PDA

Pogledaj cijelu verziju : Nobuo Uematsu



Kid A
11-01-2010, 19:14
http://image.com.com/gamespot/images/2009/015/Uematsu1009_screen.jpg
Rođen u gradu Kōchiju u Japanu, Uematsu je počeo svirati klavir u dobi od dvanaest godina (uzor mu je u to vrijeme bio Elton John). Nakon što je završio školu u Sveučilištu Kanagawa, skladao je glazbu za reklame prije nego se pridružio tvrtki Square d.o.o. (sada Square Enix Co., Ltd.) u 1986. Počeo je skladati glazbu za više od 30 igara, uključujući i seriju FINAL FANTASY koja je osvojila brojne nagrade. Franšiza FINAL FANTASY pretvorila se u jednu od najbolje prodavanih serija video igara na svim konzolama, prodanu u više od 60 milijuna primjeraka u svijetu (od ožujka 2004). Uemacuova glazba bila je ključan element u uspjehu serije, noseći duboke priče kroz emocionalnu glazbu. U Listopadu 2004, Uematsu je oformio SMILE PLEASE Co., LTD. (SMIJEŠAK MOLIM Co., Ltd.) i nastavlja skladati za Square Enix uz nekoliko drugih radova. Njegovi stilovi sežu od klasične glazbe, do tajanstveno prekrasne vrste glazbe ponekad opisane kao "New-Age", do hyper-percussive techno-electronic, slične po zvuku nekim skladbama Emerson, Lake i Palmer, jedni od njegovih uzora, do neke nepredvidljive kategorije glazbe. Uematsu je glasovit skladatelj zbog kojeg je poštovan napredak napravljen u glazbi videoigara. Prvi primjer je FINAL FANTASY VIII glavna pjesma, "Eyes on Me," koju je skladao i producirao Uematsu. Pjesmu je otpjevala honkonška pop-diva Faye Wong i prodala 400,000 primjeraka. Tada je pjesma pobijedila "Pjesmu godine (Zapadna glazba)" na 14-oj godišnjoj dodjeli "Japanskih zlatnih diskova". Nagrađena 1999. prvi put je tu čast dobila pjesma iz neke igre.

Glazba iz serije igara je prerasla u toliku glasovitost, Nobuo Uematsu imenovan je kao jedan od "inovatora" u Time Magazinu. Uematsu pristup FINAL FANTASY glazbi je raznolik, s mnogo stilova. Nakon mnogo uspješnih nastupa u Japanu, "DEAR FRIENDS - glazba iz FINAL FANTASY-," uslijedilo je 10. svibnja 2004. u Walt Disney Koncertnoj Dvorani u Los Angelesu, Calif. prodajući se u 3 dana. Glazba je sadržavala-glasovitu FINAL FANTASY seriju video igara, koju je izveo losanđeleski Philharmonic i losanđeleski Master Chorale.

U 2003 Uematsu je proširio obzore kad je formirao The Black Mages, i izdao album s remixima njegovih klasičnih Final Fantasy djela. The Black Mages, u kojima je Uemacu sam svirao klavijature grupa su tehnički razrađenih rock skladatelja koji su ponovno komponirali i proširili originalnu glazbu serije role-playing igara. U istoj godini, prvi put njegova glazba iz Final Fantasy-a je bila izvedena u Symphonic Game Music Concert izvan Japana. Uzela je mjesto na otvaranju jednog od najvećih Europeskih festivala igara, GC Games Convention u Leipzigu.

Od 2004, Nobuo Uematsu živi u Japanu sa svojom suprugom ReikoS :D i psom Pao.

Njegova tvrtka, Smile Please, skladat će glazbu za razne serije igara za razne tvrtke, uključujući Square Enix i Mist Walker.

