PDA

Pogledaj cijelu verziju : Google porez



Kid A
14-01-2010, 01:50
http://www.imagesforme.com/upload/47cd2912.jpg
Novim bi zakonom Francuska zaustavila 'obogaćivanje bez ikakvih granica ili kompenzacije' te pomogla svojoj kreativnoj industriji posrnuloj tijekom digitalne revolucije.
Francuska planira uvesti takozvani 'Google porez' na stranice za pretraživanje interneta ne bi li prikupila novac za pomoć svojoj kreativnoj industriji posrnuloj tijekom digitalne revolucije, piše Goran Vugrinec za Jutarnji list.

Prijedlog, čije je odrednice odredila vladina komisija svojim istraživanjem, ponovo je iskopao 'ratnu sjekiru' koju Francuzi imaju protiv Googlea, internetskog diva koji svijet 'voli mrziti'.

Namet na prihod od reklama je posljednji pokušaj Francuske da kontrolira internet koji je u toj zemlji svjedočio nekima od najstrožih svjetskih antipiratskih zakona.

Osim Googlea, novi bi porez ciljao i na druge velike internetske operatere u Europi poput Microsofta i Yahoo!-a bez obzira imaju li svoje urede u Francuskoj. Novim bi zakonom operateri plaćali porez svaki put kada bi internetski korisnik u Francuskoj kliknuo na reklamni banner ili sponzoriran link na njihovim stranicama.

Guillaume Cerutti, jedan od autora izvještaja vladine komisije, ističe kako bi spomenuti porez napokon zaustavio "obogaćivanje bez ikakvih granica ili kompenzacije".

Google, koji je ovaj tjedan proširio "carstvo" lansiranjem svojeg prvog mobilnog telefona, Nexus Onea, u Francuskoj svake godine na internetskim reklamama zaradi nešto manje od 6 milijardi kuna (720 milijuna funti), napominju autori izvještaja. Također, u pitanje se dovodi poštuje li Google pravila monopola u internetskom marketingu.

Predsjednik Nicolas Sarkozy više puta se imenovao zaštitnikom francuske kulturne vrijednosti koju želi sačuvati od "digitalnih predatora". Prošlog je mjeseca obećao 700 milijuna funti za digitalizaciju blaga francuske nacionalne knjižnice ne bi li ih tako "spasio" od Googlea.

"Nećemo biti ogoljeni za kulturnu baštinu radi profita velikih kompanija bez obzira koliko one prijateljske, velike ili američke bile", izjavio je Sarkozy.

Googleov glavni direktor za Francusku Olivier Esper pozvao je francusku vladu da radije vrednuje "suradnju" nego "kontrast između svijeta interneta i kulture", a novi zakon je usmjeren upravo na taj "pogrešan" smjer.

croat1gamer
14-01-2010, 06:38
Ajd' da su kinezi...

Lord Ragnarok
14-01-2010, 08:40
google ima svoj telefon? to mi je prvo upalo u oci >.>
no, ot, nek ti francuzi odi u pm,, kuzim da ima kriza ali bokte ''google'' porez?
daj isuse.

W3DR4N
14-01-2010, 08:43
Podržavam zakon.

McPingvin_v2.0
14-01-2010, 09:37
Rofl, Google kao takav je registriran u Jamerici i nek tamo plaća porez. Ovo je ukurčeno, jer bi se to onda moralo primjeniti na SVAKU web stranicu u SVAKOJ zemlji :)

cham3leon
14-01-2010, 09:52
Zapravo ima smisla. Kao što porez plaćaju ostale velike kompanije koje ne djeluju u području ICT-a (dakle, praktički virtualnom području), tako bi mogle i ove. Zašto bi se jedan Google bolje bogatio nego neki proizvođač automobila?

Cyberspace je danas poput divljeg zapada, a prije ili kasnije će također bit "zauzdan" ovakvim stvarima.

