni smislili. pa isto kao u sp-u, s tim izuzetkom sto su ljudi stvarni, a ne npc-ovi.

Reci da je kreiranje vlastite price i kojeceg bolje je kao da pises svoju knjigu i citas je.
u pravom zivotu kreiras vlastitu pricu. da li to znaci da je zivot kao da pises svoju knjigu, pa je dosadan? zamisli da se stvarno nades u fantazijskom svetu. da li bi ti sp-ovi bili imerzivniji od toga? e, pa mmo-evi su mnogo slicniji tome stvarnom nalazenju u fantazijskom svetu od sp-ova, samim tim sto ga nastanjuju zivi ljudi, a ne npc-ovi.

Sve ti je poznato, sve znas i nema niceg zanimljivog tu. Svoje prijatelje poznajes, znas da ti nece nitko zabiti noz u leda i neka prica s kojom se mozes sazivjeti ne postoji.
meni nije jasno kako ti je razgovor sa npc-ovima imerzivniji (dakle stvarniji!) od razgovora sa zivim covekom. razgovor sa delom koda koji ima fiksne recenice i ne ume da razmislja ni u kom slucaju ne moz biti stvarniji od razgovora sa covekom koji razmišlja i govori dinamički

Kako grindfest, elementi igre i kvaliteta nemaju veze s imerzivnoscu?
zašto bi gameplay uticao na imerzivnost (uživljavanje, realni osećaj prilikom igranja)? kakve veze sa grindom, taktikom i ostalim ima imerzivnost? na uživljavanje u svet single player igara najveću ulogu ima lore (codex u dragon ageu) i likovi. likovi u mmo-su su mnogo uverljiviji, dakle igra je imerzivnija.

Prema tome je svaki MMO bolji od svake SP igre.
ne, prema tome je svaki mmo imerzivniji od svake sp igre. ponavljam, imerzivnost nema veze sa kvalitetom gameplaya. nema.

I zasto je raidanje s frendovima da ubijes zmaja tako super i imerzivno kad to ponavljas 400x?
opet, monotonost nema veze sa imezivnošću. zašto? zato što možeš da pričaš sa frendovima (stvarnim ljudima). razgovor sa stvarnim ljudima je mnogo imerzivniji (realniji) od razgovora sa npc-evima.

S frendovima je zabavno gledat svarcijeve filmove, ali pravo filmsko iskustvo dobijes od filmova koji te mogu natjerati da ih sam odgledas i ostave dojam na tebi, a to filmovi sa svarcijem ili dolph lundgrenom sigurno nece.
ajmo još jednom, kvalitet nema veze sa imerzivnošću kod igara. mmo nisu bolji jer ih igraš sa frendovima (nisu kvalitetniji) nego su imerzivniji (realniji, uverljiviji, više ti deluju kao da si u stvarnom svetu).

Moj point je da MMO moze biti zabavan, ali ne moze biti "potpun" kao SP da ga dragas.
apsolutno nebitno dal je "potpun" za imerzivnost.

Lol na ovo da je MMO svijet stvarniji. Isti je prozor. Stavljen si u fiktivni setting i bok. Nemas nikakvog utjecaja kao pojedinac na sve to.
očigledno nisi igrao eve online

SP setting je jednako "realan" buduci da je takoder napravljen od stvarnih ljudi, sto je u oba zanra jedina veza s realnoscu.
znači to što svet populišu stvarni ljudi od kojih svako ima svoju priču nije nikakva veza sa realnošću?

Babitz
21-04-2010, 22:22
Mislio sam odgovoriti na ovaj nerazumljiv post, ali sam umoran i nema smisla jer sam ionako predvidio budućnost ovog topika:


Uvijek se možemo vrtit u krug. :(

Sonic_Moronic
21-04-2010, 22:26
"Where can I find a rune shop?"

"sux dik n00b lol"


Tako nekako idu moji doživljaji. Imerzivno zaista.

Babitz
21-04-2010, 22:33
Ma na taj post ne želim odgovarat iz više razloga:
-Sve što mu trebam pojasniti je self explanatory poput ovog tvog za imerzivnost oko retarda na netu, a izgleda da ni ne zna definiciju imerzivnosti.
-Seciranje postova je uvijek i bez iznimke retardirano, a naročito kad mi ovako masakrira post.
-Umoran sam ko kurac, a ovo bi bilo gubljenje vremena jer se samo vrtimo u krug.

