PDA

Pogledaj cijelu verziju : Crko komp?



grbi128
17-12-2009, 20:53
Bio sam na kompu kad je nestalo struje I kad je dosla struje komp nece da upali tj. Upali Ali nakon one slike od maticne stoji samo crna slika.probao Sam bootat windowse sa cda,Ali nakon sto kliknem da bootable sa cda opet crna slika.I stavljao Sam drugo napajanje I opet isti rac. Pisem sa iPhone pa nemojte zamjerit greske. Zna netko sta je moglo crknut? Hvali I sry na dugom postu.

weird1
17-12-2009, 21:05
Pa na kompu i nema tako puno komponenti koje mogu otici, a da uzrokuju takav kvar. Graficka 99% nije, napajanje si isprobao, upotrijebio si bootabilni cd umijesto hard diska. Ostaju ram, proc i sama maticna. Ram necu iskljucit jer se on zna tako ponasat kada treba loadat winse on zablokira a pusti te da prodjes kroz bios.

Ako uspijes iskljuciti ram kao neispravnost ostaje samo maticna ploca i procesor. Procersor kao i graficka nevjerujem da bi se tako ponasali. Procesor bi trebao ili raditi ili ne. Iako, postoji mogucnost rada ali nestabilnog (kao npr kod ocanja).

Zbilja tesko da ce netko moci tocno reci sta je otislo ali nemas ni puno komponenti za provjerit. Ram je nekako najlakse promjeniti, a kada eliminiras to ostaju ploca, procesor i graficka. Znam da nisam puno pomogo.

grbi128
17-12-2009, 21:25
Pomogao si mi I vise nego dovoljno,sutra iza skole cu promijenit ram pa javim rezultate,tnx

C
18-12-2009, 02:48
Znam puno takvih problema. Fora ti je u memoriji. Ugasi PC, otvori kućište, napravi clear CMOS i restart BIOS-a (progooglaj kako se to sve radi, ako ne znaš), sve vrati na svoje mjesto, upali ga i sve će raditi.

Moj rođak živi u selu gdje svako nevrijeme skoro nestane struje, pa svako malo mu se točno to dešava. PC stane na samom početku kada očitava komponente, ili ako to uspije proći, ne može pičiti dalje po bootanju i sl.

Ne trebaš se brinuti da ti je nešto riknulo. Jednostavno se PC malo zblesirao, jer se cijeli ugasio dok je nešto radio i sl. Sigurno ti je PC neki malo stariji, u rangu s Pentiumom 3 i 4, oni imaju tako te probleme, po gotovo ako je matična neka čudnog proizvođača, ili ja bi rekao, od proizvođača koji nisu za proizvodnju matičnih ploča, tipa siemens, samsung, itd.

grbi128
18-12-2009, 15:49
ok,napravit cu to...

a komp nije bas star:

asus m2v maticna
athlon dual core x2 4800+ proc
2 kolacica po 1gb memorije
gf8600gt graf.
250gb hdd
i fortron 400w napajanje...komp je star otprilike 2 god.

i btw,mijenjao sam memoriju i opet je isto bilo ko prije..
tnx

edit: nasao sam kako napravit clear cmos,ali neznam kako bios restartat? (jeli clear cmos ujedno i restart biosa?)

grbi128
18-12-2009, 17:19
clear cmos napravljen i isto je ko prije

josip_kraš
18-12-2009, 19:10
Probaj upaliti komp samo s jednim keksom rama ili stavi je u drugi slot.

C
18-12-2009, 20:35
Resetiraj BIOS. Izvadi bateriju, nakon minutu je vrati, s time da ti PC nema nikako doticaj s strujom. CMOS je ništa.

weird1
18-12-2009, 20:43
i btw,mijenjao sam memoriju i opet je isto bilo ko prije..
tnx


Probaj upaliti komp samo s jednim keksom rama ili stavi je u drugi slot.
Covijek kaze da je vec zamijenio memoriju s drugom.


Da neznam zasto C to nije odmah rekao :) ali najbolje ti je istekat komp iz struje i izvaditi bateriju na par minuta pa probaj upalit.

Ako ni to ne upali nazalost ostalo ti je ono najgore za provjerit. Nezgodno je kod maticne sto moras sve povadit i naci frenda koji je spreman isto ucinit. Ovo drugo je dosta teze jer se ljudi boje da nesto ne pokidaju.

