PDA

Pogledaj cijelu verziju : Fascinacija sandbox-om



Feanor
03-02-2010, 13:11
Dali vam je jasna i dali ste primjetili fascinaciju današnjih klinaca sandbox načinom igranja u igrama. Ok jasno mi je da jedan GTA nebi funkcionirao da nije sandbox, ali baš da svaki naslov moraSbiti sandbox inače ''ne valja'' to mi nije jasno. Ajmo reći da se stvara neki dojam nelinearnosti, ali nekad mi je jednostavno draže gledati u kartu pratiti male ''stope'' kako putuju, nego se upuštat u kojekakve ''epic'' questove i onda umrijet od dosade držeći tipku W pola sata da bih dotrčao do cilja.

Recite svoje mišljenje.

Arbiter of Change
03-02-2010, 13:24
"Mora biti kao GTA". :)

Raz
03-02-2010, 13:24
Slažem se, sandbox je odličan ako se dobro zna iskoristit. U suprotnom postaje jedna od igrinih mana te je tu samo da bi se produljila trajnost igre pretrčavajući ogromna područja (čitaj Oblivion, Far Cry 2).

Aral
03-02-2010, 13:25
Istina, ak se može pucat i vozit i to još na veliko području, sve im prolazi. Koji je to bezglavi "gaming", strašno.

croat1gamer
03-02-2010, 13:36
Jedna stvar je dobra ideja, dok je sasvim druga stvar kvalitetna realizacija iste ideje.

cham3leon
03-02-2010, 13:47
Pohvala za otvaranje teme!

Kao prvo, što mislite da je razlog te opčinjenosti sandboxom? Je li to možda taj osjećaj otvorenosti i vlastitog izbora bez ograda i zidova koji nas inače ograničavaju u linearnim igrama? Ili jednostavno činjenica da se klinci vole zajebavat okolo i radit sranja koja ne moraju?
Ja se baš s ovom drugom pretpostavkom ne bih složio jer se obično ne zajebavam okolo u sandboxovima, ali opet su mi interesantni.

U svakom slučaju, ne može svaka igra biti sandbox, i forsiranje sandboxanja može totalno uništiti igru, kao primjerice u NFS serijalu.

rudeboy95
03-02-2010, 13:48
Podjednako su mi drage i jedne i druge igre. Naravno ako se znaju iskoristiti. No sandbox ubija raznolikost igara. Za 10 godina, ako ne i ranije, biti će samo i isključivo sandboxi. Ima jedan u razredu koji kad mu ja govorim o nekoj igri, on svaki put pita je li sandbox. Ako kažem da je, on kaže super probaču, ako kažem da nije, on kaže: ma smeće je igra. Baš zbog takvih ljudi će ponestat non-sandbox igara.
Također, nažalost još nisam vidio ni jedan MMO koji nije sandbox.

Aral
03-02-2010, 13:52
Ja sam do sad svakog klinca, ono 10 godina ili preko, koji je igrao npr. gta sa, vidio da samo radi gluposti, odma ukuca šifre i kolji. Naravno, što očekivat od jednog desetogodišnjaka al opet, bitno da se zabavlja ^^

ScorpiuS
03-02-2010, 14:25
Za dobar sandbox imaš dva uvjeta:
1. Nije sandbox za bilo šta, igra mora biti prilagođena sandboxu
2. Developeri moraju znat kako to napravit

Deadwalker
03-02-2010, 14:27
Neznam, jedina sandbox igra koja je meni valjala ikad je naravno GTA. Ovo sve ostalo su lose kopije.
Beme vidli kak bu izgledala Mafia 2

rudeboy95
03-02-2010, 14:40
Ja sam do sad svakog klinca, ono 10 godina ili preko, koji je igrao npr. gta sa, vidio da samo radi gluposti, odma ukuca šifre i kolji. Naravno, što očekivat od jednog desetogodišnjaka al opet, bitno da se zabavlja ^^
Baš to, ja sam jednom ukucao šifre čisto da probam, ali to je stvarno besmisleno gejmanje.

