PDA

Pogledaj cijelu verziju : recesija



osvetnik_sch3l3
14-03-2010, 19:34
zbog recesije se nemoze ovo, recesija je kriva ono, nemoj tako, recesija je...
kome ide na zivce sto se za sva sra*a okrivljuje tamo neka "recesija" koja je zahvatila svijet??
news flash___ nikada nismo ni izisli iz recesije, prije bih pretpostavio da je recesija proizasla iz hrvatske
i kontaminirala ostatak svijeta

McPingvin_v2.0
14-03-2010, 19:46
Diplominirani ekonomist, eh?

Kid A
14-03-2010, 19:47
Moj deda je imao obicaj reci "kad ti snijeg postane problem a ne zabava, znacice da si odrastao"
Ovo bas i nema veze temom ali je jedna od daleko najjacih izjava koje znam dosad.

Arbiter of Change
14-03-2010, 19:51
Da bi se osjetila recesija prijašnje stanje bi trebalo bolje. Ovo je Hrvatska. Nama nikad nije dobro.

bezimeni
14-03-2010, 19:54
Meni je snijeg još uvijek zabava...pogotovo za volanom na zametnim cestama.Prava avantura :D .

Nema recesije ako si zdrav , možeš raditi i pokriješ se koliko si dugačak.

cham3leon
14-03-2010, 19:59
Ako se misli na stvari koje se spominju u kontekstu firmi iz stranih zemalja, onda je to poprilično jasno, jer SAD je primjerice danas osjetno potresen krizom, strahovito mnogo ljudi je ostalo bez posla, itd, itd. kao posljedica ekonomskog pada.

Ako se pak misli na našu državu i ponavljanje riječi "recesija" milijun puta za sve što se događa kod nas, onda imaš potpuno pravo.
Kao prvo, mi nismo u situaciji u kakvoj jesmo zbog recesije. Ona je došla kao trešnja na vrhu šlaga, ali nije na nas utjecala ni približno kao zemlje koje imaju pravu ekonomiju. Kriza u kojoj se nalazimo je nastala uslijed tonuća ove države koje traje otkako ona i postoji. Jedina razlika između stanja zadnje dvije godine, i onih 10 - 15 prije je u tome što je voda sada došla do grla.

Razzarach
14-03-2010, 20:01
Ja osjetim recesiju, stari si je kupi BlackBerry-a i Nokiu N98 i kaze da nema love meni za novi mobitel :cry:

Outmind
14-03-2010, 21:03
Možda nam recesija i nije kriva za sve, ali je činjenica da je situacija kod nas sada najgora u poslijednjih 10 godina. Sve je skupo a bit će samo skuplje, ljudi nemaju posla i vele predviđanja, bit će ih takvih sve više. U zadnjih godinu i pol-dvije su mi režije narasle za 200kn, potrošačka košara je sigurno jedno 5-10 posto skuplja, boca plina je 25% skuplja, a plaće / penzije su ostale gotovo jednake. Imam 2 diplome a nemrem nać posao... Trebam li nastaviti?

cham3leon
14-03-2010, 21:17
Apsolutno. Država je u prozoru totalno. A ono najgore je da će se to samo nastaviti jer je mjera za sprečavanje svega toga dodatni porez na sve što uništava ionako krnje gospodarstvo. Budućnost nam nije svijetla, gospodo.

Ja igrom slučaja na raspolaganju imam dosta zemlje u brdima i na Krku tako da mogu nekako valjda preživjeti ako država krahira, ali ne znam šta će bit sa drugim ljudima.

Niko Bellic
14-03-2010, 21:37
Imam 2 diplome a nemrem nać posao... Trebam li nastaviti?
Krivo si rekao. Trebao si reći imam dvije diplome, a ne mogu naći posao kakav želim, pa radije ne radim nego da radim nešto što mi ne paše. Njuzfelš, živiš u Hrvatskoj i nemreš baš puno izvoljevati oko tog što bi, kako bi i za koliku plaću. Očito ti je super dok možeš ne raditi, jer eto nema posla kakav tebi odgovara. Ni jedan posao nije bajan i skoro svaki ti dosadi s vremenom. Zato se i zove posao ffs.

cham3leon
14-03-2010, 21:48
Ma pazi, posla uvijek ima, i tko se zna snaći imat će posao. Samo što je u hrvatskoj bitnije imati dobre veze nego znanje kad se posao traži.