U svakom slucaju provjeri dva puta sve ponovno prije nego odes zicat plocu okolo.

grbi128
18-12-2009, 20:55
Resetiraj BIOS. Izvadi bateriju, nakon minutu je vrati, s time da ti PC nema nikako doticaj s strujom. CMOS je ništa.. Vadio sam bateriju,I Onda sam stavio load default I opet isto ko prije.I samo mi reci kako restartat bios jer koliko Sam ja shvatio ccmos je ovo vadenje baterije,a s vadenjem baterije se restarta bios(CMOS je restat biosa)..........moju memoriju Sam zamijenio prijateljevom I stavljo Sam je u sva 4 slota I nije do memorije po meni...

cham3leon
18-12-2009, 21:14
Čisto iz moje znatiželje: Šta je moguće bateriju za BIOS samo tako ištekat iz ploče?

grbi128
18-12-2009, 21:16
Čisto iz moje znatiželje: Šta je moguće bateriju za BIOS samo tako ištekat iz ploče?
Da,samo onaj "osigurac" sto drzi bateriju upres I noktom je izvadis...barem ja tako

lulix
18-12-2009, 21:48
Da neznam zasto C to nije odmah rekao ali najbolje ti je istekat komp iz struje i izvaditi bateriju na par minuta pa probaj upalit.
Ova opcija ti ne vrijedi ni kod jedne nove matične ploče jer su CMOS-ovi bistabili koji mogu pamtit stanje pun k... godina jedini način ti je clear cmos prek jumpera (i nedo ti Bog da radiš to sa uključenim PC-om).

Ja ciljam (dijagnosticiram) na matičnu ploču... Budući da to nije ploča sa solid kondenzatorima oni često znaju izbit pri takvom stresu (ekstremni shutdown). Provjeri sve kondenzatore na ploči ako je koji izbio il ga zamjeni il ak imash hrpu para odi si kupi drugu ploču (al opet da imaš hrpu para već bi ti to odavno gurno u neki servis).

grbi128
18-12-2009, 23:12
Sad mi svaka kuna Treba Ali skupit cu nekako pare za maticnu..I bas sad je moralo to crknut...(neznam jeste li culi za ovo sto je bilo sa strujom u dubrovniku-radi toga mi nevalja komp) ..ujutro cu ga odnijet na servis.
Koliko mi dode najjeftinija maticna? Ja kontam da je nede oko 300kn!?

-odo pogledat Ima li koja rabljena ploca

grbi128
18-12-2009, 23:59
Odlucio Sam da cu uzet novu maticnu,moze li preporuka maticne do 300-400kn sa ADM-a!?
Hvala I sry na double postu-nemogu vise editat zadnji post

lulix
19-12-2009, 11:59
Treba ti AM2 socket???
mislim da imash ASRocka za nekih 280kn ak nije skočilo...

grbi128
19-12-2009, 13:13
Da,am2 socket mi treba.. Danas Sam odnio komp na popravak I covijek mi je rekao da ce bit gotov najvjerojatnije u ponedjeljak..

lulix
19-12-2009, 15:05
ak nebude gotov, bolje odi tam i podmiti ih s nečim, 2l cole uvijek pali!!! Jer ak ne dobiješ komp ubrzo zaboravi ga tam do 2. il 3. budući da nam dolaze praznici...

grbi128
19-12-2009, 15:28
ak nebude gotov, bolje odi tam i podmiti ih s nečim, 2l cole uvijek pali!!! Jer ak ne dobiješ komp ubrzo zaboravi ga tam do 2. il 3. budući da nam dolaze praznici...

bit ce gotov I bez Cole...prijatelj mi tamo radi :wink:

weird1
19-12-2009, 16:12
hah pa to nije razlog da mu ne kupis kolu, to je valjda razlog vise da kupis.

Hmmm ili ne? Znaci zato je nikad nist ne dobijem. Uvijek frendovima radim.

Inace drago mi je da ce ti to frend provjerit. Tako je najsigurnije jer sta ce ti ploca ako slucajno nije do toga treba uvijek biti 100% siguran


Ova opcija ti ne vrijedi ni kod jedne nove matične ploče jer su CMOS-ovi bistabili koji mogu pamtit stanje pun k... godina jedini način ti je clear cmos prek jumpera (i nedo ti Bog da radiš to sa uključenim PC-om).

Moram priznat da nisam znao da je tako na novim plocama, ali pretpostavljam da se onda takve stvari ne desavaju sa biosom na novim plocama jer na starim plocama obican clear cmos nepomaze. Imao sam jedan komp od frend isto nije htio upalit probao sam premjestit jumper za clear cmos i nista(taj komp nije ni post screen pokazivao) tek kada sam komp potpuno iskljucio iz struje i izvadio bateriju, vratio ponovo i tek je onda upalio.

grbi128
30-12-2009, 22:08
zaboravio sam vam javit,crko je HD,i dvd/cd unit.......i naplaceno mi je bijesnih 1100kn(nije prijatelj radio... :thumbs1: ).... :twisted: :-x

weird1
30-12-2009, 22:47
zaboravio sam vam javit,crko je HD,i dvd/cd unit.......i naplaceno mi je bijesnih 1100kn(nije prijatelj radio... :thumbs1: ).... :twisted: :-x


Eto a frendu ni kolu ne bi dao.

Nego ovo je stvarno carski primjer kakav se vidi mozda jednom u 10 godina. Zato smo te i pitali da li mozes bootat sa cd/dvd jer ako mozes onda se pretpostavi da je hard otisao. Ako nemoze bootati ni sa hdd-a(standardno) ni sa cd/dvd smatra se da je nesto drugo u kvaru jer je mala vjerovatnost da su oboje otisli, a tebi su bas oboje otisli.

Hehe znam da tebi nije smjesno, ali nevjerovatno iako, eto kao sto vidis, moguce da se i to desi.