Wishmaster
14-01-2010, 11:54
Haha, taman se nadovezuje na onih par redova o Kini...
Svako bi dio kolača. E nemože!
/loot FFA

Neven <R>
14-01-2010, 12:30
Zašto bi se google bogatio kad se mogu francuski političari? :bravo:

Kid A
14-01-2010, 13:07
Francuski predsjednik, je mali covjek po visini, ali itekako kao bomba glasan u EU, kontroverzan je,
ima svoje fiks ideje, ne preza ni pred nicim, ali uvijek izgura sve sto zeli, a ovo mu je samo jos jedan
biser(ko) uz izglasani mu vec HADOPI zakon u njegovoj drzavi...
Samo on zna razloge, ali znam da je jako veliki prijatelj svoj glazbenoj i filmskoj industriji cak i osobno, i to bez obzira na njegovu suprugu i njezinu prirodu posla, prijatelj doticnima je bio i puno ranije nego je istu uzeo za suprugu...

cham3leon
14-01-2010, 19:08
Zašto bi se google bogatio kad se mogu francuski političari? :bravo:

Ne francuski političari nego francuska država. Kao novinar, trebao bi to znat :wink:

McPingvin_v2.0
14-01-2010, 22:24
Da, ali on studira novinarstvo pa nije novinar.

Neven <R>
14-01-2010, 22:30
Ne francuski političari nego francuska država. Kao novinar, trebao bi to znat :wink:
Ja se nadam da se šališ.

cham3leon
14-01-2010, 22:32
Porez znači, ide direktno u džep političara? Nešto mi tu ne štima :(

Neven <R>
14-01-2010, 22:36
A tko raspolaže državnim novcem i raspodjeljuje ga? Izgubio sam bilo kakve iluzije u sposobnosti države da upravlja novcem i društvom, pa eto moram biti skeptičan oko bilo kakvih nameta jer ih smatram legaliziranom pljačkom.

Nesumnjivo će novac završiti u birokraciji i rukama političara. Možda se iskoristi i za kakvu organizaciju čiji će cilj biti veći nadzor prometa na internetu itd.

cham3leon
14-01-2010, 22:48
Kod nas je poznato da novac odlazi u razne džepove na sve načine, ali mislim da je teoretizirati o tome da je korupcija svuda još gora nego sada kod nas ravno teorijama zavjere.
Ja se nadam da se šališ :eyebrows:

Neven <R>
14-01-2010, 22:54
I u zemljama sa puno manje korupcije ogromna količina novca se troši na glomaznu birokraciju, kako bi se održao taj aparat oporezuje se sve više što dovodi do još većeg oporezivanja i tako unedogled dok ne shvatiš da ti pola plaće ili više ode na davanje državi.

Eh sad ja vidim nešto loše u tome da se firme tipa Google koje ipak ulažu velik dio novca u nove proizvode i usluge kažanjavaju zbog svog uspjeha kako bi se nahranio državni aparat. O općenitom štetnom utjecaju državne intervencije u gospodarstvo i utjecaju poreza na standard građana stvarno mi se neda, to je ipak ekonomska teorija pa ti preporučujem da se informiraš.

cham3leon
14-01-2010, 23:19
Razumijem ja to, ali ako se oporezuje i rad drugih firmi, mogao bi se oporezivati i rad internetskih kompanija kao što je Google. Dakako manje, jer ipak se radi o cyberspaceu. Možda nije potrebno, ali nije isključeno da se ostale zemlje ne povedu za tim primjerom. Čisto zato da dođu do extra para.

baldrick_
25-01-2010, 14:56
ne razumem koji je to isti princip po kome se oporezuju firme koje ne deluje na internetu? šta, za svaku reklamu koja firma napravi na televiziji mora da plati državi određen porez?

nego, ako google plaća porez na svaku reklamu, onda će google prestati da zarađuje, a samim tim i da reklamira.. što je, jelte, loše. osim ako im zarada nije baš mnogo veća od tog novog francuskog poreza. i zašto baš google? jel su ti francuzi uzeli i izračunali baš ko je najbogatija kompanija, pa ispalo google? ipak, nije fer da tako bude samo sa gugletom.

I u zemljama sa puno manje korupcije ogromna količina novca se troši na glomaznu birokraciju, kako bi se održao taj aparat oporezuje se sve više što dovodi do još većeg oporezivanja i tako unedogled dok ne shvatiš da ti pola plaće ili više ode na davanje državi.

da bi se povećavao novac potreban za održavanje birokratije, i birokratija bi morala da se poveća.. kako se to povećava, daj primer.