PDA

Pogledaj cijelu verziju : Kraj hard discova?



Rocchiro
14-07-2006, 12:54
from http://www.iskon.hr

Američki znanstvenik rođen u Indiji rekao je da su hard-diskovi spremni za ropotarnicu povijesti. Sad je došlo vrijeme za premazivanje DVD-a genetički izmijenjenim mikrobima.

Profesor V. Renugopalakrishnan rekao je da njegovi DVD-i, s prethodno instaliranim bubicama, odnosno fotosenzitivnim proteinima (bjelančevinama), mogu pohraniti više od 50 terabajta (oko 50.000 gigabajta) podataka, što je sasvim dovoljno da računalne diskove izbaci iz upotrebe i da ih učini zastarjelim.

Ovaj profesor s Harvard Medical Schoola u Bostonu izdvojio je sloj proteina iz sićušnih genetski izmijenjenih mikroba.

"Ono što bi se moglo dogoditi je da memorija hard-diskova postane potpuno nepotrebna", rekao je za ABC.

Profesor V Renugopalakrishnan
Renugopalakrishnan je iskoristio fotoaktivni protein pronađen u membrani mikroba koji žive u slanim barama - Halobacterium Salinarum, a koji se još naziva bakteriorodopsin.

Taj mikrob prima i pohranjuje sunčevu svjetlost i pretvara je u kemijsku energiju. Kada svjetlo osvijetli bakteriorodopsin, on se pretvara u seriju posredničkih molekula od kojih svaka ima jedinstveni oblik i boju, prije nego se vrati u "temeljno stanje".

Renugopalakrishnan je modificirao DNK mikroba jer međudjelovanje molekula traje samo nekoliko sati ili dana. Modificirani mikrobi tako mogu proizvoditi bakteriorodopsin protein i nekoliko godina.

Osim toga, napravio je reinženjering i na bakteriorodopsin proteinu, pa je međudjelovanje molekula učinio znatno stabilnijim procesom pri visokim temperaturama koje se oslobađaju prilikom pohranjivanja terabajta podataka.

"Ovo uvjerljivo utabava put binarnom sustavu za pohranjivanje podataka. Temeljno stanje može biti nula, a bilo tko od posrednika može biti jedinica", rekao je.

DVD-i bazirani na proteinima moći će pohraniti 20 puta više podataka od Blue-ray diskova, čak i do 50 terabajta podataka.

"Možete zapakirati doslovno tisuće i tisuće ovakvih proteina na medije kao što su DVD, CD, film i na bilo što drugo", rekao je Renugopalakrishnan.

Njegovo otkriće predstavljeno je na međunarodnoj konferenciji o nanoznanosti i nanotehnologiji koja se ovaj tjedan održava u Brisbaneu.

p.s. znam da poforum nije bas pogođen,selite ako hocete

Glass
14-07-2006, 13:11
Još uvijek previše nerazrađeno i nesigurno, ali za kojih 10-15 godina vjerovatno zamjeni HD.

Prince-Artas
14-07-2006, 19:19
slažem se. ubrzo bi nam trebala zamjena za HD.

kec
14-07-2006, 19:22
sljedeca generacija kompova (valjd, tak sam cito) ide na flash memoriju, stedi se prostor

Kron
14-07-2006, 20:02
Jos ce puno puta mjesec izaći....
Al stvarno nam to treba.

goGAMERo
14-07-2006, 20:29
Kako fakin tehnologija napreduje! :shock: :pray:

S4MUR41
14-07-2006, 20:37
sto imamo razvijeniju tehnologiju ju brze razvijamo... ^^

D.E.M.O.
14-07-2006, 20:59
kraj cd-ova i dvdova? DA (najvjerovatnije)
kraj hard discova? NE (najvjerovatnije [opet^^]). takvo sto nikad nece moci postici brzinu hard disca pa makar tu bilo bog-te-pita-koliko terabitea nece ti vrijedit ako je sporo kao cd ili dvd... a cini se da ce biti upravo tako. :|

reiki_
14-07-2006, 21:50
super. sad cu moci pipsom unistavati dvd-ove.

Nefarnius
14-07-2006, 21:54
sljedeca generacija kompova (valjd, tak sam cito) ide na flash memoriju, stedi se prostor

PA SLIJEDEĆE GODINE U OVO DOBA(ljeto) JE SMJENA GENERACIJA KOMPOVA!!! :shock: :shock: :shock:

Ako niste znali! Tako da ako želite sad kupiti računalo, strpite se!

