PDA

Pogledaj cijelu verziju : Domaci uradak



la50
23-02-2010, 09:02
Pošto nisam našao onu temu sličnog naslova otvaram novu gdje ćete pitat šta vam nije jasno u vezi nekog predmeta,pitat za pomoć oko zadaće i ostalih stvari.
Evo da ja prvi postavim vama pitanje iz fizike.
Predmet koji se ne vidi u mraku,a po danu će biti crven jer:imamo a,b,c,d i e)reflektira crveno svjetlo(koje je točno).Mene zanima jel tko može odgovorit zašto po danu reflektira crveno svjetlo.
Možda jer zraka svjetlosti koja ulazi u taj predmet(kao bijela svjetlost) ulazi pod tim kutem na predmet da se zraka na njemu lomi,totalno reflektira i onda opet lomi da bi dobili na kraju crvenu boju(da ona mijenja valnu duljinu pri svemu tome te da kao crvena izlazi,kao kod pojave duge)?

FaTaL_mRkvA
23-02-2010, 11:51
Mislim da je to zato jer predmet "upija" sve ostale boje iz zrake svjetlosti, a reflektira crvenu. Ili nešto u tom smislu :?

cham3leon
23-02-2010, 12:07
Točno tako. Zato biljke (odnosno klorofil) reflektiraju samo zelenu (odnosno, shvatimo to kao plavu i žutu svjetlost). Crni predmeti apsorbiraju svu svjetlost, bijeli nijednu.

Raz
23-02-2010, 12:11
Dobra tema, ide pod sticky. ^^

la50
23-02-2010, 13:01
Aha ustvari mi ga ne vidimo u mraku zbog nedostatka svjetlosti a po danu ga vidimo jer ga svjetlost obasja a on refletkira crvenu boju.

FaTaL_mRkvA
23-02-2010, 19:59
Mi smo to učili iz kemije. A vi učite iz fizike. Wtf? :?

cham3leon
23-02-2010, 20:01
To je čista fizika. Također ćete možda spominjati i svojstva različitih boja, odnosno svjetlosti različitih valnih duljina. Što je valna duljina manja (mislim da tako ide, ako ne, ispravite me), to ju se teže vidi iz daljine. Zato se kad gledaš krajolik u daljini vide samo plavi obrisi, jer plava među bojama ima najveću valnu duljinu, mislim.

la50
23-02-2010, 23:20
Obrnuto,plava ustvari ima među manjim valnim duljinama,najmanju ima ljubičasta a najveću crvena.Na kraju mi je ispit iz fizike bio mnogostruko teži od ovog primjera koji sam naveo...

FaTaL_mRkvA
23-02-2010, 23:37
Koji si ti razred?

Inače, u vezi glazbenog, može li mi netko nabrojiti članove Firentinske Camerate? Profesorica me to pitala, i pitat će me opet sutra, a nikad nam to nije rekla, nema u knjizi, nema na netu, nitko nezna. Dobro, vjerojatno ima negdje na netu ali nigdje nemogu naći članove (ima ih dosta)...

str1k3r
23-02-2010, 23:44
http://en.wikipedia.org/wiki/Florentine_Camerata

'zis?

la50
23-02-2010, 23:48
4 srednje,inače lik iz teorije fizike nikad ne stavlja neka pitanja koaj možemo nać u bilježnici i naštrebat nego uvijek zada neke logičke zadatke di se trebaš ubit kod svakog pitanja.

FaTaL_mRkvA
23-02-2010, 23:49
Vidio sam to već, a iako i sam neznam što točno tražim, znam da nevalja :(
Kolko znam, neki od članova su da Vinci i Michelangelo, a oni se tu uopće ne spominju :?

Kalhant
24-02-2010, 15:22
Kod mene u udžbeniku piše ovako

Opera je nastala u Firenci prije oko 400. godina kao posljedica zanimanja za antičku tragediju. Skupina umjetnika, pjesnika, skladatelja i ljubitelja antičkog kazališta- camerata, razmišljala je o obnavljanju autentičnog izvođenja starih tragedija. Između ostalih tom društvu su pripadali Vicenzo Galilei, otac poznatog astronoma Galilea Galileia i Jacopo Peri, autor prve opere

keko
24-02-2010, 19:44
Profesorica nam je rekla da negdje u ispitnim katalozima za državnu maturu iz matematike ima formula koje se smiju koristiti uz ispit, zna li netko gdje se to može naći, pogledao sam cijeli katalog ali nema..

EDIT: Nevermind, sad sam našao.

str1k3r
24-02-2010, 19:45
Ja sam to dobio od profesorice.

la50
24-02-2010, 19:51
Znači da ja npr nikad neću dobit to od svog profesora haha.

FaTaL_mRkvA
25-02-2010, 21:21
Geometrijsko pitanje.
Ako imam zadanu duljinu dvaju stranica trokuta (osnovica i krak) i imam zadane točke kroz koje prolaze simetrale kutova osnovice, kako da ja dobijem cijeli trokut? Tj. kako da iz jednoga kraka i simetrale kuta dobijem drugi krak kuta? Tj. kako da bez kutomjera poduplam veličinu nekog kuta (u ovom slučaju veličinu kuta između simetrale kuta i kraka, pa da dobijem kut od kojega je simetrala)? Može li se to šestarom ili tako nečim?
EDIT: uspio sam, malo sam krivo pročitao zadatak, to nije uopće ni bila bit zadatka :(

Bob Dylan
08-03-2010, 19:49
ovako,imam na faksu zadatak napravit nekiu projekt iz engleskog koji mora bit vezan za informatiku ili elektroniku pa ako netko ima kakvu zanimljivu ideju o kojoj bi mogo pisat neka mi napise,mora biti nesto zanimljivo i neka manja tema ne npr. o windowsima..hvala unaprijed!!

Devil Dog
08-03-2010, 19:51
IBM Blue Gene?

Bob Dylan
08-03-2010, 20:13
e hvala..vidis tema je interesantna ali meni treba nesto uže..npr. kao kad bi uzeo temu led tehnologija ali morao bi pisati o led žaruljama tako nekako...

Devil Dog
08-03-2010, 20:13
Neznam, ovo mi je prvo palo na pamet

Bob Dylan
08-03-2010, 20:45
ne ok hvala svejedno..ajmo ljudi bržeeee u srijedu moram predat temu!! hehe

McPingvin_v2.0
08-03-2010, 20:47
- RAM je kratica od Random Access Memory, ilitiga, po naški, memorija s nasumičnim pristupom
- Nasumični pristup je izveden tako da se svaki podatak iz memorije može dobiti za jednako vremena
- RAM treba struju kako bi radio i kako bi zadržao podatke u sebi – kada se računalo ugasi, podatci u roku od nekoliko sekundi nestanu (niže temperature...)
- Iako flash memorija spada u RAM memoriju, ona ne treba konstantni priključak na struju – zove se NOR- Flash (MOSFET)
- Prvi RAM pojavio se 1951. Godine i imao je magnetske jezgre
- Bio je rađen ručno i imao je nezavidan kapacitet
- Proizvođač , Wang, se obogatio tužbama protiv IBM-a (patent '55.)
- RAM se dijeli na SRAM i DRAM
- DRAM je Dynamic... i koristi se u današnjim računalima kao SDRAM (Synchronous...)
- SDRAM se dijeli na SDR, DDR, DDR2, DDR3, Rambus, XDR i XDR2
- Danas se koriste DDR-ovi, a Rambus i XDR su propali pokušaji uvođenja nove tehnologije koja je bila skuplja, sporija, veća i više se grijala
- Na grafičkim karticama se koristi GDDR(3) RAM koji je optimiziraniji za pohranjivanje grafičkih funkcija
- Najvažnije karakteristike RAM-a: vrsta, frekvencija, latencije
- Latencije su brzina odaziva između pojedinih dijelova memorije (tCAS, tRCD => RAS to CAS, tRP => RAS precharge i tRAS)
- Serveri i ostali važniji uređaji koriste ECC memoriju
- Ona svaki podatak provjerava 15 puta u sekundi te ga prepisuje
- Radi na principu da bitove stavlja „daleko“ od ostatka bitova za informaciju, tako da pogreška u jednom bitu ne zezne cijeli podatak
- RAM je jeftin, 1GB<200 kn
- Najbolji proizvođači: Corsair, OCZ, G- Skill, Geil, Kingmax

Moj referat o RAM-u od prošle godine. Tj., nije referat, to su samo natuknice, spoji to u rečenice i eto ti ga :)

cham3leon
08-03-2010, 22:01
Ja sam imao na faksu o malicioznom softveru, hakiranju i cybersigurnosti uopće.

Bob Dylan
09-03-2010, 19:29
e super ajde mi daj please kakve linkove od toga ili skripte ako imas..

cham3leon
09-03-2010, 19:56
Nemam ništa, žao mi je... :(

Ali sjećam se o čemu smo ukratko pisali pa da ti dam smjernice.

Bilo nas je troje u grupi za prezentaciju. 1. kolega je pričao o svim vrstama malwarea, to smo ovako grupirali:

-virusi
-adwarei
-spywarei
-trojanci

Zatim sam ja pričao o hakiranju i načinima i algoritmima na koji se to sve radi, a to je uključivalo:

- port map
- buffer overflow
- phishing
- backdoor upadi pomoću trojanskih konja i sličnih pomoćnih programa.

I na kraju je 3. kolega nešto malo rekao o zaštiti računala protiv navedenih napasti, najbitnijim mjerama koje jedan korisnik mora poduzeti kako bi njegovo računalo bilo donekle sigurno.

Poslije možemo raspraviti i o pojedinostima svega ovoga, većina mi je u glavi još ostala.

Berax0r
08-04-2010, 13:02
Imam neku zadaću iz fizike, 10 zadataka iz teorije relativnosti. E pošto ne pratim fiziku već 4 godine jel ima netko da mi riješi to (netko sa FER-a)? Ima pivo kada dođem u Zg. :)

Deadwalker
14-04-2010, 14:18
Ajde da vas vidim sada. Neka mi netko nađe nekakav primjer iz realnog zivota u kojem su navedeni podaci troškova prijevoza robe(recimo mlijeka) za sve poslovne partnere(trgovacki lanci npr) te zatim jos trosak nakon povjeravanja funkcije transporta vanjskim suradnicima(outsorcing). Trebaju mi ti podaci za seminar naziva "Upravljanje procesima dostave" (tj. transportni problem) kao primjer na kraju. Aludiram na one koji studiraju ekonomiju. Platim vopi za ovo :oops:

Chieftain
18-04-2010, 13:46
Ovako, trebam podcrtani dio rečenice prevesti sa engleskog na hrvatski u kontekstu te rečenice. Ajde da vas vidim Englezi. :D

Some see it as an escape from the marketing mind games and frantic consumer bingeSthat has come to characterise the holiday season, and our culture in general.

frantic - divlji, jako uzbuđen, neobuzdan, bijesan, žestok, lud, izvan sebe
consumer - potrošač, trošač
binge - pijanka, limpanje

Po mojem mišljenju bi to bilo nešto kao "neobuzdano trošenje potrošača"... Ajde pomozite ak znate.

FaTaL_mRkvA
23-04-2010, 10:22
Some see it as an escape from the marketing mind games and frantic consumer binge that has come to characterise the holiday season, and our culture in general.

Neki to vide kao izlaz iz marketinških igara uma i neobuzdanog trošenja potrošača...
Neznam što znači limpanje, možda bi moglo biti i "neobuzdanog limpanja potrošača".
Ovaj prvi dio sam glupo preveo, ali mislim da je ovo što ti treba točno.

EDIT: kvragu sad vidim da si postao prije 5 dana -.-''

Moar
28-04-2010, 20:20
Pozdrav ljudi, novi sam ovdje, frend mi je preporucio ovaj forum i svidja mi se dost, nadam se da cmo se slagat(i da cete mi pomoc :rotfl: )
Ovako jel ima tu tko da sprecha njemacki?
Trebam pomoc oko prevodjenja par recenica na njemacki, o mercedesu moram plakat napravit.. ccc ako imate kakvih ideja, feel free to post them :D

la50
04-05-2010, 08:01
E ljudi ima tko kakav referat(na hrvatskom) o trijaku,tiristoru ili pak o FID sklopci.
Tražio sam,ali nešto slabo sam našao na hrv.Na engleskom ima dosta toga ali mi se neda prevodit tolko teksta a kad se preko programa prevodi onda ispadne glupo.

Tsumetai Ryujin
09-05-2010, 16:40
jel bi se dalo nekome rijesit ove zadatke i skenirat il uslikat postupak rijesavanja :O

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs053.snc3/14121_1418451134404_1026403020_1241920_3702985_n.j pg
http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-sjc1/hs053.snc3/14121_1418451174405_1026403020_1241921_1020637_n.j pg

u prva tri zadatka treba derivirati, u cetvrtom treba odrediti tangentu i normalu na rgaf funkcije, a peti treba sam derivirati...

sickpetey
15-05-2010, 00:11
Mogao si jos losiju fotku..aj idem probati ali nista ne obecajem

EDIT:lol nisam tek sad primjetio da si to posto pre dosta dana XD..aj barem ima nes za vjezbu

majstoro
27-05-2010, 19:03
Treba mi sto vise o hrvatskom iseljenistvu za plakat
ali da nije sa wikipedije
moze neko nac?

FaTaL_mRkvA
28-05-2010, 00:00
http://www.geografija.hr/clanci/1225/is ... znu-afriku (http://www.geografija.hr/clanci/1225/iseljavanje-hrvata-u-amerike-te-juznu-afriku)

FaTaL_mRkvA
28-05-2010, 15:58
Tražim nekoga tko stvarno dobro zna geometriju, pametan je i ima smisla za rješavanje problema da mi pomogne riješiti jedan za mene pretežak, a za njega vjerojatno prelagan zadatak na razini 1. razreda matematičke gimnazije.
Neka se javi na PP pa pošaljem zadatak. Hvala.

RIDER32
01-06-2010, 14:09
Vidim da se nikom neda rješavati zadače i na forumu, al svejedno stavit ću ti pa možda neko bude znao :)

Dakle ovo je ispit iz njemačkog i treba mi neko da ga rješi pošto ja nakon 9 godina učenja znam samo šta je "ajne majne klajne švajne" :D

1. Schribe deinen lebenslauf: - to je životopis u 5-6 rečenica.

2. Setze ins Perfekt:
-1. Ich backe eine torte für mein geburtstag.
-2. Marco fliegt dieses wochenende nach boon.
-3. Anna denkt ständing an ihren freund.
-4. Hlfst du mir bei der Hausaufgabe.

3. Setze ins Passiv:
-1. Wir essen ćevapčići und pommes.
-2. Mein onkel bringt viele geschenke.
-3. Ich gehe zum arzt.
-4. Das Flugzeug fliegt.

Any Help? :roll:

keko
01-06-2010, 14:48
2. Setze ins Perfekt:
-1. Ich backe eine torte für mein geburtstag.
-2. Marco fliegt dieses wochenende nach boon.
-3. Anna denkt ständing an ihren freund.
-4. Hlfst du mir bei der Hausaufgabe.

1.Ich habe eine Torte fur meni Geburtstag gebacken.
2.Marco ist dieses Wochenende nach Bonn geflogen.
3.Anna hat standing an ihren Freund gedacht.
4.Hast du mir bei der Hausaufgabe geholfen?


Sorry, ostalo ne znam.

majstoro
01-06-2010, 15:48
http://www.geografija.hr/clanci/1225/iseljavanje-hrvata-u-amerike-te-juznu-afriku
hvala
dobio najbolju ocijenu jeej :D

FaTaL_mRkvA
09-06-2010, 18:09
Ajmo hakeri.
Inače znam napisati program, samo me matematički zeza ovaj dio gdje treba izračunati broj praunuka. Halp pls.


Ivičin pradjed Antus imao je, kao i svi ljudi njegova vremena, puno djece. Njegova je obitelj bila jako neobična po tome što je imao samo sinove, njih S. Kada su se sinovi poženili, najmlađi je imao jednog sina, drugi po starosti dva, i tako dalje sve do S-tog sina, koji je imao S sinova, Antusovih unuka. Ta se tradicija nastavila i na Antusovu unučad. Najmlađi sin K-tog po starosti Antusovog sina je imao jednog sina, Antusovog praunuka, stariji od njega dva, i tako sve do najstarijeg, K-tog sina, koji je imao K djece.
Pradjed Antus već ima sto i dvije godine, i ne može zapamtiti svu svoju brojnu unučad i praunučad. Dolaze praznici i on želi svakom unuku kupiti motor, a svakom praunuku bicikl, pa ga zanima koliko ima unučadi i praunučadi. Tu mu treba tvoja pomoć. Trebaš napraviti program koji će za zadani broj sinova pradjeda Antusa S izračunati broj unučadi U i broj praunučadi P.

Ulazni podaci:
 prirodni broj S, broj sinova pradjeda Antusa (1 ≤ S ≤ 150).

Izlazni podaci:
 U, broj unučadi pradjeda Antusa;
 P, broj praunučadi pradjeda Antusa.

Primjeri:
______________
Ulaz - Izlaz
______________
2 - 3, 4

______________
4 - 10, 20
______________

SKICA:
http://img231.imageshack.us/img231/5734/sssnc.png

Delirium
09-06-2010, 19:12
Aj mrš to mi je sranje bilo na natjecanju, i tocno sam ga rjesio ali nema prozora da cu ti sad to opet sve pisat :rotfl:

FaTaL_mRkvA
09-06-2010, 19:39
[RIJEŠENO]

Delirium
09-06-2010, 19:44
dvije zrake ulaze udubljeno zrcalo iz izvora udaljenog 10 cm od fokusa i nalazi se na optičkoj osi gdje je slika izvora (trea mi i crtež)

FaTaL_mRkvA
10-06-2010, 17:26
Ljudi znam da bi ovo trebalo ići u Domaći Uradak ali to nitko ne čita, dajte mi molim vas pomozite ovo nacrtati jer inače padam matematiku.


Zadan je jednakostranični trokut △ABC (s osnovicom BC). Dvije dužine BD (točka D je na kraku) i CH (točka H je na dužini BD) dijele ga na tri manja trokuta. U svaki manji trokut upisana je kružnica jednakog polumjera r.

Mi to inače radimo u jednom programu ali može se vjerojatno i na papiru ako znate geometriju.
Hvala

loo
10-06-2010, 17:59
Ljudi znam da bi ovo trebalo ići u Domaći Uradak ali to nitko ne čita, dajte mi molim vas pomozite ovo nacrtati jer inače padam matematiku.


Zadan je jednakostranični trokut △ABC (s osnovicom BC). Dvije dužine BD (točka D je na kraku) i CH (točka H je na dužini BD) dijele ga na tri manja trokuta. U svaki manji trokut upisana je kružnica jednakog polumjera r.

Mi to inače radimo u jednom programu ali može se vjerojatno i na papiru ako znate geometriju.
Hvala

Na kojem kraku? Jesam to ja glup ili jednakostranični trokuti nemaju osnovicu? Možda si mislio jednakokračan?

FaTaL_mRkvA
10-06-2010, 18:16
Tako glasi zadatak.
A mislim da je osnovica jednostavno zadana zato da je lakše rasporediti točke u zadatku (tako će se sve točke uvijek zvati jednako, a ne da svatko tko riješi uvijek drukčije nazove točke).
Ili je to greška u zadatku pa bi trokut doista trebao i biti jednakokračan.

Jopax
10-06-2010, 18:44
Znači imaš jednakokračni trokut podjeljen na tri manja jednaka trokuta, imaš li dužine stranica ili proizvoljno biraš?

MindReader
10-06-2010, 19:04
znaš šta napraviš? napišeš program u wolfram alphi i riješi ti (u većini slučajeva riješi). naravno, treba napisat na engleskom. možda pomogne, možda.. ;)

McPingvin_v2.0
10-06-2010, 19:47
Čita se ovaj topic, ne brini.

FaTaL_mRkvA
10-06-2010, 20:12
znaš šta napraviš? napišeš program u wolfram alphi i riješi ti (u većini slučajeva riješi). naravno, treba napisat na engleskom. možda pomogne, možda.. ;)
Probao sam neke stvari tipa "3 triangles with equal incircles inside of a equilateral triangle" i ne radi, može netko tko bolje zna engleski probat molim vas?

Constantine
10-06-2010, 20:50
da se ubacim,imam isto problem sa geometrijskim zadatkom:
dakle,trostrana uspravna prizma,stranice raznostranicnog trokuta koji je baza se odnose u omjeru 17:10:9,oplosje O=1440,visina v=16cm,trazi se volumen prizme
trebam pomoc do kraja veceri posto sutra pisem test.

FaTaL_mRkvA
10-06-2010, 21:18
Znači imaš jednakokračni trokut podjeljen na tri manja jednaka trokuta, imaš li dužine stranica ili proizvoljno biraš?
Imam jednakoSTRANIČNI trokut.
I njega treba podijelit na 3 manja trokuta s jednakim radijusom upisane kružnice (nemoraju trokuti bit jednaki).
Duljine su proizvoljne.
I ja zapravo nemam zadan baš trokut, mogu početi od čega god želim.
Mogu ja npr. prvo nacrtati te upisane trokute pa onda veliki trokut ili tako nešto (ovo je samo primjer, već sam probao slične stvari)


Evo skice, točna je do u 0,01mm, ali to nije dovoljno, jer ja trebam konstruirati.

http://img816.imageshack.us/img816/9411/skkica.png

neox99buleseye
14-06-2010, 14:14
evo ovako xD trebao bih par hrvatskih glazbenika 18. st
i slike neceg o njima ako ima , bio bi jako zahvalan :P
hvala

Delirium
14-06-2010, 14:25
http://hr.wikipedia.org/wiki/Glavna_stranica

neox99buleseye
15-06-2010, 14:18
no shit, kako li se samo ja toga nisam sjetio, hm........ baš se pitam?

Worthaur
19-08-2010, 09:31
Ok, noob math question, vjerojatno necu dobit odgovor al treba probat >.>
Prikažite sljedeće relacije pomoću grafa i matrice incidencije:
A={1,2,3,4}
ρ= podskup skupa A² (pisem rijecima jer nemogu nac znak da ga copy/pejstam -.-)
ρ={(x,y):x|y}

I u rijesenjima, u matrici incidencije 1 je na ovim mjestima: (1,1),(1,2),(1,3)(1,4),(2,2),(2,4),(3,3),(4,4), a to je izvuko nekak iz ove zadnje formule
Jel mi moze netko pojasnit ρ={(x,y):x|y}, wtf znaci x|y

blood4me
24-10-2010, 15:19
Ajde neka mi netko pl0x objasni elektronsku konfiguraciju, sta je to, wtf je to, what da fak je to itd..
Idem u madjarsku skolu a nastavnica nezna hrvatski tak da :S

Razzarach
24-10-2010, 15:21
Ajde neka mi netko pl0x objasni elektronsku konfiguraciju, sta je to, wtf je to, what da fak je to itd..
Idem u madjarsku skolu a nastavnica nezna hrvatski tak da :S
same. (neidem u madjarsku skolu nego ne kontam to xD)

Delirium
24-10-2010, 17:08
Elektronska Konfiguracija je razvrstavanje elektrona u ljuske i orbitale

poslje 4 (ili 5) ljuske orbitale se mješaju tako da je dobro nać sliku kako one idu

U prvu "S" orbitalu stanu dva elektrona pod uvjetom da su suprotnog spina (Da jedan ide u smjeru kazaljke na stau a drugi obrnuto)

U "P" orbitalu stane 6 elektrona (3 kućice)

1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d10 4p6 5s2 4d10 5p6 6s2 4f14 5d10 6p6 7s 2 5f14 7p6
je način na koji se orbitale popunjavaju (broj iza slova je maximalan broj elektrona u orbitali te ljuske)

blood4me
24-10-2010, 17:17
znaci u 3d orbitalu stane 10 elektrona u 5 kucica(po jedan pozitivni po jedan negativni spin u svaku)?
Kak da ja znam jel su elektroni pozitivnog ili negativnog spina?

Delirium
24-10-2010, 17:24
Zakon Dijagonale

imas slobodne elektrone

punis kucice prvo Onaj poz spina dok ne ispunis orbitalu (ne vrijedi kod nizih npr 1s)
i onda tek ispunjavas ove suprotnog spina

Hundov Zakon
i uvijek se mora tako da bude sto vise slobodnih elektrona u jednoj orbitali

tako da ces prije puniti 4d umesto 5f unatoc energiji

i naravno pokusat ces da zadnja ima sto vise kućica sa samo jednim elektronom

Razzarach
27-10-2010, 21:30
Osnove Elektrotehnike -> 1. raz.
Kulonov Zakon.
Treci put ispravljam, ima ko kakve zadatke iz toga :)

cham3leon
27-10-2010, 21:31
Je to ono sa nabojima, udaljenostima između njih i te stvari?

Razzarach
27-10-2010, 21:36
Da tako nes.

cham3leon
27-10-2010, 21:44
Pa ti su bar jednostavni. Nacrtaš si smjerove svih sila koje djeluju na zadani naboj od okolnih naboja. To su ti kao vektori sile. Nacrtaš ih otprilike tako da im je duljina jačina sile (to izračunaš po formuli).

Prema tome odrediš rezultantnu silu, a to zavisi. Recimo, ako na naboj djeluju 2 sile međusobno okomite, to znači da iz njega crtaš 2 vektora okomita jedan na drugi različite duljine (intenziteta sile). Onda ih zamisliš kao katete (ako se tako kaže, ja zaboravio sve to) pravokutnog trokuta, izračunaš hipotenuzu tog trokuta, i to ti je itenzitet ukupne sile koja djeluje na taj naboj. Ako nisu pod pravim kutem, mislim da moraš trigonometrijski.

Razzarach
27-10-2010, 21:50
Mah. Profa stavlja retardirane zadatke (lagane) tipa.
Ako se udvostruce naboji koliko moramo povecati r da bi sila ostala ista.
Onda ona sranja tipa nadji mjesto na spojnici di je potencijal 0 (to ne kontam ^^).
Izracunaj potencijal na r/2.
A valjda cu dobit 2. Cjeli jebeni razred je pao prvi put a drugi put su samo 5 prosli od 32... :)

cham3leon
27-10-2010, 21:58
U biti to ti je isto samo što imaš druge nepoznanice u formuli. Tražiš r ovaj put, a znaš naboj ili što se već po default formuli traži. Koristiš iste formule samo ih okreneš. To valjda znaš?

Lord Ragnarok
27-10-2010, 22:49
F = k*(Q1*Q2) / [sub:zc9ef840]r2[/sub:zc9ef840]

ak naboje povecas dva puta onda udaljenost trebas povecati za sqrt(2) (1.41..., drugi korjen iz 2)
nek neki elektricar to pogleda za svaki slucaj, ja nsiam bas najjaci u tome (a ni matisi)

a za smjer sile/itd nacrtaj strelice, najveca sila=najveca strelica. strelice guraju tocku/naboj. smjer i duzina u koju guraju ti je rezultantna sila

Razzarach
28-10-2010, 09:14
yep fala chameleon.
samo sta da fi stavim 0

KI KI
03-11-2010, 19:28
Matiša, Drugi razred matematičke gimnazije, Poglavlje- Nultočke i faktorizacija polinoma.

zadatak
x[sup:1w6a1857]3[/sup:1w6a1857]S- 5x[sup:1w6a1857]2[/sup:1w6a1857]S+ 8x - 6 = 0 , x[sub:1w6a1857]1[/sub:1w6a1857]S= 1 - i
treba otkriti x[sub:1w6a1857]2[/sub:1w6a1857]Si x[sub:1w6a1857]3[/sub:1w6a1857]

netko do sutra ujutro?

Rang€r
03-11-2010, 20:08
baš mi je fora ovak vidjet kak su druge škole naprednije od moje :D

KI KI
03-11-2010, 20:23
haha xD a jbg ja bi volio da ovo nismo ni radili xD odnosno to je kao nesto dodatno sto mi radimo doma ali to moramo znati makar nista nije pojasnjeno nit ista i dobit cemo ocjenu...

Falus
15-11-2010, 00:01
Ima li mozda netko nekakav seminar ili bilo sta, nekakvu skriptu o kolagenu. Na internetu je dosta sturo ovo sta ima, a nisam bas jak sa engleskim da bi prevodio nesto strano. Bio bih mnogo zahvalan.

keko
15-11-2010, 16:07
Jedno lagano pitanje: Po čemu je poznat zaljev St. Malo na sjeveru Francuske?

FaTaL_mRkvA
16-11-2010, 22:38
Neznam po čemu bi bio poznat ali na http://en.wikipedia.org/wiki/Saint-MaloSima par zanimljivosti, iako ništa što bi ga učinilo baš poznatim. Barem po meni.

McPingvin_v2.0
18-11-2010, 11:37
Ne znam, ali izgleda kul: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... norama.png (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/80/Saint-Malo_Panorama.png)

keko
18-11-2010, 19:28
Našao sam: fora je u tome što je to tombol kojemu je za vrijeme plime poplavljena povezanost s kopnom.

FaTaL_mRkvA
18-11-2010, 22:11
Aaa da učim to barem dvaput svake godine na zemljopisu xD... Ali očito još nisam uspio zapamtiti naziv :(

Korpse
21-11-2010, 18:12
jel zna tko neku stranicu sa zadacima iz kemije za II. razred gimnazije, entalpija, entropija, gibssova energija, masena koncentracija, množinska koncentracija, maseni udio i molalitet?

blood4me
28-11-2010, 19:14
Jbt ja sutra pisem ispit iz kemije a torba sa svim knjigama i svime mi ostala u skoli u petak :SSS
Tak da, ako bi mi netko molim vas mogao objasniti kovalentne veze i sve vezano uz to pls?

Carp
03-12-2010, 20:41
Dobih za napravit prezentaciju o Common rail direct fuel injection, ilitiga CRDI motorima. Daklem, sto meni zapravo treba su gifovi ovih motora. Znaci, princip ubrizgavanja i tako to. sve sam pretrazio no bez uspjeha :/

Hvala unaprijed

McPingvin_v2.0
04-12-2010, 02:28
http://auto.howstuffworks.com/direct-in ... /printable (http://auto.howstuffworks.com/direct-injection-engine.htm/printable)

aGwV9ueHcz4

Carp
04-12-2010, 16:16
Dobro nisam bas na to mislio, ali hvala, ubacit cu to u prezentaciju ;)

Razzarach
27-01-2011, 22:34
Zadaca iz osnova.

1) Nacrtaj električnu mrežu u programu EWB. Mreža neka se sastoji od barem četiri paralelno spojena otpora različitih vrijednosti. Vrijednost napona izvora sam odaberi, kao i vrijednosti otpora. Na osnovu zadanih podataka izračunati ukupnu struju spoja, struju kroz pojedini otpor, i padove napona na svakom otporu. Potrebno je dokazati da vrijedi 1. Kirchhoffov zakon.

2) Nacrtaj električnu mrežu u programu EWB. Mreža neka se sastoji od barem 6 serijski spojenih otpora različitih vrijednosti. Vrijednost napona izvora sam odaberi, kao i vrijednosti otpora. Na osnovu zadanih podataka izračunati ukupnu struju spoja, padobe napona na svakom otporu. Potrebno je dokazati da vrijedi 2. Kirchhoffov zakon.

3) Nacrtaj električnu mrežu u programu EWB. Mreža neka se sastoji od barem 6 serijski spojenih otpora, spojenih u seriju s 5 paralelno spojenih otpora. Izračunaj padove napona na svakom otporu.

Jao jao retajnog profe da nam ovo da moramo u nedjelju predat njemu na mejl xD
Meni ovaj sugavi EWB nes sere na sedmici, se da nekome napravit sheme...

Maja
29-03-2011, 15:51
jel zna tko neku stranicu sa zadacima iz kemije za II. razred gimnazije, entalpija, entropija, gibssova energija, masena koncentracija, množinska koncentracija, maseni udio i molalitet?
Koji udžbenik?

Devil Dog
29-03-2011, 17:51
Jel zna neko stranicu sa kompletno prevedenim textovima iz "hereditas linguae latinae"? :)

hrčak
29-03-2011, 22:05
Jel zna neko stranicu sa kompletno prevedenim textovima iz "hereditas linguae latinae"? :)

majstoro
03-04-2011, 19:15
Dajte objasnite mi nesto

ide zadatak iz fizike:
Val ima period T=0.2,kolika je frekvencija tog vala?
znaci formula je f=1/T,uvrstimo: f=1/0.2s i njima ispadne f=5 1/s,i ja neznam kako su oni od 0.2 dobili pet?

cham3leon
03-04-2011, 19:17
Zato jer je 1/0.2 = 5

Devil Dog
03-04-2011, 19:21
Jooj kad ti ja s 2 iz mat. moram objasnjavat...

Znači djeliš s 0,2 => automatski moraš točku prebacit u desno, to vrijedi i za 1
Dakle ispadne 10/2
Problem?

majstoro
03-04-2011, 19:26
aaaaa jao bruke ja na citave nacine pokusavam nac rjesenje kad skontam da sam trebo podijelit lol

Totoro
03-04-2011, 19:27
http://img852.imageshack.us/img852/315/64276134.jpg (http://img852.imageshack.us/i/64276134.jpg/)

Devil Dog
03-04-2011, 19:28
Još će on i popušit ovu foru kolko zna matematiku :rotfl:

EDIT: sad sam sjebo sam sebe :(

cham3leon
03-04-2011, 19:31
http://farm4.static.flickr.com/3217/3015062728_6b27f9a6ae.jpg

Prije nego se netko ozbiljnije osramoti.

Totoro
03-04-2011, 19:33
Još će on i popušit ovu foru kolko zna matematiku :rotfl:

EDIT: sad sam sjebo sam sebe :(
http://media.tumblr.com/tumblr_lhjqp5ivNG1qc6bd7.jpg

Jopax
03-04-2011, 23:20
Ima netko viška maturski rad na temu AutoCAD-a?
XD

Maja
13-04-2011, 17:07
Zvuk ima intenzitet 3 x 10^-4 (tri puta deset na minus četvrtu :oops: ) W/m^2. Kolika je razina intenziteta tog zvuka?

:?

Help? :(

HarDStyle[R]
13-04-2011, 17:36
Eo dosadno mi je
http://www.pohrani.com/t/X/fA/418hwOAZ/untitled.jpg (http://www.pohrani.com/?X/fA/418hwOAZ/untitled.png)
Nego, valjda je to to, njub sam kaj se fizike tice pa ak ne valja nek neko kaze :D

beba nema zvečku
13-04-2011, 17:41
da to je to.

Maja
14-04-2011, 14:11
]Eo dosadno mi je

Nego, valjda je to to, njub sam kaj se fizike tice pa ak ne valja nek neko kaze :D
Hvala :shock:
Omg, pisali smo test danas, i bio takav sličan zadatak i nisam znala, ispalo i -40 decibela i udaljenost nekakva 40 000 metara :rotfl:

Ah >_<

Stryder
08-05-2011, 22:02
Y= x - (4/(x-1)^2)

trebam derivaciju ove funkcije. Sto prije.

beba nema zvečku
08-05-2011, 22:09
http://www.wolframalpha.com/input/?i=de ... %29%5E2%29 (http://www.wolframalpha.com/input/?i=derivate+Y%3D+x+-+%284%2F%28x-1%29%5E2%29)

pogledaj dal je dobro upisal funkciju, samo zbrises ovo derivate ispred i puknes enter

Stryder
08-05-2011, 23:12
a gledao sam vec, ali treba mi bas postupak :/

blood4me
11-05-2011, 20:19
Kak se ovo rijesava? S postupkom pomogucnosti..
|2x-3|+|2x+3|=6
Znaci idem..
2x-3
2x=3
x=3/2
i
2x+3
2x=-3
x=-3/2

Dalje trebam ovako..
http://i52.tinypic.com/35ajcqs.jpg
I kak dalje??

blood4me
11-05-2011, 20:51
Kak se ovo rijesava? S postupkom pomogucnosti..
|2x-3|+|2x+3|=6
Znaci idem..
2x-3
2x=3
x=3/2
i
2x+3
2x=-3
x=-3/2

Dalje trebam ovako..
http://i52.tinypic.com/35ajcqs.jpg
I kak dalje??

Bump, hitno je :cry:

Azer
11-05-2011, 21:16
Određuju se slučajevi, sa plus i minus pa se shodno tome mjenjaju zagrade, ili tako nešta.

Kenyi
11-05-2011, 21:18
Samo da napomenem da više nikada necu raditi matematiku.
Barem do prvog semestra :(

HarDStyle[R]
11-05-2011, 21:43
da brijem da tu imas cetri slucaja
++
+-
-+
--
I dalje rijesis jednadbu po x-u za svaki slucaj.
Al koji prozor si ovo nacrto xD nekuzim kae to, nes graficki ili? :S

Azer
11-05-2011, 21:46
To su "slučajevi".

Prvi slučaj, pr. [-∞, x>
Drugi, <x, y>
I teći <y, ∞]

Iako zagrade nemoraju bit tako nego zavisi jel se x/y uključuje u..taj kao račun.

blood4me
12-05-2011, 14:44
Ja vas nist nisam skuzio..
Trebalo bi bit 3 slucaja valjda po ovoj skici..
I treba stavit predznake + - ispred tih skupova brojeva(nezz kak se to zove, na madjarskom mi matematika u.u)
Al nema veze, zaspo sam nulti sat tak da cu imat 2 iz tog ispita tak i tak a znam za pet jeje!

Insert
12-05-2011, 17:45
može mi netko nabaciti hint kako da ovo riješim? imam osjećaj da je neka skorz lagana zakonitost o trokutima koje se ne mogu sjetiti. rješenje je 25

http://img90.imageshack.us/img90/7104/polumjer.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/90/polumjer.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

.
12-05-2011, 17:58
http://imageshack.us/photo/my-images/202/polumjer.jpg/

ja bi to ovako rješio

dakle prvo izračunaš kut alfa pomoću co/tangens alfe, od volje ti, a/b il b/a. zatim dobiš alfa crtano 90°-kut alfa. nakon toga pomoču co/sinusa dobiš x.

Insert
12-05-2011, 19:07
http://imageshack.us/photo/my-images/202/polumjer.jpg/

ja bi to ovako rješio

dakle prvo izračunaš kut alfa pomoću co/tangens alfe, od volje ti, a/b il b/a. zatim dobiš alfa crtano 90°-kut alfa. nakon toga pomoču co/sinusa dobiš x.
to je i meni palo na pamet, ali ne može jer ne možeš znati da je alfa' + alfa = 90

beba nema zvečku
12-05-2011, 19:36
evo sad cu da resim

EDIT

ovako, imamo dva slična trokuta, ovaj koji je dan na slici i ovaj koji je nastao spajanjem promjera sa točkom(C) na kruznici. OVI KUtovi kotirani 18° i 17° stupnjeva su jednaki po teoremu o kutevima sa okomitim kracima(mala greška na slici, autocad noob ,ovo ono). Znaci preko pitagore dobis duljinu tetive te zatim pomocu tg Alfe(kutevi 17 i 18 koji su jednaki;alfa) izracunas promjer. da bi dobio polumjer podjelis sa dva

sljika (http://i.imgur.com/0Hytj.png)

Insert
12-05-2011, 20:33
hvala, ne bi se nikad sjetio spojit C s promjerom. slika te nekako navodi da spojiš C sa središtm (ono ko u rangera).

sickpetey
29-05-2011, 01:26
Oke ovo mi treba za sutra pa ako netko zna nesto od toga nega mi odgovori na pp a ako ne nikom nista ^^

http://i.imgur.com/VFge3.jpg

hrčak
31-05-2011, 20:49
1. Nacrtaj skup svih točaka T(x,y) u ravini kojima kordinate zadovoljavaju uvjet: 3x-2y+12<0

2. Odredi na osi apcisa točku koja je jednako udaljena od točaka: A(-3,-2 i B(1,4)

Please help, formule za napravit, crteži i sve to bih molio da mi se napravi što prije i to po mogućnosti danas, trebami za ispit.

Constantine
31-05-2011, 23:50
Jel bi mi mogao netko ovdje pojasnit minimizaciju logičkih funkcija upotrebom K tablica?

cham3leon
26-06-2011, 20:18
Ima li tu slučajno netko tko zna raditi sa Lotus Notesom i Domino Designerom? Imam neke dileme.

Carp
29-06-2011, 09:20
Jel bi mi mogao netko ovdje pojasnit minimizaciju logičkih funkcija upotrebom K tablica?

Sta ti tocno treba? Ajd stavi zadatak ako ti nije tesko :)

Lord Ragnarok
30-06-2011, 13:10
mene djubre rusilo iz grade digi sklopova i uredaja premda sam mu na 4 pitanja odgovorio na 5 stranica, nacrto prek 20 shema raznih picki materini i prepisao mu clanke sa wikipedije i njegove skripte (tj kompilacije predavanja) sa izlikom "ovo je svega 20-30% onoga sto ste trebali napisati". i to je reko cim sam mu predao ta 3 lista papira, bez da je ista procito

jebem mu mater neskolovanu....

The Boz
30-06-2011, 14:42
Welcome to GDSU. Population: You.

alchy
30-06-2011, 14:43
lukša o lukša <3

McPingvin_v2.0
30-06-2011, 14:47
NANANANANANANANA LUKŠAAA

Lord Ragnarok
30-06-2011, 14:48
tenk ju bičes...

Lord Ragnarok
08-07-2011, 14:20
e da kuje, proso sam gradu, jebeni luksa

McPingvin_v2.0
08-07-2011, 17:30
To je to.

sickpetey
20-07-2011, 19:07
http://i.imgur.com/enFvb.jpg

Ima tko da zna rijestiti to. Ak ima nek mi posalje na pp
bit cu vrlo zahvalan .D

sickpetey
25-08-2011, 23:56
Trebaju mi zadatci iz dinamike i statike fluida, i temperature (ako netko ima u nekoj vjezbenici ako bi mi mogao skenirati i poslati na pp bio bih zahvalan).
I ima li itko od Petra Kulinšića Mehaniku i Toplinu zbirku rijesenih zadataka?

hrčak
21-11-2011, 22:06
1. Koliki če biti prirast entalpije pri stvaranju jednogA grama bakrova(1) oksida iz elementarnog bakra i kisika pri temepraturi 25 stupnjeva celzijusevih i tlaku 100 kPa ako je deltafH = -166,7 kJ/mol?

2. Izgaranjem 2,5 mola metanola pri stalnom tlaku oslobođena toplina iznosi 1 816,45 kJ. Izračunajte reakcijsku entalpiju i entalpiju izgaranja metanola. Jednadžba reakcije jest 2CH3OH(l) + 3O2(g) -> 2CO2(g) + 4H2O(l)

3. Koja mnižina metana treba sagorjeti pri stalnom tlaku da bi oslobođena toplina iznosila 5 000kJ (deltacH (CH4)) odčitaj iz tablice 1.2 (-890 kJ/mol)

Može netko riješi, ja sam totalni antitalent za kemiju....

SharpDressedChevap
21-11-2011, 22:16
Ovako, nisam bio na zadnja dva sata tehničkih materijala pa nisam shvatio sve, a knjige nemam trenutno.

Treba mi netko da mi malo bolje objasni slijedeće dijagrame stanja:

- sustav potpune rastvorljivosti u tekućem i krutom stanju
- sustav potpune rastvorljivosti u tekućem stanju i djelomične rastvorljivosti u krutom stanju

Još mi treba i malo pojašnjenje Gibbsovog pravila (ono s fazama i komponentama ako se sjećam dobro), eutektičkog i peritektičkog sustava, uz samu definiciju eutektikuma.

I dijagram željezo - ugljik, znam nešto malo jer sam zadnji sat uhvatio što je ponavljao (austenit, cementit i ostalo što se nalaze posvuda po dijagramu ovisno o temperaturi i koncentracijama, jel).
Treba mi do srijeda najkasnije.

beba nema zvečku
22-11-2011, 09:47
http://www.tssibenik.hr/download/strojarstvo/tm1/dijagram_fec.jpg

evo ti FeC dijagram pa rokaj.

eutektički je takav dok se stvaraju dvije vrste kristala, a ni jedna od njih ne stigne dobit neku poštenu veličinu zrna.
http://en.wikipedia.org/wiki/Eutectic_point

jebte sve sam zabil :(

Duke of Earl
27-12-2011, 00:20
http://www.khanacademy.org/


Ovo je jebeno zakon stranica.


With a library of over 2,700 videos covering everything from arithmetic to physics, finance, and history and 268 practice exercises, we're on a mission to help you learn what you want, when you want, at your own pace.

Sonic_Moronic
27-12-2011, 10:20
Zgodno, idem kroz history sekciju.

cham3leon
27-12-2011, 11:41
Zašto ja nisam imao ovako nešto kad sam bio u osnovnoj/srednjoj? :(

Sonic_Moronic
27-12-2011, 11:49
Zašto mene nije zanimalo :D
povijest umjetnosti je ludilo, ima sve živo.

SharpDressedChevap
25-03-2012, 12:18
Okej, ja ne znam jesam li glup ili šta, ali ne mogu riješit bratov zadatak iz dodatne.

U četiri košare ima ukupno 20 oraha.
U čevrtoj košari je 1 orah više nego u prvoj košari, a u trećoj jedan manje nego u drugoj.
U prvoj i četvrtoj košari je 6 oraha više nego što ih zajedno ima u drugoj i trećoj košari.

Koliko u svakoj košari ima oraha?

Šta god pokušam ispada krivo, tj. zbroj svih ispada u redu ali prva i četvrta ne budu za 6 veće od druge i treće.

MasaKrisT
25-03-2012, 12:25
kaže žena
a=6,b=4,c=3,d=7

SharpDressedChevap
25-03-2012, 12:29
Je, evo i meni je tako konačno ispalo.
Hvala.

SharpDressedChevap
26-03-2012, 16:40
Ovako, još jedno blesavo pitanje al neznam. Jel može netko nacrtat kako bi izgledalo ovo tijelo u izometriji (30,90,30 stupnjeva)? Ne mogu si predočit iz nekog razloga. Znam da je ovo sivo malo "iza" postavljeno ali nemam blage šta trebam postavit u sredinu jer me bune nacrt i bokocrt.

http://i42.tinypic.com/ei7ci0.jpg

str1k3r
26-03-2012, 17:54
Budući da se žurim, evo ti na brzinu aksonometrija pod kutem od 45, mislim da ćeš skužiti kako što stoji. Nadam se da sam ti pomogao. :)

http://i.imgur.com/QsZ3L.jpg

SharpDressedChevap
27-03-2012, 09:14
Super, mnogo mnogo hvala :)

majstoro
20-05-2012, 16:48
Sutra radim kontrolni iz matematike zadnje gradivo da ispravim a instruktorica mi se ne javlja :D, ugl ovo je slicnost trokuta pa ako bi neko mogo uradit ove zadatke da objasni kako da uradi bio bih mu zahvalan jer ovo nikako nisam ucio neznam ni formule :D. Mislim pomogle bi mi formule za ove zadatke pa da ih mogu primjenit :D
1.Duljine stranica trokuta jednake su 13cm,14 cm,15 cm. Zbroj duljica dviju duljih stranica slicnog trokuta je 116 cm.Kolike su duljine stranica slicnog trokuta?

2.Duljine stranica trokuta jednake su 10cm,10cm i 16cm. Ako je površina slicnog trokuta 12 cm2(tj na kvadrat :D), koliki mu je opseg?

3.Duljina jedne katete pravokutnog trokuta iznosi 9cm, a duljina njezine ortogonalne projekcije na hipotenuzu je 5.4cm.Kolike su duljine druge katete i hipotenuze?

4.Duljine osnovica trapeza su 36 cm i 24 cm, a duljine krakova su 8cm i 9cm.Odredi duljine stranica trokuta kojeg oređuju pravci sto sadrze krakove trapeza i dulje osnovice trapeza

keko
20-05-2012, 18:51
Ja bih za 10 dana trebao pisati višu razinu iz matematiku, a nemam pojma o čemu ti pišeš xD... McDonald's, here I come. :D

majstoro
20-05-2012, 21:44
Ja bih za 10 dana trebao pisati višu razinu iz matematiku, a nemam pojma o čemu ti pišeš xD... McDonald's, here I come. :D
Ma ovo je oni poučci SSS,SKS i to :D http://www.tssibenik.hr/matematika/1_raz/s_s/s_s.htm

Carp
23-05-2012, 19:27
Jel to gradivo 1. ili 2. srednje?

SharpDressedChevap
03-10-2012, 20:25
Imam tu jedan zadatak iz mehanike, nismo stigli obradit zadnju lekciju do kraja a dobili smo DR koji ne mogu rješit pa ako tko zna i riješi, neka poživi sto godina.

Dio pruge montiran je na 15 °C. Ljeti temperature dostižu do 55 °C, a zimi do -30 °C. Dužina tračnica je 10 m. Koliki je razmak između tračnica?

(u pitanju su čelične tračnice, još treba i naći Youngov modul elastičnosti i koeficijent toplinskog rastezanja)

beba nema zvečku
03-10-2012, 21:28
Youngov modul ti je za sve čelike isti 210 giga paskala ili kak ti stoji u strojarskim priručnicima 210*10^3 N/mm^2.


Toplinsko rastezanje ovisi samo o temperaturi. znači

L(na temp T) = L(na 20 °C) + L(na 20°C) *alfa(koef. linearnog rastezanja) * razlika temparatura( T - 20°C)

znači na ako su ti na 15°C dugačke 10m.