Možda kad se uključi project natal u koji sandbox, to bi bilo okej, baš me zanima kako bi izgledala potpuno nelinearna igra..

SirZizzy
03-02-2010, 14:57
ja inace preferiram sandboxove zbog niceg drugog do istrazivanja ogromnog svijeta :D

ali moram priznat da linearne igre imaju puno veci potencijal za ostvarit. Sandbox je u vecini slucajeva vise onak "casual", sjednes, pa malo hodas okolo, pa onda uzimas questova itd. dok te linearne igre drze prikovanog za stolac

rudeboy95
03-02-2010, 15:37
Volio bi vidit potpuno linearni sandbox sa uključenim Project Natalom.
Znači u ovome sandboxu bi vi bili izgubljeni u beskrajnoj divljini (da ima pustinja, đungla i svi živi oblici divljine). Cilj igre nije izaći iz divljine, jer nema kraja. Cilj je opstati u divljini. Sa svim normalnim životnim faktorima, glad, žeđ, hladnoća, toplina, bol od rana i sl.
Fičursi bi bili da možete pecati, loviti divljač, jesti crve, pit iz lokve, pentrati se po stablima, kopati rupe u zemlji, plivati, roniti i sve ostalo.
Kada biste bili ozlijeđeni ekran bi počeo postajat krvav ili tako nešto, počeli biste čut kako vam srce kuca, lik vi bam počeo stenjati i tako dalje.
Isto to je i sa žeđi, gladi, hladnoćom, toplinom i sl. I pospanost naravno isto.
Bio bi uključen RPG sistem. Znači sa vremenom dobijate skillove koji se upotrebom usavršavaju. Imali biste HP bar naravno, i bar za umornost, pospanost i sl.
Bio bi uključen i inventory koji se otvara tako da tutnete ruku u đep i izvadite je. U njemu bi mogli držati razne stvari.
I još jedan važni fičur. Mogučnost rađenja logora.


Ovo je za mene igra iz snova. Problem je u tome što se moji snovi nikad ne ostvare. :cry:

croat1gamer
03-02-2010, 15:41
Odi u pustinju/dzunglu.
Cak ima fotorealisticnu grafiku i predivno cisti zvuk.

Jedino nema HUD, sto bi moglo predstavljati pojedine probleme.

rudeboy95
03-02-2010, 17:20
Odi u pustinju/dzunglu.
Cak ima fotorealisticnu grafiku i predivno cisti zvuk.

Jedino nema HUD, sto bi moglo predstavljati pojedine probleme.
Znači ti bi rekao onima koji vole FPSove da odu u rat?

Markecgrad
03-02-2010, 17:24
Volio bi vidit potpuno linearni sandbox sa uključenim Project Natalom.
Znači u ovome sandboxu bi vi bili izgubljeni u beskrajnoj divljini (da ima pustinja, đungla i svi živi oblici divljine). Cilj igre nije izaći iz divljine, jer nema kraja. Cilj je opstati u divljini. Sa svim normalnim životnim faktorima, glad, žeđ, hladnoća, toplina, bol od rana i sl.
Fičursi bi bili da možete pecati, loviti divljač, jesti crve, pit iz lokve, pentrati se po stablima, kopati rupe u zemlji, plivati, roniti i sve ostalo.
Kada biste bili ozlijeđeni ekran bi počeo postajat krvav ili tako nešto, počeli biste čut kako vam srce kuca, lik vi bam počeo stenjati i tako dalje.
Isto to je i sa žeđi, gladi, hladnoćom, toplinom i sl. I pospanost naravno isto.
Bio bi uključen RPG sistem. Znači sa vremenom dobijate skillove koji se upotrebom usavršavaju. Imali biste HP bar naravno, i bar za umornost, pospanost i sl.
Bio bi uključen i inventory koji se otvara tako da tutnete ruku u đep i izvadite je. U njemu bi mogli držati razne stvari.
I još jedan važni fičur. Mogučnost rađenja logora.


