PDA

Pogledaj cijelu verziju : Pravi problem kod 3D igara i hoće li 2D izumrijeti?



rudeboy95
11-03-2010, 23:07
Baš zadnjih dana si razmišljam... zašto je svima toliko drag taj 3D? Odgovor je realističnost. No, realističnost nas zaglupljuje i to nemožete poreć (http://hr.wikipedia.org/wiki/Pore%C4%8D). Kod dva de igara postoji nekakva doza nedorečenosti, pogotovo ovih indie igara kojima je to donekle i cilj. Nedorečenost nas tjera na maštu, a mašta nam potiče sive stanice na rad. Zato su oni koji puno čitaju knjige jako inteligentni, pametni, mudri, whatever (naravno ima iznimaka retaja). Kod 3D igara pak nema te nedorečenosti, pogotovo kod ovih novijih koje imaju hiperrealističnu grafiku, da ne kažem fotorealističnu. 3D igre nas ne tjeraju da o ničemu rezmišljamo (kako bi izgledao taj 2D lik u stvarnosti i sl.) nego samo da bezglavno igramo. Doduše neke igre, pogotovo RPG-ovi nas tjeraju da mi mislimo kako igramo s glavom i nekim ciljem, a to je da se uživimo u igru, tjeraju nas da mislimo kako su to igre za inteligentne ljude, što naravno nisu. RPG-ove može igrat svaki debil, primjer je ovaj iz razreda koi se hvali da mu je IQ 90. Takve hiperrealistične igre ipak mogu imati neku nedorečenost, a to je nedorečenost u priči. Problem je u tome što ta nedorečenost dolazi tek na kraju igre, kad neznamo kako je zapravo priča svršila, na koji način ili whatever (to nam gamemaker ostavlja da razmislimo). Ipak, vizualna nedorečenost nas najviše tjera na razmišljanje, sami dokaz je to što kažu da preko 90% informacija primamo preko oka.

Sad da postavim drugi problem, a to je izumiranje 2D-a. Već zadnjih 4-5+ godina vidimo da na mainstream sceni igara NEMA 2D igara. Zašto je to tako? Možda zato jer volimo sve servirano, bez onoga što sam gore objasnio? Možda zato jer slijedimo mase i idemo za onim "Kud svi cigići, tu i mali ivica"? Možda zato jer ne želimo podržati male game-making studiose koji žele napraviti nešto novo, uvesti revoluciju (što uvjek čine neuspješno, naravno zbog VAS)?



Zapamtite, grafika može biti jednako lijepa ukoliko je 2D ili 3D, važna je vaša pamet, inteligencija i mašta.

Sgt. Bull
11-03-2010, 23:09
Neki žanrovi će uvijek trebati 2D.

rudeboy95
11-03-2010, 23:11
Misliš na avanture? NE.SPogledaj samo u što se monkey island pretvorio. Indie avanture će uvjek biti 2D, ali mi ovdje pričamo o mainstreamu.

Maloki
11-03-2010, 23:38
Drugim riječima, ti želiš reći da kad ljudi igraju igre u 3D-u postaju gluplji, a kad igraju igre u 2D-u postaju pametniji?
Zanimljivo.

Deadwalker
11-03-2010, 23:39
@rudeboy95
previse generaliziras

Raz
11-03-2010, 23:54
Grafika je samo jedan od faktora kakva će igra u završnici ispast te nema direktne veze sa samom maštovitošću, dubinom igre i zatupljivanjem.

Što se tiče mainstream 2D igara... trenutno su u modi FPS igre sa skoro-pa-realističnom 3D grafikom za kojom mainsteam publika slini, pa se takve igre i rade. Simple as that.

Akul
12-03-2010, 00:13
Iskreno, osobno nije me briga niti za realističnost niti za grafiku (mada jest za ljepotu koja se može ostvariti do jednake količine bez obzira na to je li igra 2D ili 3D). Najvažnije je da je igra zabavna.

Arbiter of Change
12-03-2010, 01:25
Neće. Ako nitko drugi, a tih drugih ima (možda malo na PC-u van indiea, ali obratite pažnju na konzole i činjenice da tabačine izlaze te da su još uvijek neke od njih u 2D-u), onda jer će se indie developeri još držati 2D-a.

croat1gamer
12-03-2010, 06:45
2d nikad nece izumrijeti, vec ce biti samo slabije zastupljen, te ce takve igre proizvoditi indie devsi.

