PDA

Pogledaj cijelu verziju : Java



Kron
14-03-2010, 01:23
Nigdje nisam naisao na topic o njoj, zanima me da li je tko koristi i sto mislite o tom programskom jeziku?

Mihael
14-03-2010, 08:45
Zašto te zanima Java? Igre za mobitele? Web aplikacije? Ukoliko želiš razvijati aplikacije za PC java možda nije najbolji izbor. Iako je nisam koristio čuo sam da nije preteška (to se ne odnosi na logiku) nešto između C++ i C#. Čisto je objektno orijentirani jezik i ako planiraš raditi igre preporučam Python+PyGame (najjednostavija varijanta), C++ + DX (najmočnija varijanta samo za naprednije), C++ i neki GameLibrary aka SDL, Allegro... (dosta močno jednostavno do neke mjere) te C# i XNA (prilično user-frendly) a ako baš inzistiraš za javu onda Java + barem za početak Ucigame koristi ga jedan moj poznanik i veli da je super.

Kron
16-03-2010, 14:32
pitam jer mi je to na faksu glavni predmet, a do sad nisam cuo za njega uopce. Nije kompliciran, ali se moze s njim svašta napravit.

Luka
16-03-2010, 16:17
Nigdje nisam naisao na topic o njoj, zanima me da li je tko koristi i sto mislite o tom programskom jeziku?

Tu i tamo, ja. Zadnji put prije par mjeseci igrajući se sa J2ME-om :)

Kako nisam upoznat s dubljim funkcionalostima, mogu komentirati samo osnovna jezična svojstva. Moderan OOP jezik, sakriva više manje sve što se može sakriti te ima Garbage Collector. Nema izravnu podršku za proceduralno pisanje, ali sumnjam da ikome smeta. Rijetko kad se kompajlira u potpunosti; no posjeduje svoj (prilično popularan) bytecode - implementacijski neovisan gotovo-mašinski jezik. Tom vrstom prevođenja JAVA softver pomalo zaostaje za potpuno prevednim programima, no JVMi (programi koji služe vršenju bytecoda) su postigli nevjerojatne razine optimizacije, pa se razlika gotovo i ne osjeti - barem u teoriji.

Rekavši to, smatram bitnim napomenuti da Java ima i gomilu nedostataka za ljude koji grade softver s ciljem brzine i jednostavnosti. Počevši od nevjerojatno glomaznih i usporenih IDEeva (čije puko učitavanje može potrajati), Java mnoge (i mene) odbija svojim izmišljanjem redundantnih pravila: poput pravila jedne public klaseSpo datoteci. Usput, rekao sam gore da je Java OOP jezik, i to stoji (na dobrom dijelu fakseva se i koristi kod učenja OOPa), ali ne radi se u paleti mogućnosti koju nudi npr. C++.

Moj favorit za aplikacije koje bih mogao napisati u Javi je C#. Iako mi je Java puno više prirasla srcu, C# je intuitivan, a Java tek naginje tome.