PDA

Pogledaj cijelu verziju : T-HT obustavio ulaganja u naprednu optičku mrežu



Kid A
04-03-2010, 16:45
Nemamo poticajno okruženje za ulaganja vrijedna milijarde kuna, tvrde u T-HT-u. Trenutačno se sve usluge koje se pružaju krajnjim korisnicima mogu pružiti na bakrenoj mreži pa ne vidimo razloga za reguliranjem optike, osobito u ovoj fazi, stav je HT-a.

T-HT odlučio je obustaviti ulaganja vezana za optičke mreže, a sve zbog odluke regulatora. Naime, tvrde u T-HT-u: "Odluka Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) kojom se postojeća regulacija bakrene mreže proširuje i na optičke pristupne mreže koje tek namjeravamo izgraditi, prisilila nas je da obustavimo pokretanje novih investicijskih projekata u optičke pristupne mreže te da najozbiljnije preispitamo poslovnoekonomsku opravdanost zacrtanog investicijskog ciklusa vezanog uz nastavak uvođenja optičkih pristupnih tehnologija i možda odustanemo od ulaganja od nekoliko milijardi kuna u idućih nekoliko godina".

HAKOM je, naime, HT-u zabranio spajati korisnike na optiku sve dok bar šest mjeseci alternativni operatori ne mogu istu tu infrastrukturu kupiti od HT-a, osim 1000 korisnika po svakoj županiji.

Preregulirano tržište

Iako se naizgled čini da je takva regulatorna mjera korisna za tržište, pa time i za krajnjeg korisnika, HT smatra da je učinak upravo suprotan.

Naime, smatra da je potrebno prvo izgraditi optičku infrastrukturu do određene razine kapaciteta kako bi se ona mogla regulirati, ističu u T-HT-u. Trenutačno se nastoji regulirati nešto čega još nema, pa HT smatra da je takvo ulaganje vrlo neizvjesno. Također, HAKOM je HT-u zabranio u idućih pet godina isključiti bakrenu mrežu i ondje gdje se izgradi optička mreža. Ovom zabranom HT-u se troškovi uvećavaju istodobnim upravljanjem i bakrenom i optičkom infrastrukturom. Optička infrastruktura izuzetno je skupa i zahtijeva ulaganja od nekoliko milijardi kuna u idućim godinama, a s druge je strane povrat tih ulaganja rizičan.

Ekonomska računica

"Očekujemo da se u idućem razdoblju od barem dvije godine, dok se ne sagradi određena minimalna količina optičkih pristupnih mreža, regulatorna aktivnost ne usmjeri na optiku već isključivo na postojeću bakrenu mrežu.

Trenutačno se sve usluge koje se pružaju krajnjim korisnicima mogu pružiti na bakrenoj mreži pa ne vidimo razloga za reguliranjem optike, osobito u ovoj fazi. Također očekujemo da se model regulacije optičke pristupne mreže temelji na poštenoj raspodjeli rizika ulaganja s alternativnim operatorima. Ako se ne stvori poticajnije okruženje, posve ćemo obustaviti svoja ulaganja u optičke pristupne mreže. S obzirom na cijelu regulatornu situaciju, ne nalazimo odgovarajući poticaj ni ekonomsko opravdanje za ulaganja spomenutih razmjera", stav je T-HT-a.

Alternativni operatori, pak, podržavaju ulaganja, no tvrde, prijetnje o obustavi ulaganja nisu primjerene, a reguliranje tržišta valjalo bi riješiti konstruktivnim razgovorom.

Outmind
04-03-2010, 20:52
No krasno, dakle još minimalno 3 godine ćemo bit limitirani na ove mizerne brzine. Kad mi dobijemo 10/1, u svijetu će standard bit ne znam 500/50... :thumbs1: :hangin:

TeraBajt
04-03-2010, 21:40
ne znam koji se kurac vi zalite. recimo da je 2 mbit neki prosjek u nas i to je pregg. skontaj da se serija/film skine u roku od 6 sati, a sa otvaranjem stranica i jutjuba nemate sigurno problema. sta vam jos treba?

Kid A
04-03-2010, 21:43
Ja se ne zalim zadovoljan sam s svojih 768/512 neta lol
Ali ima puno razmazenje djece, to da

croat1gamer
04-03-2010, 22:29
Ocem DSL.

Karlo_from_Bjelovar
04-03-2010, 23:01
ne znam koji se prozor vi zalite. recimo da je 2 mbit neki prosjek u nas i to je pregg. skontaj da se serija/film skine u roku od 6 sati, a sa otvaranjem stranica i jutjuba nemate sigurno problema. sta vam jos treba?
ja bi sa 4mbita DL/1mbita UP bio ok zadovoljan... mislim, i ovako na 8mbit DL/512kbit UP sam zadovoljan... ali ono...
na 8mbita DL/1mbit UP se ne bi niti najmanje zalio... :D

Horny Devil
04-03-2010, 23:31
Meni osobno ne smetaju njihove brzine(OK mozda brzina uploada), nego stav koji je otprilike ovakav: ne mozemo muljati, dakle necemo uopce napraviti opticku mrezu.

