PDA

Pogledaj cijelu verziju : fer VS etf(osijek) vs strojarstvo



Filip_k
19-01-2010, 17:55
trebam pomoč... Zanima me dal mi neko moze pomoči u vezi razlike ovih dvaju fakseva ili nek mi navede samo svoj faks ako nezna za drugi(naravno da ovdje mislim samo na one koji idu na ponuđene fakseve ili one koji su sasvim sigurni da znaju o čem pričaju). I zanima me u vezi strojarstva... Kakav je to faks, šta mogu radit nakon što ga završim i sl... molim za pomoč, stvarno mi je potrebna. Hvala

wavefunct
19-01-2010, 20:05
tko nije stroja jezivo, jezivo, JEZIVOOOOO

evo nez ja nista samo znam da ces prije dobit poso poslje stroje jer svi danas idu u ove racunalno elektrotehnicke lold

Filip_k
19-01-2010, 20:08
tko nije stroja jezivo, jezivo, JEZIVOOOOO

evo nez ja nista samo znam da ces prije dobit poso poslje stroje jer svi danas idu u ove racunalno elektrotehnicke lold
pa to sad za posao baš i nije upitno, jer recimo etf i fer su zaposlili gotovo sve svoje studente koje su završili faks, a za strojarstvo nemam blage ništ...

wavefunct
19-01-2010, 20:13
aha pa jedan moj kolega iz razreda koji mu ne ide tako dobro OET planira upisat stroju pa bi ja odlucio prema tome koliko si dobar u OETu

lulix
19-01-2010, 20:21
@Filip_k
ak nisi čovjek koji će 80% svog slobodnog vremena provest za knjigom zaboravi sve naše fancy fakseve poput FER-a il strojarstva "negdje"...
ja evo završavam 4. godinu tehničara za računalstvom i vjeruj mi da mi se neda dalje više, upisat ću neki izvanredni lame faks pa ak bude išlo ok, ak padnem ko ga jebe... A posla će valjda bit i sa srednjom stručnom ;)

Filip_k
19-01-2010, 21:48
@Filip_k
ak nisi čovjek koji će 80% svog slobodnog vremena provest za knjigom zaboravi sve naše fancy fakseve poput FER-a il strojarstva "negdje"...
ja evo završavam 4. godinu tehničara za računalstvom i vjeruj mi da mi se neda dalje više, upisat ću neki izvanredni lame faks pa ak bude išlo ok, ak padnem ko ga draga... A posla će valjda bit i sa srednjom stručnom ;)
pa ono nisam neki čovjek koji može stalno učit, al nešt od ta tri faksa mislim definitivno upisat, e sad koji nezz... Nešt od tog me jedino zanima, pošto volim brojeve, a ne štrebanje podrijetlo pisaca ili nešto slično... tak da je ovo jedina opcija, a foi ne namjeravam upisat, jer mi se čini da baš neće bit posla...

cham3leon
19-01-2010, 22:21
I strojarstvo i računarstvo i elektrotehnika su područja u kojima ćeš dobiti dobar posao ako se potrudiš i uredno prođeš sve.

Lord Ragnarok
20-01-2010, 00:16
strojarstvo, mislis na FSB(zagreb ili FESB(split)?
a kolko znam etf ej stari naziv za FER, sad ako si mislio nes drugo, pojasni.
na fer nemoj ni pokusavati ako ce ti biti zao propustiti vecinu subotnjih izlazaka/zabava (naravno, osim ako si izuzetno pametan/nadaren pa nemoras tolko uciti, bilo je prica da 95%FERovaca nema nikakav socijalan zivot te da svo vrijeme provode pred knjigom)

lulix
20-01-2010, 09:48
na fer nemoj ni pokusavati ako ce ti biti zao propustiti vecinu subotnjih izlazaka/zabava (naravno, osim ako si izuzetno pametan/nadaren pa nemoras tolko uciti, bilo je prica da 95%FERovaca nema nikakav socijalan zivot te da svo vrijeme provode pred knjigom)

Bravo Ragnaroče, dobro složeno. Ako upišeš FER jedini socijalni život će ti biti virtualan, tj. pričat ćeš s nama ovdje na forumu, na facebooku i eventualno travianu ak ga igraš.

