PDA

Pogledaj cijelu verziju : Jel koristite Anti-Aliasing u Igrama?



GODSKILLER
25-02-2010, 20:55
Prema ovome AA ne uklanja problem nego stvara iluziju da je problem ukinut,ali nije.Stoga jel koristite dotičnu stvar kod igar i u kojoj mjeri,odnosno jel se to uopće može primjetiti,ta nazubljenost jer evo igram igre koje su starijeg datuma di ta opcija AA uopće nije bila ponuđena pa mi ige izgledaju odlično.Znači izgleda da ja nemogu nači tu nazubljenost,a kako nemožeš nači znači da i nevidiš.
Kad se taj AA uključi dolazi do drastičnog pada fps-ova,stoga zašto uopće stavljaju tu opciju jer je taj postupak AA izgleda rak rana svih grafa na koje izgleda nisu imune i najnovije.Zašto na grafičkoj kartici ne naprave poseban procesor koji bude ostavljen za AA.
Kod igara imamo početni od 2x pa do 16x,staviš na 2x eventualno na 4x pa dolazi do pada fps-ova pa zašto uopće stavljaju 16x,koja grafa je uopće sposobna za taj nivo AA uz pristojan broj fps-ova.
Ona tvrdnja da rastom rezolucije dolazi do težeg uočavanja te pojavnosti,koliko je pouzdana.

http://www.pantherproducts.co.uk/Articl ... sing.shtml (http://www.pantherproducts.co.uk/Articles/Graphics/anti_aliasing.shtml)

vex
25-02-2010, 20:57
Koristim ga u svim rpg ili igrama sporijeg gameplay-a.
Nema neke potrebe za time u pucačinama , utrkama i tako tome, gdje je sve dinamično.

Durin
25-02-2010, 21:02
Pošto mi usporava igru, rijetko.

Bara
25-02-2010, 21:02
Koristim full AA u RPG igrama većinom. A 2x ili 4x u dinamičnijim i fluidnijim igrama kao što Vex reče, zato što nema potrebe za njima jer će ti samo smanjiti kako i sam rekao FPS.

Uglavnom, u Falloutu 3 gdje želim da sve izgleda lijepo zbog ionako "minimalističke" grafike, stavim puni AA, a u novom STALKER-u, stavim ga 2x ili 4x da oružja i cigle ljepše izgledaju kada se zagledam :)

Nije prijeko potrebno, ali ako isključiš AA i onda ga staviš drugi puta na maksimum postavku, vidjet ćeš ogromnu razliku, sve je puno puno ljepše i zaobljenije.

Bartuc
25-02-2010, 21:03
Gotovo pa nikada ne koristim AA, osim ako igra stvarno malo zahtjeva pa ne osjetim pad performansi. Kao što Vex kaže, to se ne primijeti u dinamičnim igrama pošto ne obraćaš pozornost na sitne detalje, ali ima igara gdje AA dosta poboljša dojam. Recimo kada ti je mač gladak umjesto nazubljen i sl.

Kill Frenzy
25-02-2010, 21:04
Obavezno..minimun 2x :D

Deadwalker
25-02-2010, 21:06
Najvise u RPG igrama gdje se igra "sporije" i gdje su bas onda uocljive "grbave crte". U FPS igrama mi ne treba posto je cijelo vrijeme akcija pa niti ne obracam pozornost, kao i u strategijama gdje AA jedino usporava framerate, dok je razlika gotovo neprimjetna. Jedini izuzetak su Heroesi 5 gdje sam AA imao ukljucen obavezno posto je bez njega igra izgledala uzasno.

Kostolomac
25-02-2010, 21:07
Koristim ga u kojoj god igri mogu. A u kojoj ne mogu, tweakam ju pa ga opet koristim :)

Raz
25-02-2010, 21:07
Samo dok mi komp to dopušta. ;D

Većinom kod sporijih igara volim upalit na 2x da izgladi rubove, kod nečeg dinamičnog nije pretjerano potrebno.

Bartuc
25-02-2010, 21:10
Jedini izuzetak su Heroesi 5 gdje sam AA imao ukljucen obavezno posto je bez njega igra izgledala uzasno.


Da, Heroji 5 je spora igra gdje zbilja možeš stati i uživati u prelijepoj grafici. Tako da su tamo max detalji i max AA/AF must have.

crnisokol
25-02-2010, 21:18
većinom koristim..osim kod prezahtjevnih igara

ScorpiuS
25-02-2010, 21:40
Kao to rekoše svi. U sporim igrama DA, a u brzim NE.

kulamasta
25-02-2010, 21:50
Koristim ga u svakoj igri gdje ga mogu ukljucit a da sam zadovoljan perfomansama...