I kao sto je spomenuto previse generaliziras.


Ukratko, sve vec receno.

Death By Sexy
12-03-2010, 09:37
E totalno krivo. Kako nas može realističnost zaglupljivat. Mašta =/= Inteligencija. Iako su možda u neku ruku povezane, ali ne nužno. Igre pobuđuju maštu bile one u 2D ili u 3D tehnici. Dok igraš igru u 2Du ne zamišljaš si ti ništa više nego što ta igra prikazuje... Kako nedorečenost može imati veze u grafici? Može u priči, al ne u grafici, pa nećeš ti ići igrati igru i zamišljati dodatne vizualne efekte i objekte... Kakve 3D ili 2D grafika ima veze s pričom? I s zatupljenosti? Uglavnom zamijenio si teze do kraja posta...


Ovo za knjige ti stoji, kao i za izumiranje 2Da... Obožavam 2D i uvijek ću rađe igrati iznometrijski RPG u 2D tehnici...

W3DR4N
12-03-2010, 09:46
Moraš biti barem stariji od Descenta da bi se mogao nostalgično prisjećati 2D grafike, što nisi rudeboy.
2D je s razlogom umro. Ograničavajuć je.
2D igra se ne može prodati u 5 milijuna primjeraka.

rudeboy95
12-03-2010, 09:48
Brate, ako ti dok igraš igru vidiš samo pixele u svojoj glavi, mora da si već jako nemaštovit, jel.

Vedrane, pitanje je jel to zbog same kvalitete igre ili retaja koji je igraju, ali najčešće je samo zbog odlične reklame, a to je samo guranje u dućane.

Death By Sexy
12-03-2010, 09:52
:/
Brate... Što ti vidiš dok igraš Arcanum? Nešto što nije na ekranu??? Pa nije to text-based RPG, tak da ne kenjaj.
Osim ak si uzmeš LSD prije neg ideš pokat, e onda.........

W3DR4N
12-03-2010, 09:57
Vedrane, pitanje je jel to zbog same kvalitete igre ili retaja koji je igraju, ali najčešće je samo zbog odlične reklame, a to je samo guranje u dućane.

Ne, to je zbog zdravog razuma. Prestani biti neki antikapitalistički revolucionar jer si otkrio Boba Marleya i Che Guevaru.

Herr Schnitzel
12-03-2010, 09:59
No, realističnost nas zaglupljuje.Ne.

Nedorečenost nas tjera na maštu, a mašta nam potiče sive stanice na rad.Ne.

Zato su oni koji puno čitaju knjige jako inteligentni, pametni, mudri, whateverNe.

3D igre nas ne tjeraju da o ničemu rezmišljamoOvisi o žanru.

Ipak, vizualna nedorečenost nas najviše tjera na razmišljanjeNe.

Sad da postavim drugi problem, a to je izumiranje 2D-a. Ne.

Zapamtite, grafika može biti jednako lijepa ukoliko je 2D ili 3D, važna je vaša pamet, inteligencija i mašta.Ne.

Argumentirao bih, ali čemu?

Duke of Earl
12-03-2010, 11:17
Vedrane, pitanje je jel to zbog same kvalitete igre ili retaja koji je igraju, ali najčešće je samo zbog odlične reklame, a to je samo guranje u dućane.

Ne, to je zbog zdravog razuma. Prestani biti neki antikapitalistički revolucionar jer si otkrio Boba Marleya i Che Guevaru.
Dobra :D

Neven <R>
12-03-2010, 11:34
Pa ja sam 1983. pisao kako nas 2D zatupljuje i da bi svi trebali igrati tekstualne avanture jer nas potiču na maštanje.

Maloki
12-03-2010, 14:31
Pa ja sam 1983. pisao kako nas 2D zatupljuje i da bi svi trebali igrati tekstualne avanture jer nas potiču na maštanje.
A i tebi je svašta padalo na pamet. Ja sam ti lijepo tada rekao da ne pišeš jer ljudi ne znaju čitati, ali nisi htio slušati.

baldrick_
12-03-2010, 14:40
Argumentirao bih, ali čemu?
evo, ja ću:

Baš zadnjih dana si razmišljam... zašto je svima toliko drag taj 3D? Odgovor je realističnost.
ne, nego zato što je 2d ograničen, a 3d nije - kako ćeš igrati fps u 2d?