RIDER32
04-03-2010, 23:39
Što se mene tice Download od 4mbps je ok za prosjecnog korisnika, Cak se i 720p video sa youtubea može pogledati bez problema (tj trebalo bi se moci ali je youtube preopterecen vecinu vremena pa nije sposoban isporuciti video u kracem roku od njegovog trajanja).
Ali upload nam je kriminalan kad moram 5 minuta frendu slati pjesmu preko MSNa koji živi 2 kuce od mene :yuck: brže mi je ubost stick u komp i pješke mu je odnjeti.

A to što oni nežele uložiti u optocku mrežu... pa pljacka im materina svaki im mjeseec dajem 800kn za kojekake gluposti (mobiteli, net, tv) a oni mi NEŽELE bar malo proširiti žicu da mi net lakše diše.
Da se drže standarda svi bi imali još brži net sa pristojno brzim uploadom i niko nebi mario koliko gigabajta troši (jer ofc svi bi imali flat [standard u US od davnih dana]...)
I sad ima kao rizično dati par miliardi a toliko svaki mjesec namaknu od kojekakih racuna koje nam svaki mjesec šalju na kucnu adresu.

Outmind
04-03-2010, 23:48
Mislim da baš i nije riječ o nekoj razmaženosti ako si sustavno proporcionalno zakinut. I meni je prvenstveno stalo do upolada, jer je ovih 25kb kriminalno malo.

Nevil Bjartur
05-03-2010, 02:13
Ali upload nam je kriminalan kad moram 5 minuta frendu slati pjesmu preko MSNa koji živi 2 kuce od mene :yuck: brže mi je ubost stick u komp i pješke mu je odnjeti.
Jes ti gusar, jesli?

McPingvin_v2.0
05-03-2010, 08:52
E, ja ću tuć ljude koji mi reportaju offtopic, majke mi.

streetrace777
05-03-2010, 09:52
E, ja ću tuć ljude koji mi reportaju offtopic, majke mi.

Spank me :(

oces reci da njegov post nije offtopic ?

Neven <R>
05-03-2010, 10:56
Bar to ima ikakve veze sa razmaženosti. Ono može neki 56k-evac doći i reći HEJ HEJ VI STE RAZMAŽENI JA SAM OVDJE NA 56K. Postoji nešto što se zove tehnološki napredak i za što će nas HT očito zakinuti pa kad će doći razni novi appovi i slično za koje će trebati 100MBIT mreža (a koje trenutačno ne možete ni zamisliti vi priprosti ljudi :P), onda će se svi žaliti ko u doba kada je dolazak DSL-a kasnio jedno 5 godina za svijetom.


Baš me briga ako je nekom dosta 4MBIT, nekome je možda dosta bio i Duron na 1GHZ, možda mu je još uvijek to dosta. Ako tehnologija ide naprijed red je da nam postane dostupna, a ovi kojima je zastarjela tehnologija i više nego dovoljna, pa bože moj nitko ih ne sili na prelazak.

Arbiter of Change
05-03-2010, 11:03
Nećemo moći furati OnLive. :(

croat1gamer
05-03-2010, 15:03
Vedran se hvata za glavu.

RIDER32
06-03-2010, 01:21
Ma vekijeva placa ce biti dovoljna za 20mbps :P


al ajd... za onlive treba oko 5mbps, nama ovo curi do 480kbps.. valjda ce biti dovoljno za onlive.





Ali upload nam je kriminalan kad moram 5 minuta frendu slati pjesmu preko MSNa koji živi 2 kuce od mene :yuck: brže mi je ubost stick u komp i pješke mu je odnjeti.
Jes ti gusar, jesli?
Nepravi se pametan sa 57 postova jer zna o cemu i koliko smijem pricati :wink: :)

McPingvin_v2.0
06-03-2010, 02:05
Da, jer post count je jedino i najbolje mjerilo inteligencije.

RIDER32
06-03-2010, 03:33
Uff onda smo mi jako inteligentni... xD

Rekoh to jer nisam rekao ništa nedozvoljeno :|

e nemoj da ti moram reportati offtopic jer... :D

McPingvin_v2.0
06-03-2010, 12:32
Jer što?

Rider, ako je netko novi na forumu ne znači da je manje vrijedan od tebe ili bilo kog drugog :)

Dobro, osim W3DR4Na, on je naše malo zlato.

RIDER32
06-03-2010, 13:08
Pa znam ali traži mi tu dlaku u jajetu da me navuce da kažem nešto protiv pravila a ja sam ih valjda dovoljno dobro naucio da znam da smijem reci da frendu dajem pjesme koji su free i mogu se naci na official siteovima svojih DJa :)

A za W3DR4Na se slažem.

loo
06-03-2010, 13:22
Nije mislio da je pametniji od njega jer ima više postova nego da bolje znat pravila foruma i šta se smije pisati, a šta ne smije.