Ovo je za mene igra iz snova. Problem je u tome što se moji snovi nikad ne ostvare. :cry:

http://www.stranded.unrealsoftware.de/

Nema baš neku grafiku ali ima sve što si nabrojao :D

rudeboy95
03-02-2010, 17:28
Hvala, ali ovo je drugačije nego što sam ja mislio. Nema Project Natal, Što znači da se koristi tipkovnica i miš, što znači da to opet daje veliku linearnost.

Edit. Al probaču svejedno kad uvatim vremena.

Raz
03-02-2010, 17:35
Sve je to moguće odradit i bez project natala. On je koliko znam samo sredstvo pomoću kojeg će se "komunicirat" igrom pomoću kamere i pokreta osobe, umjesto klasišnog pristupa joystickom. Znači, nema veze sa linearnošću već drugačijim kontrolama. Ali da, jednog bi dana bilo bi lijepo vidjet takvo nešto i za pc.

ScorpiuS
03-02-2010, 17:45
Kako ti planiraš ubacit Project Natal u sand box igru? Šta misliš trčat po cjeloj kući?

rudeboy95
03-02-2010, 18:13
Nije teško uz igru ubacit i traku za trčanje. :D
Ma može se trčat na mjestu. :wink:

ScorpiuS
03-02-2010, 18:39
Inače ja igram igre tako da se NE umaram, ako se želim umorit poć ću van igrat nogomet ili nešto.

rudeboy95
03-02-2010, 18:40
A bogati, sigurno nećeš po ovoj zimi ić vani igrat nogomet...

baldrick_
03-02-2010, 19:45
nekad mi je jednostavno draže gledati u kartu pratiti male ''stope'' kako putuju, nego se upuštat u kojekakve ''epic'' questove i onda umrijet od dosade držeći tipku W pola sata da bih dotrčao do cilja.

hah, meni je nekad podsvesno zadovoljstvo da se tako šetkam, imam cilj i približavam mu se, sve više i više, i na kraju stignem.. kao da gradiš nešto i onda zadovoljstvo kad ga izgradiš. tako i u stvarnom životu ponekad volim da imam razlog da hodam do negde daleko.


Odi u pustinju/dzunglu.
Cak ima fotorealisticnu grafiku i predivno cisti zvuk.

Jedino nema HUD, sto bi moglo predstavljati pojedine probleme.
Znači ti bi rekao onima koji vole FPSove da odu u rat?
džungla nije tolko opasna.

i bar za umornost, pospanost i sl.

bolje isti bar da bude i za umornost i za pospanost, zašto nepotrebno komplikovati.. ionako obe stvari vode do toga da moraš da odspavaš.


ali moram priznat da linearne igre imaju puno veci potencijal za ostvarit. Sandbox je u vecini slucajeva vise onak "casual", sjednes, pa malo hodas okolo, pa onda uzimas questova itd. dok te linearne igre drze prikovanog za stolac
hah, pa u sandbox igrama ti moraš da nađeš quest, a u ne-sandbox on mora da nađe tebe.. šta je tu više casual?

btw, sandbox i nelinearnost nije isto.

Ja sam do sad svakog klinca, ono 10 godina ili preko, koji je igrao npr. gta sa, vidio da samo radi gluposti, odma ukuca šifre i kolji. Naravno, što očekivat od jednog desetogodišnjaka al opet, bitno da se zabavlja ^^
to je zato što deca tih dana uglavnom ne razmišljaju. čast izuzetcima.

Za 10 godina, ako ne i ranije, biti će samo i isključivo sandboxi.
nema šanse, to je samo trend, a svi trendovi prolaze.. ovo je i poenta teme, nađe se neki trend, ljudi kupuju, ljude to smori, nađe se novi trend. simple as that.

cham3leon
03-02-2010, 20:01
Još daavno mi je pao na pamet koncept igre kakvu je opisao rudeboy. Nešto u Far Cry ili Crysis settingu, dakle tropski otok, možda nekakvi fantastični i neprirodni neprijatelji tu i tamo, ali uglavnom fokus na preživljavanju. Doduše ja sam imao neke nategnute ideje sa prikupljanjem materijala i sastavljanjem "građevina", možda i kakvo vozilo koje nađeš pa ga dofuraš do svoje nastambe da ti poslije koristi za izviđanje i prikupljanje drugih stvari, slobodna gradnja koja ti omogućuje da nastambu sagradiš na strateškom položaju, ogradiš je i zaštitiš od napadača, pripremiš zamke...