D.E.M.O.
14-07-2006, 22:09
sljedeca generacija kompova (valjd, tak sam cito) ide na flash memoriju, stedi se prostor

PA SLIJEDEĆE GODINE U OVO DOBA(ljeto) JE SMJENA GENERACIJA KOMPOVA!!! :shock: :shock: :shock:

Ako niste znali! Tako da ako želite sad kupiti računalo, strpite se!
nisam znao 8)

Fencing_LORD
14-07-2006, 22:15
kaj stvarno - nova generacija :shock: hebate čuko to mora da bude dobro . sumnjam da će se hard diskovi tako brzo zamijeniti.

v4MP1r3
14-07-2006, 22:18
ma proci ce jako dugo dok se ovo desi, to sam 100% siguran,...to ce biti u dooba kada ce hanzaplast biti deda pa ce on svojim unucima


"je,je u moje doba je bio Hard DisK"
"a sto je to djedice"
"to vam je di je bila spremljena memorija, bio je dosta veliki..."
"zar niste imali male plocice 10X10 mm s memorijom od 1 000 000 gigabajta po 1 a komp moze iamti po 1 000 000 000 takvih plocica?????(!!)"
"....ne"
"deda ti si fakat star, ko dinosaur, sigurno se u tvoje doba koristilo ono...joj kako se zvalo...aha, CD-i"

S4MUR41
14-07-2006, 22:22
"je,je u moje doba je bio Hard DisK"
"a sto je to djedice"
"to vam je di je bila spremljena memorija, bio je dosta veliki..."
"zar niste imali male plocice 10X10 mm s memorijom od 1 000 000 gigabajta po 1 a komp moze iamti po 1 000 000 000 takvih plocica?????(!!)"
"....ne"
"deda ti si fakat star, ko dinosaur, sigurno se u tvoje doba koristilo ono...joj kako se zvalo...aha, CD-i"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

e al vi mozete vjerovati da cemo mi dozivjeti prelazak generacije... XD

koja bi onda sljedeca generacije trebala biti??

D.E.M.O.
14-07-2006, 22:27
"je,je u moje doba je bio Hard DisK"
"a sto je to djedice"
"to vam je di je bila spremljena memorija, bio je dosta veliki..."
"zar niste imali male plocice 10X10 mm s memorijom od 1 000 000 gigabajta po 1 a komp moze iamti po 1 000 000 000 takvih plocica?????(!!)"
"....ne"
"deda ti si fakat star, ko dinosaur, sigurno se u tvoje doba koristilo ono...joj kako se zvalo...aha, CD-i"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

e al vi mozete vjerovati da cemo mi dozivjeti prelazak generacije... XD

koja bi onda sljedeca generacije trebala biti??
organski kompjuteri? :D
samo se ti smij vidjet ces ti jednog dana :rotfl:

S4MUR41
14-07-2006, 22:29
pa taj dan ce biti sljedece godine u ovo doba (ljeto) XD

reiki_
14-07-2006, 22:38
ne vjerujem ja tim organskim pc-evima. udariš tipkovnicu a ova te ošamari.

NiX@tHeG4M3R
14-07-2006, 22:40
ne vjerujem ja tim organskim pc-evima. udariš tipkovnicu a ova te ošamari.
:pray: a je sam se polomio! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

D.E.M.O.
14-07-2006, 23:08
[quote="reiki_":1w4znfkp]ne vjerujem ja tim organskim pc-evima. udariš tipkovnicu a ova te ošamari.
:pray: a je sam se polomio! :rotfl: :rotfl: :rotfl:[/quote:1w4znfkp]
decki mislim da bi pcp trebao otvoriti jedan podforum sa inovacijama... vidjeli ste lika kako hoce unistiti cdove i dvdove^^ dakle... forum je pun usijanih glava a bar ce netko lupiti nesto korisno. REMEMBER THIS. za ovu recenicu cu jednog dana dobiti nobelovu nagradu :rotfl:

Prince-Artas
15-07-2006, 20:13
Kako fakin tehnologija napreduje! :shock: :pray:

to se baš ne može reć za HD :)

kec
15-07-2006, 20:22
Kako fakin tehnologija napreduje! :shock: :pray:

to se baš ne može reć za HD :)

moze http://www.recenzije.net/index.php?opti ... 8&Itemid=5 (http://www.recenzije.net/index.php?option=com_content&task=view&id=718&Itemid=5)

ali svejedno ce ispast s trzista za 2-3 ili vise godina

Prince-Artas
15-07-2006, 20:30
Kako fakin tehnologija napreduje! :shock: :pray:

to se baš ne može reć za HD :)

moze http://www.recenzije.net/index.php?opti ... 8&Itemid=5 (http://www.recenzije.net/index.php?option=com_content&task=view&id=718&Itemid=5)

