PDA

Pogledaj cijelu verziju : Unlimited Detail Technology



Arbiter of Change
19-03-2010, 20:55
Zanimljiva nova tehnologija koja bi mogla, prema riječima developera, u potpunosti preobraziti način kako gledamo na modele i poligone koji ih sačinjavaju.

SLUŽBENA STRANICA (http://unlimiteddetailtechnology.com/)

PART 1 (Q-ATtrImCx4&ttl=1)
PART 2 (THaam5mwIR8&feature=channel)

How does it work?

If you have a background in the industry you know the above pictures are impossible. A computer cant have unlimited power and it cant process unlimited point cloud data because every time you process a point it must take up some processor time. But I assure you, it's real and it all works.

Unlimited Details method is very different to any 3D method that has been invented so far. The three current systems used in 3D graphics are Ray tracing polygons and point cloud/voxels, they all have strengths and weaknesses. Polygons runs fast but has poor geometry, Ray-trace and voxels have perfect geometry but run very slowly.

Unlimited Detail is a fourth system, which is more like a search algorithm than a 3D engine. It is best explained like this: if you had a word document and you went to the SEARCH tool and typed in a word like MONEY the search tool quickly searches for every place that word appeared in the document. Google and Yahoo are also search engines that go looking for things very quickly. Unlimited Detail is basically a point cloud search algorithm. We can build enormous worlds with huge numbers of points, then compress them down to be very small. The Unlimited Detail engine works out which direction the camera is facing and then searches the data to find only the points it needs to put on the screen it doesnt touch any unneeded points, all it wants is 1024*768 (if that is our resolution) points, one for each pixel of the screen.

It has a few tricky things to work out, like: what objects are closest to the camera, what objects cover each other, how big should an object be as it gets further back. But all of this is done by a new sort of method that we call MASS CONNECTED PROCESSING. Mass connected processing is where we have a way of processing masses of data at the same time and then applying the small changes to each part at the end.

Constantine
19-03-2010, 21:33
:o
Toliko o tesselation tehnologiji.
ovo ce zbilja biti revolucija grafike u igrama,sad kad je problem sa poligonima rijesen ostaju jos samo svjetlo i teksture do fotorealističnosti.
bolje premjesti ovo u gaming opcenito,ovaj podforum je polumrtav.

Kostolomac
19-03-2010, 21:34
Pogledao. Vrlo zanimljivo, i pomalo očekivano. Samo me zanima hoće li se moći ostvariti kompatibilnost sa starijim grafama.
Ali nekako mi se čini da bi uz ovo bi trebao ići i još napredniji fizički engine, kako bi se ostvarila povećana i poboljšana interakcija sa većim brojem detalja.
Recimo, zamisli da hodaš kroz šljunak ili pijesak sa likom, i noge mu propadaju realno. Kul :D

Raz
19-03-2010, 21:35
Ako je sve što govore istina, uskoro možemo očekivat fotorealističnu grafiku. :)

I da, this ˇ

bolje premjesti ovo u gaming opcenito,ovaj podforum je polumrtav.

Arbiter of Change
20-03-2010, 14:04
Prebacio. :)

ScorpiuS
20-03-2010, 19:09
Freaking sweet! :D
Nadam se da ću ovo vidjet u igram već za dvije godine.

ScorpiuS
21-03-2010, 08:47
Ma čekaj, kako tema koja diskusira o nekoj tehnologija koja će stvari promjenit u nedogled može biti mrtva :?

croat1gamer
21-03-2010, 09:08
Ukratko receno:
Izgledati ce prejebeno, samo se treba znati iskoristiti.


3D modeleri igara ih sada proklinju jer ce morati napraviti te modele. :)

ScorpiuS
21-03-2010, 09:33
Nije to nikakav problem. Danas imaju razne skenere koji sami skeniraju predmete i ukažu ih na računalu.

croat1gamer
21-03-2010, 09:36
Skeniraj se.

System
21-03-2010, 09:50
Don't mind me, just passing by...

http://www.atariage.com/2600/screenshots/s_Pitfall_2.png

Jašar
21-03-2010, 11:27
čekam tech demo :D

ScorpiuS
21-03-2010, 13:24
Pa pokazali su neke tech demoe.