Ljudi u RH ponekad zaboravljaju da je posao privilegija, a ne pravo. To ipak i dalje ne mijenja činjenicu da bi država trebala poticati gospodarstvo koliko god je moguće.

Outmind
14-03-2010, 22:00
Imam 2 diplome a nemrem nać posao... Trebam li nastaviti?
Krivo si rekao. Trebao si reći imam dvije diplome, a ne mogu naći posao kakav želim, pa radije ne radim nego da radim nešto što mi ne paše. Njuzfelš, živiš u Hrvatskoj i nemreš baš puno izvoljevati oko tog što bi, kako bi i za koliku plaću. Očito ti je super dok možeš ne raditi, jer eto nema posla kakav tebi odgovara. Ni jedan posao nije bajan i skoro svaki ti dosadi s vremenom. Zato se i zove posao ffs.

Nisam bio svjestan toga da si tako dobar poznavatelj mog karaktera i životne situacije da mi na osnovu jedne moje rečenice možeš tako pretenciozno odbrusiti. Doduše imaš pravo u jednom segmentu - ne želim konobarit, jer se nisam šesnaest godina trudio da bih na kraju radio isto što i netko drugi koji nema ama baš nikakve kvalifikacije. Pošto je svako 4. radno mjesto konobarsko, očito propuštam velik dio uzbudljivog kolača što se hrvatskim tržištem rada zove. Predlažem ti da se ostaviš generalizacija i neutemeljenog propovijedanja, jer meni sigurno ne pomažeš, a iispadaš i neozbiljan.

Niko Bellic
14-03-2010, 22:11
Čekaj, znači ti priznaješ da si sposoban raditi neki posao osim onoga za koji si školovan, ali svjesno i namjerno ne želiš, jer se eto osjećaš više vrijednim od nekog konobara? Iz ovoga mogu samo zaključiti da imaš dovoljno novca i da ti posao ni nije nužno potreban. Bolje da radi netko kome novac treba nego netko poput tebe...

Mirko L
14-03-2010, 22:22
Gledaj, krivo mu je što dobije isti posao nakon mučenja od 16 godina, koji netko dobije bez imalo napora.
To je potpuno razumno, I'd say.

Ne mislim da on potcjenjuje osobe koje nisu školovane, nego samo traži posao s boljom plaćom, koji mu više odgovara s obzirom na edukaciju.
Al ono, ako nemoš ama baš nikakav posao (''dobar'') naći, mogao bi i uzeti neki s manjom plaćom ako je kritično.

Grim
14-03-2010, 22:24
Čovjek želi reći da ne želi trošiti svoje znanje i vrijeme na jadan posao poput konobara, želi nešto više što zahtijeva njegove kvalifikacije i gdje se želi iskazati. Koji bi mu bio smisao se toliko školovati, pa da radi primitivan posao poput konobara koji ne zahtijeva nikakvo znanje.

Ili sam samo ja tako skužio. :)

Feanor
14-03-2010, 23:18
Gledaj, krivo mu je što dobije isti posao nakon mučenja od 16 godina, koji netko dobije bez imalo napora.
To je potpuno razumno, I'd say.

Ne mislim da on potcjenjuje osobe koje nisu školovane, nego samo traži posao s boljom plaćom, koji mu više odgovara s obzirom na edukaciju.
Al ono, ako nemoš ama baš nikakav posao (''dobar'') naći, mogao bi i uzeti neki s manjom plaćom ako je kritično.

Da, ali nitko nije rekao da kad se zaposliš kao konobar da ces to radit 4 life, iako su nerjetki i takvi primjeri. Ali malo je nesuvislo kukat kako nemas para, a odbijat se zaposlit kao konobar pa makar radio za neku minimalnu placu pol godine, godinu dok ne nađeš posao u struci.

Namjera posta nije bila nekog uvrijedit, da nebi bilo...

Maloki
14-03-2010, 23:32
Da, ali nitko nije rekao da kad se zaposliš kao konobar da ces to radit 4 life, iako su nerjetki i takvi primjeri. Ali malo je nesuvislo kukat kako nemas para, a odbijat se zaposlit kao konobar pa makar radio za neku minimalnu placu pol godine, godinu dok ne nađeš posao u struci.

Namjera posta nije bila nekog uvrijedit, da nebi bilo...
To.
Mislim, da, banana je školovat se 16+ godina i onda raditi nešto "manje vrijedno", ali zbilja je glupo biti izbirljiv kada se nema novaca.
Radiš nešto dok ne nađeš željeni posao i gotovo. Ili to ili gladuješ.