A onaj ko kaze da ne vidi razliku ima zescih problema sa vidom i percepcijom svjeta oko sebe

Aral
25-02-2010, 21:54
Koristim di god mogu, uvijek su svi detalji na high, naravno ako mi to hardver podržava. Ako ne, onda nekad i isključim AA al to je jako rijetko.

Hidraulicar Kreso
25-02-2010, 21:56
Koristim ga jako rijetko, ili ga sama igra stavi pa pustim, ili ga ja uključim ali nikada više od 2X.

Macolla
25-02-2010, 22:01
Ne stavljam preko 4x nikad, jedina igra gdje sam to forsao bio je crysis, tu sam gonio sa 16x i prosjecno 10fpsova... presao pola igre...

Praetorian
25-02-2010, 22:02
Ja ga nemam nikad vise od 2 puta u igri, a u driverima mi je automatic. jedino sam u driverima ukljucio anisotropic filtering na 4x.

Horny Devil
25-02-2010, 23:01
Ne ukljucujem AA. Igre ionako ne igram zbog grafike.

rudeboy95
25-02-2010, 23:43
Rijetko uključujem AA jer mi to konfiguracija ne dopušta, no kad mi dopusti, naravno da ga uključim.
@Horny Devil: Lagano preseravanje.

vjever_masni
26-02-2010, 02:26
ne koristim ga jer ni ne vidim rubove kad igram na nativnoj rezoluciji

KI KI
26-02-2010, 08:11
ja ga ukopcam i sve stavim na max da vidim kako to izgleda(ako mogu) ali onda spustim i AA obicno iskopcam jer mi netreba...

.Shepard
26-02-2010, 09:20
uvijek full AA i AF!

Horny Devil
26-02-2010, 09:49
Rijetko uključujem AA jer mi to konfiguracija ne dopušta, no kad mi dopusti, naravno da ga uključim.
@Horny Devil: Lagano preseravanje.

Znaci igras igre iskljucivo zbog lijepe grafike? I onda se ljudi cude kako su fino izgledajuca smeca ono sto developeri forsiraju.

rudeboy95
26-02-2010, 10:09
Rijetko uključujem AA jer mi to konfiguracija ne dopušta, no kad mi dopusti, naravno da ga uključim.
@Horny Devil: Lagano preseravanje.

Znaci igras igre iskljucivo zbog lijepe grafike? I onda se ljudi cude kako su fino izgledajuca smeca ono sto developeri forsiraju.
Ne, dapače, mene isto ne dira puno grafika u igrama.
Bat, zar nebi želio da igra koju igraš ljepše izgleda?

Gothmog
26-02-2010, 10:11
Ako igram u nativnoj rezoluciji (1680x1050) onda ga nikad ne palim, jer pri takvoj rezoluciji ne vidim potrebe za tim...

Kad igra "stuca" pri toj rezoluciji, onda smanjim doticnu i igram se sa AA i detaljima...kod mene je savrsen primjer za to, bio Fallout 3...

Nativna (http://screenshot.xfire.com/s/45107867-4.jpg)S, Manja, sa AA (http://screenshot.xfire.com/s/77030597-4.jpg)

Horny Devil
26-02-2010, 10:25
Rijetko uključujem AA jer mi to konfiguracija ne dopušta, no kad mi dopusti, naravno da ga uključim.
@Horny Devil: Lagano preseravanje.

Znaci igras igre iskljucivo zbog lijepe grafike? I onda se ljudi cude kako su fino izgledajuca smeca ono sto developeri forsiraju.
Ne, dapače, mene isto ne dira puno grafika u igrama.
Bat, zar nebi želio da igra koju igraš ljepše izgleda?

Nije da ne bih, ali AA nikad ne ucini grafiku toliko boljom da bih ga ukljucivao.

rudeboy95
26-02-2010, 10:30
Nije da ne bih, ali AA nikad ne ucini grafiku toliko boljom da bih ga ukljucivao.
Pogledaj Gothmogov post.

Horny Devil
26-02-2010, 11:12
Bit ce da je subjektivan dojam, ali ostajem kod recenog.


AA nikad ne ucini grafiku toliko boljom da bih ga ukljucivao.

kulamasta
26-02-2010, 12:04
Bit ce da je subjektivan dojam, ali ostajem kod recenog.

[quote="Horny Devil":35m5gix7]AA nikad ne ucini grafiku toliko boljom da bih ga ukljucivao.[/quote:35m5gix7]

Ti igras igre na medium jer na high nije toliko bolja grafika da bi ga odabrao?