Jašar
21-03-2010, 13:34
Pa pokazali su neke tech demoe.
Jasno, ali želim osobno probati :D

Rang€r
21-03-2010, 17:36
zvuči kul, al na onim slikama što sam vidio na siteu ne vidim niš posebno, jedino je ona zadnja slika "fotorealna" al isto to ima crysis i još neke igre :/

Neven <R>
21-03-2010, 18:29
Nije poanta u tome kako izgleda na videu, poanta je u mogućnostima enginea.

Edi Sm187
21-03-2010, 18:35
A i sam je čovjek rekao kako oni nisu designeri već programeri, pa ono...

Nego, koliko sam skužio, ta tehnologija ne bi trebala biti zahtjevna kao ova sadašnja, pa bi "polygon" kompanije ostale bez zarade osim ako im se graf. kartice ne iskoriste za napredno izračunavanje fizike (a zna se koja kompanija vodi na tom polju, tako da bi joj bilo u interesu ugrabiti novu tehnologiju što prije).

ScorpiuS
21-03-2010, 19:59
Zamislite rezultate ove tehnologije kad se ljudi u Cryteku uhvate ovog. Razlika, kao da si dobio na lutriji i sa spačeka skočio na poršea.

Macolla
21-03-2010, 22:27
Ovo je odlicna zamisao svaka cast devovima!

Al imam jedno pitanje. KOliko sam shvatio podatci o ovim tockama ili voxelima ako ih tkao mozemo nazvat bit ce kompresovani u neke datoteke. E sad zamislimo jedan fps sa 50 kvadratnih kilometara kao far cry 2, i da je kvaliteta grafike odredjena gustocom tih tocaka, i reci cemo da na duzini od 5 cm ingame imamo 50 voxela, sto znaci da na 5 kvadratnih cm imamo 2500 tocaka, na kub 125000 voxela. pomnozite to sa brojem da dobijete broj voxela na 50 km kubnih i imate velik problem jer je to puno podataka...

croat1gamer
21-03-2010, 22:47
To i je stvar, oni su taj problem rijesili. :)

Macolla
21-03-2010, 22:55
Ali nevidim kako, nemoze se tezina tih podataka magicno smanjiti?

Po mom nekom racunu jedan voxel treba imat bar ove varijable: pozicije x,y,z, i boju r,b,g. To je 6 varijabli samo za jedan voxel i osnovne su varijable. Po izracunu sa mog proslog posta sa onakvom gustocom voxela ispada da za neku mapu iz nekog zamisljenog fpsa velicine 50 kubnih kilometara, te pretpostvavljajuci da imamo i jos 10km visine i za moguce oblake ispada da mapa sadrzi 70710678118654752440 voxela od kojih teoretski svaki moze biti obradjen.

EDIT: pomnozite taj broj sa najmanjim brojem varijabla jos i mozete se onesvijestiti

Arbiter of Change
21-03-2010, 23:13
Imaš li ti kakve konkretne brojke da će to biti teže od gomile modela i tekstura o kojima sada ovisimo ili samo ovako pričaš? :)

Mislim da je svima već jasno da memorijsko zauzeće kad su igre u pitanju nije pretjerano važno niti je problem (već su igre premašile instalacijsku težinu od 10GB i na više). Jedini problem će biti ako medij postane premali, tj. ako ova metoda ne bude baš podložna kompresiji kao što se sad kompresiraju stvari.

Macolla
21-03-2010, 23:45
na videu je rekao ultra compressed pa sad valjda znaju to rijesit... Samo me zanima mogucnost animacije ovakve metode. Jer recimo zbog velikog broja tih voxela moglo bi biti tesko a opet bilo kakva fizika na ovakvom tipu rendera zahtjeva ogromnu procesorsku moc...

Jopax
21-03-2010, 23:55
Za ovo sam čuo od frenda prije par dana, zvuči zanimljivo i ima potencijala, sad treba sačekati i vidjeti što će se desiti, hoće li ih divovi ugušiti da bi zadržali monopol ili će ih prihvatiti, nadam se ovom drugom

Macolla
22-03-2010, 11:12
A ovdje je kvaliteta odredjena samo gustocom tih voxela? Naravno i rezom ali sa strane game enginea...

