PDA

Pogledaj cijelu verziju : Star Trek technology - In reality



TheBorg
23-01-2010, 21:22
E ovako, ako vam se da, koje su sve tehnolgije koje danas imamo inspirirane ST serijalima (počevši od prvog početkom '60) i koje će uskoro biti moguće...


Dakle, klizna vrata koje viđamo po marketima, robnim kućama i sl, su i došle iz ST-a.

Preklopni mobiteli su inspirirani od strane ST-a.

Ionski pogon također. -> Prvi ST je imao raketne motore ili nešto slično.



Ne zaboravite da su u stvaranju ST-a sudjelovali umovi poput Stephena Hawkinsa i da je svaka tehnologija u ST-u teoretski, a neke već i u praksi, moguća.

Nodakim
23-01-2010, 22:12
Dakle, klizna vrata koje viđamo po marketima, robnim kućama i sl, su i došle iz ST-a.



Ne baš...

TheBorg
23-01-2010, 23:22
http://www.space.com/technology/top10-s ... -tech.html (http://www.space.com/technology/top10-star-trek-tech.html)


http://www.networkworld.com/community/node/21418

TheBorg
23-01-2010, 23:30
Dakle, klizna vrata koje viđamo po marketima, robnim kućama i sl, su i došle iz ST-a.



Ne baš...



Da, imaš pravo. Sad sam našao članak koji kaže da su izumljena 1954 i prvi put korištena 1960. Prvi ST je bio 1966.

My bad :oops:

W1k1n6
26-01-2010, 13:45
Sva tehnologija ST-a je već bila prije negdje opisivana u SF literaturi, tako da je teško reći da je ijedan izum direktno inspiriran serijom, no sigurno da je ST imao veliki utjecaj na znanost jer je išao preko TV-a pa je time imao daleko veću publiku nego pisci SF-a. Ono za što je Star Trek sigurno zaslužan je dizajn nekih tehničkih rješenja. Mnoga njihova rješenja se mogu vidjeti u svijetu oko nas, uređaji koji podsjećaju na trikodere, rasvjetna tijela u obliku warp jezgre, touch screenovi i slično. Evo recimo dizalo u mojoj firmi je dizajnirano tako da podsjeća na teleporter iz TOS-a (pogotovo svjetla na stropu), a oznake za katove na displayu izgledaju kao da su iz klingonske abecede :)

osvetnik_sch3l3
26-01-2010, 14:18
gledao dokumentarac u kojem je lik dizajnirao light saber.
posjeduje sve komponente. jedino sto se ceka je izbacivanje nekakve nano/nesto/power/sourcea
koji ce moci zagrijavati zrak na temperaturu sunceve povrsine

Da_killah
26-01-2010, 14:56
link mejbi?

osvetnik_sch3l3
26-01-2010, 16:54
link mejbi?

gledao sam to neki dan a discovery science, nemogu naci nikakav link.

uglavnom je lik bio u toj nekoj tvornici z ananoopremu i rekli su da ce baterije biti dostupne u roku 50 godina.
na dnu drske sabera se nalazi neka vrsta ventilatora koja upuhuje zrak, pa nekakva "grijalica" (nisam vidjeo taj dio pa nemogu reci)
koja zagrijava zrak na nekih xy stupnjeva pretvarajuci ga u plazmu, drska teleskopski izbacuje nekakva keramicki cilindar sa zavojnicama koje
sluze kao vodilice za plazmu i sprjecavaju kapanje uokolo.

TheBorg
26-01-2010, 17:17
Sva tehnologija ST-a je već bila prije negdje opisivana u SF literaturi, tako da je teško reći da je ijedan izum direktno inspiriran serijom, no sigurno da je ST imao veliki utjecaj na znanost jer je išao preko TV-a pa je time imao daleko veću publiku nego pisci SF-a. Ono za što je Star Trek sigurno zaslužan je dizajn nekih tehničkih rješenja. Mnoga njihova rješenja se mogu vidjeti u svijetu oko nas, uređaji koji podsjećaju na trikodere, rasvjetna tijela u obliku warp jezgre, touch screenovi i slično. Evo recimo dizalo u mojoj firmi je dizajnirano tako da podsjeća na teleporter iz TOS-a (pogotovo svjetla na stropu), a oznake za katove na displayu izgledaju kao da su iz klingonske abecede :)


E ovako, ako vam se da, koje su sve tehnolgije koje danas imamo inspirirane ST serijalima (počevši od prvog početkom '60) i koje će uskoro biti moguće...

I sam sam rekao inspirirane... :)