Filip_k
20-01-2010, 14:15
strojarstvo sam mislio u zagrebu; ETF - http://www.etfos.hr/Sdakle u osijeku, međutim vidio sam da na etf-u iam strani jezik, što će meni bit problem, jer njemački koji učim redovno jako slabo znam, dok engleski sve razumijem i znam pričat, jedino što me muči je gramatika i pisanje riječi koje nisam učio 4 godine(eng. ne učim već 4godine). Recimo da FER eliminiram, što mi je bio 1. izbor, dal može neko dat dojmove o ETF-u, tu prvenstveno mislim na strani jezik- dakle dal se uči od početka? koliko je težak(ne mislim fizikalnu jedinicu :) ) i sl. Za ETF mi trebaju ljudi koji idu na ETF da čujem iz prve ruke ili eventualno oni koji poznaju nekog bliskog frenda, pa im je on nešt pričao o tom... A za strojarstvo još uvijek neznam ništ... Tu je bilo kakav savjet dobro došao. Gdje mogu radit, što se radi tamo, usporedba s FER-om(koliko je lakši od FER-a) i sl. Hvala svim zainteresiranim, jer imam negdje oko 10 dana da se odlučim

Ogg The Dogg
20-01-2010, 14:38
ovak, imam 3 frenda na feru i fakultet ti je prejebeno težak i princip studiranja je poprilično čudnovat - otpis
imam 6 kolega na ETF-u i nikom od njih strani jezik nije težak(čak štoviše, kažu da je pišurija)
ja studiram strojarstvo(al u Sl. Brodu) i fax je poprilično težak
e sad, ak već moraš birat, ovisi šta više voliš: računat kolko kila neka konstrukcija može podnijet, na kojoj temperaturi željezne taljevine imaš koje elemente, crtat kojekakve pizdarije(po meni besmislene) i radit u autoCAD-u ili više voliš mjerenje napona, kuteva među sinusoidama i sličnih pizdarija( o čem su mi frendovi sa ETF-a pričali)

Filip_k
20-01-2010, 15:09
ovak, imam 3 frenda na feru i fakultet ti je prejebeno težak i princip studiranja je poprilično čudnovat - otpis
imam 6 kolega na ETF-u i nikom od njih strani jezik nije težak(čak štoviše, kažu da je pišurija)
ja studiram strojarstvo(al u Sl. Brodu) i fax je poprilično težak
e sad, ak već moraš birat, ovisi šta više voliš: računat kolko kila neka konstrukcija može podnijet, na kojoj temperaturi željezne taljevine imaš koje elemente, crtat kojekakve pizdarije(po meni besmislene) i radit u autoCAD-u ili više voliš mjerenje napona, kuteva među sinusoidama i sličnih pizdarija( o čem su mi frendovi sa ETF-a pričali)
e hvala na informacijama... Pošto ti studiraš strojarstvo dal mi možeš nešto više reč o čemu se to konkretno radi, recimo vidim na njihovoj stranici ''RAČUNALNO INŽENJERSTVO''. Pretpostavljam da je to jedno od smijerova ili..? Zanima me kakav je to faks, jer sam ga stavio na popis iz neznam kojeg razloga, a dok sam malo prčkao po njihovoj stranici činio mi se ok..

Ogg The Dogg
20-01-2010, 20:31
ako sam ja dobro skužio ti i to studiro u zagrebu tak da ti ne mogu dat puno informacija o smjerovima tamo. uglavnom, fakultet ti se uglavnom sastoji(barem prva godina) o učenju o metalima tj čisto građa metala, nastanak, ispitivanje i njihovim svojstvima te mehanike i TC-a. fax ti je koncipiran 3+2 znači prvo 3 godine preddiplomskog pa onda tek biraš smjer. u brodu valjda postoje dva smjera: proizvodno strojarstvo i strojarske konstrukcije a za ovo u zgbu bi se trebo raspitat negdje drugdje. kolko ja znam fax u zagrebu ti je fiđe okrenut informatici i upotrebi računala u svemu i svačemu dok smo mi uglavnom sve ruka, digitron i papir a ponekad malo nešto na kompu.