No, realističnost nas zaglupljuje i to nemožete poreć (http://hr.wikipedia.org/wiki/Pore%C4%8D).
wut???

mašta nam potiče sive stanice na rad. Zato su oni koji puno čitaju knjige jako inteligentni, pametni, mudri, whatever (naravno ima iznimaka retaja).
oni su pametni jer iz tog čitanja izvlače neke pouke (bilo moralne, životne ili društvene), a ne zato što maštaju dok čitaju.

Doduše neke igre, pogotovo RPG-ovi nas tjeraju da mi mislimo kako igramo s glavom i nekim ciljem, a to je da se uživimo u igru, tjeraju nas da mislimo kako su to igre za inteligentne ljude, što naravno nisu. RPG-ove može igrat svaki debil, primjer je ovaj iz razreda koi se hvali da mu je IQ 90.
ne, mislimo da su igre za inteligentne ljude ne zato što ne može svako da ih igra (a, let's face i nema može svako da igra rpg-eve - primer je moja baba), nego zato što ne može svako da ih shvati. taj sa 90 iq neće da se uživi u rpg, nego će da preskače dijaloge, a u borbama samo da klikće na protivnike i igra na easy.

Ipak, vizualna nedorečenost nas najviše tjera na razmišljanje, sami dokaz je to što kažu da preko 90% informacija primamo preko oka.
kako činjenica da 90 od sto informacija primamo preko oka dokazuje da nas vizuelna nedorečenost tera najviše na razmišljanje?

inače, mašta je oblik razmišljanje kod koga se sive ćelije najmanje upošljavaju.. više se upošljavaju dok pokušavaš da shvatiš po kom principu funkcioniše mozak političara, šta je moralno dobro, a šta loše, dok razmišljaš o odnosima između ljudi, itd. mašta je casual način razmišljanje, tu je samo da zabavi, nema nekog duhovnog i psihičkog napretka kod nje.

Već zadnjih 4-5+ godina vidimo da na mainstream sceni igara NEMA 2D igara.
mnogo više od 5, 10 i više.

Zašto je to tako? Možda zato jer volimo sve servirano, bez onoga što sam gore objasnio?
dok igram igru ne želim da zamišljam njen grafički prikaz. po tvojoj logici sve igre bi trebalo da budu tekstualne, pa mi onda da zamišljamo, i plus bi onda svi postali mnogo pametni zbog tog zamišljenja. to su gluposti. jer da bih maštao, igra ni kompjuter mi ne trebaju. to je poenta, pa ću ponoviti: da bih maštao igre ni kompjuter mi ne trebaju. njihova poenta je da me gameplayom zabave, pričom i atmosferom (možda i još nečim) duhovno uzdignu (često ne mnogo). njihova poenta nije da ti daju setting, okvirnu priču, pa ti sad brajko izmaštaj sve što se dešava.

Možda zato jer ne želimo podržati male game-making studiose koji žele napraviti nešto novo, uvesti revoluciju (što uvjek čine neuspješno, naravno zbog VAS)?
povratak na 2d ne bi bio revolucija, nego de-evolucija. jer prelazak na 3d sa 2d-a je bio revolucija. nešto novo će mnogo, mnogo lakše napraviti u 3d-u, jer je 2d ograničen. tek ako se stvarno primi ovo avatar sranje, tek nas onda očekuju inovacije..

Zapamtite, grafika može biti jednako lijepa ukoliko je 2D ili 3D, važna je vaša pamet, inteligencija i mašta.
za grafiku je važna moja mašta? znači, ako ja imam bujnu maštu, pa izmaštam zelenu travu i krasno drveće, igra će imati lepu grafiku?

ova poruka sadrži najveću količinu gluposti koju sam ja video na ovom forumu. doduše, dosta je dugačka, verovatno je procenat gluposti po rečenici otprilike prosečan.

:/
Brate... Što ti vidiš dok igraš Arcanum? Nešto što nije na ekranu??? Pa nije to text-based RPG, tak da ne kenjaj.
Osim ak si uzmeš LSD prije neg ideš pokat, e onda.........
lol

croat1gamer
12-03-2010, 14:46
Par retorickih pitanja rudeboy:
Koje si godine zaigrao prvu igru te koja je to igra bila?
Koje si 2D igre igrao a da su ti se urezale u pamcenje (i zasto)?
Koje si 3D igre igrao a da su ti se urezale u pamcenje (i zasto)?

