PDA

Pogledaj cijelu verziju : MBO, jeli moguće popraviti?



C
22-01-2010, 16:20
Prije 3-4 godine sam imao incident s makinom, gdje je struja iz napajanja preko kabla s kojim napaja matičnu struja izbila van, i pukla od procesor, a napajanje se zapalilo. Pri tom udaru, CPU je preživio, kao i ostale komponente, osim napajanja, međutim u tom frcanju struje, svašta se na matičnoj zalemilo i rastopilo, da se 20-pinski konektor trebao vaditi čekićem sa matične ploče. U glavnom sve radi i ispravno je i dalje, ali da ne bi opet nešto bilo, htio bi to riješiti...
Znači imam napajanje, ali na matičnoj gdje ide 20-pinski konektor za napajanje istoga, pola plastika fali (rastalilo se, pa smo ih maknuli ća), i konektor lijepo liježe bez problema, i sve radi kako treba. E sada je problem što na matičnoj, od tih 20 pinova (iglica), njih 4 su slabe (čitaj: kao da su dlake od bakrene žice; kao da je perka, pri tome su onako rastaljene, pa izgledaju kao da ih je hrđa uhvatila, a nije).
Da ukratko textualno napišem koji pinovi su mi skoro pa mrtvi:
O - OK;
X - Pitanje je vremena kada će ispasti.

OOOOOOXXOO
OOOOOOOOXX
Kvačica za zakačiti je ispod, pa da se znate orijentirati...

Moje pitanje je ovo iz naslova, jeli moguće kako to popraviti? Npr. maknuti cijeli 20-pinski utikač sa matične, i ugraditi novi isti takav (jer se ne razlikuje s drugima; svaki je isti)? Znači, pitanje je vremena kada će mi ta 4 pina ispasti vani, jer su doslovno slabi kao perka, i pod najmanjom silom se deformiraju, tako da je mogući kratki spoj, kao i ponovna šteta nečega.

Hint:
20-pinski utikač iz napajanja koji ide u MBO, za napajanje:
http://www.zoki.hr/images/prikljucci/power/atx20pin.jpg
Mjesto gdje se nalazi na matičnoj 20-pinski utor (gore-desno "Priključak za napajanje"):
http://www.zoki.hr/images/slikematicna/maticnaploca3.jpg

TheBorg
24-01-2010, 00:05
Možda jedino ako nađeš mbo sa dobrim konektorom i izvadiš sadašnji i zalemiš ovaj. Ali ne preporučujem. Ako ti sve radi ne diraj. Što manje čačkaš manje smrdi. Ako baš želiš to sredit a ne želiš riskirat spaljivanje onda daj u servis. Ja bih ostavio ako radi. Dok ne krepa.


Tražio sam po netu ali nisam našao nikakve upute

C
24-01-2010, 04:26
Hvala ti. ^^

Želim to srediti, da bude kao novo, taj utor, jer ako ispadne, a ispasti će te iglice, makar jedna od njih 4, pa ću morati (bolje sada, nego kada ispadnu, a PC mi zatreba). Bolje da to popravim, jer matična je totalno OK, a u taj PC sam puno i uložio.

TheBorg
24-01-2010, 10:13
Svakako daj profesionalcu. Da nebi bilo tostiranja

Lord Ragnarok
24-01-2010, 14:15
kad sam u skoli radio VIn (pun k elemenata sam lemio) morali smo posebno paziti da lemilice nebudu prejake, max do 30W. tak da kad budes lemio pazi da ne uzmes lemilicu od 100 ili 200 wata jer ces sve rastopiti

Don Kihot
24-01-2010, 14:25
Daj slike koje rade.

TheBorg
24-01-2010, 15:38
A koja je matična?

Mr_Chili
24-01-2010, 16:16
kad sam u skoli radio VIn (pun k elemenata sam lemio) morali smo posebno paziti da lemilice nebudu prejake, max do 30W. tak da kad budes lemio pazi da ne uzmes lemilicu od 100 ili 200 wata jer ces sve rastopiti

VIN1? :D

Lord Ragnarok
24-01-2010, 17:08
il 2 neznam vise, sad sam 4. god.

moguce da je 1

C
24-01-2010, 18:39
A koja je matična?
Svaka matična s 20-pinskim utikačem...svaki taj utikač je isti na svakoj matičnoj. Ne 24, nego 20 pinski, pa je sve jedno koja je matična. Inače je to Asus A7N8X20, hybridka, stara oko 8 godina, može tjerati Crysis kako Bog zapovjeda, i sl., vrlo dobra, pa mi ju je žao mjenjati na neku bez veznu današnju ploču na koju mogu spojiti iste komponente.

TheBorg
24-01-2010, 23:21
zato me i zanima koja je. jer si rekao da je dobra. ugl, nađi neku matičnu koja ne valja a da joj je dobar taj konektor i lemi ali oprezno. čak ti ja pošaljem ako imam doma, samo ću slomit okolo tog konektora. moram nać. ali tek ovaj vikend mogu tražit

C
24-01-2010, 23:28
Bojim se sam lemiti, da ne bi zajebao, jer znam biti i smotan.

TheBorg
24-01-2010, 23:35
znam kako je. ako nađem konektor javim pa ako nemaš slobodno javi. a lemljenje je uvijek dobro dat električaru sa što slabijom lemilicom

Lord Ragnarok
25-01-2010, 00:05
kao sto rekoh, 30W uvrhglave, nedaj da ti neko sa javom ide lemiti.

TheBorg
25-01-2010, 00:09
Bolje da traje predugo nego prekratko... :D

C
25-01-2010, 00:14
Kome to u Rijeci mogu dati?
Da ne otiđem samo tako u neki X servis i pitam, možete li to zalemiti, pa da im to ostavim, bez da znam šta će raditi.

TheBorg
25-01-2010, 00:21
Neznam baš, uglavnom, to ti može zalemit bilo tko a da zna o tome. Odi u neki sevis za klime... elektronika ko elektronika...

TheBorg
25-01-2010, 00:24
Ja se trenutno mogu sjetit samo silosa setit jer je moj djed tamo radio na održavanju elektronike. Tamo sam prve igre igrao... Inače mislim da ima nešto tamo kod Plodina. Tj, kod hartere. Ko da je neki elektro nešto. Čip nacrtan