Što se tiče parametara u takvoj igri, slažem se za RPG elemente poput inventory sustava, ali ne nikakvih skillova ni sličnog da ne bude prekomplicirano. Energija i pospanost definitivno moraju ići pod isti parametar, stamina koja označava privremenu iscrpljenost prilikom penjanja, skakanja i sprinta, te health. Dakako potrebno je i mjerilo za glad i žeđ, ali dodatna dva parametra i barova u HUD-u bi bila previše, pa možda bolje da su dio health bara na način da ograničavaju njegovu maksimalnu vrijednost. Dakle, najviše healtha imaš ako si potpuno sit i napit.
Isto i sa otrovanjem ili bolesti koje bi ti spustile health na max. 15% primjerice, ovisno o ozbiljnosti situacije.

croat1gamer
03-02-2010, 20:03
Notrium.

rudeboy95
03-02-2010, 20:21
Još daavno mi je pao na pamet koncept igre kakvu je opisao rudeboy. Nešto u Far Cry ili Crysis settingu, dakle tropski otok, možda nekakvi fantastični i neprirodni neprijatelji tu i tamo, ali uglavnom fokus na preživljavanju. Doduše ja sam imao neke nategnute ideje sa prikupljanjem materijala i sastavljanjem "građevina", možda i kakvo vozilo koje nađeš pa ga dofuraš do svoje nastambe da ti poslije koristi za izviđanje i prikupljanje drugih stvari, slobodna gradnja koja ti omogućuje da nastambu sagradiš na strateškom položaju, ogradiš je i zaštitiš od napadača, pripremiš zamke...
To sam i ja rekao.. Mogučnost gradnje logora.

Što se tiče parametara u takvoj igri, slažem se za RPG elemente poput inventory sustava, ali ne nikakvih skillova ni sličnog da ne bude prekomplicirano. Energija i pospanost definitivno moraju ići pod isti parametar, stamina koja označava privremenu iscrpljenost prilikom penjanja, skakanja i sprinta, te health. Dakako potrebno je i mjerilo za glad i žeđ, ali dodatna dva parametra i barova u HUD-u bi bila previše, pa možda bolje da su dio health bara na način da ograničavaju njegovu maksimalnu vrijednost. Dakle, najviše healtha imaš ako si potpuno sit i napit.
Isto i sa otrovanjem ili bolesti koje bi ti spustile health na max. 15% primjerice, ovisno o ozbiljnosti situacije.
To se može drugačije riješit. Potpuno bez ikakvog HUDa. Znači kad si žedan, slika na ekranu ti se izmijeni i tvoj lik počne stenjat i govorit nešto o vodi. Kad si gladan, lik ti stalno okreće kameru prema trbuhu i hvata se za trbuh. Kad si ozljeđen, lik počne stenjat, slika počne mjenjat u crvenu i treperit u ritmu odkucaja srca, a odkucaji srca se čuju iz zvučnika. Kad si previše umoran, rubovi ekrana se zarcne, tako da izgleda ko da lik sklapa oči. I tako dalje i tako dalje. Naravno kad previše izforsaš glad žeđ i slično, umreš.

eBeš HUD, to opet daje crtu linearnosti.


@croat1gamer: Bravo, naveo si random survival igru.

Rang€r
03-02-2010, 20:25
bleh dosađujete, gta je sranje, a ko što je croati(il neko drugi nisam siguran) reko, sandbox je dobra ideja samo što je često realizacija loša

Raz
03-02-2010, 20:30
Još uvijek ne kužim kakve HUD ima veze sa linearnošću :s


Notrium.

<3

croat1gamer
03-02-2010, 20:33
Jer ogranicava.
Neznam sto tocno, ali nesto ogranicava.

Mozda bi se thread trebao zvati "linearnost & co."

cham3leon
03-02-2010, 20:35
HUD nema blage sa linearnošću, to je samo zbog doživljaja...