Outmind
14-03-2010, 23:41
Nisam ja nigdje eksplicitno "kukao" da nemam para (nekak se živi, nije bog zna kaj, ali ne skapavam od gladi) Moj prvi post je bio usmjeren na činjenice, a te su da je sve poskupilo i da je stanje na tržištu rada loše (jedan frend kaj je pred 3 mjeseca diplomirao na feru uz svu silu truda ne može naći posao, što dosta dobro svjedoči o situaciji). Niko je bio taj koji se je počeo nabacivati sa kojekakvim pretpostavkama. I u ostalom, nije mi jasno zašto mi se spočitava to što ne želim raditi posao koji je(a tu mislim prvenstveno na konobarenje po kafićima van sezone i ne na moru) potplaćen, nestabilan i nezahvalan. Osim toga, s obzirom na ćoravost bio bih izrazito neprikladan za takav posao.

Niko Bellic
15-03-2010, 00:10
Gle Outmind, sve 5, ali ja sam samo želio ukazati na činjenicu da danas mnogo ljudi ne radi čisto iz komocije i živi u nekoj zabludi. Posao je posao, a one priče da treba u životu da radiš ono što voliš, rezervirane su tek za rijetke sretnike. Ja bih se i da imam doktorat osjećao jadno da moram starce žicati pare, a da sam istovremeno zdrav fizički i psihički i mogu si zaraditi barem za džeparac dok ne dođu bolja vremena i bolji posao. Bilo kakav rad je bolji od nerada. Nerad može sjebat čovjeka psihički i onda tog dana kada i nađe posao kakav mu odgovara, možda više ne bude u stanju da ga obavlja kao netko tko ima naviku raditi, a ako ne radiš solo to se veoma primjeti.

croat1gamer
15-03-2010, 00:18
Outmind govori o stalnome zaposlenju, a konobarenje bi djelomicno bilo moguce samo ako zivi na moru u nekom poznatom turistickom odredistu.

Nego, ako ima toliko slobodnih poslova za konobare, zasto se ljudi ne ubijaju da ih dobiju?
Gledajte to iz pogleda neke osobe sa srednjom strukovnom.

W3DR4N
15-03-2010, 00:24
Većina ljudi koji prihvate posao ispod svojih kvalifikacija nesuđeno zapnu na njemu iz straha od nelikvidnosti.

Deadwalker
15-03-2010, 13:21
Nije to toliko problem nelikvidnosti, nego vise onaj stari jugoslavenski mentalitet kada si u jednoj firmi proveo svoju cijelu radnu karijeru. Veliki dio ovog naroda se jos nije prilagodio(niti zeli) novim pravilima igre, konkurenciji i doskolovanju tako da mi opce nije cudno citati novinske natpise koji govore, da citiram: "Nisam htio raditi taj posao jer mi je prehladno" i slicne pizdarije...

Iako da, djelomicno se i slazem s tobom. Sada u ova recesijska vremena ici davati otkaz i traziti posao u svojoj struci te moze baciti na koljena.

cham3leon
15-03-2010, 13:27
S time da se raznorazni maderfakeri koji su išli studirat na najcrappy faksevima na koje su naišli gdje prolaze svi (navodno pedagogija među popularnim) nemaju što žaliti. Kažu da je u hrvatskoj pun k odgojitelja u vrtiću koji ne mogu nać posao jer je to studij koji svi završavaju.

Da ne spominjem sad svu silu onih vucibatina koji na birou primaju socijalnu naknadu, a poslije kad im se ponudi posao odbiju ga.

Također, koji je vrag s onom splitskom željezarom? Šta je to državna firma?

Deadwalker
15-03-2010, 13:36
Nije državna, nego su imali problema s vlasnikom koji nije podmirivao svoje obveze i onda nisu imali sta raditi i proizvodnja je stala. Nisu dugo dobili placu i krenuli su strajkat. Na kraju su nakon strajka gladu dobili sirovinu da nastave raditi i zasluze neke pare, a meduvremenu ce im vlada pokusat pomoci da nadu novog vlasnika.
Nekako su ti strajkovi gladu postali popularni u nas. Tragikomicno

Glede studija, da, mogao sam ja recimo ici studirat povijest. Zavrsio bih to iz sale, al naci onda posao poslije je jednako dobitku na lutriji. Rade sam se onda odlucio ici zajebavat i mucit na FOI-u gdje nakon diplome imam daleko bolje sanse da nadem nekakav pristojan posao(s time da imam vec sada neke poslovne ponude, hehe :) ). Treba se prilagodavati konstatno trzistu te ako je potrebno doskolovati se ili "prenamijeniti". Inace vam konkurencija uzima vase radno mjesto.

cham3leon
15-03-2010, 13:39
Pa ako firma nije državna šta ti ljudi onda očekuju od države? Ko je država da im ide tražit vlasnike? Nek ljudi daju otkaz i bog. Firme propadaju, jebiga. Propadaju i u našoj i u drugim državama, pa šta sada, ljudi ostaju bez posla i završavaju na ulici ili socijalnoj pomoći, po čemu su ovi ljudi bolji od ostalih?