ScorpiuS
22-03-2010, 12:16
Jedan voxel na pixel i dobiješ savršene modele. Nema koristi od veće gustoće od toga.

tigerija
22-03-2010, 15:38
Lawl tesselation fails xD.

ScorpiuS
22-03-2010, 17:34
Kao i sve drugo :D

tigerija
22-03-2010, 18:04
l doro tesselation če bit korisno za koih 4 mjeseca. Neče se trebat swapat modeli, i "swapanje" če izgledat glađe, tj bit če više preljevanje.

A ovo če brijem tek proradit za 2 godine...

Macolla
22-03-2010, 20:45
Jedan voxel na pixel i dobiješ savršene modele. Nema koristi od veće gustoće od toga.
a sta ako se voxel nalazi na prijelazu izmedju dva pixela, morat ce gustoca bit bar dva voxela po pixelu

ScorpiuS
22-03-2010, 21:06
Jedan pixel može pokazivat samo jednu boju. Šta misliš kako AA radi?

Macolla
22-03-2010, 21:17
pa da al evo vizualno prikazano.

a= voxel
B=pixel

a B a

Ako je prvi pixel plav a drugi zelen pixel ce morati prikazivati neku boju izmedju, ili se odlucit za neku od te dvije? Oprosti ako pogresno razmisljam al smao moje nagadjanje. Ako se pixel odluci za lijevi voxel vidjecemo neke mini deformacije u nekim konturama...

ScorpiuS
22-03-2010, 21:24
To su subpixeli. Za korištenje takvih treba jači procesor, ali slika može koristeći taj pristup biti lagano uvjerljivija. Ali mogu se i ignorirat čime se koristi samo piksel za prikazivanje, pa slike budu nešto lošije kvalitete. No to su sitne razlike koje nemožeš vidjeti golim okom.

Istina, ako ova tehnologija zaživi vjerovatno će mo imati procesorske snage i na pretek pa će mo moći koristiti subpixele, ali kao što rekoh, razlike su minijaturne.

Macolla
22-03-2010, 21:27
Ah hvala na informacijama.

A sto je sa animacijom, kako cemo animirat te modele sacinjene od voxela? Vjerujem da bi proc trebao svaki voxel i modelu procesirat onda...

Jašar
23-03-2010, 02:29
Ah hvala na informacijama.

A sto je sa animacijom, kako cemo animirat te modele sacinjene od voxela? Vjerujem da bi proc trebao svaki voxel i modelu procesirat onda...
Dobro pitanje...kod poligona su skeletoni relativno nezahtjevna stvar. Kako će to ovdje izgledati? Do sada smo vidjeli samo statične objekte.

ScorpiuS
23-03-2010, 13:00
To su sve stvari koje obrađuje, vidi čuda, procesor.
Ja sam već prije godinu dvije govorio prijateljima kako procesor polako počinje postajat važniji od grafulje u gamingu, a zamisli šta će se dogoditi kad se ova tehnologija uhoda. Grafulja nam praktički neće ni trebat

Deadwalker
23-03-2010, 13:07
Pogledao video i fakat ostao fasciniran. Jedini problem u cijeloj toj prici su Sony i Microsoft. Sumnjam da ce to u skorije vrijeme imati masivnu komercijalnu upotrebu. Konzole danas diktiraju razvoj racunalne grafike te opcenito razvoj igara.

Glede uloge procesora, tu se apsolutno slazem. Nakon sto sam promjenio prosle godine proc dobio sam stvarno pristojan bost u perfomansama. Sama grafika nije isla naprijed jos od Crysisa niti nece jos ici duze vrijeme. S druge strane, jaki procesor je postao must-have kod 90% novih igara.

GODSKILLER
23-03-2010, 16:24
nisam gledao o čemu se radi ali ako se nevaram nije li prvi DELTA FORCE sa računala koristija te VOXELE i zato je za ondašnje vrime grafika bila odlična a nije tribala grafička,znam jer sam 1999 godine igrao demo te igre na računalu koje uopće nije imalo grafičku i izgledalo je za ondašnje pojmove odlično.