Arbiter of Change
12-03-2010, 14:48
Rudeboy opet briljira, vidim. :)

Znaš kad je za poimanje grafike bila iznimno važna mašta? U eri Atarijevih konzola kad si morao aktivno koristiti maštu kako bi shvatio što je ovo (http://www.imagesforme.com/show.php/1019854_atarianthologyprofilelarge.jpg)Sšto igraš. Ako ništa drugo, pojava 3D je bio ogroman tehnološki pomak koji je omogućio ostvarivanje i prezentaciju igara na novoj razini o kojoj su ljudi ranije samo sanjali, ako su ju uopće i mogli zamisliti.

W3DR4N
12-03-2010, 17:31
http://www.atariage.com/2600/hacks/screenshots/s_PitfallTrainer_Hack_2.png

http://www.primotechnology.com/wp-content/uploads/2007/12/uncharted6-640.jpg

Prokleti Uncharted. Idem ja peglati Pitfall koji je dubok i koji golica maštu.

rudeboy95
12-03-2010, 20:01
Nastavite re-postat ono šta je odgovarano u prvih par postova, ja ostajem pri svomu.

Nemogu vjerovat da ima tako malo ljudi kojima je 2D ljepši. :( Šta je najgore, 3D je draži onim starijim generacijama, dok je meni već dopizdio.

Deadwalker
12-03-2010, 20:02
Da. Prodane smo duse
:)

Raz
12-03-2010, 20:04
@rudeboy95
previse generaliziras
_________________________________


ovo (http://www.imagesforme.com/show.php/1019854_atarianthologyprofilelarge.jpg)
Isse... sjećam se tog. Brijem da nisam imao pojma što trebam raditi u njoj. :)

Herr Schnitzel
12-03-2010, 21:23
Nemogu vjerovat da ima tako malo ljudi kojima je 2D ljepši. :( Šta je najgore, 3D je draži onim starijim generacijama, dok je meni već dopizdio.
Ne, ne, ne, čekaj malo. Ja nigdje, ali nigdje u uvodnom postu nisam vidio rapsravu o tome je li 2D ili 3D ljepši, izražajniji, "umjetničkiji", kako god hoćeš. Ja sam u prvom postu vidio niz logičkih pogrešaka, napola promišljenih tvrdnji i nekoliko jednostavno glupih izjava (lol na korelaciju između inteligencije i 2D igara). Usput, 2D sam po sebi može biti izuzetno lijep, ali je zastario, i u mnogo žanrova vrlo ograničavajuć.

Maloki
12-03-2010, 21:33
Iako, ručno crtane 2D igre su superawesome.

rudeboy95
12-03-2010, 21:56
Iako, ručno crtane 2D igre su superawesome.
Ovom prigodom ću da pozdravim...
http://www.indiegames.com/features/inde ... 2009&gid=6 (http://www.indiegames.com/features/index.php?c=sr&y=2009&gid=6)

Meni se nije nešto pretjerano svidjela igra, al kad mi sljedeći put bude dosadno, dat ću joj drugu šansu.

croat1gamer
12-03-2010, 22:02
Mozes li odgovoriti na moja pitanja?

Deadwalker
12-03-2010, 22:05
Rekao si da su pitanja retorička :P

Jopax
12-03-2010, 22:48
Tko se usudi reći da je 2d ružan a?
Evo dokaza da nije:
http://images.bit-tech.net/content_images/2009/04/30-pc-games-to-play-before-you-die/b07.jpg

rudeboy95
12-03-2010, 23:19
Mozes li odgovoriti na moja pitanja?
Samo Chuck Norris odgovara na retorička pitanja.