Deadwalker
15-03-2010, 13:49
Pa rekoh. Jugo mentalitet. Svi ocekuju da ce im drzava rijesiti sve probleme. Seljaci su mi isto smijesni. Ocekuju cudesa od drzave,a tesko im se prilagoditi trzistu te umjesto te silne psenice i kukuruze poceti npr uzgajati mrkvu. Svi samo ocekuju da ce im sve pasti s neba(tj. od drzave).

keko
15-03-2010, 14:18
Pa seljacima su glavni prihodi ti poticaji od države,a i problem je što jednostavno ima previše seljaka na premalo zemlje i još je k tome u hrvatskoj oko milijun hektara zemlje koji se uopće ne obrađuju.

osvetnik_sch3l3
15-03-2010, 14:20
naravno da treba raditi, naravno da covjek treb abiti nagrađen za svoja dostignuća i ulaganjem u npr. obrazovanje odgovarajucim
poslom koji ce iskoristiti njegove mukom stecene spoosbnosti.

@ deawalker

obitelj ima poljoprivredno gospodarstvo u kojem svi radimo tako da sam malo bolje upucen u stanje nas "seljaka".
Dolazim iz Đakovštine i proveo sam svaki dan na prosvjednom punktu gdje nismo trazili da nam drzava nesto rijesi,
nego smo krenuli sami rjesavati, protiv ministarstva i drzave koji jesu problem. Drzavni instrumenti nisu ispostovali
svoje ugovorene obaveze, drzavne firme su utajile novac i tko je sada tu kriv? Nase gospodarstvo je srednje velicine
i vrlo smo pedantni sto se tice planiranja proizvodnje i nabave nove mehanizacije kroz financijski plan; no, kada vas
drzava "navuce" na ulaganja i garantira isplativost nakon cega ona zakaze, kada vam kompletan urod pojedu misevi
iz silosa dakovstine...

Deadwalker
15-03-2010, 16:05
Sve to stoji niti ja imam nesto protiv seljaka ili branim vlast koje ne postiva svoje ugovorne obveze. Stvar je u tome da velika gospodarstva se ne prilagodavaju uvjetima na tržištu, nego se godinama siluje ta pšenica, kukuruz i sl za koju je slaba potražnja. Cijena je onda takva kakvu generira tržište i seljaci ne mogu pokriti svoje obveze pa opet traže od države da generira cijenu koja njima odgovara. I sta se sada na kraju desilo? Obecalo se nesto seljacima za sto drzava nema para. Sad ce morati uzeti na drugom mjestu kako bi podmirili ove prve. Godinama se ide iz supljeg u prazno. A da ne govorim kako se neravnomjerno daju poticaji te kako se dobiva novac na temelju zemlje koja se ne obrađuje, a takve hvala bogu ima previse.

bezimeni
15-03-2010, 16:47
Radio bi svatko tko bi morao raditi...znači nemaš što jesti i ideš raditi .Isključe ti struju i ideš raditi .Radiš bilo što bez obzira na diplomu .Bio ti doktor filozofije raditi ćeš ako ti kruli u želucu .Naravno ima onih koji neće raditi i nije ih sram otići u javnu kuhinju pored zdravih ruku i nogu.Nije ih sram niti kucati na vrta i tražiti socijalnu pomoć. Ima nas svakakvih .

Posla ima tko želi raditi .Ako ga čak i nema kod nas ima ga vani .Sve je stvar koliko moraš i želiš raditi.Lijepo je biti obrazovan ali što to znači jednom poslodavcu ako ti ne znaš ono što on treba .Njemu papir znači drek .

Mirko L
15-03-2010, 21:46
Gledaj, krivo mu je što dobije isti posao nakon mučenja od 16 godina, koji netko dobije bez imalo napora.
To je potpuno razumno, I'd say.