ali svejedno ce ispast s trzista za 2-3 ili vise godina

svejedno razvoja HD ide pooooolako

v4MP1r3
15-07-2006, 20:39
"je,je u moje doba je bio Hard DisK"
"a sto je to djedice"
"to vam je di je bila spremljena memorija, bio je dosta veliki..."
"zar niste imali male plocice 10X10 mm s memorijom od 1 000 000 gigabajta po 1 a komp moze iamti po 1 000 000 000 takvih plocica?????(!!)"
"....ne"
"deda ti si fakat star, ko dinosaur, sigurno se u tvoje doba koristilo ono...joj kako se zvalo...aha, CD-i"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

e al vi mozete vjerovati da cemo mi dozivjeti prelazak generacije... XD

koja bi onda sljedeca generacije trebala biti??
organski kompjuteri? :D
samo se ti smij vidjet ces ti jednog dana :rotfl:

Da da, ti ces se njima zaliti kako ti "punica ide na zifce" a on ce se tebi zaliti "zasto mene nece lara croft??? pa imam 100giga i novu ATIevu grafulju, 100 inchni monitor i veeeeliki hard"

Luka
16-07-2006, 11:34
"je,je u moje doba je bio Hard DisK"
"a sto je to djedice"
"to vam je di je bila spremljena memorija, bio je dosta veliki..."
"zar niste imali male plocice 10X10 mm s memorijom od 1 000 000 gigabajta po 1 a komp moze iamti po 1 000 000 000 takvih plocica?????(!!)"
"....ne"
"deda ti si fakat star, ko dinosaur, sigurno se u tvoje doba koristilo ono...joj kako se zvalo...aha, CD-i"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

e al vi mozete vjerovati da cemo mi dozivjeti prelazak generacije... XD

koja bi onda sljedeca generacije trebala biti??
organski kompjuteri? :D
samo se ti smij vidjet ces ti jednog dana :rotfl:

Da da, ti ces se njima zaliti kako ti "punica ide na zifce" a on ce se tebi zaliti "zasto mene nece lara croft??? pa imam 100giga i novu ATIevu grafulju, 100 inchni monitor i veeeeliki hard"

:rotfl: :rotfl: :rotfl:

POSA
16-07-2006, 14:21
a bit će jebeno za par godina gledati komp kako diše u sinesteziji tehnologije i biologije
tako psihodelično čoeče

GrannyKiller
16-07-2006, 15:09
a bit će jebeno za par godina gledati komp kako diše u sinesteziji tehnologije i biologije
tako psihodelično čoeče

lol, više se neće proizvodit kompovi, klonirat će se :rotfl:

Herr Schnitzel
16-07-2006, 15:31
K'o bi reko da cu ja dozivjet smjenu generacija...
Moram reci da me to plasi...ja volim kompove ovakve kakvi jesu: spori, neposlusni i zahtjevni :D :rotfl:

The Boz
16-07-2006, 16:10
Sljedeca generacija: DDR3 memorija, DirectX10, Windows Vista, gigabitne grafičke.
Očekivano: početak 2007, istovremeno kada i izlazak Viste.
P.S. Ovaj izum je smeche. Je, ljep je kapacitet, ali je nezgrapan, spor u čitanju i pisanju, i ima životni rok od samo 50ak sati. Što je ultimativno glupo. Takav medij bi se trebao očitati i ponovo zapisati svakih 40ak sati kako bi se spriječio gubitak podataka. Dakle, umjesto golemog harda od 50TB koji stoji u kutu imaš mali hard od 50GB koji svakih par minuta očita nešto sa 50TB proteinskog medija, i onda to ponovo zapiše. Moram li nastaviti objašnjavati koliko je ovo odvratno loše? Je, dobar gimmick, i korak u dobrom smjeru, ali ništa od komercijalizacije bez usavršavanja.

GrannyKiller
17-07-2006, 00:24
Sljedeca generacija: DDR3 memorija, DirectX10, Windows Vista, gigabitne grafičke.
Očekivano: početak 2007, istovremeno kada i izlazak Viste.
P.S. Ovaj izum je smeche. Je, ljep je kapacitet, ali je nezgrapan, spor u čitanju i pisanju, i ima životni rok od samo 50ak sati. Što je ultimativno glupo. Takav medij bi se trebao očitati i ponovo zapisati svakih 40ak sati kako bi se spriječio gubitak podataka. Dakle, umjesto golemog harda od 50TB koji stoji u kutu imaš mali hard od 50GB koji svakih par minuta očita nešto sa 50TB proteinskog medija, i onda to ponovo zapiše. Moram li nastaviti objašnjavati koliko je ovo odvratno loše? Je, dobar gimmick, i korak u dobrom smjeru, ali ništa od komercijalizacije bez usavršavanja.

yep, i ništa od "organskih" PC-a...