PDA

Pogledaj cijelu verziju : Overclocking!



deathadder
07-04-2010, 22:27
Dakle hoću overclockat svoj CPU. Trebao bih pomoć jer sam noob u tim stvarima.
moja konfa je
CPU:Intel pemtium D805 2x2.66
GPU:ASUS Geforce EN9800gt
Motherboard: Gigabyte p31-es3g
RAM:3gb 800mhz
NAPAJANJE:Platinum MS-400ATX P4
želim ga bar dovest iz 2.6 do 3.0-3.4
PLzz help

KI KI
08-04-2010, 07:43
ja mislim da bi to mozd amogao postici samo podizanjem FSB-a u biosu bez micanja voltaze... al nisam siguran... ja sam svog 14% mogao oc bez dizanja voltaze... ako ces i dizati voltazu postoji sansa da ti to MS-ovo napajanje nece izdrzati napor pa da ces morati vracati na staro... probaj trenutno pomicati fsb polako prema gore pa ces vidjeti ili mozda da je neko taj cpu vec OC-ao pa da ti moze rec do kud ide.

C
08-04-2010, 12:12
Ima par stvari vezane za OC, pogotovo dvojezgrenih procesora, ali ne stignem ti sada pisati, pa ću kasnije.

C
08-04-2010, 15:07
Evo me.

Gledaj, kao prvo, OverClockiranjem dvojezgreni procesor ti neće brže raditi, kao što je to slučaj kod jednojezgrenog procesora.

Dvojezgreni ili više jezgreni, recimo najnoviji, 16-jezgreni CPU, OC-em ne dižeš samo jednu jezgru, nego svim jezgrama. Ali za razliku od jednojezgrenog, tehnologija je takva da ti OverClockirani višejezgrani CPU neće brže raditi, nego će ti samo brže pokretati manje programe.

Recimo radiš nešto na CPU i želiš nešto pokrenuti, druga jezgra će ti to brže pokrenuti kada je OC-an, ali neće brže raditi, jer to nije tehnologija kao kod jednojezgrenog.

I da, ako misliš da je 2x2,66 GHz-a jednako jednom procesoru koji ima brzinu 5,32 GHz-a, nije jer su to dvije jezgre od po 2,66 GHz-a i nisu kao jedno, kao kod jednojezgrenih CPU-a.

Točnije jednojezgreni CPU od 4 GHz-a radi brže nego dva od 2 GHz-a, ali u pokretanju broja operacija višejezgreni su bolji. Pogotovo jer imaju veći FSB, cache memoriju i sl., ali sama brzina je nešto drugo.

U konačnici nećeš osjetiti razliku, igre će ti vrtiti jednakom brzinom, sve što ćeš osjetiti će biti jedna sekunda brže loadinga, a za takvu bedastoću, nema smisla OC-ati, pogotovo uključujući dozu grešaka koje ćeš napraviti kao i svaki njub za OC-anje.
Ako si primjetio jednojezgreni CPU-i se OC-aju do ~8 GHz-a, dok nitko, ali ama baš nitko se ne bavi OC-anjem više jezgrenih CPU-a do recimo ~5 GHz-a, a to ti je zato što nema velike koristi od toga, jer je tehnologija višejezgrenih takva.

A ako hoćeš čisto da vidiš broj kako ti CPU radi na 3,00 GHz-a, to možeš jednostavno unjeti u registry Windowsa na svim mjestima, tako da ga svi detektiraju kao da ti CPU radi i na 10 GHz-a ako hoćeš, ali će stvarnom brzinom raditi od 2,66 GHz-a.

U prosjeku ga možeš OC-ati za max. 20% uz sve moguće znanje, ali velim ti, to neće utjecati na brzinu, to će ti samo pisati, ako ti igre vrti na 49 FPS-a, vrtiti će ih i dalje na 49 FPS-a, samo će učitavanja biti brža, brže će ti se pokretati programi, igre i sve ostalo, ali će raditi istom brzinom, a sada, hoće ti se program pokrenuti u 0,4 sekunde ili 0,35 sekundi, mislim da ti to ništa ne znači, jer ne možeš doživiti takve milisekunde.

