PDA

Pogledaj cijelu verziju : Učenje "pjesmica" napamet



SkunK
27-01-2010, 09:42
Upravo sam se sjetio gledajući svojeg malog rođaka koji ide u 4. razred osnove škole kako "bifla" neku pjesmicu iz širokog Tadijanovićevog opusa. Umjesto da svakim dimom cigarete budem opušteniji - bio sam sve ljući jer me je ovaj prizor podsjetio na moje školske dane kada sam muku mučio sa raznim pjesmama "kobasičarkama" od tri i pol metra koje bi morao isto tako "nabiflati" za sutra/preksutra jer će nas "profa iz Hrvatskog kroz sito".

Dakle, zanima me koga vraga je potrebno učiti neke pjesme napamet, koja je svrha? Širenje vokabulara djece? Ovo ne drži vodu jer da bi se vokabular dobro "prihvatio" i tako proširio - mora se znati značenje riječi koje se uči, a u ovom slučaju - to nije slučaj nego se sve uči napamet samo da se može besprijekorno izrecitirati pred učiteljem/profesorom.

Isto tako, znam iz iskustva da 90% djece (pa tako i ja) širi svoj vokabular čitajući knjige i stvari koje ih zanimaju, pošto ako naiđu na nepoznatu riječ - istu potraže, nađu njezino značenje i zapamte - jer ih je to ZANIMALO.

E sad, ja drugog razloga za "biflanje" raznih pjesmuljaka i i iživljavanje učitelja/profesora nad učenikom/studentom ne vidi, vidite li ga vi?

McPingvin_v2.0
27-01-2010, 09:51
Vježba? Širenje memorijskog kapaciteta mozga?

Naravno, ako netko tjera učenike da nauče pjesmu na pamet koja je duža od himne je totalni luđak :)

SkunK
27-01-2010, 10:15
Vježba? Širenje memorijskog kapaciteta mozga?

Naravno, ako netko tjera učenike da nauče pjesmu na pamet koja je duža od himne je totalni luđak :)

Ma proširiti će si tako mozak šipak.

Anarion.Umarth
27-01-2010, 10:21
Dobro dođe i to koji put, a i recitirati se ne može baš čitajući s papira.

The Boz
27-01-2010, 10:24
Isto tako, znam iz iskustva da 9%Sdjece (pa tako i ja) širi svoj vokabular čitajući knjige i stvari koje ih zanimaju, pošto ako naiđu na nepoznatu riječ - istu potraže, nađu njezino značenje i zapamte - jer ih je to ZANIMALO.
Ispravio sam ti grešku u kojoj leži problem.

SkunK
27-01-2010, 10:39
Isto tako, znam iz iskustva da 9%Sdjece (pa tako i ja) širi svoj vokabular čitajući knjige i stvari koje ih zanimaju, pošto ako naiđu na nepoznatu riječ - istu potraže, nađu njezino značenje i zapamte - jer ih je to ZANIMALO.
Ispravio sam ti grešku u kojoj leži problem.

Je, no referiram se na onu malo inteligentniju populaciju, no istina je da i drugi izvori poput računala, TV-a i sličnih mogu razvijati vokabular uz čitanje štiva no važno je da ih to zanimaSinače sve uzalud.

Feanor
27-01-2010, 11:29
Vjerovatno je ostalo iz komunizma kad su '' mladih pionira'' biflali svoje pjesme koje su pjevali na svakom sastanku :D . Vjerovatno je u 60-ima bilo istraživanje kako je to dobro za mladi mozak pa se uvriježilo. Danas je to jednostavno glupo.

Pioniri maleni
mi smo vojska prava
svakog dana rastemo
ko zelena trava

Heeehaaa

angel eye
27-01-2010, 11:36
Da, ja isto ne vidim koja je svrha tih šugavih pjesmica learned by heart, kada se sjetim, otvore se traume, bude mi slabo; i uvijek sam bila loša (pogotovo one preduge pjesmice), natjerala bih sama sebe da dobijem temperaturu da nemoram odgovarati. Jednostavno sam ih mrzila, i profu koja je to forsala bar jednom mjesečno.
Nikada ne bih naučila od riječi do riječi, nego bih to prepričala svojim riječima, ali smisao nikada nisam izgubila. Preloše i prejadno, čak se i sada sjećam nekih:/

@Feanor- hahahaa, pioniri... :D

Raz
27-01-2010, 11:39
Zapravo, pročitaš pjesmicu par puta prije spavanja i ujutro ju cijelu znaš napamet... bar je kod mene to palilo :D