Ne mislim da on potcjenjuje osobe koje nisu školovane, nego samo traži posao s boljom plaćom, koji mu više odgovara s obzirom na edukaciju.
Al ono, ako nemoš ama baš nikakav posao (''dobar'') naći, mogao bi i uzeti neki s manjom plaćom ako je kritično.

Da, ali nitko nije rekao da kad se zaposliš kao konobar da ces to radit 4 life, iako su nerjetki i takvi primjeri. Ali malo je nesuvislo kukat kako nemas para, a odbijat se zaposlit kao konobar pa makar radio za neku minimalnu placu pol godine, godinu dok ne nađeš posao u struci.

Namjera posta nije bila nekog uvrijedit, da nebi bilo...

Da, zato sam i napisao ovu zadnju rečenicu.

cham3leon
16-03-2010, 10:43
Što se poljoprivrede tiče, u to se ne razumijem, ali znam da hrvatska pšenicu i slično smatra strateškim proizvodima iz nekog razloga, pa kako bi se taj proizvod probio na tržište i postao konkurentan, mora ići sa čim manjom cijenom, što znači da će konkurentne proizvode prodavati država koja isplaćuje najviše poticaja.

Ali opet mi to nije jasno, zakon ponude i potražnje stoji, pa zašto onda ne bi ti ljudi uzgajali nešto što im se isplati?

W3DR4N
16-03-2010, 10:58
Posla ima tko želi raditi .Ako ga čak i nema kod nas ima ga vani .

Društvena mobilnost u svrhu ekonomskog razvoja kao pojam u hrvatskoj ne postoji.
Svi smo kao pijan plota vezani za okolinu u kojoj stanujemo.

U razvijenim zemljama, poput SAD-a, posloprimcu nije problem prihvatiti posao na drugoj strani kontinenta, i započeti novi život u drugom gradu.
U hrvatskoj ljudi odbijaju posao jer je u drugom gradu, i jer će morati voziti na posao 20 minuta duže. :roll:

Maloki
16-03-2010, 11:16
U hrvatskoj ljudi odbijaju posao jer je u drugom gradu, i jer će morati voziti na posao 20 minuta duže. :roll:
Da, znam par ljudi koji zbog toga nemaju posao.

streetrace777
16-03-2010, 11:19
U hrvatskoj ljudi odbijaju posao jer je u drugom gradu, i jer će morati voziti na posao 20 minuta duže. :roll:
Da, znam par ljudi koji zbog toga nemaju posao.

Yap i to je tuzno ...
Ja sam trenutno u ZG, i vracam se u Pulu, bit cu mjesec dana ako nadem posao, ako ne vracam se ovdje nazad ili mozda odem negdje vani. Ljudi iz prethodnog posta su vecinom mamini i tatini sinovi koji se ne mogu odvojit od mamine sise. Jer tko ce im kuhat, prat, na kraju i davat lovu.

keko
16-03-2010, 14:11
E, baš to, gledao sam nedavno dokumentarac o životu jedne obitelji u Švedskoj, tamo kad navršiš 18, roditelji ti kažu "Tamo su ti vrata, ako želiš dalje živjeti ovdje, plaćaj rentu". Možda zvuči okrutno, ali tako se zapravo potiče snalažljivost i fleksibilnost, jedne od najvažnijih osobina za odraslog čovjeka.

bezimeni
16-03-2010, 14:24
To je meni i moj tata rekao kada sam napunio osamnaestu .Nije to tako samo u Švedskoj nego u svakoj normalnoj obitelji bilo gdje u svijetu.

cham3leon
16-03-2010, 14:31
Vidiš, meni to nisu rekli. To je možda malo pretjerano. Moji znaju da ću ja na ovaj ili onaj način završit ili ovaj fakultet, ili neki drugi, i da mi je to u interesu, a dok se ne zaposlim ostajem na status quo. Doduše ima mladih ljudi koji sa srednjom školom ne mogu naći posao, niti ih to previše zanima, a ne da im se studirat pa bi tako mogli do penzije.

streetrace777
16-03-2010, 16:05
Istina nije samo u svedskoj,znam primjere iz Londona, Svicarske kao i u Aziji.
Meni starci znaju da si uvijek uspijem nes zaradit, i svako ljeto sam radio sezonu jos od 16 godine. Stari mi je uvijek rekao da ce mi pomoc oko svega sto treba , jbg iak sam mu sin, ali opet vise cijenim nesto kad se sma za to namucim. Od kad izlazim vani, nikad nisam starog trazio lovu ako mi on sam nije dao. Makar otisao van, sa 20 kuna, meni ce biti odlicno, pogotovo sto sam bio stariji, bio mi je bed reci mu "ej daj mi lovu ja idem van, kad znam da on mozda cijeli dan radi za to, a ja to potrosim u par sati. A ovako recimo kad sma radio u sezoni, i kad znam da sam za 100 i nesto kuna, 8 sati stojao na nogama, nije mi bas svejedno dali cu poslije optici van i potrosit to u sat vremena.