Horny Devil
26-02-2010, 12:13
Ti koristis AA iako ti zapravo ne treba?

rudeboy95
26-02-2010, 12:22
Ti koristis AA iako ti zapravo ne treba?
Ja stvarno tebe ne shvaćam. Imam dojam kao da ni neznaš šta to znači.

Horny Devil
26-02-2010, 12:31
Zapravo znam. Najgrublje receno - zagladivanje rubova na objektima u igri. Nekad sam bio opsjednut s AA. Ukljucim 2x, pa 4x pa Quincunx(na GF3) pa iskljucim, pa gledam broj fps-a, pa kvalitetu, pa sve ponovo. Nakon nekog vremena sam shvatio da nemam potrebu se zafrkavati s time.

GODSKILLER
26-02-2010, 13:28
Ustvari taj AA se koristi samo kod zaobljenih linija jer ravne linije koje se prikazuju puno manje pate od toga....uzmimo CRYSIS koji sa uključenim AA je ne igriv igra izgleda odlično i bez toga.Teorija da rastom rezolucije nema potrebe za tim drži vodu jer rastom rezolucije pixeli postaju sitniji tako da i te anomalije postaju sitnije odnosno teže se mogu primjetiti.

rudeboy95
26-02-2010, 13:33
Ustvari taj AA se koristi samo kod zaobljenih linija jer ravne linije koje se prikazuju puno manje pate od toga....uzmimo CRYSIS koji sa uključenim AA je ne igriv igra izgleda odlično i bez toga.Teorija da rastom rezolucije nema potrebe za tim drži vodu jer rastom rezolucije pixeli postaju sitniji tako da i te anomalije postaju sitnije odnosno teže se mogu primjetiti.
ovisi kolki monitor imaš-

Arbiter of Change
26-02-2010, 13:35
Yup. Ja imam 22'' (<3) i 1680x1050 rezu, ali to mi je nativna reza tako da mi se stvari ne čine nimalo ljepšima. Inače derem AA uvijek, kad god igra ima ponuđeno (što me posebno iritira kad konzolaški portovi nemaju, ali to je za neku drugu temu) jer jednostavno ne podnosim gadne rubove.

monster hunter
26-02-2010, 13:51
ŠTO JE AA????????????? :toilet:

Gothmog
26-02-2010, 13:54
http://www.gemaga.com/wp-content/uploads/2007/12/anti-aliasing.thumbnail.png

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/ae/Anti-aliasing.jpg

Ukoliko slike ne govore 1000 rijeci (http://www.pantherproducts.co.uk/Articles/Graphics/anti_aliasing.shtml)

Neven <R>
26-02-2010, 14:31
Yup. Ja imam 22'' (<3) i 1680x1050 rezu, ali to mi je nativna reza tako da mi se stvari ne čine nimalo ljepšima. Inače derem AA uvijek, kad god igra ima ponuđeno (što me posebno iritira kad konzolaški portovi nemaju, ali to je za neku drugu temu) jer jednostavno ne podnosim gadne rubove.
This. Ponekad i smanjim ostale detalje da mogu imati AA upaljen jer su mi ti rubovi nešto najgore od kad 3D igre postoje, kad nemam upaljen AA imam osjećaj ko da igram igru na duplo manjoj rezoluciji nego na onoj na kojoj komp jest.

Grim
26-02-2010, 14:33
Uvijek stavljam AA, ako već imam pošten PC zašto bih ga štedio. :)

str1k3r
26-02-2010, 14:35
[quote="Arbiter of Change":1ygedg4n]Yup. Ja imam 22'' (<3) i 1680x1050 rezu, ali to mi je nativna reza tako da mi se stvari ne čine nimalo ljepšima. Inače derem AA uvijek, kad god igra ima ponuđeno (što me posebno iritira kad konzolaški portovi nemaju, ali to je za neku drugu temu) jer jednostavno ne podnosim gadne rubove.
This. Ponekad i smanjim ostale detalje da mogu imati AA upaljen jer su mi ti rubovi nešto najgore od kad 3D igre postoje, kad nemam upaljen AA imam osjećaj ko da igram igru na duplo manjoj rezoluciji nego na onoj na kojoj komp jest.[/quote:1ygedg4n]

This^2. Koristim gdje god mogu, ne vidim razloga zašto ne, ako već imam opciju poboljšati si vizualni dojam.