McPingvin_v2.0
06-03-2010, 14:39
Zna on vraga pravila, sjećam se kad sam mu morao editirati post da ga ne banam na 1/52 godine :)

RIDER32
06-03-2010, 18:37
A jesi srce <3 :oops: (a ni tada nisam rekao šta i odakle...^^)

McPingvin_v2.0
06-03-2010, 18:40
Jesi, jesi :)

Paran0a
06-03-2010, 18:56
Kako si sretan ...JAO

RIDER32
08-03-2010, 15:57
Gledam i nevjerujem kakvu debilnost nam sprema naš dragi t-com :shock:



Zasigurno ne znate zadnji novitet od strane t-com-a koji postepeno uvode od pocetka prosle godine. Tocnije, 5og mjeseca 2009.
Naime radi se o automatskoj konfiguraciji vasih rutera!

Da malo pojasnim,
rijec je o tome da vi vise uopce nemate kontrolu nad vasim ruterom, odnosno, sve modifikacije koje vi napravite na vasem ruteru ostat ce nepromjenjene!! Primjerice, ako zelite promjeniti mod vaseg rutera iz bridge u rout ili obratno, enable/disable wireless, propustati portove ili mjenjanje enkripcije vase wireless mreze, mozete uzaludno pokusavati (kao ja) al od toga svega, samo cete izgubiti vase zivce... Za sve modifikacije od gore navedenih, morat ce te zvati omiljenu sluzbu za korisnike na vec dobro poznati 0800 9000 broj i njih zamoliti za promjene...
Takoder, svi vi koji imate rutere koje ste sami nabavili ili planirate kupiti novi ruter a da nije od t-com-a, taj vas ruter nece raditi jer nije asociran sa vasim t-com prikljuckom...

Ako trenutno mislite "ma sta ti pricas, meni sve radi i ja mogu namjestati kako meni pase" - varate se!! Razlog tome je sto ima 300 000 korisnika i to se sve ne moze napraviti u kratko vrijeme pa jos niste uvedeni u bazu podataka. Postavke koje su u vasesm ruteru u trenutku "povlacenja" iz vaseg rutera u nihovu bazu, bit ce zabiljezene takve i vi nakon toga necete moci mijenjati osim ako ne nazovete sluzbu za korisnike!!

Njihova isprika je to da s ovim oni mogu pruziti kvalitetniju uslugu, odnosno sve napraviti umjesto vas tako da vi samo mozete bezbrizno surfati, al meni se cini da je ovo samo pocetak naplacivanja internet usluge po racunalu a ne po liniji. Znaci nebi me iznenadilo da bi u skoroj buducnosti morali placati dvije pretplate ukoliko posjedujete 2 racunala ili racunalo i laptop...

Preuzeto sa rz-gamers.com a oni su to preuzeli sa rcgamers.com

bezimeni
08-03-2010, 16:11
Tip je donio krivi zaključak.I svi provajderi , koliko znam , imaju istu politiku konfiguracije routera automatski.Isto tako koliko znam možeš nazvati i tražiti da ti to isključe ako ti smeta.

RIDER32
08-03-2010, 17:59
Ahaa e tako je onda vec bolje.

Aerospark
08-03-2010, 20:50
Samo želim solidnu upload brzinu, jer sa mizernih 20-30 kbps uploada dobivam 56k modem flashbackove kad uploadam nešto na youtube/rapidshare/whatever. Ili kad mi stara seeda par torrenta svaki po cca 10 kbps, internet puca i ja dobivam ogromne lagove u cemu god da igram ili browsam.

fear
09-03-2010, 12:11
Vidio sam da su povećali paket i smanjili cijene (10gb je naraslo na 15gb), pa jel netko zna jel to vrijedi već od ovog mj. ili počinje tek sljedeći?

RIDER32
09-03-2010, 16:24
Aha eo nešto:
http://www.t-com.hr/privatni/internet/m ... promet.asp (http://www.t-com.hr/privatni/internet/maxadsl/akcija_promet.asp)

E nebi zunao ali najsigurnije bi ti bilo da to pocneš koristiti od iduceg mjeseca ili da odeš na https://user.t-com.hr/index.phpSte tamo provjeriš šta ti piše koji imaš paket...

il cekaj sta ce drugi reci sigurnije...

TeraBajt
09-03-2010, 16:26
ubija me u oci to tvoje mjesanje dijakritickih znakova.

RIDER32
09-03-2010, 16:41
Nebrinem se ja za tvoje oči... :D

Eo sada sam ih zvao i kažu da ovi što su imali flat moraju bez obzira na sadašnji paket potpisati novi ugovor kojim se obvezuju na 12 mjeseci da će imati flat (znači nema snižavanja paketa na 15 ili 1 GB) te da tek tada ostvaruju popust od 20% na sadašnji paket.

A što se tiće 15GB paketa, to počima vrjediti od 1.3. što znači da nemorate čekati idući mjesec :wink:

Grim
09-03-2010, 16:55
Aha eo nešto:
http://www.t-com.hr/privatni/internet/m ... promet.asp (http://www.t-com.hr/privatni/internet/maxadsl/akcija_promet.asp)
Snižen je flat, lijepo, lijepo. Sada manje plaćam. :D

RIDER32
10-03-2010, 03:03
Ajde prvo procitaj moj predzadnji post pa onda komentiraj :)