A s druge strane meni netriba ništa bolje od DX9 grafike ali da se iskoristi maksimalno ali zato da napokon stave fiziku koja neće biti u službi ukrasa nego da fizika bude jedan od glavnih čimbenika samog gameplaya,

Znači da u igri bilo kojoj imaš izbor ili ćeš naći ključ za otvoriti vrata ili ćeš ih otvoriti sa explosivnim oružjem,znači potpuna realna destrukcija okoliša.

tigerija
23-03-2010, 16:55
Nakon poligona idu na fiziku brijem.
Da grafika nije tako važna, za FPS igre je neophodna, ali za ostale nije tako važna, nego kako izvrše igru...
Tj meni je grafika neophodna kod FPS horror igrica. Poput Fear 2 i Metro 2033. Cry engine je sredio texture i shading te sve ostalo u svojem engineu više manje...

E sad št ojoš nismo vidjeli, je npr da kad bi cneki divovski pješčani crv zaronio u zemlju, da napravi rupu, u koj bi npr igrač mogao uči. E to bi bilo realistično :D. 3D k tome i... :D
Al to čemo vidjet za nekig 10 godina :P kada če se smijat današnjoj grafici.

ScorpiuS
23-03-2010, 17:15
Kao što se danas smijemo grafici Nitenda. No tad se je isto mislilo da smo došli na vrh vrha.

Macolla
23-03-2010, 20:20
Buducnost grafike i fizike ce sigurno biti u potpuno kompletnom proceduralnom unistavanju i te da modeli i texture reagiraju na iste... grafika je i sad dobra ali u nekim igrama kada razbijete neki predmet texture se negdje razvuku ili smao potamne, kao da su devovi preskocili taj dio...

rudeboy95
23-03-2010, 23:36
Ekstra. Na kraju se sve svodi na to da se ukinu teksture i sve se rješava bojama.

Outmind
24-03-2010, 11:02
nisam gledao o čemu se radi ali ako se nevaram nije li prvi DELTA FORCE sa računala koristija te VOXELE i zato je za ondašnje vrime grafika bila odlična a nije tribala grafička,znam jer sam 1999 godine igrao demo te igre na računalu koje uopće nije imalo grafičku i izgledalo je za ondašnje pojmove odlično.

A s druge strane meni netriba ništa bolje od DX9 grafike ali da se iskoristi maksimalno ali zato da napokon stave fiziku koja neće biti u službi ukrasa nego da fizika bude jedan od glavnih čimbenika samog gameplaya,

Znači da u igri bilo kojoj imaš izbor ili ćeš naći ključ za otvoriti vrata ili ćeš ih otvoriti sa explosivnim oružjem,znači potpuna realna destrukcija okoliša.

Ne znam za DF, ali sjećam se igre imenom expendable koja se hvalila upotrebom voxela, i igra je bez grafe letjela na osrednjim pc-ima onog doba, a izgledala je izvrsno.

tigerija
24-03-2010, 12:55
Ekstra. Na kraju se sve svodi na to da se ukinu teksture i sve se rješava bojama.

Haha da vidi. Pametno si to izjavio xD. Tako i bude vjerojatno. Tj ako če po ovome modeli biti od "atoma" na njih nemože ič textura, nego če vjerojatno bit bojani, te če imat mogučlnost mjenjanja boje ingame, šta bi bilo praktično.

Al svejedno mi ovo djeluje nekako zahtjevno. Al doro tehnologija ie napred. Svake godine se procesori dosta pojačaju. U grafičkama se više baš ne primjeti. Npr nove ati i nvidie nisu nešto posebni skok.

Arbiter of Change
24-03-2010, 13:03
Ekstra. Na kraju se sve svodi na to da se ukinu teksture i sve se rješava bojama.
Nope, svodi se na to da se naprave složeni modeli (kao oni korišteni u CG animacijama), primjeni se na njih sve potrebno (tekstura, itd) i na kraju se samo "razbiju" u ovaj format. Konvertiranje, jel'te.