Al dobro, aj.
1. Hmmm... neznam koje je to godine bilo.. Niti se točno sjećam koja je to bila igra. No jedne od prvih igara koje sam igrao su: Curse of The Monkey Island, HoMM3, Diablo 1 i Oddworld: Abe's Oddysee.
2. Curse of the Monkey Island naravno (zna se zašto, zato jer je awesome igra kojoj nikad ne paše 3D grafika), HoMM3 (šta da ti kažem zašto, ako si je igrao znaš zašto), Machinarium (zbog odlične atmosfere koju stvara spoj priče, zvuka i 2D grafike naravno), Eufloria (iako sam je nedavno prvi puta zaigrao, jednostavno mi je igra prirasla srcu jednostavnim gameplayom i dizajnom, i mogučnosti koje sve strategije možeš radit)...neda mi se prisjećat dalje..
3. Jedino što mi se jako urezalo u pamćenje je Fable, a to je zato jer ima 'ono nešto', što rijetke 3D igre imaju.

GODSKILLER
12-03-2010, 23:32
šta se bojite pa ovaj 3D i nije 3D nego i dalje kad se gleda je 2D samo se stvara privid te 3 dimenzije,pa i ovi filmovi nisu 3D nego višeslojni 2D sa dubinom,da ne ulazimo u fizikalne pojmove,jedina tehnologija koja može dočarati taj umjetni 3D su HOLOGRAMI,a sve ovo ostalo je samo podvaljivanje 2D-a na više načina.

Macolla
13-03-2010, 00:00
Možda zato jer ne želimo podržati male game-making studiose koji žele napraviti nešto novo, uvesti revoluciju (što uvjek čine neuspješno, naravno zbog VAS)?

Oni koji prave nesto "novo" ili da kazem drukcije a znaju da gejmeri to sad ne zele, pa onda su oni skupina mentalno zaostalih developera...

rudeboy95
13-03-2010, 00:12
Nisu, nego žele napravit potpuno novu igru, koja nema nikakvih sličnosti sa nijednom drugom igrom, da kažem da žele napraviti potpuno novi žanr.

I nije svima cilj zarada i broj igrača.


Sad će opet uletit neki retaj i reć nešto o komunjarama.

croat1gamer
13-03-2010, 00:18
2D fanboy, na sta jos necu naletjeti. :)

McPingvin_v2.0
13-03-2010, 00:25
Curse of The Monkey Island
To si igrao kad je izašlo ili kasnije?

W3DR4N
13-03-2010, 00:26
I nije svima cilj zarada i broj igrača.

Je. Bez iznimke.
Igre baš i ne donose mir u svijetu da ti to može biti povod.

rudeboy95
13-03-2010, 00:45
Curse of The Monkey Island
To si igrao kad je izašlo ili kasnije?
Iskreno, neam pojma. Mislim da sam to igrao negdje oko 2000.- 2002. Igra je izašla 1998 čini mi se?

@Vedran: Povoda ima mnogo, prvi povod indie game makerima može biti da sami sebe zabave. Zatim, da zabave igrače, nasmijaju ih i slično (ne gledaju izravno na broj igrača). Onda, da natjeraju neku veću kompaniju da naprave kopiju njihove igre kako bi oni mogli igrat nešto što su zamislili. I nakraju, najveći povod je to da naprave nešto novo, nešto što se razlikuje od ama baš svega drugoga.

W3DR4N
13-03-2010, 00:47
Evo opet indie. :rotfl:

Arbiter of Change
13-03-2010, 00:50
@rudeboy95:
Newsflash - indie developeri žele postati punokrvni developeri jer će si onda tako plaćati režije, a punokrvni developeri rade igre po narudžbi. Počinješ bacati na mirka sa idealiziranjem, nemoj. Ček, igrao si MI3 sa 4 godine?

rudeboy95
13-03-2010, 00:53
Ne sa četri, al doduše sa 5-6 već da. :)

A šta se tiče indie developmenta, ako im već je do zarade, postoji pun prozor načina da se zarađuje preko indie igara.

Sonic_Moronic
13-03-2010, 00:59
Onak, da svi rade igre zbog love, onda ne bi postojali developeri koji se koncentriraju na igre koje garantiraju malu publiku.

W3DR4N
13-03-2010, 00:59
Ako baš moramo izdvajati najljepšu 2D igru, to je onda Syberia, koja doduše ima 3D likove.


Sonic, poput?

Arbiter of Change
13-03-2010, 01:00
Onak, da svi rade igre zbog love, onda ne bi postojali developeri koji se koncentriraju na igre koje garantiraju malu publiku.
Ključna riječ: fanatična publika koja garantira zaradu, ma koliko mala bila, jer su developeri svjesni da tim konceptom neće ući u mainstream. :eyebrows: