PDA

Pogledaj cijelu verziju : Gamepad infiltracija



W3DR4N
14-02-2010, 16:49
Ajmo se primiti jedne produktivne teme.

Games for Windows projekt je ušao na stražnja vrata u gaming, bez previše pompe i prašine, a generalno gledajući, najznačajniji je projekt za PC gaming u posljednjih desetak godina.
Prije godine-dvije, u PC Playu ste mogli čitati o primjeni kontrolera, koji odabrati i kupiti, koje ga igre instantno prepoznavaju i podižu zabavu na novu razinu.

Uz proboj svih žanrova na konzole, i ustoličenja multiplatforma kao osnovice gaming industrije, žanrovi koji su se grozili kontrolera su postali ugodno igrivi njime.
Upravo sam završio Crysis po tko zna koji put, ovaj put isključivo na - Xbox kontroleru.
Znam da će se naći elite uber PC gaming hax0ra koji će reći kako su miš i tipkovnica jedini način kontrole u igrama, no nije stvar ukusa i osobnog odabira, već je činjenica da se stolica + monitor + pc periferija ne mogu mjeriti s komforom kauča, telke i kontrolera.
I ja sam uvijek odabrao PC periferiju, i danas je to jedini odabir za multiplayer igranje, no nakon GTA IV, Batmana, Mirror's Edga, Assassins Creeda, Fallouta 3 i drugih, prvo čega sam se primio pri pokretanju Bioshocka 2 i Mass Effecta 2 je upravo savršeno ergonomični kontroler s force feedback efektima i ostalim blagodatima. No, tamo ne rade, i to mi je jako smetalo odprve.

Ako je ekskluziva kao Crysis mogla imati savršeno odrađene kontrole na kontroleru, ubuduće tipkovnicu koristim samo za internet.

Grim
14-02-2010, 16:55
Nemam gamepad niti ga namjeravam kupiti - pošto imam tipkovnicu i miš i pošto posjedujem PC, a ne konzolu. Svaka igra koja izađe za PC ima i odlične kontorole za miša i tipkovnicu (stvari poput Dirta, NFS-a, FIFA-e, PES-a koje boluju od teškog konzolitisa niti ne igram), tako da nemam potrebe za time. Puno lakše je upravljat i ciljat preko miša i tipkovnice, a pošto imam udobnu stolicu i dobro pozicioniranu perfieriju, nemam problema s ugodom (ovako mi je čak ugodinije nego zavaljen na kauč/krevet).

bezimeni
14-02-2010, 17:02
Gamepad je car kao i igranje ispred velikog ekrana u ležećem položaju .Ali fpsove ću uvijek igrati sa mišem na monitoru.Fpsovi na gamepadu su mi nepotrebno petljanje jednako kao što su mi vožnje na tipkovnici nepotrebno petljanje .Ja sam za kombinaciju jednog i drugog .Eventualno mogu proći primarno konzolaški fpsovi. Vožnje , sportske igre , THPS i platformeri su mi nezamislivi bez gamepada.

croat1gamer
14-02-2010, 17:06
Pošto imam udobnu stolicu i dobro pozicioniranu perfieriju, nemam problema s ugodom (ovako mi je čak ugodinije nego zavaljen na kauč/krevet).
What he said.

Constantine
14-02-2010, 17:11
nemam gamepad i planiram ga kupiti,ali ova periferija mi je fantastična.

Razzarach
14-02-2010, 17:12
lol... da mi je komp u dnevnom i da je spojen na extra veliku wide LCD telku i ja bi igro igre sa gamepadom
ali da ko debil za stolom držim gamepad u ruci... to ne, a i preciznije je igrat FPS s mišem nego s gamepadom
a RPG ige mi je tako svejedno...
Keybu volim zbog gro tipki za bindanje :D

bezimeni
14-02-2010, 17:15
Zašto ko debil ? Staviš noge na rub stola ko kauboj , zavališ se u direktorski stolac i pičiš neku vožnju .100X bolje nego voziti na tipkovnicu ili igrati neku igru poput Lare i sl.

Razzarach
14-02-2010, 17:21
dadaadad
u retardiranoj neudobnoj stolici... da igram CoD4 na gamepadu... jesi siguran?
da imam direktorsku stolicu/fotelju & mega kul velik stol, igro bi s gamepadom

bezimeni
14-02-2010, 17:23
Znači zbog tvog neudobnog stolca igranje gamepadom generalno ne valja ?

W3DR4N
14-02-2010, 17:24
Eventualno mogu proći primarno konzolaški fpsovi.

Naravno, upravo to.
Postoji velika razlika između Bioshocka i GTA, koji imaju ogromnu akceleraciju, neprijatelje koji stoje na mjestu i usporen tempo, te Stalkera i ARMA-e, koji imaju više kontrola nego Photoshop i Office zajedno, koji te brutalno kažnjavaju za svaku grešku.

I dok većinu akcijskih igara mogu igrati na mišu, GTA je jednostavno nepojmljiv s računalnom periferijom, upravo zbog vozačkog dijela i pucačkog koji ima pristup vrlo sličan gearsovom.

Jopax
14-02-2010, 17:34
Sve zavisi od igre, moram priznati nisam previše igara igrao sa gamepadom ali što jesam uživao sam.Jednostavno neke stvari ne možeš igrati na tipkovnici, neke možeš ali nije to to opet.Najbolji primjer je DMC4 koji ima odlično raspoređene kontrole na tipkovnici ali je ipak veći užitak igrati na gamepadu za koji je igra dizajnirana.Nemam ništa protiv kontrolera samo da ne pokonzole neke stvari koje trebaju ostati na mišu i tipkovnici.

Raz
14-02-2010, 18:07
Ne kažem da je miš+tipkovnica superiorniji način igranja, ali više volim da se developeri pomuče s portom i dobro odrade kontrole za obje verzije igre umjesto da podmite igrače sa gamepadovima i jednostavno 'pritisnu tipku port'... pa se ti sad snalazi sa kontrolama (koje u mnogo slučajeva još imaju i xbox oznake kraj sebe, lol).

Gamepad najviše koristim kod igara koje su predviđene za drugu platformu ili pak kod par žanrova (tipa tabačine) kod kojih je gamepad mnogo efikasnije riješenje. Trenutno još nemam potrebe za Xbox kontrolerom, ako neka igra ima loše kontrole (a nije bilo određenog razloga da kontrole ne budu urađene bolje) ju rađe preskočim, ma koliko kvalitetna ona bila.

croat1gamer
14-02-2010, 18:10
+ Nemoze se jednako brzo reagirati i precipirati kad se opusta u polu-lezecem polozaju, te sjedecki.

Maloki
14-02-2010, 18:22
Da, i meni je bilo nevjerojatno žao što Mass Effect (ni 1 ni 2) nema podršku za kontroler. Ali dobro, kontrole su sasvim dobro napravljene na tipkovnici i mišu.

Jedino što nemam namjeru igrati na kontroleru su FPS-ovi i "harkor" RPG-ovi poput Dragon Agea. Sve ostalo - definitivno može.

Zašto ko debil ? Staviš noge na rub stola ko kauboj , zavališ se u direktorski stolac i pičiš neku vožnju .100X bolje nego voziti na tipkovnicu ili igrati neku igru poput Lare i sl.
Tako su se igrali GRiD i Shift. Burnout sam pičio iz kreveta :)

Aral
14-02-2010, 18:32
Cijeli svoj gamerski vijek sam koristio samo miš+tipkovnicu, tome nema premca. Prije jedno par mjeseci sam kupio xboxov kontroler koji stvarno dobro dođe za neku vožnju i tako to, ostalo mi je katastrofa. Nemam niš ni protiv njih ni za njih, neminovno je da je to jedan obavezan dodatak računalnoj periferiji poput volana i sl. i koji nikako ne pretvara komp u bilo kakvu konzolu, samo ga unapređuje. Al i dalje sam za to da je miš+tipkovinca dobitna kombinacija.

ScorpiuS
14-02-2010, 18:41
Cijeli svoj gamerski vijek sam koristio samo miš+tipkovnicu, tome nema premca. Prije jedno par mjeseci sam kupio xboxov kontroler koji stvarno dobro dođe za neku vožnju i tako to, ostalo mi je katastrofa. Nemam niš ni protiv njih ni za njih, neminovno je da je to jedan obavezan dodatak računalnoj periferiji poput volana i sl. i koji nikako ne pretvara komp u bilo kakvu konzolu, samo ga unapređuje. Al i dalje sam za to da je miš+tipkovinca dobitna kombinacija.
+1

Deadwalker
14-02-2010, 18:43
Zovite me staromodnim, al ne vidim smisao igranja pc igara bez standarne pc periferije. Kada je udobnost u pitanju s tim nemam problema posto imam jednu veliku i mnogo udobnu koznu fotelju u kojoj moja kicma ima savrsen polozaj, a moji guzovi kao da su na masazi^^

System
14-02-2010, 18:45
Kada god imam priliku koristim gamepad, jednostavno taj osjecaj i osjecaj kada igram sa tipkovnicom i misem se ne moze mjeriti. Also, kontroler je pravljen za gaming a tipkovnica i mis nisu.

A sto se tice neudobnosti sjedenja za stolicom ja sam to rijesio.

http://img94.imageshack.us/img94/1925/battlestation.png

Deadwalker
14-02-2010, 18:47
Also, kontroler je pravljen za gaming a tipkovnica i mis nisu.

Jedna rijec: Razer

Aral
14-02-2010, 19:09
Also, kontroler je pravljen za gaming a tipkovnica i mis nisu.

Jedna rijec: Razer
A ne. Ili Roccat.

Rang€r
14-02-2010, 20:18
Ajmo se primiti jedne produktivne teme.

Games for Windows projekt je ušao na stražnja vrata u gaming, bez previše pompe i prašine, a generalno gledajući, najznačajniji je projekt za PC gaming u posljednjih desetak godina.
Prije godine-dvije, u PC Playu ste mogli čitati o primjeni kontrolera, koji odabrati i kupiti, koje ga igre instantno prepoznavaju i podižu zabavu na novu razinu.

Uz proboj svih žanrova na konzole, i ustoličenja multiplatforma kao osnovice gaming industrije, žanrovi koji su se grozili kontrolera su postali ugodno igrivi njime.
Upravo sam završio Crysis po tko zna koji put, ovaj put isključivo na - Xbox kontroleru.
Znam da će se naći elite uber PC gaming hax0ra koji će reći kako su miš i tipkovnica jedini način kontrole u igrama, no nije stvar ukusa i osobnog odabira, već je činjenica da se stolica + monitor + pc periferija ne mogu mjeriti s komforom kauča, telke i kontrolera.
I ja sam uvijek odabrao PC periferiju, i danas je to jedini odabir za multiplayer igranje, no nakon GTA IV, Batmana, Mirror's Edga, Assassins Creeda, Fallouta 3 i drugih, prvo čega sam se primio pri pokretanju Bioshocka 2 i Mass Effecta 2 je upravo savršeno ergonomični kontroler s force feedback efektima i ostalim blagodatima. No, tamo ne rade, i to mi je jako smetalo odprve.

Ako je ekskluziva kao Crysis mogla imati savršeno odrađene kontrole na kontroleru, ubuduće tipkovnicu koristim samo za internet.

neda mi se dalje ni čitat al reč ču samo ovo...

igraj na joysticku dotu, starcraft, warcraft 3, ma zapravo bilokoji fps, rpg, rts, tbs il šta več, ugl tipk+miš>joystick, ono uvjek...

druga stvar je ugoda i neznam igrat na 3m ekranu sa 3km udaljenosti dok si u krevetu s angelinom jolie >.>

baldrick_
14-02-2010, 20:35
Jedino što nemam namjeru igrati na kontroleru su FPS-ovi i "harkor" RPG-ovi poput Dragon Agea. Sve ostalo - definitivno može.

a strategije?

Maloki
14-02-2010, 20:38
Na njih sam zaboravio, ali njih ionako rijetko kad igram :)

System
14-02-2010, 20:44
Ja znam jednog lika koji owna FPS sa joystickom, ja malo probo, nema sanse ne znam se pokrenuti, a on malo reci unistava, i kaze samo nekoliko mjeseci igraj sa kontolerom i ownat ces. A Red Alert ne bih mogao igrati sa tipkovnicom nema sanse. I slazem se sa vama strategije ne mozes igrati sa kontrolerom, tu ovi drugi rulaju.

W3DR4N
14-02-2010, 20:45
igraj na joysticku dotu, starcraft, warcraft 3, ma zapravo bilokoji fps, rpg, rts, tbs il šta več, ugl tipk+miš>joystick, ono uvjek...


To su onak, igre stare 10-15 godina. :rotfl:
Pričamo o multiplatformskim nextgen hitovima.

Neven <R>
14-02-2010, 21:54
Gamepad isključivo za utrke i eventualne arkadne platformere i slične akcijske igre. Za FPS-ove i RPG-ove (čak i kvazi tipa F3 ili ME) nema šanse za gamepad, o strategijama se ne mora ni pričati.

Rang€r
14-02-2010, 22:03
igraj na joysticku dotu, starcraft, warcraft 3, ma zapravo bilokoji fps, rpg, rts, tbs il šta več, ugl tipk+miš>joystick, ono uvjek...


To su onak, igre stare 10-15 godina. :rotfl:
Pričamo o multiplatformskim nextgen hitovima.

pričamo o pro igrama, to su igre di ljudi imaju po 300 klikova po minuti, volio bi vidjet tvoj joystick kad bi ga lupio 300 puta svaku minutu nekih sat vremena. ti na joysticku možeš igrat dovoljno dobro da pobjediš retardirani AI koji je jednako loš, u nekim slučajevima i lošiji nego u tim igrama 10-15 godina starim... multiplatformski nextgen hitovi :rotfl: vidjet čemo oče se oni igrat za 10-15 godina kao navedene igre i još mnoge druge...

Bishop_45_(2)
14-02-2010, 22:10
Cak i u FPSovima koji imaju sredjene kontrole za gamepad, jednostavno mi je neugodno ciljati onim gljivama, zabavno je tu i tamo probati no jednostavno mi ne moze preci u naviku, ne osijecam se ugodno kad mi je pogled toliko ogranicen... za avanture i turn-based RPG-ove stvarno ne vidim nikakvog problema s gamepadom, dapace to bi mi bolje odgovaralo, da se mogu poleć dok igram, al FPS, ako nije sredjen za tipkovnicu i misha, nije vrijedan paznje.

Aral
14-02-2010, 22:13
Da, zaboravio sam napomenut da sam totalni reto za gamepad, ne daje bože da neš igram osim vožnji eventualno, vidi se prisutnost odbojnosti prema konzolama u mlađim danima kad sam počeo halat.

W3DR4N
14-02-2010, 22:20
[quote="Rang€r":v71yhmlh]igraj na joysticku dotu, starcraft, warcraft 3, ma zapravo bilokoji fps, rpg, rts, tbs il šta več, ugl tipk+miš>joystick, ono uvjek...


To su onak, igre stare 10-15 godina. :rotfl:
Pričamo o multiplatformskim nextgen hitovima.

pričamo o pro igrama, to su igre di ljudi imaju po 300 klikova po minuti, volio bi vidjet tvoj joystick kad bi ga lupio 300 puta svaku minutu nekih sat vremena. ti na joysticku možeš igrat dovoljno dobro da pobjediš retardirani AI koji je jednako loš, u nekim slučajevima i lošiji nego u tim igrama 10-15 godina starim... multiplatformski nextgen hitovi :rotfl: vidjet čemo oče se oni igrat za 10-15 godina kao navedene igre i još mnoge druge...[/quote:v71yhmlh]

Kako je to vezano za temu?

ScorpiuS
14-02-2010, 22:21
Tako što gamepad nemože pobjed miš i tipkovnicu u strategijama.

W3DR4N
14-02-2010, 22:22
Kako je to vezano za temu?

Aral
14-02-2010, 22:26
Tako što gamepad nemože pobjed miš i tipkovnicu u strategijama.
A da pričamo o tome gdje može pobijedit. Ajde sad, ajde.

:)

Grim
14-02-2010, 22:35
Gamepad nikada neće pobiti tipkovnicu i miša u igrama poput Empire Total War, DoW, DA:O etc. Ali u ostalim igrama, tipa multiplatformskim FPS-ovima, simulacijama itd. će biti izjednačeni. Meni je puno draže igrat Resident Evil 5 sa tipkovnicom i mišem, nego sa gamepadom.

W3DR4N
14-02-2010, 22:40
Meni je to nepojmljivo. Kad se gamepad zatrese svaki put kad ono morsko čudovište lupi po brodu, lagana trzavica kod korištenja flamethrowera i općenito puno fluidnija kontrola. Neprocjenjivo.

SHODAN
14-02-2010, 23:31
Nemam nista protiv gamepadova, bar otkada sam kupio PS3... prije 2 godine bio kao okorjeli PC gamer ismijavao iste i rekao konzolasima nesto u stilu ''idite igrat super maria''...
.
Sad vidim neke prednosti, neke igre rade super s xbox360 controllerom - igrao sam Mirrors Edge, Dirt 2, Assassins Creed... PES je neigriv s tipkarom i misem, spomenio bi tu i FIFA-a naravno, ali nje nema na PCju... SW: Force Unleashed takoder ne mogu zamisliti bez gamepada.

Neven <R>
14-02-2010, 23:39
Meni je recimo muka bila igrati MGS3 sa gamepadom na PS2, jednostavno ne mogu - nepreciznost i nezgrapnost je preužasna i sve bi dao da mogu tu igru igrati kak spada sa mišem i tipkovnicom. Ovako sam odustao nakon par sati. :(

Insert
15-02-2010, 00:14
Žanrovi koje najčešće konzumiram uglavnom su igriviji na mišu i tipkovnici tako da ne osijećam neku veću potrebu za kontrolerom.

GODSKILLER
15-02-2010, 03:48
To sve ovisi kakva je podrška za gamepad.Nije isto ako igra ima samo podršku ili su programeri ipak je prilagodili za igranje gamepadom.
recimo TPS je idealan za gamepad dok kod FPS-ova ovisi upravo ta programerska podrška jer ako igraš na većim težinama HARD pa nadalje jednostavno tipkalo i miš su nezamjenjivi....mada i to nije sigurno ali samo(kao papagaj se ponavljam) ako su ti programeri cili taj gameplay prilagodili gamepadu.
Prošle sedmice počea sa igranjem Legendary,kao po običaju stavim na hard i još prova odma sa gamepadom ali hebiga igra postakje nemoguča misija,probam standard tipkovnica i miš već postaje jedno tri puta lakše.
Borderland sam isprobavao klasično ali budući mi se igra ludo svidila odlučih samom sebi otežati igrajuči gamepadom al onako odoka igra je možda teža za jedno 20%.
Crysis je specifičan jer gameplay dopušta razne strategije igranja tako da možeš polagano sa gamepadom ili na juriš sa tip+miš,s tim da craysis ima najbolje napravljen sustav težina,na delti zadnja težina nema crosshair tako da ostaju samo oni mehanički tako da igrajuči sa gamepadom ne gubi se na brzini.
Definitivno najbolji FPS za gamepad je HALO.
Inače sve igre koje imaju podršku(kvalitetnu) za gamepad čuvam za onda kad kupim LCD tv ili plasmu tako da se izvališ na kauč i uživaj.
Mada bi se dalo i sa tip+miš izvesti mogučnost igranja sa kauča,napravi se odgovarajući stolić,bežična tip+miš i TO JE TO.

Rang€r
15-02-2010, 11:25
Kako je to vezano za temu?

tako što dokazuje da tipk+miš>joystick

Maloki
15-02-2010, 11:29
Ne dokazuje ništa :)
I rofl, "pro gameri sa 300 klikova u minuti".
Rofl.

GODSKILLER
15-02-2010, 12:08
Ne dokazuje ništa :)
I rofl, "pro gameri sa 300 klikova u minuti".
Rofl.

5 klikova u sekundi,mora da prsti izgledaju ko arnold švajceneger,koja igra se uopće tako igra

cham3leon
15-02-2010, 12:34
Nisam vlasnik gamepada i ne znam igrati ništa s istim a da ostvarujem rezultate jednake razine kao na tipkovnici i mišu.

Jedina igra koju igram a da postoji neka prednost kad ju se igra gamepadom je PES. S time da opet i to igram bolje sa tipkovnicom, ali ne mogu izvoditi neke fintice vezane za analogne kontrole i komboe tipaka koje na tipkovnici ne mogu obuhvatiti.

Inače, više puta sam čuo to za igranje FPS-a gamepadom, pa mora da je istina. Koliko kužim lijevu gljivu koriste za kretanje, desnu za ciljanje, a R1 ili tako nešto za pucanje i to. Vjerujem da je tako, samo se treba naviknuti.

ScorpiuS
15-02-2010, 12:51
To sam ja probao, ali mi nikako ne uspije, miša nikad nebi zamjenio sa gljivama.

str1k3r
15-02-2010, 13:01
Gamepad je savršen za igranje igrara kao što su Assassins Creed ili DIRT. Olakšava igranje i povećava faktor zabave. Nije napravljen tako da se sve igre mogu lakše igrati sa njime, no isto tako nije ni tipkovnica i miš. Uzmite PES, i pitajte se - hoće li biti lakše igrati na gamepadu ili na tipkovnici i mišu? Normalno da će biti lakše igrati na gamepadu, jer to je jedna od onih igara gdje se opustite u naslonjaču dok igrate; s druge strane, uzmite WiC, i pitajte se - hoće li biti lakše igrati na gamepadu ili na tipkovnici i mišu? Biti će lakše igrati na mišu i tipkovnici, jer je to igra koja zahtjeva brzu reakciju i ima puno opcija; za razliku od PES-a. Ne kažem da za PES ne treba imati brze reflekse, kažem da za WiC treba imati brže. Dakle, gamepad je vrlo dobra sstvarčica, u par navrata čak bolja nego li m&t. Gamepad je savršen za jednostavne igre (platformere, avanture) u kojima nema puno opcija, ali, iskreno mi ne paše u FPS-ovima. Tu uskače moj Razer. ^^

kulamasta
15-02-2010, 13:29
Ima igara kojima je gamepad prorodan alat za igranje, takodjer ima igara gdje je jednostavno, ajmo rec los.

Naravno, i fps se da igrat sa gamepadom, pa se onda ukljucuju razne auto aim fore, igra se usporava da ti stignes naciljat itd... Al to je onda, oprostite na izrazu kuac a ne igra...

Ko da vozis auto s automatskim mjenjacem... Ti se vozis u autu al ga bas i ne vozis...