15=L(na 20 °C) + L(na 20 °C)*alfa(koef. linearnog rastezanja)* (-5)

iz tog dobiš temp na 20 stupnjeva celzijevih.

zatim po gornjoj formuli izračunaš kolko su duljine na 55 i -30 . al ovo valjda si i sam znal. sad pretpostavimo da ko god je postavljal te tračnice je znal da se ljeti zagriju na 55 pa ih je postavil na takav razmak da dok dođu na 55 nema razmak među njima. iz toga možeš dobiti razmak između pruga na 15 i na -30.

vjerojatno je to krivo, al bolje da nekaj napišeš nego ništ.

SharpDressedChevap
03-10-2012, 22:27
Evo dospio sam do nekog zadatka gdje vidim da se ova razlika temperatura mjeri u Kelvinima, zajedno s koef. rastezanja, ali se računa skroz normalno preko Celzijusa. Šta se ne bi trebao dodavati 273.15? Ili ja negdje griješim?

I valjda bi trebalo nešto ići preko jednadžbe za temp. naprezanje, tj.
Sigma = -E * alfa*(T2 - T1)

Nitko živ iz razreda nema veze s vezom :(

beba nema zvečku
03-10-2012, 22:59
razlike dviju temperatura su jednake i u kelvinima i u celzijima,tak su složene. ( svakoj temperaturi za prijelaz iz C u K dodaješ 273.15 pa se tih 273.15 poništi)

rekel bi ti napišeš cijeli zadatak jer ovak je teško skužit o čem se točno radi,al idem sad spat.

cham3leon
24-10-2012, 15:30
Jel se razumije netko ovdje u stohastičku matematiku? Kombinatoriku, koncepte prebrojavanja, vjerojatnosti?

Wizard
24-10-2012, 16:01
Ponešto da, šta ti triba?

cham3leon
24-10-2012, 16:22
Imam neke grozne zadatke iz toga. Kaže ovako:

Ako se 12 kuglica baca u 20 kutija, kolika je vjerojatnost da niti jedna kutija neće sadržavati više od jedne
kuglice?

E sad, profesor nam je pokazao foru sa pregradama na jednom sličnom zadatku, odnosno na koliko mjesta možeš smjestiti nekakve zamišljene pregrade koje odvajaju koje kuglice idu kamo. Prema tome se može izračunati preko binomnog koeficijenta koliko ukupno kombinacija postoji sa kuglicama i kutijama, onda bi od toga valjda trebalo oduzeti broj kombinacija koje uključuju sve mogućnosti u kojima ima po 2 kuglice bar u jednoj kutiji, pa isto tako sa 3... Ali kako njih izračunat nemam pojma.

Wizard
24-10-2012, 17:03
Gledamo slučaj kad niti jedna kutija ne sadrži više od jedne kuglice. Imamo 20 kutija, znači 12 ih sadrži kuglicu, 8 ih je prazno. Sad izračunamo na koliko načina možemo posložiti te kutije, što bi trebalo biti 20!/12!*8!, di je 20! ukupan br. načina za to napravit, a 12! je broj permutacija tih 12 s kuglicom, jer redoslijed nije važan, a 8! broj permutacija onih bez kuglice.

Iako nisam posve siguran, ima nešto vrimena otkad sam se time zanji put bavia.

Edit: 20!/12!*8!

cham3leon
24-10-2012, 17:57
Eeeee, to je to, svaka čast care

Wizard
24-10-2012, 18:05
A ukupan broj je 20^12, sramota me priznat koliko mi je tribalo da do toga dođem :(

cham3leon
24-10-2012, 19:02
Imam čak i rješenje koje treba doć, samo mi nije bila jasna logika iza toga, iako sam sigurno već prošo kroz iste takve primjere.

Wizard
24-10-2012, 19:12
A to ti je ono gledaš gledaš pa skužiš, pa kad skužiš misliš se kako mi odma nije bilo jasno.

Mi se i nismo baš bavili ovakim primjerima, naša san bilježnicu iz kidma da vidim kako se rješava ovo, na kraju je najveći problem koliko je zadatak jednostavan. :)

Carp
25-10-2012, 02:40
I ja imam tu kombinatoriku cham, znam kod koga cu na instrukcije. :D

cham3leon
25-10-2012, 06:56
Koga?

Duke of Earl
07-11-2012, 11:51
Dva su tijela, čije mase iznose m1 = 4 kg i m2 = 8 kg, vezana s niti i nalaze se na kosini čiji je kut α = 30°. Faktori trenja su μ1 = 0.1, i μ2 = 0.2. Koja sila nateže nit, ako se tijelo m1 giba ispred m2 ? (Odgovor je T = 2.3 N)

Izračunao sam a1 = 4.055 m/s^2, a2 = 3.206 m/s^2. F (trenja)1 = 3.398 N i F (trenja)2 = 13.593 N. Al neznam kak sad postavit formulu za silu natezanja niti i baš me jebeno frustrira to.

beba nema zvečku
08-11-2012, 09:59
krivo ti je rjesenje dano jer ja sam dobil da je sila 1.3586 N :|

Carp
14-11-2012, 11:17
Moram dokazati kombinatorno.
http://i.imgur.com/KM48j.png

sto znaci m-1 povrh k-1, te 2m-1 povrh m-1? I dali to moram samo objasnit ili moram nesto i raspisat? Ako netko ima koju minuticu, unaprijed zahvaljujem. :D

Wizard
14-11-2012, 12:53
To ti je binomni koeficijent, vrijedi:
http://i.imgur.com/3LcEM.png

Što se zadatka tiče mislim da bi trebalo raspisat pa doći do rješenja, tj. dokazati :)

Carp
14-11-2012, 15:39
a uspio mi je frend dokazat da to vrijedi, ali problem je kombinatorni dokaz. znaci moram neku pricu izmislit koja prati taj dokaz.

Wizard
14-11-2012, 17:35
Kad to raspišeš to ti je kombinatorni dokaz, nikakva priča ti ne treba, priča zapravo ne može biti dokaz, može biti samo primjer. Uglavnom ako ti je prijatelj to raspisa to ti je sve šta ti triba, i jel bi moga reći kako je to napravia pošto nisan uspia danas kad san prova :).

Karlo_from_Bjelovar
20-11-2012, 19:43
ima neko nekakvu bazu u accessu? ne mora ništa spešl bit, može sve izmišljeno bit.. trebam napravit nekakvu bazu za informatiku i nije da ne znam, nego mi se ne da, pa me zanima jel ima netko za udijelit. xd

Carp
20-11-2012, 21:46
Kad to raspišeš to ti je kombinatorni dokaz, nikakva priča ti ne treba, priča zapravo ne može biti dokaz, može biti samo primjer. Uglavnom ako ti je prijatelj to raspisa to ti je sve šta ti triba, i jel bi moga reći kako je to napravia pošto nisan uspia danas kad san prova :).

E, tek sam sad vidio. Usliakt cu sutra pa cu ti uploadat.

SharpDressedChevap
19-12-2012, 19:15
Nešto vrlo jednostavno, a ne mogu skužit iz nekog razloga.

Imamo dva zavarena lima. Poznajemo površinu lima A, duljinu lima (ide 3xL ako je zavaren sa tri strane) i konačno debljinu lima. Sila i dopušteno naprezanje je isto tu.

Kako dobit drugu dimenziju tog lima (širinu (b)) koji je zavaren i ima oblik pravokutnika?

loo
21-12-2012, 15:57
Jel' ti nema tvoj faks neki neslužbeni forum ili grupu na fejsu pa da tamo pitaš? Siguran sam da bi dobio bolju pomoć

SharpDressedChevap
21-12-2012, 16:08
Pa ne idem na faks lol. Al nebitno, rješio, pala četvorka :)

Electromaster
22-03-2013, 22:20
Moram smisit neku temu o digitalnim medijima za seminarsko izlaganje na Medijskoj kulturi.

Ne znam što bi. :(

Deadwalker
22-03-2013, 22:25
Barem to nije teško.
Evo primjer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Online_magazine
Format magazina (mjesečnika/tjednika) u web okruženju. Evo nešto o načinu realizacije:
http://www.netmagazine.com/features/top-10-ways-create-digital-magazines
Za detalje imaš Google.

Electromaster
22-03-2013, 22:29
Ma mislio sam ja već svašta, od razvoja foruma pa da rvackih news portala, samo me jebe što ne znam odakle mi konkretna literatura (ne Wikipedia, neg nešto "legit", tipa knjiga, znanstveni časopis) jer lik dosta pati od toga.