keko
16-03-2010, 16:23
Država u banani, a onda još i ovo (http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/03/16/0623006.html?pos=n1).

cham3leon
16-03-2010, 18:24
Istina nije samo u svedskoj,znam primjere iz Londona, Svicarske kao i u Aziji.
Meni starci znaju da si uvijek uspijem nes zaradit, i svako ljeto sam radio sezonu jos od 16 godine. Stari mi je uvijek rekao da ce mi pomoc oko svega sto treba , jbg iak sam mu sin, ali opet vise cijenim nesto kad se sma za to namucim. Od kad izlazim vani, nikad nisam starog trazio lovu ako mi on sam nije dao. Makar otisao van, sa 20 kuna, meni ce biti odlicno, pogotovo sto sam bio stariji, bio mi je bed reci mu "ej daj mi lovu ja idem van, kad znam da on mozda cijeli dan radi za to, a ja to potrosim u par sati. A ovako recimo kad sma radio u sezoni, i kad znam da sam za 100 i nesto kuna, 8 sati stojao na nogama, nije mi bas svejedno dali cu poslije optici van i potrosit to u sat vremena.

Svaka čast. A za ovo se potpuno slažem što se tiče onoga što sam zaradiš i što dobiješ. I sam nikad ne tražim od mojih ništa (osim hrane i smještaja, dakako :D ), i puno mi je ljepše kad si nešto sam zaradim.

Deadwalker
17-03-2010, 16:21
Istina nije samo u svedskoj,znam primjere iz Londona, Svicarske kao i u Aziji.
Meni starci znaju da si uvijek uspijem nes zaradit, i svako ljeto sam radio sezonu jos od 16 godine. Stari mi je uvijek rekao da ce mi pomoc oko svega sto treba , jbg iak sam mu sin, ali opet vise cijenim nesto kad se sma za to namucim. Od kad izlazim vani, nikad nisam starog trazio lovu ako mi on sam nije dao. Makar otisao van, sa 20 kuna, meni ce biti odlicno, pogotovo sto sam bio stariji, bio mi je bed reci mu "ej daj mi lovu ja idem van, kad znam da on mozda cijeli dan radi za to, a ja to potrosim u par sati. A ovako recimo kad sma radio u sezoni, i kad znam da sam za 100 i nesto kuna, 8 sati stojao na nogama, nije mi bas svejedno dali cu poslije optici van i potrosit to u sat vremena.

Svaka čast. A za ovo se potpuno slažem što se tiče onoga što sam zaradiš i što dobiješ. I sam nikad ne tražim od mojih ništa (osim hrane i smještaja, dakako :D ), i puno mi je ljepše kad si nešto sam zaradim.

Veliki potpis na sve receno. Istina, jos uvijek studiram te spavam i jedem kod staraca, al ono, sve svakodnevne troskove si većinom sam financiram. Imam gradsku stipendiju koja mi je sasvim dovoljna za financiranje svojih troskova te ako se nade vremena i odradim nesto. Moj buraz isto tako. Neznam, jednostavno mi je glupo u 23. godini starce vise ista zicat. Jedva cekam da zavrsim ovaj studij i pocnem normalno radit.

osvetnik_sch3l3
17-03-2010, 19:44
Što se poljoprivrede tiče, u to se ne razumijem, ali znam da hrvatska pšenicu i slično smatra strateškim proizvodima iz nekog razloga, pa kako bi se taj proizvod probio na tržište i postao konkurentan, mora ići sa čim manjom cijenom, što znači da će konkurentne proizvode prodavati država koja isplaćuje najviše poticaja.