A sudeći da ne znaš OC-ati mislim da nema ni smisla sada da to učiš na svojoj mašini kao test, kao i drugi koji ne znaju OC-ati, OC-aju i sada na ljeto će opet doći hrpa tema s imenom "PC se resetirava/gasi/zamrzava bez razloga" i sl., a sve do tada je "bilo OK, od jednom je počelo."

Sudeći da ne znaš OC-ati, mislim da je omjer koliko ćeš biti zadovoljan, još veći je omjer koliko ćeš biti razočaran zbog tehničke strane i izvedbe, a ako si napraviš problem ili ti nešto crkne što nije nikakvo čudo za nekoga tko ne zna OC-ati, niti ima iskustva s time, pa je moguće da budeš još više razočaran i napraviš si nepotrebne probleme.

deathadder
08-04-2010, 15:31
OMG :shock:
Znaći bolje riješenje kupiti novi CPU.
THX, bez ovoga ja bi nekaj sprčkao po bio-su i uništio si komp zbog par sekundi,
:thumbs2:

C
09-04-2010, 01:41
Pa ja mislim da ti je taj CPU OK, možda nije, ne znam, ali s tom VGA možeš sve tjerati. :)

deathadder
09-04-2010, 07:29
Na gta4 benchmark mi pokazuje
CPU:99-100%
RAM:68%
VGA:63%
a vrti ga na 8fps GOD DAMIT!!!
pa nezz tolko uložio u komp jer sam mislio da je CPU odlićan al sad ništa :(

C
09-04-2010, 10:12
Pokušaj jednostavno u podešenjima VGA podesiti na max. performanse, u grafici nećeš ništa primjetiti razlike, a sve će ti brže vrtiti. Pokušaj, pa javi.

deathadder
09-04-2010, 12:01
Sad mi vrti na 14fps
Benchmark:
CPU:99-100%
RAM:89%
VGA:90%
A neznam zašto sad vrti bolje!!!
pa najbolje da kupim CPU tak mi svi kažu i gotovo, neki lik mi je reko da imam pre jaku VGA za svoj Pemtium d CPU.
ak nađem pare kupit ću ovo: http://www.zit.hr/procesor-intel-core-2 ... 43016.aspx (http://www.zit.hr/procesor-intel-core-2-quad-q8200-43016.aspx)

C
09-04-2010, 17:58
Veliki FSB (1333 MHz) i velika cache L2 memorija (4 MB), ubilo se za igranje. ;) Samo provjeri jeli ide taj CPU na tvoju matičnu ploču.
Ja imam u laptopu 2 GHz-a, FSB 1066 i L2 od 3 MB-a, sa GF 9600 i čista zvjerka, sudeći da ti je desktop PC, biti će puno bolje, pogotovo uz malo jaču VGA naspram moje i malo jačeg procesora naspram mojeg. Samo evo, provjeri prije kupnje, dali odgovara tvojoj matičnoj ploči i sl., da ne kupiš nešto što ti neće trebati i koristiti. ;)

deathadder
09-04-2010, 18:11
Šta nebi, taman: http://www.overclockers.com.ua/motherbo ... 1-es3g.jpg (http://www.overclockers.com.ua/motherboard/intel-p31-p35-x48/10-gigabyte-ga-p31-es3g.jpg)
Sve toćno paše uz procesor:1333FSB , 45mm procesor.
Gore u ćošku piše:
Core2Duo i
Core2Quad
Sad još treba pare nabavit. :?

C
09-04-2010, 18:38
Samo kažem, provjere prije prakse. :)
Možda jeftinije prođeš ako ga nabaviš ispravnog, a polovnog.

deathadder
09-04-2010, 21:20
Misliš rabljenog? :)

C
10-04-2010, 00:34
Ne mora nužno biti da je rabljen. :P

deathadder
10-04-2010, 07:37
Evo gle isti procesor u vemilu za 849kn, nalazi ti se prvi u INTEL QUAD CORE grupi:
http://www.ve-mil.hr/Cjenik.aspx#Grp2_S ... i&c=000000 (http://www.ve-mil.hr/Cjenik.aspx#Grp2_Simbol=procesori&c=000000)