Sonic_Moronic
21-04-2010, 22:38
Da, imerzivno mi je jedino kad SVI rolplejaju, a to sam jedino našao u nekim MUD-ovima gdje su zabranjenje bilo kakve out-of-character spike. E to ja zovem doživljajem.

Bartuc
22-04-2010, 09:22
MMO je za pedere.

SP RPG je nešto najbolje ikad. Daleko se više truda ulagalo u to. Da ne govorim kako MMO ne može nikad imat jednu priču i imerzivnost jednog SP RPG-a te karakterizaciju likova.


Sve je rečeno ovim postom! MMO neće nikada doći na moj komp, masakriranje RPG žanra. Samo je žalosno to što MMO nosi ogromne novce i počinje se masovno forsirati. Bojim se da će MMO potisnuti SP RPG, pošto svi žele dio MMO kolača. Zato sam turbo sretan kada vidim novu igru poput Dragon Age-a, Mass Effecta, Witchera i sl.

Arbiter of Change
22-04-2010, 10:13
Bartuc naravno sudi nešto što nikada nije ni probao. :eyebrows:

Bartuc
22-04-2010, 10:57
Nisam probao ali sam vidio kako funkcionira. Nema ništa RPG-a u MMORPG-u. Nema uloga, uživljavanja u lika itd., sve puno trolova i "l33tzora"... Što je RPG bez priče, questanja i duboke karaterizacije likova?

cham3leon
22-04-2010, 11:57
Tako nekako. MMO je dobar koliko i ekipa koja ga igra. Zato SAMP ne valja uopće, a vjerojatno je tako i sa GTA4 mp-om. Kao što sonić reče, kad ima puno ooc-a i sličnog, imaš samo dojam da si na virtualnom maskenbalu.

baldrick_
22-04-2010, 12:23
prošlu poruku sam napisao u trenutku kad mi se jako, jako spavalo, pa kontam da je nerazumljiva i da je moglo to bolje da se kaže.. moja poenta je da gameplay (o kome king mortal priča 80 odsto vremena) nema veze sa imerzivnošću. kakve veze ima grind sa tim da li ćeš se uživeti u svet? pročitaj moj odgovor na poruku sonica moronica, tu je moja druga poenta. dakle, u sp-u ćeš se lakše uživeti (imerzivati?) u taj fantazijski setting, ali je u mmo-u osećaj realniji, jer je maltene deo stvarnog sveta. pričaš sa drugim stvarnim ljudima koji se igraju sa kompjutera, dođe mu nešto ko chat - a chat je realniji, uverljiviji, stvarniji (call it what you will) od nekog razgovora koji je proizvođač zamislio.

"Where can I find a rune shop?"

"sux dik n00b lol"


Tako nekako idu moji doživljaji. Imerzivno zaista.

Da, imerzivno mi je jedino kad SVI rolplejaju, a to sam jedino našao u nekim MUD-ovima gdje su zabranjenje bilo kakve out-of-character spike. E to ja zovem doživljajem.
naravno da je fantazijski svet realniji u sp-u, ali u mmo-u se stvara jedan drugi svet koji je daleko stvarniji od tog fantazijskog koga su proizvođači zamislili. hijerarhija, ekonomija (ko što rekoh).. svet koji sami igraču stvaraju, dakle ne ono što su proizvođači zamislili. tu se uživiš u ulogu vođe guilda, trgovca, itd. a ne lovca na zmajeve kao što sam setting veštački kreiran nalaže.

cham3leon
22-04-2010, 12:30
Uživiš se u taj svijet ako ispadne da su drugi likovi u njemu također dio tog svijeta. Ali najčešće nisu.

baldrick_
22-04-2010, 12:53
nisi me razumeo. u mmo-u se ne uživljavaš u taj fantazijski svet koji su proizvođači zamislili, već u svet koji stvaraju realni igrači koji se ne pretvaraju da se u elfovi. ne znam kako da objasnim, to mu dođe kao neki pocket dimension realnog sveta u kome se realni ljudi okupljaju i stvaraju svet koji je drugačiji od osnovnog dimensiona. stvaraju svet jer u njemu ima socijalizije, i ostalih stvari koje sam pominjao (hijerarhija i tako). toga ima u eve online

Sonic_Moronic
22-04-2010, 13:06
Koja je poanta fantasy svijeta ako se ne možeš uživiti u njega? Ne pričamo ovdje o igrama koje stave igrače u par sobica da međusobno četaju o stvarnom životu.