Ali opet mi to nije jasno, zakon ponude i potražnje stoji, pa zašto onda ne bi ti ljudi uzgajali nešto što im se isplati?

deklariracija "strateski proizvod" znaci da ti svoju robu sam nisi u mogucnosti izvesti vec ih predajes poduzecima unutar zemlje.
Ako si ulozio nekoliko stotina tisuca € u mehanizaciju namijenjenu za jednu vrstu posla i taj posao radis na podrucju koji je za to najpogodniji onda jednostavno nema smisla karikiram umjesto tenisica proizvoditi maslinovo ulje...

ma recesija je kazem vam ja, unutarnje-politicka tvorevina koja optuzujuci svoje susjede opravdava stanje u vlastitom dvoristu.

sjecam se prve godine gospodorastva u srednjoj skoli gjde se napominje da je u financijski teskim vremenima potrebno povecati potrosnju ukidanjem poreza i subvencijama radi poticanja kolanja kapitala.

Sjetio sam ne tako davne situacije kada je njemacko stanovnistvo "poludjelo" za Daciama, te da je tvornica nije mogla ispunjavati zahtjeve njemackog trzista, a kamoli ostatka; naime, vlada je odlucila sufinancirati svaku kupovinu novog automobila sa 2.500€, a Logan je u Njemackoj kostao 5.000€, tako da prakticki placate pola iznosa za novi automobil

Maloki
17-03-2010, 20:01
Istina nije samo u svedskoj,znam primjere iz Londona, Svicarske kao i u Aziji.
Meni starci znaju da si uvijek uspijem nes zaradit, i svako ljeto sam radio sezonu jos od 16 godine. Stari mi je uvijek rekao da ce mi pomoc oko svega sto treba , jbg iak sam mu sin, ali opet vise cijenim nesto kad se sma za to namucim. Od kad izlazim vani, nikad nisam starog trazio lovu ako mi on sam nije dao. Makar otisao van, sa 20 kuna, meni ce biti odlicno, pogotovo sto sam bio stariji, bio mi je bed reci mu "ej daj mi lovu ja idem van, kad znam da on mozda cijeli dan radi za to, a ja to potrosim u par sati. A ovako recimo kad sma radio u sezoni, i kad znam da sam za 100 i nesto kuna, 8 sati stojao na nogama, nije mi bas svejedno dali cu poslije optici van i potrosit to u sat vremena.
Ja kod staraca radim tijekom cijele godine, ovisi kako treba. Bilo 2 sata, bilo 8 sati, bilo ujutro, bilo noćnu. Glavno da pomažem.
Naravno, tokom tjedna radim manje (ponekad uopće, ako nije potrebno) zbog škole no i dalje je to dosta. Novac koji dobijem je više manje od toga tako da za igre, glazbu i izlaske ne moram žicati starce. Ali oni svejedno plaćaju hranu i odjeću. Osim ponekih majica, to si više manje sam financiram :)

Niko Bellic
18-03-2010, 13:17
Zašto vi pekari nabijate cijene? Slanac košta 2,50 kn? Pa mislim stvarno. Prije je koštao 1,50 kn, a da su sirovine baš toliko poskupile ne bih baš rekao. Gori ste od židova i đinđera. Hate on!

streetrace777
18-03-2010, 13:29
Pa dobro, istina i ja sam do nedavno bio kod staraca, isto tako sam jeo i spavao tamo. Mislim stara bi mi se uvrijedila da kazem ne idem jesti vani a znam da je ona kuhala :D Imao sam srece uvijek, iako mi samo stari radi, da prima dobru placu i da ima kolko tolko siguran posao. istina nekad zna radit od 7 do 7 ali jbg. zicao sam ga lovu stvarno kad sma nesto trebao , a ionako tehnika, i sotale stvari se uvijek mogu naci polovne. Recimo zasto bi ja kupio biciklu od 2 soma kuna, ako mi frend moze prodat stariji model iste bicike za 500. Nikad nisam patio da na sebi nosim sve Adidas, Kappa i ostale stvari. Naravno da imam i toga, patike si skoro uvijek kupim neke bolje, ipak ja moram hodat u tome, ali zasto bi ja za trenerku ili majicu dao 400-800 kn, ako mogu kupit mozda jos i bolju za manje od 100 kn ? zato jer pise Nike ? Pa jebem,u mater ako mi je stalo do natpisa idem si zaljepit natpis i voila :)

Mirko L
18-03-2010, 13:41
Slažem se s ovim.
Nije mi važna marka ni skupoća.

Ako mi nešto izgleda prihvatljivo, a može se nositi/hodati u tome, uzimam to.

Nisam jedan od onih kad kažeš da si patike platio malo, pa se počnem rugati.
Potpuno mi je svejedno, nosim što ja hoću.

Svejedno mi je koja je marka, ako ima jeftinijega, a ne nimalo manje kvalitetnoga.