Deadwalker
24-03-2010, 13:17
Kada ingame grafika dode do OVOGA (http://www.gametrailers.com/video/e3-09-star-wars/49936), mogu umrijeti sretan :)

Kostolomac
24-03-2010, 19:22
A ja mogu igrat sretan :P

Macolla
24-03-2010, 19:32
grafika je vec takva, smao sto nemamo plasteve koji se micu na vjetru i onako naprednu fiziku...

rudeboy95
24-03-2010, 20:12
Ekstra. Na kraju se sve svodi na to da se ukinu teksture i sve se rješava bojama.
Nope, svodi se na to da se naprave složeni modeli (kao oni korišteni u CG animacijama), primjeni se na njih sve potrebno (tekstura, itd) i na kraju se samo "razbiju" u ovaj format. Konvertiranje, jel'te.
Krivo sam se izjasnio. Nisam mislio da će ova tehnologija imat ovo što sam rekao, nego će to jednom u budućnosti možda bit. Time, teksture kad se razbiju neće bit razvučene ili skupljene, jer ih neće ni bit.

Arbiter of Change
01-08-2011, 19:21
Holy shit, what is this?

00gAbgBu8R4

ScorpiuS
01-08-2011, 19:35
:shock:

Outmind
01-08-2011, 19:42
Vidiš, baš sam se pred jedno mjesec - dva pitao kaj je sa tim likovima. Napredak je super.

Inače, nikad u životu me kamen nije toliko oduševio xD

Constantine
01-08-2011, 19:51
Vidiš, baš sam se pred jedno mjesec - dva pitao kaj je sa tim likovima. Napredak je super.

Inače, nikad u životu me kamen nije toliko oduševio xD
this.

Bas me zanima zasto taj demo jos uvijek izgleda nerealno makar je kolicina detalja ogromna,jel to do svjetla ili?

Outmind
01-08-2011, 19:55
Zbog sjena. Imaju pre malo sjena, pa zato djeluje kao da je tamo egdje iz 2003.

ScorpiuS
01-08-2011, 20:07
Ali rečeno je da sređuju to skopa sa svijetlom, so no worries

croat1gamer
01-08-2011, 20:35
Al morat ce netko i modelirati to u takvim detaljima.

Constantine
01-08-2011, 20:41
Al morat ce netko i modelirati to u takvim detaljima.
pa to mozda i ne bude toliki problem zbog toga sto bude jednostavnije da skeniraju vecinu objekata umjesto da ih modeliraju iz pocetka

ScorpiuS
01-08-2011, 21:13
Pa nije ni problem modelirati u takvim detaljima, pogledaj šta ljudi prave u Blenderu.

tigerija
01-08-2011, 22:22
Mene samo zanimaju animacije. To bi htio vidjeti.

Babitz
01-08-2011, 22:46
Dat grafika. O_O

Btw, rekoše da imaju animacije, al da će drugi put o tome.

Macolla
04-08-2011, 11:47
Zanima me kako će implementirati cijepanje objekata, kao na primjer drvo u Crysisu.

Kostolomac
04-08-2011, 11:56
Bumo vidli, ali pošto ova tehnologija funkcionira na atomskom nivou, smatram da bi se trebala moći postići i interakcija s okolišem na istom nivou. Zamisli ultra realno cijepanje drva, da puca točno gdje ga lupiš sjekirom, a ne na predefiniranoj poziciji.

Macolla
04-08-2011, 12:05
http://notch.tumblr.com/post/8386977075/its-a-scam

http://notch.tumblr.com/post/8423008802/but-notch-its-not-a-scam

Minecraft likes not. :rotfl:

Babitz
04-08-2011, 12:09
Po Minecraftu se vidi da je Notch vrhunski programer i da zna o čemu priča.

Arbiter of Change
23-05-2013, 18:39
Oh SHI-

t8rsEJoh6mQ

cham3leon
23-05-2013, 19:06
Meni se laptop mučio sa oblacima od samo 300.000 točaka i vizualizacija mi je radila sporije nego njima. :( Ovo mi je totalno ubilo volju da se ikad više bavim s time.

Ali zbilja, postignu nemoguće brzine učitavanja i vizualizacije i još k tome postignu 80%tnu kompresiju na HDD. Kako, jebote.

mravojed20
24-05-2013, 09:00
Maknut video : (

Macolla
24-05-2013, 12:16
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=KRP5km8gHoo#t=77s

Jeli ovo bilo u videu?