Filip_k
20-01-2010, 21:07
ako sam ja dobro skužio ti i to studiro u zagrebu tak da ti ne mogu dat puno informacija o smjerovima tamo. uglavnom, fakultet ti se uglavnom sastoji(barem prva godina) o učenju o metalima tj čisto građa metala, nastanak, ispitivanje i njihovim svojstvima te mehanike i TC-a. fax ti je koncipiran 3+2 znači prvo 3 godine preddiplomskog pa onda tek biraš smjer. u brodu valjda postoje dva smjera: proizvodno strojarstvo i strojarske konstrukcije a za ovo u zgbu bi se trebo raspitat negdje drugdje. kolko ja znam fax u zagrebu ti je fiđe okrenut informatici i upotrebi računala u svemu i svačemu dok smo mi uglavnom sve ruka, digitron i papir a ponekad malo nešto na kompu.

ako je ovo što kažeš istina, onda mislim da sam odabrao fakultet

Ogg The Dogg
20-01-2010, 22:22
drago mi je da sam ti pomogo al molim te prvo to sve još provjeri(vjerojatno postoje neke brošure il nađi nekog studenta) da ne bi poslije bilo: alo ti tamo šta si mi nasro to nije istina :)

marijanovic
21-01-2010, 00:31
Evo ja idem diplomski studij procesnog računarstva na ETFOS-u.
Uglavnom, svi su ti kolegiji mješavina matematike i fizike i nešto informatike.
Uglavnom uči se previše matematika (1, 2, 3, Linearna Algebra, Vjerojatnost i statistika pa kasnije Diskretna matematika i slično...)
Onda slijedi fizika (1, 2, Osnove elektrotehnike 1, 2, Elektronika, Mjerenja, ...)
Programiranja (1, 2, Objektno orjentirano, algoritmi i strukture, baze podataka, operacijski sustavi, ...)
Komunikacije (Tehnologija informacije, komunikacijske mreže, ...)
nešto općenitih predmeta (Energetika i ekologija, ekonomika poduzeća, engleski jezik, inženjerska grafika itd)
te naravno preteško i preglupo (a ja kažem strojarsko; Signali i sustavi, Automatsko upravljanje, Upravljanje procesima, ...).
Eh zaboravio sam i Arhitekturu računala, Digitalnu elektroniku i slične, Modeliranje i simulaciju...

Uglavnom, dobar faks s kojim ne znaš šta znaš i ne znaš šta ćeš s njim radit.
Ubija u živce i ubija u pojam. Preopširno a ništ te ne nauče.
Al takov ti je st/ranje na svim našim faksovima...

Čux
21-01-2010, 10:50
ak nisi u stanju par sati za redom učit, FER zaboravi odma. Neki predmeti se mogu položit tak da pogledaš o čem se radi dan prije, al neki su jednostavno ubitačni. Jedina razlika je što na FERu nema jezika.

Filip_k
21-01-2010, 15:40
@marijanovic- puno hvala na onom postu, malo mi je približilo o kakvom se faksu radi...''Komunikacije (Tehnologija informacije, komunikacijske mreže, ...)'' ovo je nešto što bi se htio bavit u budučnosti. Kolko je to rasprostranjeno na etf-u? Dal znaš ti ili bilo ko drugi, dal je tu negdje u rangu s FER-om, tak ako vidi poslodavac da sam obučen za to, bez obzira dal sam strojarsvo završio ili FER, dal će me primit ako ima u izboru 10 ferovaca i mene(prima ih 10), a ja recimo imam bolje uspijehe na faksu od njih.
@Čux- mogu ja sjedit pred knjigom par sati za redom, nebi pucao na takve faksove da nemogu :) A ovaj kraj rečenice da je razlika samo u stranom jeziku... dal to znači onda da su po težini jednaki, samo što na FER-u nemam strani jezik nego nešto drugo?

marijanovic
21-01-2010, 18:35
@marijanovic- puno hvala na onom postu, malo mi je približilo o kakvom se faksu radi...''Komunikacije (Tehnologija informacije, komunikacijske mreže, ...)'' ovo je nešto što bi se htio bavit u budučnosti. Kolko je to rasprostranjeno na etf-u? Dal znaš ti ili bilo ko drugi, dal je tu negdje u rangu s FER-om, tak ako vidi poslodavac da sam obučen za to, bez obzira dal sam strojarsvo završio ili FER, dal će me primit ako ima u izboru 10 ferovaca i mene(prima ih 10), a ja recimo imam bolje uspijehe na faksu od njih.


Ako te zanimaju komunikacije, mreže i to - na ETF-u u Osijeku imaš smjer Elektrotehnike naziva Komunikacije i Informatika.
Oni ti imaju mreža puno više nego mi na računarstvu (neke mi možemo uzeti kao izborne).