Svrha ROLEPLAYING igara bi trebao biti ROLEPLAYING.

Rang€r
22-04-2010, 14:53
koji qrc je imerzivnost?:S

inače @topic, ovo sve što serete su čiste gluposti, ta dva žanra se nemogu usporedit(ko što je več rečeno par puta u topicu), vi sad tu sam pucate argumente po kojima vam je određeni žanr draži... što se tiče igara iz tih žanrova ima i dobrih i loših no stvar je što kod mmorpgeja, postoji samo par pravih MMORPGeova, dakle oni koji zapravo imaju sve što kratica žanra kaže masivni su, potrebni su ostali igrači, online su i ti igraš neku ulogu u njima, jedini takav mmorpg koji sam ja igro je WAR, čuo sam još dost o eveu, al o tom neču pričat jer igru nisam igro...

Babitz
22-04-2010, 16:42
Imerzivnost je kad se potpuno uživiš u igru, kad se osjećaš kao da si zaista dio te igre, a ne gik za kompom. I vrijeme leti i leti. :(

Gameplay ima veze s imerzivnošću. Recimo da se ufuram u sve i zabavljam ludo i onda - wham! Stoji na jednom te istom mjestu bez ikakvog progresa osim exp bara. To razbija tok i šteti imerzivnosti.

Ono što pokušavam reći, baldrick, jest da se u MMO igri nećeš ufurati u setting. Ufurat ćeš se u igru, u čet s ljudima, ali to nije roleplaying. Sa stvarnim igračima nećeš proživljavati onaj štimung koji ti nudi jedan SP, bilo da je fantazijski ili SF. U MMO-u ne osjećaš da radiš neku razliku u svijetu, nemaš moralnih odabira, nema likova zbog kojih ti je žao da ginu, itd. Zbog toga tvrdim da je SP "potpuniji".

Meni je zabavan MP ako je s dobrom ekipom, ali neću nikad biti onako awestruck kao npr. nakon igranja Planescape Tormenta.

CrazySmurf
22-04-2010, 21:13
Tako nekako. MMO je dobar koliko i ekipa koja ga igra. Zato SAMP ne valja uopće, a vjerojatno je tako i sa GTA4 mp-om. Kao što sonić reče, kad ima puno ooc-a i sličnog, imaš samo dojam da si na virtualnom maskenbalu.
Št ose tiće SAMPA moj je razred uhvatila SAMP groznica pa sam prisiljen igrati s njima na informatici.

Rang€r
22-04-2010, 21:49
SU MMO-u ne osjećaš da radiš neku razliku u svijetu, nemaš moralnih odabira, nema likova zbog kojih ti je žao da ginu, itd. Zbog toga tvrdim da je SP "potpuniji".



s ovim se ne slažem, ja kad umrem u WARu, meni cjeli svijet umire :(

Maloki
22-04-2010, 22:17
Igrajte pen&paper ako se želite potpuno uživiti u RPG.

Sonic_Moronic
22-04-2010, 22:19
Igrajte pen&paper ako se želite potpuno uživiti u RPG.

Ne mogu naći ekipu. :(

cham3leon
22-04-2010, 22:20
o/

Ali iskustvo = 0

Šta bi ljudi rekli da me vide da igram takve stvari xD

Kostolomac
22-04-2010, 22:26
Ako može Sasha Grey, možeš i ti 8)

Sonic_Moronic
22-04-2010, 22:26
Nemam ni ja iskustva, ali negdje moraš početi. Nađimo još par likova, zaposlimo Arbija kao GMa i na vrhu smo. :D

cham3leon
22-04-2010, 22:30
Arby kao GM = Epic win, bar mi se tako čini.

Bi li se to moglo forumski nekako organizirat? Nešto slično, mislim. Ne znam koliko je tu baš potrebno da imaš te figurice i to. Jedino ne znam kako se zaštiti od varanja.