Macolla
03-02-2010, 20:36
survival sandbox igra bila bi veoma kul, posebno u crysis settingu... prasuma...

rudeboy95
03-02-2010, 20:37
Zeznuo sam se, ne da daje crtu linearnosti nego ako ga nema, igra je sličnija stvarnosti. To sam htio reći.
Linearnost nema veze sa ikakvih granicama.

croat1gamer
03-02-2010, 20:40
Linearnost nema veze sa ikakvim granicama.
:pray: :pray: :pray:

rudeboy95
03-02-2010, 20:45
Linearnost nema veze sa ikakvim granicama.
:pray: :pray: :pray:
Linearnost = Pravocrtnost
Znači da morate ići kroz priču igre tom jednom crtom. Jednim pravcem. HUD vas ne ograničava da skrećete s te crte.

croat1gamer
03-02-2010, 20:50
Citaj ponovno sta si rekao. :)

rudeboy95
03-02-2010, 21:02
Šta je?

Horny Devil
03-02-2010, 21:34
Volim sandbox igre zbog osjecaja slobode i istrazivanja svakog zakutka karte. Medutim, nakon uspjeha GTA serijala, proizvodaci ga pokusavaju ubaciti u svaku igru neovisno o zanru i uglavnom fejlaju. Far Cry 2 je dobar primjer - voznja po karti na kojoj se uglavnom nema sto za raditi osim pronalaziti dijamante sto brzo dosadi, a na svakom prokletom checkpointu likovi pucaju na glavnog junaka(sto jos brze dosadi). Po meni sandbox mora imati kvalitetne miniquestove i hrpu stvari koja se moze napraviti/vidjeti izvan glavnog questa. Ako taj dio nije dobro odraden, onda bolje i da ga nema.

baldrick_
04-02-2010, 13:51
Dakako potrebno je i mjerilo za glad i žeđ, ali dodatna dva parametra i barova u HUD-u bi bila previše
možda bi ta dva bara mogla da se zbiju u jedan, mada to bi ubilo malo realističnost. sviđa mi se ovaj drugi sustav što je izmislio rudeboy. i znate šta bi još bilo do jaja, potreba za vršenjem nužde, treba ti bar i za to, pa sporedni efekti - naprijatelji osete smrad, pa dođu da izvide šta je to, potreba da se nužda vrši što dalje od kampa, mogućnost korišćenja fekalija kao oplemenjivača zemljišta i gajenje voća i povrća.

Šta je?
linearnost znači da moraš da ideš jednim putem kroz igru, a nema veze sa granicama. paradoksalno.

rudeboy95
04-02-2010, 16:38
Dakako potrebno je i mjerilo za glad i žeđ, ali dodatna dva parametra i barova u HUD-u bi bila previše
možda bi ta dva bara mogla da se zbiju u jedan, mada to bi ubilo malo realističnost. sviđa mi se ovaj drugi sustav što je izmislio rudeboy. i znate šta bi još bilo do jaja, potreba za vršenjem nužde, treba ti bar i za to, pa sporedni efekti - naprijatelji osete smrad, pa dođu da izvide šta je to, potreba da se nužda vrši što dalje od kampa, mogućnost korišćenja fekalija kao oplemenjivača zemljišta i gajenje voća i povrća..[/quote]
Hahahahaha car.. Al dobra ideja :D :D

Da bar jednog dana naprave ovakvu igru... :cry: :cry:

ScorpiuS
04-02-2010, 21:43
Za radit tako banalne stvari imam RL, a u igrama želim klat ejlijene.

cham3leon
04-02-2010, 21:50
Baš to. Postoji granica do koje je igra interesantna igračima.

Chappi
06-02-2010, 01:03
Ja nevolim sandbox..Jednostavno popizdim i kad imam dvoje vrata u fps...

W3DR4N
07-02-2010, 01:09
Crash Bandicoot je još uvijek najbolja igra ikad. Mada je toliko ograničena da je skoro 2D.

vjever_masni
07-02-2010, 01:30
e to je igra :D