Deadwalker
23-03-2013, 12:22
Preporučam onda Google Books ili Google Scholar.
Knjige koje nisu dostupne u cijelosti digitalno, uvijek možeš potražiti u knjižnici ili na ilegalnom pdf-u.

Electromaster
27-03-2013, 17:25
Na kraju poslao mail tipu, kaže da za ovaj kolegij nije toliko bitna literatura, nego da je tema aktualna.

Ništa, radim prezentaciju o internet memeovima. :)

Karlo_from_Bjelovar
08-04-2013, 16:08
lol, de je uploadaj dok napraviš

Electromaster
09-04-2013, 00:03
Budem za koji tjedan, evo vam u međuvremenu prošlosemestarska prezentacija o razvoju programskih jezika koju je nas par napravilo za uvod u informacijske znanosti.
https://mega.co.nz/#!kQAQibxJ!IZyPkFmhb ... gReOoZRxyY (https://mega.co.nz/#!kQAQibxJ!IZyPkFmhbf6fyb7Mm4Ph3hwsmnY7fDvj5gReOoZ RxyY)

Disclaimer: ne pokušavajte pronaći previše logike u njoj. Ostale stvari objasnim na upit.

Lord Ragnarok
09-04-2013, 13:40
da se mene pita imao bi ponovni upis.
al ajd, filozofski si pa je to valjda tamo ok

Hexfire
09-04-2013, 14:13
Pa ovo je valjda zajebancija nekakva. Ne vjerujem da ima profesora koji bi uopće razmatrao ocijeniti ovako nešto.

Electromaster
09-04-2013, 15:40
Stvar je u tome da uz prezentaciju ide seminarski rad od nekih 20+ strana o navedenoj temi, i dok prezentacija vizualno jest totalna sprdačina, samo izlaganje je korektno i kako spada obavljen, prezentacija je bila tu više da animira publiku. Profa inače nije bila prisutna, dok je asistent rekao da jest malo previše opušteno ali barem je publika zadržala interes. Dobili za to 5.
Zapravo, puno više nas je ugnjavio oko citiranja u seminarskom, gdje nam je zbog nekih sitnica skidao bodove...

Inače ono s dolaskom hrvata na more je sprdancija na drugog profu koji kolegij iz informacijskih tehnologija počinje sa "Krenimo od početka..." i onda krene actually od prvih živih bića.

cham3leon
09-04-2013, 17:00
To kategoriziranje ti je tek donekle točno. Ne znam odakle taj naziv "korisnički programski jezici" ili kako je već pisalo i što ste pod tim mislili. Ako su korisnički zato jer se tek s njima može napisati nešto za korisnike, to i nije točno jer sa praktički bilo kojim jezikom možeš napraviti nešto za korisnika. U tome i je svrha. Jedino što kako napreduje tehnologija obično moraš imati sve više user friendly dodataka, pogotovo šta se sučelja tiče, onda je to lakše napraviti sa nekim višim jezikom.

Prava osnovna podjela bi bila najprije na najniže programske jezike (asembleri), neke recimo srednje ili više (C, C++) koji uključuju petljanje po memoriji na još uvijek niskoj razini i visoke pod koje bih stavio sve što ima neki garbage collection (java, python, možda ruby itd.).
I nisi spomenuo nigdje interpreterske jezike.

Electromaster
09-04-2013, 17:54
Podjela je preuzeta sa stranica odsjeka:
http://dzs.ffzg.unizg.hr/text/Uvod%20u% ... og5.htm#51 (http://dzs.ffzg.unizg.hr/text/Uvod%20u%20informacijske%20znanosti/pog5.htm#51)

A po pitanju toga što fali u prezentaciji, očito puno više toga je izrečeno nego što je napisano, prezentacija ovako sama po sebi zapravo nema smisla osim for teh lulz. Plus k tome je u samom seminarskom sve 10 puta detaljnije obrađeno, jer onak, za prezentaciju imaš 10ak minuta i to je to, ne stane sve.

Carp
09-04-2013, 18:15
Cham, znas ti sta Pythona? :D

cham3leon
09-04-2013, 18:31
Pa sad već i znam. Morao sam ga ekspresno naučiti prošli semestar, sad ga koristim za neke zadatke koje su nam dali gdje treba čupati neke podatke sa git repozitorija, pa zašto bi ja češljao kroz gomile stranica kad može skripta. Ali i inače mi se sviđa jer se može doslovce sve napravit s njime i greške je nekako lako naći i nema nikakvih memory leakova i tih sranja.

Carp
09-04-2013, 18:33
Mi smo ga poceli ovaj semestar radit. Sama sintaksa mi se cini laksa i jednostavnija od C-a, ali vidit cemo. Barem imam nekog pitat. :D

cham3leon
09-04-2013, 18:35
Baš python radite? Koji je to kolegij, OOP?

Carp
09-04-2013, 19:26
Operacijski sustavi 2. I know, fuck logic.

FaTaL_mRkvA
09-04-2013, 20:50
Ja sam ucio jedno 3 godine u skoli python 3.2 i stvarno je jezik legendaran tak je sve pojednostavljeno cak i najgluplje osobe u razredu su naucile programirat u njemu svasta.

ProzoЯ
13-04-2013, 23:31
pa zato i je high level

Razzarach
14-04-2013, 13:58
Koja je razlika izmedju high i low level programskih? Onako ukratko...

cham3leon
14-04-2013, 14:04
Ne znam koja je točno definicija, ali kao što sam napisao gore, mislim da su svi koji imaju neku vrstu garbage collectiona visoki prog. jezici. Dakle, sve gdje možeš deklarirat varijable bez nekog razmišljanja i gdje ne postoje pointeri i šetanje po memorijskim adresama kao što se može u C-u i C++. S time da je C opet viši jezik od asemblera gdje ne možeš napisati ni ono jednostavno a + b nego moraš vrijednosti seliti po registrima i te gluposti.

ProzoЯ
30-12-2014, 02:41
Treba mi pomoc oko 2 zadatka iz fizike (kinematike):
1. Po horizontalnoj kruznoj putanji polumjera R=40m , ubrzanjem a=4m/s^2 krece se automobil. Ako mu je pocetna brzina v0=5m/s, za koje vrijeme ce preci prvi krug?

2. Tijelo slobodno pada i u zadnje 2 sekunde prevali put od 45m. S koje visine i koliko dugo je tijelo padalo?

marijanovic
30-12-2014, 05:13
1. Prvo pomoću promjera izračunaj koliki je opseg kruga tj kolika je duljina kružnice. Prvi krug ti znači da je udaljenost koju treba preći u biti taj opseg kruga. Nakon toga, poznata ti je početna brzina, konstantno ubrzanje i put koji treba preći, samo trebaš izračunati potrebno vrijeme a to dobiješ tako da iz formule izvučeš vrijeme na jednu stranu jednakosti a sve ostalo na drugu te uvrstiš poznate vrijednosti. Pretpostavljam da automobil trebaš smatrati točkom a za putanju kružnicu smatrati dužinom.

2. Znaš gravitacijsku konstantu zemlje (g=9.81m/s^2), znaš da ti je t+2 ukupno vrijeme pada pri čemu je t vrijeme od početka pada do zadnje 2 sekunde pada.
Dakle imaš (t+2)^2=2*h/g pri čemu je h jednak ukupnom padu i iznosi h1+45m.
Isto tako, poznato ti je da u 2s padne 45m, iz toga možeš dobiti brzinu jer je v^2=2h1*g.
Uz pomoć brzine i poznate akceleracije samo uvrštavanjem u formule dobiješ ukupnu visinu (koliki je put tijelo padom prešlo) a iz toga onda i izračunaš vrijeme kliko je dugo padalo.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Slobodni_pad

marijanovic
30-12-2014, 05:21
Koja je razlika izmedju high i low level programskih? Onako ukratko...
Low level = npr Assembler = vrlo blizu samom stroju (procesoru), vrlo šturi/osnovni i jednostavni za prevesti u strojni kod. Često se u njima i direktno pristupa procesoru (registrima, operacijama). Uglavnom dizajnirani za određenu procesorku arhitekturu, nisu univerzalni i teže su čitljivi.
High level = npr C++ = apstraktni jezici, ne mogu se tako lako odnosno direktno prevesti u strojni kod. Sadrže pomoćne konstrukcije, generalizacije koda i slično te su veći, sporiji i kompleksniji od programa napisanih u nekom low level jeziku. Nisu vezani toliko uz procesorsku arhitekturu ali su puno čitljiviji i razumljiviji čovjeku.