PDA

Pogledaj cijelu verziju : PCM uređaj



crohunter
20-01-2010, 17:41
Jel mi može netko dati sliku kako izgleda pcm uređaj od t-coma, imam na tavanu neku metalnu kutiju na kojoj samo piše HT pa nisam siguran jeli to pcm.

zanima me jer idem cvikati žice (vec 2 godine čekam adsl i sad je stvarno dosta) sad sam trenutno na mobilnom od tele 2.

ja sam gledo po netu ali nigdje nema slike,pa ako netko može pomoći ili opisati kako to izgleda .

fear
20-01-2010, 17:48
Evo kratki opis što je to.


Glavni kamen smutnje kod prelaska na ADSL, pogotovo na davatelje usluga koji nisu HT je PCM. PCM NIJE DVOJNIK!!!

PCM je uređaj koji jednu paricu dijeli na do 4 linije smanjujući joj pri tom frekventni opseg (bandwith). Uređaj se postavlja u mjestima mreže gdje nema dovoljno parica do korisnika.

Kako ga prepoznati. Na strani korisnika to je obično metalna kutija sa led diodama. Na njoj i piše da je to PCM, no ako je smještena van pogleda korisnika (negdje u HT ormariću), onda možete lako detektirati ako imate analogni 56K modem.
Ako se modem NE SPAJA brzinama većim od 31.2 kbps, a vi niste ugasili 56K protokol - onda je PCM na Vašoj liniji. Također, ako vam na MAXADSL stranici pri provjeri broja piše da je MAXADSL dostupan, ali da je potrebno izvršiti dodatne radove na tekeomunikacijskoj mreži, onda je to opet znak da imate PCM između vas i centrale.

Za micanje tog protuzakonitog smeća potrebno je dosta strpljenja (pogotovo ako ne mislite preći na MAXADSL, nego na nekog srugog davaoca ADSL usluge)

Imam dva zahtjeva iza sebe, borbu počeo početkom prosinca. HT-ovci su mi nakon prvog zahtjeva odmah došli, objasnili kako MORAJU skinuti PCM ako ja to zahtjevam, ustanovili da je moja brzina ispod zakonski minimalno propisane, te - nestali.

Nakon mjesec dana pišem novi-ponovljeni zahtjev i opet se pozivam na zakon i njegove članke. Prije tjedan dana došao mi je čovjek iz HT-a, pa je kao konkretnije počeo rješavati stvar. Glavni problem kod skidanja PCM je taj što u pravilu na tim linijama na kojima je PCM nema dovoljno parica, pa treba povući nove kablove. Tamo gdje je mreža pod zemljom nema problema - ali tamo nema ni PCM-ova, a tamo gdje su HT kablovi po kućama (tavanima kod mene) treba naći rješenje kako dovući novu liniju.

PCM ima još jednu manu, a to je da se na njega mogu spojiti do 4 telefonske linije. Kod mene su bila spojena samo dvije linije u početku, a onda je HT i trećeg ukućana spojio na PCM, fizički oslobodivši jednu paricu do centrale za NEKOGA SEBI DRAŽEG. To sam otkrio tek slučajno kad je kod trećeg korisnika jednog dana pala brzina analognog modema sa urednih 45-48 kbps na 31.1 kbps.

U zahtjevima se stalno pozivam na zakone i to:

- zakon o telekomunikacijama (NN 122/03, članak 37. stavak 2 Osnovne telekomunikacijske usluge)

- pravilnik o osnovnim telekomunikacijskim uslugama (NN 123/05, članak 2. stavak 1 i članak 20. stavak 4), te opći uvjeti T-COM-a (čl10. st.1 i 2).

Ovim stavcima zakona, pravilnika i općih uvjeta propisuju se minimalni uvjeti osnovnih telekomunikacijskih usluga.

crohunter
20-01-2010, 22:37
na mojoj kutiji ne piše pcm pise samp HT i nema led dioda a kutije je metalna. mislim da cu je razvaliti.