Lord Ragnarok
27-01-2010, 11:40
nije palilo kod mene. jedino sma iz tga na hrv imao 1 u osnovnoj. 2 jedinice u godini i obje iz jebenog recitiranja. reko sam si ko te jebe, necu to uciti napamet. netreba mi.

angel eye
27-01-2010, 11:41
Zapravo, pročitaš pjesmicu par puta prije spavanja i ujutro ju cijelu znaš napamet... bar je kod mene to palilo :D
Ništa od toga,da bar. Uvjek sam se mučila sa time, trebalo bi mi bar 2 dana za neku kompleksnu, i uvjek bi se shebala. Prije bi zapamtila stranicu brojeva nego pjesmicu (ali stvarno).

cham3leon
27-01-2010, 12:03
Nisam nikad imao problema s time, ali da je glupo, jest. Dapače, ja bih izbacio i zadaćnice, bar ovakve kakve su sada, a kamoli ovakve pjesmice koje se uče napamet.

###DK###
27-01-2010, 12:07
I meni je bilo mrsko to učiti, ali brzo bih je zapamtio. Ono, pročitam 2 puta, pa je krenem recitirati u sebi.
Ako zapnem, pogledam u knjigu, pa nastavim. I naučim je dosta brzo.
Inače, to recitiranje je valjda da se djecu uvede u učenje. Ono, da se nauče učiti.
Nije bitna sama pjesmica, koliko napor koji će oni uložiti da je nauče. To ih valjda priprema. Bar ja tako mislim.

angel eye
27-01-2010, 12:19
Inače, to recitiranje je valjda da se djecu uvede u učenje. Ono, da se nauče učiti.
Nije bitna sama pjesmica, koliko napor koji će oni uložiti da je nauče. To ih valjda priprema. Bar ja tako mislim.

Neznam baš dali ih priprema, da se predmeti trebaju učiti napamet. Mislim da je kvalitetnije ako dijete razumije šta uči, i objasni na svoj način to šta je naučilo, a ne da nabifla sve kao pjesmicu. Onda kada mu uletiš u nit, postaviš pitanje, pa zabloka. na-a. No good. Znam hrpu takvih ljudi koji bi sve naučili doslovno napamet, pitaš ih za par dana isto, nemaju pojma šta su učili. Mislim da je najbitnije razumijevanje, a te pjesmice bi se trebale ukinuti jer ničim ne služe.

A kada pričaš o naporu, neusporediv je u mom slučaju :D

flander
27-01-2010, 12:28
a nije vam palo na pamet da je to onak čisto tolko da dobiš neš za dz ?

pošto profesori danas više ni sami neznaju kaj da daju djeci za dc, izmišljaju toplu vodu, znam po sebi, u osnovnoj smo imali takve zadaće da je to bilo zapopizdit od neznam kakvih sastavaka do tih učenja pjesmica

to daju tek tolko da ispune kvotu sa ocjenama


neke sam ućio neke nisam, kad jesam dobio bih 5, kad nisam komad i mirna bosna ^^

###DK###
27-01-2010, 12:33
[quote="###DK###":13tfsbqf]Inače, to recitiranje je valjda da se djecu uvede u učenje. Ono, da se nauče učiti.
Nije bitna sama pjesmica, koliko napor koji će oni uložiti da je nauče. To ih valjda priprema. Bar ja tako mislim.

Neznam baš dali ih priprema, da se predmeti trebaju učiti napamet. Mislim da je kvalitetnije ako dijete razumije šta uči, i objasni na svoj način to šta je naučilo, a ne da nabifla sve kao pjesmicu. Onda kada mu uletiš u nit, postaviš pitanje, pa zabloka. na-a. No good. Znam hrpu takvih ljudi koji bi sve naučili doslovno napamet, pitaš ih za par dana isto, nemaju pojma šta su učili. Mislim da je najbitnije razumijevanje, a te pjesmice bi se trebale ukinuti jer ničim ne služe.