Prva godina je svima ista, Elektroenergetici, Komunikacijama i Računarstvu. Druga godina računarstva i komunikacija vrlo je slična, Elektroenergetika se malo više razlikuje, dok je treća samo par predmeta zajedničko.

Što se tiće težine i stručnosti, ETFOS je jači od FER-a, no FER je navikaniji, razglašeniji, poznatiji.
To su u biti isti studiji, s razlikama u smjerovima.
Npr ako se ne varam diplomski studij Procesnog računarstva nema na Feru, ali oni imaju neke svoje...

Edit: Prouči stranicu http://www.etfos.hr.

Čux
21-01-2010, 18:55
Sry krivo sam napiso, nije jedina, to je jedna od razlika, ima ih još. FER recimo meće brdo raznoraznih društvenih predmeta. Neki su totalna debilana, rijetko kad neš zanimljivo dođe, ukratko živa dosada al nisu neki poseban problem za položit. Isto tak isfuravaju takozvane "vještine" di te praktički sile učit sve i svašta htio ili ne (mathematica, matlab, java, autocad itd...)

Labosi iz nekih predmeta znaju bit živi užas jer zakompliciraju stvari bez razloga sam da bude teže, al to prepišeš sa neta sve pa sam malo pogledaš kak to radi :)

@marijanovic

totalno se slažem, razvikano i napuhano. nije da sam neš pretjerano daleko doguro, al sam definitivno osto razočaran ponuđenim, očekivo sam neš više od toga :(

Anarion.Umarth
21-01-2010, 19:07
Koja je alternativa FER-u na području elektrotehnike (u Zg po mogućnosti)?
Nije mi recimo problem fiziku učiti nekoliko sati, dok mi je koncentracijski raspon za matematiku dosta manji.

Filip_k
21-01-2010, 19:49
@marijanovic- puno hvala na onom postu, malo mi je približilo o kakvom se faksu radi...''Komunikacije (Tehnologija informacije, komunikacijske mreže, ...)'' ovo je nešto što bi se htio bavit u budučnosti. Kolko je to rasprostranjeno na etf-u? Dal znaš ti ili bilo ko drugi, dal je tu negdje u rangu s FER-om, tak ako vidi poslodavac da sam obučen za to, bez obzira dal sam strojarsvo završio ili FER, dal će me primit ako ima u izboru 10 ferovaca i mene(prima ih 10), a ja recimo imam bolje uspijehe na faksu od njih.


Ako te zanimaju komunikacije, mreže i to - na ETF-u u Osijeku imaš smjer Elektrotehnike naziva Komunikacije i Informatika.
Oni ti imaju mreža puno više nego mi na računarstvu (neke mi možemo uzeti kao izborne).
.
.

.
dal znaš dal ima nešto tome sličnom i na strojarstvu u zagrebu?

marijanovic
21-01-2010, 20:03
...
dal znaš dal ima nešto tome sličnom i na strojarstvu u zagrebu?

To ti na žalost ne znam.
Nisam se puno ispitivao o faksovima u ZG.

Filip_k
23-01-2010, 09:58
@marijanovic-np
imam još jedno pitanjsce koje nije vezano za ova 3 faksa... koliko je tvz u zg-u cijenjen? Kolika je zaposlenost i dal je to privatno veleučilište ili...? nije mi baš nešto kristalno jasno to sve kod tvz-a...

dasoDD
13-02-2010, 00:23
Fakultet strojarstva u brodu ima samo jedan glavni smjer a to ja proizvodno strojarstvo, pri upisu u prvu godinu automatski upisujes taj smjer.Nakon zavrsene 3 i pol godine( 7 semestara) postajes bakalar ili prvostupnik strojarstva. Ako se odlucis nastaviti doplomski studij u trajanju od godinu i pol imas izbor od 3-4 smjera, a to su:Konstruiranje i razvoj proizvoda, Logistika proizvodnje, Inženjerstvo materijala i Strojarske tehnologije. Moras uzeti u obzir da su svi smjerovi u svrhu proizvodnog strojarstva ali to ne znaci da sa zavrsenim recimo konstruktorskim smjerom neces moci raditi u nekoj drugoj grani strojarstva a ne samo u proizvodnji. Svi studiji strojarstva u hrvatskoj imaju istu prvu godinu(iste kolegije), ali na primjer u zagrebu di su zastupljeni svi smjerovi biras smjer nakon zavrsene prve godine.