Maloki
22-04-2010, 22:31
Pa ako si okružen normalnim ljudima neće se ništa buniti.
Ja sam igrao sa svojom ekipom usred bijela dana, u kafiću, okružen svakakvim ljudima i pucalo mi je sve živo.
Sa društvom sam i socijaliziram se, a ako nekom nepoznatom/kretenu kojeg ionako ne volim to smeta - boli me briga.

Ja ću se pokušati prikrpati Bozu kad odem studirat :P

Sonic_Moronic
22-04-2010, 22:32
Valjda bi se moglo, ja sam već dosta tražio neke partije na netu, ali bez uspjeha.


Zove se pen&paper jer je to sve što ti treba. Uz kocke, naravno, ili u ovom slučaju, programa koji obavlja tu radnju. :)

cham3leon
22-04-2010, 22:45
Htio sam tako neki sistem ugurat u onaj epski hellboyev SW roleplay thread, pa nije bilo interesa :)

Za kocku mislim da bi se možda mogao naći kakav program, ali svejedno bi se to sve opet svodilo na čisti fair play.

Sonic_Moronic
22-04-2010, 22:47
Kako točno misliš varanje? Ne vidim kako bi se moglo varati u tome, nekakve besmislene ili pretjerane akcije bi spriječio GM.


EDIT: Aha, da, pri bacanju kocaka, uopće mi nije palo na pamet. -.-'

baldrick_
23-04-2010, 12:44
evo vam primer za forumski rpg - http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=42550&page=4Si pravila http://www.sk.rs/forum/showthread.php?t=42548

ja bih se igrao

o što pokušavam reći, baldrick, jest da se u MMO igri nećeš ufurati u setting. Ufurat ćeš se u igru, u čet s ljudima, ali to nije roleplaying. Sa stvarnim igračima nećeš proživljavati onaj štimung koji ti nudi jedan SP, bilo da je fantazijski ili SF. U MMO-u ne osjećaš da radiš neku razliku u svijetu, nemaš moralnih odabira, nema likova zbog kojih ti je žao da ginu, itd. Zbog toga tvrdim da je SP "potpuniji".

da, sad mi je jasno.. mi u stvari isto mislimo, samo se nismo razumeli (ni ja tebe, a ni ti mene). ja sam pričao o jednoj imerzivnosti, ti o drugoj

Meni je zabavan MP ako je s dobrom ekipom, ali neću nikad biti onako awestruck kao npr. nakon igranja Planescape Tormenta.
drugačije je to.. mene je torment potpuno uvukao u svoj svet i zadivio, ali mi je bilo koje druženje sa kul ekipom zabavnije. naravno, ne može da postigne taj efekat kao torment, ali je zabavnije

cham3leon
23-04-2010, 14:20
Zanimljiv koncept, ali imao sam na umu nešto sličnije DnD-u, dakle svatko svoj lik. Uz neka pravila borbe i sličnog.

CrazySmurf
23-04-2010, 17:27
evo upravo sam počeo raditi pnp igru za mene i prijatelje. Ja DM ofc :D

baldrick_
23-04-2010, 19:41
Zanimljiv koncept, ali imao sam na umu nešto sličnije DnD-u, dakle svatko svoj lik. Uz neka pravila borbe i sličnog.
whateva, bitno da ima uživljvanja u ulogu

GeraltofSmeg
23-04-2010, 19:44
Brze, brze, dnd pnp, inspiriran sam.

kulamasta
24-04-2010, 11:40
Decki, meni se cini da vama fali duhovne inteligencije...

whiskey
24-04-2010, 13:15
Nema do dobrog starog singleplayer rpg-a. Nisam nikad igra neki mmo tako da necu osuđivat. Proba sam trial age of conan i bilo je ok ali nije me privuklo da kupim igru i placam pretplatu. Zapravo te pretplate su glavni razlog protiv igranja mmorpg-ova. Ima i par besplatnih al nisu me baš previše zainteresirali. Ovaj kotor bi moga bit dobar, fallout ili warhammer40000 u nekoj dalekoj buducnosti? U svakom slucaju single je bolji 8)

cham3leon
28-04-2010, 15:38
@Sonic, baldrick, ko već želi:

Da ne pričamo u offtopicu ovdje, evo teme (http://pcplay.hr/forum/viewtopic.php?f=82&t=39081)Sda se dogovorimo i ispitamo mogućnost roleplayinga preko foruma.