Skoro sam si nabavio ovaj (http://i135.photobucket.com/albums/q139/king_dragontb/00TourdeJaponDVDCoverScan.jpg)SDVD i gledajuci ga jos vise sam sigurniji da je Uematsu jedan vrhunski kompozitor i trenutni genije klasicne glazbe.
7UODCxAtyDo

Jopax
11-01-2010, 19:49
Čekaj iz čega je ta glazba, tako mi poznato zvuči, znam da sam je već čuo ali se ne mogu točno sjetiti, argh mrzim rupe u sjećanju

Raz
11-01-2010, 19:51
Final Fantasy VII

Volim takvu glazbu pa ću definitivno provijerit.
@xarabas - Svaka čast na trudu uloženom u pisanje teksta :)

Feanor
11-01-2010, 19:54
Čekaj iz čega je ta glazba, tako mi poznato zvuči, znam da sam je već čuo ali se ne mogu točno sjetiti, argh mrzim rupe u sjećanju

Smanji konzumaciju ekstasya, a što se tiče glazbe iz igara, dargo mi je što se igrama počela posvećivat jednaka pozornost kao i filmu, a za sve su odgovorne manijačke kompanije poput, Enixa, Rockstara, Konamija, Biowarea, koje imaju dovoljno para da dovedu sinfonijiski orkestar da im snima 50-60 dana te da uz to još i unajme vrhunskog kompozitora glazbe, sve navedeno odnosi se i na samu audio atmosferu iz igre di se recimo kod GTA IV cuje razvodna kutija, ili titranje radio valova kad pricas na mob u autu sto pridonosi realnosti....

Kid A
11-01-2010, 19:57
Final Fantasy VII

Volim takvu glazbu pa ću definitivno provijerit.
@xarabas - Svaka čast na trudu uloženom u pisanje teksta :)
Mislim da si bio sarkastican ali za slucaj da nisi to sam kopirao sa hrvatske wikipedije :D
Evo sad gledam neke dodatke sa dvd-a,Nobuo je strasan perfekcionista sto se tice priprema za koncert,strasno.

Arbiter of Change
11-01-2010, 19:58
Smanji konzumaciju ekstasya, a što se tiče glazbe iz igara, dargo mi je što se igrama počela posvećivat jednaka pozornost kao i filmu, a za sve su odgovorne manijačke kompanije poput, Enixa, Rockstara, Konamija, Biowarea, koje imaju dovoljno para da dovedu sinfonijiski orkestar da im snima 50-60 dana te da uz to još i unajme vrhunskog kompozitora glazbe, sve navedeno odnosi se i na samu audio atmosferu iz igre di se recimo kod GTA IV cuje razvodna kutija, ili titranje radio valova kad pricas na mob u autu sto pridonosi realnosti....
I meni je, samo što su to još uvijek "epsko i akcija, DUM DUM DUUUUM!!11" skladbe, dok se istoku (JRPG žanru, primarno) još uvijek ne odaje dovoljno priznanja koje zaslužuju i vjerojatno nikada neće dobiti jer je prošlo zlatno doba žanra, a da ni ne spominjem starije 8-bit i 16-bit klasike.

Feanor
11-01-2010, 19:59
A Silent Hillovi???

EDIT: NA kraju krajeva, od epic fantasya RPG-a nemozes ocekivati drugaciju glazbu od standardne ''epske LOTR.like'' glazbe, jedini koji je imao odlicnu nestandardu glazbenu podlogu je bio The Witcher ali on ni sam nije generc, a vidio si kako je prošao POP: WW kad je ubacio metal naspram orijentalne glazbe. Jednostavno neke stvari trebaju biti.

Kid A
11-01-2010, 20:01
I meni je, samo što su to još uvijek "epsko i akcija, DUM DUM DUUUUM!!11" skladbe, dok se istoku (JRPG žanru, primarno) još uvijek ne odaje dovoljno priznanja koje zaslužuju i vjerojatno nikada neće dobiti jer je prošlo zlatno doba žanra, a da ni ne spominjem starije 8-bit i 16-bit klasike.
Ne bih se slozio da je to uvijek slucaj sa Uematsuovim skladbama.

Raz
11-01-2010, 20:09
Mislim da si bio sarkastican ali za slucaj da nisi to sam kopirao sa hrvatske wikipedije :D

Lol, a ja pomislio... :|

Kid A
09-06-2011, 22:05
qZ4kGpMObTc
ma genije je

Aerial
10-06-2011, 02:39
Još nitko nije linkao One Winged Angel AC RMX (B_MW65XxS7s)? ^__^

(skip na 3:14 za erekciju)