Vedro
26-02-2010, 17:50
[quote="Arbiter of Change":hrxlo6or]Yup. Ja imam 22'' (<3) i 1680x1050 rezu, ali to mi je nativna reza tako da mi se stvari ne čine nimalo ljepšima. Inače derem AA uvijek, kad god igra ima ponuđeno (što me posebno iritira kad konzolaški portovi nemaju, ali to je za neku drugu temu) jer jednostavno ne podnosim gadne rubove.
This. Ponekad i smanjim ostale detalje da mogu imati AA upaljen jer su mi ti rubovi nešto najgore od kad 3D igre postoje, kad nemam upaljen AA imam osjećaj ko da igram igru na duplo manjoj rezoluciji nego na onoj na kojoj komp jest.[/quote:hrxlo6or]
zanimljivo...kako se ovoga nisam sjetio.I will try this :D

McPingvin_v2.0
26-02-2010, 17:52
AA je moj dobar drugar i isto često smanjim ostale detalje. Jedino što više mrzim od nazubljenih rubova su teksture odvratno niske rezolucije :)

W3DR4N
26-02-2010, 17:55
Igram na telki s gamepadom. Ne opterećujem se teškim nazivima.

Constantine
26-02-2010, 18:00
Igram na telki s gamepadom. Ne opterećujem se teškim nazivima.
:rotfl:

bezimeni
26-02-2010, 20:49
Od kako sam prešao na 16:10 rezu gotovo ni ne palim AA .Rijetki su naslovi kada mi treba .Recimo Shift i Grid su daleko ljepši sa zaglađenim rubovima dok u jednom Crysisu ili stalkeru to ni ne primjećujem .

GODSKILLER
26-02-2010, 20:53
Igram na telki s gamepadom. Ne opterećujem se teškim nazivima.


Koji TV,

Bartuc
26-02-2010, 20:55
AA je moj dobar drugar i isto često smanjim ostale detalje. Jedino što više mrzim od nazubljenih rubova su teksture odvratno niske rezolucije :)


Tebe ću citirati iako su ljudi i prije to spomenuli :D


Ne kužim kako vam se isplati smanjiti detalje da bi mogli uključiti AA? Pa zar nije bolje imati oštrije texture, veći vidni domet, više detalja na predmetima itd. nego zaglađene rubove koje tako i onako ne gledaš u žaru borbe ili dok se udubiš u igru!? Prije ću primijetiti loše texture nego loše rubove na faking rubu zgrade :D

rudeboy95
26-02-2010, 21:18
Ne kužim kako vam se isplati smanjiti detalje da bi mogli uključiti AA? Pa zar nije bolje imati oštrije texture, veći vidni domet, više detalja na predmetima itd. nego zaglađene rubove koje tako i onako ne gledaš u žaru borbe ili dok se udubiš u igru!?

Stvar je u tome šta mi se nemoguće udubiti u igru ako vidim pixele. Inače, detaljne teksture jednostavno nemogu gledat bez AA. Ili sve ili ništa.

Bartuc
26-02-2010, 21:26
Ja se osobno toliko udubim u igru da nakon nekog vremena niti ne primijetim dobru/lošu grafiku :D Tu je poznati Diablo 2 sindrom. Dok ga prvi put pokreneš, odmah bi ga zgasio koliko je ružan, ali nakon pola sata ti to postane toliko normalna grafika da uopće više ne kužiš koliko je loša :D

Sgt. Bull
26-02-2010, 21:28
Ja se osobno toliko udubim u igru da nakon nekog vremena niti ne primijetim dobru/lošu grafiku :D Tu je poznati Diablo 2 sindrom. Dok ga prvi put pokreneš, odmah bi ga zgasio koliko je ružan, ali nakon pola sata ti to postane toliko normalna grafika da uopće više ne kužiš koliko je loša :D
Ček, ti gledaš dok igraš Diablo? :o

rudeboy95
26-02-2010, 21:46
Mene jednostavno ti rubovi ometaju. Naprimjer u DA:O. Dok je neki dijalog ja umjesto da se uživim u njega ja gledam u te pixele. Pogotovo zato jer je pozadina zamućena u dijalozima.

Neven <R>
26-02-2010, 23:24
Ne kužim kako vam se isplati smanjiti detalje da bi mogli uključiti AA? Pa zar nije bolje imati oštrije texture, veći vidni domet, više detalja na predmetima itd. nego zaglađene rubove koje tako i onako ne gledaš u žaru borbe ili dok se udubiš u igru!? Prije ću primijetiti loše texture nego loše rubove na faking rubu zgrade :D
Zato jer su često razlike u detaljima mikroskopske, a može se dobiti puno performansi koje onda iskoristim za AA.

W3DR4N
27-02-2010, 01:18
Ček, ti gledaš dok igraš Diablo? :o

Ja gledam Nevena dok igram Diablo.

Bartuc
01-03-2010, 16:14
Volim starije igre pošto u njima mogu derati po max AA-u :D Gle razliku u Half Life 2 :pray:


http://www.imagesforme.com/upload/2c5cab9c.jpg
http://www.imagesforme.com/upload/6997106f.jpg