A kada pričaš o naporu, neusporediv je u mom slučaju :D[/quote:13tfsbqf]

A ne. Nisam mislio na takav tip pripreme, nego priprema za rad. Da se naviknu na rad.
Pogrešno sam se izrazio. :)

angel eye
27-01-2010, 12:45
A ne. Nisam mislio na takav tip pripreme, nego priprema za rad. Da se naviknu na rad.
Pogrešno sam se izrazio. :)

Sve ok :D

The Great Duck
27-01-2010, 13:31
Moja nastavnica iz osnovne bi dala 2-3 pjesmice za naučiti,i više je pazila na izgovor nego na to da se zna sve.
Jednom sam saznao da je trebalo naučiti jednu pjesmicu tek par minuta prije početka sata,odmah naučio i dobio 5. :D Sad bi mi dobro došla koja da dignem prosijek iz hrvatskog.
Sada na način na koji sam nekad učio pjesmice moram učiti povijest. :( Retajna nastavnica.

angel eye
27-01-2010, 13:36
@flander
Ok, ako je to nedostatak ideje, onda su stvarno jadni. A mislim da im to treba pisati u programu plana nastave, koju na početku ipak netko kreira.

McPingvin_v2.0
27-01-2010, 21:30
Ma proširiti će si tako mozak šipak.
Naravno da hoće, barem malo. Što, hoćeš dati prvašićima da igraju šah? :)

SkunK
27-01-2010, 21:59
neke sam ućioSneke nisam, kad jesam dobio bih 5, kad nisam komad i mirna bosna ^^

A jesu te naučili ;)

@McPingvin

Bolje to nego da glume papagaje :D

bezimeni
27-01-2010, 22:05
Vjerovatno je ostalo iz komunizma kad su '' mladih pionira'' biflali svoje pjesme koje su pjevali na svakom sastanku :D . Vjerovatno je u 60-ima bilo istraživanje kako je to dobro za mladi mozak pa se uvriježilo. Danas je to jednostavno glupo.

Pioniri maleni
mi smo vojska prava
svakog dana rastemo
ko zelena trava

Heeehaaa


Ja sam jedan od tih pionira.Nitko nas na ništa nije tjerao ili nagovarao .Učili smo gotovo iste pjesme na pamet koje uči i moja kćer danas u kapitalizmu.

Sonic_Moronic
27-01-2010, 22:23
Zanimljivo, meni je naučiti pjesmu nešto najlakše ikad. 3-4 puta pročitam i gotovo, to se radi preko odmora.

Arbiter of Change
27-01-2010, 22:41
Naravno, ne dao bog da djecu nauče više bitne stvari (npr, gramatiku i pravopis), glavno da se ima vremena bubati bezvezarije.
Školstvo nam je puno fillera.

McPingvin_v2.0
27-01-2010, 23:23
Bolje to nego da glume papagaje :D
Pa ne, nije. Sedmogodišnjak ne može igrati šah kako spada :)

flander
27-01-2010, 23:45
neke sam ućioSneke nisam, kad jesam dobio bih 5, kad nisam komad i mirna bosna ^^

A jesu te naučili ;)


pa to sam sve onako gledal, ako je neka duga to sam preskočil, ako je neka kratka gdije se ponavlja kitica to sam naućil ^^

SkunK
28-01-2010, 08:38
Bolje to nego da glume papagaje :D
Pa ne, nije. Sedmogodišnjak ne može igrati šah kako spada :)

Ma važno da se igra... zašto kompliciraš :D

Babitz
28-01-2010, 17:24
Ja sam te pjesmice naštrebao noć prije recitiranja i uvijek dobivao petice. Moje brzo pamćenje je nadoknađivalo lijenost. Nije mi bio neki problem, ali da je besmisleno - slažem se.

Kostolomac
29-01-2010, 16:55
Pa ne, nije. Sedmogodišnjak ne može igrati šah kako spada :)
Heh, kako tko :)

r0rschach
30-01-2010, 18:42
Ja sam te pjesmice naštrebao noć prije recitiranja i uvijek dobivao petice. Moje brzo pamćenje je nadoknađivalo lijenost. Nije mi bio neki problem, ali da je besmisleno - slažem se.
Potpis.

MasaKrisT
30-01-2010, 19:51
Mene su u 4 srednje, nakon sto smo dobili petog profesora/profesoricu tjerali da ucim stvari napamet ,i zbog toga sam umalo na popravku zavrsio,dao mi 2, onda sam izasao na maturu i znao sve al mi nije smio dat pet pa sam maturirao hrv sa 4.Jebene pjesmice.

edit: ne da sam skoro pao jer nisam mogao naucit,nego nisam htio ucit niti jednu, ne vidim smisao.

Grammar nazi
30-01-2010, 20:38
Eh, podsjetili ste me na moje mlade dane kad smo učili pjesmice napamet, mjesečno najmanje jednu. Imam ožiljak na duši od toga.