Niko Bellic
18-03-2010, 14:31
Vidiš Mirko, pitanje skupoće tenisica i ostalog aktualno je dok to ne počneš plaćati svojim novcem. Kada počneš svoj novac trošiti na odjeću i obuću, shvatiš da je svaka kuna bačena u vjetar kuna manje u tvom džepu koju si mogao/trebao potrošiti na nešto drugo i da u svijetu odraslih uvijek postoje bolje i skuplje ili lošije i jeftinije odjeveni ljudi, te počneš odjeću i obuću kupovati prvenstveno da bi se u njoj ugodno osjećao, što naravno ne važi za žene. Kad sebi kupujem nešto od robe uopće ne gledam na cijenu, ali i jako debelo zapamtim ako nešto ne opravda svoju cijenu. Imaš stvari koje je teško naći baš takve kakve želiš pošto nam nažalost pederi diktiraju modne trendove i onda kada ih napokon nađeš, najmanje je bitno koliko košta. Najgore je kod kupovine odjeće i obuće biti limitiran cijenom, jer tada se često kupuje baš ono što košta koliki je i limit. Više se može uštedjeti kad se makne faktor cijene iz cijele priče, jer onda "skupo je bolje" prestane biti nit vodilja i biraš razumno, osim ako nemaš ženskih gena, pa kao koza paseš modu koju ti diktiraju pederi...

Mirko L
18-03-2010, 14:39
Pa, ja sam i rekao to.
Ne gledam marku, glavno mi je da se može nositi to što kupim.
Zato ništa skupoga ni ne kupujem.

Najjači su mi oni kojji prvo gledaju nekome u patike, pa ako su jeftine, onda kreće ruganje.
Ono, stvarno...

Niko Bellic
18-03-2010, 14:51
Vidim nisi me skužio. Skupe stvari treba kupiti ako su skupe s razlogom. Žene su te koje će kupiti skupe stvari zbog "žicanja komplimenata" i radi izazivanja zavisti kod "frendica", a muški koji to rade iz tih razloga nisu baš čisti u glavi. Takvi koji gledaju u patike, pa ti se rugaju možda ti se rugaju zato što su im tvoje patike jednostavno ružne, a ne nužno zbog tog što su jeftine. Fala Bogu postoje sniženja i kupovanjem skupih patika jedino profitira trgovac koji ih prodaje, a ti sigurno ne, ali...

Sickmanno1
18-03-2010, 18:21
kmeee, nemrem naci posao : ((((((((

Sigurno ce vam pomoci ako gejmate i visite na netu cijeli boziji dan...

Ko se osjeti uvrijeden, njemu je bila poruka namjenjena...

Arbiter of Change
18-03-2010, 18:25
Sve dok ne otkažeš internet znaš da nije toliko gusto. Ali onda opet, kad vidim da ima likova koji će radije imati internet nego jesti... jel'te. :)

Deadwalker
18-03-2010, 18:28
Zapravo, tako Hrvati vecinom razmisljaju. Kupe auto od 100k kuna te imaju prazan frizider...bolesna psiha

Sickmanno1
18-03-2010, 18:37
Zapravo, tako Hrvati vecinom razmisljaju. Kupe auto od 100k kuna te imaju prazan frizider...bolesna psiha

Hrvati su jos dobri po tom pitanju. Ovdje u Albaniji najvaznija stvar je da vozis Benz...a to sto svaki dan jedes kruh i sir nema nikakve veze...

Glavno da je njemac u garazi...tj. ispred kuce ^^

Aral
18-03-2010, 18:39
Ja imam novi auto u garaži i novi motor u garaži, tonu kredita i to je to. Meni je uvijek recesija :)

Deadwalker
18-03-2010, 18:41
I skolujes se Vernu. Pa ono, posto oni kao garantiraju poslije faksa dobar posao, onda fakat nemas brige :D

@Sickmanno:
Kaj nije tak u Bosni isto? :D
balkanski mentalitet^^

Aral
18-03-2010, 18:44
To tek treba vidjet :roll: Plus, ako se odlučim za poslijediplomski...sreći i brigi nikad kraja. Ako ima boga jednog dana ću imat koristi od toga.

Sgt. Bull
18-03-2010, 18:48
Kaj nije tak u Bosni isto? :D
balkanski mentalitet^^
Kako kad. Dijasporci su tu glavnokomandujući. ^^
Mada je procenat ljudi koji bi rađe živjeli na supi i vozili avto nego jeli k'o ljudi sve veći.